olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
CD PROJEKT S.A. CDR.WA
Polonia · GPW Warszawa · ISIN PLOPTTC00011 · Verticală: Companii listate din Polonia
CD PROJEKT S.A. este un dezvoltator și distribuitor polonez de jocuri video, a cărui activitate de bază include jocuri și distribuție digitală. În raportul anual pentru 2022, grupul a raportat un profit net atribuit acționarilor de 347.093 mii PLN, pe fondul unei creșteri a veniturilor din vânzări față de anul anterior, Compania având în vedere și alte venituri recurente.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea CD PROJEKT S.A. (CDR.WA) costa 262,60 PLN (−0,53 % într-o zi), cu capitalizare 26,4 mld PLN, P/E 76,3 pe un EPS diluat de 3,44 PLN în ultimele 12 luni, randament al dividendului 0,38 %, beta 0,72, interval pe 52 de săptămâni 217,40–293,10 PLN.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 52,9
- neutru
- Bollinger (20, 2)
- 253,99 – 274,13
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,43 · lățimea benzii 7,6 %
- SMA 50 / 200
- 250,34 / 248,16
- tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- 2,72 / 4,14
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +3,6 % | +0,4 % | +3,2 pp | — |
| 3 luni | +5,7 % | −3,3 % | +8,9 pp | — |
| 6 luni | −1,3 % | +4,0 % | −5,2 pp | — |
| De la început de an | +9,0 % | +8,1 % | +0,9 pp | — |
| 1 an | +5,0 % | +10,7 % | −5,7 pp | +7,1 % |
| 3 ani | +139,6 % | +50,1 % | +89,5 pp | +3,3 % |
| 5 ani | +46,9 % | +43,6 % | +3,2 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 67 din propriul istoric de 3 trimestre (min 24,0, mediană 37,7, max 93,2; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2020 | 2021 | 2022 |
|---|---|---|---|
| Venituri | 2,1 mld | 888,2 mil | 952,6 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | −58,5 % | +7,3 % |
| Profit net | 1,2 mld | 208,9 mil | 347,1 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | −81,8 % | +66,1 % |
| EPS diluat | 11,45 | 2,07 | 3,44 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | −81,9 % | +66,2 % |
| netă % | 53,8 % | 23,5 % | 36,4 % |
| Flux de numerar liber | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2022 · 31 dec. 2022
- Numerar
- 277,8 mil PLN
- Datorie financiară
- indisponibil PLN
- Datorie netă
- indisponibil PLN
- Capitaluri proprii
- 2,0 mld PLN
- Active totale
- 2,3 mld PLN
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 5,64x
- ROE
- 17,7 %
- ROA
- 15,7 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (PLN)
Marje
Cont de profit și pierdere · PLN
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 2,1 mld | 888,2 mil | 952,6 mil | esef· 04 mai 2023verificat |
| Costul vânzărilor | 491,4 mil | 250,2 mil | 244,0 mil | esef· 04 mai 2023verificat |
| Profit brut | 1,6 mld | 637,9 mil | 708,6 mil | esef· 04 mai 2023verificat |
| Cercetare și dezvoltare | 256,1 mil | 107,4 mil | 111,6 mil | esef· 04 mai 2023verificat |
| Profit operațional | 1,2 mld | 232,9 mil | 377,3 mil | esef· 04 mai 2023verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 9,2 mil | 23,3 mil | 55,7 mil | esef· 04 mai 2023verificat |
| Profit înainte de impozit | 1,2 mld | 219,1 mil | 393,2 mil | esef· 04 mai 2023verificat |
| Impozit pe profit | 14,8 mil | 10,2 mil | 46,1 mil | esef· 04 mai 2023verificat |
| Profit net | 1,2 mld | 208,9 mil | 347,1 mil | esef· 04 mai 2023verificat |
| EPS diluat | 11,45 | 2,07 | 3,44 | esef· 04 mai 2023verificat |
| Dividend pe acțiune | 0,00 | 4,99 | 1,00 | esef· 04 mai 2023derivat |
Bilanț · PLN
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 563,3 mil | 411,6 mil | 277,8 mil | esef· 04 mai 2023verificat |
| Stocuri | 7,0 mil | 15,9 mil | 12,7 mil | esef· 04 mai 2023verificat |
| Active curente | 2,1 mld | 1,3 mld | 1,2 mld | esef· 04 mai 2023verificat |
| Imobilizări corporale nete | 105,3 mil | 119,6 mil | 145,3 mil | esef· 04 mai 2023verificat |
| Fond comercial | 56,4 mil | 56,4 mil | 56,4 mil | esef· 04 mai 2023verificat |
| Active totale | 2,9 mld | 2,2 mld | 2,3 mld | esef· 04 mai 2023verificat |
| Datorii curente | 541,0 mil | 228,3 mil | 204,5 mil | esef· 04 mai 2023verificat |
| Capital propriu | 2,2 mld | 1,9 mld | 2,0 mld | esef· 04 mai 2023verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 96,5 mil | 100,9 mil | 100,6 mil | esef· 04 mai 2023derivat |
- 2020
- 96,5 mil
- 2021
- 100,9 mil
- 2022
- 100,6 mil
esef· 04 mai 2023derivat
Fluxuri de numerar · PLN
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 711,7 mil | 967,8 mil | 406,0 mil | esef· 04 mai 2023verificat |
| Flux de numerar din investiții | -106,4 mil | -613,8 mil | -335,6 mil | esef· 04 mai 2023verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -91,4 mil | -505,8 mil | -204,2 mil | esef· 04 mai 2023verificat |
| Dividende plătite | 0 | 503,7 mil | 100,7 mil | esef· 04 mai 2023verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | — | 0 | 100,0 mil | esef· 04 mai 2023verificat |
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 5 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 26,4 mld PLN
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Datele sunt mai vechi decât pragul de prospețime.
Scorul pe grupe
33 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 6,5 %
- Prima de risc a pieței
- 6,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 12,5 %
- Creștere terminală
- 3,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | 36,4 % | 95 (față de colegi) | 19 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 6,8x | 81 (pe interval fix) | 19 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 5,6x | 100 (pe interval fix) | 13 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 76,3x | 5 (față de colegi) | 31 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 0,8 % | 11 (pe interval fix) | 19 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie89/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate· parțial95/100 · 1/3 factori cu valoare
- Randamente· parțial11/100 · 1/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțial5/100 · 1/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
CD PROJEKT S.A. (CDR.WA). Ultimul exercițiu complet: 2022; date până la 2022-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 952,6 mil PLN în 2022; creștere an/an 7,3 %; marjă netă 36,4 %; ROE 17,7 %.
Intervalul de valoare estimat este 15,87–36,31 PLN pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 24,46 PLN, prețul de 262,60 PLN lasă un potențial de -90,7 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -973,8 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Marja netă: 36,4 %
- Acoperirea dobânzilor: 6,8x
- Lichiditatea curentă: 5,6x
Ce o infirmă
- P/E (TTM): 76,3x
- Randamentul distribuirilor către acționari: 0,8 %
- Prețul este peste intervalul de valoare estimat
- Metodele de evaluare diverg
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA, Randament FCF, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Polonia · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CDR.WACd Projekt S.A. | 26,4 mld | 76,3 | 17,7 % | 36,4 % | +7,3 % | +2 % / +141 % |
