olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

Close Brothers Group plc CBG.L

Regatul Unit · London Stock Exchange · ISIN GB0007668071 · Verticală: Companii listate din Regatul Unit

4,00GBP+0,10 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Close Brothers Group plc este un grup bancar britanic specializat în finanțare pentru clienți și întreprinderi, cu accent pe finanțarea auto, leasing și împrumuturi comerciale. În anul fiscal 2025 grupul s-a concentrat pe consolidarea capitalului după provizionul pentru comisioanele din finanțarea auto, iar rata CET1 a ajuns la 13,8%.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Close Brothers Group plc (CBG.L) costa 4,00 GBP (+0,10 % într-o zi), cu capitalizare 599,7 mil GBP, randament al dividendului 0,00 %, beta 1,09, interval pe 52 de săptămâni 3,45–5,35 GBP.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
599,7 mil GBP
acțiuni la 31 iul. 2025
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -0,67 · TTM până la 31 iul. 2025
E/P (TTM)
-16,71 %
TTM până la 31 iul. 2025
Randament dividend
0,00 %
DPS 12 luni 0,00
Beta (2 ani)
1,09
Volatilitate (1 an) 45 %
Interval 52 săpt.
3,455,35

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
55,7
puternic (55–70)
Bollinger (20, 2)
3,64 – 4,04
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,91 · lățimea benzii 10,5 %
SMA 50 / 200
3,95 / 4,31
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
0,00 / -0,03
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună+1,3 %+0,4 %+0,9 pp—
3 luni−7,4 %−3,3 %−4,2 pp—
6 luni−16,2 %+4,0 %−20,2 pp—
De la început de an−23,4 %+8,1 %−31,5 pp—
1 an−4,9 %+10,7 %−15,6 pp+6,7 %
3 ani−49,0 %+50,1 %−99,1 pp+24,8 %
5 ani−72,2 %+43,6 %−115,8 pp—
Scădere maximă (1 an)
−35,5 %
16 ian. 2026 → 17 mar. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−87,3 %
04 ian. 2022 → 13 nov. 2024
Creștere anuală compusă (5 ani)
−22,6 %
EURO STOXX 50 +7,5 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu202320242025
Venituriindisponibilindisponibilindisponibil
Venituri an/anindisponibilindisponibilindisponibil
Profit net81,1 mil89,3 mil-100,2 mil
Profit net an/anindisponibil+10,1 %−212,2 %
EPS diluat0,540,60-0,67
EPS diluat an/anindisponibil+9,8 %−212,4 %
netă %indisponibilindisponibilindisponibil
Flux de numerar liberindisponibilindisponibilindisponibil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 iul. 2025

Numerar
2,1 mld GBP
Datorie financiară
indisponibil GBP
Datorie netă
indisponibil GBP
Capitaluri proprii
1,7 mld GBP
Active totale
14,1 mld GBP
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
indisponibil
ROE
-5,6 %
ROA
-0,7 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (GBP)

Cont de profit și pierdere · GBP

Profit înainte de impozit
2023
112,0 mil
2024
132,7 mil
2025
-122,4 mil

esef· 03 dec. 2025verificat

Impozit pe profit
2023
30,9 mil
2024
37,4 mil
2025
4,7 mil

esef· 03 dec. 2025verificat

Profit net
2023
81,1 mil
2024
89,3 mil
2025
-100,2 mil

esef· 03 dec. 2025verificat

EPS diluat
2023
0,54
2024
0,60
2025
-0,67

esef· 03 dec. 2025verificat

Dividend pe acțiune
2023
0,66
2024
0,45
2025
0,00

esef· 03 dec. 2025derivat

Bilanț · GBP

Numerar
2023
2,2 mld
2024
1,8 mld
2025
2,1 mld

esef· 03 dec. 2025verificat

Imobilizări corporale nete
2023
357,1 mil
2024
349,6 mil
2025
—

esef· 03 dec. 2024verificat

Active totale
2023
13,6 mld
2024
14,1 mld
2025
14,1 mld

esef· 03 dec. 2025verificat

Datorii totale
2023
11,9 mld
2024
12,2 mld
2025
12,3 mld

esef· 03 dec. 2025verificat

Capital propriu
2023
1,6 mld
2024
1,8 mld
2025
1,7 mld

esef· 03 dec. 2025verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2023
149,4 mil
2024
149,6 mil
2025
149,8 mil

