olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

"CFI HOLDING" Spółka Akcyjna CFI.WA

Polonia · GPW Warszawa · ISIN PLINTKS00013 · Verticală: Companii listate din Polonia

0,14PLN+2,22 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea "CFI HOLDING" Spółka Akcyjna (CFI.WA) costa 0,14 PLN (+2,22 % într-o zi), cu capitalizare 13,6 mil PLN, P/E 3,5 pe un EPS diluat de 0,04 PLN în ultimele 12 luni, randament al dividendului 0,00 %, beta 0,09, interval pe 52 de săptămâni 0,12–0,17 PLN.

Date la · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
13,6 mil PLN
acțiuni la 31 dec. 2022
P/E (TTM)
3,5
EPS diluat TTM 0,04 · TTM până la 31 dec. 2022
E/P (TTM)
28,99 %
TTM până la 31 dec. 2022
Randament dividend
0,00 %
DPS 12 luni 0,00
Beta (2 ani)
0,09
Volatilitate (1 an) 61 %
Interval 52 săpt.
0,120,17

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
55,1
puternic (55–70)
Bollinger (20, 2)
0,12 – 0,15
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,68 · lățimea benzii 17,9 %
SMA 50 / 200
0,13 / 0,14
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
0,00 / 0,00
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună+16,9 %−0,6 %+17,6 pp—
3 luni+11,3 %−4,2 %+15,5 pp—
6 luniindisponibil+4,3 %indisponibil—
De la început de an−13,2 %+7,5 %−20,7 pp—
1 an−17,9 %+9,9 %−27,8 pp+7,1 %
3 ani−50,7 %+49,8 %−100,6 pp+3,3 %
5 ani−57,9 %+42,8 %−100,8 pp—
Scădere maximă (1 an)
−29,8 %
07 nov. 2025 → 01 oct. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−63,9 %
09 nov. 2021 → 01 oct. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
−15,9 %
EURO STOXX 50 +7,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 0 din propriul istoric de 2 trimestre (min 6,4, mediană 17,4, max 28,5; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20212022
Venituri40,0 mil36,9 mil
Venituri an/anindisponibil−7,6 %
Profit net744,0 mii3,9 mil
Profit net an/anindisponibil+428,6 %
EPS diluat0,010,04
EPS diluat an/anindisponibil+300,0 %
netă %1,9 %10,6 %
Flux de numerar liberindisponibilindisponibil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2022 · 31 dec. 2022

Numerar
607,0 mii PLN
Datorie financiară
598,0 mii PLN
Datorie netă
-9,0 mii PLN
Capitaluri proprii
62,7 mil PLN
Active totale
88,9 mil PLN
Datorie / capitaluri
0,01x
Lichiditate curentă
2,96x
ROE
6,8 %
ROA
4,7 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (PLN)

Marje

Cont de profit și pierdere · PLN

Venituri
2021
40,0 mil
2022
36,9 mil

esef· 18 mai 2023verificat

Profit operațional
2021
4,0 mil
2022
5,6 mil

esef· 18 mai 2023verificat

Amortizare și depreciere
2021
1,2 mil
2022
1,2 mil

esef· 18 mai 2023verificat

EBITDA
2021
5,2 mil ≈
2022
6,8 mil ≈

esef· 18 mai 2023derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2021
2,9 mil
2022
1,3 mil

esef· 18 mai 2023verificat

Profit înainte de impozit
2021
1,5 mil
2022
4,8 mil

esef· 18 mai 2023verificat

Impozit pe profit
2021
217,0 mii
2022
382,0 mii

esef· 18 mai 2023verificat

Profit net
2021
744,0 mii
2022
3,9 mil

esef· 18 mai 2023verificat

EPS diluat
2021
0,01
2022
0,04

esef· 18 mai 2023verificat

Dividend pe acțiune
2021
—
2022
0,00

esef· 18 mai 2023derivat

Bilanț · PLN

Numerar
2021
754,0 mii
2022
607,0 mii

esef· 18 mai 2023verificat

Creanțe
2021
19,2 mil
2022
21,7 mil

esef· 18 mai 2023verificat

Stocuri
2021
26,6 mil
2022
27,6 mil

esef· 18 mai 2023verificat

Active curente
2021
47,9 mil
2022
54,7 mil

esef· 18 mai 2023verificat

Imobilizări corporale nete
2021
9,6 mil
2022
8,7 mil

esef· 18 mai 2023verificat

Fond comercial
2021
54,0 mii
2022
0

esef· 18 mai 2023verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2021
150,0 mii
2022
103,0 mii

esef· 18 mai 2023verificat

Active totale
2021
78,7 mil
2022
88,9 mil

esef· 18 mai 2023verificat

Datorie pe termen lung
2021
2,5 mil
2022
598,0 mii

esef· 18 mai 2023verificat

Datorii curente
2021
19,5 mil
2022
18,5 mil

esef· 18 mai 2023verificat

Datorii totale
2021
25,6 mil
2022
26,1 mil

esef· 18 mai 2023verificat

Capital propriu
2021
53,1 mil
2022
62,7 mil

esef· 18 mai 2023verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2021
—
2022
98,3 mil

esef· 18 mai 2023derivat

Fluxuri de numerar · PLN

Flux de numerar operațional
2021
2,9 mil
2022
2,8 mil

esef· 18 mai 2023verificat

Flux de numerar din investiții
2021
-5,6 mil
2022
-4,5 mil

esef· 18 mai 2023verificat

Flux de numerar din finanțare
2021
972,0 mii
2022
1,6 mil

esef· 18 mai 2023verificat

Dividende plătite
2021
0
2022
0

esef· 18 mai 2023verificat

Răscumpărări de acțiuni
2021
108,0 mii
2022
52,0 mii

esef· 18 mai 2023verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-7,6 %
calculat olivLawFY 2022
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
38,3 %
calculat olivLawFY 2022
Creșterea profitului net (an/an)
428,6 %
calculat olivLawFY 2022
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
300,0 %
calculat olivLawFY 2022
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
18,3 %
calculat olivLawFY 2022
Marja EBIT
15,1 %
calculat olivLawFY 2022
Marja netă
10,6 %
calculat olivLawFY 2022
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
8,5 %
calculat olivLawFY 2022 · bilanț la 31 dec. 2022
ROA
4,7 %
calculat olivLawFY 2022 · bilanț la 31 dec. 2022
ROIC
8,8 %
calculat olivLawFY 2022 · bilanț la 31 dec. 2022
ROCE
8,0 %
calculat olivLawFY 2022 · bilanț la 31 dec. 2022
Rata de distribuire (EPS)
0,0 %
calculat olivLawFY 2022
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
-9,0 mii PLN
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2022
Datorie netă / EBITDA
-0,0x
calculat olivLawFY 2022 · bilanț la 31 dec. 2022
Datorie / capital propriu
0,0x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2022
Acoperirea dobânzilor
4,2x
calculat olivLawFY 2022

Lichiditate

Lichiditatea curentă
3,0x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2022
Lichiditatea rapidă
1,5x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2022
Lichiditatea imediată
0,0x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2022

Numerar

Fluxul de numerar operațional
2,8 mil PLN
calculat olivLawFY 2022
Investiții (capex)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Fluxul de numerar liber
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia profitului în FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia EBITDA în numerar
41,6 %
calculat olivLawFY 2022

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
202 zile
calculat olivLawFY 2022 · bilanț la 31 dec. 2022
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
13,6 mil PLN
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2022
Valoarea întreprinderii (EV)
13,6 mil PLN
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2022
Capitalizare / profit net TTM
3,5x
calculat olivLawFY 2022
P/E (TTM)
3,5x
calculat olivLawFY 2022
Randamentul profitului
29,0 %
calculat olivLawFY 2022
P/B
0,3x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2022
P/S
0,4x
calculat olivLawFY 2022 · bilanț la 31 dec. 2022
EV/EBITDA
2,0x
calculat olivLawFY 2022 · bilanț la 31 dec. 2022
EV/EBIT
2,4x
calculat olivLawFY 2022 · bilanț la 31 dec. 2022
EV/Venit
0,4x
calculat olivLawFY 2022 · bilanț la 31 dec. 2022
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
0,0 %
calculat olivLawFY 2022
Randamentul distribuirilor către acționari
0,4 %
calculat olivLawFY 2022 · bilanț la 31 dec. 2022

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neutru

Scor: 68 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

0,14 PLN

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 13,6 mil PLN

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
13,6 mil PLN
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2022
P/E (TTM)
3,5x
calculat olivLawFY 2022
P/B
0,3x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2022
EV/EBITDA
2,0x
calculat olivLawFY 2022 · bilanț la 31 dec. 2022
ROE
8,5 %
calculat olivLawFY 2022 · bilanț la 31 dec. 2022
Marja netă
10,6 %
calculat olivLawFY 2022
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-7,6 %
calculat olivLawFY 2022
Randamentul dividendului
0,0 %
calculat olivLawFY 2022

Acoperire și prospețime

28/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2022
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2022
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2022
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2022
Sursă: esefpublicat 18 mai 2023
verificat 58derivat 2

Datele sunt mai vechi decât pragul de prospețime.

Scorul pe grupe

  • Calitate44
  • Randamente5
  • Bilanț și datorie82
  • Evaluare92

Interval de valoare estimat

indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

    Ipoteze (ilustrative, editoriale)

    Rata fără risc
    6,5 %
    Prima de risc a pieței
    6,0 %
    Beta (implicit)
    1,00
    Costul capitalului propriu
    12,5 %
    Creștere terminală
    3,0 %

    Scorul pe factori

    Profil neutru · Scor 68/100

    FactorValoareScorPondere folosită
    ROIC · Calitate8,8 %27 (față de colegi)16 %
    Marja netă · Calitate10,6 %72 (față de colegi)10 %
    Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
    CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie-0,0x100 (pe interval fix)16 %
    Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie4,2x41 (pe interval fix)10 %
    Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie3,0x100 (pe interval fix)6 %
    P/E (TTM) · Evaluare3,5x84 (față de colegi)16 %
    EV/EBITDA · Evaluare2,0x100 (pe interval fix)16 %
    Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente0,4 %5 (pe interval fix)10 %
    Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

    Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

    Grupele scorului

    • Bilanț și datorie82/100 · 3/3 factori cu valoare
    • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
    • Calitate44/100 · 2/3 factori cu valoare
    • Randamente· parțial5/100 · 1/2 factori cu valoare
    • Evaluare92/100 · 2/3 factori cu valoare

    O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

    Memo

    "CFI HOLDING" Spółka Akcyjna (CFI.WA). Ultimul exercițiu complet: 2022; date până la 2022-12-31.

    Cifre calculate din situațiile financiare: venit 36,9 mil PLN în 2022; creștere an/an -7,6 %; marjă netă 10,6 %; ROE 8,5 %; datorie netă/EBITDA -0,0x.

    Intervalul de valoare estimat este 0,25–0,70 PLN pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 0,44 PLN, prețul de 0,14 PLN lasă un potențial de 220,7 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 68,8 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

    Scor olivLaw 68/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: growth, returns. Nu este o recomandare de investiții.

    Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

    Ce susține teza

    • Marja netă: 10,6 %
    • Datorie netă / EBITDA: -0,0x
    • Lichiditatea curentă: 3,0x
    • P/E (TTM): 3,5x
    • EV/EBITDA: 2,0x
    • Prețul este sub intervalul de valoare estimat

    Ce o infirmă

    • ROIC: 8,8 %
    • Randamentul distribuirilor către acționari: 0,4 %

    Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Randament FCF, Rata de distribuire (FCF).

    Față de mediana verticalei

    Companii listate din Polonia · aceeași țară · comparată cu 39 firme

    Multipli și rentabilitate față de mediană

    P/E
    3,5x
    mediana verticalei 12,1x
    sub mediană (−71,5 %)
    EV/EBITDA
    2,0x
    mediana verticalei —
    P/S
    0,4x
    mediana verticalei 1,3x
    sub mediană (−71,3 %)
    P/B
    0,3x
    mediana verticalei 1,0x
    sub mediană (−72,9 %)
    ROE
    8,5 %
    mediana verticalei 8,9 %
    sub mediană (−5,3 %)
    Marja netă
    10,6 %
    mediana verticalei 2,8 %
    peste mediană (+277,4 %)
    Marja EBIT
    15,1 %
    mediana verticalei 6,3 %
    peste mediană (+139,2 %)
    Venituri an/an
    -7,6 %
    mediana verticalei 9,9 %
    sub mediană (−177,2 %)
    Datorie netă/EBITDA
    -0,0x
    mediana verticalei —
    Randament dividend
    0,0 %
    mediana verticalei 3,6 %
    sub mediană (−100,0 %)

    Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

    Firmele verticalei

    CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
    BDX.WABudimex Spółka Akcyjna19,3 mld36,141,5 %6,2 %+8,9 %+21 % / +36 %
    ACP.WAAsseco Poland S.A.19,2 mld38,17,8 %2,9 %+19,8 %+19 % / +202 %
    BFT.WABenefit Systems Spółka Akcyjna18,1 mld131,120,8 %7,2 %+99,9 %+74 % / +221 %
    ASE.WAAsseco South Eastern Europe Spółka Akcyjna3,7 mld19,818,1 %12,0 %+36,5 %+7 % / +52 %
    1AT.WAAtal Spółka Akcyjna2,3 mld6,429,8 %22,2 %−1,3 %+7 % / +8 %
    ATT.WAGrupa Azoty Spółka Akcyjna1,7 mld—-37,9 %-20,8 %−45,1 %−10 % / −22 %
    ARH.WAArchicom Spółka Akcyjna1,3 mld12,115,9 %22,1 %−21,6 %+13 % / +89 %
    ACT.WAAction S.A.997,4 mil27,18,3 %1,5 %+6,1 %+70 % / +170 %
    BRS.WABoryszew Spółka Akcyjna889,2 mil8,36,3 %1,6 %+8,4 %−24 % / −26 %
    AGO.WAAgora Spółka Akcyjna601,9 mil—-14,2 %-9,2 %+15,2 %+40 % / +21 %
    AMB.WAAmbra S.A.468,0 mil7,616,4 %7,0 %+12,9 %+5 % / −33 %
    ATC.WAArctic Paper Spółka Akcyjna357,2 mil1,416,3 %7,0 %−27,5 %−38 % / −75 %
    ATG.WA"atm Grupa Spółka Akcyjna"299,3 mil11,18,9 %11,6 %−22,0 %−11 % / +3 %
    ART.WAArtifex Mundi S.A.226,6 mil17,435,7 %33,3 %+51,9 %+46 % / +12 %
    APN.WAAPLISENS Spółka Akcyjna194,6 mil9,511,4 %13,8 %+21,8 %−1 % / −21 %
    BMC.WABumech Spółka Akcyjna155,7 mil—-3,4 %-3,9 %−40,0 %−37 % / −49 %
    ALI.WAALTUS Spolka Akcyjna153,9 mil16,87,9 %16,9 %+30,3 %+34 % / +48 %
    BBT.WABoomBit Spółka Akcyjna71,4 mil4,520,7 %6,4 %−16,5 %−19 % / −57 %
    BBD.WABbi Development S.A.54,1 mil1,136,0 %208,3 %+50,2 %+1 % / +9 %
    ALG.WAAll in! Games Spółka Akcyjna39,8 mil——-156,9 %−72,2 %−27 % / −56 %
    BMX.WABioMaxima Spółka Akcyjna37,0 mil63,21,2 %1,3 %−67,5 %−29 % / −45 %
    06N.WAMagna Polonia Spółka Akcyjna31,3 mil0,5115,4 %964,7 %+13,0 %−28 % / −42 %
    BCM.WABETACOM Spółka Akcyjna26,7 mil17,68,0 %0,9 %+21,3 %+8 % / +4 %
    AWM.WAAirway Medix Spółka Akcyjna14,3 mil—-25,8 %-117.400,0 %−97,7 %−23 % / −43 %
    CFI.WA"CFI HOLDING" Spółka Akcyjna13,6 mil3,58,5 %10,6 %−7,6 %−16 % / −42 %

    Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru CFI.WA din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

    Prognoza motorului olivLaw

    Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

    Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

    Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

    Scenarii ilustrative

    Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

    Pesimist
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    De bază
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    Optimist
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    Nimic nu se salvează.

    Preț estimat (PLN)

    Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
    1 ani
    0,07
    Randament total -47 % · Pe an -47 %
    0,13
    Randament total -5 % · Pe an -5 %
    0,20
    Randament total 44 % · Pe an 44 %
    3 ani
    0,06
    Randament total -58 % · Pe an -25 %
    0,12
    Randament total -14 % · Pe an -5 %
    0,20
    Randament total 44 % · Pe an 13 %
    5 ani
    0,05
    Randament total -66 % · Pe an -20 %
    0,11
    Randament total -23 % · Pe an -5 %
    0,20
    Randament total 44 % · Pe an 8 %
    Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
    • P/E la ieșire± 0,03
    • Marja netă± 0,02
    • Creșterea anuală a veniturilor± 0,02
    • Diluare anuală± 0,00

    Analiză AI

    Analiza calitativă nu este încă scrisă pentru această firmă.

    Produse, piață și concurență

    Analiza calitativă nu este încă scrisă pentru această firmă.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

    Rapoarte anuale (ESEF)

    Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.