olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
Barratt Redrow plc BTRW.L
Regatul Unit · London Stock Exchange · ISIN GB0000811801 · Verticală: Companii listate din Regatul Unit
Barratt Redrow plc este unul dintre cei mai mari constructori de locuințe din Marea Britanie, rezultat din fuziunea dintre Barratt și Redrow. Pentru anul fiscal 2026 compania estimează între 17,200 și 17,800 de locuințe finalizate, într-un context în care cererea rămâne fragilă, iar integrarea Redrow este în curs.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Barratt Redrow plc (BTRW.L) costa 3,31 GBP (+0,98 % într-o zi), cu capitalizare 4,5 mld GBP, P/E 24,9 pe un EPS diluat de 0,13 GBP în ultimele 12 luni, randament al dividendului 0,02 %, beta 0,81, interval pe 52 de săptămâni 2,41–4,01 GBP.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 56,9
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- 2,90 – 3,44
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,76 · lățimea benzii 17,1 %
- SMA 50 / 200
- 3,11 / 3,00
- tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- 0,05 / 0,04
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +7,1 % | +0,4 % | +6,7 pp | — |
| 3 luni | +3,6 % | −3,3 % | +6,8 pp | — |
| 6 luni | +25,7 % | +4,0 % | +21,8 pp | — |
| De la început de an | −13,1 % | +8,1 % | −21,2 pp | — |
| 1 an | −11,8 % | +10,7 % | −22,5 pp | +5,8 % |
| 3 ani | −24,7 % | +50,1 % | −74,8 pp | +26,3 % |
| 5 ani | −49,5 % | +43,6 % | −93,1 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 33 din propriul istoric de 3 trimestre (min 7,9, mediană 35,6, max 40,7; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Venituri | 5,3 mld | 4,2 mld | 5,6 mld |
| Venituri an/an | indisponibil | −21,7 % | +33,8 % |
| Profit net | 530,3 mil | 114,1 mil | 186,4 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | −78,5 % | +63,4 % |
| EPS diluat | 0,53 | 0,12 | 0,13 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | −77,9 % | +14,7 % |
| netă % | 10,0 % | 2,7 % | 3,3 % |
| Flux de numerar liber | 442,4 mil | 89,0 mil | 11,2 mil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 29 iun. 2025
- Numerar
- 969,6 mil GBP
- Datorie financiară
- 200,0 mil GBP
- Datorie netă
- -769,6 mil GBP
- Capitaluri proprii
- 7,9 mld GBP
- Active totale
- 11,5 mld GBP
- Datorie / capitaluri
- 0,03x
- Lichiditate curentă
- 4,08x
- ROE
- 2,8 %
- ROA
- 1,9 %
- Marja FCF
- 0,2 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (GBP)
Marje
Cont de profit și pierdere · GBP
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 5,3 mld | 4,2 mld | 5,6 mld | esef· 14 oct. 2025verificat |
| Costul vânzărilor | 4,3 mld | 3,7 mld | 4,8 mld | esef· 14 oct. 2025verificat |
| Profit brut | 974,9 mil | 509,5 mil | 784,8 mil | esef· 14 oct. 2025verificat |
| Profit operațional | 707,4 mil | 174,7 mil | 285,5 mil | esef· 14 oct. 2025verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 34,9 mil | 53,7 mil | 64,6 mil | esef· 14 oct. 2025verificat |
| Profit înainte de impozit | 705,1 mil | 170,5 mil | 273,7 mil | esef· 14 oct. 2025verificat |
| Impozit pe profit | 174,8 mil | 56,4 mil | 87,3 mil | esef· 14 oct. 2025verificat |
| Profit net | 530,3 mil | 114,1 mil | 186,4 mil | esef· 14 oct. 2025verificat |
| EPS diluat | 0,53 | 0,12 | 0,13 | esef· 14 oct. 2025verificat |
| Dividend pe acțiune | 0,00 | 0,00 | 0,00 | esef· 14 oct. 2025derivat |
Bilanț · GBP
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 1,3 mld | 1,1 mld | 969,6 mil | esef· 14 oct. 2025verificat |
| Creanțe | 182,1 mil | 201,9 mil | 241,1 mil | esef· 14 oct. 2025verificat |
| Stocuri | 5,2 mld | 5,3 mld | 8,3 mld | esef· 14 oct. 2025verificat |
| Active curente | 6,7 mld | 6,6 mld | 9,6 mld | esef· 14 oct. 2025verificat |
| Imobilizări corporale nete | 58,1 mil | 57,5 mil | 86,4 mil | esef· 14 oct. 2025verificat |
| Fond comercial | 852,9 mil | 184,5 mil | 408,4 mil | esef· 14 oct. 2025verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 194,9 mil | 852,9 mil | 1,2 mld | esef· 14 oct. 2025verificat |
