olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
PZ CORMAY S.A. CRM.WA
Polonia · GPW Warszawa · ISIN PLCMRAY00029 · Verticală: Companii listate din Polonia
PZ CORMAY este un producător și distribuitor polonez de echipamente medicale și reactivi de diagnostic, listat pe piața paralelă a Bursei de la Varșovia. Anul 2022 a fost marcat de războiul din Ucraina, care a afectat direct o parte importantă a vânzărilor din Rusia, Belarus și Ucraina, reprezentând 24% din veniturile grupului.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea PZ CORMAY S.A. (CRM.WA) costa 0,48 PLN (−3,02 % într-o zi), cu capitalizare 39,5 mil PLN, randament al dividendului 0,02 %, beta -0,01, interval pe 52 de săptămâni 0,35–0,79 PLN.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 38,8
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 0,47 – 0,53
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,13 · lățimea benzii 12,3 %
- SMA 50 / 200
- 0,52 / 0,52
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- -0,01 / -0,01
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −7,5 % | +0,4 % | −7,9 pp | — |
| 3 luni | −10,3 % | −3,3 % | −7,0 pp | — |
| 6 luni | −18,8 % | +4,0 % | −22,7 pp | — |
| De la început de an | +27,9 % | +8,1 % | +19,8 pp | — |
| 1 an | +20,6 % | +10,7 % | +9,9 pp | +7,1 % |
| 3 ani | −17,6 % | +50,1 % | −67,7 pp | +3,3 % |
| 5 ani | −68,7 % | +43,6 % | −112,3 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2020 | 2021 | 2022 |
|---|---|---|---|
| Venituri | 65,3 mil | 84,7 mil | 85,4 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | +29,8 % | +0,7 % |
| Profit net | -12,7 mil | 1,6 mil | -6,6 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil | −501,7 % |
| EPS diluat | -0,15 | 0,02 | -0,08 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | −500,0 % |
| netă % | -19,4 % | 1,9 % | -7,7 % |
| Flux de numerar liber | -344,0 mii | -5,9 mil | -11,2 mil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2022 · 31 dec. 2022
- Numerar
- 1,3 mil PLN
- Datorie financiară
- indisponibil PLN
- Datorie netă
- indisponibil PLN
- Capitaluri proprii
- 61,8 mil PLN
- Active totale
- 102,0 mil PLN
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 1,64x
- ROE
- -10,3 %
- ROA
- -6,5 %
- Marja FCF
- -13,1 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (PLN)
Marje
Cont de profit și pierdere · PLN
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 65,3 mil | 84,7 mil | 85,4 mil | esef· 09 mai 2023verificat |
| Costul vânzărilor | 38,8 mil | 50,2 mil | 50,5 mil | esef· 09 mai 2023verificat |
| Profit brut | 26,5 mil | 34,5 mil | 34,9 mil | esef· 09 mai 2023verificat |
| Cercetare și dezvoltare | — | 3,2 mil | 3,5 mil | esef· 09 mai 2023verificat |
| Profit operațional | -7,3 mil | -68,0 mii | -4,3 mil | esef· 09 mai 2023verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 6,7 mil | 2,0 mil | 4,8 mil | esef· 09 mai 2023verificat |
| Profit înainte de impozit | -12,7 mil | 1,8 mil | -6,2 mil | esef· 09 mai 2023verificat |
| Impozit pe profit | 120,0 mii | 79,0 mii | 402,0 mii | esef· 09 mai 2023verificat |
| Profit net | -12,7 mil | 1,6 mil | -6,6 mil | esef· 09 mai 2023verificat |
| EPS diluat | -0,15 | 0,02 | -0,08 | esef· 09 mai 2023verificat |
| Dividend pe acțiune | 0,00 | 0,00 | 0,00 | esef· 09 mai 2023derivat |
Bilanț · PLN
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 9,7 mil | 2,5 mil | 1,3 mil | esef· 09 mai 2023verificat |
| Creanțe | 12,9 mil | 14,2 mil | 17,2 mil | esef· 09 mai 2023verificat |
| Stocuri | 15,2 mil | 18,6 mil | 26,8 mil | esef· 09 mai 2023verificat |
| Active curente | 63,9 mil | 63,4 mil | 58,9 mil | esef· 09 mai 2023verificat |
| Imobilizări corporale nete | 11,0 mil | 15,6 mil | 17,5 mil | esef· 09 mai 2023verificat |
| Fond comercial | 0 | 0 | 0 | esef· 09 mai 2023verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 14,1 mil | 15,9 mil | 20,6 mil | esef· 09 mai 2023verificat |
| Active totale | 93,7 mil | 99,7 mil | 102,0 mil | esef· 09 mai 2023verificat |
| Datorii curente | 25,3 mil | 29,9 mil | 35,8 mil | esef· 09 mai 2023verificat |
| Datorii totale | 30,4 mil | 34,3 mil | 40,2 mil | esef· 09 mai 2023verificat |
| Capital propriu | 63,3 mil | 65,4 mil | 61,8 mil | esef· 09 mai 2023verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 84,4 mil | 81,8 mil | 82,1 mil | esef· 09 mai 2023derivat |
Fluxuri de numerar · PLN
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | -161,0 mii | -1,5 mil | -8,7 mil | esef· 09 mai 2023verificat |
| Investiții (capex) | 183,0 mii | 4,4 mil | 2,5 mil | esef· 09 mai 2023verificat |
| Flux de numerar liber | -344,0 mii ≈ | -5,9 mil ≈ | -11,2 mil ≈ | esef· 09 mai 2023derivat |
| Flux de numerar din investiții | 154,0 mii | -4,7 mil | 9,0 mil | esef· 09 mai 2023verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 2,1 mil | -619,0 mii | -1,3 mil | esef· 09 mai 2023verificat |
| Dividende plătite | 178,0 mii | 279,0 mii | 5,0 mii | esef· 09 mai 2023verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 5 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 31,2 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 39,5 mil PLN
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Datele sunt mai vechi decât pragul de prospețime.
Scorul pe grupe
31 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 6,5 %
- Prima de risc a pieței
- 6,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 12,5 %
- Creștere terminală
- 3,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 31,2 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | -7,7 % | 13 (față de colegi) | 20 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | -0,9x | 0 (pe interval fix) | 20 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,6x | 70 (pe interval fix) | 13 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | -28,3 % | 0 (pe interval fix) | 27 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 0,0 % | 0 (pe interval fix) | 20 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie28/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate· parțial13/100 · 1/3 factori cu valoare
- Randamente· parțial0/100 · 1/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
PZ Cormay Spółka Akcyjna (CRM.WA). Ultimul exercițiu complet: 2022; date până la 2022-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 85,4 mil PLN în 2022; creștere an/an 0,7 %; marjă netă -7,7 %; ROE -10,4 %.
Intervalul de valoare estimat este 0,00–0,00 PLN pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 0,00 PLN, prețul de 0,48 PLN lasă un potențial de -99,8 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -44 264,1 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 31,2 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Lichiditatea curentă: 1,6x
Ce o infirmă
- Marja netă: -7,7 %
- Acoperirea dobânzilor: -0,9x
- Randament FCF: -28,3 %
- Randamentul distribuirilor către acționari: 0,0 %
- Prețul este peste intervalul de valoare estimat
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Polonia · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| BDX.WABudimex Spółka Akcyjna | 19,3 mld | 36,1 | 41,5 % | 6,2 % | +8,9 % | +21 % / +36 % |
| ACP.WAAsseco Poland S.A. | 19,2 mld | 38,1 | 7,8 % | 2,9 % | +19,8 % | +19 % / +202 % |
| BFT.WABenefit Systems Spółka Akcyjna | 18,1 mld | 131,1 | 20,8 % | 7,2 % | +99,9 % | +74 % / +221 % |
| ASE.WAAsseco South Eastern Europe Spółka Akcyjna | 3,7 mld | 19,8 | 18,1 % | 12,0 % | +36,5 % | +7 % / +52 % |
| 1AT.WAAtal Spółka Akcyjna | 2,3 mld | 6,4 | 29,8 % | 22,2 % | −1,3 % | +7 % / +8 % |
| ATT.WAGrupa Azoty Spółka Akcyjna | 1,7 mld | — | -37,9 % | -20,8 % | −45,1 % | −10 % / −22 % |
| ARH.WAArchicom Spółka Akcyjna | 1,3 mld | 12,1 | 15,9 % | 22,1 % | −21,6 % | +13 % / +89 % |
| ACT.WAAction S.A. | 997,4 mil | 27,1 | 8,3 % | 1,5 % | +6,1 % | +70 % / +170 % |
| BRS.WABoryszew Spółka Akcyjna | 889,2 mil | 8,3 | 6,3 % | 1,6 % | +8,4 % | −24 % / −26 % |
| AGO.WAAgora Spółka Akcyjna | 601,9 mil | — | -14,2 % | -9,2 % | +15,2 % | +40 % / +21 % |
| AMB.WAAmbra S.A. | 468,0 mil | 7,6 | 16,4 % | 7,0 % | +12,9 % | +5 % / −33 % |
| ATC.WAArctic Paper Spółka Akcyjna | 357,2 mil | 1,4 | 16,3 % | 7,0 % | −27,5 % | −38 % / −75 % |
| ATG.WA"atm Grupa Spółka Akcyjna" | 299,3 mil | 11,1 | 8,9 % | 11,6 % | −22,0 % | −11 % / +3 % |
| ART.WAArtifex Mundi S.A. | 226,6 mil | 17,4 | 35,7 % | 33,3 % | +51,9 % | +46 % / +12 % |
| APN.WAAPLISENS Spółka Akcyjna | 194,6 mil | 9,5 | 11,4 % | 13,8 % | +21,8 % | −1 % / −21 % |
| BMC.WABumech Spółka Akcyjna | 155,7 mil | — | -3,4 % | -3,9 % | −40,0 % | −37 % / −49 % |
| ALI.WAALTUS Spolka Akcyjna | 153,9 mil | 16,8 | 7,9 % | 16,9 % | +30,3 % | +34 % / +48 % |
| BBT.WABoomBit Spółka Akcyjna | 71,4 mil | 4,5 | 20,7 % | 6,4 % | −16,5 % | −19 % / −57 % |
| BBD.WABbi Development S.A. | 54,1 mil | 1,1 | 36,0 % | 208,3 % | +50,2 % | +1 % / +9 % |
| ALG.WAAll in! Games Spółka Akcyjna | 39,8 mil | — | — | -156,9 % | −72,2 % | −27 % / −56 % |
| CRM.WAPZ Cormay Spółka Akcyjna | 39,5 mil | — | -10,4 % | -7,7 % | +0,7 % | +20 % / −29 % |
| BMX.WABioMaxima Spółka Akcyjna | 37,0 mil | 63,2 | 1,2 % | 1,3 % | −67,5 % | −29 % / −45 % |
| 06N.WAMagna Polonia Spółka Akcyjna | 31,3 mil | 0,5 | 115,4 % | 964,7 % | +13,0 % | −28 % / −42 % |
| BCM.WABETACOM Spółka Akcyjna | 26,7 mil | 17,6 | 8,0 % | 0,9 % | +21,3 % | +8 % / +4 % |
| AWM.WAAirway Medix Spółka Akcyjna | 14,3 mil | — | -25,8 % | -117.400,0 % | −97,7 % | −23 % / −43 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru CRM.WA din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (PLN)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 3 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 5 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
PZ CORMAY este un producător și distribuitor polonez de echipamente medicale și reactivi de diagnostic, listat pe piața paralelă a Bursei de la Varșovia. Anul 2022 a fost marcat de războiul din Ucraina, care a afectat direct o parte importantă a vânzărilor din Rusia, Belarus și Ucraina, reprezentând 24% din veniturile grupului 1.
SWOT
Puncte tari
- Prezență stabilită pe piețele din Europa de Est prin filiale proprii și relații de lungă durată cu spitale și distribuitori.
- Cota de venituri din regiune este semnificativă, dar nu copleșitoare, iar grupul operează și în alte zone.
- Conducerea a confirmat continuitatea activității fără îndoieli semnificative privind capacitatea de funcționare.
Puncte slabe
- Dependența de piețele Rusiei și Belarusului, unde cererea și plățile sunt afectate de sancțiuni.
- Activele din Rusia și Belarus includ stocuri și analizatoare închiriate care nu pot fi ușor redirecționate către alte piețe.
- Conducerea nu a putut estima perspectivele pe termen lung pentru piețele din regiune.
Oportunități
- Dacă sancțiunile sau conflictul se atenuează, vânzările pe piețele afectate ar putea reveni.
- Extinderea ofertei pe alte piețe din Europa Centrală și de Est ar putea compensa expunerea regională.
- Cererea pentru diagnostic medical ar putea crește pe termen lung, dacă bugetele sanitare se stabilizează.
Amenințări
- Noi pachete de sancțiuni ar putea restricționa și mai mult exporturile și decontările.
- Scăderea bugetelor sanitare din Rusia și Belarus ar putea reduce comenzile.
- Dacă situația din Ucraina se agravează, recuperarea creanțelor ar putea deveni dificilă.
Riscuri
- Sancțiuni și restricții bancareridicat
Restricțiile asupra băncilor rusești și belaruse pot afecta plățile către Jednostka Dominująca, chiar dacă până acum decontările au continuat.
- Scăderea cererii în Rusia și Belarusridicat
Cererea slăbită după primele luni de război și reducerea bugetelor sanitare ar putea diminua vânzările din regiune.
- Întreruperea vânzărilor în Ucrainamediu
Vânzările către Ucraina au scăzut sever, iar gradul de recuperare al creanțelor depinde de evoluția conflictului.
- Costuri logistice crescutemediu
Transportul către Rusia și Belarus este mai scump și mai lent, ceea ce ar putea afecta marjele.
- Imposibilitatea de a redirecționa stocurilescăzut
Interdicția de export a dispozitivelor medicale din Rusia face ca stocurile rămase să nu poată fi vândute în alte țări.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă tensiunile geopolitice se reduc, vânzările din regiune ar putea reveni la nivelul anterior invaziei.
- Activitatea de bază în diagnostic și echipamente medicale rămâne necesară indiferent de conjunctură.
- Grupul a raportat continuitatea plăților de la clienții din regiune, ceea ce sugerează o anumită reziliență operațională.
Ce ar strica teza
- Sancțiunile ar putea deveni mai stricte, blocând definitiv accesul la piețele din Rusia și Belarus.
- Conducerea nu a putut estima perspectivele pe termen lung pentru regiune, ceea ce lasă incertitudine asupra veniturilor viitoare.
- Dacă bugetele sanitare din țările afectate se reduc în continuare, cererea pentru produsele grupului ar putea scădea mai mult.
De urmărit
- Evoluția plăților și a decontărilor cu filialele din Rusia și Belarus2023
- Stadiul vânzărilor către distribuitorul din Ucraina2023
- Decizia conducerii privind continuarea sau suspendarea activității în Rusia, Belarus și Ucrainanext annual report
- Impactul noilor sancțiuni asupra costurilor de transport și logistică2023
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Grupul kapitałowy Cormay desfășoară activitate în domeniul sprzedaży sprzętu medical și al reactivilor de diagnostic, având filiale precum Kormej Diana Sp. z o.o. și Kormiej Rusland Sp. z o.o. care operează pe piețele din Belarus și Rusia 1. Compania este listată la Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, pe piața paralelă, sub simbolul CORMAY, și face parte din indicii WIG-leki și WIG 1. Potrivit raportului anual, grupul își menține activitatea de bază, în ciuda incertitudinii legate de piețele est-europene 1.
Segmente
Analizatoare și reactivi pentru Europa de Est
Vânzările de analizatoare medicale și reactivi către Rusia, Belarus și Ucraina au totalizat 20829 mii PLN în 2022, în creștere cu 20% față de 2021 1. Analizatoarele sunt în mare parte închiriate spitalelor, ceea ce face ca aceste active să fie sensibile la evoluția pieței locale 1.
Piața în context
Piața dispozitivelor medicale și a reactivilor de diagnostic din regiunea Europei de Est este dependentă de bugetele sanitare ale guvernelor și de sancțiunile economice aplicate statelor vizate 1. Raportul arată că cererea pe piețele rusă și belarusă a slăbit în a doua jumătate a anului 2022, după o creștere inițială 1.
Tendințe
- Sancțiunile economice internaționalevânt din față
Pachetele succesive de sancțiuni și restricțiile privind decontările bancare afectează plățile și exporturile către Rusia și Belarus, iar compania a raportat deja perturbări logistice 1.
- Creșterea costurilor de transportvânt din față
Compania a observat o creștere semnificativă a costurilor și a duratei de transport către Rusia și Belarus, ceea ce ar putea îngreuna livrările 1.
- Redirecționarea costurilor de cercetare și conformitatemixt
Schimbarea modului de contabilizare a costurilor de cercetare-dezvoltare și a conformității regulatorii oferă o imagine mai clară asupra performanței operaționale 1.
- Stabilitatea decontărilor prin bănci străinemixt
Plățile de la filialele din Rusia și Belarus au continuat fără perturbări semnificative prin băncile străine nesancționate, dar acest mecanism ar putea fi afectat în viitor 1.
Poziția concurențială
Raportul anual nu identifică explicit concurenți, astfel încât peisajul competitiv nu poate fi detaliat pe baza acestei surse. Poziția grupului pe piețele din Europa de Est depinde de relațiile cu distribuitorii și spitalele locale 1.
- Concurenți nenumiți în sursă
Sursa nu numește concurenți; nu pot fi indicate nume sau simboluri bursiere fără informații suplimentare.
- Distribuitori locali din Ucraina
Grupul vinde pe Ucraina către un distribuitor neafiliat, a cărui activitate depinde de cererea din estul țării 1.
- Producători locali din Rusia și Belarus
Sursa menționează doar percepția furnizorilor din țările de pe lista statelor neprietene, fără identificarea concurenților.
- Furnizori din țările UE
Companiile din statele aflate pe lista nefavorabilă Rusiei pot fi percepute negativ de clienții publici, ceea ce ar putea favoriza furnizorii din alte țări 1.
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202209 mai 2023
- Raportul anual 202128 apr. 2022
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2022-12-31 (ESEF) · SEC / PZ CORMAY S.A. · 31 dec. 2022
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.