olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
Capricorn Energy PLC CNE.L
Regatul Unit · London Stock Exchange · ISIN GB00BNKT5L33 · Verticală: Companii listate din Regatul Unit
Capricorn Energy este o companie britanică de exploatare și producție de petrol și gaze, al cărei principal activ generator de venituri este în Egipt. În 2025 încasările din operațiile din Egipt au crescut sensibil față de anul precedent, în timp ce tensiunile geopolitice din regiunea MENA, escaladate în primul trimestru din 2026, adaugă incertitudine asupra perspectivei companiei.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Capricorn Energy PLC (CNE.L) costa 4,16 GBP (−1,42 % într-o zi), cu beta 0,27, interval pe 52 de săptămâni 1,83–4,50 GBP.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 46,7
- neutru
- Bollinger (20, 2)
- 4,20 – 4,32
- sub banda inferioară · %B -0,30 · lățimea benzii 2,9 %
- SMA 50 / 200
- 4,02 / 3,19
- tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- 0,04 / 0,07
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −2,3 % | −0,6 % | −1,7 pp | — |
| 3 luni | +14,0 % | −4,2 % | +18,1 pp | — |
| 6 luni | +37,7 % | +4,3 % | +33,4 pp | — |
| De la început de an | +113,1 % | +7,5 % | +105,6 pp | — |
| 1 an | +115,1 % | +9,9 % | +105,2 pp | +5,8 % |
| 3 ani | +89,8 % | +49,8 % | +40,0 pp | +26,3 % |
| 5 ani | −47,6 % | +42,8 % | −90,5 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
prețul (USD) și raportarea sunt în monede diferite
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Venituri | 201,0 mil | 147,8 mil | 134,9 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | −26,5 % | −8,7 % |
| Profit net | -144,0 mil | 10,6 mil | 19,0 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil | +79,2 % |
| EPS diluat | -0,75 | 0,14 | 0,26 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | +85,7 % |
| netă % | -71,6 % | 7,2 % | 14,1 % |
| Flux de numerar liber | -84,1 mil | 46,4 mil | 73,2 mil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 132,7 mil USD
- Datorie financiară
- 40,4 mil USD
- Datorie netă
- -92,3 mil USD
- Capitaluri proprii
- 373,3 mil USD
- Active totale
- 513,0 mil USD
- Datorie / capitaluri
- 0,11x
- Lichiditate curentă
- 2,44x
- ROE
- 5,3 %
- ROA
- 3,4 %
- Marja FCF
- 54,3 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 201,0 mil | 147,8 mil | 134,9 mil | esef· 21 apr. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 59,6 mil | 41,6 mil | 39,4 mil | esef· 21 apr. 2026verificat |
| Profit brut | 75,1 mil | 51,2 mil | 45,6 mil | esef· 21 apr. 2026verificat |
| Profit operațional | -87,4 mil | 30,1 mil | 5,7 mil | esef· 21 apr. 2026verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 25,3 mil | 20,4 mil | 15,3 mil | esef· 21 apr. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | -102,1 mil | 13,9 mil | -4,6 mil | esef· 21 apr. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 40,5 mil | 26,5 mil | -21,1 mil | esef· 21 apr. 2026verificat |
| Profit net | -144,0 mil | 10,6 mil | 19,0 mil | esef· 21 apr. 2026verificat |
| EPS diluat | -0,75 | 0,14 | 0,26 | esef· 21 apr. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 2,82 | 0,43 | 0,00 | esef· 21 apr. 2026derivat |
Bilanț · USD
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 189,5 mil | 123,4 mil | 132,7 mil | esef· 21 apr. 2026verificat |
| Creanțe | 186,0 mil | 231,4 mil | 116,5 mil | esef· 21 apr. 2026verificat |
| Stocuri | 8,3 mil | 8,0 mil | 7,4 mil | esef· 21 apr. 2026verificat |
| Active curente | — | 366,8 mil | 256,6 mil | esef· 21 apr. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 217,6 mil | 210,8 mil | 212,4 mil | esef· 21 apr. 2026verificat |
| Fond comercial | 10,8 mil | 10,8 mil | 10,8 mil | esef· 21 apr. 2026verificat |
| Active totale | 667,6 mil | 619,7 mil | 513,0 mil | esef· 21 apr. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 15,4 mil | 26,4 mil | 10,4 mil | esef· 21 apr. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 96,4 mil | 72,9 mil | 30,0 mil | esef· 21 apr. 2026verificat |
| Datorii curente | 123,4 mil | 163,5 mil | 105,1 mil | esef· 21 apr. 2026verificat |
| Datorii totale | 261,1 mil | 270,4 mil | 139,7 mil | esef· 21 apr. 2026verificat |
| Capital propriu | 406,5 mil | 349,3 mil | 373,3 mil | esef· 21 apr. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 192,0 mil | 75,7 mil | 67,9 mil | esef· 21 apr. 2026derivat |
- 2023
- 192,0 mil
- 2024
- 75,7 mil
- 2025
- 67,9 mil
esef· 21 apr. 2026derivat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | -39,9 mil | 86,1 mil | 149,9 mil | esef· 21 apr. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 44,2 mil | 39,7 mil | 76,7 mil | esef· 21 apr. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | -84,1 mil ≈ | 46,4 mil ≈ | 73,2 mil ≈ | esef· 21 apr. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | 120,8 mil | -51,3 mil | -55,8 mil | esef· 21 apr. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -646,2 mil | -97,3 mil | -85,3 mil | esef· 21 apr. 2026verificat |
| Dividende plătite | 542,1 mil | 50,1 mil | 0 | esef· 21 apr. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 18,9 mil | 7,3 mil | 0 | esef· 21 apr. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- acoperirea ponderilor scorului: 37,5 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: indisponibil
Prețul și raportarea sunt în monede diferite; indicatorii de piață sunt indisponibili.
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
38 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 2,94 – 4,53 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: P/E2,94 – 4,53 (Mijloc 3,75)17 firme folosite · multiplul median 14,4x · quartile 11,3x – 17,4x0EV1.L, ABDN.L, ABF.L, AIRE.L, AJB.L, ALFA.L, AMIF.L, APTD.L, ASHM.L, AUTO.L, BAB.L, BAG.L, BATS.L, BBY.L, BCG.L, BKG.L, BME.L
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 37,5 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 1,6 % | 17 (față de colegi) | 28 % |
| Marja netă · Calitate | 14,1 % | 57 (față de colegi) | 17 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 385,3 % | 100 (pe interval fix) | 17 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 0,4x | 0 (pe interval fix) | 17 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 2,4x | 100 (pe interval fix) | 11 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | 0,0 % | 100 (pe interval fix) | 11 % |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie40/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate50/100 · 3/3 factori cu valoare
- Randamente· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
CAPRICORN ENERGY PLC (CNE.L). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 134,9 mil USD în 2025; creștere an/an -8,7 %; marjă netă 14,1 %; ROE 5,3 %.
Intervalul de valoare estimat este 2,94–4,53 USD pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 37,5 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Conversia profitului în FCF: 385,3 %
- Lichiditatea curentă: 2,4x
- Rata de distribuire (FCF): 0,0 %
Ce o infirmă
- ROIC: 1,6 %
- Acoperirea dobânzilor: 0,4x
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari.
Față de mediana verticalei
Companii listate din Regatul Unit · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| BATS.LBritish American Tobacco P.L.C. | 104,3 mld | 13,5 | 16,5 % | 30,3 % | −1,0 % | +7 % / +88 % |
| ABF.LAssociated British Foods PLC | 14,7 mld | 14,3 | 9,2 % | 5,3 % | −3,1 % | −5 % / −15 % |
| 0EV1.LCarnival PLC | 5,5 mld | 4,1 | 46,7 % | 13,4 % | +6,4 % | indisponibil / indisponibil |
| BAB.LBabcock International Group PLC | 5,1 mld | 24,7 | 34,7 % | 4,1 % | +7,2 % | −10 % / +158 % |
| AUTO.LAutotrader Group PLC | 4,8 mld | 16,4 | 60,2 % | 47,1 % | +3,9 % | −13 % / −23 % |
| BBY.LBalfour Beatty PLC | 4,2 mld | 16,3 | 23,2 % | 2,8 % | +15,2 % | +20 % / +160 % |
| ABDN.LAberdeen Group PLC | 4,1 mld | 10,8 | 8,0 % | 28,9 % | −2,1 % | +11 % / +41 % |
| BKG.LThe Berkeley Group Holdings PLC | 3,6 mld | 11,3 | 8,8 % | 13,4 % | −4,2 % | −0 % / −22 % |
| BME.LB&M European Value Retail PLC | 2,9 mld | 17,4 | 21,2 % | 2,8 % | +3,7 % | +68 % / −51 % |
| AJB.LAj Bell PLC | 2,4 mld | 22,8 | 49,9 % | 33,1 % | +18,0 % | +8 % / +128 % |
| ASHM.LAshmore Group PLC | 1,4 mld | 13,9 | 13,1 % | 71,6 % | −0,1 % | +28 % / +18 % |
| BCG.LBaltic Classifieds Group PLC | 1,2 mld | 23,2 | 15,8 % | 57,6 % | +6,9 % | −99 % / −99 % |
| APN.LApplied Nutrition PLC | 763,6 mil | 36,2 | 41,2 % | 19,7 % | +24,2 % | +71 % / indisponibil |
| BAG.LA.G. Barr P.L.C. | 671,9 mil | 14,4 | 14,4 % | 10,8 % | +4,0 % | −7 % / +26 % |
| ASC.LAsos PLC | 494,5 mil | — | -81,3 % | -12,0 % | −14,7 % | +71 % / +8 % |
| ALFA.LAlfa Financial Software Holdings PLC | 486,8 mil | 16,3 | 61,5 % | 23,8 % | +15,3 % | −28 % / +10 % |
| AML.LAston Martin Lagonda Global Holdings PLC | 344,3 mil | — | -93,4 % | -39,2 % | −20,6 % | −45 % / −85 % |
| APTD.LAptitude Software Group PLC | 111,3 mil | 28,5 | 7,2 % | 6,2 % | −7,3 % | −30 % / −23 % |
| AMGO.LAmigo Holdings PLC | 9,9 mil | — | — | — | −81,9 % | +325 % / +844 % |
| ASBE.LAssociated British Engineering PLC | 605,3 mii | — | -19,1 % | — | indisponibil | indisponibil / indisponibil |
| AMIF.LAmicorp Fs (uk) PLC | 221,6 mii | 0,1 | 27,5 % | 9,1 % | +8,1 % | indisponibil / indisponibil |
| AAF.LAirtel Africa PLC | — | — | 24,1 % | 10,6 % | +29,5 % | −7 % / +164 % |
| AAL.LAnglo American PLC | — | — | -19,3 % | -20,2 % | +4,5 % | +30 % / +76 % |
| ACG.LAcg Metals Limited | — | — | -80,3 % | -32,0 % | +134,8 % | +60 % / +63 % |
| AEP.LAnglo-Eastern Plantations PLC | — | — | 16,1 % | 19,5 % | +25,0 % | +5 % / +113 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru CNE.L din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Capricorn Energy este o companie britanică de exploatare și producție de petrol și gaze, al cărei principal activ generator de venituri este în Egipt. În 2025 încasările din operațiile din Egipt au crescut sensibil față de anul precedent, în timp ce tensiunile geopolitice din regiunea MENA, escaladate în primul trimestru din 2026, adaugă incertitudine asupra perspectivei companiei.
SWOT
Puncte tari
- Venituri concentrate în active producătoare, cu costuri de exploatare reduse, și un model de afaceri autofinanțat descris în raportul anual.
- Îmbunătățirea colectărilor de la EGPC în a doua jumătate a anului 2025 a redus presiunea asupra fluxului de numerar.
- Un bilanț prudent și rezerve de numerar suficiente pentru a acoperi scenariile de stres prezentate în analiza de viabilitate.
Puncte slabe
- Dependența puternică de un singur teritoriu, Egiptul, face ca veniturile să fie sensibile la evoluțiile locale.
- Creanțele restante față de statul egiptean au fluctuat, iar plățile neregulate pot întârzia investițiile.
- Compania are un portofoliu limitat de noi oportunități de creștere în afara Egiptului.
Oportunități
- Creșterea cererii de petrol pe termen lung ar putea susține investițiile în activele existente.
- Dacă mediul de afaceri din Egipt rămâne favorabil, ar putea fi posibilă extinderea activității în concesiunile actuale.
- Diversificarea în afara Egiptului ar putea reduce dependența de un singur teritoriu, dacă ar fi identificate oportunități viabile.
Amenințări
- Un arbitraj privind taxele din Senegal ar putea duce la o ieșire semnificativă de numerar.
- O criză geopolitică prelungită în regiune ar putea afecta grav operațiunile din Egipt.
- Scăderea prețului petrolului ar putea reduce fluxul de numerar și capacitatea de investiții.
Riscuri
- Creanțe față de EGPCmediu
Întârzierile în plățile EGPC pot limita investițiile și pot obliga la injecții de numerar din fonduri proprii. Riscul a scăzut în 2025, dar rămâne sub monitorizare.
- Prețul petroluluiridicat
Fluctuațiile prețului petrolului pot reduce fluxurile de numerar și pot afecta partenerii din asocieri. Riscul a rămas stabil în 2025.
- Arbitrajul fiscal din Senegalridicat
O soluție nefavorabilă în arbitrajul cu autoritățile fiscale din Senegal ar putea genera pierderi de valoare și o ieșire semnificativă de numerar. Riscul a crescut în 2025.
- Performanța activelor din Egiptmediu
Activele din Egipt pot înregistra rezultate sub așteptări, ceea ce ar afecta producția și veniturile.
- Instabilitate geopolitică în MENAridicat
O criză regională prelungită ar putea genera dificultăți fiscale în Egipt și ar putea perturba operațiunile companiei.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă plățile din Egipt rămân regulate și producția se menține, compania ar putea finanța investiții fără a apela la finanțare externă.
- Cererea de petrol pe termen lung ar putea susține valoarea activelor cu costuri reduse din Egipt.
- Încasarea sumei suplimentare din Senegal și colectările mai bune în 2025 ar putea consolida poziția de numerar.
Ce ar strica teza
- Dacă prețul petrolului scade semnificativ, fluxurile de numerar din Egipt ar putea fi afectate grav.
- O soluție nefavorabilă în arbitrajul din Senegal ar putea obliga la o ieșire importantă de numerar.
- Dependența de un singur teritoriu și lipsa unor noi oportunități de creștere ar putea limita dezvoltarea pe termen lung.
De urmărit
- Evoluția încasărilor de la EGPC și a soldului creanțelor2026
- Rezultatul arbitrajului privind taxele din Senegal2026
- Evoluția situației geopolitice și fiscale din Egipt2026
- Noile oportunități de creștere în afara Egiptuluinext 10-K
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Capricorn Energy PLC își desfășoară activitatea prin concesiuni de petrol și gaze, în principal în Egipt, unde operează prin companii mixte alături de partenerii săi. Modelul de afaceri este descris ca fiind autofinanțat, iar investițiile sunt condiționate de încasarea creanțelor, în special a celor datorate de EGPC. Compania își menține și o zonă de restructurare legată de activele sale vechi din Senegal, unde există o dispută fiscală.
Segmente
Egipt
Concesiunile din Egipt sunt principala sursă de venituri a grupului. În 2025 încasările din operațiile din Egipt au fost de 217 milioane USD, comparativ cu 135 milioane USD în 2024, iar creanțele restante datorate de EGPC se ridicau la 86 milioane USD la 31 decembrie 2025.
Senegal (activ vândut)
Compania a cedat interesele sale din Senegal în 2020, dar a primit ulterior o sumă suplimentară de 50 milioane USD în ianuarie 2025. Riscul rămâne legat de o evaluare fiscală a autorităților senegaleze, contestată prin arbitraj internațional.
Piața în context
Prețul de referință Brent a fost în medie de 69 USD/bbl în 2025, cu o scădere de 15% față de media din 2024 de 81 USD/bbl. Companiile din industrie și organismele energetice internaționale indică o creștere continuă a cererii de petrol pe parcursul deceniului, dar fluctuațiile de preț rămân așteptate și în 2026, ceea ce ar putea afecta fluxul de numerar din producția din Egipt.
Tendințe
- Încasări mai bune din Egiptvânt din spate
Încasările din Egipt s-au îmbunătățit semnificativ în a doua jumătate a anului 2025, iar mediul de afaceri din Egipt s-a ameliorat. Dacă plățile rămân regulate, finanțarea investițiilor noi ar putea deveni mai previzibilă.
- Volatilitatea prețului petroluluivânt din față
Prețul petrolului a scăzut în 2025 și fluctuațiile sunt așteptate în continuare în 2026. Dacă prețurile rămân scăzute, fluxurile de numerar din Egipt ar putea fi afectate semnificativ.
- Tensiuni geopolitice în MENAvânt din față
Instabilitatea din regiunea MENA s-a intensificat în primul trimestru din 2026. O criză prelungită ar putea genera dificultăți fiscale în Egipt, cu impact asupra companiei.
- Cererea de petrol pe termen lungmixt
Perspectivele industriei și ale organismelor internaționale indică o cerere de petrol în creștere până la sfârșitul deceniului. Aceasta ar putea susține investițiile în activele cu costuri reduse din Egipt.
Poziția concurențială
Capricorn Energy este un producător de dimensiuni mici, concentrat pe câteva active în Egipt, și concurează pentru capital, personal și concesiuni cu alți operatori independenți din regiune. Sursele analizate nu identifică în detaliu concurenții săi direcți.
- Operatori independenți din Egipt
Companii de exploatare care activează în aceleași bazine și concurează pentru concesiuni și finanțare, fără identificare nominală în sursă.
- Operatori regionali din MENA
Companii petroliere din regiune care concurează pentru investiții și pentru clienți de tip stat, în condiții de risc geopolitic similar.
- Partenerii de joint venture
Operatorii și partenerii din asocieri, a căror capacitate de finanțare poate influența ritmul investițiilor comune.
- Cumpărătorii de active petroliere
Companii care pot achiziționa active, relevante în contextul vânzărilor și al achiziției de noi oportunități în afara Egiptului.
Știri și depuneri
Din presă
- Horoscop Urania săptămânal pentru Capricorn. Previziuni pentru perioada 31 octombrie – 6 noiembrie 2026Libertatea.ro · 30 oct. 2026 · RO
- Horoscop Urania săptămânal pentru Capricorn. Previziuni pentru perioada 24 - 30 octombrie 2026Libertatea.ro · 23 oct. 2026 · RO
- Horoscop Urania săptămânal pentru Capricorn. Previziuni pentru perioada 17 - 23 octombrie 2026Libertatea.ro · 16 oct. 2026 · RO
- Horoscop Urania săptămânal pentru Capricorn. Previziuni pentru perioada 10 - 16 octombrie 2026Libertatea.ro · 09 oct. 2026 · RO
- Horoscop 4 octombrie 2026: Zi importantă pentru Capricorn, Vărsător și Pești. Schimbări pe plan financiar și profesionalMediafax · 03 oct. 2026 · RO
- DNO raises Capricorn takeover offer to $396m cash dealYahoo Finance — News · 17 sept. 2026 · EN
- Horoscop Urania săptămânal pentru Capricorn. Previziuni pentru perioada 5 – 11 septembrie 2026Libertatea.ro · 04 sept. 2026 · RO
- DNO agrees to acquire Capricorn Energy for $396mYahoo Finance — News · 01 sept. 2026 · EN
- Capricorn Energy Backs DNO’s $396 Million Bid Over Genel OfferYahoo Finance — News · 01 sept. 2026 · EN
- Horoscop Urania săptămânal pentru Capricorn. Previziuni pentru perioada 29 august – 4 septembrie 2026Libertatea.ro · 28 aug. 2026 · RO
- Horoscop Urania săptămânal pentru Capricorn. Previziuni pentru perioada 22 – 28 august 2026Libertatea.ro · 21 aug. 2026 · RO
- Horoscop Urania săptămânal pentru Capricorn. Previziuni pentru perioada 15 – 21 august 2026Libertatea.ro · 14 aug. 2026 · RO
- Horoscop Urania săptămânal pentru Capricorn. Previziuni pentru perioada 8 – 14 august 2026Libertatea.ro · 07 aug. 2026 · RO
- Horoscop Urania săptămânal pentru Capricorn. Previziuni pentru perioada 1 – 7 august 2026Libertatea.ro · 31 iul. 2026 · RO
- Horoscop Urania săptămânal pentru Capricorn. Previziuni pentru perioada 25 – 31 iulie 2026Libertatea.ro · 24 iul. 2026 · RO
- Horoscop Urania săptămânal pentru Capricorn. Previziuni pentru perioada 18 – 24 iulie 2026Libertatea.ro · 17 iul. 2026 · RO
- Horoscop Urania săptămânal pentru Capricorn. Previziuni pentru perioada 11 – 17 iulie 2026Libertatea.ro · 10 iul. 2026 · RO
- Horoscop Urania săptămânal pentru Capricorn. Previziuni pentru perioada 4 – 10 iulie 2026Libertatea.ro · 03 iul. 2026 · RO
- Horoscop Urania săptămânal pentru Capricorn. Previziuni pentru perioada 27 iunie – 3 iulie 2026Libertatea.ro · 26 iun. 2026 · RO
- Horoscop Urania | Previziuni astrologice pentru perioada 27 iunie – 3 iulie 2026. Luna Plină în Capricorn; Jupiter va intra în zodia LeuluiLibertatea.ro · 26 iun. 2026 · RO
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202521 apr. 2026
- Raportul anual 202417 apr. 2025
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / Capricorn Energy PLC · 31 dec. 2025
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.