olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

Crest Nicholson Holdings plc CRST.L

Regatul Unit · London Stock Exchange · ISIN GB00B8VZXT93 · Verticală: Companii listate din Regatul Unit

0,66GBP−1,05 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Crest Nicholson este un dezvoltator imobiliar rezidențial din Marea Britanie. În anul fiscal 2025 compania a raportat o datorie netă de £38.2m, iar marja de manevră față de convenanții de îndatorare a rămas un subiect central, în contextul unei perioade de provizioane mari pentru remedierea clădirilor cu materiale combustibile.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Crest Nicholson Holdings plc (CRST.L) costa 0,66 GBP (−1,05 % într-o zi), cu capitalizare 168,5 mil GBP, P/E 73,1 pe un EPS diluat de 0,01 GBP în ultimele 12 luni, randament al dividendului 19,04 %, beta 0,98, interval pe 52 de săptămâni 0,56–1,69 GBP.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
168,5 mil GBP
acțiuni la 31 oct. 2024
P/E (TTM)
73,1
EPS diluat TTM 0,01 · TTM până la 31 oct. 2025
E/P (TTM)
1,37 %
TTM până la 31 oct. 2025
Randament dividend
19,04 %
DPS 12 luni 0,13
Beta (2 ani)
0,98
Volatilitate (1 an) 68 %
Interval 52 săpt.
0,561,69

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
56,7
puternic (55–70)
Bollinger (20, 2)
0,58 – 0,68
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,77 · lățimea benzii 15,9 %
SMA 50 / 200
0,61 / 0,86
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
0,01 / 0,01
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună+10,2 %−0,6 %+10,9 pp—
3 luni+3,1 %−4,2 %+7,3 pp—
6 luni−9,5 %+4,3 %−13,8 pp—
De la început de an−54,1 %+7,5 %−61,6 pp—
1 an−59,9 %+9,9 %−69,8 pp+5,8 %
3 ani−61,3 %+49,8 %−111,2 pp+26,3 %
5 ani−81,3 %+42,8 %−124,1 pp—
Scădere maximă (1 an)
−67,0 %
11 nov. 2025 → 14 sept. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−85,1 %
04 ian. 2022 → 14 sept. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
−28,5 %
EURO STOXX 50 +7,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 50 din propriul istoric de 2 trimestre (min 22,9, mediană 103,4, max 183,9; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu202320242025
Venituri657,5 mil618,2 mil610,8 mil
Venituri an/anindisponibil−6,0 %−1,2 %
Profit net17,9 mil-105,0 mil2,2 mil
Profit net an/anindisponibil−686,6 %indisponibil
EPS diluat0,07-0,410,01
EPS diluat an/anindisponibil−685,7 %indisponibil
netă %2,7 %-17,0 %0,4 %
Flux de numerar liber-167,4 mil-69,2 mil-11,9 mil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 oct. 2025

Numerar
125,0 mil GBP
Datorie financiară
163,2 mil GBP
Datorie netă
38,2 mil GBP
Capitaluri proprii
718,1 mil GBP
Active totale
1,4 mld GBP
Datorie / capitaluri
0,23x
Lichiditate curentă
2,63x
ROE
0,3 %
ROA
0,2 %
Marja FCF
-1,9 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (GBP)

Marje

Cont de profit și pierdere · GBP

Venituri
2023
657,5 mil
2024
618,2 mil
2025
610,8 mil

esef· 17 feb. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
572,8 mil
2024
691,9 mil
2025
529,5 mil

esef· 17 feb. 2026verificat

Profit brut
2023
84,7 mil
2024
-73,7 mil
2025
81,3 mil

esef· 17 feb. 2026verificat

Profit operațional
2023
29,9 mil
2024
-130,8 mil
2025
24,2 mil

esef· 17 feb. 2026verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
14,2 mil
2024
18,9 mil
2025
23,4 mil

esef· 17 feb. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
23,1 mil
2024
-145,8 mil
2025
2,9 mil

esef· 17 feb. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
5,2 mil
2024
-40,8 mil
2025
700,0 mii

esef· 17 feb. 2026verificat

Profit net
2023
17,9 mil
2024
-105,0 mil
2025
2,2 mil

esef· 17 feb. 2026verificat

EPS diluat
2023
0,07
2024
-0,41
2025
0,01

esef· 17 feb. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
0,17
2024
0,13
2025
—

