olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
Compass Group PLC CPG.L
Regatul Unit · London Stock Exchange · ISIN GB00BD6K4575 · Verticală: Companii listate din Regatul Unit
Compass Group este un lider global în servicii alimentare contractate, cu o strategie bazată pe segmente specializate și pe achiziții în Europa. Pentru exercițiul fiscal 2025 compania a raportat o creștere organică a veniturilor de 8,7%, iar piața estimată de conducere este de circa 360 mld. USD, ceea ce face ca perspectiva de creștere pe termen lung să rămână în centrul atenției investitorilor.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Compass Group PLC (CPG.L) costa 34,11 USD (−0,70 % într-o zi), cu capitalizare 57,9 mld USD, P/E 31,0 pe un EPS diluat de 1,10 USD în ultimele 12 luni, beta 0,32, interval pe 52 de săptămâni 27,17–34,49 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 62,5
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- 30,89 – 35,23
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,74 · lățimea benzii 13,1 %
- SMA 50 / 200
- 31,42 / 30,82
- tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- 0,85 / 0,81
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +13,7 % | −0,6 % | +14,3 pp | — |
| 3 luni | +5,3 % | −4,2 % | +9,4 pp | — |
| 6 luni | +16,5 % | +4,3 % | +12,1 pp | — |
| De la început de an | +7,2 % | +7,5 % | −0,4 pp | — |
| 1 an | +3,1 % | +9,9 % | −6,9 pp | +5,8 % |
| 3 ani | +34,1 % | +49,8 % | −15,7 pp | +26,3 % |
| 5 ani | +57,7 % | +42,8 % | +14,8 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 67 din propriul istoric de 3 trimestre (min 26,5, mediană 30,9, max 39,0; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Venituri | 37,9 mld | 42,0 mld | 46,1 mld |
| Venituri an/an | indisponibil | +10,8 % | +9,7 % |
| Profit net | 1,6 mld | 1,4 mld | 1,9 mld |
| Profit net an/an | indisponibil | −12,6 % | +33,0 % |
| EPS diluat | 0,92 | 0,82 | 1,10 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | −10,7 % | +33,7 % |
| netă % | 4,2 % | 3,3 % | 4,1 % |
| Flux de numerar liber | 2,1 mld | 2,6 mld | 2,8 mld |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 30 sept. 2025
- Numerar
- 575,0 mil USD
- Datorie financiară
- 5,4 mld USD
- Datorie netă
- 4,9 mld USD
- Capitaluri proprii
- 7,8 mld USD
- Active totale
- 26,7 mld USD
- Datorie / capitaluri
- 0,70x
- Lichiditate curentă
- 0,73x
- ROE
- 25,5 %
- ROA
- 7,3 %
- Marja FCF
- 6,1 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 37,9 mld | 42,0 mld | 46,1 mld | esef· 08 ian. 2026verificat |
| Profit operațional | 2,3 mld | 2,6 mld | 3,0 mld | esef· 08 ian. 2026verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 225,0 mil | 393,0 mil | 429,0 mil | esef· 08 ian. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 2,1 mld | 2,1 mld | 2,6 mld | esef· 08 ian. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 525,0 mil | 642,0 mil | 704,0 mil | esef· 08 ian. 2026verificat |
| Profit net | 1,6 mld | 1,4 mld | 1,9 mld | esef· 08 ian. 2026verificat |
| EPS diluat | 0,92 | 0,82 | 1,10 | esef· 08 ian. 2026verificat |
Bilanț · USD
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 1,0 mld | 623,0 mil | 575,0 mil | esef· 08 ian. 2026verificat |
| Creanțe | 5,1 mld | 5,7 mld | 6,4 mld | esef· 08 ian. 2026verificat |
| Stocuri | 692,0 mil | 734,0 mil | 820,0 mil | esef· 08 ian. 2026verificat |
| Active curente | 7,0 mld | 7,5 mld | 7,8 mld | esef· 08 ian. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 1,2 mld | 1,4 mld | 1,6 mld | esef· 08 ian. 2026verificat |
| Fond comercial | 6,1 mld | 6,9 mld | 7,7 mld | esef· 08 ian. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 2,5 mld | 3,3 mld | 4,0 mld | esef· 08 ian. 2026verificat |
| Active totale | 21,5 mld | 24,3 mld | 26,7 mld | esef· 08 ian. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 1,3 mld | 822,0 mil | 1,0 mld | esef· 08 ian. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 2,8 mld | 3,8 mld | 4,4 mld | esef· 08 ian. 2026verificat |
| Datorii curente | 9,3 mld | 10,1 mld | 10,7 mld | esef· 08 ian. 2026verificat |
| Datorii totale | 15,2 mld | 17,4 mld | 19,0 mld | esef· 08 ian. 2026verificat |
| Capital propriu | 6,3 mld | 6,9 mld | 7,8 mld | esef· 08 ian. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 1,7 mld | 1,7 mld | 1,7 mld | esef· 08 ian. 2026derivat |
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 2,5 mld | 3,1 mld | 3,4 mld | esef· 08 ian. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 445,0 mil | 572,0 mil | 545,0 mil | esef· 08 ian. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 2,1 mld ≈ | 2,6 mld ≈ | 2,8 mld ≈ | esef· 08 ian. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -1,2 mld | -1,5 mld | -2,4 mld | esef· 08 ian. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -2,6 mld | -1,9 mld | -1,0 mld | esef· 08 ian. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- acoperirea ponderilor scorului: 52,1 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 57,9 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Datele sunt mai vechi decât pragul de prospețime.
Scorul pe grupe
52 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 12,41 – 42,05 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)25,79 – 42,05 (Mijloc 32,02)WACC 8,9 % · FCFF de pornire 3,1 mld USD · ponderea valorii terminale în EV 75 %Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.DCF invers: creșterea de pornire implicită de preț (scade liniar spre creșterea terminală, restul ipotezelor fixe): 12,4 %
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: P/E12,41 – 19,13 (Mijloc 15,85)17 firme folosite · multiplul median 14,4x · quartile 11,3x – 17,4x0EV1.L, ABDN.L, ABF.L, AIRE.L, AJB.L, ALFA.L, AMIF.L, APTD.L, ASHM.L, AUTO.L, BAB.L, BAG.L, BATS.L, BBY.L, BCG.L, BKG.L, BME.L
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 52,1 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 18,4 % | 71 (față de colegi) | 20 % |
| Marja netă · Calitate | 4,1 % | 34 (față de colegi) | 12 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 151,0 % | 100 (pe interval fix) | 12 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 6,9x | 83 (pe interval fix) | 12 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 0,7x | 0 (pe interval fix) | 8 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 31,0x | 6 (față de colegi) | 20 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | 4,9 % | 61 (pe interval fix) | 16 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie50/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate69/100 · 3/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare30/100 · 2/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
COMPASS GROUP PLC (CPG.L). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-09-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 46,1 mld USD în 2025; creștere an/an 9,7 %; marjă netă 4,1 %; ROE 25,8 %.
