olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

Carclo plc CAR.L

Regatul Unit · London Stock Exchange · ISIN GB0001751915 · Verticală: Companii listate din Regatul Unit

0,40GBP−0,37 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Carclo plc este un producător britanic de componente din plastic și metal pentru sectoarele medical, electronic și aerospațial, cu o divizie CTP și una Speciality. În exercițiul fiscal 2026 compania a redus veniturile, dar a crescut profitul operațional subiacent la aproximativ 12,6 milioane GBP, iar marja ROS a urcat la 11,0%, fiind relevant în contextul presiunilor de cost și al unui bilanț încă împovărat de datorie și pensii.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Carclo plc (CAR.L) costa 0,40 GBP (−0,37 % într-o zi), cu capitalizare 29,2 mil GBP, P/E 11,1 pe un EPS diluat de 0,04 GBP în ultimele 12 luni, beta -34,03, interval pe 52 de săptămâni 0,31–0,70 GBP.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
29,2 mil GBP
acțiuni la 31 mar. 2026
P/E (TTM)
11,1
EPS diluat TTM 0,04 · TTM până la 31 mar. 2026
E/P (TTM)
8,98 %
TTM până la 31 mar. 2026
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
-34,03
Volatilitate (1 an) 62 %
Interval 52 săpt.
0,310,70

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
55,0
puternic (55–70)
Bollinger (20, 2)
0,38 – 0,42
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,58 · lățimea benzii 10,0 %
SMA 50 / 200
0,38 / 0,41
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
0,01 / 0,01
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună+11,4 %+0,4 %+11,0 pp—
3 luni+4,7 %−3,3 %+8,0 pp—
6 luni+0,2 %+4,0 %−3,7 pp—
De la început de an−21,4 %+8,1 %−29,5 pp—
1 an−41,0 %+10,7 %−51,7 pp+5,8 %
3 ani+295,1 %+50,1 %+245,0 pp+26,3 %
5 ani−6,7 %+43,6 %−50,4 pp—
Scădere maximă (1 an)
−56,7 %
20 nov. 2025 → 07 iul. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−99,0 %
30 iun. 2025 → 04 aug. 2025
Creștere anuală compusă (5 ani)
−1,4 %
EURO STOXX 50 +7,5 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 0 din propriul istoric de 2 trimestre (min 12,3, mediană 16,0, max 19,8; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu202420252026
Venituri132,7 mil121,2 mil114,2 mil
Venituri an/anindisponibil−8,6 %−5,8 %
Profit net-3,4 mil872,0 mii2,7 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibil+209,1 %
EPS diluat-0,050,010,04
EPS diluat an/anindisponibilindisponibil+200,0 %
netă %-2,6 %0,7 %2,4 %
Flux de numerar liber7,4 mil10,4 mil1,6 mil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2026 · 31 mar. 2026

Numerar
5,8 mil GBP
Datorie financiară
29,7 mil GBP
Datorie netă
23,9 mil GBP
Capitaluri proprii
-8,7 mil GBP
Active totale
92,4 mil GBP
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
1,33x
ROE
indisponibil
ROA
2,8 %
Marja FCF
1,4 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (GBP)

Marje

Cont de profit și pierdere · GBP

Venituri
2024
132,7 mil
2025
121,2 mil
2026
114,2 mil

esef· 21 iul. 2026verificat

Profit operațional
2024
1,7 mil
2025
7,6 mil
2026
12,3 mil

esef· 21 iul. 2026verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2024
6,0 mil
2025
5,5 mil
2026
7,5 mil

esef· 21 iul. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2024
-3,9 mil
2025
2,7 mil
2026
4,8 mil

esef· 21 iul. 2026verificat

Impozit pe profit
2024
-498,0 mii
2025
1,8 mil
2026
2,1 mil

esef· 21 iul. 2026verificat

Profit net
2024
-3,4 mil
2025
872,0 mii
2026
2,7 mil

esef· 21 iul. 2026verificat

EPS diluat
2024
-0,05
2025
0,01
2026
0,04

esef· 21 iul. 2026verificat

Bilanț · GBP

Numerar
2024
10,5 mil
2025
10,7 mil
2026
5,8 mil

esef· 21 iul. 2026verificat

Creanțe
2024
18,8 mil
2025
15,7 mil
2026
18,3 mil

esef· 21 iul. 2026verificat

Stocuri
2024
11,3 mil
2025
9,9 mil
2026
11,0 mil

esef· 21 iul. 2026verificat

Active curente
2024
42,3 mil
2025
38,0 mil
2026
36,9 mil

esef· 21 iul. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2024
40,4 mil
2025
35,8 mil
2026
32,2 mil

esef· 21 iul. 2026verificat

Active totale
2024
105,7 mil
2025
97,0 mil
2026
92,4 mil

esef· 21 iul. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2024
11,2 mil
2025
24,8 mil
2026
7,6 mil

esef· 21 iul. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2024
28,7 mil
2025
5,1 mil
2026
22,1 mil

esef· 21 iul. 2026verificat

Datorii curente
2024
33,0 mil
2025
48,0 mil
2026
27,7 mil

esef· 21 iul. 2026verificat

Datorii totale
2024
102,7 mil
2025
108,9 mil
2026
101,0 mil

esef· 21 iul. 2026verificat

Capital propriu
2024
3,1 mil
2025
-11,8 mil
2026
-8,7 mil

esef· 21 iul. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2024
73,7 mil
2025
72,7 mil
2026
72,8 mil

esef· 21 iul. 2026derivat

Fluxuri de numerar · GBP

Flux de numerar operațional
2024
10,4 mil
2025
11,5 mil
2026
4,1 mil

esef· 21 iul. 2026verificat

Investiții (capex)
2024
2,9 mil
2025
1,1 mil
2026
2,5 mil

esef· 21 iul. 2026verificat

Flux de numerar liber
2024
7,4 mil ≈
2025
10,4 mil ≈
2026
1,6 mil ≈

esef· 21 iul. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2024
-2,4 mil
2025
-447,0 mii
2026
-2,8 mil

esef· 21 iul. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2024
-12,1 mil
2025
-7,0 mil
2026
-5,6 mil

esef· 21 iul. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-5,8 %
calculat olivLawFY 2026
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
61,8 %
calculat olivLawFY 2026
Creșterea profitului net (an/an)
209,1 %
calculat olivLawFY 2026
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
200,0 %
calculat olivLawFY 2026
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
-84,4 %
calculat olivLawFY 2026

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
10,7 %
calculat olivLawFY 2026
Marja netă
2,4 %
calculat olivLawFY 2026
Marja FCF
1,4 %
calculat olivLawFY 2026

Randamente

ROE
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
ROA
2,8 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 31 mar. 2026
ROIC
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: capitalul investit e micșorat de răscumpărări, iar ROIC ar ieși mare fără să spună ceva
ROCE
19,0 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 31 mar. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
23,9 mil GBP
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2026
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
Acoperirea dobânzilor
1,6x
calculat olivLawFY 2026

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,3x
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2026
Lichiditatea rapidă
0,9x
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2026
Lichiditatea imediată
0,2x
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
4,1 mil GBP
calculat olivLawFY 2026
Investiții (capex)
2,5 mil GBP
calculat olivLawFY 2026
Fluxul de numerar liber
1,6 mil GBP
calculat olivLawFY 2026
Conversia profitului în FCF
60,2 %
calculat olivLawFY 2026
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
54 zile
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 31 mar. 2026
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
29,2 mil GBP
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
53,1 mil GBP
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2026
Capitalizare / profit net TTM
10,8x
calculat olivLawFY 2026
P/E (TTM)
11,1x
calculat olivLawFY 2026
Randamentul profitului
9,0 %
calculat olivLawFY 2026
P/B
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
P/S
0,3x
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 31 mar. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
4,3x
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 31 mar. 2026
EV/Venit
0,5x
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 31 mar. 2026
P/FCF
18,0x
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 31 mar. 2026
Randament FCF
5,6 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 31 mar. 2026
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • acoperirea ponderilor scorului: 41,7 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

0,40 GBP

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 29,2 mil GBP

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
29,2 mil GBP
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2026
P/E (TTM)
11,1x
calculat olivLawFY 2026
P/B
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
Marja netă
2,4 %
calculat olivLawFY 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-5,8 %
calculat olivLawFY 2026
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

24/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2026
Ultima perioadă raportată: 31 mar. 2026
Data ultimului bilanț: 31 mar. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 mar. 2026
Sursă: esefpublicat 21 iul. 2026
verificat 76derivat 3

Scorul pe grupe

42 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

    Ipoteze (ilustrative, editoriale)

    Rata fără risc
    6,5 %
    Prima de risc a pieței
    6,0 %
    Beta (implicit)
    1,00
    Costul capitalului propriu
    12,5 %
    Creștere terminală
    3,0 %

    Scorul pe factori

    Date insuficiente

    Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 41,7 % din minimum 60 %

    FactorValoareScorPondere folosită
    ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
    Marja netă · Calitate2,4 %26 (față de colegi)15 %
    Conversia profitului în FCF · Calitate60,2 %43 (pe interval fix)15 %
    CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
    Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie1,6x2 (pe interval fix)15 %
    Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,3x44 (pe interval fix)10 %
    P/E (TTM) · Evaluare11,1x78 (față de colegi)25 %
    EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randament FCF · Evaluare5,6 %69 (pe interval fix)20 %
    Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
    Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

    Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

    Grupele scorului

    • Bilanț și datorie19/100 · 2/3 factori cu valoare
    • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
    • Calitate34/100 · 2/3 factori cu valoare
    • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
    • Evaluare74/100 · 2/3 factori cu valoare

    O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

    Memo

    CARCLO PLC (CAR.L). Ultimul exercițiu complet: 2026; date până la 2026-03-31.

    Cifre calculate din situațiile financiare: venit 114,2 mil GBP în 2026; creștere an/an -5,8 %; marjă netă 2,4 %.

    Intervalul de valoare estimat este 0,54–0,99 GBP pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 0,72 GBP, prețul de 0,40 GBP lasă un potențial de 78,9 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 44,1 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

    Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 41,7 % din minimum 60 %).

    Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

    Ce susține teza

    • P/E (TTM): 11,1x
    • Prețul este sub intervalul de valoare estimat

    Ce o infirmă

    • Marja netă: 2,4 %
    • Acoperirea dobânzilor: 1,6x
    • Metodele de evaluare diverg

    Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

    Față de mediana verticalei

    Companii listate din Regatul Unit · aceeași țară · comparată cu 39 firme

    Multipli și rentabilitate față de mediană

    P/E
    11,1x
    mediana verticalei 15,3x
    sub mediană (−27,4 %)
    EV/EBITDA
    —
    mediana verticalei —
    P/S
    0,3x
    mediana verticalei 1,5x
    sub mediană (−83,4 %)
    P/B
    —
    mediana verticalei 2,2x
    ROE
    —
    mediana verticalei 14,4 %
    Marja netă
    2,4 %
    mediana verticalei 10,8 %
    sub mediană (−78,1 %)
    Marja EBIT
    10,7 %
    mediana verticalei 22,9 %
    sub mediană (−53,2 %)
    Venituri an/an
    -5,8 %
    mediana verticalei 7,9 %
    sub mediană (−173,4 %)
    Datorie netă/EBITDA
    —
    mediana verticalei —
    Randament dividend
    —
    mediana verticalei 2,9 %

    Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

    Firmele verticalei

    CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
    BATS.LBritish American Tobacco P.L.C.104,3 mld13,516,5 %30,3 %−1,0 %+7 % / +88 %
    ABF.LAssociated British Foods PLC14,7 mld14,39,2 %5,3 %−3,1 %−5 % / −15 %
    0EV1.LCarnival PLC5,5 mld4,146,7 %13,4 %+6,4 %indisponibil / indisponibil
    BAB.LBabcock International Group PLC5,1 mld24,734,7 %4,1 %+7,2 %−10 % / +158 %
    AUTO.LAutotrader Group PLC4,8 mld16,460,2 %47,1 %+3,9 %−13 % / −23 %
    BBY.LBalfour Beatty PLC4,2 mld16,323,2 %2,8 %+15,2 %+20 % / +160 %
    ABDN.LAberdeen Group PLC4,1 mld10,88,0 %28,9 %−2,1 %+11 % / +41 %
    BKG.LThe Berkeley Group Holdings PLC3,6 mld11,38,8 %13,4 %−4,2 %−0 % / −22 %
    BME.LB&M European Value Retail PLC2,9 mld17,421,2 %2,8 %+3,7 %+68 % / −51 %
    AJB.LAj Bell PLC2,4 mld22,849,9 %33,1 %+18,0 %+8 % / +128 %
    ASHM.LAshmore Group PLC1,4 mld13,913,1 %71,6 %−0,1 %+28 % / +18 %
    BCG.LBaltic Classifieds Group PLC1,2 mld23,215,8 %57,6 %+6,9 %−99 % / −99 %
    APN.LApplied Nutrition PLC763,6 mil36,241,2 %19,7 %+24,2 %+71 % / indisponibil
    BAG.LA.G. Barr P.L.C.671,9 mil14,414,4 %10,8 %+4,0 %−7 % / +26 %
    ASC.LAsos PLC494,5 mil—-81,3 %-12,0 %−14,7 %+71 % / +8 %
    ALFA.LAlfa Financial Software Holdings PLC486,8 mil16,361,5 %23,8 %+15,3 %−28 % / +10 %
    AML.LAston Martin Lagonda Global Holdings PLC344,3 mil—-93,4 %-39,2 %−20,6 %−45 % / −85 %
    APTD.LAptitude Software Group PLC111,3 mil28,57,2 %6,2 %−7,3 %−30 % / −23 %
    CAR.LCarclo PLC29,2 mil11,1—2,4 %−5,8 %−26 % / +326 %
    AMGO.LAmigo Holdings PLC9,9 mil———−81,9 %+325 % / +844 %
    ASBE.LAssociated British Engineering PLC605,3 mii—-19,1 %—indisponibilindisponibil / indisponibil
    AMIF.LAmicorp Fs (uk) PLC221,6 mii0,127,5 %9,1 %+8,1 %indisponibil / indisponibil
    AAF.LAirtel Africa PLC——24,1 %10,6 %+29,5 %−7 % / +164 %
    AAL.LAnglo American PLC——-19,3 %-20,2 %+4,5 %+30 % / +76 %
    ACG.LAcg Metals Limited——-80,3 %-32,0 %+134,8 %+60 % / +63 %

    Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru CAR.L din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

    Prognoza motorului olivLaw

    Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

    Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

    Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

    Scenarii ilustrative

    Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

    Pesimist
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    De bază
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    Optimist
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    Nimic nu se salvează.

    Preț estimat (GBP)

    Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
    1 ani
    0,22
    Randament total -45 % · Pe an -45 %
    0,39
    Randament total -2 % · Pe an -2 %
    0,59
    Randament total 48 % · Pe an 48 %
    3 ani
    0,17
    Randament total -56 % · Pe an -24 %
    0,35
    Randament total -12 % · Pe an -4 %
    0,59
    Randament total 48 % · Pe an 14 %
    5 ani
    0,14
    Randament total -65 % · Pe an -19 %
    0,32
    Randament total -20 % · Pe an -4 %
    0,59
    Randament total 48 % · Pe an 8 %
    Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
    • P/E la ieșire± 0,09
    • Marja netă± 0,06
    • Creșterea anuală a veniturilor± 0,06
    • Diluare anuală± 0,01

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Pe scurt

    Carclo plc este un producător britanic de componente din plastic și metal pentru sectoarele medical, electronic și aerospațial, cu o divizie CTP și una Speciality. În exercițiul fiscal 2026 compania a redus veniturile, dar a crescut profitul operațional subiacent la aproximativ 12,6 milioane GBP 1, iar marja ROS a urcat la 11,0% 1, fiind relevant în contextul presiunilor de cost și al unui bilanț încă împovărat de datorie și pensii.

    SWOT

    Puncte tari

    • Relații de lungă durată cu clienți din industrii reglementate și certificare ISO 13485 1.
    • Îmbunătățirea marjei operaționale și a ROS în exercițiul fiscal 2026 1.
    • Divizia Speciality arată creștere susținută în aerospațial 1.

    Puncte slabe

    • Concentrare ridicată a veniturilor la câțiva clienți mari 1.
    • Datorie netă în creștere și flux de numerar operațional mai slab față de anul anterior 1.
    • Deficit de pensii semnificativ, cu contribuții fixe pe termen lung 1.

    Oportunități

    • Majoritatea proiectelor D&E ar putea deveni contracte de producție 1.
    • Diversificarea clienților, în special în regiunea APAC, ar putea reduce concentrarea 1.
    • Recuperarea unor pagube prin asigurare ar putea aduce încasări neprevăzute 1.

    Amenințări

    • Tarifele comerciale și tensiunile geopolitice pot afecta costurile și livrările 1.
    • Pierderea unui client mare ar avea un impact semnificativ asupra veniturilor 1.
    • Atacurile cibernetice sofisticate, inclusiv cele asistate de inteligență artificială, pot afecta operațiunile 1.

    Riscuri

    • Concentrarea cliențilorridicat

      O parte mare a veniturilor provine de la câțiva clienți, iar pierderea unuia dintre ei ar putea afecta semnificativ rezultatele 1.

    • Pensiileridicat

      Deficitul planului de pensii al Regatului Unit poate cere contribuții suplimentare dacă performanța scade 1.

    • Lichiditatea și refinanțareamediu

      Datoria netă a crescut, iar facilitatea principală de creditare expiră în aprilie 2028 1.

    • Execuția operaționalămediu

      Gestionarea unui proces de producție multi-site cere disciplină constantă, iar erorile pot afecta calitatea și costurile 1.

    • Securitatea ITmediu

      Programul de transformare IT și amenințările cibernetice pot cauza întreruperi sau pierderi de date 1.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă îmbunătățirea marjelor se menține, profitabilitatea ar putea crește chiar și la venituri stabile 1.
    • Creșterea constantă din divizia Speciality ar putea compensa volatilitatea proiectelor D&E 1.
    • Reducerea costurilor de refinanțare și lichiditatea îmbunătățită ar putea crea spațiu pentru investiții 1.

    Ce ar strica teza

    • Veniturile totale au scăzut, iar fluxul de numerar operațional a coborât sub nivelul anului precedent 1.
    • Dacă tarifele se intensifică, costurile de materiale și de transport ar putea reduce marjele 1.
    • Datoria netă și obligațiile de pensii pot limita flexibilitatea și dividendele pe termen scurt 1.

    De urmărit

    • Evoluția veniturilor D&E și conversia proiectelor în contracte de producție2027
    • Rezultatul procesului de evaluare a recuperării asigurăriiT2 2027
    • Nivelul datoriei nete și al capitalului de lucrunext 10-K
    • Evoluția marjei ROS față de ținta de 10%2027

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Afacerea

    Carclo plc proiectează și fabrică componente tehnice și soluții de inginerie pentru clienți din industrii reglementate, în special medical, electronic și aerospațial 1. Activitatea este organizată în două divizii: CTP (Carclo Technical Plastics), care include serviciile de proiectare și inginerie (D&E) și fabricația (MS), și Speciality, orientată spre aerospațial și prelucrare de precizie 1. În exercițiul fiscal 2026 veniturile grupului au fost de 114,2 milioane GBP 1.

    Piața în context

    Compania activează pe piețe reglementate, unde cerințele de calitate, precum certificarea ISO 13485, limitează concurența și susțin relațiile de lungă durată cu clienții 1. Cei mai mari cinci clienți reprezintă 70% din venituri, iar durata medie a relației este de 23 de ani 1. Expunerea la piața americană și la cerințele de cost pe care le impun tarifele vamale este semnificativă 1.

    Poziția concurențială

    Carclo activează într-un segment de componente tehnice și producție de precizie, unde concurența vine din producători globali de plastic tehnic și fabricanți de componente aerospațiale. Avantajul companiei se bazează pe relațiile de lungă durată cu clienții și pe certificările de calitate 1. Sursele furnizate nu identifică concurenți specifici.

    • Producători globali de plastic tehnic

      Concurență în componente medicale și electronice, sursele nu identifică un nume specific.

    • Fabricanți de componente aerospațiale

      Concurență pe segmentul Speciality, sursele nu identifică un nume specific.

    • Furnizori de prelucrare de precizie

      Concurență pe piețele de prelucrare, sursele nu identifică un nume specific.

    • Producători de dispozitive medicale

      Clienți și potențiali furnizori alternativi, sursele nu identifică firme specifice.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

    Rapoarte anuale (ESEF)

    Surse

    1. [1] Annual report, fiscal year ended 2026-03-31 (ESEF) · SEC / Carclo plc · 31 mar. 2026

    Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

    Carclo plc (CAR.L): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw