olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

CLOUDBREAK DISCOVERY PLC CDL.L

Regatul Unit · London Stock Exchange · ISIN GB00B44LQR57 · Verticală: Companii listate din Regatul Unit

0,00GBP+12,82 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Cloudbreak Discovery PLC este o companie britanică de explorare minieră, cu un portofoliu de proiecte timpurii de explorare și evaluare a aurului. Compania nu are venituri operaționale regulate și depinde de atragerea de fonduri prin emisiuni de acțiuni, iar raportul anual indică o incertitudine materială privind continuitatea activității. Pe măsură ce se derulează programele de lucru, finanțarea rămâne factorul central de urmărit.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea CLOUDBREAK DISCOVERY PLC (CDL.L) costa 0,00 GBP (+12,82 % într-o zi), cu beta -0,19, interval pe 52 de săptămâni 0,00–0,01 GBP.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
indisponibil
P/E (TTM)
indisponibil
E/P (TTM)
indisponibil
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
-0,19
Volatilitate (1 an) 149 %
Interval 52 săpt.
0,000,01

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
33,6
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
0,00 – 0,00
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,15 · lățimea benzii 91,5 %
SMA 50 / 200
0,00 / 0,01
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-0,00 / -0,00
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună−37,1 %−0,6 %−36,5 pp—
3 luni−48,2 %−4,2 %−44,1 pp—
6 luni−65,1 %+4,3 %−69,4 pp—
De la început de an−74,1 %+7,5 %−81,6 pp—
1 an−76,1 %+9,9 %−86,0 pp+6,7 %
3 ani−45,0 %+49,8 %−94,8 pp+24,8 %
5 ani−88,4 %+42,8 %−131,2 pp—
Scădere maximă (1 an)
−81,4 %
17 nov. 2025 → 03 nov. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−99,2 %
28 feb. 2022 → 14 mar. 2025
Creștere anuală compusă (5 ani)
−35,0 %
EURO STOXX 50 +7,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

EPS indisponibil în depunerile structurate ale emitentului (de ex. un parteneriat raportează pe unitate, nu pe acțiune).

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu202320242025
Venituriindisponibilindisponibilindisponibil
Venituri an/anindisponibilindisponibilindisponibil
Profit net-4,0 mil-1,6 mil-2,7 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibilindisponibil
EPS diluatindisponibilindisponibilindisponibil
EPS diluat an/anindisponibilindisponibilindisponibil
netă %indisponibilindisponibilindisponibil
Flux de numerar liberindisponibilindisponibilindisponibil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 30 iun. 2025

Numerar
53,2 mii GBP
Datorie financiară
indisponibil GBP
Datorie netă
indisponibil GBP
Capitaluri proprii
-352,9 mii GBP
Active totale
261,4 mii GBP
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
0,37x
ROE
indisponibil
ROA
-196,9 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (GBP)

Cont de profit și pierdere · GBP

Profit operațional
2023
-3,6 mil
2024
-847,5 mii
2025
-608,1 mii

esef· 18 nov. 2025verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
0
2024
214,8 mii
2025
5,0 mii

esef· 18 nov. 2025verificat

Profit înainte de impozit
2023
-4,0 mil
2024
-1,6 mil
2025
-2,7 mil

esef· 18 nov. 2025verificat

Impozit pe profit
2023
12,2 mii
2024
0
2025
0

esef· 18 nov. 2025verificat

Profit net
2023
-4,0 mil
2024
-1,6 mil
2025
-2,7 mil

esef· 18 nov. 2025verificat

Bilanț · GBP

Numerar
2023
244,1 mii
2024
195,2 mii
2025
53,2 mii

esef· 18 nov. 2025verificat

Creanțe
2023
243,2 mii
2024
185,9 mii
2025
1,4 mii

esef· 18 nov. 2025verificat

Active curente
2023
2,1 mil
2024
2,0 mil
2025
229,6 mii

esef· 18 nov. 2025verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
236,5 mii
2024
80,9 mii
2025
0