Intervalul de valoare estimat este 19,10–30,59 USD pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 23,94 USD, prețul de 34,11 USD lasă un potențial de -29,8 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -42,5 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 52,1 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- ROIC: 18,4 %
- Conversia profitului în FCF: 151,0 %
- Acoperirea dobânzilor: 6,9x
Ce o infirmă
- Lichiditatea curentă: 0,7x
- P/E (TTM): 31,0x
- Prețul este peste intervalul de valoare estimat
- Metodele de evaluare diverg
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Regatul Unit · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| BATS.LBritish American Tobacco P.L.C. | 104,3 mld | 13,5 | 16,5 % | 30,3 % | −1,0 % | +7 % / +88 % |
| CPG.LCompass Group PLC | 57,9 mld | 31,0 | 25,8 % | 4,1 % | +9,7 % | +9 % / +34 % |
| ABF.LAssociated British Foods PLC | 14,7 mld | 14,3 | 9,2 % | 5,3 % | −3,1 % | −5 % / −15 % |
| 0EV1.LCarnival PLC | 5,5 mld | 4,1 | 46,7 % | 13,4 % | +6,4 % | indisponibil / indisponibil |
| BAB.LBabcock International Group PLC | 5,1 mld | 24,7 | 34,7 % | 4,1 % | +7,2 % | −10 % / +158 % |
| AUTO.LAutotrader Group PLC | 4,8 mld | 16,4 | 60,2 % | 47,1 % | +3,9 % | −13 % / −23 % |
| BBY.LBalfour Beatty PLC | 4,2 mld | 16,3 | 23,2 % | 2,8 % | +15,2 % | +20 % / +160 % |
| ABDN.LAberdeen Group PLC | 4,1 mld | 10,8 | 8,0 % | 28,9 % | −2,1 % | +11 % / +41 % |
| BKG.LThe Berkeley Group Holdings PLC | 3,6 mld | 11,3 | 8,8 % | 13,4 % | −4,2 % | −0 % / −22 % |
| BME.LB&M European Value Retail PLC | 2,9 mld | 17,4 | 21,2 % | 2,8 % | +3,7 % | +68 % / −51 % |
| AJB.LAj Bell PLC | 2,4 mld | 22,8 | 49,9 % | 33,1 % | +18,0 % | +8 % / +128 % |
| ASHM.LAshmore Group PLC | 1,4 mld | 13,9 | 13,1 % | 71,6 % | −0,1 % | +28 % / +18 % |
| BCG.LBaltic Classifieds Group PLC | 1,2 mld | 23,2 | 15,8 % | 57,6 % | +6,9 % | −99 % / −99 % |
| APN.LApplied Nutrition PLC | 763,6 mil | 36,2 | 41,2 % | 19,7 % | +24,2 % | +71 % / indisponibil |
| BAG.LA.G. Barr P.L.C. | 671,9 mil | 14,4 | 14,4 % | 10,8 % | +4,0 % | −7 % / +26 % |
| ASC.LAsos PLC | 494,5 mil | — | -81,3 % | -12,0 % | −14,7 % | +71 % / +8 % |
| ALFA.LAlfa Financial Software Holdings PLC | 486,8 mil | 16,3 | 61,5 % | 23,8 % | +15,3 % | −28 % / +10 % |
| AML.LAston Martin Lagonda Global Holdings PLC | 344,3 mil | — | -93,4 % | -39,2 % | −20,6 % | −45 % / −85 % |
| APTD.LAptitude Software Group PLC | 111,3 mil | 28,5 | 7,2 % | 6,2 % | −7,3 % | −30 % / −23 % |
| AMGO.LAmigo Holdings PLC | 9,9 mil | — | — | — | −81,9 % | +325 % / +844 % |
| ASBE.LAssociated British Engineering PLC | 605,3 mii | — | -19,1 % | — | indisponibil | indisponibil / indisponibil |
| AMIF.LAmicorp Fs (uk) PLC | 221,6 mii | 0,1 | 27,5 % | 9,1 % | +8,1 % | indisponibil / indisponibil |
| AAF.LAirtel Africa PLC | — | — | 24,1 % | 10,6 % | +29,5 % | −7 % / +164 % |
| AAL.LAnglo American PLC | — | — | -19,3 % | -20,2 % | +4,5 % | +30 % / +76 % |
| ACG.LAcg Metals Limited | — | — | -80,3 % | -32,0 % | +134,8 % | +60 % / +63 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru CPG.L din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 21,25 Randament total -38 % · Pe an -38 % | 37,48 Randament total 10 % · Pe an 10 % | 56,34 Randament total 65 % · Pe an 65 % |
| 3 ani | 22,83 Randament total -33 % · Pe an -13 % | 45,09 Randament total 32 % · Pe an 10 % | 74,10 Randament total 117 % · Pe an 30 % |
| 5 ani | 24,53 Randament total -28 % · Pe an -6 % | 54,25 Randament total 59 % · Pe an 10 % | 97,46 Randament total 186 % · Pe an 23 % |
- P/E la ieșire± 11,27
- Marja netă± 7,89
- Creșterea anuală a veniturilor± 6,17
- Diluare anuală± 0,66
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Compass Group este un lider global în servicii alimentare contractate, cu o strategie bazată pe segmente specializate și pe achiziții în Europa. Pentru exercițiul fiscal 2025 compania a raportat o creștere organică a veniturilor de 8,7% 1, iar piața estimată de conducere este de circa 360 mld. USD 1, ceea ce face ca perspectiva de creștere pe termen lung să rămână în centrul atenției investitorilor.
SWOT
Puncte tari
- Compania are o scară globală și un model sectorial descentralizat, ceea ce îi oferă flexibilitate și putere de negociere 1.
- Retenția clienților este ridicată, iar creșterea netă de business a rămas în intervalul țintă timp de mai mulți ani consecutivi 1.
- Bilanțul este solid, cu rating investment grade, iar grupul are lichiditate disponibilă ridicată pentru investiții 1.
Puncte slabe
- Datoria netă a crescut în exercițiul fiscal 2025, iar achizițiile au diluat ROCE pe termen scurt 1.
- Creșterea depinde de achiziții, ceea ce introduce riscuri de integrare și de așteptări față de sinergii 1.
- Marja operațională rămâne relativ mică, iar costurile alimentare pot reduce rapid rentabilitatea 1.
Oportunități
Amenințări
- Presiunile macroeconomice și operaționale pot reduce bugetele clienților sau pot întârzia externalizările 1.
- Creșterea costurilor alimentare și riscurile de siguranță alimentară pot afecta marjele și reputația 1.
- Concurența din partea operatorilor regionali și a serviciilor interne poate limita creșterea în anumite piețe 1.
Riscuri
- Siguranța alimentarăridicat
Un incident grav de siguranță alimentară ar putea afecta reputația și contractele clienților, iar grupul a raportat deja incidente peste limita globală 1.
- Integrarea achizițiilormediu
Achizițiile din Europa și din America de Nord ar putea genera costuri de integrare și sinergii mai mici decât cele așteptate 1.
- Presiunea costurilormediu
Creșterea costurilor alimentare poate reduce marjele dacă nu pot fi transferate clienților 1.
- Îndatorareascăzut
Datoria netă a crescut, iar finanțările pentru achiziții ar putea deveni mai scumpe dacă condițiile de finanțare se înrăutățesc 1.
- Reglementare și conformitatescăzut
Compania operează în mai multe jurisdicții, iar schimbările de reglementare sau incidentele de conformitate ar putea genera costuri suplimentare 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Creșterea organică a rămas puternică, susținută de retenția clienților și de creșterea netă de business în intervalul țintă 1.
- Piața este mare și încă puțin externalizată, iar cota grupului este modestă, ceea ce lasă spațiu pentru creștere pe termen lung 1.
- Compania generează flux de numerar liber semnificativ și are lichiditate ridicată pentru a continua achizițiile 1.
Ce ar strica teza
- Creșterea depinde tot mai mult de achiziții, iar integrarea acestora ar putea fi mai dificilă decât se estimează 1.
- Costurile alimentare și riscurile de siguranță alimentară ar putea presa marjele dacă nu sunt controlate 1.
- Datoria netă a crescut, iar ROCE a scăzut în exercițiul fiscal 2025 din cauza capitalului investit în achiziții 1.
De urmărit
- Evoluția creșterii organice și a creșterii nete de businessRezultatele anuale 2026
- Finalizarea achiziției Vermaat și integrarea afacerilor europene2026
- Evoluția marjei operaționale subiacente și a costurilor alimentareQ1 2026
- Indicatorul de siguranță în deplasări și incidentele de siguranță alimentară2026
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Compass Group PLC este un furnizor global de servicii alimentare și de suport, cu sediul în Marea Britanie și cotată la Londra. Compania își organizează activitatea pe sectoare precum business și industrie, sport și divertisment, educație, apărare și offshore, precum și sănătate și locuire pentru seniori. În exercițiul fiscal 2025 veniturile subiacente au fost de 46.127 mil. USD 1, iar grupul spune că operează într-un model descentralizat, cu scară globală 1.
Structura raportării este împărțită în două regiuni: America de Nord, cu venituri subiacente de 31.417 mil. USD 1, și International, care a fost reorganizată în octombrie 2024 prin combinarea Europei cu restul lumii și a generat 14.710 mil. USD 1. Veniturile statutare și cele subiacente diferă ușor, mai ales din cauza modului de prezentare a rezultatelor joint venture-urilor din Orientul Mijlociu 1.
Compania a finanțat creșterea prin achiziții și investiții, iar în exercițiul fiscal 2025 a cheltuit aproximativ 1,3 mld. USD net pentru achiziții, inclusiv Dupont Restauration și 4Service 1. Ieșirea din patru țări, Chile, Columbia, Mexic și Kazahstan, a finalizat programul de reorganizare a portofoliului 1.
Segmente
Piața în context
Conducerea estimează piața globală de servicii alimentare contractate la circa 360 mld. USD, iar cota grupului este sub 15% 1. Aproape trei sferturi din piață sunt încă operate intern de către clienți sau de jucători regionali, ceea ce deschide spațiu pentru externalizări noi 1. Creșterea pe termen lung depinde, potrivit companiei, de noile capabilități adăugate prin achiziții 1.
Piața este influențată de presiunile operaționale și macroeconomice, care, potrivit conducerii, mențin interesul pentru externalizări 1. Costurile alimentare au crescut semnificativ în exercițiul fiscal 2025, iar grupul a reportat că riscul de siguranță alimentară a rămas controlat 1.
Tendințe
- Externalizarea serviciilor alimentarevânt din spate
Conducerea spune că multe organizații încă nu au externalizat serviciile alimentare, ceea ce poate extinde piața adresabilă a companiei 1.
- Achizițiile în Europavânt din spate
Grupul investește în achiziții de platforme europene, iar integrarea afacerilor deja achiziționate începe să contribuie la profit 1. Dacă integrarea rămâne pe grafic, acest lucru ar putea susține creșterea profitului.
- Presiunea costurilor alimentarevânt din față
În exercițiul fiscal 2025 grupul a suportat costuri alimentare suplimentare semnificative, iar riscul de siguranță alimentară a crescut ușor 1. Dacă aceste costuri nu pot fi transferate integral clienților, marjele ar putea fi afectate.
- Consolidarea portofoliuluimixt
Compania a ieșit din patru țări în exercițiul fiscal 2025, iar achizițiile au crescut capitalul investit și au redus ROCE 1. Efectul asupra rentabilității ar putea deveni mixt pe termen scurt.
Poziția concurențială
Sursele regulatorii ale companiei nu numesc concurenți individuali, dar descriu o piață fragmentată, în care aproape trei sferturi din activitate sunt încă realizate de operatori interni sau regionali 1. Compass se diferențiază prin modelul său sectorial și prin scara globală 1.
Competiția se manifestă mai ales în licitațiile pentru contracte de externalizare și în capacitatea de a păstra clienții, pe care grupul o descrie ca fiind ridicată, cu o rată de retenție de 96,3% 1. Compania spune că clienții îi apreciază expertiza operațională și leadershipul în gândire 1.
- Operatori regionali și interni
Companiile menționate de sursă sunt operatori regionali și servicii interne ale clienților, care domină încă o parte importantă din piață.
- Furnizori regionali de servicii alimentare
Sursa descrie acești jucători ca parte din piața fragmentată, fără a-i numi.
- Operatori de vending și servicii fără personal
Segmentul Canteen din America de Nord concurează într-o nișă în care compania își extinde capabilitățile prin achiziții 1.
- Furnizori de servicii pentru sectorul educațional
Sectorul educație este unul dintre cele în care grupul operează, dar sursa nu identifică competitorii direcți.
Știri și depuneri
Din presă
- Șase corporații gigant din țările nordice vor colabora în domeniul apărării / Ericsson, Kongsberg, Nokia, Terma, Patria și Saab și-au prezentat planurile la Göteborg, la reuniunea Nordic CompassG4Media · 05 nov. 2026 · RO
- Speaking in a second language may shift your moral compass—but it can't overpower itPhys.org · 04 nov. 2026 · EN
- Speaking in a second language may shift your moral compass – but it can’t overpower itThe Conversation — Europe · 04 nov. 2026 · EN
- New national home listing database is taking on Compass in the battle for control of real estate informationCNBC — Top News · 03 nov. 2026 · EN
- Japan’s Economic Diplomacy: A Compass in a Divided WorldThe Diplomat (Asia geopolitics) · 01 nov. 2026 · EN
- Small molecular twists may strengthen nature's magnetic compassPhys.org · 30 oct. 2026 · EN
- COMPASS pathway enables regulatory T cells to prevent devastating autoimmune responses to gut bacteriaMedical Xpress · 29 oct. 2026 · EN
- Ukraine finds Russia’s Geran drones fitted with a compass that works through GPS jamming, but Western electronics still at their coreEuromaidan Press (UA, EN) · 29 oct. 2026 · EN
- battledrones v14: Compass Rose, a four player mapSimon Willison Blog · 24 oct. 2026 · EN
- MerchantPro Compass: Primul trimestru cu dubla taxare a coletelor non-UE aduce +13% comenzi pe magazinele online locale. Fashion trece de la stagnare la +17%Mediafax · 20 oct. 2026 · RO
- ► Terma joins Nordic Compass Defence Track to strengthen Nordic Defence industrial cooperationEuropean Defence Review · 20 oct. 2026 · RO
- Compass Files Suit Over California Home Listing Service RulesBloomberg Markets · 16 oct. 2026 · EN
- Compass Pathways CEO: Psychedelics company will ‘go slow before we go fast’STAT News · 15 oct. 2026 · EN
- Netanyahu accuses Nobel Committee of losing 'moral compass' after Peace PrizeTASS (RU, EN) · 09 oct. 2026 · EN
- Hacker Conversations: Rob Juncker, a Knock at the Door and a Moral CompassSecurityWeek · 01 oct. 2026 · EN
- Neeyamo Global Payroll Compliance AI Enters Its Third Generation with Multi - Agent CompassSurge — GDELT DOC · 30 sept. 2026 · RO
- Pigeons' proposed inner-ear compass runs into a noise problemPhys.org · 23 sept. 2026 · EN
- Bikies, ‘moral compass malfunctions’ and corruption cost: Victoria’s Big Build royal commission holds first public hearingThe Guardian World · 23 sept. 2026 · EN
- How a dissident poet became Ukraine’s moral compassKyiv Independent (UA, EN) · 18 sept. 2026 · EN
- Compass CEO Warns Housing Market Is Splitting Apart as 42% of Homes See Price Cuts, Highest in Nearly a Decade: 'There's Not One Market'Yahoo Finance — News · 13 sept. 2026 · EN
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202508 ian. 2026
- Raportul anual 202418 dec. 2024
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2025-09-30 (ESEF) · SEC / Compass Group PLC · 30 sept. 2025
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.