olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

Critical Mineral Resources Plc CMRS.L

Regatul Unit · London Stock Exchange · ISIN GB00BMDQ4L78 · Verticală: Companii listate din Regatul Unit

0,02GBP0,00 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Critical Mineral Resources Plc este o companie britanică, listată la Londra, care investește în explorarea și dezvoltarea de proiecte miniere, în special în Maroc, cu accent pe metalele folosite în electrificare precum cuprul. În exercițiul financiar 2025 compania a raportat o pierdere înainte de impozitare de £2,258,457, iar cash-ul la 31 decembrie 2025 era de £88,929, ceea ce face ca finanțarea viitoare să fie un subiect central pentru investitori.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Critical Mineral Resources Plc (CMRS.L) costa 0,02 GBP (+0,00 % într-o zi), cu capitalizare 3,2 mil GBP, beta -0,04, interval pe 52 de săptămâni 0,02–0,04 GBP.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
3,2 mil GBP
acțiuni la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -0,01 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
-70,00 %
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
-0,04
Volatilitate (1 an) 93 %
Interval 52 săpt.
0,020,04

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
42,1
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
0,02 – 0,02
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,28 · lățimea benzii 26,9 %
SMA 50 / 200
0,02 / 0,02
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-0,00 / -0,00
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună−23,1 %+0,4 %−23,5 pp—
3 luni+11,1 %−3,3 %+14,4 pp—
6 luni−16,7 %+4,0 %−20,6 pp—
De la început de an−29,8 %+8,1 %−37,9 pp—
1 an−45,9 %+10,7 %−56,6 pp+6,7 %
3 ani−40,7 %+50,1 %−90,8 pp+24,8 %
5 ani−89,5 %+43,6 %−133,1 pp—
Scădere maximă (1 an)
−60,5 %
17 nov. 2025 → 31 iul. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−94,9 %
10 nov. 2021 → 07 mai 2024
Creștere anuală compusă (5 ani)
−36,3 %
EURO STOXX 50 +7,5 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu202320242025
Venituriindisponibilindisponibilindisponibil
Venituri an/anindisponibilindisponibilindisponibil
Profit net255,6 mii-914,1 mii-2,2 mil
Profit net an/anindisponibil−457,7 %indisponibil
EPS diluatindisponibil-0,01-0,01
EPS diluat an/anindisponibilindisponibilindisponibil
netă %indisponibilindisponibilindisponibil
Flux de numerar liberindisponibilindisponibilindisponibil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
88,9 mii GBP
Datorie financiară
961,7 mii GBP
Datorie netă
872,8 mii GBP
Capitaluri proprii
-1,0 mil GBP
Active totale
2,1 mil GBP
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
0,23x
ROE
indisponibil
ROA
-187,7 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (GBP)

Cont de profit și pierdere · GBP

Profit operațional
2023
—
2024
-792,7 mii
2025
-928,3 mii

esef· 27 mai 2026verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
5,2 mii
2024
38,2 mii
2025
1,3 mil

esef· 27 mai 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
248,1 mii
2024
-822,4 mii
2025
-2,3 mil

esef· 27 mai 2026verificat

Impozit pe profit
2023
0
2024
0
2025
0

esef· 27 mai 2026verificat

Profit net
2023
255,6 mii
2024
-914,1 mii
2025
-2,2 mil

esef· 27 mai 2026verificat

EPS diluat
2023
—
2024
-0,01
2025
-0,01

esef· 27 mai 2026verificat

Bilanț · GBP

Numerar
2023
24,8 mii
2024
70,1 mii
2025
88,9 mii

esef· 27 mai 2026verificat

Creanțe
2023
—
2024
117,5 mii
2025
67,9 mii

esef· 27 mai 2026verificat

Active curente
2023
168,4 mii
2024
187,6 mii
2025
156,8 mii

esef· 27 mai 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
80,3 mii
2024
54,7 mii
2025
29,1 mii

esef· 27 mai 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
2,3 mii
2024
2,3 mii
2025
2,3 mii

esef· 27 mai 2026verificat

Active totale
2023
251,1 mii
2024
244,6 mii
2025
2,1 mil

esef· 27 mai 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
0
2024
215,6 mii
2025
466,4 mii

esef· 27 mai 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
—
2024
0
2025
495,4 mii

esef· 27 mai 2026verificat

Datorii curente
2023
281,5 mii
2024
484,1 mii
2025
695,7 mii

esef· 27 mai 2026verificat

Datorii totale
2023
335,0 mii
2024
519,1 mii
2025
3,2 mil

esef· 27 mai 2026verificat

Capital propriu
2023
-83,9 mii
2024
-274,5 mii
2025
-1,0 mil

esef· 27 mai 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2023
—
2024
70,3 mil
2025
160,5 mil

esef· 27 mai 2026derivat

Fluxuri de numerar · GBP

Flux de numerar operațional
2023
-798,4 mii
2024
-749,5 mii
2025
-865,2 mii

esef· 27 mai 2026verificat

Flux de numerar din investiții
2023
749,7 mii
2024
0
2025
-2,0 mil

esef· 27 mai 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-68,5 mii
2024
794,8 mii
2025
2,8 mil

esef· 27 mai 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
ROA
-187,7 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROIC
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: capitalul investit e micșorat de răscumpărări, iar ROIC ar ieși mare fără să spună ceva
ROCE
-63,9 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
872,8 mii GBP
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
Acoperirea dobânzilor
-0,7x
calculat olivLawFY 2025

Lichiditate

Lichiditatea curentă
0,2x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
0,1x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025

Numerar

Fluxul de numerar operațional
-865,2 mii GBP
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Fluxul de numerar liber
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia profitului în FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
3,2 mil GBP
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Valoarea întreprinderii (EV)
4,1 mil GBP
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
date insuficiente
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
Randamentul profitului
-70,0 %
calculat olivLawFY 2025
P/B
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
P/S
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
date insuficiente
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 2 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 10,4 % din minimum 60 %
  • metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

0,02 GBP

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 3,2 mil GBP

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
3,2 mil GBP
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
P/B
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
Marja netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

21/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2025
Sursă: esefpublicat 27 mai 2026
verificat 65derivat 2

Scorul pe grupe

10 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

    Ipoteze (ilustrative, editoriale)

    Rata fără risc
    6,5 %
    Prima de risc a pieței
    6,0 %
    Beta (implicit)
    1,00
    Costul capitalului propriu
    12,5 %
    Creștere terminală
    3,0 %

    Scorul pe factori

    Date insuficiente

    Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 2 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 10,4 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

    FactorValoareScorPondere folosită
    ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
    Marja netă · Calitateindisponibilindisponibil—
    Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
    CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
    Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie-0,7x0 (pe interval fix)60 %
    Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie0,2x0 (pe interval fix)40 %
    P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
    EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
    Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

    Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

    Grupele scorului

    • Bilanț și datorie0/100 · 2/3 factori cu valoare
    • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
    • Calitate· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
    • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
    • Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare

    O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

    Memo

    Critical Mineral Resources Plc (CMRS.L). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.

    Indicatorii financiari sunt indisponibili.

    Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.

    Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 2 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 10,4 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).

    Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

    Ce susține teza

    Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.

    Ce o infirmă

    • Acoperirea dobânzilor: -0,7x
    • Lichiditatea curentă: 0,2x

    Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Marja netă, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

    Față de mediana verticalei

    Companii listate din Regatul Unit · aceeași țară · comparată cu 40 firme

    Multipli și rentabilitate față de mediană

    P/E
    —
    mediana verticalei 16,3x
    EV/EBITDA
    —
    mediana verticalei —
    P/S
    —
    mediana verticalei 1,5x
    P/B
    —
    mediana verticalei 2,1x
    ROE
    —
    mediana verticalei 13,9 %
    Marja netă
    —
    mediana verticalei 10,7 %
    Marja EBIT
    —
    mediana verticalei 21,1 %
    Venituri an/an
    —
    mediana verticalei 7,5 %
    Datorie netă/EBITDA
    —
    mediana verticalei —
    Randament dividend
    —
    mediana verticalei 2,8 %

    Firmele verticalei

    CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
    BATS.LBritish American Tobacco P.L.C.104,3 mld13,516,5 %30,3 %−1,0 %+7 % / +88 %
    ABF.LAssociated British Foods PLC14,7 mld14,39,2 %5,3 %−3,1 %−5 % / −15 %
    0EV1.LCarnival PLC5,5 mld4,146,7 %13,4 %+6,4 %indisponibil / indisponibil
    BAB.LBabcock International Group PLC5,1 mld24,734,7 %4,1 %+7,2 %−10 % / +158 %
    AUTO.LAutotrader Group PLC4,8 mld16,460,2 %47,1 %+3,9 %−13 % / −23 %
    BBY.LBalfour Beatty PLC4,2 mld16,323,2 %2,8 %+15,2 %+20 % / +160 %
    ABDN.LAberdeen Group PLC4,1 mld10,88,0 %28,9 %−2,1 %+11 % / +41 %
    BKG.LThe Berkeley Group Holdings PLC3,6 mld11,38,8 %13,4 %−4,2 %−0 % / −22 %
    BME.LB&M European Value Retail PLC2,9 mld17,421,2 %2,8 %+3,7 %+68 % / −51 %
    AJB.LAj Bell PLC2,4 mld22,849,9 %33,1 %+18,0 %+8 % / +128 %
    ASHM.LAshmore Group PLC1,4 mld13,913,1 %71,6 %−0,1 %+28 % / +18 %
    BCG.LBaltic Classifieds Group PLC1,2 mld23,215,8 %57,6 %+6,9 %−99 % / −99 %
    APN.LApplied Nutrition PLC763,6 mil36,241,2 %19,7 %+24,2 %+71 % / indisponibil
    BAG.LA.G. Barr P.L.C.671,9 mil14,414,4 %10,8 %+4,0 %−7 % / +26 %
    ASC.LAsos PLC494,5 mil—-81,3 %-12,0 %−14,7 %+71 % / +8 %
    ALFA.LAlfa Financial Software Holdings PLC486,8 mil16,361,5 %23,8 %+15,3 %−28 % / +10 %
    AML.LAston Martin Lagonda Global Holdings PLC344,3 mil—-93,4 %-39,2 %−20,6 %−45 % / −85 %
    APTD.LAptitude Software Group PLC111,3 mil28,57,2 %6,2 %−7,3 %−30 % / −23 %
    BMS.LBraemar PLC78,3 mil39,22,7 %1,7 %−4,4 %+13 % / −11 %
    AMGO.LAmigo Holdings PLC9,9 mil———−81,9 %+325 % / +844 %
    ASBE.LAssociated British Engineering PLC605,3 mii—-19,1 %—indisponibilindisponibil / indisponibil
    AMIF.LAmicorp Fs (uk) PLC221,6 mii0,127,5 %9,1 %+8,1 %indisponibil / indisponibil
    AAF.LAirtel Africa PLC——24,1 %10,6 %+29,5 %−7 % / +164 %
    AAL.LAnglo American PLC——-19,3 %-20,2 %+4,5 %+30 % / +76 %
    ACG.LAcg Metals Limited——-80,3 %-32,0 %+134,8 %+60 % / +63 %

    Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru CMRS.L din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

    Prognoza motorului olivLaw

    Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

    Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

    Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

    Scenarii ilustrative

    Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Pe scurt

    Critical Mineral Resources Plc este o companie britanică, listată la Londra, care investește în explorarea și dezvoltarea de proiecte miniere, în special în Maroc, cu accent pe metalele folosite în electrificare precum cuprul. În exercițiul financiar 2025 compania a raportat o pierdere înainte de impozitare de £2,258,457, iar cash-ul la 31 decembrie 2025 era de £88,929, ceea ce face ca finanțarea viitoare să fie un subiect central pentru investitori 1.

    SWOT

    Puncte tari

    • Compania are un acționar principal stabil, care sprijină strategia și poate facilita obținerea de finanțare pentru noi oportunități 1.
    • Echipa de conducere include persoane cu experiență în minerit, finanțe și operațiuni în Africa de Nord, ceea ce aduce cunoștințe locale solide 1.
    • Strategia este aliniată cu tendințele de electrificare și cu cererea pentru metale critice, ceea ce oferă o direcție clară de dezvoltare 1.

    Puncte slabe

    • Compania nu are venituri operaționale proprii și raportează pierderi, ceea ce face dependența de finanțare externă un factor major 1.
    • Rezervele de cash sunt limitate în raport cu cheltuielile planificate, iar acest lucru ridică întrebări privind continuitatea activității pe termen mediu 1.
    • Consiliul este format din persoane cu o diversitate limitată, iar cerințele de diversitate din regulile bursiere nu sunt îndeplinite în totalitate 1.

    Oportunități

    • Dacă studiul de fezabilitate pentru Agadir Melloul este finalizat cu succes, compania ar putea trece la etapa de construcție și de operare 1.
    • Cererea crescută pentru metale legate de electrificare ar putea sprijini valorificarea proiectelor existente sau achiziția de noi active 1.
    • Energia solară și eoliană ar putea reduce costurile operaționale ale unui viitor proiect minier și ar putea genera proiecte energetice complementare 1.

    Amenințări

    • Dificultățile de obținere a finanțării în piețe de capital volatile ar putea limita capacitatea companiei de a continua investițiile 1.
    • Schimbările climatice, inclusiv reducerea precipitațiilor, ar putea afecta disponibilitatea apei pentru operațiunile din Maroc 1.
    • Concurenții cu resurse mai mari ar putea câștiga licitațiile pentru proiecte atractive, reducând spațiul de manevră al companiei 1.

    Riscuri

    • Finanțare externă incertăridicat

      Raportul indică faptul că disponibilitatea viitoare a finanțării pentru noi investiții și explorare este incertă, ceea ce ar putea încetini planurile companiei 1.

    • Continuitatea activitățiiridicat

      Conducerea evaluează periodic dacă societatea poate rămâne un continuitate de activitate, pe baza fluxurilor de numerar și a opțiunilor de finanțare, lucru care are un impact major asupra planului strategic 1.

    • Dependența de persoane cheiemediu

      Compania depinde în mare măsură de câțiva directori, iar plecarea lor ar putea afecta execuția strategiei și relațiile cu partenerii din Maroc 1.

    • Prețurile metalelormediu

      Fluctuațiile prețurilor cuprului și ale altor metale ar putea afecta valoarea viitoarelor achiziții și randamentul proiectelor 1.

    • Riscul de schimb valutarmediu

      Investițiile sunt evaluate în dolari americani și dirhami marocani, iar fluctuațiile acestor monede ar putea modifica costurile proiectelor 1.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă cererea pentru metale legate de electrificare se menține, proiectele aflate în portofoliu ar putea obține o valoare mai mare pe măsură ce avansează spre etapa de dezvoltare 1.
    • Finalizarea cu succes a studiului de fezabilitate pentru Agadir Melloul ar putea deschide calea spre construcție și producție, schimbând profilul companiei 1.
    • Experiența echipei în Africa de Nord și sprijinul acționarului principal ar putea facilita accesul la noi oportunități și la finanțare 1.

    Ce ar strica teza

    • Compania raportează pierderi și nu are venituri operaționale proprii, ceea ce ar putea face ca finanțarea viitoare să fie scumpă sau dificil de obținut 1.
    • Concurenții cu resurse financiare mult mai mari ar putea câștiga proiectele dorite, limitând șansele companiei de a crește 1.
    • Riscurile climatice din Maroc, în special lipsa apei, ar putea afecta un viitor proiect minier și ar putea încetini dezvoltarea 1.

    De urmărit

    • Finalizarea studiului de fezabilitate pentru Agadir Melloul2026
    • Rezultatele campaniei de foraj din Marocprimul semestru 2026
    • Noi achiziții de active sau alte operațiuni de finanțarenext 10-K
    • Adunarea generală anuală și eventualele decizii privind remunerația și finanțareaiunie 2026

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Afacerea

    Grupul are ca activitate principală investiția în proiecte de explorare și dezvoltare minieră, precum și identificarea și urmărirea unor ținte de achiziție și oportunități de tranzacționare a mineralelor în sector 1. Operațiunile curente se limitează la activități de explorare și foraj în Maroc, precum și la analiza de due diligence a altor proiecte în alte jurisdicții 1. Proiectul principal menționat în raport este Agadir Melloul, pentru care conducerea urmărește finalizarea unui studiu de fezabilitate pregătit pentru construcție și operare în exercițiul 2026 1.

    Compania a fost înregistrată în Anglia și Țara Galilor și și-a schimbat denumirea de mai multe ori, ajungând la numele actual în august 2024 1. Acțiunile sale sunt tranzacționate pe segmentul standard al pieței principale a Bursei de Valori din Londra din martie 2021 1. Strategia declarată este achiziționarea și dezvoltarea de proiecte miniere legate de electrificare și de tehnologiile curate 1.

    Compania nu își propune plata de dividende în viitorul apropiat, conducerea considerând că prioritatea este generarea de creștere a capitalului pentru acționari 1. Structura de conducere include directori executivi și neexecutivi, iar în februarie 2026 a fost numit un președinte independent nou 1.

    Segmente

    Explorare și foraj în Maroc

    Activitatea operațională de bază este explorarea și forajul în Maroc, unde compania a investit semnificativ într-o campanie de foraj în 2025, care urmează să continue în primul semestru al anului 2026 1. Aceasta reprezintă singura activitate operațională efectivă a grupului în prezent 1.

    Proiecte de achiziție și due diligence

    Pe lângă operațiunile din Maroc, grupul evaluează constant proiecte de dezvoltare în alte jurisdicții, iar mai multe asemenea activități de due diligence au fost desfășurate în cursul exercițiului 2025 1. Această componentă depinde în mare măsură de capacitatea companiei de a obține finanțare pentru noi investiții 1.

    Dezvoltare de proiecte minerale

    Strategia companiei vizează trecerea de la explorare la dezvoltare și, eventual, la producție, un pas care ar necesita permise, construcție și investiții de capital mult mai mari 1. Raportul menționează că această tranziție ar putea urma după etapa de permitere și construcție 1.

    Piața în context

    Prețurile metalelor, inflația costurilor miniere și volatilitatea piețelor de capital reprezintă factori care pot influența valoarea activelor și accesul la finanțare 1. Raportul precizează că, dacă prețurile scad, valoarea oportunităților viitoare ar putea fi afectată 1.

    Tendințe

    • Electrificarea și cererea pentru tehnologii curatevânt din spate

      Conducerea consideră că electrificarea globală și creșterea cererii pentru tehnologii curate ar putea crește cererea pentru cupru și alte metale, ceea ce susține strategia companiei 1.

    • Disponibilitatea apei în Marocvânt din față

      Schimbările în regimul precipitațiilor ar putea afecta aprovizionarea cu apă pentru un viitor proiect minier din Maroc, fiind identificate ca risc climatic principal 1.

    • Costurile energiei solare și eolienevânt din spate

      Tehnologiile solare și eoliene devin mai ieftine și mai eficiente, ceea ce ar putea reduce costul energiei pentru operațiuni miniere și oferi oportunități de energie regenerabilă 1.

    • Tensiuni geopolitice și tarifemixt

      Tarifele comerciale globale și schimbările politice sunt evaluate periodic, însă conducerea nu a identificat un impact asupra activității din cauza stadiului incipient al operațiunilor din Maroc 1.

    Poziția concurențială

    Raportul menționează că principalii concurenți sunt companii cu resurse financiare și tehnice mult mai mari, care ar putea depăși compania în licitațiile pentru oportunități upstream 1. Competiția se dă și pentru capitalul de risc între companiile similare din subsectorul metalelor pentru tehnologii curate 1.

    • Companii upstream cu resurse financiare mai mari

      Raportul indică în general concurenți cu resurse financiare și tehnice superioare, fără a numi entități specifice 1.

    • Alte companii de metale pentru tehnologii curate

      Companiile din același subsector concurează pentru proiecte și pentru atragerea de capital de investiții 1.

    • Companii care concurează pentru proiecte în Maroc

      Concurența pentru active disponibile în Maroc nu este detaliată în raport, dar este menționată ca risc strategic 1.

    • Investitori în proiecte de metale critice

      Concurența pentru capital poate limita accesul companiei la finanțare pentru noi achiziții 1.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

    Rapoarte anuale (ESEF)

    Surse

    1. [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / Critical Mineral Resources Plc · 31 dec. 2025

    Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.