esef· 25 feb. 2025derivat

Bilanț · GBP

Numerar
2023
162,6 mil
2024
73,8 mil
2025
125,0 mil

esef· 17 feb. 2026verificat

Creanțe
2023
120,0 mil
2024
98,1 mil
2025
111,3 mil

esef· 17 feb. 2026verificat

Stocuri
2023
1,2 mld
2024
1,1 mld
2025
1,1 mld

esef· 17 feb. 2026verificat

Active curente
2023
1,5 mld
2024
1,3 mld
2025
1,3 mld

esef· 17 feb. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
2,2 mil
2024
3,2 mil
2025
2,8 mil

esef· 17 feb. 2026verificat

Active totale
2023
1,5 mld
2024
1,4 mld
2025
1,4 mld

esef· 17 feb. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
14,2 mil
2024
19,1 mil
2025
99,1 mil

esef· 17 feb. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
83,5 mil
2024
63,2 mil
2025
64,1 mil

esef· 17 feb. 2026verificat

Datorii curente
2023
438,7 mil
2024
401,6 mil
2025
492,7 mil

esef· 17 feb. 2026verificat

Datorii totale
2023
674,0 mil
2024
713,3 mil
2025
702,7 mil

esef· 17 feb. 2026verificat

Capital propriu
2023
851,4 mil
2024
722,5 mil
2025
718,1 mil

esef· 17 feb. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2023
255,7 mil
2024
256,1 mil
2025
—

esef· 17 feb. 2026derivat

Fluxuri de numerar · GBP

Flux de numerar operațional
2023
-165,6 mil
2024
-67,8 mil
2025
-11,9 mil

esef· 17 feb. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
1,8 mil
2024
1,4 mil
2025
0

esef· 17 feb. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
-167,4 mil ≈
2024
-69,2 mil ≈
2025
-11,9 mil ≈

esef· 17 feb. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
1,6 mil
2024
25,0 mil
2025
-6,5 mil

esef· 17 feb. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-47,0 mil
2024
-46,0 mil
2025
69,6 mil

esef· 17 feb. 2026verificat

Dividende plătite
2023
43,6 mil
2024
32,1 mil
2025
6,4 mil

esef· 17 feb. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
1,0 mil
2024
100,0 mii
2025
0

esef· 17 feb. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-1,2 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă

Profitabilitate

Marja brută
13,3 %
calculat olivLawFY 2025
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
4,0 %
calculat olivLawFY 2025
Marja netă
0,4 %
calculat olivLawFY 2025
Marja FCF
-1,9 %
calculat olivLawFY 2025

Randamente

ROE
0,3 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 oct. 2025
ROA
0,2 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 oct. 2025
ROIC
2,5 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 oct. 2025
ROCE
2,6 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 oct. 2025
Rata de distribuire (EPS)
1.392,2 %
calculat olivLawFY 2025
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă

Bilanț și datorie

Datoria netă
38,2 mil GBP
calculat olivLawbilanț la 31 oct. 2025
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
0,2x
calculat olivLawbilanț la 31 oct. 2025
Acoperirea dobânzilor
1,0x
calculat olivLawFY 2025

Lichiditate

Lichiditatea curentă
2,6x
calculat olivLawbilanț la 31 oct. 2025
Lichiditatea rapidă
0,5x
calculat olivLawbilanț la 31 oct. 2025
Lichiditatea imediată
0,3x
calculat olivLawbilanț la 31 oct. 2025

Numerar

Fluxul de numerar operațional
-11,9 mil GBP
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
0 GBP
calculat olivLawFY 2025
Fluxul de numerar liber
-11,9 mil GBP
calculat olivLawFY 2025
Conversia profitului în FCF
-540,9 %
calculat olivLawFY 2025
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
63 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 oct. 2025
Zile de stoc (DIO)
753 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 oct. 2025
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
168,5 mil GBP
calculat olivLawbilanț la 31 oct. 2025
Valoarea întreprinderii (EV)
206,7 mil GBP
calculat olivLawbilanț la 31 oct. 2025
Capitalizare / profit net TTM
76,6x
calculat olivLawFY 2025
P/E (TTM)
73,1x
calculat olivLawFY 2025
Randamentul profitului
1,4 %
calculat olivLawFY 2025
P/B
0,2x
calculat olivLawbilanț la 31 oct. 2025
P/S
0,3x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 oct. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
8,5x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 oct. 2025
EV/Venit
0,3x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 oct. 2025
P/FCF
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Randament FCF
-7,1 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 oct. 2025
Randamentul dividendului
19,0 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul distribuirilor către acționari
3,8 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 oct. 2025

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • acoperirea ponderilor scorului: 58,3 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

0,66 GBP

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 168,5 mil GBP

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
168,5 mil GBP
calculat olivLawbilanț la 31 oct. 2025
P/E (TTM)
73,1x
calculat olivLawFY 2025
P/B
0,2x
calculat olivLawbilanț la 31 oct. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
0,3 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 oct. 2025
Marja netă
0,4 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-1,2 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
19,0 %
calculat olivLawFY 2025

Acoperire și prospețime

29/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 oct. 2025
Data ultimului bilanț: 31 oct. 2025
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 oct. 2024
Sursă: esefpublicat 17 feb. 2026
verificat 86derivat 4

Scorul pe grupe

58 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

    Ipoteze (ilustrative, editoriale)

    Rata fără risc
    6,5 %
    Prima de risc a pieței
    6,0 %
    Beta (implicit)
    1,00
    Costul capitalului propriu
    12,5 %
    Creștere terminală
    3,0 %

    Scorul pe factori

    Date insuficiente

    Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 58,3 % din minimum 60 %

    FactorValoareScorPondere folosită
    ROIC · Calitate2,5 %17 (față de colegi)18 %
    Marja netă · Calitate0,4 %26 (față de colegi)11 %
    Conversia profitului în FCF · Calitate-540,9 %0 (pe interval fix)11 %
    CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
    Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie1,0x0 (pe interval fix)11 %
    Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie2,6x100 (pe interval fix)7 %
    P/E (TTM) · Evaluare73,1x0 (față de colegi)18 %
    EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randament FCF · Evaluare-7,1 %0 (pe interval fix)14 %
    Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente3,8 %54 (pe interval fix)11 %
    Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

    Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

    Grupele scorului

    • Bilanț și datorie40/100 · 2/3 factori cu valoare
    • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
    • Calitate15/100 · 3/3 factori cu valoare
    • Randamente· parțial54/100 · 1/2 factori cu valoare
    • Evaluare0/100 · 2/3 factori cu valoare

    O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

    Memo

    CREST NICHOLSON HOLDINGS PLC (CRST.L). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-10-31.

    Cifre calculate din situațiile financiare: venit 610,8 mil GBP în 2025; creștere an/an -1,2 %; marjă netă 0,4 %; ROE 0,3 %.

    Intervalul de valoare estimat este 0,13–0,28 GBP pe acțiune (mediana a 3 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 0,19 GBP, prețul de 0,66 GBP lasă un potențial de -71,5 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -250,4 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

    Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 58,3 % din minimum 60 %).

    Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

    Ce susține teza

    • Lichiditatea curentă: 2,6x

    Ce o infirmă

    • ROIC: 2,5 %
    • Marja netă: 0,4 %
    • Conversia profitului în FCF: -540,9 %
    • Acoperirea dobânzilor: 1,0x
    • P/E (TTM): 73,1x
    • Randament FCF: -7,1 %
    • Prețul este peste intervalul de valoare estimat
    • Metodele de evaluare diverg

    Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA, Rata de distribuire (FCF).

    Față de mediana verticalei

    Companii listate din Regatul Unit · aceeași țară · comparată cu 39 firme

    Multipli și rentabilitate față de mediană

    P/E
    73,1x
    mediana verticalei 15,3x
    peste mediană (+376,6 %)
    EV/EBITDA
    —
    mediana verticalei —
    P/S
    0,3x
    mediana verticalei 1,5x
    sub mediană (−82,0 %)
    P/B
    0,2x
    mediana verticalei 2,2x
    sub mediană (−89,1 %)
    ROE
    0,3 %
    mediana verticalei 14,4 %
    sub mediană (−97,9 %)
    Marja netă
    0,4 %
    mediana verticalei 10,8 %
    sub mediană (−96,7 %)
    Marja EBIT
    4,0 %
    mediana verticalei 22,9 %
    sub mediană (−82,7 %)
    Venituri an/an
    -1,2 %
    mediana verticalei 7,9 %
    sub mediană (−115,2 %)
    Datorie netă/EBITDA
    —
    mediana verticalei —
    Randament dividend
    19,0 %
    mediana verticalei 2,9 %
    peste mediană (+566,4 %)

    Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

    Firmele verticalei

    CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
    BATS.LBritish American Tobacco P.L.C.104,3 mld13,516,5 %30,3 %−1,0 %+7 % / +88 %
    ABF.LAssociated British Foods PLC14,7 mld14,39,2 %5,3 %−3,1 %−5 % / −15 %
    0EV1.LCarnival PLC5,5 mld4,146,7 %13,4 %+6,4 %indisponibil / indisponibil
    BAB.LBabcock International Group PLC5,1 mld24,734,7 %4,1 %+7,2 %−10 % / +158 %
    AUTO.LAutotrader Group PLC4,8 mld16,460,2 %47,1 %+3,9 %−13 % / −23 %
    BBY.LBalfour Beatty PLC4,2 mld16,323,2 %2,8 %+15,2 %+20 % / +160 %
    ABDN.LAberdeen Group PLC4,1 mld10,88,0 %28,9 %−2,1 %+11 % / +41 %
    BKG.LThe Berkeley Group Holdings PLC3,6 mld11,38,8 %13,4 %−4,2 %−0 % / −22 %
    BME.LB&M European Value Retail PLC2,9 mld17,421,2 %2,8 %+3,7 %+68 % / −51 %
    AJB.LAj Bell PLC2,4 mld22,849,9 %33,1 %+18,0 %+8 % / +128 %
    ASHM.LAshmore Group PLC1,4 mld13,913,1 %71,6 %−0,1 %+28 % / +18 %
    BCG.LBaltic Classifieds Group PLC1,2 mld23,215,8 %57,6 %+6,9 %−99 % / −99 %
    APN.LApplied Nutrition PLC763,6 mil36,241,2 %19,7 %+24,2 %+71 % / indisponibil
    BAG.LA.G. Barr P.L.C.671,9 mil14,414,4 %10,8 %+4,0 %−7 % / +26 %
    ASC.LAsos PLC494,5 mil—-81,3 %-12,0 %−14,7 %+71 % / +8 %
    ALFA.LAlfa Financial Software Holdings PLC486,8 mil16,361,5 %23,8 %+15,3 %−28 % / +10 %
    AML.LAston Martin Lagonda Global Holdings PLC344,3 mil—-93,4 %-39,2 %−20,6 %−45 % / −85 %
    CRST.LCrest Nicholson Holdings PLC168,5 mil73,10,3 %0,4 %−1,2 %−54 % / −65 %
    APTD.LAptitude Software Group PLC111,3 mil28,57,2 %6,2 %−7,3 %−30 % / −23 %
    AMGO.LAmigo Holdings PLC9,9 mil———−81,9 %+325 % / +844 %
    ASBE.LAssociated British Engineering PLC605,3 mii—-19,1 %—indisponibilindisponibil / indisponibil
    AMIF.LAmicorp Fs (uk) PLC221,6 mii0,127,5 %9,1 %+8,1 %indisponibil / indisponibil
    AAF.LAirtel Africa PLC——24,1 %10,6 %+29,5 %−7 % / +164 %
    AAL.LAnglo American PLC——-19,3 %-20,2 %+4,5 %+30 % / +76 %
    ACG.LAcg Metals Limited——-80,3 %-32,0 %+134,8 %+60 % / +63 %

    Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru CRST.L din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

    Prognoza motorului olivLaw

    Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

    Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

    Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

    Scenarii ilustrative

    Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

    Pesimist
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    De bază
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    Optimist
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    Nimic nu se salvează.

    Preț estimat (GBP)

    Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
    1 ani
    0,35
    Randament total -46 % · Pe an -46 %
    0,62
    Randament total -4 % · Pe an -4 %
    0,94
    Randament total 44 % · Pe an 44 %
    3 ani
    0,30
    Randament total -51 % · Pe an -21 %
    0,61
    Randament total -4 % · Pe an -1 %
    1,01
    Randament total 58 % · Pe an 17 %
    5 ani
    0,26
    Randament total -56 % · Pe an -15 %
    0,59
    Randament total -4 % · Pe an -1 %
    1,09
    Randament total 74 % · Pe an 12 %
    Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
    • P/E la ieșire± 0,15
    • Marja netă± 0,11
    • Creșterea anuală a veniturilor± 0,09
    • Diluare anuală± 0,01

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Pe scurt

    Crest Nicholson este un dezvoltator imobiliar rezidențial din Marea Britanie. În anul fiscal 2025 compania a raportat o datorie netă de £38.2m, iar marja de manevră față de convenanții de îndatorare a rămas un subiect central, în contextul unei perioade de provizioane mari pentru remedierea clădirilor cu materiale combustibile 1.

    SWOT

    Puncte tari

    • Compania are un portofoliu de terenuri și proiecte cu inventar substanțial și un model de activitate diversificat între vânzări pe piața deschisă, vânzări în bloc și vânzări de terenuri 1.
    • Relațiile cu creditorii sunt descrise ca solide, iar conducerea a reușit recent să extindă facilitatea de credit rotativ până în 2029 1.
    • Compania are măsuri de atenuare cunoscute, precum reducerea cheltuielilor generale și a investițiilor, ceea ce îi poate oferi flexibilitate într-un mediu mai slab 1.

    Puncte slabe

    • Scenariul de criză arată că societatea ar putea să nu îndeplinească convenantul de acoperire a dobânzilor, ceea ce ar constitui un caz de neîndeplinire 1.
    • Provizioanele pentru remedierea clădirilor sunt mari și pot fi revizuite în sus, iar estimările rămân incerte 1.

    Oportunități

    • Dacă piața ipotecară se îmbunătățește, volumele de vânzări ar putea reveni, iar costurile de finanțare ar putea deveni mai previzibile 1.
    • Proiectele de tip parteneriat și vânzările în bloc ar putea oferi surse de venituri mai stabile în perioade de cerere slabă pe piața deschisă 1.
    • Recuperarea costurilor de la terți cu care compania are drept contractual ar putea reduce impactul financiar al remedierilor 1.

    Amenințări

    • Un declin al economiei britanice ar putea reduce cererea și prețurile de vânzare, cu efect direct asupra marjelor 1.
    • Creșterea costurilor de construcție și noile standarde de eficiență energetică ar putea erodă marjele proiectelor 1.
    • Eșecul negocierii unor modificări ale convenanților ar putea duce la declanșarea unui eveniment de neîndeplinire a contractelor de finanțare 1.

    Riscuri

    • Incertitudine privind continuitatea activitățiiridicat

      Conducerea a semnalat o incertitudine materială privind continuitatea activității, legată în special de modificările de convenanți care ar putea fi necesare.

    • Remedierea clădirilor cu materiale combustibileridicat

      Estimările costurilor de remediere sunt incerte, iar o creștere cu 10% a costurilor ar putea majora sarcina excepțională cu sume importante.

    • Cerere și prețuri pe piața locuințelormediu

      O scădere a volumelor sau a prețurilor de vânzare ar putea reduce veniturile și capacitatea de a genera numerar.

    • Costuri de construcțiemediu

      Presiunile inflaționiste și noile cerințe de eficiență energetică ar putea crește costurile proiectelor și ar putea afecta marjele.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă piața rezidențială se stabilizează, volumele de vânzări ar putea reveni și ar putea susține o redresare a profitabilității.
    • Relațiile bune cu creditorii și extinderea facilității de credit până în 2029 ar putea oferi timp pentru ajustarea structurii financiare.
    • Măsurile de reducere a costurilor și a cheltuielilor de investiții ar putea proteja numerarul dacă piața se înrăutățește.

    Ce ar strica teza

    • Dacă economia britanică încetinește, cererea și prețurile ar putea scădea mai mult decât s-a anticipat, presând veniturile.
    • Neîndeplinirea convenantului de acoperire a dobânzilor ar putea declanșa un eveniment de neîndeplinire și ar putea limita accesul la finanțare.
    • Costurile de remediere a clădirilor ar putea fi mai mari decât estimările actuale, ceea ce ar putea reduce semnificativ profitabilitatea și numerarul.

    De urmărit

    • Evoluția acoperirii dobânzilor față de convenantaprilie 2026
    • Modificările de convenanți negociate cu finanțatorii2026
    • Volumele de vânzări pe piața deschisă față de scenariul de crizăexercițiul 2026
    • Evoluția provizioanelor pentru remedierea clădirilorurmătorul raport anual

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Afacerea

    Crest Nicholson dezvoltă și vinde locuințe în Marea Britanie, incluzând unități cu prețuri accesibile, vânzări în bloc către asociații de locatari și cumpărători de tip bulk, precum și vânzări de terenuri către alți dezvoltatori 1. Compania administrează un portofoliu de terenuri și proiecte în curs, iar inventarul său totalizează £1,056.1m la 31 octombrie 2025 1. Activitatea include și proiecte în parteneriat prin societăți asociate, unde compania asigură managementul proiectelor 1.

    Situația financiară este marcată de datorii bancare și obligațiuni de tip senior de £163.2m, din care £100.0m reprezintă trageri din facilitatea de credit rotativ 1. Compania a semnalat o incertitudine materială privind continuitatea activității, legată de posibila necesitate a unor modificări ale convenanților, iar dividendele ar putea fi eliminate după aprilie 2026 ca măsură de conservare a numerarului 1.

    Pe lângă dezvoltarea propriu-zisă, grupul gestionează obligații legale de remediere a clădirilor construite anterior, reglementate printr-un contract cu guvernul britanic, iar provizioanele pentru aceste obligații au totalizat £236.2m la 31 octombrie 2025 1.

    Segmente

    Vânzări de locuințe de piață

    Vânzările pe piața deschisă reprezintă baza activității, iar compania a modelat în scenariul său de criză o reducere a volumelor de vânzări cu 23% pentru exercițiul 2026 1.

    Vânzări de terenuri și în bloc

    Vânzările către asociații de locatari, cumpărători în bloc și alți dezvoltatori formează o componentă separată a veniturilor, iar în scenariul de criză compania a luat în calcul o scădere a veniturilor din vânzări de terenuri 1.

    Piața în context

    Compania activează pe piața rezidențială din Marea Britanie, unde cererea depinde de condițiile macroeconomice și de accesibilitatea creditelor ipotecare. Conducerea a menționat că un declin al condițiilor economice ar putea reduce capacitatea oamenilor de a cumpăra locuințe și ar putea presa prețurile de vânzare 1.

    Mediul de construcții rămâne sub presiune din cauza costurilor, iar noile standarde pentru eficiență energetică, programate pentru legiferare în 2026, ar putea crește costurile de construcție pentru fiecare unitate 1.

    Tendințe

    • Încetinirea pieței rezidențialevânt din față

      Un declin al cererii și al accesibilității creditelor ipotecare ar putea reduce volumele de vânzări, iar conducerea a modelat o scădere semnificativă în scenariul său de criză 1.

    • Remedierea clădirilor cu materiale combustibilemixt

      Contractul cu guvernul pentru remedierea clădirilor clarifică cerințele, însă costurile pot fi afectate de presiuni inflaționiste și de rezultatele investigațiilor încă în curs 1.

    • Costuri de construcție și standarde noivânt din față

      Standardul Future Homes, programat pentru legiferare în 2026, ar putea crește costurile de construcție, iar acestea sunt incluse în evaluarea achizițiilor de proiecte 1.

    • Accesul la finanțaremixt

      Compania a extins facilitatea de credit rotativ până în octombrie 2029, dar cu o marjă mai mare, ceea ce arată că finanțarea rămâne un element sensibil al structurii sale 1.

    Poziția concurențială

    Pe piața britanică a dezvoltatorilor rezidențiali, Crest Nicholson concurează cu alți dezvoltatori care activează pe aceleași piețe regionale și pentru aceleași terenuri. Sursele disponibile nu descriu în detaliu poziția relativă a companiei față de concurenți, astfel că analiza se limitează la factorii menționați în raportul anual 1.

    Competiția pentru terenuri și pentru contractele cu asociațiile de locatari influențează marjele și volumele de vânzări, iar capacitatea companiei de a achiziționa terenuri noi depinde și de disponibilitatea finanțării 1.

    • Alți dezvoltatori rezidențiali britanici

      Concurează pentru terenuri și pentru vânzările pe piața locuințelor din Marea Britanie, fără date din sursele furnizate privind cota de piață.

    • Dezvoltatori regionali

      Activează pe piețe locale și pot concura pentru aceleași proiecte și parteneriate cu asociații de locatari.

    • Investitori în vânzări în bloc

      Cumpărători de tip bulk care concurează cu piața deschisă pentru anumite proiecte, situație menționată în contextul vânzărilor în bloc.

    • Alți dezvoltatori pe terenuri

      Concurează pentru terenuri strategice, iar vânzările de terenuri către alți dezvoltatori fac parte din modelul de business.

    Știri și depuneri

    Rapoarte anuale (ESEF)

    Surse

    1. [1] Annual report, fiscal year ended 2025-10-31 (ESEF) · SEC / Crest Nicholson Holdings plc · 31 oct. 2025

    Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

    Crest Nicholson Holdings plc (CRST.L): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw