olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

Dukemount Capital PLC CPAI.L

Regatul Unit · London Stock Exchange · ISIN GB00BV2FG348 · Verticală: Companii listate din Regatul Unit

0,00GBP0,00 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Dukemount Capital PLC este o companie listată la Londra al cărei unic scop declarat este menținerea poziției financiare pentru a facilita o viitoare tranzacție inversă. Atenția pieței se concentrează acum pe nivelul foarte redus al numerarului și pe incertitudinea privind finanțarea continuării activității.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Dukemount Capital PLC (CPAI.L) costa 0,00 GBP (+0,00 % într-o zi), cu beta -0,08, interval pe 52 de săptămâni 0,00–0,02 GBP.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
indisponibil
P/E (TTM)
indisponibil
E/P (TTM)
indisponibil
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
-0,08
Volatilitate (1 an) 138 %
Interval 52 săpt.
0,000,02

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
46,7
neutru
Bollinger (20, 2)
0,00 – 0,00
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,29 · lățimea benzii 58,9 %
SMA 50 / 200
0,00 / 0,01
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-0,00 / -0,00
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună−9,9 %−0,6 %−9,2 pp—
3 luni−24,9 %−4,2 %−20,7 pp—
6 luni−67,8 %+4,3 %−72,1 pp—
De la început de an−69,7 %+7,5 %−77,2 pp—
1 an−85,3 %+9,9 %−95,2 pp+5,8 %
3 ani−94,6 %+49,8 %−144,5 pp+26,3 %
5 ani−98,9 %+42,8 %−141,7 pp—
Scădere maximă (1 an)
−87,3 %
10 nov. 2025 → 17 sept. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−99,2 %
08 nov. 2021 → 30 sept. 2024
Creștere anuală compusă (5 ani)
−59,5 %
EURO STOXX 50 +7,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

EPS indisponibil în depunerile structurate ale emitentului (de ex. un parteneriat raportează pe unitate, nu pe acțiune).

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu20212022
Venituri3,3 mil0
Venituri an/anindisponibil−100,0 %
Profit net-913,8 mii-1,1 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibil
EPS diluatindisponibilindisponibil
EPS diluat an/anindisponibilindisponibil
netă %-27,7 %indisponibil
Flux de numerar liberindisponibilindisponibil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2022 · 30 apr. 2022

Numerar
19,2 mii GBP
Datorie financiară
indisponibil GBP
Datorie netă
indisponibil GBP
Capitaluri proprii
-1,6 mil GBP
Active totale
407,4 mii GBP
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
indisponibil
ROE
indisponibil
ROA
-223,6 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (GBP)

Cont de profit și pierdere · GBP

Venituri
2021
3,3 mil
2022
0

esef· 28 iun. 2023verificat

Costul vânzărilor
2021
3,5 mil
2022
0

esef· 28 iun. 2023verificat

Profit brut
2021
-187,0 mii
2022
0

esef· 28 iun. 2023verificat

Profit operațional
2021
-913,9 mii
2022
-884,6 mii

esef· 28 iun. 2023verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2021
0
2022
242,8 mii

esef· 28 iun. 2023verificat

Profit înainte de impozit
2021
-913,8 mii
2022
-1,1 mil

esef· 28 iun. 2023verificat

Impozit pe profit
2021
0
2022
0

esef· 28 iun. 2023verificat

Profit net
2021
-913,8 mii
2022
-1,1 mil

esef· 28 iun. 2023verificat

Bilanț · GBP

Numerar
2021
24,7 mii
2022
19,2 mii

esef· 28 iun. 2023verificat

Active totale
2021
601,0 mii
2022
407,4 mii

esef· 28 iun. 2023verificat

Capital propriu
2021
-617,8 mii
2022
-1,6 mil

esef· 28 iun. 2023verificat

Fluxuri de numerar · GBP

Flux de numerar operațional
2021
-615,5 mii
2022
-666,1 mii

esef· 28 iun. 2023verificat

Flux de numerar din investiții
2021
0
2022
-339,3 mii

esef· 28 iun. 2023verificat

Flux de numerar din finanțare
2021
231,8 mii
2022
1,0 mil

esef· 28 iun. 2023verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-100,0 %
calculat olivLawFY 2022
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROIC
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: capitalul investit e micșorat de răscumpărări, iar ROIC ar ieși mare fără să spună ceva
ROCE
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
cheltuiala cu dobânzile raportată e mult mai veche decât ultima perioadă (emitentul a schimbat tagul XBRL): nu se folosește o cifră învechită

Lichiditate

Lichiditatea curentă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
indisponibil
lipsesc date de intrare

Numerar

Fluxul de numerar operațional
indisponibil
lipsesc date de intrare
Investiții (capex)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Fluxul de numerar liber
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia profitului în FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul profitului
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/S
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 0 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 0,0 % din minimum 60 %
  • metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

0,00 GBP

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: indisponibil

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-100,0 %
calculat olivLawFY 2022
Randamentul dividendului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Acoperire și prospețime

14/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2022
Ultima perioadă raportată: 30 sept. 2023
Data ultimului bilanț: 30 sept. 2023
Sursă: esefpublicat 11 iun. 2024
verificat 36

Datele sunt mai vechi decât pragul de prospețime.

Scorul pe grupe

0 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

    Ipoteze (ilustrative, editoriale)

    Rata fără risc
    6,5 %
    Prima de risc a pieței
    6,0 %
    Beta (implicit)
    1,00
    Costul capitalului propriu
    12,5 %
    Creștere terminală
    3,0 %

    Scorul pe factori

    Date insuficiente

    Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 0 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 0,0 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

    FactorValoareScorPondere folosită
    ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
    Marja netă · Calitateindisponibilindisponibil—
    Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
    CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
    Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
    Lichiditatea curentă · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
    P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
    EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
    Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

    Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

    Grupele scorului

    • Bilanț și datorie· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
    • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
    • Calitate· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
    • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
    • Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare

    O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

    Memo

    DUKEMOUNT CAPITAL PLC (CPAI.L). Ultimul exercițiu complet: 2022; date până la 2023-09-30.

    Cifre calculate din situațiile financiare: venit 0 GBP în 2022; creștere an/an -100,0 %.

    Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.

    Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 0 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 0,0 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).

    Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

    Ce susține teza

    Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.

    Ce o infirmă

    Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.

    Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Marja netă, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, Lichiditatea curentă, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

    Față de mediana verticalei

    Companii listate din Regatul Unit · aceeași țară · comparată cu 39 firme

    Multipli și rentabilitate față de mediană

    P/E
    —
    mediana verticalei 15,3x
    EV/EBITDA
    —
    mediana verticalei —
    P/S
    —
    mediana verticalei 1,5x
    P/B
    —
    mediana verticalei 2,2x
    ROE
    —
    mediana verticalei 14,4 %
    Marja netă
    —
    mediana verticalei 10,8 %
    Marja EBIT
    —
    mediana verticalei 22,9 %
    Venituri an/an
    -100,0 %
    mediana verticalei 7,9 %
    sub mediană (−1.368,9 %)
    Datorie netă/EBITDA
    —
    mediana verticalei —
    Randament dividend
    —
    mediana verticalei 2,9 %

    Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

    Firmele verticalei

    CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
    BATS.LBritish American Tobacco P.L.C.104,3 mld13,516,5 %30,3 %−1,0 %+7 % / +88 %
    ABF.LAssociated British Foods PLC14,7 mld14,39,2 %5,3 %−3,1 %−5 % / −15 %
    0EV1.LCarnival PLC5,5 mld4,146,7 %13,4 %+6,4 %indisponibil / indisponibil
    BAB.LBabcock International Group PLC5,1 mld24,734,7 %4,1 %+7,2 %−10 % / +158 %
    AUTO.LAutotrader Group PLC4,8 mld16,460,2 %47,1 %+3,9 %−13 % / −23 %
    BBY.LBalfour Beatty PLC4,2 mld16,323,2 %2,8 %+15,2 %+20 % / +160 %
    ABDN.LAberdeen Group PLC4,1 mld10,88,0 %28,9 %−2,1 %+11 % / +41 %
    BKG.LThe Berkeley Group Holdings PLC3,6 mld11,38,8 %13,4 %−4,2 %−0 % / −22 %
    BME.LB&M European Value Retail PLC2,9 mld17,421,2 %2,8 %+3,7 %+68 % / −51 %
    AJB.LAj Bell PLC2,4 mld22,849,9 %33,1 %+18,0 %+8 % / +128 %
    ASHM.LAshmore Group PLC1,4 mld13,913,1 %71,6 %−0,1 %+28 % / +18 %
    BCG.LBaltic Classifieds Group PLC1,2 mld23,215,8 %57,6 %+6,9 %−99 % / −99 %
    APN.LApplied Nutrition PLC763,6 mil36,241,2 %19,7 %+24,2 %+71 % / indisponibil
    BAG.LA.G. Barr P.L.C.671,9 mil14,414,4 %10,8 %+4,0 %−7 % / +26 %
    ASC.LAsos PLC494,5 mil—-81,3 %-12,0 %−14,7 %+71 % / +8 %
    ALFA.LAlfa Financial Software Holdings PLC486,8 mil16,361,5 %23,8 %+15,3 %−28 % / +10 %
    AML.LAston Martin Lagonda Global Holdings PLC344,3 mil—-93,4 %-39,2 %−20,6 %−45 % / −85 %
    APTD.LAptitude Software Group PLC111,3 mil28,57,2 %6,2 %−7,3 %−30 % / −23 %
    AMGO.LAmigo Holdings PLC9,9 mil———−81,9 %+325 % / +844 %
    ASBE.LAssociated British Engineering PLC605,3 mii—-19,1 %—indisponibilindisponibil / indisponibil
    AMIF.LAmicorp Fs (uk) PLC221,6 mii0,127,5 %9,1 %+8,1 %indisponibil / indisponibil
    AAF.LAirtel Africa PLC——24,1 %10,6 %+29,5 %−7 % / +164 %
    AAL.LAnglo American PLC——-19,3 %-20,2 %+4,5 %+30 % / +76 %
    ACG.LAcg Metals Limited——-80,3 %-32,0 %+134,8 %+60 % / +63 %
    AEP.LAnglo-Eastern Plantations PLC——16,1 %19,5 %+25,0 %+5 % / +113 %

    Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru CPAI.L din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

    Prognoza motorului olivLaw

    Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

    Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

    Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

    Scenarii ilustrative

    Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Pe scurt

    Dukemount Capital PLC este o companie listată la Londra al cărei unic scop declarat este menținerea poziției financiare pentru a facilita o viitoare tranzacție inversă. Atenția pieței se concentrează acum pe nivelul foarte redus al numerarului și pe incertitudinea privind finanțarea continuării activității 1.

    SWOT

    Puncte tari

    • Societatea are o structură de capital simplă, fără datorii materiale, iar activul principal este numerarul 1.
    • Acționarii sunt reprezentați de un număr relativ mic de investitori instituționali și nominali, ceea ce poate facilita comunicarea 1.
    • Consiliul afirmă că respectă cerințele de informare și practicile de guvernanță adecvate dimensiunii companiei 1.

    Puncte slabe

    • Numerarul s-a redus între 2022 și 2023, iar societatea nu are venituri operaționale care să acopere cheltuielile 1.
    • Compania nu are angajați, iar activitatea depinde de un număr mic de administratori, ceea ce face riscul de pierdere a unei persoane-cheie semnificativ 1.
    • Lipsesc comitetele de audit și remunerare, iar controlul intern este exercitat de consiliul în ansamblu 1.

    Oportunități

    • O tranzacție inversă reușită ar putea genera fluxuri de venit pe termen lung pentru companie 1.
    • Redeschiderea tranzacționării după suspendare ar putea crește vizibilitatea societății pentru investitori 1.
    • Un nou tur de finanțare ar putea permite continuarea activității și pregătirea unei tranzacții 1.

    Amenințări

    • Dacă finanțarea nu poate fi obținută în condiții acceptabile, acționarii ar putea suferi o diluare semnificativă 1.
    • Concurența din partea unor organizații mai mari ar putea reduce șansele de a identifica o tranzacție potrivită 1.
    • Incertitudinea privind continuitatea activității este declarată ca incertitudine materială de conducere 1.

    Riscuri

    • Continuitatea activitățiiridicat

      Raportul menționează o incertitudine materială privind obținerea fondurilor necesare, ceea ce ar putea genera îndoieli semnificative asupra principiului continuității 1.

    • Diluarea acționarilorridicat

      Dacă nu se obține finanțare prin datorii, deținerile acționarilor ar putea fi diluate în mod material 1.

    • Identificarea tranzacțieimediu

      Nu există nicio garanție că administratorii vor găsi o tranzacție potrivită care să fie dezvoltată în final 1.

    • Dependența de personal cheiemediu

      Activitatea depinde de un număr mic de administratori, iar pierderea unei persoane ar putea afecta strategia 1.

    • Conformitatea cu reglementărilescăzut

      Încălcarea cerințelor de mediu sau de reglementare ar putea atrage sancțiuni financiare sau reputaționale 1.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă o tranzacție inversă se finalizează, compania ar putea obține o bază operațională și fluxuri de venit noi, fără datorii materiale în prezent 1.
    • Structura simplă de capital și lipsa expunerii materiale la riscul de piață ar putea face societatea mai previzibilă decât alte vehicule speculative 1.
    • Redeschiderea tranzacționării și acordurile cu creditorii și investitorii existenți ar putea sprijini continuarea activității 1.

    Ce ar strica teza

    • Numerarul este în scădere și compania nu are venituri, ceea ce ar putea forța noi finanțări cu diluare semnificativă pentru acționari 1.
    • Concurența din partea unor organizații mai mari și lipsa de angajați ar putea întârzia sau împiedica finalizarea unei tranzacții 1.

    De urmărit

    • Evoluția numerarului la bancă și rezervele disponibilenext 10-K
    • Obținerea de noi fonduri și eventuala diluare a acționarilor2024
    • Identificarea și anunțarea unei tranzacții inverse2024
    • Opinia auditorului Royce Peeling Green Limited și concluziile privind continuitateanext 10-K

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Afacerea

    Potrivit raportului anual pentru perioada de 17 luni încheiată la 30 septembrie 2023, scopul companiei este să mențină situația financiară și perspectivele societății pentru a facilita eventuale tranzacții care ar putea genera fluxuri de venit pe termen lung 1. Acțiunile ordinare au fost admise la tranzacționare la London Stock Exchange pe piața Standard Listings la 29 martie 2017, iar tranzacționarea a fost suspendată între 1 noiembrie 2022 și 13 septembrie 2023 1. Grupul nu are angajați, cu excepția administratorilor, și folosește un birou închiriat 1.

    Principalul indicator de performanță urmărit de conducere este menținerea rezervelor de numerar, care se află în conturi bancare și investiții pe termen scurt. Numerarul la bancă s-a redus de la £19,214 la £16,650 între 2022 și 2023 1. Societatea nu a plătit dividende pentru perioada încheiată la 30 septembrie 2023 1.

    Structura de capital este simplă, iar activul financiar principal este numerarul. Conducerea afirmă că nu are expunere materială la riscul de piață sau valutar, iar gestionarea riscului de lichiditate se face prin menținerea unor rezerve adecvate de numerar 1.

    Segmente

    Strategia de tranzacție inversă

    Activitatea principală este pregătirea unei eventuale tranzacții inverse, care ar fi supusă aprobării acționarilor la momentul potrivit 1. Consiliul afirmă că urmărește să aibă o poziție financiară care să sprijine această opțiune 1.

    Administrarea numerarului

    Singurul activ material este numerarul și investițiile pe termen scurt, iar conducerea îl tratează ca principal indicator al continuității 1. Acest segment depinde de capacitatea societății de a obține fonduri suplimentare, pe care raportul le descrie ca o incertitudine materială 1.

    Guvernanță și structură

    Consiliul este format din doi administratori, fără comitete separate de audit, nominalizare sau remunerare, iar deciziile importante sunt luate de consiliul în ansamblu 1. Auditorul PKF Littlejohn LLP a demisionat la 13 decembrie 2023, iar Royce Peeling Green Limited i-a fost numit succesor 1.

    Piața în context

    Compania nu desfășoară o activitate operațională comercială clasică, ci își definește piața prin posibilitatea de a identifica și finaliza o tranzacție inversă cu o entitate existentă 1. Acționarii cu peste 3% includ fonduri și nominali de brokeri, cel mai mare având 22,52% din capitalul social la 26 ianuarie 2024 1.

    Raportul menționează concurența altor organizații, unele cu resurse mai mari sau mai bine stabilite pe anumite teritorii, ceea ce ar putea îngreuna identificarea unei tranzacții potrivite 1. Piața de referință rămâne, în aceste condiții, cea a companiilor listate care caută oportunități de tranzacție inversă 1.

    Tendințe

    • Condiții economice generalevânt din față

      Condițiile economice, ratele dobânzii și inflația pot influența valoarea societății indiferent de performanța operațională, potrivit raportului 1.

    • Efectele pandemiei COVID-19mixt

      Un nou val de boală ar putea afecta economia și cererea, deși raportul arată că activitatea a continuat fără întreruperi în perioada restricțiilor 1.

    • Brexit și sectorul financiar britanicvânt din față

      Retragerea Regatului Unit din UE menține un nivel de incertitudine în sectorul serviciilor financiare, iar consiliul monitorizează impactul asupra societății 1.

    • Reglementarea pieței de capitalmixt

      Statutul de companie cu listare standard, reglementată de Autoritatea britanică de reglementare, face ca informarea prin serviciul RNS să fie principalul canal de comunicare 1.

    Poziția concurențială

    Raportul nu identifică nominal concurenți, dar recunoaște că alte organizații pot avea resurse mai mari sau o prezență mai consolidată pe anumite piețe 1. Această concurență se manifestă mai ales în accesul la tranzacții potrivite și la finanțare 1.

    În absența unor concurenți numiți, comparația relevantă este cu alte societăți listate care caută tranzacții inverse, ceea ce ar putea influența capacitatea companiei de a atrage investitori și fonduri 1.

    • Alte societăți listate aflate în căutarea unei tranzacții inverse

      Raportul menționează generic alte organizații cu resurse mai mari, fără a le numi 1.

    • Organizații cu prezență consolidată pe teritorii specifice

      Concurența vine din entități mai stabilite pe anumite piețe, conform raportului 1.

    • Investitori instituționali și brokeri care finanțează tranzacții

      Accesul la fonduri depinde de aceiași furnizori de capital, potrivit surselor 1.

    • Alte vehicule de achiziție listate la Londra

      Sursa nu oferă o listă nominală, dar contextul de listare sugerează aceeași categorie de concurenți 1.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

    Rapoarte anuale (ESEF)

    Surse

    1. [1] Annual report, fiscal year ended 2023-09-30 (ESEF) · SEC / Dukemount Capital PLC · 30 sept. 2023

    Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

    Dukemount Capital PLC (CPAI.L): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw