olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

Costain Group PLC COST.L

Regatul Unit · London Stock Exchange · ISIN GB00B64NSP76 · Verticală: Companii listate din Regatul Unit

2,50GBP−2,35 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Costain este un grup britanic de inginerie și construcții care lucrează în principal pentru infrastructura publică din Marea Britanie, în sectoarele transporturi, apă, energie și apărare. Compania își extinde activitatea de consultanță, care a ajuns la 17% din veniturile grupului în exercițiul 2025, într-un context în care guvernul a anunțat investiții mari pe mai mulți ani.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Costain Group PLC (COST.L) costa 2,50 GBP (−2,35 % într-o zi), cu capitalizare 669,5 mil GBP, P/E 18,2 pe un EPS diluat de 0,14 GBP în ultimele 12 luni, randament al dividendului 1,09 %, beta 0,74, interval pe 52 de săptămâni 1,45–2,64 GBP.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
669,5 mil GBP
acțiuni la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
18,2
EPS diluat TTM 0,14 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
5,49 %
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
1,09 %
DPS 12 luni 0,03
Beta (2 ani)
0,74
Volatilitate (1 an) 33 %
Interval 52 săpt.
1,452,64

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
47,4
neutru
Bollinger (20, 2)
2,40 – 2,66
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,37 · lățimea benzii 10,2 %
SMA 50 / 200
2,46 / 2,09
tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
MACD (12, 26, 9)
0,03 / 0,03
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună−1,6 %−0,6 %−0,9 pp—
3 luni+15,8 %−4,2 %+19,9 pp—
6 luni+27,6 %+4,3 %+23,2 pp—
De la început de an+56,3 %+7,5 %+48,8 pp—
1 an+64,4 %+9,9 %+54,4 pp+5,8 %
3 ani+402,0 %+49,8 %+352,2 pp+26,3 %
5 ani+331,7 %+42,8 %+288,8 pp—
Scădere maximă (1 an)
−12,9 %
11 mar. 2026 → 29 apr. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−45,1 %
08 nov. 2021 → 07 iul. 2022
Creștere anuală compusă (5 ani)
+34,0 %
EURO STOXX 50 +7,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 100 din propriul istoric de 3 trimestre (min 8,1, mediană 9,5, max 11,6; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu202320242025
Venituri1,3 mld1,3 mld1,0 mld
Venituri an/anindisponibil−6,1 %−16,4 %
Profit net22,1 mil30,6 mil37,3 mil
Profit net an/anindisponibil+38,5 %+21,9 %
EPS diluat0,080,110,14
EPS diluat an/anindisponibil+42,3 %+23,4 %
netă %1,7 %2,4 %3,6 %
Flux de numerar liber69,8 mil37,2 mil49,9 mil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
189,3 mil GBP
Datorie financiară
indisponibil GBP
Datorie netă
indisponibil GBP
Capitaluri proprii
258,2 mil GBP
Active totale
561,9 mil GBP
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
1,44x
ROE
15,1 %
ROA
6,7 %
Marja FCF
4,8 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (GBP)

Marje

Cont de profit și pierdere · GBP

Venituri
2023
1,3 mld
2024
1,3 mld
2025
1,0 mld

esef· 07 apr. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
1,2 mld
2024
1,1 mld
2025
931,9 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Profit brut
2023
104,8 mil
2024
103,3 mil
2025
113,8 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Profit operațional
2023
26,8 mil
2024
31,1 mil
2025
44,8 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
3,9 mil
2024
3,9 mil
2025
4,2 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
30,9 mil
2024
36,5 mil
2025
48,2 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
8,8 mil
2024
5,9 mil
2025
10,9 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Profit net
2023
22,1 mil
2024
30,6 mil
2025
37,3 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

EPS diluat
2023
0,08
2024
0,11
2025
0,14

esef· 07 apr. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
0,00
2024
0,03
2025
0,03

esef· 07 apr. 2026derivat

Bilanț · GBP

Numerar
2023
164,4 mil
2024
158,5 mil
2025
189,3 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Creanțe
2023
198,3 mil
2024
185,3 mil
2025
191,5 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Active curente
2023
398,1 mil
2024
392,5 mil
2025
411,1 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
26,8 mil
2024
35,3 mil
2025
—

esef· 15 apr. 2025verificat

Active totale
2023
542,2 mil
2024
547,2 mil
2025
561,9 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Datorii curente
2023
306,6 mil
2024
296,9 mil
2025
286,1 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Datorii totale
2023
322,8 mil
2024
311,5 mil
2025
303,7 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Capital propriu
2023
219,4 mil
2024
235,7 mil
2025
258,2 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2023
272,8 mil
2024
270,8 mil
2025
268,3 mil