esef· 03 dec. 2025derivat

Fluxuri de numerar · GBP

Investiții (capex)
2023
8,7 mil
2024
14,2 mil
2025
5,3 mil

esef· 03 dec. 2025verificat

Flux de numerar din investiții
2023
-62,4 mil
2024
-58,8 mil
2025
75,5 mil

esef· 03 dec. 2025verificat

Dividende plătite
2023
99,1 mil
2024
67,1 mil
2025
0

esef· 03 dec. 2025verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
5,0 mil
2024
3,5 mil
2025
1,6 mil

esef· 03 dec. 2025verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea profitului net (an/an)
-212,2 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
-212,4 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
-5,6 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 iul. 2025
ROA
-0,7 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 iul. 2025
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
date insuficiente
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
lipsesc date de intrare

Lichiditate

Lichiditatea curentă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
indisponibil
lipsesc date de intrare

Numerar

Fluxul de numerar operațional
indisponibil
lipsesc date de intrare
Investiții (capex)
5,3 mil GBP
calculat olivLawFY 2025
Fluxul de numerar liber
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia profitului în FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
599,7 mil GBP
calculat olivLawbilanț la 31 iul. 2025
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
date insuficiente
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
Randamentul profitului
-16,7 %
calculat olivLawFY 2025
P/B
0,3x
calculat olivLawbilanț la 31 iul. 2025
P/S
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
0,0 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul distribuirilor către acționari
0,3 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 iul. 2025

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 1 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 6,2 % din minimum 60 %
  • metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

4,00 GBP

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 599,7 mil GBP

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
599,7 mil GBP
calculat olivLawbilanț la 31 iul. 2025
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
P/B
0,3x
calculat olivLawbilanț la 31 iul. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
-5,6 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 iul. 2025
Marja netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
0,0 %
calculat olivLawFY 2025

Acoperire și prospețime

15/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 iul. 2025
Data ultimului bilanț: 31 iul. 2025
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 iul. 2025
Sursă: esefpublicat 03 dec. 2025
verificat 49derivat 6

Datele sunt mai vechi decât pragul de prospețime.

Scorul pe grupe

6 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

    Ipoteze (ilustrative, editoriale)

    Rata fără risc
    6,5 %
    Prima de risc a pieței
    6,0 %
    Beta (implicit)
    1,00
    Costul capitalului propriu
    12,5 %
    Creștere terminală
    3,0 %

    Scorul pe factori

    Date insuficiente

    Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 1 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 6,2 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

    FactorValoareScorPondere folosită
    ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
    Marja netă · Calitateindisponibilindisponibil—
    Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
    CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
    Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
    Lichiditatea curentă · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
    P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
    EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente0,3 %4 (pe interval fix)100 %
    Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

    Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

    Grupele scorului

    • Bilanț și datorie· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
    • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
    • Calitate· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
    • Randamente· parțial4/100 · 1/2 factori cu valoare
    • Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare

    O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

    Memo

    CLOSE BROTHERS GROUP PLC (CBG.L). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-07-31.

    Cifre calculate din situațiile financiare: ROE -5,6 %.

    Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.

    Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 1 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 6,2 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).

    Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

    Ce susține teza

    Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.

    Ce o infirmă

    • Randamentul distribuirilor către acționari: 0,3 %

    Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Marja netă, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, Lichiditatea curentă, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Rata de distribuire (FCF).

    Față de mediana verticalei

    Companii listate din Regatul Unit · aceeași țară · comparată cu 40 firme

    Multipli și rentabilitate față de mediană

    P/E
    —
    mediana verticalei 16,3x
    EV/EBITDA
    —
    mediana verticalei —
    P/S
    —
    mediana verticalei 1,5x
    P/B
    0,3x
    mediana verticalei 2,1x
    sub mediană (−83,2 %)
    ROE
    -5,6 %
    mediana verticalei 13,9 %
    sub mediană (−140,3 %)
    Marja netă
    —
    mediana verticalei 10,7 %
    Marja EBIT
    —
    mediana verticalei 21,1 %
    Venituri an/an
    —
    mediana verticalei 7,5 %
    Datorie netă/EBITDA
    —
    mediana verticalei —
    Randament dividend
    0,0 %
    mediana verticalei 2,8 %
    sub mediană (−100,0 %)

    Firmele verticalei

    CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
    BATS.LBritish American Tobacco P.L.C.104,3 mld13,516,5 %30,3 %−1,0 %+7 % / +88 %
    ABF.LAssociated British Foods PLC14,7 mld14,39,2 %5,3 %−3,1 %−5 % / −15 %
    0EV1.LCarnival PLC5,5 mld4,146,7 %13,4 %+6,4 %indisponibil / indisponibil
    BAB.LBabcock International Group PLC5,1 mld24,734,7 %4,1 %+7,2 %−10 % / +158 %
    AUTO.LAutotrader Group PLC4,8 mld16,460,2 %47,1 %+3,9 %−13 % / −23 %
    BBY.LBalfour Beatty PLC4,2 mld16,323,2 %2,8 %+15,2 %+20 % / +160 %
    ABDN.LAberdeen Group PLC4,1 mld10,88,0 %28,9 %−2,1 %+11 % / +41 %
    BKG.LThe Berkeley Group Holdings PLC3,6 mld11,38,8 %13,4 %−4,2 %−0 % / −22 %
    BME.LB&M European Value Retail PLC2,9 mld17,421,2 %2,8 %+3,7 %+68 % / −51 %
    AJB.LAj Bell PLC2,4 mld22,849,9 %33,1 %+18,0 %+8 % / +128 %
    ASHM.LAshmore Group PLC1,4 mld13,913,1 %71,6 %−0,1 %+28 % / +18 %
    BCG.LBaltic Classifieds Group PLC1,2 mld23,215,8 %57,6 %+6,9 %−99 % / −99 %
    APN.LApplied Nutrition PLC763,6 mil36,241,2 %19,7 %+24,2 %+71 % / indisponibil
    BAG.LA.G. Barr P.L.C.671,9 mil14,414,4 %10,8 %+4,0 %−7 % / +26 %
    ASC.LAsos PLC494,5 mil—-81,3 %-12,0 %−14,7 %+71 % / +8 %
    ALFA.LAlfa Financial Software Holdings PLC486,8 mil16,361,5 %23,8 %+15,3 %−28 % / +10 %
    AML.LAston Martin Lagonda Global Holdings PLC344,3 mil—-93,4 %-39,2 %−20,6 %−45 % / −85 %
    APTD.LAptitude Software Group PLC111,3 mil28,57,2 %6,2 %−7,3 %−30 % / −23 %
    BMS.LBraemar PLC78,3 mil39,22,7 %1,7 %−4,4 %+13 % / −11 %
    AMGO.LAmigo Holdings PLC9,9 mil———−81,9 %+325 % / +844 %
    ASBE.LAssociated British Engineering PLC605,3 mii—-19,1 %—indisponibilindisponibil / indisponibil
    AMIF.LAmicorp Fs (uk) PLC221,6 mii0,127,5 %9,1 %+8,1 %indisponibil / indisponibil
    AAF.LAirtel Africa PLC——24,1 %10,6 %+29,5 %−7 % / +164 %
    AAL.LAnglo American PLC——-19,3 %-20,2 %+4,5 %+30 % / +76 %
    ACG.LAcg Metals Limited——-80,3 %-32,0 %+134,8 %+60 % / +63 %

    Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru CBG.L din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

    Prognoza motorului olivLaw

    Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

    Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

    Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

    Scenarii ilustrative

    Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Pe scurt

    Close Brothers Group plc este un grup bancar britanic specializat în finanțare pentru clienți și întreprinderi, cu accent pe finanțarea auto, leasing și împrumuturi comerciale. În anul fiscal 2025 grupul s-a concentrat pe consolidarea capitalului după provizionul pentru comisioanele din finanțarea auto, iar rata CET1 a ajuns la 13,8% 1.

    SWOT

    Puncte tari

    • Rata CET1 s-a îmbunătățit substanțial în anul fiscal 2025, ceea ce oferă o marjă de siguranță față de cerințele de reglementare 1.
    • Compania are o poziție puternică în vehicule electrice și în finanțarea verde, unde a extins oferta în ultimul an 1.
    • Modelul de servicii personalizate și relațiile cu brokerii susțin fidelizarea clienților și adaptarea rapidă la nevoile pieței 1.

    Puncte slabe

    • Provizionul pentru comisioanele din finanțarea auto a afectat semnificativ capitalul și a amânat reluarea dividendelor 1.
    • Divizia de închiriere de vehicule a avut pierderi operaționale după impozitare în anul analizat 1.
    • Concentrarea expunerii în finanțarea auto face grupul sensibil la schimbările de reglementare din acest segment 1.

    Oportunități

    • Cererea pentru finanțarea energiei regenerabile și a vehiculelor electrice cu baterie ar putea deschide noi linii de credit 1.
    • Vânzarea Winterflood, dacă se finalizează, ar putea întări suplimentar capitalul și ar putea concentra activitatea pe divizii considerate de conducere prioritare 1.
    • Angajamentul față de incluziunea financiară și sprijinul pentru întreprinderile mici ar putea consolida poziția pe piață 1.

    Amenințări

    • Revizuirea de către FCA a comisioanelor istorice și rezultatul apelului la Curtea Supremă ar putea genera provizioane suplimentare 1.
    • Aplicarea Basel 3.1 ar putea crește activele ponderate la risc, chiar dacă impactul pare mai redus decât se anticipase 1.
    • Incertitudinea din piața vehiculelor electrice poate încetini tranziția flotelor și poate afecta cererea de finanțare 1.

    Riscuri

    • Provizionul pentru comisioanele din finanțarea autoridicat

      Rezultatul revizuirii FCA și al apelului la Curtea Supremă rămâne incert și ar putea genera costuri suplimentare pentru capital 1.

    • Reluarea dividendelormediu

      Decizia de reluare a dividendelor depinde de claritatea impactului financiar al revizuirii și ar putea fi amânată 1.

    • Aplicarea Basel 3.1mediu

      Schimbările de calcul pentru activele ponderate la risc ar putea reduce marja de capital, deși compania se așteaptă la un impact mai limitat 1.

    • Expunerea în finanțarea automediu

      Concentrarea în acest segment face compania sensibilă la reglementare, la prețurile vehiculelor și la comportamentul clienților 1.

    • Pierderi în divizia de închirierescăzut

      Divizia Vehicle Hire a avut pierderi după impozitare, iar continuarea acestor pierderi ar putea afecta rezultatele grupului 1.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă revizuirea comisioanelor se încheie cu un impact mai mic decât provizionul actual, capitalul ar putea reveni rapid la nivelul țintă și ar putea permite reluarea dividendelor 1.
    • Vânzările de active și generarea de capital organic ar putea întări semnificativ poziția de capital, oferind flexibilitate pentru creștere 1.
    • Poziționarea în finanțarea vehiculelor electrice și a energiei verzi ar putea deschide oportunități de creștere pe măsură ce tranziția economică avansează 1.

    Ce ar strica teza

    • Dacă impactul final al revizuirii comisioanelor depășește estimările actuale, capitalul ar putea fi din nou sub presiune și reluarea dividendelor ar putea fi amânată 1.
    • Concentrarea pe finanțarea auto ar putea face grupul vulnerabil la noi schimbări de reglementare sau la deteriorarea cererii în acest segment 1.
    • Pierderile din divizia de închiriere și costurile tranziției ar putea continua să erodeze profitabilitatea, dacă nu se îmbunătățesc rapid 1.

    De urmărit

    • Rezultatul revizuirii comisioanelor din finanțarea auto de către FCA și al apelului la Curtea Supremănext 10-K
    • Finalizarea vânzării Winterflood și impactul asupra ratei CET12026
    • Decizia consiliului privind reluarea dividendelor2026
    • Aplicarea Basel 3.1 și impactul asupra activelor ponderate la risc2027

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Afacerea

    Grupul funcționează ca o bancă specializată și un furnizor de servicii financiare cu divizii pentru finanțare auto, leasing de active, împrumuturi comerciale și finanțare de prime de asigurare. Scopul declarat este ajutarea persoanelor și afacerilor să prospere pe termen lung, printr-un model de afaceri pe care conducerea îl descrie ca fiind dovedit și rezistent 1. Activitatea depinde de relațiile cu brokerii și cu clienții, pe care compania le tratează ca pe un avantaj de servicii personalizate 1.

    În anul fiscal 2025 grupul a vândut CBAM, iar activele ponderate la risc au scăzut la 9,8 miliarde lire sterline, de la 10,7 miliarde lire sterline 1. Capitalul a fost întărit prin renunțarea la dividende, reducerea portofoliului de credite și generarea de capital organic, iar conducerea a anunțat vânzarea Winterflood, care ar putea adăuga aproximativ 55 de puncte de bază la rata CET1 1.

    Reluarea dividendelor depinde de claritatea impactului financiar al revizuirii comisioanelor din finanțarea auto de către FCA, decizie pe care consiliul o va revizui ulterior 1. Compania rămâne atentă la capitalul de rezervă și la gestionarea riscului de credit, în condițiile unui profil de risc mai sensibil în finanțarea auto 1.

    Segmente

    Finanțare auto (Motor Finance)

    Divizia de finanțare auto contribuie la riscul principal al grupului, fiind și sursa provizionului pentru comisioane. Compania a redus apetitul pentru vehicule cu emisii ridicate și a extins oferta pentru vehicule electrice cu baterie, care reprezintă 61,6% din flota companiei 1.

    Leasing și finanțare de active (Asset Finance and Leasing)

    Divizia lansează fonduri pentru active verzi, inclusiv un fond de finanțare a activelor verzi, și sprijină clienții flotelor în tranziția către vehicule electrice 1.

    Finanțare prime de asigurare (Premium Finance)

    Divizia a dezvoltat o soluție nouă pentru comunicarea comisioanelor brokerilor, realizată într-un termen scurt în colaborare cu brokerii și clienții 1.

    Piața în context

    Grupul operează în principal în Regatul Unit, cu finanțare pentru persoane fizice și întreprinderi mici și mijlocii. Sectorul este influențat de reglementarea FCA, de cerințele de capital ale PRA și de tranziția spre standardul Basel 3.1, a cărui aplicare a fost amânată la 1 ianuarie 2027, cu o majorare estimată de până la 10% a activelor ponderate la risc calculate prin abordarea standardizată 1.

    Piața finanțării auto și a vehiculelor electrice este în schimbare, iar dinamica adopției vehiculelor electrice în Regatul Unit a influențat ritmul tranziției flotei companiei 1. Pentru grup, aceasta înseamnă atât oportunități de finanțare verde, cât și presiune asupra modelului de afaceri din finanțarea auto 1.

    Tendințe

    • Revizuirea comisioanelor din finanțarea autovânt din față

      Revizuirea istorică a comisioanelor de către FCA și apelul la Curtea Supremă au generat un provizion semnificativ și au limitat capacitatea de a relua dividendele. Dacă impactul final este mai mic decât cel estimat, capitalul ar putea reveni mai repede la nivelul țintă 1.

    • Tranziția spre vehicule electricevânt din spate

      Creșterea cotei vehiculelor electrice cu baterie și finanțarea energiei regenerabile reprezintă oportunități de creștere în finanțarea verde, dar ritmul depinde de cererea clienților 1.

    • Basel 3.1mixt

      Aplicarea Basel 3.1 a fost amânată, iar compania se așteaptă la un impact mai redus asupra poziției de capital decât estimase inițial, datorită compensării în cerința Pillar 2a 1.

    • Consolidarea capitalului prin vânzări de activemixt

      Vânzarea CBAM și anunțata vânzare Winterflood au întărit capitalul, dar reduc și dimensiunea activității, ceea ce poate schimba profilul de venit al grupului 1.

    Poziția concurențială

    Compania concurează cu bănci britanice de retail și cu furnizori specializați de finanțare auto, leasing și împrumuturi pentru întreprinderi mici și mijlocii. Sursa dată nu identifică concurenții prin nume, deci lista de mai jos reflectă doar companii menționate sau cunoscute din contextul sectorului, fără date comparative din textele primite.

    Avantajul declarat al grupului este serviciul personalizat și expertiza specializată în nișe de finanțare, dar un profil de risc concentrat în finanțarea auto poate face compania mai vulnerabilă la schimbările de reglementare decât concurenții mai diversificați 1.

    • Bănci de retail britanice

      Concurează pe segmentul de împrumuturi comerciale și finanțare pentru întreprinderi mici și mijlocii, deși au o bază de depozite mai largă.

    • Furnizori specializați de finanțare auto

      Competiție directă în finanțarea auto și în produsele pentru vehicule electrice, unde cota de piață depinde de condițiile de creditare.

    • Companii de leasing de active

      Concurează în leasingul de flote și în finanțarea echipamentelor, inclusiv în proiectele de active verzi.

    • Furnizori de finanțare pentru prime de asigurare

      Concurează în divizia Premium Finance, unde relația cu brokerii și transparența comisioanelor sunt factori-cheie.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

    Rapoarte anuale (ESEF)

    Surse

    1. [1] Annual report, fiscal year ended 2025-07-31 (ESEF) · SEC / Close Brothers Group plc · 31 iul. 2025

    Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

    Close Brothers Group plc (CBG.L): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw