olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
CK Infrastructure Holdings Limited CKI.L
Regatul Unit · London Stock Exchange · Verticală: Companii listate din Regatul Unit
CK Infrastructure Holdings (CKI) deține un portofoliu diversificat de active de infrastructură în energie, apă, transport, gestionarea deșeurilor și locuințe, cu operațiuni pe patru continente. În 2025 profitul atribuibil acționarilor a crescut ușor, iar compania pregătește vânzarea integrală a UK Power Networks, o tranzacție de referință pentru grup.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea CK Infrastructure Holdings Limited (CKI.L) costa 6,51 GBP (+0,00 % într-o zi), cu beta 0,06, interval pe 52 de săptămâni 5,02–6,64 GBP.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 57,1
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- 6,29 – 6,67
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,58 · lățimea benzii 5,8 %
- SMA 50 / 200
- 6,29 / 6,02
- tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- 0,07 / 0,08
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +5,0 % | +0,4 % | +4,6 pp | — |
| 3 luni | +13,0 % | −3,3 % | +16,3 pp | — |
| 6 luni | +3,3 % | +4,0 % | −0,6 pp | — |
| De la început de an | +17,5 % | +8,1 % | +9,4 pp | — |
| 1 an | +28,4 % | +10,7 % | +17,7 pp | +5,8 % |
| 3 ani | indisponibil | +50,1 % | indisponibil | +26,3 % |
| 5 ani | indisponibil | +43,6 % | indisponibil | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
prețul (USD) și raportarea sunt în monede diferite
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Venituri | 6,0 mld | 5,0 mld | 4,4 mld |
| Venituri an/an | indisponibil | −16,6 % | −11,5 % |
| Profit net | 8,0 mld | 8,1 mld | 8,3 mld |
| Profit net an/an | indisponibil | +1,1 % | +1,8 % |
| EPS diluat | 3,19 | 3,22 | 3,28 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | +0,9 % | +1,9 % |
| netă % | 134,0 % | 162,5 % | 187,1 % |
| Flux de numerar liber | 3,5 mld | 1,6 mld | 1,9 mld |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 7,4 mld HKD
- Datorie financiară
- 20,8 mld HKD
- Datorie netă
- 13,5 mld HKD
- Capitaluri proprii
- 137,9 mld HKD
- Active totale
- indisponibil HKD
- Datorie / capitaluri
- 0,15x
- Lichiditate curentă
- 0,89x
- ROE
- 6,1 %
- ROA
- indisponibil
- Marja FCF
- 43,3 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (HKD)
Marje
Cont de profit și pierdere · HKD
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 6,0 mld | 5,0 mld | 4,4 mld | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 769,0 mil | 865,0 mil | 815,0 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 8,6 mld | 8,7 mld | 8,8 mld | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 119,0 mil | 126,0 mil | 165,0 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Profit net | 8,0 mld | 8,1 mld | 8,3 mld | esef· 29 apr. 2026verificat |
| EPS diluat | 3,19 | 3,22 | 3,28 | esef· 29 apr. 2026verificat |
Bilanț · HKD
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 13,1 mld | 8,1 mld | 7,4 mld | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Creanțe | 796,0 mil | 732,0 mil | 599,0 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Stocuri | 178,0 mil | 113,0 mil | 118,0 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Active curente | 14,6 mld | 9,5 mld | 8,2 mld | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 3,1 mld | 2,9 mld | 2,9 mld | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 9,0 mld | 4,6 mld | 2,7 mld | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 15,2 mld | 14,6 mld | 18,1 mld | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Datorii curente | 16,1 mld | 11,2 mld | 9,2 mld | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Capital propriu | 133,3 mld | 131,2 mld | 137,9 mld | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 2,5 mld | 2,5 mld | 2,5 mld | esef· 29 apr. 2026derivat |
- 2023
- 2,5 mld
- 2024
- 2,5 mld
- 2025
- 2,5 mld
esef· 29 apr. 2026derivat
Fluxuri de numerar · HKD
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 3,8 mld | 2,0 mld | 2,2 mld | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 320,0 mil | 367,0 mil | 302,0 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 3,5 mld ≈ | 1,6 mld ≈ | 1,9 mld ≈ | esef· 29 apr. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | 2,4 mld | 3,2 mld | 4,0 mld | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -11,2 mld | -10,1 mld | -6,9 mld | esef· 29 apr. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 3 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 16,7 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: indisponibil
Prețul și raportarea sunt în monede diferite; indicatorii de piață sunt indisponibili.
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
17 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 6,5 %
- Prima de risc a pieței
- 6,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 12,5 %
- Creștere terminală
- 3,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 3 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 16,7 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | 187,1 % | 100 (față de colegi) | 38 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 23,1 % | 0 (pe interval fix) | 38 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 0,9x | 7 (pe interval fix) | 25 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial7/100 · 1/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate50/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
CK INFRASTRUCTURE HOLDINGS LIMITED (CKI.L). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 4,4 mld HKD în 2025; creștere an/an -11,5 %; marjă netă 187,1 %; ROE 6,6 %.
Intervalul de valoare estimat este 37,03–57,11 HKD pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 3 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 16,7 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Marja netă: 187,1 %
Ce o infirmă
- Conversia profitului în FCF: 23,1 %
- Lichiditatea curentă: 0,9x
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Regatul Unit · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| BATS.LBritish American Tobacco P.L.C. | 104,3 mld | 13,5 | 16,5 % | 30,3 % | −1,0 % | +7 % / +88 % |
| ABF.LAssociated British Foods PLC | 14,7 mld | 14,3 | 9,2 % | 5,3 % | −3,1 % | −5 % / −15 % |
| 0EV1.LCarnival PLC | 5,5 mld | 4,1 | 46,7 % | 13,4 % | +6,4 % | indisponibil / indisponibil |
| BAB.LBabcock International Group PLC | 5,1 mld | 24,7 | 34,7 % | 4,1 % | +7,2 % | −10 % / +158 % |
| AUTO.LAutotrader Group PLC | 4,8 mld | 16,4 | 60,2 % | 47,1 % | +3,9 % | −13 % / −23 % |
| BBY.LBalfour Beatty PLC | 4,2 mld | 16,3 | 23,2 % | 2,8 % | +15,2 % | +20 % / +160 % |
| ABDN.LAberdeen Group PLC | 4,1 mld | 10,8 | 8,0 % | 28,9 % | −2,1 % | +11 % / +41 % |
| BKG.LThe Berkeley Group Holdings PLC | 3,6 mld | 11,3 | 8,8 % | 13,4 % | −4,2 % | −0 % / −22 % |
| BME.LB&M European Value Retail PLC | 2,9 mld | 17,4 | 21,2 % | 2,8 % | +3,7 % | +68 % / −51 % |
| AJB.LAj Bell PLC | 2,4 mld | 22,8 | 49,9 % | 33,1 % | +18,0 % | +8 % / +128 % |
| ASHM.LAshmore Group PLC | 1,4 mld | 13,9 | 13,1 % | 71,6 % | −0,1 % | +28 % / +18 % |
| BCG.LBaltic Classifieds Group PLC | 1,2 mld | 23,2 | 15,8 % | 57,6 % | +6,9 % | −99 % / −99 % |
| APN.LApplied Nutrition PLC | 763,6 mil | 36,2 | 41,2 % | 19,7 % | +24,2 % | +71 % / indisponibil |
| BAG.LA.G. Barr P.L.C. | 671,9 mil | 14,4 | 14,4 % | 10,8 % | +4,0 % | −7 % / +26 % |
| ASC.LAsos PLC | 494,5 mil | — | -81,3 % | -12,0 % | −14,7 % | +71 % / +8 % |
| ALFA.LAlfa Financial Software Holdings PLC | 486,8 mil | 16,3 | 61,5 % | 23,8 % | +15,3 % | −28 % / +10 % |
| AML.LAston Martin Lagonda Global Holdings PLC | 344,3 mil | — | -93,4 % | -39,2 % | −20,6 % | −45 % / −85 % |
| APTD.LAptitude Software Group PLC | 111,3 mil | 28,5 | 7,2 % | 6,2 % | −7,3 % | −30 % / −23 % |
| AMGO.LAmigo Holdings PLC | 9,9 mil | — | — | — | −81,9 % | +325 % / +844 % |
| ASBE.LAssociated British Engineering PLC | 605,3 mii | — | -19,1 % | — | indisponibil | indisponibil / indisponibil |
| AMIF.LAmicorp Fs (uk) PLC | 221,6 mii | 0,1 | 27,5 % | 9,1 % | +8,1 % | indisponibil / indisponibil |
| AAF.LAirtel Africa PLC | — | — | 24,1 % | 10,6 % | +29,5 % | −7 % / +164 % |
| AAL.LAnglo American PLC | — | — | -19,3 % | -20,2 % | +4,5 % | +30 % / +76 % |
| ACG.LAcg Metals Limited | — | — | -80,3 % | -32,0 % | +134,8 % | +60 % / +63 % |
| AEP.LAnglo-Eastern Plantations PLC | — | — | 16,1 % | 19,5 % | +25,0 % | +5 % / +113 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru CKI.L din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
CK Infrastructure Holdings (CKI) deține un portofoliu diversificat de active de infrastructură în energie, apă, transport, gestionarea deșeurilor și locuințe, cu operațiuni pe patru continente. În 2025 profitul atribuibil acționarilor a crescut ușor, iar compania pregătește vânzarea integrală a UK Power Networks, o tranzacție de referință pentru grup.1
SWOT
Puncte tari
- Portofoliu diversificat pe industrii și pe regiuni, cu fluxuri de numerar recurente din active reglementate și contractuale.
- Bilanț solid, cu rezerve de lichiditate substanțiale, grad de îndatorare redus și rating de credit «A/Stable».
- Istoric lung de creștere a dividendului, susținut de o gestionare financiară prudentă și de proiecte stabile.
Puncte slabe
- Dependența de deciziile de reglementare din mai multe țări poate limita flexibilitatea în stabilirea veniturilor.
- Activitățile din Hong Kong și China continentală, precum cimentul și betonul, au slăbit și sunt vulnerabile la volume și prețuri scăzute.
- Contribuția unor activități din Australia a scăzut după expirarea unor contracte avantajoase și din cauza prețurilor scăzute ale energiei.
Oportunități
- Investiții în rețele inteligente, stocare energetică și infrastructura pentru vehicule electrice pot susține creșterea pe termen lung.
- Piața de achiziții poate oferi oportunități dacă lichiditatea rămâne restrânsă și costul capitalului crește pentru alți investitori.
- Sinergii cu partenerii din grupul CK și diversificarea geografică pot aduce proiecte noi.
Amenințări
- Tensiunile comerciale și incertitudinile geopolitice pot reduce cererea în unele segmente, precum parcările de aeroport.
- Modificările de reglementare sau de fiscalitate din țările în care compania operează pot afecta randamentele.
- Presiunile inflaționiste și volatilitatea economică globală pot afecta costurile și capacitatea de finanțare.
Riscuri
- Tranzacția UK Power Networksmediu
Finalizarea vânzării active este condiționată de aprobarea conform legii britanice privind investițiile în securitate națională și de aprobarea acționarilor independenți. Dacă aceste condiții nu sunt îndeplinite, tranzacția ar putea fi întârziată.1
- Reglementarea din Regatul Unit și Australiamediu
Randamentele activelor reglementate depind de deciziile organismelor de reglementare pentru perioadele tarifare viitoare, iar revizuirile pot reduce veniturile.1
- Tensiuni comerciale în America de Nordscăzut
Tensiunile comerciale dintre SUA și Canada au afectat volumele la Park'N Fly, iar escaladarea lor ar putea reduce și alte activități legate de călătorii.1
- Activitățile de ciment și betonmediu
Volumele slabe și prețurile în scădere din Hong Kong și China continentală au redus contribuția acestor activități, iar problema poate persista dacă cererea nu își revine.1
- Costul capitalului și achizițiilescăzut
Creșterea costului capitalului și strângerea lichidității pot face achizițiile mai scumpe sau mai greu de finanțat, ceea ce ar putea încetini strategia de creștere.1
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă activele reglementate continuă să livreze randamente stabile și noile perioade tarifare aduc condiții mai bune, compania ar putea menține creșterea profitului și a dividendului.
- Finalizarea vânzării UK Power Networks ar putea elibera numerar important și ar putea susține noi achiziții în condiții de piață favorabile.
- Bilanțul solid și capacitatea de finanțare dau companiei flexibilitate pentru a profita de oportunitățile apărute într-un mediu cu lichiditate restrânsă.
Ce ar strica teza
- Dacă contribuțiile slabe din Hong Kong, China continentală sau Australia persistă, creșterea profitului ar putea rămâne limitată.
- Tranzacția UK Power Networks este condiționată de mai multe aprobări, iar un eșec sau o întârziere ar putea modifica planurile de capital.
- Tensiunile comerciale și deciziile de reglementare din mai multe țări ar putea reduce veniturile în anumite segmente.
De urmărit
- Finalizarea vânzării UK Power Networks și utilizarea încasărilor2026
- Noile perioade reglementate din Victoria și Australia, cu propunerile de investiții1 iulie 2026
- Evoluția volumelor la Park'N Fly și a activităților de ciment și betonnext 10-K
- Noile achiziții din zona serviciilor pentru utilități și a sinergiilor cu grupul CK2026
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
CKI își propune să contribuie la un mediu mai bun prin investiții și dezvoltări de infrastructură în mai multe regiuni ale lumii. Grupul are investiții în infrastructura energetică, de transport, de apă, de gestionare a deșeurilor, de valorificare energetică a deșeurilor și de locuințe, precum și în afaceri conexe, iar operațiunile sale se întind din Hong Kong și China continentală până în Regatul Unit, Europa continentală, Australia, Noua Zeelandă, Canada și Statele Unite.1 Compania s-a dezvoltat de la un jucător regional, listat în 1996 cu 19 proiecte în Hong Kong și China continentală, la unul dintre cei mai mari operatori globali de infrastructură.1 Modelul său se bazează pe active reglementate și pe proiecte contractuale care generează randamente stabile și fluxuri de numerar recurente.1
Modelul de afaceri combină investițiile capital-intensive în activități reglementate cu proiecte contractuale, iar aceste fluxuri previzibile susțin politica de dividend a companiei. Grupul afirmă că păstrează un grad de îndatorare confortabil și urmărește un echilibru între creștere și stabilitate, fără a urmări achiziții cu orice preț.1 CKI are și o poziție de bilanț solidă, cu rating «A/Stable» reconfirmat de Standard & Poor's.1
Compania este listată pe Bursa de Valori din Hong Kong și are și o listare secundară la Bursa de la Londra, ceea ce o face subiect atât al regulilor din Hong Kong, cât și al celor britanice.1
Segmente
Investiții în energie (Power Assets și Regatul Unit)
Cea mai mare contribuție vine din participația în Power Assets și din activele din Regatul Unit, unde UK Power Networks, Northumbrian Water și rețelele de gaze sunt principalele afaceri. Contribuția Power Assets a fost de 2.246 milioane HK$ în 2025, iar cea din Regatul Unit de 3.983 milioane HK$.1
Infrastructura din Australia și Europa continentală
În Australia, CKI deține participații în rețele electrice și de gaze, precum SA Power Networks și Australian Gas Networks, cu o contribuție de 1.784 milioane HK$ în 2025. În Europa continentală, ista și Dutch Enviro Energy (AVR) au adus 961 milioane HK$, în creștere de 58%, parțial datorită unui credit fiscal amânat după reducerea impozitului pe profit din Germania.1
Canada, Noua Zeelandă și Hong Kong/China continentală
Canada (Reliance Home Comfort, Park'N Fly) a contribuit cu 528 milioane HK$, Noua Zeelandă (Enviro NZ, Wellington Electricity) cu 200 milioane HK$, iar activitățile de ciment și beton din Hong Kong și China continentală cu doar 68 milioane HK$, în scădere de 48%.1
Piața în context
Compania activează pe piețe de utilități și infrastructură reglementată, unde cererea de energie și de servicii esențiale este relativ previzibilă, iar tranzițiile energetice și stocarea sau rețelele inteligente creează noi oportunități de investiții.1 Compania notează că strângerea lichidității și creșterea costului capitalului pot fi favorabile investitorilor cu resurse financiare, dar și că incertitudinile macroeconomice, tensiunile comerciale și presiunile inflaționiste rămân ridicate.1 Piața pentru active de infrastructură este competitivă, iar tranzacțiile de achiziție sau vânzare depind de aprobările de reglementare și de condițiile fiecărei piețe.1
Mediul de reglementare joacă un rol central, fiindcă perioadele tarifare noi din Regatul Unit și Australia stabilesc randamentele admise și investițiile permise.1
Tendințe
- Tranziția energetică și investițiile în rețelevânt din spate
Proiectele de rețele inteligente, infrastructura de încărcare pentru vehicule electrice și integrarea surselor regenerabile sunt în creștere. Propunerile pentru noile perioade reglementate din Victoria includ investiții de capital mai mari pentru a susține cererea generată de tranziție.1
- Costul capitalului și lichiditateamixt
Strângerea lichidității și creșterea costului capitalului pot scădea prețul activelor pentru cumpărători, dar pot favoriza un actor cu resurse solide, cum este CKI, dacă pot achiziționa active cu condiții mai bune.1
- Tensiuni comerciale și călătoriivânt din față
Tensiunile comerciale dintre SUA și Canada au redus volumele la Park'N Fly, iar aceste presiuni pot afecta activitățile legate de călătorii.1
- Reglementare favorabilă în Europa și Regatul Unitvânt din spate
O reducere a impozitului pe profit în Germania a generat un credit fiscal amânat favorabil pentru ista, iar noile perioade reglementate din Regatul Unit și Australia prevăd randamente permise mai ridicate.1
Poziția concurențială
Sursele analizate nu descriu concurența în detaliu și nu identifică explicit concurenți directi. Compania se compară, în mod implicit, cu alți operatori globali de infrastructură și utilități care dețin active reglementate și contractuale.1
Avantajele declarate de companie țin de capacitatea de a finanța achiziții, de experiența în eficientizarea afacerilor de infrastructură și de parteneriatele din grupul CK, inclusiv cu CK Asset și Power Assets.1
- Alți operatori globali de infrastructură și utilități
Sursele nu numesc concurenți specifici; compania nu indică explicit competitori direcți.
- Operatori de utilități reglementate din Regatul Unit și Australia
Compania operează rețele reglementate în aceste țări, unde există alți operatori cu modele similare, fără a fi numiți în surse.
- Producători de ciment și beton din Asia de Est
Activitățile de ciment și beton din China continentală și Hong Kong se confruntă cu concurența locală, fără nume specificate în surse.
- Operatori de servicii de metering și instalare
Activitatea ista și achizițiile sale din zona metering-ului intră în concurență cu firme de servicii pentru utilități din Europa.
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202529 apr. 2026
- Raportul anual 202429 apr. 2025
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / CK Infrastructure Holdings Limited · 31 dec. 2025
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.