olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
World Chess Plc CHSS.L
Regatul Unit · London Stock Exchange · ISIN GB00BN70RC41 · Verticală: Companii listate din Regatul Unit
World Chess Plc operează World Chess Online Arena, platforma online oficială de șah recunoscută de FIDE, și și-a orientat modelul de business spre digital după închiderea venue-ului său din Berlin. Relația cu FIDE și capacitatea de a atrage și păstra abonați sunt, conform raportului anual, factorii care contează cel mai mult pentru perspectiva companiei.
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea World Chess Plc (CHSS.L) costa 0,01 GBP (−8,33 % într-o zi), cu beta -41,57, interval pe 52 de săptămâni 0,00–0,01 GBP.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 45,9
- neutru
- Bollinger (20, 2)
- 0,01 – 0,01
- sub banda inferioară · %B -0,03 · lățimea benzii 20,8 %
- SMA 50 / 200
- 0,00 / 0,01
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- 0,00 / 0,00
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −12,0 % | +0,4 % | −12,4 pp | — |
| 3 luni | indisponibil | −3,3 % | indisponibil | — |
| 6 luni | +66,7 % | +4,0 % | +62,7 pp | — |
| De la început de an | −15,4 % | +8,1 % | −23,5 pp | — |
| 1 an | indisponibil | +10,7 % | indisponibil | +5,8 % |
| 3 ani | −92,1 % | +50,1 % | −142,2 pp | +26,3 % |
| 5 ani | indisponibil | +43,6 % | indisponibil | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
prețul (USD) și raportarea sunt în monede diferite
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Venituri | 2,3 mil | 1,8 mil | 2,0 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | −22,4 % | +11,5 % |
| Profit net | -4,7 mil | -3,8 mil | -3,7 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat | -0,01 | -0,01 | -0,01 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| netă % | -199,7 % | -208,4 % | -180,3 % |
| Flux de numerar liber | -3,9 mil | -2,4 mil | -2,5 mil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 40,7 mii EUR
- Datorie financiară
- 0 EUR
- Datorie netă
- -40,7 mii EUR
- Capitaluri proprii
- 1,5 mil EUR
- Active totale
- 3,4 mil EUR
- Datorie / capitaluri
- 0,00x
- Lichiditate curentă
- 0,17x
- ROE
- -303,8 %
- ROA
- -74,6 %
- Marja FCF
- -122,9 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (EUR)
Marje
Cont de profit și pierdere · EUR
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 2,3 mil | 1,8 mil | 2,0 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 2,2 mil | 1,3 mil | 1,4 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Profit brut | 179,1 mii | 489,0 mii | 609,5 mii | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Profit operațional | -4,5 mil | -2,8 mil | -2,7 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 191,4 mii | 22,4 mii | 21,9 mii | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | -4,7 mil | -2,8 mil | -2,7 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 13,6 mii | 217 | 192 | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Profit net | -4,7 mil | -3,8 mil | -3,7 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| EPS diluat | -0,01 | -0,01 | -0,01 | esef· 29 apr. 2026verificat |
Bilanț · EUR
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 186,9 mii | 267,4 mii | 40,7 mii | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Creanțe | 256,5 mii | 234,2 mii | 137,6 mii | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Stocuri | 187,0 mii | 147,5 mii | 129,5 mii | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Active curente | 630,4 mii | 713,8 mii | 317,5 mii | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 1,0 mil | 935,2 mii | 8,7 mii | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 3,1 mil | 3,5 mil | 3,0 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Active totale | 6,0 mil | 6,5 mil | 3,4 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 33,0 mii | 1,4 mil | 0 | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Datorii curente | 2,0 mil | 4,2 mil | 1,9 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Datorii totale | 3,5 mil | 5,5 mil | 1,9 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Capital propriu | 2,5 mil | 950,8 mii | 1,5 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
- 2023
- 3,1 mil
- 2024
- 3,5 mil
- 2025
- 3,0 mil
esef· 29 apr. 2026verificat
Fluxuri de numerar · EUR
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | -3,3 mil | -2,4 mil | -2,5 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 631,6 mii | 39,3 mii | 2,7 mii | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | -3,9 mil ≈ | -2,4 mil ≈ | -2,5 mil ≈ | esef· 29 apr. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -1,5 mil | -1,0 mil | -163,1 mii | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 4,9 mil | 3,4 mil | 2,5 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 4 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %
- metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: indisponibil
Prețul și raportarea sunt în monede diferite; indicatorii de piață sunt indisponibili.
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
27 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 3,0 %
- Prima de risc a pieței
- 5,5 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 8,5 %
- Creștere terminală
- 2,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | -127,8 % | 0 (față de colegi) | 38 % |
| Marja netă · Calitate | -180,3 % | 6 (față de colegi) | 23 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | -121,9x | 0 (pe interval fix) | 23 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 0,2x | 0 (pe interval fix) | 15 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie0/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate2/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
WORLD CHESS PLC (CHSS.L). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 2,0 mil EUR în 2025; creștere an/an 11,5 %; marjă netă -180,3 %; ROE -303,8 %.
Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.
Ce o infirmă
- ROIC: -127,8 %
- Marja netă: -180,3 %
- Acoperirea dobânzilor: -121,9x
- Lichiditatea curentă: 0,2x
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Regatul Unit · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| BATS.LBritish American Tobacco P.L.C. | 104,3 mld | 13,5 | 16,5 % | 30,3 % | −1,0 % | +7 % / +88 % |
| ABF.LAssociated British Foods PLC | 14,7 mld | 14,3 | 9,2 % | 5,3 % | −3,1 % | −5 % / −15 % |
| 0EV1.LCarnival PLC | 5,5 mld | 4,1 | 46,7 % | 13,4 % | +6,4 % | indisponibil / indisponibil |
| BAB.LBabcock International Group PLC | 5,1 mld | 24,7 | 34,7 % | 4,1 % | +7,2 % | −10 % / +158 % |
| AUTO.LAutotrader Group PLC | 4,8 mld | 16,4 | 60,2 % | 47,1 % | +3,9 % | −13 % / −23 % |
| BBY.LBalfour Beatty PLC | 4,2 mld | 16,3 | 23,2 % | 2,8 % | +15,2 % | +20 % / +160 % |
| ABDN.LAberdeen Group PLC | 4,1 mld | 10,8 | 8,0 % | 28,9 % | −2,1 % | +11 % / +41 % |
| BKG.LThe Berkeley Group Holdings PLC | 3,6 mld | 11,3 | 8,8 % | 13,4 % | −4,2 % | −0 % / −22 % |
| BME.LB&M European Value Retail PLC | 2,9 mld | 17,4 | 21,2 % | 2,8 % | +3,7 % | +68 % / −51 % |
| AJB.LAj Bell PLC | 2,4 mld | 22,8 | 49,9 % | 33,1 % | +18,0 % | +8 % / +128 % |
| ASHM.LAshmore Group PLC | 1,4 mld | 13,9 | 13,1 % | 71,6 % | −0,1 % | +28 % / +18 % |
| BCG.LBaltic Classifieds Group PLC | 1,2 mld | 23,2 | 15,8 % | 57,6 % | +6,9 % | −99 % / −99 % |
| APN.LApplied Nutrition PLC | 763,6 mil | 36,2 | 41,2 % | 19,7 % | +24,2 % | +71 % / indisponibil |
| BAG.LA.G. Barr P.L.C. | 671,9 mil | 14,4 | 14,4 % | 10,8 % | +4,0 % | −7 % / +26 % |
| ASC.LAsos PLC | 494,5 mil | — | -81,3 % | -12,0 % | −14,7 % | +71 % / +8 % |
| ALFA.LAlfa Financial Software Holdings PLC | 486,8 mil | 16,3 | 61,5 % | 23,8 % | +15,3 % | −28 % / +10 % |
| AML.LAston Martin Lagonda Global Holdings PLC | 344,3 mil | — | -93,4 % | -39,2 % | −20,6 % | −45 % / −85 % |
| APTD.LAptitude Software Group PLC | 111,3 mil | 28,5 | 7,2 % | 6,2 % | −7,3 % | −30 % / −23 % |
| AMGO.LAmigo Holdings PLC | 9,9 mil | — | — | — | −81,9 % | +325 % / +844 % |
| ASBE.LAssociated British Engineering PLC | 605,3 mii | — | -19,1 % | — | indisponibil | indisponibil / indisponibil |
| AMIF.LAmicorp Fs (uk) PLC | 221,6 mii | 0,1 | 27,5 % | 9,1 % | +8,1 % | indisponibil / indisponibil |
| AAF.LAirtel Africa PLC | — | — | 24,1 % | 10,6 % | +29,5 % | −7 % / +164 % |
| AAL.LAnglo American PLC | — | — | -19,3 % | -20,2 % | +4,5 % | +30 % / +76 % |
| ACG.LAcg Metals Limited | — | — | -80,3 % | -32,0 % | +134,8 % | +60 % / +63 % |
| AEP.LAnglo-Eastern Plantations PLC | — | — | 16,1 % | 19,5 % | +25,0 % | +5 % / +113 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru CHSS.L din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
World Chess Plc operează World Chess Online Arena, platforma online oficială de șah recunoscută de FIDE, și și-a orientat modelul de business spre digital după închiderea venue-ului său din Berlin. Relația cu FIDE și capacitatea de a atrage și păstra abonați sunt, conform raportului anual, factorii care contează cel mai mult pentru perspectiva companiei.
SWOT
Puncte tari
- Compania operează platforma online oficială recunoscută de FIDE, un statut de piață greu de replicat rapid 1.
- Modelul predominant digital limitează expunerea la costurile fizice ale venue-urilor și la riscurile climatice directe 1.
- Grupul a investit în guvernanță, conformitate și sisteme anti-trișare, care susțin încrederea utilizatorilor 1.
Puncte slabe
- Dependența de un număr redus de personal de management cheie face ca pierderea unor persoane să poată afecta operațiunile 1.
- Adoptarea ratingurilor online este încă incertă, ceea ce poate limita creșterea platformei 1.
- Veniturile depind de un număr relativ concentrat de factori, inclusiv de abonați și de un singur contract principal 1.
Oportunități
- Dacă reglementările privind ratingurile online se clarifică, platforma ar putea atrage mai mulți jucători și organizatori 1.
- Îmbunătățirea eficienței digitale și utilizarea infrastructurii alimentate cu energie regenerabilă ar putea reduce costurile și susține reputația 1.
- Parteneriatele cu venue-uri responsabile și evenimentele internaționale ar putea extinde vizibilitatea brandului 1.
Amenințări
- Neprelungirea sau pierderea contractului cu FIDE ar putea avea un impact semnificativ asupra afacerii 1.
- Atacurile cibernetice sau întreruperile infrastructurii cloud ar putea afecta reputația și retenția utilizatorilor 1.
- Tentativele de trișare pot submina încrederea în platformă dacă nu sunt controlate eficient 1.
Riscuri
- Retenția abonațilorridicat
Incapacitatea de a păstra și atrage abonați ar putea afecta creșterea veniturilor și performanța financiară a grupului 1.
- Contractul cu FIDEridicat
Termenul inițial expiră în august 2026, iar neprelungirea sau nemenținerea acordului ar putea avea un impact semnificativ asupra afacerii; compania poartă în prezent discuții cu FIDE 1.
- Stabilitatea platformeimediu
Întreruperile semnificative ale sistemelor proprii sau ale furnizorilor terți ar putea deteriora reputația și determina pierderea utilizatorilor 1.
- Securitatea datelormediu
Eșecurile reale sau percepute în protejarea datelor utilizatorilor ar putea atrage sancțiuni de reglementare sau litigii, în special în contextul GDPR 1.
- Trișarea și integritatea competițieimediu
Utilizarea de asistență externă sau software de către jucători poate submina încrederea în platformă și integritatea ratingurilor 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Statutul de platformă online oficială recunoscută de FIDE, combinat cu un model digital scalabil, ar putea susține creșterea dacă abonații și adoptarea ratingurilor online continuă să crească 1.
- Dacă relația cu FIDE se prelungește fără condiții dificile, compania ar putea consolida poziția sa pe termen lung ca organizator digital de referință 1.
- Modelul predominant digital, cu active fizice limitate, ar putea oferi flexibilitate și o expunere mai redusă la riscurile climatice directe 1.
Ce ar strica teza
- Dacă FIDE ar decide să opereze platforma singură sau să accepte o ofertă terță pe care compania nu o poate egala, activitatea principală ar putea fi grav afectată 1.
- Adoptarea lentă a ratingurilor online și reglementările OTB nedezvoltate ar putea limita atractivitatea platformei și creșterea abonaților 1.
- Dependența de câțiva manageri cheie și de infrastructura cloud a unor furnizori terți ar putea crea vulnerabilități operaționale greu de gestionat rapid 1.
De urmărit
- Evoluția discuțiilor și a eventualei prelungiri a acordului cu FIDE2026
- Evoluția numărului de abonați ai World Chess Online Arenanext 10-K
- Progresul obiectivelor climatice, inclusiv tranziția la energie regenerabilă2027
- Dezvoltarea regulilor care leagă ratingurile online de cele OTB2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
World Chess Plc este o companie înregistrată în Anglia și Țara Galilor, admisă pe piața principală a London Stock Exchange din aprilie 2023. Grupul operează World Chess Online Arena, care este, potrivit raportului anual pentru exercițiul încheiat la 31 decembrie 2025, platforma online oficială de șah recunoscută de FIDE 1. Compania a trecut la un model predominant digital după închiderea venue-ului din Berlin 1.
Grupul își desfășoară activitatea prin platforme digitale care includ, în principal, World Chess Online Arena, și prin evenimente și turnee de șah organizate în orașe precum Londra, New York și, până la închidere, Berlin 1. Abonații online și jucătorii care obțin rating-uri FIDE prin joc sunt elementele centrale ale modelului de venituri descris în raport 1.
Infrastructura digitală se bazează pe servicii cloud și de rețea furnizate parțial de terți, ceea ce face ca stabilitatea platformei și protecția datelor utilizatorilor să fie priorități de management 1. Compania a numit recent un Head of Governance, Risk and Compliance pentru a supraveghea guvernanța datelor și securitatea informațiilor 1.
Segmente
World Chess Online Arena
Platforma online este principalul segment al grupului și oferă jucătorilor posibilitatea de a obține rating-uri și titluri FIDE recunoscute prin joc online 1. Dezvoltarea acestui segment depinde de numărul de abonați, de calitatea produselor și de adoptarea mai largă a ratingurilor online în comunitatea șahistă 1.
Evenimente și turnee fizice
Turneele și evenimentele organizate de grup, inclusiv în Londra și New York, susțin participarea la șah și contribuie la ecosistemul competițional, deși raportul arată că expunerea la venue-uri fizice s-a redus după închiderea Berlinului 1.
Piața în context
Piața în care operează compania este cea a șahului online și a divertismentului digital, un segment în care jocul competitiv și ratingurile oficiale au devenit mai relevante. Raportul notează că recunoașterea ratingurilor online în sistemul tradițional OTB este încă în evoluție și poate necesita reglementări suplimentare 1. Contractul cu FIDE, cu o perioadă inițială care expiră în august 2026, definește cadrul de acces la această piață 1.
Conform raportului, riscurile fizice climatice sunt considerate limitate, având în vedere modelul predominant digital al companiei, însă reglementările privind raportarea climatică și așteptările părților interesate evoluează 1. Aceste schimbări ar putea influența costurile de conformitate ale companiei dacă se accelerează.
Tendințe
- Creșterea online a șahuluivânt din spate
Adoptarea tot mai largă a jocului online și a divertismentului digital ar putea susține creșterea abonaților World Chess Online Arena, dacă produsele și experiența utilizatorului rămân competitive 1.
- Recunoașterea ratingurilor onlinemixt
Dacă regulile care leagă ratingurile online de cele OTB se dezvoltă, platforma ar putea beneficia de o recunoaștere mai largă; în lipsa acestei evoluții, adoptarea lentă ar putea încetini creșterea 1.
- Reglementare și protecția datelorvânt din față
Cerințele GDPR și alte reglementări privind datele impun costuri de conformitate și pot genera acțiuni de reglementare sau litigii dacă protecția datelor utilizatorilor este deficitară 1.
- Raportarea climatică și ESGmixt
Așteptările investitorilor și partenerilor privind raportarea ESG ar putea crește costurile operaționale, dar pot susține și reputația și credibilitatea companiei 1.
Poziția concurențială
Concurența vine, în principiu, din alte platforme de șah online și din jocurile digitale de divertisment care atrag același public, iar capacitatea companiei de a-și proteja baza de abonați față de aceste alternative este o problemă cheie 1.
- Platforme online de șah neidentificate în raport
Raportul anual nu numește concurenți directi, dar platformele online de șah și jocurile digitale ar putea reprezenta alternative pentru aceiași utilizatori.
- FIDE, în rol de operator alternativ
Dacă FIDE ar decide să opereze platforma direct sau să accepte o ofertă terță, aceasta ar deveni o formă de concurență pentru World Chess în zona platformei oficiale 1.
- Furnizori de divertisment digital
Jocurile și platformele de divertisment digital concurează pentru timpul și atenția utilizatorilor, ceea ce poate influența retenția abonaților 1.
- Ofertanți terți pentru platforma FIDE
Raportul menționează posibilitatea unei oferte terțe bona fide pe care World Chess nu ar putea-o egala, scenariu care ar schimba structura competitivă a platformei 1.
Știri și depuneri
Din presă
- Ukrainian grandmaster Ivanchuk inducted into World Chess Hall of FameUkrainska Pravda (UA, EN) · 26 oct. 2026 · EN
- Russian-born Kazakhstani billionaire Timur Turlov is the new president of world chess. His election has divided Ukrainian officials, and Russia has abruptly dropped its case against him.Meduza English (independent RU/exile) · 21 oct. 2026 · EN
- El Mundo reports Russian authorities plotted to kill former Russian lawmaker Ilya Ponomarev and former world chess champion Garry Kasparov in the U.S.Meduza English (independent RU/exile) · 30 sept. 2026 · EN
- Timur Turlov of Kazakhstan elected World Chess Federation presidentTASS (RU, EN) · 26 sept. 2026 · EN
- Dommaraju, Sindarov to play for World Chess crown next month in GenevaTASS (RU, EN) · 14 sept. 2026 · EN
- FIDE Council bars Russian players from 2026 World Chess OlympiadTASS (RU, EN) · 24 aug. 2026 · EN
- Ukrainian grandmaster Ivanchuk to be induced into World Chess Hall of FameUkrainska Pravda (UA, EN) · 07 aug. 2026 · RO
- World chess chief faces endgame after EU announces Russia war sanctionsBBC World News · 24 iul. 2026 · EN
- World chess chief steps aside after EU sanctionsPolitico EU · 24 iul. 2026 · RO
- Russia’s Dvorkovich runs for 3rd term as president of World Chess Federation — FIDETASS (RU, EN) · 29 iun. 2026 · RO
- World chess body suspends Russia over activities in occupied-UkraineAl Jazeera English · 11 iun. 2026 · EN
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202529 apr. 2026
- Raportul anual 202407 mai 2025
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / World Chess Plc · 31 dec. 2025
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.