olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
COMP Spółka Akcyjna CMP.WA
Polonia · GPW Warszawa · ISIN PLCMP0000017 · Verticală: Companii listate din Polonia
La închiderea din 06 nov. 2026, acțiunea COMP Spółka Akcyjna (CMP.WA) costa 95,10 PLN (−0,94 % într-o zi), cu capitalizare 438,6 mil PLN, randament al dividendului 0,17 %, beta 0,35, interval pe 52 de săptămâni 51,80–109,20 PLN.
Date la · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 38,7
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 95,32 – 111,10
- sub banda inferioară · %B -0,01 · lățimea benzii 15,3 %
- SMA 50 / 200
- 98,44 / 78,42
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- -0,33 / 1,11
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −1,7 % | −0,6 % | −1,0 pp | — |
| 3 luni | −4,1 % | −4,2 % | +0,0 pp | — |
| 6 luni | +64,0 % | +4,3 % | +59,6 pp | — |
| De la început de an | +61,2 % | +7,5 % | +53,7 pp | — |
| 1 an | +62,8 % | +9,9 % | +52,9 pp | +5,9 % |
| 3 ani | +589,1 % | +49,8 % | +539,3 pp | +1,8 % |
| 5 ani | +731,3 % | +42,8 % | +688,5 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Venituri | 808,8 mil | 750,4 mil | 997,5 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | −7,2 % | +32,9 % |
| Profit net | 36,0 mil | -361,0 mii | -44,5 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | −101,0 % | indisponibil |
| EPS diluat | 7,52 | -0,08 | -9,64 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | −101,1 % | indisponibil |
| netă % | 4,4 % | -0,0 % | -4,5 % |
| Flux de numerar liber | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2023 · 31 dec. 2023
- Numerar
- 88,6 mil PLN
- Datorie financiară
- indisponibil PLN
- Datorie netă
- indisponibil PLN
- Capitaluri proprii
- 458,3 mil PLN
- Active totale
- 918,5 mil PLN
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 1,02x
- ROE
- -8,9 %
- ROA
- -4,5 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (PLN)
Marje
Cont de profit și pierdere · PLN
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 808,8 mil | 750,4 mil | 997,5 mil | esef· 24 apr. 2024verificat |
| Costul vânzărilor | 560,0 mil | 529,5 mil | 721,6 mil | esef· 24 apr. 2024verificat |
| Profit brut | 248,7 mil | 220,9 mil | 275,9 mil | esef· 24 apr. 2024verificat |
| Profit operațional | 74,1 mil | 31,5 mil | 66,1 mil | esef· 24 apr. 2024verificat |
| Amortizare și depreciere | 45,1 mil | 44,5 mil | 44,4 mil | esef· 24 apr. 2024verificat |
| EBITDA | 119,2 mil ≈ | 76,1 mil ≈ | 110,4 mil ≈ | esef· 24 apr. 2024derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 15,7 mil | 18,6 mil | 24,6 mil | esef· 24 apr. 2024verificat |
| Profit înainte de impozit | 59,9 mil | 13,6 mil | 43,5 mil | esef· 24 apr. 2024verificat |
| Impozit pe profit | 14,7 mil | -2,6 mil | 18,8 mil | esef· 24 apr. 2024verificat |
| Profit net | 36,0 mil | -361,0 mii | -44,5 mil | esef· 24 apr. 2024verificat |
| EPS diluat | 7,52 | -0,08 | -9,64 | esef· 24 apr. 2024verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 4,8 mil | 4,8 mil | 4,6 mil | esef· 24 apr. 2024verificat |
| Dividend pe acțiune | 3,14 | 3,00 | 0,16 | esef· 24 apr. 2024derivat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
Bilanț · PLN
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 37,2 mil | 52,5 mil | 88,6 mil | esef· 24 apr. 2024verificat |
| Stocuri | 91,1 mil | 118,6 mil | 84,4 mil | esef· 24 apr. 2024verificat |
| Active curente | 363,2 mil | 424,0 mil | 380,2 mil | esef· 24 apr. 2024verificat |
| Imobilizări corporale nete | 72,7 mil | 62,2 mil | 62,6 mil | esef· 24 apr. 2024verificat |
| Fond comercial | 272,8 mil | 272,8 mil | 218,5 mil | esef· 24 apr. 2024verificat |
| Active totale | 953,5 mil | 1,0 mld | 918,5 mil | esef· 24 apr. 2024verificat |
| Datorii curente | 333,5 mil | 390,1 mil | 371,7 mil | esef· 24 apr. 2024verificat |
| Capital propriu | 566,3 mil | 539,8 mil | 458,3 mil | esef· 24 apr. 2024verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 4,8 mil | 4,5 mil | 4,6 mil | esef· 24 apr. 2024derivat |
- 2021
- 4,8 mil
- 2022
- 4,5 mil
- 2023
- 4,6 mil
esef· 24 apr. 2024derivat
Fluxuri de numerar · PLN
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 119,4 mil | 1,6 mil | 219,5 mil | esef· 24 apr. 2024verificat |
| Flux de numerar din investiții | -33,7 mil | -21,2 mil | -33,7 mil | esef· 24 apr. 2024verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -95,1 mil | 34,9 mil | -149,7 mil | esef· 24 apr. 2024verificat |
| Dividende plătite | 15,0 mil | 15,0 mil | 743,0 mii | esef· 24 apr. 2024verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 0 | 2,4 mil | 30,5 mil | esef· 24 apr. 2024verificat |
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 4 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 22,9 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
06 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 438,6 mil PLN
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Datele sunt mai vechi decât pragul de prospețime.
Scorul pe grupe
23 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 6,5 %
- Prima de risc a pieței
- 6,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 12,5 %
- Creștere terminală
- 3,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 22,9 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | -4,5 % | 15 (față de colegi) | 27 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 2,7x | 18 (pe interval fix) | 27 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,0x | 19 (pe interval fix) | 18 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 7,1 % | 100 (pe interval fix) | 27 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie18/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate· parțial15/100 · 1/3 factori cu valoare
- Randamente· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
COMP Spółka Akcyjna (CMP.WA). Ultimul exercițiu complet: 2023; date până la 2023-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 997,5 mil PLN în 2023; creștere an/an 32,9 %; marjă netă -4,5 %; ROE -8,9 %.
Intervalul de valoare estimat este 1,58–1,95 PLN pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 1,75 PLN, prețul de 95,10 PLN lasă un potențial de -98,2 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -5 344,7 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 22,9 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Randamentul distribuirilor către acționari: 7,1 %
Ce o infirmă
- Marja netă: -4,5 %
- Acoperirea dobânzilor: 2,7x
- Lichiditatea curentă: 1,0x
- Prețul este peste intervalul de valoare estimat
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Polonia · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ACP.WAAsseco Poland S.A. | 19,0 mld | 37,8 | 7,8 % | 2,9 % | +19,8 % | +18 % / +199 % |
| BDX.WABudimex Spółka Akcyjna | 18,9 mld | 35,3 | 41,5 % | 6,2 % | +8,9 % | +18 % / +33 % |
| BFT.WABenefit Systems Spółka Akcyjna | 18,1 mld | 130,7 | 20,8 % | 7,2 % | +99,9 % | +74 % / +221 % |
| ASE.WAAsseco South Eastern Europe Spółka Akcyjna | 3,7 mld | 19,6 | 18,1 % | 12,0 % | +36,5 % | +6 % / +50 % |
| 1AT.WAAtal Spółka Akcyjna | 2,3 mld | 6,4 | 29,8 % | 22,2 % | −1,3 % | +7 % / +8 % |
| ATT.WAGrupa Azoty Spółka Akcyjna | 1,6 mld | — | -37,9 % | -20,8 % | −45,1 % | −15 % / −26 % |
| ARH.WAArchicom Spółka Akcyjna | 1,3 mld | 12,1 | 15,9 % | 22,1 % | −21,6 % | +13 % / +88 % |
| ACT.WAAction S.A. | 999,4 mil | 27,2 | 8,3 % | 1,5 % | +6,1 % | +71 % / +171 % |
| BRS.WABoryszew Spółka Akcyjna | 874,1 mil | 8,2 | 6,3 % | 1,6 % | +8,4 % | −25 % / −28 % |
| AGO.WAAgora Spółka Akcyjna | 588,0 mil | — | -14,2 % | -9,2 % | +15,2 % | +37 % / +18 % |
| AMB.WAAmbra S.A. | 462,9 mil | 7,5 | 16,4 % | 7,0 % | +12,9 % | +4 % / −33 % |
| CMP.WACOMP Spółka Akcyjna | 438,6 mil | — | -8,9 % | -4,5 % | +32,9 % | +67 % / +579 % |
| ATC.WAArctic Paper Spółka Akcyjna | 344,7 mil | 1,4 | 16,3 % | 7,0 % | −27,5 % | −40 % / −75 % |
| ATG.WA"atm Grupa Spółka Akcyjna" | 298,5 mil | 11,0 | 8,9 % | 11,6 % | −22,0 % | −11 % / +2 % |
| ART.WAArtifex Mundi S.A. | 229,7 mil | 17,7 | 35,7 % | 33,3 % | +51,9 % | +48 % / +14 % |
| APN.WAAPLISENS Spółka Akcyjna | 192,4 mil | 9,4 | 11,4 % | 13,8 % | +21,8 % | −2 % / −22 % |
| ALI.WAALTUS Spolka Akcyjna | 158,1 mil | 17,3 | 7,9 % | 16,9 % | +30,3 % | +38 % / +52 % |
| BMC.WABumech Spółka Akcyjna | 156,9 mil | — | -3,4 % | -3,9 % | −40,0 % | −36 % / −49 % |
| BBT.WABoomBit Spółka Akcyjna | 71,9 mil | 4,5 | 20,7 % | 6,4 % | −16,5 % | −18 % / −56 % |
| BBD.WABbi Development S.A. | 54,1 mil | 1,1 | 36,0 % | 208,3 % | +50,2 % | +1 % / +9 % |
| ALG.WAAll in! Games Spółka Akcyjna | 39,6 mil | — | — | -156,9 % | −72,2 % | −27 % / −56 % |
| BMX.WABioMaxima Spółka Akcyjna | 36,3 mil | 62,0 | 1,2 % | 1,3 % | −67,5 % | −31 % / −46 % |
| 06N.WAMagna Polonia Spółka Akcyjna | 31,1 mil | 0,5 | 115,4 % | 964,7 % | +13,0 % | −29 % / −43 % |
| BCM.WABETACOM Spółka Akcyjna | 26,3 mil | 17,3 | 8,0 % | 0,9 % | +21,3 % | +6 % / +2 % |
| AWM.WAAirway Medix Spółka Akcyjna | 13,8 mil | — | -25,8 % | -117.400,0 % | −97,7 % | −26 % / −45 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru CMP.WA din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (PLN)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 3 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 5 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
Analiză AI
Analiza calitativă nu este încă scrisă pentru această firmă.
Produse, piață și concurență
Analiza calitativă nu este încă scrisă pentru această firmă.
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202324 apr. 2024
- Raportul anual 202209 mai 2023
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.