| Active totale | 8,0 mld | 7,9 mld | 11,5 mld | esef· 14 oct. 2025verificat |
| Datorie pe termen scurt | 3,4 mil | 0 | — | esef· 03 oct. 2024verificat |
| Datorie pe termen lung | 200,0 mil | 200,0 mil | 200,0 mil | esef· 14 oct. 2025verificat |
| Datorii curente | 1,5 mld | 1,4 mld | 2,4 mld | esef· 14 oct. 2025verificat |
| Datorii totale | 2,4 mld | 2,4 mld | 3,7 mld | esef· 14 oct. 2025verificat |
| Capital propriu | 5,6 mld | 5,4 mld | 7,9 mld | esef· 14 oct. 2025verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 996,8 mil | 966,9 mil | 1,4 mld | esef· 14 oct. 2025derivat |
Fluxuri de numerar · GBP
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 465,5 mil | 96,2 mil | 29,3 mil | esef· 14 oct. 2025verificat |
| Investiții (capex) | 23,1 mil | 7,2 mil | 18,1 mil | esef· 14 oct. 2025verificat |
| Flux de numerar liber | 442,4 mil ≈ | 89,0 mil ≈ | 11,2 mil ≈ | esef· 14 oct. 2025derivat |
| Flux de numerar din investiții | 55,4 mil | 12,0 mil | 195,8 mil | esef· 14 oct. 2025verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -590,6 mil | -308,6 mil | -320,8 mil | esef· 14 oct. 2025verificat |
| Dividende plătite | 1,2 mil | 500,0 mii | 1,1 mil | esef· 14 oct. 2025verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 14,0 mil | 23,3 mil | 0 | esef· 14 oct. 2025verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 27 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
score < 40
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 4,5 mld GBP
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Datele sunt mai vechi decât pragul de prospețime.
Scorul pe grupe
- Calitate19
- Randamente40
- Bilanț și datorie67
- Evaluare8
Interval de valoare estimat
indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 6,5 %
- Prima de risc a pieței
- 6,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 12,5 %
- Creștere terminală
- 3,0 %
Scorul pe factori
Profil neatractiv · Scor 27/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 3,3 % | 21 (față de colegi) | 17 % |
| Marja netă · Calitate | 3,3 % | 34 (față de colegi) | 10 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 6,0 % | 0 (pe interval fix) | 10 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 4,4x | 45 (pe interval fix) | 10 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 4,1x | 100 (pe interval fix) | 7 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 24,9x | 11 (față de colegi) | 17 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | 0,2 % | 3 (pe interval fix) | 13 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 0,0 % | 0 (pe interval fix) | 10 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | 9,8 % | 100 (pe interval fix) | 7 % |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie67/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate19/100 · 3/3 factori cu valoare
- Randamente40/100 · 2/2 factori cu valoare
- Evaluare8/100 · 2/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
BARRATT REDROW PLC (BTRW.L). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-06-29.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 5,6 mld GBP în 2025; creștere an/an 33,8 %; marjă netă 3,3 %; ROE 2,8 %.
Intervalul de valoare estimat este 1,29–1,78 GBP pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 1,53 GBP, prețul de 3,31 GBP lasă un potențial de -53,7 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -116,2 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 27/100, încadrare metodologică: profil neatractiv (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: growth. Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Lichiditatea curentă: 4,1x
- Rata de distribuire (FCF): 9,8 %
Ce o infirmă
- ROIC: 3,3 %
- Conversia profitului în FCF: 6,0 %
- P/E (TTM): 24,9x
- Randament FCF: 0,2 %
- Randamentul distribuirilor către acționari: 0,0 %
- Prețul este peste intervalul de valoare estimat
- Metodele de evaluare diverg
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA.
Față de mediana verticalei
Companii listate din Regatul Unit · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| BATS.LBritish American Tobacco P.L.C. | 104,3 mld | 13,5 | 16,5 % | 30,3 % | −1,0 % | +7 % / +88 % |
| ABF.LAssociated British Foods PLC | 14,7 mld | 14,3 | 9,2 % | 5,3 % | −3,1 % | −5 % / −15 % |
| 0EV1.LCarnival PLC | 5,5 mld | 4,1 | 46,7 % | 13,4 % | +6,4 % | indisponibil / indisponibil |
| BAB.LBabcock International Group PLC | 5,1 mld | 24,7 | 34,7 % | 4,1 % | +7,2 % | −10 % / +158 % |
| AUTO.LAutotrader Group PLC | 4,8 mld | 16,4 | 60,2 % | 47,1 % | +3,9 % | −13 % / −23 % |
| BTRW.LBarratt Redrow PLC | 4,5 mld | 24,9 | 2,8 % | 3,3 % | +33,8 % | −16 % / −36 % |
| BBY.LBalfour Beatty PLC | 4,2 mld | 16,3 | 23,2 % | 2,8 % | +15,2 % | +20 % / +160 % |
| ABDN.LAberdeen Group PLC | 4,1 mld | 10,8 | 8,0 % | 28,9 % | −2,1 % | +11 % / +41 % |
| BKG.LThe Berkeley Group Holdings PLC | 3,6 mld | 11,3 | 8,8 % | 13,4 % | −4,2 % | −0 % / −22 % |
| BME.LB&M European Value Retail PLC | 2,9 mld | 17,4 | 21,2 % | 2,8 % | +3,7 % | +68 % / −51 % |
| AJB.LAj Bell PLC | 2,4 mld | 22,8 | 49,9 % | 33,1 % | +18,0 % | +8 % / +128 % |
| ASHM.LAshmore Group PLC | 1,4 mld | 13,9 | 13,1 % | 71,6 % | −0,1 % | +28 % / +18 % |
| BCG.LBaltic Classifieds Group PLC | 1,2 mld | 23,2 | 15,8 % | 57,6 % | +6,9 % | −99 % / −99 % |
| APN.LApplied Nutrition PLC | 763,6 mil | 36,2 | 41,2 % | 19,7 % | +24,2 % | +71 % / indisponibil |
| BAG.LA.G. Barr P.L.C. | 671,9 mil | 14,4 | 14,4 % | 10,8 % | +4,0 % | −7 % / +26 % |
| ASC.LAsos PLC | 494,5 mil | — | -81,3 % | -12,0 % | −14,7 % | +71 % / +8 % |
| ALFA.LAlfa Financial Software Holdings PLC | 486,8 mil | 16,3 | 61,5 % | 23,8 % | +15,3 % | −28 % / +10 % |
| AML.LAston Martin Lagonda Global Holdings PLC | 344,3 mil | — | -93,4 % | -39,2 % | −20,6 % | −45 % / −85 % |
| APTD.LAptitude Software Group PLC | 111,3 mil | 28,5 | 7,2 % | 6,2 % | −7,3 % | −30 % / −23 % |
| AMGO.LAmigo Holdings PLC | 9,9 mil | — | — | — | −81,9 % | +325 % / +844 % |
| ASBE.LAssociated British Engineering PLC | 605,3 mii | — | -19,1 % | — | indisponibil | indisponibil / indisponibil |
| AMIF.LAmicorp Fs (uk) PLC | 221,6 mii | 0,1 | 27,5 % | 9,1 % | +8,1 % | indisponibil / indisponibil |
| AAF.LAirtel Africa PLC | — | — | 24,1 % | 10,6 % | +29,5 % | −7 % / +164 % |
| AAL.LAnglo American PLC | — | — | -19,3 % | -20,2 % | +4,5 % | +30 % / +76 % |
| ACG.LAcg Metals Limited | — | — | -80,3 % | -32,0 % | +134,8 % | +60 % / +63 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru BTRW.L din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (GBP)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 2,21 Randament total -33 % · Pe an -33 % | 3,89 Randament total 18 % · Pe an 18 % | 5,84 Randament total 76 % · Pe an 76 % |
| 3 ani | 2,63 Randament total -21 % · Pe an -7 % | 5,15 Randament total 56 % · Pe an 16 % | 8,41 Randament total 154 % · Pe an 36 % |
| 5 ani | 3,11 Randament total -6 % · Pe an -1 % | 6,81 Randament total 106 % · Pe an 16 % | 12,11 Randament total 266 % · Pe an 30 % |
- P/E la ieșire± 1,29
- Marja netă± 0,90
- Creșterea anuală a veniturilor± 0,67
- Diluare anuală± 0,08
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Barratt Redrow plc este unul dintre cei mai mari constructori de locuințe din Marea Britanie, rezultat din fuziunea dintre Barratt și Redrow. Pentru anul fiscal 2026 compania estimează între 17,200 și 17,800 de locuințe finalizate 1, într-un context în care cererea rămâne fragilă, iar integrarea Redrow este în curs 1.
SWOT
Puncte tari
- Bilanț solid, poziție de vânzare pe termen scurt considerată bună și o bază largă de active terenuri pe care compania le consolidează.
- Integrarea Barratt și Redrow este avansată, cu obiective de sinergii cumulative stabilite pentru anul fiscal 2026.
- Sistem de guvernanță și de management al riscului cu comitete dedicate și proceduri formale de control.
Puncte slabe
- Dependența de o cerere sensibilă la costul creditelor ipotecare și la încrederea consumatorilor, care rămâne fragilă.
- Riscuri legate de calitatea construcțiilor și de clădirile înalte, care generează cheltuieli semnificative de remediere.
- Complexitatea integrării celor două companii poate crea presiuni operaționale și de conducere.
Oportunități
- Angajamentul guvernului de a construi locuințe ar putea deschide noi terenuri și planuri de planificare.
- Parteneriatele în asociere și proiectele comune ar putea extinde capacitatea de finalizare fără a crește proporțional capitalul.
- Realizarea sinergiilor de costuri ar putea îmbunătăți marjele dacă integrarea decurge conform planului.
Amenințări
- Un declin al economiei sau o criză geopolitică ar putea afecta rapid cererea și disponibilitatea creditelor.
- Schimbările de reglementare și intervențiile guvernamentale ar putea genera costuri suplimentare sau sancțiuni.
- Atacurile cibernetice și presiunea pe piața forței de muncă pot pune în pericol operațiunile și personalul.
Riscuri
- Mediu economic și politicridicat
Schimbările macroeconomice sau evenimentele geopolitice ar putea reduce cererea și afecta accesul la finanțare, cu efecte rapide asupra vânzărilor 1.
- Terenuri și planificareridicat
Întârzierile în aprobarea planificării sau lipsa terenurilor adecvate ar putea limita creșterea volumelor și atingerea țintelor de marjă 1.
- Reglementare guvernamentalămediu
Legislația din construcții și intervențiile autorităților ar putea genera penalități, costuri suplimentare sau daune de reputație dacă nu sunt implementate corect 1.
- Clădiri înalte și structuri complexeridicat
Eșecul în construirea sau remedierea clădirilor înalte ar putea genera întârzieri, costuri de remediere și obligații viitoare 1.
- Securitate ciberneticămediu
Un atac cibernetic ar putea afecta datele, operațiunile și tranzacțiile financiare, iar riscul este considerat în creștere 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă cererea se stabilizează și programul guvernamental de construcții avansează, compania ar putea beneficia de volume mai mari și de o bază de terenuri consolidată 1.
- Realizarea sinergiilor din integrarea Redrow ar putea spori marjele, iar politica de dividende și răscumpărările de acțiuni ar putea sprijini rentabilitatea acționarilor 1.
- Suboferta pe termen lung de locuințe în Marea Britanie ar putea susține cererea pe măsură ce condițiile de credit se îmbunătățesc 1.
Ce ar strica teza
- Încrederea cumpărătorilor rămâne fragilă, iar ratele ipotecare ridicate ar putea limita vânzările mai mult decât se anticipează 1.
- Riscurile legate de clădirile înalte și de remedierea clădirilor existente ar putea genera cheltuieli neprevăzute, dacă estimările se dovedesc insuficiente 1.
- Presiunea asupra costurilor de construcție și a forței de muncă ar putea reduce marjele, mai ales dacă volumele cresc rapid 1.
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Barratt Redrow plc construiește și vinde locuințe în Marea Britanie, activând prin divizii regionale (Nordul și Sudul țării) și prin proiecte în parteneriat. Misiunea sa, formulată ca « făcând locuirea sustenabilă o realitate, construind comunități puternice », se sprijină pe valorile « We do it for our customers », « We do it right », « We do it together » și « We make it happen » 1. Compania a finalizat consolidarea Barratt și Redrow, iar în anul fiscal 2025 a aprobat consolidarea activităților comerciale și a activelor BDW Trading și Redrow Homes 1.
Structura de guvernanță prevede un Consiliu care se reunește de cel puțin șapte ori pe an, cu președinte ne-executiv, director executiv (Chief Executive) și director financiar, plus administratori independenți ne-executivi 1. Consiliul a aprobat în anul fiscal 2025 parteneriatul MADE cu Lloyds Banking Group și Homes England 1.
Compania raportează ca obiectiv strategic creșterea volumelor, consolidarea sinergiilor din integrarea Redrow și gestionarea capitalului, inclusiv programe de răscumpărare a acțiunilor și politica de dividende ajustată la două ori câștigurile ajustate din anul fiscal 2026 1.
Segmente
Construcția și vânzarea de locuințe
Segmentul principal include vânzarea de locuințe finalizate, cu un obiectiv de finalizare de 17,200 până la 17,800 de unități în anul fiscal 2026, incluzând circa 600 de finalizări din proiecte în asociere 1.
Achiziții de terenuri și planificare
Compania cheltuiește pentru terenuri între 0,8 și 0,9 miliarde lire sterline în anul fiscal 2026 și urmărește înlocuirea parcelelor folosite în anul respectiv 1. Achizițiile sunt supuse unei aprobări formale și unei revizuiri semestriale a portofoliului strategic 1.
Parteneriate și joint venture-uri
Proiectele în asociere, inclusiv parteneriatul MADE cu Lloyds Banking Group și Homes England, contribuie la finalizările din anul fiscal 2026 și la extinderea poziției de vânzare 1.
Piața în context
Conducerea descrie încrederea cumpărătorilor ca fiind fragilă, din cauza incertitudinilor economice și fiscale, iar ratele ipotecare rămân ridicate comparativ cu anii recenți 1. Totuși, există o subofertă pe termen lung de locuințe noi, iar concurența și disponibilitatea creditelor ipotecare sunt considerate solide 1. Guvernul a anunțat un angajament de a construi 1,5 milioane de locuințe, ceea ce sprijină planul de creștere al companiei 1.
Cererea depinde de accesibilitatea locuințelor, de cadrul de planificare și de dinamica pieței imobiliare second-hand, factori pe care compania îi monitorizează prin indicatori precum vânzările pe fiecare punct de vânzare și aprobările de credite ipotecare 1.
Poziția concurențială
Conducerea nu identifică concurenții prin nume în sursele furnizate, dar piața britanică a locuințelor este concurențială, iar competiția între creditori ipotecari este descrisă ca solidă 1. Compania a fost investigată de autoritatea britanică de concurență (CMA) în legătură cu schimbul de informații, iar a aprobat un set de angajamente 1.
Poziția concurențială se bazează pe volume, integrarea Redrow, controlul costurilor de construcție și pe calitatea produsului, aspecte pe care compania le urmărește prin scoruri de satisfacție a clienților și evaluări NHBC 1.
- Alți dezvoltatori imobiliari britanici
Sursele nu numesc concurenți specifici; concurența pe piața britanică a locuințelor nu este detaliată în documentele furnizate.
- Creditorii ipotecari
Concurența dintre furnizorii de credite ipotecare susține disponibilitatea finanțării pentru cumpărători, conform conducerii.
- Piața locuințelor second-hand
Cererea pentru locuințe existente poate reduce cererea pentru locuințe noi, un risc menționat în raport.
- Autoritatea britanică de concurență
Nu este un concurent, ci un regulator care a investigat compania în legătură cu schimbul de informații.
Știri și depuneri
Din presă
- Barratt Redrow H2 Earnings Call HighlightsYahoo Finance — News · 16 sept. 2026 · EN
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202514 oct. 2025
- Raportul anual 202403 oct. 2024
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2025-06-29 (ESEF) · SEC / Barratt Redrow plc · 29 iun. 2025
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.