| BDX.WABudimex Spółka Akcyjna | 19,3 mld | 36,1 | 41,5 % | 6,2 % | +8,9 % | +21 % / +36 % |
| ACP.WAAsseco Poland S.A. | 19,2 mld | 38,1 | 7,8 % | 2,9 % | +19,8 % | +19 % / +202 % |
| BFT.WABenefit Systems Spółka Akcyjna | 18,1 mld | 131,1 | 20,8 % | 7,2 % | +99,9 % | +74 % / +221 % |
| ASE.WAAsseco South Eastern Europe Spółka Akcyjna | 3,7 mld | 19,8 | 18,1 % | 12,0 % | +36,5 % | +7 % / +52 % |
| 1AT.WAAtal Spółka Akcyjna | 2,3 mld | 6,4 | 29,8 % | 22,2 % | −1,3 % | +7 % / +8 % |
| ATT.WAGrupa Azoty Spółka Akcyjna | 1,7 mld | — | -37,9 % | -20,8 % | −45,1 % | −10 % / −22 % |
| ARH.WAArchicom Spółka Akcyjna | 1,3 mld | 12,1 | 15,9 % | 22,1 % | −21,6 % | +13 % / +89 % |
| ACT.WAAction S.A. | 997,4 mil | 27,1 | 8,3 % | 1,5 % | +6,1 % | +70 % / +170 % |
| BRS.WABoryszew Spółka Akcyjna | 889,2 mil | 8,3 | 6,3 % | 1,6 % | +8,4 % | −24 % / −26 % |
| AGO.WAAgora Spółka Akcyjna | 601,9 mil | — | -14,2 % | -9,2 % | +15,2 % | +40 % / +21 % |
| AMB.WAAmbra S.A. | 468,0 mil | 7,6 | 16,4 % | 7,0 % | +12,9 % | +5 % / −33 % |
| ATC.WAArctic Paper Spółka Akcyjna | 357,2 mil | 1,4 | 16,3 % | 7,0 % | −27,5 % | −38 % / −75 % |
| ATG.WA"atm Grupa Spółka Akcyjna" | 299,3 mil | 11,1 | 8,9 % | 11,6 % | −22,0 % | −11 % / +3 % |
| ART.WAArtifex Mundi S.A. | 226,6 mil | 17,4 | 35,7 % | 33,3 % | +51,9 % | +46 % / +12 % |
| APN.WAAPLISENS Spółka Akcyjna | 194,6 mil | 9,5 | 11,4 % | 13,8 % | +21,8 % | −1 % / −21 % |
| BMC.WABumech Spółka Akcyjna | 155,7 mil | — | -3,4 % | -3,9 % | −40,0 % | −37 % / −49 % |
| ALI.WAALTUS Spolka Akcyjna | 153,9 mil | 16,8 | 7,9 % | 16,9 % | +30,3 % | +34 % / +48 % |
| BBT.WABoomBit Spółka Akcyjna | 71,4 mil | 4,5 | 20,7 % | 6,4 % | −16,5 % | −19 % / −57 % |
| BBD.WABbi Development S.A. | 54,1 mil | 1,1 | 36,0 % | 208,3 % | +50,2 % | +1 % / +9 % |
| ALG.WAAll in! Games Spółka Akcyjna | 39,8 mil | — | — | -156,9 % | −72,2 % | −27 % / −56 % |
| BMX.WABioMaxima Spółka Akcyjna | 37,0 mil | 63,2 | 1,2 % | 1,3 % | −67,5 % | −29 % / −45 % |
| 06N.WAMagna Polonia Spółka Akcyjna | 31,3 mil | 0,5 | 115,4 % | 964,7 % | +13,0 % | −28 % / −42 % |
| BCM.WABETACOM Spółka Akcyjna | 26,7 mil | 17,6 | 8,0 % | 0,9 % | +21,3 % | +8 % / +4 % |
| AWM.WAAirway Medix Spółka Akcyjna | 14,3 mil | — | -25,8 % | -117.400,0 % | −97,7 % | −23 % / −43 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru CDR.WA din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (PLN)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 159,98 Randament total -39 % · Pe an -39 % | 282,46 Randament total 8 % · Pe an 8 % | 424,97 Randament total 62 % · Pe an 62 % |
| 3 ani | 163,96 Randament total -37 % · Pe an -14 % | 324,91 Randament total 25 % · Pe an 8 % | 535,47 Randament total 106 % · Pe an 27 % |
| 5 ani | 168,05 Randament total -34 % · Pe an -8 % | 373,74 Randament total 45 % · Pe an 8 % | 674,71 Randament total 160 % · Pe an 21 % |
- P/E la ieșire± 81,23
- Marja netă± 56,86
- Creșterea anuală a veniturilor± 45,47
- Diluare anuală± 4,78
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
CD PROJEKT S.A. este un dezvoltator și distribuitor polonez de jocuri video, a cărui activitate de bază include jocuri și distribuție digitală. În raportul anual pentru 2022, grupul a raportat un profit net atribuit acționarilor de 347.093 mii PLN, pe fondul unei creșteri a veniturilor din vânzări față de anul anterior, Compania având în vedere și alte venituri recurente.
SWOT
Puncte tari
- Grupul a raportat un profit net atribuit acționarilor de nivel ridicat în 2022 și dispune de un capital propriu substanțial, ceea ce îi oferă flexibilitate.
- Veniturile sunt diversificate între produse proprii și vânzarea de bunuri și materiale, reducând dependența de o singură sursă de venit.
- Datoriile pe termen lung sunt limitate în raport cu capitalul propriu, ceea ce sprijină stabilitatea financiară.
Puncte slabe
- Fluxurile de numerar operaționale s-au redus în 2022 față de anul anterior, ceea ce ar putea limita finanțarea internă.
- Dividendul pe acțiune a scăzut în comparație cu anul precedent, un semn de reconfigurare a alocării capitalului.
- Activitatea depinde de succesul unui număr limitat de lansări, ceea ce ar putea genera volatilitate în venituri.
Oportunități
- Creșterea veniturilor din vânzări ar putea oferi baza pentru noi investiții în proiecte de dezvoltare.
- Extinderea distribuției digitale ar putea crește veniturile recurente, dacă strategia se dovedește eficientă.
- Valorificarea proprietăților intelectuale existente ar putea susține noi produse și extinderi ale francizelor.
Amenințări
- Concurența din partea marilor editori internaționali cu bugete mai mari ar putea afecta cota de piață.
- Întârzierile în lansarea produselor ar putea afecta veniturile și încrederea investitorilor.
- Riscurile valutare și ale ratelor dobânzii, menționate în raport, ar putea influența rezultatele financiare.
Riscuri
- Concentrarea pe lansăriridicat
Veniturile pot depinde de succesul câtorva titluri majore, ceea ce ar putea genera volatilitate dacă un proiect întârzie sau nu atinge așteptările.
- Fluxuri operaționale în scăderemediu
Reducerea fluxurilor de numerar din activitatea operațională ar putea limita finanțarea dezvoltării dacă tendința persistă.
- Risc valutarmediu
Raportul menționează riscul valutar aferent activelor și datoriilor în valută, care ar putea afecta rezultatele dacă cursurile se modifică semnificativ.
- Risc al ratei dobânziiscăzut
Veniturile din dobânzi depind de nivelul ratelor, iar schimbările acestora ar putea influența rezultatul financiar.
- Risc de piață al obligațiunilorscăzut
Obligațiunile străine evaluate la valoare justă sunt expuse volatilității prețurilor de piață, ceea ce ar putea afecta rezultatele raportate.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Creșterea veniturilor și a profitului net în 2022 ar putea indica o revenire a activității comerciale, susținută de un bilanț solid.
- Capitalul propriu substanțial și datoriile limitate ar putea oferi flexibilitate pentru investiții în dezvoltarea de noi proiecte.
- Diversificarea veniturilor între produse și bunuri ar putea reduce riscul asociat unei singure surse de venit.
Ce ar strica teza
- Scăderea fluxurilor de numerar operaționale ar putea semnala presiuni asupra generării de numerar pe termen mediu.
- Dependența de lansări de succes ar putea conduce la volatilitate și la rezultate inegale de la un an la altul.
- Reducerea dividendului pe acțiune ar putea indica prudență în alocarea capitalului, ceea ce poate fi interpretat diferit de investitori.
De urmărit
- Evoluția fluxurilor de numerar operaționale și a capacității de finanțare internă2023
- Lansările de produse majore și calendarul acestora2023
- Politica de dividende pentru exercițiile viitoarenext 10-K
- Evoluția expunerii valutare și a riscului ratei dobânzii2023
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Grupul CD PROJEKT este un grup de jocuri video cu sediul în Polonia, iar raportul consolidat pentru exercițiul 2022 arată venituri din vânzarea de produse de 1.767.499 mii PLN și din vânzarea de bunuri și materiale de 1.183.117 mii PLN. Structura contabilă include și proprietăți imobiliare și active necorporale, inclusiv cheltuieli de dezvoltare capitalizate, ceea ce indică o componentă de dezvoltare internă semnificativă. Compania a încheiat anul cu active totale de 2.274.124 mii PLN, a căror mare parte reprezintă capitalul propriu de 2.033.404 mii PLN.
Pe partea de pasiv, datoriile pe termen lung sunt modeste față de capitalul propriu, ceea ce oferă grupului flexibilitate financiară pentru investiții. Fluxurile de numerar din activitatea operațională au fost pozitive în 2022, însă au scăzut semnificativ față de 2021, un element de monitorizat pentru perioadele următoare.
Politica de dividende a fost reflectată în anul 2022 printr-un dividend declarat de 1,00 PLN pe acțiune, sub nivelul de 5,00 PLN pe acțiune din 2021, ceea ce indică o schimbare de abordare în alocarea capitalului.
Segmente
Venituri din produse
Veniturile din vânzarea de produse, în valoare de 1.767.499 mii PLN în 2022, reprezintă componenta cea mai importantă a cifrei de afaceri a grupului 1.
Venituri din bunuri și materiale
Veniturile din vânzarea de bunuri și materiale, de 1.183.117 mii PLN în 2022, completează activitatea principală și contribuie semnificativ la totalul veniturilor 1.
Piața în context
Raportul anual nu descrie în detaliu piața jocurilor video; contextul de piață trebuie completat din alte surse oficiale. Din datele financiare consolidate se observă că veniturile sunt împărțite între produse proprii și bunuri și materiale, iar ponderea acestor categorii poate varia în funcție de lansările de produse.
Evoluția cererii pentru produsele grupului poate depinde de ciclurile de lansare și de condițiile economice generale, factori care nu sunt cuantificați în raportul anual analizat și rămân de urmărit în comunicările ulterioare ale companiei.
Tendințe
- Creșterea veniturilor din vânzărivânt din spate
Veniturile din vânzări au crescut în 2022 față de 2021, iar profitul net a urcat semnificativ, ceea ce ar putea sugera o recuperare a activității comerciale dacă tendința se menține.
- Scăderea fluxurilor operaționalevânt din față
Fluxurile de numerar din activitatea operațională s-au redus în 2022 față de 2021, ceea ce ar putea limita capacitatea de finanțare internă dacă scăderea continuă.
- Politica de dividendemixt
Dividendul declarat pe acțiune a scăzut în 2022 față de 2021, o schimbare care ar putea reflecta prioritizarea investițiilor sau a rezervelor de capital.
- Investiții în dezvoltaremixt
Cheltuielile de dezvoltare capitalizate și activele necorporale sunt componente importante ale bilanțului, ceea ce sugerează o orientare continuă către dezvoltarea internă de produse.
Poziția concurențială
Raportul anual analizat nu identifică nominal concurenții grupului. Peisajul competitiv în industria jocurilor video este de regulă dominat de mari companii internaționale, iar comparațiile directe ar necesita date din rapoartele acestora.
Poziția competitivă a grupului depinde de succesul lansărilor de produse și de capacitatea de a menține venituri recurente, aspecte care ar putea fi influențate de presiunea concurenților cu bugete de dezvoltare mai mari.
- Activision BlizzardATVI
Companie americană de jocuri video, menționată ca exemplu de concurent din industrie; datele financiare trebuie verificate în raportările proprii.
- Electronic ArtsEA
Companie americană de jocuri video cu portofoliu larg; comparația cu grupul polonez necesită date din rapoartele acesteia.
- Take-Two InteractiveTTWO
Editor american de jocuri video, potențial concurent în segmentul jocurilor de mare buget.
- Ubisoft
Editor francez de jocuri video, concurent internațional în segmentul jocurilor de mare buget, listat în Franța.
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202204 mai 2023
- Raportul anual 202119 apr. 2022
- Raportul anual 202104 mai 2023
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2022-12-31 (ESEF) · SEC / CD PROJEKT S.A. · 31 dec. 2022
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.