esef· 18 nov. 2025verificat

Active totale
2023
3,7 mil
2024
2,5 mil
2025
261,4 mii

esef· 18 nov. 2025verificat

Datorii curente
2023
1,7 mil
2024
1,5 mil
2025
614,3 mii

esef· 18 nov. 2025verificat

Datorii totale
2023
1,7 mil
2024
1,5 mil
2025
614,3 mii

esef· 18 nov. 2025verificat

Capital propriu
2023
2,0 mil
2024
947,3 mii
2025
-352,9 mii

esef· 18 nov. 2025verificat

Fluxuri de numerar · GBP

Flux de numerar operațional
2023
-2,3 mil
2024
-407,5 mii
2025
-408,1 mii

esef· 18 nov. 2025verificat

Flux de numerar din investiții
2023
136,4 mii
2024
397,3 mii
2025
86,1 mii

esef· 18 nov. 2025verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
2,1 mil
2024
-38,7 mii
2025
180,0 mii

esef· 18 nov. 2025verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
-911,1 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 30 iun. 2025
ROA
-196,9 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 30 iun. 2025
ROIC
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: capitalul investit e micșorat de răscumpărări, iar ROIC ar ieși mare fără să spună ceva
ROCE
indisponibil
date insuficiente
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
-122,5x
calculat olivLawFY 2025

Lichiditate

Lichiditatea curentă
0,4x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2025
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
0,1x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2025

Numerar

Fluxul de numerar operațional
-408,1 mii GBP
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Fluxul de numerar liber
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia profitului în FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul profitului
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/S
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 2 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 10,4 % din minimum 60 %
  • metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

0,00 GBP

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: indisponibil

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
-911,1 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 30 iun. 2025
Marja netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

16/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 iun. 2025
Data ultimului bilanț: 30 iun. 2025
Sursă: esefpublicat 18 nov. 2025
verificat 53

Datele sunt mai vechi decât pragul de prospețime.

Scorul pe grupe

10 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

    Ipoteze (ilustrative, editoriale)

    Rata fără risc
    6,5 %
    Prima de risc a pieței
    6,0 %
    Beta (implicit)
    1,00
    Costul capitalului propriu
    12,5 %
    Creștere terminală
    3,0 %

    Scorul pe factori

    Date insuficiente

    Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 2 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 10,4 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

    FactorValoareScorPondere folosită
    ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
    Marja netă · Calitateindisponibilindisponibil—
    Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
    CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
    Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie-122,5x0 (pe interval fix)60 %
    Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie0,4x0 (pe interval fix)40 %
    P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
    EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
    Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

    Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

    Grupele scorului

    • Bilanț și datorie0/100 · 2/3 factori cu valoare
    • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
    • Calitate· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
    • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
    • Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare

    O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

    Memo

    CLOUDBREAK DISCOVERY PLC (CDL.L). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-06-30.

    Cifre calculate din situațiile financiare: ROE -911,1 %.

    Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.

    Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 2 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 10,4 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).

    Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

    Ce susține teza

    Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.

    Ce o infirmă

    • Acoperirea dobânzilor: -122,5x
    • Lichiditatea curentă: 0,4x

    Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Marja netă, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

    Față de mediana verticalei

    Companii listate din Regatul Unit · aceeași țară · comparată cu 40 firme

    Multipli și rentabilitate față de mediană

    P/E
    —
    mediana verticalei 16,3x
    EV/EBITDA
    —
    mediana verticalei —
    P/S
    —
    mediana verticalei 1,5x
    P/B
    —
    mediana verticalei 2,1x
    ROE
    -911,1 %
    mediana verticalei 13,9 %
    sub mediană (−6.661,5 %)
    Marja netă
    —
    mediana verticalei 10,7 %
    Marja EBIT
    —
    mediana verticalei 21,1 %
    Venituri an/an
    —
    mediana verticalei 7,5 %
    Datorie netă/EBITDA
    —
    mediana verticalei —
    Randament dividend
    —
    mediana verticalei 2,8 %

    Firmele verticalei

    CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
    BATS.LBritish American Tobacco P.L.C.104,3 mld13,516,5 %30,3 %−1,0 %+7 % / +88 %
    ABF.LAssociated British Foods PLC14,7 mld14,39,2 %5,3 %−3,1 %−5 % / −15 %
    0EV1.LCarnival PLC5,5 mld4,146,7 %13,4 %+6,4 %indisponibil / indisponibil
    BAB.LBabcock International Group PLC5,1 mld24,734,7 %4,1 %+7,2 %−10 % / +158 %
    AUTO.LAutotrader Group PLC4,8 mld16,460,2 %47,1 %+3,9 %−13 % / −23 %
    BBY.LBalfour Beatty PLC4,2 mld16,323,2 %2,8 %+15,2 %+20 % / +160 %
    ABDN.LAberdeen Group PLC4,1 mld10,88,0 %28,9 %−2,1 %+11 % / +41 %
    BKG.LThe Berkeley Group Holdings PLC3,6 mld11,38,8 %13,4 %−4,2 %−0 % / −22 %
    BME.LB&M European Value Retail PLC2,9 mld17,421,2 %2,8 %+3,7 %+68 % / −51 %
    AJB.LAj Bell PLC2,4 mld22,849,9 %33,1 %+18,0 %+8 % / +128 %
    ASHM.LAshmore Group PLC1,4 mld13,913,1 %71,6 %−0,1 %+28 % / +18 %
    BCG.LBaltic Classifieds Group PLC1,2 mld23,215,8 %57,6 %+6,9 %−99 % / −99 %
    APN.LApplied Nutrition PLC763,6 mil36,241,2 %19,7 %+24,2 %+71 % / indisponibil
    BAG.LA.G. Barr P.L.C.671,9 mil14,414,4 %10,8 %+4,0 %−7 % / +26 %
    ASC.LAsos PLC494,5 mil—-81,3 %-12,0 %−14,7 %+71 % / +8 %
    ALFA.LAlfa Financial Software Holdings PLC486,8 mil16,361,5 %23,8 %+15,3 %−28 % / +10 %
    AML.LAston Martin Lagonda Global Holdings PLC344,3 mil—-93,4 %-39,2 %−20,6 %−45 % / −85 %
    APTD.LAptitude Software Group PLC111,3 mil28,57,2 %6,2 %−7,3 %−30 % / −23 %
    BMS.LBraemar PLC78,3 mil39,22,7 %1,7 %−4,4 %+13 % / −11 %
    AMGO.LAmigo Holdings PLC9,9 mil———−81,9 %+325 % / +844 %
    ASBE.LAssociated British Engineering PLC605,3 mii—-19,1 %—indisponibilindisponibil / indisponibil
    AMIF.LAmicorp Fs (uk) PLC221,6 mii0,127,5 %9,1 %+8,1 %indisponibil / indisponibil
    AAF.LAirtel Africa PLC——24,1 %10,6 %+29,5 %−7 % / +164 %
    AAL.LAnglo American PLC——-19,3 %-20,2 %+4,5 %+30 % / +76 %
    ACG.LAcg Metals Limited——-80,3 %-32,0 %+134,8 %+60 % / +63 %

    Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru CDL.L din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

    Prognoza motorului olivLaw

    Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

    Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

    Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

    Scenarii ilustrative

    Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Pe scurt

    Cloudbreak Discovery PLC este o companie britanică de explorare minieră, cu un portofoliu de proiecte timpurii de explorare și evaluare a aurului. Compania nu are venituri operaționale regulate și depinde de atragerea de fonduri prin emisiuni de acțiuni, iar raportul anual indică o incertitudine materială privind continuitatea activității. Pe măsură ce se derulează programele de lucru, finanțarea rămâne factorul central de urmărit.

    SWOT

    Puncte tari

    • Portofoliul de proiecte de explorare a aurului și rezultatele timpurii considerate pozitive de consiliu constituie principalul atu al companiei.
    • Reușita plasamentelor de capital din vara anului 2025 arată că există interes de investiție pentru proiectele grupului.
    • Alinierea intereselor administratorilor cu ale acționarilor, prin remunerarea parțială în acțiuni, susține concentrarea fondurilor pe explorare.

    Puncte slabe

    • Grupul nu are venituri operaționale regulate și înregistrează pierderi nete în ambii ani prezentați.
    • Raportul indică o incertitudine materială privind continuitatea activității, legată de nevoia de finanțare suplimentară.

    Oportunități

    • Dacă lucrările de explorare confirmă rezultatele timpurii, proiectele ar putea atrage parteneri sau finanțare mai ușoară pentru etapele următoare.
    • Creșterea interesului pentru aur ca resursă strategică ar putea sprijini valoarea proiectelor și accesul la capital.
    • Parteneriatele cu alți investitori pentru finanțarea explorării ar putea reduce presiunea pe emisiunile de acțiuni.

    Amenințări

    • Dacă finanțarea nu se realizează, grupul ar putea fi nevoit să reducă sfera activităților de explorare sau să renunțe la unele licențe.
    • Sectorul resurselor naturale este ciclic, iar scăderea prețurilor materiilor prime ar putea reduce interesul investitorilor.
    • Modificări ale legislației locale sau neplata la timp a obligațiilor contractuale ar putea afecta valoarea activelor.

    Riscuri

    • Finanțare și continuitatea activitățiiridicat

      Grupul depinde de atragerea de capital nou pentru a-și continua programele. Raportul menționează o incertitudine materială care ar putea pune sub semnul întrebării capacitatea de a continua activitatea fără fonduri suplimentare.

    • Riscul de explorareridicat

      Explorarea este o activitate cu risc ridicat, iar rezultatele pozitive timpurii nu garantează existența unor resurse economice. Dacă rezultatele ulterioare sunt slabe, valoarea proiectelor ar putea scădea.

    • Dependența de personal cheiemediu

      Activitatea depinde de echipa executivă și de consultanții tehnici. Pierderea acestor persoane sau imposibilitatea de a atrage personal calificat ar putea afecta grav proiectele.

    • Riscuri neasigurabilemediu

      Programele de explorare pot fi afectate de riscuri geologice, de mediu, industriale sau meteorologice care nu pot fi asigurate integral. Răspunderea față de terți ar putea depăși acoperirea existentă.

    • Investiții în titluri și evaluăriscăzut

      Valoarea investițiilor în societăți cotate și necotate se poate modifica brusc, în funcție de performanța companiilor țintă și de percepția pieței. Pierderile de valoare ar putea afecta bilanțul grupului.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Rezultatele timpurii ale explorării, descrise ca pozitive de consiliu, ar putea justifica interesul investitorilor pentru noi etape de lucru.
    • Plasamentele de capital din august 2025 arată că există dispoziție de finanțare, ceea ce ar putea permite continuarea programelor.
    • Dacă interesul pentru aur se consolidează, proiectele timpurii ar putea deveni mai atractive pentru parteneri și investitori.

    Ce ar strica teza

    • Fără venituri regulate și cu pierderi nete repetate, compania depinde în totalitate de noi emisiuni, care ar putea fi diluante pentru acționari.
    • Raportul recunoaște o incertitudine materială privind continuitatea activității, iar fondurile obținute ar putea să nu fie suficiente pentru toate etapele planificate.
    • Explorarea timpurie are rate ridicate de eșec, iar rezultatele pozitive de până acum nu dovedesc existența unei resurse economice.

    De urmărit

    • Rezultatele următoarelor lucrări de explorare și evaluare2026
    • Noi plasamente de capital sau acorduri de finanțare cu parteneriQ1 2026
    • Evoluția pierderii nete și a cheltuielilor de explorarenext 10-K
    • Starea licențelor și îndeplinirea obligațiilor contractuale2026

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Afacerea

    Grupul Cloudbreak Discovery își desfășoară activitatea în sectorul resurselor naturale, cu accent pe explorarea și evaluarea unui portofoliu de proiecte de aur aflate în stadii incipiente. Conform raportului anual pentru exercițiul încheiat la 30 iunie 2025, strategia s-a schimbat de la una bazată pe fluxurile de numerar din investiții la dezvoltarea unui portofoliu de active de explorare timpurie. Grupul nu are angajați, doar administratori, iar operațiunile sunt finanțate prin emisiuni de capital.

    După încheierea exercițiului, în august 2025, grupul a strâns 900.000 de lire sterline prin două plasamente de capital, fonduri care susțin următoarele etape de lucru. Raportul precizează însă că finanțarea viitoare nu este asigurată, iar planurile de explorare ar putea fi reduse dacă atragerea de capital nu reușește.

    Segmente

    Explorare aur

    Segmentul principal este format din proiecte de explorare a aurului aflate în stadii incipiente, în care lucrările de evaluare geologică și sondaj determină dacă se justifică cheltuieli suplimentare. Rezultatele timpurii ale acestor lucrări sunt menționate în raport ca pozitive, dar nu există încă resurse demonstrate sau o mină în funcțiune.

    Investiții în titluri

    Grupul deține investiții în titluri cotate și necotate, a căror valoare depinde de performanța companiilor țintă și de percepția pieței. Riscul de investiții reprezintă pierderea potențială pe care grupul ar putea-o înregistra dacă aceste active se depreciază.

    Piața în context

    Piața în care activează compania este cea a explorării resurselor naturale, un sector descris în raport ca fiind ciclic și sensibil la factori globali și regionali, precum cererea și oferta, ce determină prețurile. Pentru o companie aflată în explorare timpurie, accesul la capital de investitori este la fel de important ca rezultatele geologice, iar raportul subliniază că interesul investitorilor ar putea determina capacitatea de a finanța noi programe.

    Structura acționariatului arată o pondere importantă deținută prin conturi nominee ale brokerilor, deținătorul cel mai mare reprezentând 21,92% din capitalul social la 30 septembrie 2025. Concentrarea acționariatului înseamnă că mișcările unor deținători mari pot influența lichiditatea și percepția asupra companiei.

    Poziția concurențială

    Compania concurează pentru capital de investiție și pentru proiecte de explorare a aurului cu alte societăți de explorare timpurie, care luptă pentru aceiași investitori și aceleași licențe. Avantajul pe care Cloudbreak îl poate avea depinde de rezultatele geologice ale proiectelor sale, care nu sunt încă dovedite comercial.

    Raportul anual nu identifică nominal concurenții, astfel că poziția comparativă a companiei nu poate fi stabilită pe baza documentului. Este important de urmărit cum evoluează rezultatele proiectelor față de alte societăți similare, dacă informațiile publice ale acestora devin disponibile.

    • Alte societăți de explorare a aurului listate la Londra

      Companii din aceeași categorie de explorare timpurie care concurează pentru finanțare de la aceiași investitori, potrivit contextului sectorului descris în raport.

    • Societăți de explorare din Canada și Australia

      Companii de explorare a aurului din jurisdicții cu piețe de capital cu tradiție, care concurează pentru investitori și proiecte similare.

    • Producători de aur consacrați

      Companii cu mine în operare, care atrag investitorii prin venituri și resurse dovedite, diferite de profilul de explorare timpurie al grupului.

    • Alte companii de resurse naturale

      Societăți din sectorul resurselor care concurează pentru același capital speculativ, într-un context de piață ciclic.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

    Rapoarte anuale (ESEF)

    Surse

    1. [1] Annual report, fiscal year ended 2025-06-30 (ESEF) · SEC / CLOUDBREAK DISCOVERY PLC · 30 iun. 2025

    Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.