olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
Coca-Cola Europacific Partners plc CCEP.L
Regatul Unit · London Stock Exchange · ISIN GB00BDCPN049 · Verticală: Companii listate din Regatul Unit
Coca-Cola Europacific Partners este unul dintre cei mai mari îmbuteliatori și distribuitori de băuturi răcoritoare din Europa de Vest și din regiunea Asia-Pacific, deservind peste 600 de milioane de consumatori. În 2025, veniturile au fost de 20,9 miliarde EUR, iar compania a formulat pentru 2026 un ghid de creștere a profitului operațional de 7%, într-un context de presiune asupra accesibilității prețurilor și a taxelor pe zahăr.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Coca-Cola Europacific Partners plc (CCEP.L) costa 87,25 GBP (+1,51 % într-o zi), cu beta 0,26, interval pe 52 de săptămâni 63,40–87,25 GBP.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 67,5
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- 79,05 – 87,63
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,96 · lățimea benzii 10,3 %
- SMA 50 / 200
- 79,73 / 75,47
- tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- 1,84 / 1,64
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +12,9 % | +0,4 % | +12,5 pp | — |
| 3 luni | +8,2 % | −3,3 % | +11,4 pp | — |
| 6 luni | +25,9 % | +4,0 % | +21,9 pp | — |
| De la început de an | +27,4 % | +8,1 % | +19,3 pp | — |
| 1 an | +27,7 % | +10,7 % | +17,0 pp | +5,8 % |
| 3 ani | +55,1 % | +50,1 % | +5,0 pp | +26,3 % |
| 5 ani | +85,4 % | +43,6 % | +41,8 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
prețul (USD) și raportarea sunt în monede diferite
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Venituri | 18,3 mld | 20,4 mld | 20,9 mld |
| Venituri an/an | indisponibil | +11,7 % | +2,3 % |
| Profit net | 1,7 mld | 1,4 mld | 1,9 mld |
| Profit net an/an | indisponibil | −15,0 % | +37,0 % |
| EPS diluat | 3,63 | 3,08 | 4,26 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | −15,2 % | +38,3 % |
| netă % | 9,1 % | 6,9 % | 9,3 % |
| Flux de numerar liber | 2,1 mld | 2,3 mld | 2,2 mld |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 918,0 mil EUR
- Datorie financiară
- 10,2 mld EUR
- Datorie netă
- 9,3 mld EUR
- Capitaluri proprii
- 8,3 mld EUR
- Active totale
- 29,9 mld EUR
- Datorie / capitaluri
- 1,23x
- Lichiditate curentă
- 0,80x
- ROE
- 22,5 %
- ROA
- 6,4 %
- Marja FCF
- 10,5 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (EUR)
Marje
Cont de profit și pierdere · EUR
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 18,3 mld | 20,4 mld | 20,9 mld | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 11,6 mld | 13,2 mld | 13,5 mld | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Profit brut | 6,7 mld | 7,2 mld | 7,4 mld | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Profit operațional | 2,3 mld | 2,1 mld | 2,8 mld | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 185,0 mil | 272,0 mil | 306,0 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 2,2 mld | 1,9 mld | 2,6 mld | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 534,0 mil | 492,0 mil | 590,0 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Profit net | 1,7 mld | 1,4 mld | 1,9 mld | esef· 18 mar. 2026verificat |
| EPS diluat | 3,63 | 3,08 | 4,26 | esef· 18 mar. 2026verificat |
Bilanț · EUR
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 1,4 mld | 1,6 mld | 918,0 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Stocuri | — | 1,6 mld | 1,5 mld | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Active curente | — | 6,6 mld | 6,1 mld | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Fond comercial | — | 4,7 mld | 4,5 mld | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | — | 12,7 mld | 12,5 mld | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Active totale | — | 31,1 mld | 29,9 mld | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | — | 9,9 mld | 10,2 mld | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Datorii curente | — | 8,1 mld | 7,6 mld | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Datorii totale | — | 22,1 mld | 21,6 mld | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Capital propriu | 8,0 mld | 9,0 mld | 8,3 mld | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 458,5 mil | 460,4 mil | 455,9 mil | esef· 18 mar. 2026derivat |
Fluxuri de numerar · EUR
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 2,8 mld | 3,1 mld | 3,0 mld | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 672,0 mil | 791,0 mil | 750,0 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 2,1 mld ≈ | 2,3 mld ≈ | 2,2 mld ≈ | esef· 18 mar. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -937,0 mil | -2,0 mld | -632,0 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -1,8 mld | -973,0 mil | -2,9 mld | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 0 | 0 | 40,0 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 5 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: indisponibil
Prețul și raportarea sunt în monede diferite; indicatorii de piață sunt indisponibili.
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
33 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 48,09 – 74,17 EUR.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (EUR pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: P/E48,09 – 74,17 (Mijloc 61,45)17 firme folosite · multiplul median 14,4x · quartile 11,3x – 17,4x0EV1.L, ABDN.L, ABF.L, AIRE.L, AJB.L, ALFA.L, AMIF.L, APTD.L, ASHM.L, AUTO.L, BAB.L, BAG.L, BATS.L, BBY.L, BCG.L, BKG.L, BME.L
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 3,0 %
- Prima de risc a pieței
- 5,5 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 8,5 %
- Creștere terminală
- 2,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 12,3 % | 46 (față de colegi) | 31 % |
| Marja netă · Calitate | 9,3 % | 46 (față de colegi) | 19 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 113,4 % | 100 (pe interval fix) | 19 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 9,1x | 100 (pe interval fix) | 19 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 0,8x | 0 (pe interval fix) | 13 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie60/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate61/100 · 3/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
COCA-COLA EUROPACIFIC PARTNERS PLC (CCEP.L). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 20,9 mld EUR în 2025; creștere an/an 2,3 %; marjă netă 9,3 %; ROE 23,8 %.
Intervalul de valoare estimat este 48,09–74,17 EUR pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Conversia profitului în FCF: 113,4 %
- Acoperirea dobânzilor: 9,1x
Ce o infirmă
- Lichiditatea curentă: 0,8x
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Regatul Unit · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| BATS.LBritish American Tobacco P.L.C. | 104,3 mld | 13,5 | 16,5 % | 30,3 % | −1,0 % | +7 % / +88 % |
| ABF.LAssociated British Foods PLC | 14,7 mld | 14,3 | 9,2 % | 5,3 % | −3,1 % | −5 % / −15 % |
| 0EV1.LCarnival PLC | 5,5 mld | 4,1 | 46,7 % | 13,4 % | +6,4 % | indisponibil / indisponibil |
| BAB.LBabcock International Group PLC | 5,1 mld | 24,7 | 34,7 % | 4,1 % | +7,2 % | −10 % / +158 % |
| AUTO.LAutotrader Group PLC | 4,8 mld | 16,4 | 60,2 % | 47,1 % | +3,9 % | −13 % / −23 % |
| BBY.LBalfour Beatty PLC | 4,2 mld | 16,3 | 23,2 % | 2,8 % | +15,2 % | +20 % / +160 % |
| ABDN.LAberdeen Group PLC | 4,1 mld | 10,8 | 8,0 % | 28,9 % | −2,1 % | +11 % / +41 % |
| BKG.LThe Berkeley Group Holdings PLC | 3,6 mld | 11,3 | 8,8 % | 13,4 % | −4,2 % | −0 % / −22 % |
| BME.LB&M European Value Retail PLC | 2,9 mld | 17,4 | 21,2 % | 2,8 % | +3,7 % | +68 % / −51 % |
| AJB.LAj Bell PLC | 2,4 mld | 22,8 | 49,9 % | 33,1 % | +18,0 % | +8 % / +128 % |
| ASHM.LAshmore Group PLC | 1,4 mld | 13,9 | 13,1 % | 71,6 % | −0,1 % | +28 % / +18 % |
| BCG.LBaltic Classifieds Group PLC | 1,2 mld | 23,2 | 15,8 % | 57,6 % | +6,9 % | −99 % / −99 % |
| APN.LApplied Nutrition PLC | 763,6 mil | 36,2 | 41,2 % | 19,7 % | +24,2 % | +71 % / indisponibil |
| BAG.LA.G. Barr P.L.C. | 671,9 mil | 14,4 | 14,4 % | 10,8 % | +4,0 % | −7 % / +26 % |
| ASC.LAsos PLC | 494,5 mil | — | -81,3 % | -12,0 % | −14,7 % | +71 % / +8 % |
| ALFA.LAlfa Financial Software Holdings PLC | 486,8 mil | 16,3 | 61,5 % | 23,8 % | +15,3 % | −28 % / +10 % |
| AML.LAston Martin Lagonda Global Holdings PLC | 344,3 mil | — | -93,4 % | -39,2 % | −20,6 % | −45 % / −85 % |
| APTD.LAptitude Software Group PLC | 111,3 mil | 28,5 | 7,2 % | 6,2 % | −7,3 % | −30 % / −23 % |
| AMGO.LAmigo Holdings PLC | 9,9 mil | — | — | — | −81,9 % | +325 % / +844 % |
| ASBE.LAssociated British Engineering PLC | 605,3 mii | — | -19,1 % | — | indisponibil | indisponibil / indisponibil |
| AMIF.LAmicorp Fs (uk) PLC | 221,6 mii | 0,1 | 27,5 % | 9,1 % | +8,1 % | indisponibil / indisponibil |
| AAF.LAirtel Africa PLC | — | — | 24,1 % | 10,6 % | +29,5 % | −7 % / +164 % |
| AAL.LAnglo American PLC | — | — | -19,3 % | -20,2 % | +4,5 % | +30 % / +76 % |
| ACG.LAcg Metals Limited | — | — | -80,3 % | -32,0 % | +134,8 % | +60 % / +63 % |
| AEP.LAnglo-Eastern Plantations PLC | — | — | 16,1 % | 19,5 % | +25,0 % | +5 % / +113 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru CCEP.L din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Coca-Cola Europacific Partners este unul dintre cei mai mari îmbuteliatori și distribuitori de băuturi răcoritoare din Europa de Vest și din regiunea Asia-Pacific, deservind peste 600 de milioane de consumatori. În 2025, veniturile au fost de 20,9 miliarde EUR 1, iar compania a formulat pentru 2026 un ghid de creștere a profitului operațional de 7% 1, într-un context de presiune asupra accesibilității prețurilor și a taxelor pe zahăr.
SWOT
Puncte tari
- Portofoliu de mărci puternice și relații solide cu partenerul principal, ceea ce permite compania să mențină volume și să ridice prețurile în mod disciplinat.
- Prezență geografică diversificată, care reduce dependența de o singură piață și oferă stabilitate în fața șocurilor locale.
- Disciplină în controlul costurilor și în generarea de numerar, ceea ce susține distribuția de dividende și investițiile.
Puncte slabe
- Volumele din Europa rămân aproape stabile, iar creșterea depinde mai mult de prețuri decât de cerere, ceea ce face compania vulnerabilă la scăderea consumului.
- Integrarea achiziției din Filipine a complicat comparabilitatea cifrelor și a adus costuri de integrare care pot apărea în mai multe perioade.
- Expunerea la costurile concentratului, la inflația producției și la cursurile de schimb poate reduce marjele dacă nu sunt compensate în timp util.
Oportunități
- Creșterea categoriilor cu valoare mai ridicată, precum energizantele și băuturile alcoolice, ar putea spori mixul de produse și profitabilitatea.
- Extinderea canalelor digitale de vânzare cu ridicata, precum platforma eB2B din Spania, ar putea îmbunătăți eficiența distribuției.
- Programele de eficiență și utilizarea inteligenței artificiale ar putea reduce timpul de reacție la schimbările din comportamentul consumatorilor.
Amenințări
- Taxele pe zahăr și reglementările privind marketingul și ambalajele ar putea limita volumele și ar putea crește costurile de conformitate.
- Consumatorii mai atenți la preț ar putea muta achizițiile către produse mai ieftine sau către marca private label.
- Tensiunile geopolitice și riscurile climatice ar putea perturba lanțurile de aprovizionare și producția.
Riscuri
- Risc de piață și concurențăridicat
Compania ar putea pierde cote de piață dacă nu reușește să răspundă la schimbările din condițiile de acces la clienți și consumatori sau din termenii de preț.
- Risc economic, valutar și fiscalmediu
Fluctuațiile cursurilor de schimb, ale prețurilor la materii prime și ale regimului fiscal ar putea reduce veniturile și profitabilitatea dacă nu sunt gestionate prin acoperire adecvată.
- Risc de ambalaje și reglementaremediu
Incapacitatea de a livra ambalaje durabile ar putea atrage taxe și restricții suplimentare, ar putea reduce cererea și ar putea afecta reputația.
- Risc geopolitic și globalmediu
Conflictele regionale, pandemiile sau dezastrele naturale ar putea întrerupe lanțurile de aprovizionare și ar putea afecta profitabilitatea.
- Risc cibernetic și ITridicat
Atacurile cibernetice tot mai sofisticate, amplificate de inteligența artificială, ar putea perturba operațiunile și ar putea atrage intervenție de reglementare.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Compania ar putea continua să crească veniturile prin prețuri și mix de produse, dacă volumele se stabilizează în Europa, iar creșterea din Filipine și din Australia se menține.
- Ghidul de creștere a profitului operațional pentru 2026 ar putea fi atins dacă programele de eficiență continuă să compenseze costurile de concentrat și de producție.
- Generarea de numerar comparabil ar putea susține dividendele și programele de răscumpărare, dacă nivelul actual al cheltuielilor de capital rămâne sub control.
Ce ar strica teza
- Volumele ajustate aproape stagnează, iar creșterea depinde de prețuri, ceea ce ar putea deveni nesustenabil dacă consumatorii reduc în continuare consumul.
- Taxele pe zahăr și reglementările suplimentare ar putea încetini creșterea pe piețele cheie, mai ales în Franța și în Regatul Unit.
- Integrarea și comparabilitatea afacerii din Filipine ar putea maschează performanța reală a grupului și ar putea genera costuri neprevăzute.
De urmărit
- Realizarea ghidului de creștere a profitului operațional comparabil la cursuri neutre2026
- Evoluția volumelor în Europa și impactul taxelor pe zahărQ1 2027
- Performanța segmentului APS și integrarea Filipinelor2027
- Progresul strategiei de ambalaje și al schemelor de colectarenext 10-K
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
CCEP produce, distribuie și vinde o gamă largă de băuturi non-alcoolice, în principal băuturi gata de consum (NARTD), sub mărci precum Coca-Cola, Monster, Sprite sau Fanta, fiind un îmbuteliator și distribuitor, nu un producător al concentratului 1. Compania activează în 31 de țări și servește peste 600 de milioane de consumatori, combinând dimensiunea unui grup multinațional cu cunoașterea locală a clienților 1. În februarie 2024, grupul a achiziționat împreună cu Aboitiz Equity Ventures 100% din Coca-Cola Beverages Philippines, Inc., aceasta fiind acum Coca-Cola Europacific Aboitiz Philippines, Inc. 1.
Structura raportării este împărțită în două segmente geografice: Europa și APS (Asia Pacific și Sri Lanka, cum apare în raportul anual, dar în text folosim doar acronimul APS). Achiziția Filipinelor a schimbat semnificativ comparabilitatea anilor 2024 și 2025, motiv pentru care compania prezintă indicatori ajustați, comparabili și la cursuri de schimb neutre 1.
Compania folosește indicatori alternativi de performanță, precum EBITDA comparabil, fluxul de numerar liber comparabil și ROIC comparabil, definiți de conducere pentru a exclude elementele care afectează comparabilitatea de la o perioadă la alta 1. Investitorii ar trebui să citească aceste măsuri împreună cu cifrele IFRS raportate, deoarece ele nu le înlocuiesc 1.
Segmente
Europa
Segmentul Europa a generat venituri de 15,4 miliarde EUR în 2025, în creștere de 2,9% față de anul precedent 1. Creșterea a fost determinată mai ales de majorarea prețului de bază și de optimizarea promoțiilor, în timp ce volumele au scăzut ușor, cu 0,2%, din cauza accesibilității și a creșterii taxei pe zahăr în Franța și Marea Britanie 1.
APS
Segmentul APS a raportat venituri de 5,5 miliarde EUR, practic stabile la nivel raportat, dar cu o scădere ajustată comparabilă, deoarece anul 2024 includea Filipinele ca și cum achiziția ar fi avut loc de la începutul perioadei 1. La cursuri neutre, veniturile ajustate au crescut cu 2,0%, iar volumele au avansat cu 1,0% pe baza Australiei și Papua Noua Guinee, în timp ce Indonezia a scăzut 1.
Piața în context
Piața băuturilor răcoritoare din regiunile deservite de CCEP este maturizată, iar creșterea depinde mai mult de prețuri, mix de produse și inovație decât de volum, după cum arată creșterea volumelor ajustate de doar 0,2% în 2025, față de o creștere a veniturilor pe unitate de caz de 2,9% la cursuri neutre 1. Categoriile cu energie și băuturi alcoolice au înregistrat creșteri, în timp ce sucurile au scăzut după delistarea Capri-Sun în Europa 1.
Presiunile vin din accesibilitatea prețurilor pentru consumatori, din taxele pe zahăr și din costurile de concentrat și de producție, pe care compania le-a compensat prin eficiență și reducerea cheltuielilor discreționare 1. Ambalajele reciclabile și reglementările privind colectarea reprezintă, de asemenea, un factor care modelează piața pe termen lung 1.
Tendințe
- Accesibilitatea pentru consumatorivânt din față
Consumatorii sunt tot mai atenți la preț, ceea ce a limitat creșterea volumelor în Europa și a afectat sensibil Germania și Franța; compania răspunde cu oferte accesibile pentru cumpărătorii în căutare de valoare 1.
- Taxele pe zahărvânt din față
Creșterea taxelor pe zahăr în Franța și Marea Britanie a afectat volumele, mai ales pentru Coca-Cola Original Taste, însă a fost parțial compensată de prețuri și de mixul de produse 1.
- Băuturi energizante și alcoolicevânt din spate
Categoria energizantelor, condusă de Monster, a crescut puternic, iar băuturile alcoolice au câștigat cote de piață în Europa, ceea ce ar putea sprijini creșterea dacă tendința se menține 1.
- Ambalaje și reglementări de colectaremixt
Cerințele privind ambalajele reciclabile, schemele de returnare a garanției și responsabilitatea extinsă a producătorului pot crește costurile, dar pot și sprijini o poziție mai bună dacă compania reușește să își atingă obiectivele de colectare 1.
Poziția concurențială
Sursele analizate nu identifică explicit concurenți pe nume, însă raportul descrie competiția ca fiind influențată de accesul la clienți și consumatori, de condițiile de preț și de cotele de piață, factori care pot duce la pierderi de volum sau de venituri dacă compania nu reacționează corespunzător 1. Intrarea unor noi categorii, precum energizantele, schimbă de asemenea dinamica competitivă 1.
Compania își propune să se diferențieze prin marcile sale puternice, inovație de ambalaj și produs, relații cu partenerul TCCC și campanii de consum, dar un aspect esențial rămâne capacitatea de a ține pasul cu schimbările de comportament al consumatorilor 1.
- Concurenți nominalizați în sursă
Raportul anual analizat nu numește concurenți directi; această intrare reflectă doar lipsa unei liste identificate în surse.
- Alți îmbuteliatori ai mărcilor Coca-Cola
Sursa menționează relația cu partenerii strategici, dar nu identifică alți îmbuteliatori ca rivali direcți.
- Producători de băuturi energizante
Creșterea categoriei energizantelor este evidențiată, însă sursa nu nominalizează producători concurenți.
- Producători locali de băuturi răcoritoare
Sursa vorbește despre concurența din categorii și din piețele locale, fără să numească entități specifice.
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202518 mar. 2026
- Raportul anual 202518 mar. 2026
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / Coca-Cola Europacific Partners plc · 31 dec. 2025
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.