esef· 07 apr. 2026derivat

Fluxuri de numerar · GBP

Flux de numerar operațional
2023
69,8 mil
2024
42,7 mil
2025
51,3 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
0
2024
5,5 mil
2025
1,4 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
69,8 mil ≈
2024
37,2 mil ≈
2025
49,9 mil ≈

esef· 07 apr. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-100,0 mii
2024
-9,0 mil
2025
-2,8 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-15,0 mil
2024
-25,6 mil
2025
-30,1 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Dividende plătite
2023
1,1 mil
2024
3,2 mil
2025
7,3 mil

esef· 07 apr. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-16,4 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
44,1 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
21,9 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
23,4 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
34,1 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
10,9 %
calculat olivLawFY 2025
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
4,3 %
calculat olivLawFY 2025
Marja netă
3,6 %
calculat olivLawFY 2025
Marja FCF
4,8 %
calculat olivLawFY 2025

Randamente

ROE
15,1 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROA
6,7 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
16,2 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Rata de distribuire (EPS)
19,9 %
calculat olivLawFY 2025
Rata de distribuire (FCF)
14,6 %
calculat olivLawFY 2025

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
10,7x
calculat olivLawFY 2025

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,4x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
0,7x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025

Numerar

Fluxul de numerar operațional
51,3 mil GBP
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
1,4 mil GBP
calculat olivLawFY 2025
Fluxul de numerar liber
49,9 mil GBP
calculat olivLawFY 2025
Conversia profitului în FCF
133,8 %
calculat olivLawFY 2025
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
66 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
669,5 mil GBP
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
17,9x
calculat olivLawFY 2025
P/E (TTM)
18,2x
calculat olivLawFY 2025
Randamentul profitului
5,5 %
calculat olivLawFY 2025
P/B
2,6x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/S
0,6x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
13,4x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Randament FCF
7,5 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Randamentul dividendului
1,1 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul distribuirilor către acționari
1,1 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • acoperirea ponderilor scorului: 52,1 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

2,50 GBP

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 669,5 mil GBP

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
669,5 mil GBP
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
18,2x
calculat olivLawFY 2025
P/B
2,6x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
15,1 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Marja netă
3,6 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-16,4 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
1,1 %
calculat olivLawFY 2025

Acoperire și prospețime

25/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2025
Sursă: esefpublicat 07 apr. 2026
verificat 73derivat 5

Scorul pe grupe

52 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

    Ipoteze (ilustrative, editoriale)

    Rata fără risc
    6,5 %
    Prima de risc a pieței
    6,0 %
    Beta (implicit)
    1,00
    Costul capitalului propriu
    12,5 %
    Creștere terminală
    3,0 %

    Scorul pe factori

    Date insuficiente

    Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 52,1 % din minimum 60 %

    FactorValoareScorPondere folosită
    ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
    Marja netă · Calitate3,6 %34 (față de colegi)12 %
    Conversia profitului în FCF · Calitate133,8 %100 (pe interval fix)12 %
    CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
    Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie10,7x100 (pe interval fix)12 %
    Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,4x53 (pe interval fix)8 %
    P/E (TTM) · Evaluare18,2x28 (față de colegi)20 %
    EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randament FCF · Evaluare7,5 %93 (pe interval fix)16 %
    Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente1,1 %16 (pe interval fix)12 %
    Rata de distribuire (FCF) · Randamente14,6 %100 (pe interval fix)8 %

    Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

    Grupele scorului

    • Bilanț și datorie81/100 · 2/3 factori cu valoare
    • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
    • Calitate67/100 · 2/3 factori cu valoare
    • Randamente49/100 · 2/2 factori cu valoare
    • Evaluare57/100 · 2/3 factori cu valoare

    O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

    Memo

    COSTAIN GROUP PLC (COST.L). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.

    Cifre calculate din situațiile financiare: venit 1,0 mld GBP în 2025; creștere an/an -16,4 %; marjă netă 3,6 %; ROE 15,1 %.

    Intervalul de valoare estimat este 1,55–2,39 GBP pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 1,98 GBP, prețul de 2,50 GBP lasă un potențial de -20,8 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -26,2 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

    Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 52,1 % din minimum 60 %).

    Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

    Ce susține teza

    • Conversia profitului în FCF: 133,8 %
    • Acoperirea dobânzilor: 10,7x
    • Randament FCF: 7,5 %
    • Rata de distribuire (FCF): 14,6 %

    Ce o infirmă

    • P/E (TTM): 18,2x
    • Randamentul distribuirilor către acționari: 1,1 %
    • Prețul este peste intervalul de valoare estimat

    Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA.

    Față de mediana verticalei

    Companii listate din Regatul Unit · aceeași țară · comparată cu 39 firme

    Multipli și rentabilitate față de mediană

    P/E
    18,2x
    mediana verticalei 15,3x
    peste mediană (+18,7 %)
    EV/EBITDA
    —
    mediana verticalei —
    P/S
    0,6x
    mediana verticalei 1,5x
    sub mediană (−58,3 %)
    P/B
    2,6x
    mediana verticalei 2,2x
    peste mediană (+20,0 %)
    ROE
    15,1 %
    mediana verticalei 14,4 %
    peste mediană (+5,1 %)
    Marja netă
    3,6 %
    mediana verticalei 10,8 %
    sub mediană (−66,9 %)
    Marja EBIT
    4,3 %
    mediana verticalei 22,9 %
    sub mediană (−81,3 %)
    Venituri an/an
    -16,4 %
    mediana verticalei 7,9 %
    sub mediană (−308,3 %)
    Datorie netă/EBITDA
    —
    mediana verticalei —
    Randament dividend
    1,1 %
    mediana verticalei 2,9 %
    sub mediană (−61,8 %)

    Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

    Firmele verticalei

    CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
    BATS.LBritish American Tobacco P.L.C.104,3 mld13,516,5 %30,3 %−1,0 %+7 % / +88 %
    ABF.LAssociated British Foods PLC14,7 mld14,39,2 %5,3 %−3,1 %−5 % / −15 %
    0EV1.LCarnival PLC5,5 mld4,146,7 %13,4 %+6,4 %indisponibil / indisponibil
    BAB.LBabcock International Group PLC5,1 mld24,734,7 %4,1 %+7,2 %−10 % / +158 %
    AUTO.LAutotrader Group PLC4,8 mld16,460,2 %47,1 %+3,9 %−13 % / −23 %
    BBY.LBalfour Beatty PLC4,2 mld16,323,2 %2,8 %+15,2 %+20 % / +160 %
    ABDN.LAberdeen Group PLC4,1 mld10,88,0 %28,9 %−2,1 %+11 % / +41 %
    BKG.LThe Berkeley Group Holdings PLC3,6 mld11,38,8 %13,4 %−4,2 %−0 % / −22 %
    BME.LB&M European Value Retail PLC2,9 mld17,421,2 %2,8 %+3,7 %+68 % / −51 %
    AJB.LAj Bell PLC2,4 mld22,849,9 %33,1 %+18,0 %+8 % / +128 %
    ASHM.LAshmore Group PLC1,4 mld13,913,1 %71,6 %−0,1 %+28 % / +18 %
    BCG.LBaltic Classifieds Group PLC1,2 mld23,215,8 %57,6 %+6,9 %−99 % / −99 %
    APN.LApplied Nutrition PLC763,6 mil36,241,2 %19,7 %+24,2 %+71 % / indisponibil
    BAG.LA.G. Barr P.L.C.671,9 mil14,414,4 %10,8 %+4,0 %−7 % / +26 %
    COST.LCostain Group PLC669,5 mil18,215,1 %3,6 %−16,4 %+62 % / +302 %
    ASC.LAsos PLC494,5 mil—-81,3 %-12,0 %−14,7 %+71 % / +8 %
    ALFA.LAlfa Financial Software Holdings PLC486,8 mil16,361,5 %23,8 %+15,3 %−28 % / +10 %
    AML.LAston Martin Lagonda Global Holdings PLC344,3 mil—-93,4 %-39,2 %−20,6 %−45 % / −85 %
    APTD.LAptitude Software Group PLC111,3 mil28,57,2 %6,2 %−7,3 %−30 % / −23 %
    AMGO.LAmigo Holdings PLC9,9 mil———−81,9 %+325 % / +844 %
    ASBE.LAssociated British Engineering PLC605,3 mii—-19,1 %—indisponibilindisponibil / indisponibil
    AMIF.LAmicorp Fs (uk) PLC221,6 mii0,127,5 %9,1 %+8,1 %indisponibil / indisponibil
    AAF.LAirtel Africa PLC——24,1 %10,6 %+29,5 %−7 % / +164 %
    AAL.LAnglo American PLC——-19,3 %-20,2 %+4,5 %+30 % / +76 %
    ACG.LAcg Metals Limited——-80,3 %-32,0 %+134,8 %+60 % / +63 %

    Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru COST.L din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

    Prognoza motorului olivLaw

    Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

    Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

    Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

    Scenarii ilustrative

    Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

    Pesimist
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    De bază
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    Optimist
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    Nimic nu se salvează.

    Preț estimat (GBP)

    Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
    1 ani
    1,35
    Randament total -45 % · Pe an -45 %
    2,40
    Randament total -3 % · Pe an -3 %
    3,64
    Randament total 47 % · Pe an 47 %
    3 ani
    1,07
    Randament total -55 % · Pe an -23 %
    2,17
    Randament total -10 % · Pe an -3 %
    3,64
    Randament total 50 % · Pe an 14 %
    5 ani
    0,85
    Randament total -63 % · Pe an -18 %
    1,96
    Randament total -17 % · Pe an -4 %
    3,64
    Randament total 52 % · Pe an 9 %
    Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
    • P/E la ieșire± 0,54
    • Marja netă± 0,38
    • Creșterea anuală a veniturilor± 0,34
    • Diluare anuală± 0,03

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Pe scurt

    Costain este un grup britanic de inginerie și construcții care lucrează în principal pentru infrastructura publică din Marea Britanie, în sectoarele transporturi, apă, energie și apărare. Compania își extinde activitatea de consultanță, care a ajuns la 17% din veniturile grupului în exercițiul 2025 1, într-un context în care guvernul a anunțat investiții mari pe mai mulți ani 1.

    SWOT

    Puncte tari

    • Portofoliu de contracte strategice pe termen lung cu clienți de nivel 1, care oferă vizibilitate asupra lucrărilor.
    • Marje ajustate care au depășit țintele declarate în ultimele exerciții financiare.
    • Creștere a componentei de consultanță, care diversifică veniturile față de construcția pură.

    Puncte slabe

    • Venituri în scădere în divizia de transporturi din cauza finalizării proiectelor istorice și a întârzierilor HS2.
    • Expunere la contracte cu risc transferat de client, care poate afecta rezultatele dacă costurile cresc.
    • Creștere a ratei accidentelor cu pierderi de timp în exercițiul 2025 după un an record.

    Oportunități

    • Investiții publice anunțate pe mai mulți ani în apă, energie, aviație și apărare.
    • Creșterea investițiilor în drumuri locale și în infrastructura pentru locuințe.
    • Extinderea serviciilor de consultanță către clienți deja existenți.

    Amenințări

    • Concurență intensă pe prețuri în licitațiile publice, care ar putea presa marjele.
    • Schimbări ale priorităților de investiții ale guvernului sau ale clienților publici.
    • Presiuni de cost din materiale, energie și schimb valutar, dacă nu sunt acoperite contractual.

    Riscuri

    • Siguranța angajaților și a terțilorridicat

      Activitatea se desfășoară în medii complexe și periculoase, iar un incident ar putea duce la răniri, pierderi de contracte și amenzi.

    • Dependența de planurile de investiții ale cliențilorridicat

      Modificări neprevăzute ale priorităților clienților publici ar putea afecta contractele în curs și portofoliul viitor.

    • Riscuri contractuale și economicemediu

      Termeni contractuali mai restrictivi și costurile volatile ale materialelor ar putea genera pierderi financiare.

    • Execuția proiectelor complexemediu

      Întârzierile în planificare sau mobilizare pot afecta clienții și reputația de livrare.

    • Performanța lanțului de aprovizionarescăzut

      Probleme la subcontractori sau la calitatea produselor pot afecta livrarea și contractele.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă investițiile publice anunțate pe mai mulți ani se materializează, volumul de lucru și vizibilitatea veniturilor ar putea crește.
    • Dacă ponderea consultanței continuă să crească, compania ar putea avea venituri mai stabile și marje mai bune.
    • Relațiile lungi cu clienții strategici ar putea sprijini noi contracte fără competiție de preț intensă.

    Ce ar strica teza

    • Dacă programele publice sunt amânate, lucrările ar putea rămâne sub așteptări, ca în cazul HS2.
    • Presiunea prețurilor și transferul de risc către constructori ar putea reduce marjele.
    • Creșterea ratei accidentelor ar putea atrage costuri și restricții în contractele viitoare.

    De urmărit

    • Realizarea marjei ajustate de aproximativ 4.0% în exercițiul 20262026
    • Evoluția veniturilor și a portofoliului de lucrări înaintenext half-year results
    • Progresul programelor AMP8 și al proiectelor HS2 în diviziile sale2026
    • Ritmul investițiilor guvernamentale în apă, energie și aviație2027

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Afacerea

    Costain își definește activitatea ca fiind diferențiată prin faptul că răspunde nevoilor de afaceri mai largi ale clienților, nu doar construcției și întreținerii infrastructurii de capital 1. Compania operează pe patru piețe-cheie din Marea Britanie: transporturi, apă, energie și apărare, cu lucrări de la proiectare și construcție până la operare, întreținere și dezafectare 1. Multe contracte sunt strategice, pe cinci până la zece ani, cu clienți de nivel 1 1.

    Modelul de afaceri combină contractele de construcție cu servicii de consultanță, iar consultanța crește ca pondere în venituri, ceea ce ar putea sprijini stabilitatea marjelor dacă ritmul se menține 1. Compania spune că marjele sale ajustate sunt din cele mai bune din industrie și că a depășit țintele de marjă în exercițiile 2024 și 2025 1.

    Costain insistă și pe criterii de sustenabilitate, pe care clienții le iau în calcul la atribuirea lucrărilor, cum ar fi performanța în materie de siguranță și emisiile 1. Compania a raportat o creștere a ratei accidentelor cu pierderi de timp în exercițiul 2025, deși alți indicatori de siguranță s-au îmbunătățit 1.

    Segmente

    Transporturi

    Divizia de transporturi include drumurile, căile ferate și transportul integrat, cu venituri de 605.3 milioane lire în exercițiul 2025, în scădere cu 28.4% 1. Scăderea a venit din finalizarea unor proiecte-cadru historice pentru drumuri și din recalendarizarea HS2, parțial compensată de creșterea lucrărilor la Heathrow 1.

    Resurse naturale

    Divizia de resurse naturale include apa și sectoarele conexe, cu venituri de 250.8 milioane lire în exercițiul 2025, aproape stabile 1. Compania s-a concentrat pe mobilizarea programelor de capital AMP8 pentru mai mulți clienți din industria apei 1.

    Piața în context

    Guvernul britanic a publicat o strategie de infrastructură pe zece ani și un portofoliu de proiecte care oferă mai multă claritate asupra investițiilor 1. Investițiile angajate sunt mari în apă (104 miliarde lire pentru 2025-2030), în aviație și în apărare și energie nucleară, iar Costain le vede ca oportunități pe termen mediu 1.

    Compania avertizează că nu toate aceste investiții sunt accesibile direct și că cererea depinde de planurile clienților, care se pot schimba 1. Creșterea investițiilor în drumuri locale și în energie ar putea deschide noi oportunități dacă proiectele se materializează în calendarul anunțat 1.

    Tendințe

    • Investiții guvernamentale în infrastructurăvânt din spate

      Strategia guvernului pe zece ani și planurile de investiții oferă vizibilitate pe termen mediu pentru lucrările de infrastructură 1.

    • Investiții în apă după AMP8vânt din spate

      Programele de capital din industria apei sunt estimate ca fiind mult mai mari decât în ciclul anterior, ceea ce sprijină volumele de lucru 1.

    • Întârzieri în proiectele feroviarevânt din față

      Recalendarizarea programului HS2 a mutat lucrări în anii următori și a redus veniturile diviziei de transporturi în exercițiul 2025 1.

    • Presiunea prețurilor și transferul de riscmixt

      Concurența pe prețuri este intensă, iar clienții transferă mai mult risc către constructori, ceea ce poate afecta marjele dacă costurile cresc 1.

    Poziția concurențială

    Costain activează într-o piață competitivă de contracte publice și de consultanță din Marea Britanie, unde concurența se dă pe prețuri și pe capacitatea de livrare. Sursa oficială nu numește concurenții, iar compania spune doar că pierderea de contracte și presiunea prețurilor sunt riscuri permanente 1.

    Avantajul declarat al companiei ține de relațiile strategice pe termen lung cu clienții și de portofoliul de lucrări înainte, care îi permit să-și protejeze marjele 1. Dacă relațiile se consolidează, poziția competitivă ar putea fi mai greu de egalat pentru concurenți.

    • Concurenți din sectorul construcțiilor și inginerie britanice

      Sursa oficială nu identifică concurenții nominal, iar compania descrie concurența în termeni generali.

    • Firme de consultanță tehnică pentru infrastructură

      Concurența pe contractele de consultanță nu este detaliată în sursă.

    • Contractori pentru proiecte de apă

      Lucrările din industria apei sunt disputate între mai mulți furnizori, conform descrierii generale din raport.

    • Contractori pentru energie nucleară și apărare

      Sectorul nuclear și cel de apărare au alți furnizori, dar sursa nu îi numește.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

    Rapoarte anuale (ESEF)

    Surse

    1. [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / Costain Group PLC · 31 dec. 2025

    Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

    Costain Group PLC (COST.L): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw