olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
Dar Global PLC DAR.L
Regatul Unit · London Stock Exchange · ISIN GB00BQXNJY41 · Verticală: Companii listate din Regatul Unit
Dar Global dezvoltă proiecte rezidențiale de lux, de regulă cu branduri asociate, și operează printr-un model cu capital redus, în care construcțiile sunt externalizate către antreprenori generali. În 2025 compania și-a extins puternic portofoliul, în special în Arabia Saudită, iar anul a fost marcat de listarea pe Bursa de Londra și de un nivel de cifră de afaceri de 538,6 milioane USD.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Dar Global PLC (DAR.L) costa 7,65 USD (+0,00 % într-o zi), cu capitalizare 1,4 mld USD, P/E 13,7 pe un EPS diluat de 0,56 USD în ultimele 12 luni, beta 0,35, interval pe 52 de săptămâni 6,08–8,50 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 55,1
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- 6,35 – 8,27
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,68 · lățimea benzii 26,2 %
- SMA 50 / 200
- 7,43 / 7,59
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- 0,07 / -0,01
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +1,0 % | −0,6 % | +1,6 pp | — |
| 3 luni | −5,8 % | −4,2 % | −1,7 pp | — |
| 6 luni | −4,4 % | +4,3 % | −8,7 pp | — |
| De la început de an | +5,9 % | +7,5 % | −1,6 pp | — |
| 1 an | −3,8 % | +9,9 % | −13,7 pp | +5,8 % |
| 3 ani | +108,4 % | +49,8 % | +58,6 pp | +26,3 % |
| 5 ani | indisponibil | +42,8 % | indisponibil | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 67 din propriul istoric de 3 trimestre (min 7,9, mediană 12,9, max 92,5; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Venituri | 360,6 mil | 240,3 mil | 538,6 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | −33,3 % | +124,1 % |
| Profit net | 83,2 mil | 14,9 mil | 100,8 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | −82,1 % | +575,8 % |
| EPS diluat | 0,46 | 0,08 | 0,56 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | −82,6 % | +600,0 % |
| netă % | 23,1 % | 6,2 % | 18,7 % |
| Flux de numerar liber | -28,1 mil | -121,3 mil | 254,3 mil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 668,0 mil USD
- Datorie financiară
- indisponibil USD
- Datorie netă
- indisponibil USD
- Capitaluri proprii
- 584,4 mil USD
- Active totale
- 2,1 mld USD
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- indisponibil
- ROE
- 19,0 %
- ROA
- 5,8 %
- Marja FCF
- 47,2 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 360,6 mil | 240,3 mil | 538,6 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 214,1 mil | 152,9 mil | 348,9 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Profit brut | 146,4 mil | 87,4 mil | 189,7 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 5,0 mil | 23,0 mil | 24,9 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 81,2 mil | 14,1 mil | 112,8 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Impozit pe profit | -2,0 mil | -803,7 mii | 12,0 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Profit net | 83,2 mil | 14,9 mil | 100,8 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| EPS diluat | 0,46 | 0,08 | 0,56 | esef· 29 apr. 2026verificat |
Bilanț · USD
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 228,5 mil | 413,6 mil | 668,0 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 5,5 mil | 21,9 mil | 25,0 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Active totale | 767,3 mil | 1,4 mld | 2,1 mld | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Datorii totale | 301,9 mil | 963,0 mil | 1,5 mld | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Capital propriu | 465,4 mil | 478,5 mil | 584,4 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 180,9 mil | 186,4 mil | 180,0 mil | esef· 29 apr. 2026derivat |
- 2023
- 180,9 mil
- 2024
- 186,4 mil
- 2025
- 180,0 mil
esef· 29 apr. 2026derivat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | -23,7 mil | -103,1 mil | 260,1 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 4,4 mil | 18,1 mil | 5,8 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | -28,1 mil ≈ | -121,3 mil ≈ | 254,3 mil ≈ | esef· 29 apr. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -7,6 mil | 10,1 mil | -20,9 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 146,2 mil | 279,8 mil | 14,6 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 4 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 31,2 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 1,4 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
31 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 6,32 – 9,75 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: P/E6,32 – 9,75 (Mijloc 8,08)17 firme folosite · multiplul median 14,4x · quartile 11,3x – 17,4x0EV1.L, ABDN.L, ABF.L, AIRE.L, AJB.L, ALFA.L, AMIF.L, APTD.L, ASHM.L, AUTO.L, BAB.L, BAG.L, BATS.L, BBY.L, BCG.L, BKG.L, BME.L
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 31,2 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | 18,7 % | 69 (față de colegi) | 20 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 252,3 % | 100 (pe interval fix) | 20 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| P/E (TTM) · Evaluare | 13,7x | 67 (față de colegi) | 33 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | 18,5 % | 100 (pe interval fix) | 27 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate84/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare81/100 · 2/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
DAR GLOBAL PLC (DAR.L). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 538,6 mil USD în 2025; creștere an/an 124,1 %; marjă netă 18,7 %; ROE 19,0 %.
Intervalul de valoare estimat este 6,32–9,75 USD pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 8,08 USD, prețul de 7,65 USD lasă un potențial de 5,6 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 5,3 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 31,2 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Conversia profitului în FCF: 252,3 %
- Randament FCF: 18,5 %
Ce o infirmă
Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, Lichiditatea curentă, EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Regatul Unit · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| BATS.LBritish American Tobacco P.L.C. | 104,3 mld | 13,5 | 16,5 % | 30,3 % | −1,0 % | +7 % / +88 % |
| ABF.LAssociated British Foods PLC | 14,7 mld | 14,3 | 9,2 % | 5,3 % | −3,1 % | −5 % / −15 % |
| 0EV1.LCarnival PLC | 5,5 mld | 4,1 | 46,7 % | 13,4 % | +6,4 % | indisponibil / indisponibil |
| BAB.LBabcock International Group PLC | 5,1 mld | 24,7 | 34,7 % | 4,1 % | +7,2 % | −10 % / +158 % |
| AUTO.LAutotrader Group PLC | 4,8 mld | 16,4 | 60,2 % | 47,1 % | +3,9 % | −13 % / −23 % |
| BBY.LBalfour Beatty PLC | 4,2 mld | 16,3 | 23,2 % | 2,8 % | +15,2 % | +20 % / +160 % |
| ABDN.LAberdeen Group PLC | 4,1 mld | 10,8 | 8,0 % | 28,9 % | −2,1 % | +11 % / +41 % |
| BKG.LThe Berkeley Group Holdings PLC | 3,6 mld | 11,3 | 8,8 % | 13,4 % | −4,2 % | −0 % / −22 % |
| BME.LB&M European Value Retail PLC | 2,9 mld | 17,4 | 21,2 % | 2,8 % | +3,7 % | +68 % / −51 % |
| AJB.LAj Bell PLC | 2,4 mld | 22,8 | 49,9 % | 33,1 % | +18,0 % | +8 % / +128 % |
| DAR.LDar Global PLC | 1,4 mld | 13,7 | 19,0 % | 18,7 % | +124,1 % | −4 % / +107 % |
| ASHM.LAshmore Group PLC | 1,4 mld | 13,9 | 13,1 % | 71,6 % | −0,1 % | +28 % / +18 % |
| BCG.LBaltic Classifieds Group PLC | 1,2 mld | 23,2 | 15,8 % | 57,6 % | +6,9 % | −99 % / −99 % |
| APN.LApplied Nutrition PLC | 763,6 mil | 36,2 | 41,2 % | 19,7 % | +24,2 % | +71 % / indisponibil |
| BAG.LA.G. Barr P.L.C. | 671,9 mil | 14,4 | 14,4 % | 10,8 % | +4,0 % | −7 % / +26 % |
| ASC.LAsos PLC | 494,5 mil | — | -81,3 % | -12,0 % | −14,7 % | +71 % / +8 % |
| ALFA.LAlfa Financial Software Holdings PLC | 486,8 mil | 16,3 | 61,5 % | 23,8 % | +15,3 % | −28 % / +10 % |
| AML.LAston Martin Lagonda Global Holdings PLC | 344,3 mil | — | -93,4 % | -39,2 % | −20,6 % | −45 % / −85 % |
| APTD.LAptitude Software Group PLC | 111,3 mil | 28,5 | 7,2 % | 6,2 % | −7,3 % | −30 % / −23 % |
| AMGO.LAmigo Holdings PLC | 9,9 mil | — | — | — | −81,9 % | +325 % / +844 % |
| ASBE.LAssociated British Engineering PLC | 605,3 mii | — | -19,1 % | — | indisponibil | indisponibil / indisponibil |
| AMIF.LAmicorp Fs (uk) PLC | 221,6 mii | 0,1 | 27,5 % | 9,1 % | +8,1 % | indisponibil / indisponibil |
| AAF.LAirtel Africa PLC | — | — | 24,1 % | 10,6 % | +29,5 % | −7 % / +164 % |
| AAL.LAnglo American PLC | — | — | -19,3 % | -20,2 % | +4,5 % | +30 % / +76 % |
| ACG.LAcg Metals Limited | — | — | -80,3 % | -32,0 % | +134,8 % | +60 % / +63 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru DAR.L din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 5,00 Randament total -35 % · Pe an -35 % | 8,80 Randament total 15 % · Pe an 15 % | 13,20 Randament total 72 % · Pe an 72 % |
| 3 ani | 5,93 Randament total -22 % · Pe an -8 % | 11,63 Randament total 52 % · Pe an 15 % | 19,00 Randament total 148 % · Pe an 35 % |
| 5 ani | 7,03 Randament total -8 % · Pe an -2 % | 15,39 Randament total 101 % · Pe an 15 % | 27,36 Randament total 258 % · Pe an 29 % |
- P/E la ieșire± 2,91
- Marja netă± 2,04
- Creșterea anuală a veniturilor± 1,52
- Diluare anuală± 0,17
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Dar Global dezvoltă proiecte rezidențiale de lux, de regulă cu branduri asociate, și operează printr-un model cu capital redus, în care construcțiile sunt externalizate către antreprenori generali. În 2025 compania și-a extins puternic portofoliul, în special în Arabia Saudită, iar anul a fost marcat de listarea pe Bursa de Londra și de un nivel de cifră de afaceri de 538,6 milioane USD 1.
SWOT
Puncte tari
- Clientela de lux este mai puțin sensibilă la preț, iar compania are o bază de capital solidă, cu numerar important și facilități neutilizate 1.
- Portofoliul de branduri asociate și experiența în livrarea de proiecte, inclusiv finalizarea Da Vinci Tower, consolidează reputația companiei 1.
- Modelul cu capital redus, bazat pe externalizarea construcțiilor, limitează investițiile fixe și permite o flexibilitate mai mare în selecția proiectelor 1.
Puncte slabe
- Veniturile sunt legate de progresul construcțiilor și de momentul recunoașterii, ceea ce face rezultatele anuale greu comparabile și volatile 1.
- Compania depinde de antreprenori externi pentru întreaga construcție, iar întârzierile sau defectele acestora pot afecta livrările și reputația 1.
- Compania este într-o fază timpurie de creștere, cu o istorie relativ scurtă, ceea ce ar putea limita previzibilitatea rezultatelor pe termen lung 1.
Oportunități
- Deschiderea pieței saudite către investitori străini ar putea aduce cerere nouă pentru proiectele de lux ale companiei 1.
- Achiziția propusă a unei platforme de servicii financiare licențiate în DIFC ar putea consolida capacitatea de a atrage capital internațional, dacă este aprobată 1.
- Achizițiile de terenuri și parteneriatele pot extinde portofoliul în noi zone, dacă sunt făcute la momentul potrivit 1.
Amenințări
- O înăsprire a condițiilor financiare sau o scădere a averii clientelei țintă ar putea reduce vânzările și profitabilitatea 1.
- Conflictul din Golf și alte evenimente politice ar putea afecta cererea, lanțurile de aprovizionare și calendarul proiectelor 1.
- Riscurile climatice fizice, precum ploile intense sau inundațiile, ar putea întârzia construcțiile și crește costurile de adaptare 1.
Riscuri
- Ciclurile piței imobiliare și dobânzileridicat
O schimbare a condițiilor macroeconomice sau o înăsprire financiară ar putea reduce cererea și vânzările, și ar putea afecta achiziția de terenuri la costuri rezonabile 1.
- Disponibilitatea capitaluluimediu
Lipsa finanțării suficiente ar putea limita capacitatea companiei de a răspunde schimbărilor din economie și de a profita de oportunități de achiziție 1.
- Risc politic și sancțiuniridicat
Evenimentele politice și sancțiunile ar putea perturba lanțurile de aprovizionare și crește costurile proiectelor, iar incertitudinea ar putea reduce dorința de cumpărare 1.
- Calitatea construcțiilor și a contractorilormediu
Întârzierile sau defectele de construcție ar putea genera răspunderi de remediere și ar putea afecta vânzările prin pierderea reputației 1.
- Riscuri climatice fizice și de tranzițiemediu
Inundațiile, căldura extremă și creșterea prețului carbonului ar putea afecta construcțiile și costurile, deși compania consideră impactul gestionabil 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă clientela de lux rămâne puțin sensibilă la preț și proiectele din Arabia Saudită avansează conform planului, compania ar putea converti rapid volumul ridicat de dezvoltare în venituri și profit 1.
- Baza de numerar și facilitățile neutilizate ar putea permite achiziții strategice în momente favorabile, ceea ce ar consolida poziția companiei pe termen lung 1.
- Listarea pe Bursa de Londra și extinderea regională ar putea atrage investitori și parteneri care caută expunere la piețele de lux din Golf 1.
Ce ar strica teza
- Dacă tensiunile din Golf persistă sau condițiile financiare se înăspresc, cererea pentru proiecte de lux ar putea scădea, iar veniturile ar putea rămâne volatile 1.
- Dependența de antreprenori externi și de momentul recunoașterii veniturilor ar putea face rezultatele dificil de prevăzut de la un an la altul 1.
- Creșterea rapidă a portofoliului și cerințele de capital ar putea pune presiune pe bilanț, mai ales dacă finanțarea devine mai costisitoare 1.
De urmărit
- Evoluția vânzărilor și a livrărilor în Arabia Saudită și în Emiratele Arabe Unite2026
- Aprobarea achiziției platformei de servicii financiare din DIFC2026
- Impactul conflictului din Golf asupra cererii și calendarului proiectelor2026
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Dar Global creează locuințe și cartiere în mai multe jurisdicții, cu sediul în Emiratele Arabe Unite, și se concentrează pe proiecte de lux cu branduri, precum cele asociate cu Trump International. Compania externalizează 100% din activitățile de construcție și renovare către antreprenori principali, ceea ce înseamnă că își păstrează rolul de dezvoltator, de selecție a terenurilor și de gestionare a vânzărilor 1. În 2025 a înregistrat un profit net de 100,8 milioane USD și un EBITDA de 126,6 milioane USD, comparativ cu un an 2024 mult mai slab 1. Valoarea brută de dezvoltare a crescut la 19 miliarde USD, în principal prin achiziții de terenuri în Riyadh și Jeddah 1.
Modelul de afaceri depinde de finanțarea proiectelor și de momentul recunoașterii veniturilor, care urmează progresul construcțiilor. Veniturile pot fluctua mult de la un an la altul, iar comparația dintre exercițiile financiare trebuie făcută cu această particularitate în vedere. Compania a declarat că a atins obiectivul cumulat de venituri de 700 milioane USD pentru 2024 și 2025 1.
Poziția financiară rămâne solidă pe hârtie, cu numerar și echivalente de 701,5 milioane USD, inclusiv sume din escrow, și facilități de creditare neutilizate de 228,2 milioane USD la finalul anului 2025 1. În 2025 compania a obținut capital de creștere de până la 165 milioane USD pentru noi proiecte și zone geografice 1.
Segmente
Dezvoltare rezidențială de lux cu branduri
Segmentul principal include proiecte de lux cu branduri, orientate către clienți cu venituri ridicate și mai puțin sensibili la preț, ceea ce, potrivit companiei, ar putea limita efectul unei încetiniri a cererii asupra acestui portofoliu 1.
Proiecte în Arabia Saudită
Arabia Saudită reprezintă o componentă importantă a strategiei, cu proiecte lansate la Riyadh și Jeddah în ianuarie 2026, într-o piață care s-a deschis investitorilor străini nerezidenți 1.
Proiecte în Qatar și Emiratele Arabe Unite
Compania a extins prezența regională cu proiecte precum Trump International Golf Club Doha și Simaisima Villas în Qatar, iar în Emiratele Arabe Unite cu Trump International Hotel & Tower Dubai și D-Villas la Jumeirah Golf Estates 1.
Piața în context
Piața imobiliară de lux din Golf este influențată de politicile guvernamentale, de ciclurile dobânzilor și de condițiile financiare globale, iar compania recunoaște că o înăsprire a condițiilor poate reduce cererea din partea clientelei cu avere mare 1. Deschiderea pieței saudite pentru investitori străini din ianuarie 2026 reprezintă un factor structural, dar și o sursă de incertitudine, mai ales după conflictul din Golf izbucnit în februarie 2026 1.
Compania a menționat că piața locală ar putea fi afectată de reglementări noi privind costurile de construcție și de standardele de mediu, dar a apreciat că impactul asupra terenurilor sale ar fi limitat, având în vedere dimensiunea relativ mică a portofoliului de terenuri față de bilanț 1.
Tendințe
- Deschiderea pieței sauditevânt din spate
Accesul investitorilor străini nerezidenți pe piața imobiliară saudită, din ianuarie 2026, ar putea deschide noi surse de cerere pentru proiectele companiei, dacă tranzacțiile se dezvoltă în ritmul așteptat 1.
- Incertitudinea regionalăvânt din față
Conflictul din Golf, izbucnit în februarie 2026, a adus o incertitudine nouă, iar companiile din regiune ar putea vedea încetinirea deciziilor de cumpărare și întârzieri în proiecte 1.
- Cerințe de raportare a emisiilorvânt din față
Obligațiile tot mai stricte de raportare a emisiilor ar putea crește costurile de urmărire și raportare a datelor, mai ales pentru lanțurile de aprovizionare externalizate, ceea ce ar putea încetini selecția contractorilor 1.
- Cerere pentru proprietăți de lux și mobilitate globalămixt
Clientela țintă, formată din persoane mobile la nivel global, ar putea susține cererea pentru proiecte cu branduri, dar rămâne expusă la schimbările de avere și la condițiile financiare 1.
Poziția concurențială
Dar Global concurează cu alți dezvoltatori de lux din Golf și din alte piețe care oferă rezidențe cu branduri, iar diferențierea se bazează pe parteneriatele cu branduri și pe o capacitate de finanțare solidă 1. Sursele nu identifică însă explicit concurenții, astfel încât peisajul concurențial nu poate fi detaliat mai mult din documentele disponibile.
Compania și-a propus să rămână selectivă în creștere, prin parteneriate strategice și proiecte emblematice, iar eventualele achiziții ar putea consolida poziția sa în fața concurenților, dacă oportunitățile apar la condiții favorabile 1.
- Dezvoltatori de lux din Golf
Concurenți regionali din segmentul rezidențial de lux, nenumiți explicit în sursele analizate.
- Dezvoltatori internaționali de rezidențe cu branduri
Companii care dezvoltă proiecte cu branduri pe piețe globale, fără identificare explicită în surse.
- Dezvoltatori din Arabia Saudită
Concurenți locali din piața saudită, care ar putea câștiga cotă odată cu deschiderea pieței.
- Dezvoltatori din Qatar
Concurenți din Qatar, unde compania are proiecte în dezvoltare, nenumiți în sursele analizate.
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202529 apr. 2026
- Raportul anual 202429 apr. 2025
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / Dar Global PLC · 31 dec. 2025
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.