olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
Clarkson PLC CKN.L
Regatul Unit · London Stock Exchange · ISIN GB0002018363 · Verticală: Companii listate din Regatul Unit
Clarkson PLC este un broker și furnizor de servicii de informare pentru industria maritimă globală, cu venituri de 631,4 milioane de lire în exercițiul financiar 2025, în scădere față de exercițiul precedent. Compania operează fără datorii bancare, iar schimbul valutar și tensiunile geopolitice sunt în prezent principalele teme de monitorizat.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Clarkson PLC (CKN.L) costa 47,10 GBP (−3,21 % într-o zi), cu capitalizare 1,4 mld GBP, P/E 22,1 pe un EPS diluat de 2,13 GBP în ultimele 12 luni, randament al dividendului 1,63 %, beta 0,52, interval pe 52 de săptămâni 35,05–54,05 GBP.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 31,4
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 47,80 – 54,73
- sub banda inferioară · %B -0,10 · lățimea benzii 13,5 %
- SMA 50 / 200
- 50,87 / 47,20
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- -0,63 / -0,16
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −8,7 % | +0,4 % | −9,1 pp | — |
| 3 luni | −5,6 % | −3,3 % | −2,3 pp | — |
| 6 luni | −2,4 % | +4,0 % | −6,4 pp | — |
| De la început de an | +23,5 % | +8,1 % | +15,4 pp | — |
| 1 an | +29,9 % | +10,7 % | +19,2 pp | +5,8 % |
| 3 ani | +75,4 % | +50,1 % | +25,3 pp | +26,3 % |
| 5 ani | +16,2 % | +43,6 % | −27,5 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 100 din propriul istoric de 3 trimestre (min 11,6, mediană 14,4, max 17,9; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | indisponibil | 639,4 mil | 661,4 mil | 631,4 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | indisponibil | +3,4 % | −4,5 % |
| Profit net | indisponibil | 83,8 mil | 84,9 mil | 65,7 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil | +1,3 % | −22,6 % |
| EPS diluat | indisponibil | 2,74 | 2,75 | 2,13 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | +0,6 % | −22,6 % |
| netă % | indisponibil | 13,1 % | 12,8 % | 10,4 % |
| Flux de numerar liber | indisponibil | 147,3 mil | 109,0 mil | 58,9 mil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 401,1 mil GBP
- Datorie financiară
- indisponibil GBP
- Datorie netă
- indisponibil GBP
- Capitaluri proprii
- 527,8 mil GBP
- Active totale
- indisponibil GBP
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 1,78x
- ROE
- 12,8 %
- ROA
- indisponibil
- Marja FCF
- 9,3 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (GBP)
Marje
Cont de profit și pierdere · GBP
| Linie | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | — | 639,4 mil | 661,4 mil | 631,4 mil | esef· 15 apr. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | — | 30,4 mil | 33,7 mil | 39,1 mil | esef· 15 apr. 2026verificat |
| Profit brut | — | 609,0 mil | 627,7 mil | 592,3 mil | esef· 15 apr. 2026verificat |
| Profit operațional | — | 99,8 mil | 98,5 mil | 74,3 mil | esef· 15 apr. 2026verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | — | 2,2 mil | 1,9 mil | 2,4 mil | esef· 15 apr. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | — | 108,8 mil | 112,1 mil | 86,7 mil | esef· 15 apr. 2026verificat |
| Impozit pe profit | — | 23,0 mil | 25,8 mil | 20,1 mil | esef· 15 apr. 2026verificat |
| Profit net | — | 83,8 mil | 84,9 mil | 65,7 mil | esef· 15 apr. 2026verificat |
| EPS diluat | — | 2,74 | 2,75 | 2,13 | esef· 15 apr. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 0,64 | 0,72 | 0,77 | — | esef· 15 apr. 2026verificat |
Bilanț · GBP
| Linie | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 384,4 mil | 398,9 mil | 431,3 mil | 401,1 mil | esef· 15 apr. 2026verificat |
| Creanțe | — | 147,5 mil | 130,5 mil | 201,2 mil | esef· 15 apr. 2026verificat |
| Active curente | — | 591,0 mil | 632,8 mil | 683,7 mil | esef· 15 apr. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | — | 28,5 mil | 28,5 mil | 27,0 mil | esef· 15 apr. 2026verificat |
| Datorii curente | — | 371,3 mil | 358,7 mil | 384,1 mil | esef· 15 apr. 2026verificat |
| Capital propriu | 413,2 mil | 456,6 mil | 495,7 mil | 527,8 mil | esef· 15 apr. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | — | 30,5 mil | 30,6 mil | 30,7 mil | esef· 15 apr. 2026derivat |
- 2023
- 30,5 mil
- 2024
- 30,6 mil
- 2025
- 30,7 mil
esef· 15 apr. 2026derivat
Fluxuri de numerar · GBP
| Linie | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | — | 155,3 mil | 114,7 mil | 64,4 mil | esef· 15 apr. 2026verificat |
| Investiții (capex) | — | 8,0 mil | 5,7 mil | 5,5 mil | esef· 15 apr. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | — | 147,3 mil ≈ | 109,0 mil ≈ | 58,9 mil ≈ | esef· 15 apr. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | — | -38,6 mil | -16,8 mil | -4,9 mil | esef· 15 apr. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | — | -90,0 mil | -70,7 mil | -80,6 mil | esef· 15 apr. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- acoperirea ponderilor scorului: 41,7 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 1,4 mld GBP
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
42 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 6,5 %
- Prima de risc a pieței
- 6,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 12,5 %
- Creștere terminală
- 3,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 41,7 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | 10,4 % | 46 (față de colegi) | 15 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 89,6 % | 85 (pe interval fix) | 15 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 31,0x | 100 (pe interval fix) | 15 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,8x | 82 (pe interval fix) | 10 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 22,1x | 28 (față de colegi) | 25 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | 4,1 % | 51 (pe interval fix) | 20 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie93/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate65/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare38/100 · 2/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
CLARKSON PLC (CKN.L). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 631,4 mil GBP în 2025; creștere an/an -4,5 %; marjă netă 10,4 %; ROE 12,9 %.
Intervalul de valoare estimat este 15,79–23,20 GBP pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 19,53 GBP, prețul de 47,10 GBP lasă un potențial de -58,5 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -141,2 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 41,7 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Conversia profitului în FCF: 89,6 %
- Acoperirea dobânzilor: 31,0x
- Lichiditatea curentă: 1,8x
Ce o infirmă
- P/E (TTM): 22,1x
- Prețul este peste intervalul de valoare estimat
- Metodele de evaluare diverg
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Regatul Unit · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| BATS.LBritish American Tobacco P.L.C. | 104,3 mld | 13,5 | 16,5 % | 30,3 % | −1,0 % | +7 % / +88 % |
| ABF.LAssociated British Foods PLC | 14,7 mld | 14,3 | 9,2 % | 5,3 % | −3,1 % | −5 % / −15 % |
| 0EV1.LCarnival PLC | 5,5 mld | 4,1 | 46,7 % | 13,4 % | +6,4 % | indisponibil / indisponibil |
| BAB.LBabcock International Group PLC | 5,1 mld | 24,7 | 34,7 % | 4,1 % | +7,2 % | −10 % / +158 % |
| AUTO.LAutotrader Group PLC | 4,8 mld | 16,4 | 60,2 % | 47,1 % | +3,9 % | −13 % / −23 % |
| BBY.LBalfour Beatty PLC | 4,2 mld | 16,3 | 23,2 % | 2,8 % | +15,2 % | +20 % / +160 % |
| ABDN.LAberdeen Group PLC | 4,1 mld | 10,8 | 8,0 % | 28,9 % | −2,1 % | +11 % / +41 % |
| BKG.LThe Berkeley Group Holdings PLC | 3,6 mld | 11,3 | 8,8 % | 13,4 % | −4,2 % | −0 % / −22 % |
| BME.LB&M European Value Retail PLC | 2,9 mld | 17,4 | 21,2 % | 2,8 % | +3,7 % | +68 % / −51 % |
| AJB.LAj Bell PLC | 2,4 mld | 22,8 | 49,9 % | 33,1 % | +18,0 % | +8 % / +128 % |
| CKN.LClarkson PLC | 1,4 mld | 22,1 | 12,9 % | 10,4 % | −4,5 % | +25 % / +61 % |
| ASHM.LAshmore Group PLC | 1,4 mld | 13,9 | 13,1 % | 71,6 % | −0,1 % | +28 % / +18 % |
| BCG.LBaltic Classifieds Group PLC | 1,2 mld | 23,2 | 15,8 % | 57,6 % | +6,9 % | −99 % / −99 % |
| APN.LApplied Nutrition PLC | 763,6 mil | 36,2 | 41,2 % | 19,7 % | +24,2 % | +71 % / indisponibil |
| BAG.LA.G. Barr P.L.C. | 671,9 mil | 14,4 | 14,4 % | 10,8 % | +4,0 % | −7 % / +26 % |
| ASC.LAsos PLC | 494,5 mil | — | -81,3 % | -12,0 % | −14,7 % | +71 % / +8 % |
| ALFA.LAlfa Financial Software Holdings PLC | 486,8 mil | 16,3 | 61,5 % | 23,8 % | +15,3 % | −28 % / +10 % |
| AML.LAston Martin Lagonda Global Holdings PLC | 344,3 mil | — | -93,4 % | -39,2 % | −20,6 % | −45 % / −85 % |
| APTD.LAptitude Software Group PLC | 111,3 mil | 28,5 | 7,2 % | 6,2 % | −7,3 % | −30 % / −23 % |
| AMGO.LAmigo Holdings PLC | 9,9 mil | — | — | — | −81,9 % | +325 % / +844 % |
| ASBE.LAssociated British Engineering PLC | 605,3 mii | — | -19,1 % | — | indisponibil | indisponibil / indisponibil |
| AMIF.LAmicorp Fs (uk) PLC | 221,6 mii | 0,1 | 27,5 % | 9,1 % | +8,1 % | indisponibil / indisponibil |
| AAF.LAirtel Africa PLC | — | — | 24,1 % | 10,6 % | +29,5 % | −7 % / +164 % |
| AAL.LAnglo American PLC | — | — | -19,3 % | -20,2 % | +4,5 % | +30 % / +76 % |
| ACG.LAcg Metals Limited | — | — | -80,3 % | -32,0 % | +134,8 % | +60 % / +63 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru CKN.L din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (GBP)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 25,44 Randament total -45 % · Pe an -45 % | 45,20 Randament total -2 % · Pe an -2 % | 68,37 Randament total 47 % · Pe an 47 % |
| 3 ani | 20,41 Randament total -53 % · Pe an -23 % | 41,19 Randament total -8 % · Pe an -3 % | 69,01 Randament total 52 % · Pe an 15 % |
| 5 ani | 16,38 Randament total -60 % · Pe an -17 % | 37,54 Randament total -13 % · Pe an -3 % | 69,65 Randament total 57 % · Pe an 10 % |
- P/E la ieșire± 10,30
- Marja netă± 7,21
- Creșterea anuală a veniturilor± 6,48
- Diluare anuală± 0,61
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Clarkson PLC este un broker și furnizor de servicii de informare pentru industria maritimă globală, cu venituri de 631,4 milioane de lire în exercițiul financiar 2025, în scădere față de exercițiul precedent. Compania operează fără datorii bancare, iar schimbul valutar și tensiunile geopolitice sunt în prezent principalele teme de monitorizat 1.
SWOT
Puncte tari
- Compania nu are datorii bancare și își construiește bilanțul pe numerar și creanțe curente, ceea ce îi oferă flexibilitate financiară 1.
- Modelul de intermediar fără poziții de tranzacționare limitează expunerea la evaluarea activelor, iar remunerația variabilă ajustează costurile la ciclurile pieței 1.
- Diversificarea geografică și gama largă de servicii, inclusiv instrumentele digitale Sea, susțin rezistența în fața volatilității 1.
Puncte slabe
- Veniturile depind de comisioane legate de volumul de tranzacții și de nivelul navlurilor, ceea ce face rezultatele sensibile la cicluri 1.
- Expunerea valutară este semnificativă, deoarece veniturile sunt în dolari, iar cheltuielile în monede locale, în timp ce raportarea se face în lire sterline 1.
- Dependența de personal cheie și de echipe specializate face compania vulnerabilă la plecări către concurenți 1.
Oportunități
- Tranziția verde și noile reglementări de mediu creează cerere pentru servicii specializate, pe care compania le-a extins deja prin echipe dedicate 1.
- Clienții care caută date și tehnologie pot adopta platforma Sea și alte instrumente de informare, ceea ce ar putea extinde veniturile recurente 1.
- Deschiderea de noi birouri și diversificarea serviciilor ar putea reduce dependența de performanța unei singure regiuni 1.
Amenințări
- Volatilitatea geopolitică și tarifele comerciale pot reduce volumele de transport și comisioanele brokerilor 1.
- Criminalitatea cibernetică și riscurile de securitate a datelor pot genera pierderi și daune de reputație 1.
- Eventualele neplăți ale clienților în perioada de decontare pot duce la pierderi din portofoliul de comenzi, dacă nu sunt gestionate prin controale adecvate 1.
Riscuri
- Expunerea valutarăridicat
Veniturile în dolari și cheltuielile în monede locale creează risc la curs de schimb, iar o slăbire suplimentară a dolarului ar putea reduce veniturile raportate în lire 1.
- Factori macroeconomici și geopoliticiridicat
Schimbările în comerțul mondial și volatilitatea navlurilor pot reduce comisioanele, iar incertitudinile geopolitice rămân ridicate 1.
- Pierderea personalului cheiemediu
Competitorii cu situație financiară mai bună pot atrage specialiști, ceea ce ar putea afecta acoperirea pe anumite linii de activitate 1.
- Risc de contrapartemediu
Incapacitatea clienților de a-și onora obligațiile poate duce la scrieri de valoare pentru portofoliul de comenzi și la impact asupra veniturilor 1.
- Securitate ciberneticămediu
Creșterea criminalității cibernetice a fost considerată de consiliu drept factor de risc în creștere, care ar putea afecta datele clienților și operațiunile 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă volumele de transport și navlurile se stabilizează, comisioanele brokerilor ar putea reveni, iar structura fără datorii ar sprijini flexibilitatea companiei 1.
- Dacă cererea pentru tranziția verde și date specializate continuă, extinderea echipelor dedicate ar putea genera venituri noi 1.
- Platforma digitală Sea ar putea deveni un instrument de fidelizare a clienților, dacă adoptarea crește 1.
Ce ar strica teza
- Dacă tensiunile geopolitice și tarifele reduc comerțul maritim, veniturile din comisioane ar putea scădea semnificativ 1.
- Dacă un dolar mai slab se menține, veniturile raportate în lire ar putea fi comprimate de expunerea valutară 1.
- Dacă personalul cheie pleacă la concurenți, acoperirea pe anumite linii de activitate ar putea fi afectată 1.
De urmărit
- Evoluția veniturilor și profitului operațional față de exercițiul 20252026
- Nivelul hedgingului valutar pentru 2026 și 2027 și impactul asupra veniturilor raportate2026
- Declarația consiliului privind eficacitatea controalelor materiale, prevăzută pentru raportul anual 20262026
- Vot asupra politicii de remunerare a administratorilor la adunarea generală din mai 20262026
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Clarkson acționează ca intermediar între armatori, operatori și clienți din transportul maritim, pe piețe de navlu, nave de vânzare și cumpărare, finanțare și servicii de cercetare de piață. Potrivit raportului anual 2025, compania nu deține poziții de tranzacționare pe cont propriu, iar bilanțul său se bazează pe numerar și creanțe curente, nu pe active fizice semnificative 1. Compania este listată la Bursa de Valori din Londra și face parte din indicele FTSE 250 1.
Segmente
Broking
Divizia de broking, care include serviciile pentru navlu, nave și tranzacții maritime, este principala sursă de comisioane. Veniturile ei depind direct de volumul de tranzacții și de nivelul tarifelor de navlu, ceea ce face compania sensibilă la ciclurile pieței maritime 1.
Financial
Divizia financiară oferă servicii de decontare și gestionare a riscului clienților. Conform raportului, compania își asumă risc de contraparte doar în situații excepționale, când un client nu își respectă obligațiile în perioada de decontare 1.
Cercetare și date
Compania dezvoltă instrumente de informare de piață și platforma digitală Sea, folosite de brokeri și clienți pentru decizii comerciale și raportare de mediu. Raportul subliniază că aceste instrumente sunt parte din strategia de transformare digitală a companiei 1.
Piața în context
Piața în care operează Clarkson este cea a transportului maritim internațional, cu venituri legate de comerțul mondial și de ciclul navlurilor. Raportul anual indică faptul că comerțul maritim mondial a crescut în 2025, dar incertitudinile geopolitice, inclusiv tarifele SUA și tensiunile din Orientul Mijlociu, au rămas ridicate 1. Veniturile ar putea fi afectate dacă volumele sau navlurile scad.
Cererea clienților pentru tehnologie, date și raportare de mediu creează oportunități pentru compania care își poate extinde serviciile de consultanță. Tranziția verde, promovată de reglementările IMO pentru 2030, este citată în raport ca domeniu de creștere 1.
Tendințe
- Tensiuni geopolitice și tarifemixt
Tarifele SUA, tensiunile din Orientul Mijlociu și conflictul din Ucraina pot modifica cererea și navlurile, iar volatilitatea afectează comisioanele brokerilor 1.
- Tranziția verdevânt din spate
Reglementările de mediu și obiectivele IMO pentru 2030 creează cerere pentru consultanță și date specializate, ceea ce ar putea sprijini noi venituri dacă compania își extinde echipele dedicate 1.
- Digitalizarea industrieivânt din spate
Clienții se orientează spre instrumente tehnologice pentru eficiență și informare, ceea ce favorizează platformele companiei, dar cere investiții continue pentru a rămâne competitive 1.
- Riscul ciberneticvânt din față
Criminalitatea cibernetică în creștere este menționată drept factor în creștere al riscului, ceea ce ar putea genera costuri suplimentare de securitate și presiuni asupra reputației 1.
Poziția concurențială
Raportul anual nu identifică în mod explicit concurenții companiei, dar menționează presiunea concurenților asupra personalului, deoarece firmele mai puternice financiar pot oferi pachete atractive 1. Compania urmărește activitatea concurenților în ceea ce privește gama de produse și ajustează oferta în consecință 1.
- Concurenți din broking maritim
Sursa anuală menționează concurenți care pot atrage personal prin pachete financiare, fără a-i numi.
- Firme de servicii de informare maritimă
Raportul vorbește despre concurenți care își dezvoltă instrumente tehnologice și de cercetare, fără identificare nominală.
- Brokeri regionali și specializați
Compania își extinde biroul geografic, ceea ce indică competiție locală în pieți specifice.
- Platforme digitale de tranzacționare
Clienții sunt tot mai atrași de tehnologie, ceea ce aduce competitori din zona software-ului.
Știri și depuneri
Din presă
- Alpine F1 team defends Colapinto after Clarkson commentsCNA (Channel NewsAsia) · 25 oct. 2026 · EN
- Kelly Clarkson’s expensive purchases: A multi-million dollar real-estate portfolio that spans the countryMarketWatch — Top Stories · 19 oct. 2026 · EN
- What's going on between Kelly Clarkson and a Brooklyn store bird?BBC World News · 15 oct. 2026 · EN
- Brooklyn novelty shop reeling from 'surreal' row with Kelly Clarkson over mechanical birdBBC World News · 14 oct. 2026 · EN
- Brooklyn shop owner reports death threats from Kelly Clarkson fansThe Hill · 14 oct. 2026 · EN
- Kelly Clarkson spune cum a intrat într-un magazin din Brooklyn, iar angajatul a crezut că nu-şi permite. „Tocmai ai ratat o vânzare uriaşă”HotNews.ro · 11 oct. 2026 · RO
- British broadcasters should merge into single platform to survive, says Jeremy ClarksonThe Guardian World · 29 sept. 2026 · EN
- Kelly Clarkson, schimbare radicală de look la 44 de ani. Cum arată acum cu noua tunsoare bob - ProFM.roSurge — Google News · 24 sept. 2026 · RO
- Galerie Foto: Kelly Clarkson, schimbare radicală de look la 44 de ani. Cum arată acum cu noua tunsoare bob - ProFM.roSurge — Google News · 24 sept. 2026 · RO
- UK Shipbroker Clarkson Sees Result Boost from Hormuz DisruptionBloomberg Markets · 03 aug. 2026 · EN
- Jeremy Clarkson spune că este în remisie după ce a fost diagnosticat cu o formă „agresivă” de cancerHotNews.ro · 22 iun. 2026 · RO
- Jeremy Clarkson shares ‘aggressive’ prostate cancer diagnosisThe Guardian World · 17 iun. 2026 · RO
- Starul TV Jeremy Clarkson, prezentatorul emisiunii Top Gear, a dezvăluit că a fost diagnosticat cu cancer. „Este o formă agresivă”Antena 3 CNN · 17 iun. 2026 · RO
- Jeremy Clarkson, fostul prezentator „Top Gear”, a fost diagnosticat cu o formă „agresivă” de cancerHotNews.ro · 17 iun. 2026 · RO
- Jeremy Clarkson a fost diagnosticat cu o formă agresivă de cancer. Prezentatorul Top Gear a făcut anunțul în emisiunea saLibertatea.ro · 17 iun. 2026 · RO
- Jeremy Clarkson de la „Top Gear” a dezvăluit că suferă de o formă agresivă de cancer / ”Nu privește pe nimeni unde este localizat. Știu din mai”G4Media · 17 iun. 2026 · RO
- Vedeta de televiziune Jeremy Clarkson a dezvăluit că suferă de o formă agresivă de cancerMediafax · 17 iun. 2026 · RO
- Momente grele pentru Jeremy Clarkson. Prezentatorul Top Gear a fost diagnosticat cu o formă agresivă de cancerAdevărul · 17 iun. 2026 · RO
- Jurnalistul britanic Jeremy Clarkson, celebru pentru emisiunea „Top Gear”, suferă de o formă „agresivă” de cancerDigi24 · 17 iun. 2026 · RO
- Transfăgărășanul, inclus pe lista celor mai impresionante trasee din Europa. Cum l-a descris Jeremy ClarksonAdevărul · 12 iun. 2026 · RO
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202515 apr. 2026
- Raportul anual 202423 apr. 2025
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / Clarkson PLC · 31 dec. 2025
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.