olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
Decora Spółka Akcyjna DCR.WA
Polonia · GPW Warszawa · ISIN PLDECOR00013 · Verticală: Companii listate din Polonia
Grupa Decora produce și distribuie pardoseli SPC din vinil cu miez mineral, accesorii pentru podele și articole de finisare a interioarelor, fiind una dintre puținele companii europene care livrează atât pardoseli, cât și suporturi, listele și profile din producție proprie. În 2023 grupul a generat un flux de numerar operațional de 113011 mii PLN, iar investițiile în active fixe au fost de 44247 mii PLN, semn al unei activități de investiții în capacitate într-un ciclu economic mai slab. Dacă aceste tendințe se mențin, evoluția marjelor și a cererii de renovări rezidențiale va fi determinantă pentru perspectiva companiei.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Decora Spółka Akcyjna (DCR.WA) costa 75,70 PLN (−0,13 % într-o zi), cu beta 0,35, interval pe 52 de săptămâni 68,60–91,00 PLN.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 31,3
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 72,71 – 95,05
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,13 · lățimea benzii 26,6 %
- SMA 50 / 200
- 84,33 / 77,08
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- -2,68 / -1,41
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −15,9 % | +0,4 % | −16,3 pp | — |
| 3 luni | +2,0 % | −3,3 % | +5,3 pp | — |
| 6 luni | +3,0 % | +4,0 % | −1,0 pp | — |
| De la început de an | +1,7 % | +8,1 % | −6,4 pp | — |
| 1 an | +9,7 % | +10,7 % | −1,0 pp | +7,1 % |
| 3 ani | +61,8 % | +50,1 % | +11,7 pp | +3,3 % |
| 5 ani | +126,6 % | +43,6 % | +83,0 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
EPS indisponibil în depunerile structurate ale emitentului (de ex. un parteneriat raportează pe unitate, nu pe acțiune).
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Venituri | 480,6 mil | 545,7 mil | 570,9 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | +13,6 % | +4,6 % |
| Profit net | 66,7 mil | 40,6 mil | 66,9 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | −39,2 % | +65,1 % |
| EPS diluat | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| netă % | 13,9 % | 7,4 % | 11,7 % |
| Flux de numerar liber | -2,3 mil | -53,4 mil | indisponibil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2023 · 31 dec. 2023
- Numerar
- 29,7 mil PLN
- Datorie financiară
- indisponibil PLN
- Datorie netă
- indisponibil PLN
- Capitaluri proprii
- 301,5 mil PLN
- Active totale
- 467,5 mil PLN
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 2,42x
- ROE
- 23,7 %
- ROA
- 14,2 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (PLN)
Marje
Cont de profit și pierdere · PLN
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 480,6 mil | 545,7 mil | 570,9 mil | esef· 07 mai 2024verificat |
| Costul vânzărilor | 296,2 mil | 368,0 mil | 361,3 mil | esef· 07 mai 2024verificat |
| Profit brut | 184,4 mil | 177,7 mil | 209,6 mil | esef· 07 mai 2024verificat |
| Profit operațional | 83,7 mil | 55,0 mil | 84,1 mil | esef· 07 mai 2024verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 1,9 mil | 6,2 mil | 4,3 mil | esef· 07 mai 2024verificat |
| Profit înainte de impozit | 81,8 mil | 48,8 mil | 86,1 mil | esef· 07 mai 2024verificat |
| Impozit pe profit | 15,1 mil | 8,3 mil | 19,1 mil | esef· 07 mai 2024verificat |
| Profit net | 66,7 mil | 40,6 mil | 66,9 mil | esef· 07 mai 2024verificat |
Bilanț · PLN
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 6,4 mil | 28,5 mil | 29,7 mil | esef· 07 mai 2024verificat |
| Creanțe | 71,6 mil | 72,9 mil | — | esef· 17 mai 2023verificat |
| Stocuri | 115,2 mil | 117,0 mil | 94,5 mil | esef· 07 mai 2024verificat |
| Active curente | 206,3 mil | 234,9 mil | 208,1 mil | esef· 07 mai 2024verificat |
| Imobilizări corporale nete | 106,7 mil | 185,9 mil | 211,1 mil | esef· 07 mai 2024verificat |
| Fond comercial | 33,8 mil | 33,8 mil | 33,8 mil | esef· 07 mai 2024verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 350,0 mii | 698,0 mii | 378,0 mii | esef· 07 mai 2024verificat |
| Active totale | 353,9 mil | 472,1 mil | 467,5 mil | esef· 07 mai 2024verificat |
| Datorii curente | 105,1 mil | 151,1 mil | 85,9 mil | esef· 07 mai 2024verificat |
| Datorii totale | 118,8 mil | 209,9 mil | 166,0 mil | esef· 07 mai 2024verificat |
| Capital propriu | 235,2 mil | 262,2 mil | 301,5 mil | esef· 07 mai 2024verificat |
- 2021
- 350,0 mii
- 2022
- 698,0 mii
- 2023
- 378,0 mii
esef· 07 mai 2024verificat
Fluxuri de numerar · PLN
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 43,2 mil | 41,5 mil | 113,0 mil | esef· 07 mai 2024verificat |
| Investiții (capex) | 45,5 mil | 95,0 mil | — | esef· 17 mai 2023verificat |
| Flux de numerar liber | -2,3 mil ≈ | -53,4 mil ≈ | — | esef· 07 mai 2024derivat |
| Flux de numerar din investiții | -45,3 mil | -94,7 mil | -43,7 mil | esef· 07 mai 2024verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 17,0 mii | 75,3 mil | -64,5 mil | esef· 07 mai 2024verificat |
| Dividende plătite | 21,1 mil | 21,1 mil | 21,1 mil | esef· 07 mai 2024verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | — | 118,0 mii | 5,4 mil | esef· 07 mai 2024verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 5 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %
- metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: indisponibil
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Datele sunt mai vechi decât pragul de prospețime.
Scorul pe grupe
27 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 6,5 %
- Prima de risc a pieței
- 6,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 12,5 %
- Creștere terminală
- 3,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | 11,7 % | 74 (față de colegi) | 23 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 27,0 % | 0 (pe interval fix) | 23 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 19,7x | 100 (pe interval fix) | 23 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 2,4x | 100 (pe interval fix) | 15 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | 116,9 % | 4 (pe interval fix) | 15 % |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie100/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate37/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente· parțial4/100 · 1/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
DECORA SPÓŁKA AKCYJNA (DCR.WA). Ultimul exercițiu complet: 2023; date până la 2023-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 570,9 mil PLN în 2023; creștere an/an 4,6 %; marjă netă 11,7 %; ROE 23,7 %.
Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Marja netă: 11,7 %
- Acoperirea dobânzilor: 19,7x
- Lichiditatea curentă: 2,4x
Ce o infirmă
- Conversia profitului în FCF: 27,0 %
- Rata de distribuire (FCF): 116,9 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari.
Față de mediana verticalei
Companii listate din Polonia · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| BDX.WABudimex Spółka Akcyjna | 19,3 mld | 36,1 | 41,5 % | 6,2 % | +8,9 % | +21 % / +36 % |
| ACP.WAAsseco Poland S.A. | 19,2 mld | 38,1 | 7,8 % | 2,9 % | +19,8 % | +19 % / +202 % |
| BFT.WABenefit Systems Spółka Akcyjna | 18,1 mld | 131,1 | 20,8 % | 7,2 % | +99,9 % | +74 % / +221 % |
| ASE.WAAsseco South Eastern Europe Spółka Akcyjna | 3,7 mld | 19,8 | 18,1 % | 12,0 % | +36,5 % | +7 % / +52 % |
| 1AT.WAAtal Spółka Akcyjna | 2,3 mld | 6,4 | 29,8 % | 22,2 % | −1,3 % | +7 % / +8 % |
| ATT.WAGrupa Azoty Spółka Akcyjna | 1,7 mld | — | -37,9 % | -20,8 % | −45,1 % | −10 % / −22 % |
| ARH.WAArchicom Spółka Akcyjna | 1,3 mld | 12,1 | 15,9 % | 22,1 % | −21,6 % | +13 % / +89 % |
| ACT.WAAction S.A. | 997,4 mil | 27,1 | 8,3 % | 1,5 % | +6,1 % | +70 % / +170 % |
| BRS.WABoryszew Spółka Akcyjna | 889,2 mil | 8,3 | 6,3 % | 1,6 % | +8,4 % | −24 % / −26 % |
| AGO.WAAgora Spółka Akcyjna | 601,9 mil | — | -14,2 % | -9,2 % | +15,2 % | +40 % / +21 % |
| AMB.WAAmbra S.A. | 468,0 mil | 7,6 | 16,4 % | 7,0 % | +12,9 % | +5 % / −33 % |
| ATC.WAArctic Paper Spółka Akcyjna | 357,2 mil | 1,4 | 16,3 % | 7,0 % | −27,5 % | −38 % / −75 % |
| ATG.WA"atm Grupa Spółka Akcyjna" | 299,3 mil | 11,1 | 8,9 % | 11,6 % | −22,0 % | −11 % / +3 % |
| ART.WAArtifex Mundi S.A. | 226,6 mil | 17,4 | 35,7 % | 33,3 % | +51,9 % | +46 % / +12 % |
| APN.WAAPLISENS Spółka Akcyjna | 194,6 mil | 9,5 | 11,4 % | 13,8 % | +21,8 % | −1 % / −21 % |
| BMC.WABumech Spółka Akcyjna | 155,7 mil | — | -3,4 % | -3,9 % | −40,0 % | −37 % / −49 % |
| ALI.WAALTUS Spolka Akcyjna | 153,9 mil | 16,8 | 7,9 % | 16,9 % | +30,3 % | +34 % / +48 % |
| BBT.WABoomBit Spółka Akcyjna | 71,4 mil | 4,5 | 20,7 % | 6,4 % | −16,5 % | −19 % / −57 % |
| BBD.WABbi Development S.A. | 54,1 mil | 1,1 | 36,0 % | 208,3 % | +50,2 % | +1 % / +9 % |
| ALG.WAAll in! Games Spółka Akcyjna | 39,8 mil | — | — | -156,9 % | −72,2 % | −27 % / −56 % |
| BMX.WABioMaxima Spółka Akcyjna | 37,0 mil | 63,2 | 1,2 % | 1,3 % | −67,5 % | −29 % / −45 % |
| 06N.WAMagna Polonia Spółka Akcyjna | 31,3 mil | 0,5 | 115,4 % | 964,7 % | +13,0 % | −28 % / −42 % |
| BCM.WABETACOM Spółka Akcyjna | 26,7 mil | 17,6 | 8,0 % | 0,9 % | +21,3 % | +8 % / +4 % |
| AWM.WAAirway Medix Spółka Akcyjna | 14,3 mil | — | -25,8 % | -117.400,0 % | −97,7 % | −23 % / −43 % |
| ASM.WAAsm Group Spółka Akcyjna | 7,2 mil | — | -6,6 % | -1,2 % | +1,9 % | −70 % / indisponibil |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru DCR.WA din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Grupa Decora produce și distribuie pardoseli SPC din vinil cu miez mineral, accesorii pentru podele și articole de finisare a interioarelor, fiind una dintre puținele companii europene care livrează atât pardoseli, cât și suporturi, listele și profile din producție proprie. În 2023 grupul a generat un flux de numerar operațional de 113011 mii PLN, iar investițiile în active fixe au fost de 44247 mii PLN, semn al unei activități de investiții în capacitate într-un ciclu economic mai slab. Dacă aceste tendințe se mențin, evoluția marjelor și a cererii de renovări rezidențiale va fi determinantă pentru perspectiva companiei.
SWOT
Puncte tari
- Integrare verticală rară în Europa, cu pardoseli SPC, substraturi și profile produse intern, ceea ce oferă un portofoliu complet de finisaje.
- Generare puternică de numerar operațional în 2023, care susține plata dividendelor și programe de răscumpărare de acțiuni.
- Structură de capital propriu solidă după plata dividendelor, cu capitalul propriu al grupului în creștere la sfârșitul anului 2023.
Puncte slabe
- Dependență de un ciclu de construcții și renovări care poate fi volatil, ceea ce face veniturile sensibile la condiții macroeconomice.
- Acționariat concentrat, cu un acționar individual care deține o parte majoritară de control, ceea ce limitează influența acționarilor minoritari.
- Expunere valutară și efecte negative din diferențele de curs, vizibile în fluxurile din 2023 pentru un grup cu filiale în străinătate.
Oportunități
- Extinderea ofertei SPC și a accesoriilor către piețele vest-europene, unde există deja filiale de distribuție în Germania.
- Valorificarea poziției unice de furnizor integrat, care ar putea atrage clienți care preferă un singur furnizor pentru întregul pachet de pardoseli.
- Dacă investițiile din 2023 se traduc în eficiență, costurile unitare ar putea scădea și marjele ar putea beneficia.
Amenințări
- Scăderea activității de construcții în Europa ar putea reduce cererea pentru pardoseli și finisaje noi.
- Concurența din partea producătorilor mari, cu rețele de distribuție mai largi, ar putea presa prețurile și cota de piață.
- Volatilitatea cursurilor de schimb și a costurilor de finanțare ar putea afecta rezultatele din operațiunile internaționale.
Riscuri
- Cerere legată de construcțiiridicat
Veniturile depind de activitatea din construcții și renovări, iar o încetinire prelungită ar putea reduce volumele vândute.
- Concentrarea acționariatuluimediu
Un acționar individual controlează o parte majoritară din capital, ceea ce poate influența deciziile și reduce tranzacționabilitatea acțiunilor.
- Risc valutarmediu
Filialele din Germania și alte operațiuni în străinătate expun grupul la fluctuații de curs, cu efecte vizibile în 2023 asupra fluxurilor de numerar.
- Dependența de investițiiscăzut
Dacă cheltuielile de capacitate sunt reluate cu intensitate ridicată, fluxul de numerar liber ar putea fi redus în perioade cu cerere slabă.
- Costuri de finanțaremediu
Împrumuturile existente și costurile de dobândă pot apăsa asupra profitabilității dacă condițiile de finanțare se înrăutățesc.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Compania are o poziție integrată rară în Europa, cu produse complementare din producție proprie, ceea ce ar putea susține cota de piață dacă cererea pentru renovări revine.
- Generarea de numerar operațional a fost puternică în 2023, iar capitalul propriu a crescut, ceea ce oferă flexibilitate pentru dividende și investiții.
- Dacă investițiile recente în capacitate se traduc în costuri mai mici și marje mai bune, rentabilitatea ar putea reveni la niveluri superioare.
Ce ar strica teza
- Veniturile depind de un ciclu de construcții volatil, iar o cerere slabă ar putea reduce rapid volumele și presa marjele.
- Acționariatul concentrat și expunerea valutară pot limita atractivitatea pentru investitorii minoritari și pot crea surprize în rezultate.
- Dacă concurența din partea unor producători mai mari se intensifică, grupul ar putea fi nevoit să accepte presiuni asupra prețurilor.
De urmărit
- Evoluția fluxului de numerar operațional și a investițiilor în active fixeQ1 2027
- Ritmul vânzărilor în Germania prin filialele de distribuție2027
- Politica de dividende și programul de răscumpărare de acțiuninext 10-K
- Efectul diferențelor de curs și al costurilor de finanțare asupra rezultatului2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Grupa Kapitală Decora S.A. are ca obiect principal producția și distribuția de podele și articole pentru finisarea și decorarea interioarelor, inclusiv substraturi, listele și profile pentru podele. Compania-mamă, cu sediul în Środa Wielkopolska, este listată la Bursa de Valori din Varșovia din 2005 și face parte din sectorul materialelor de construcții. Grupul include cinci filiale operaționale și una inactivă, majoritatea distribuitoare din Germania, toate deținute integral 1. Din 2022, grupul este descris ca unul dintre puținii producători europeni de pardoseli SPC, fiind singurul din Europa care oferă simultan pardoseli SPC, substraturi, listele și profile din producție proprie 1. Activitatea din 2023 a fost concentrată pe grupa de produse Flooring 1.
Structura acționariatului este dominată de un acționar individual care controlează o parte semnificativă din capital, restul fiind împărțit între fonduri de pensii și investitori de portofoliu 1. Consiliul de administrație este format din doi membri, iar consiliul de supraveghere din șase, fără schimbări în 2023 1. Situația financiară rămâne solidă: capitalul propriu s-a majorat la 301548 mii PLN la 31 decembrie 2023, după plata dividendelor și răscumpărarea de acțiuni proprii 1.
Compania a aplicat în 2023 standardele IFRS adoptate de Uniunea Europeană și a raportat un volum de cheltuieli de investiții mai mic decât în 2022, când au fost mai mari; în 2023 nu s-au identificat indicii de incertitudine privind continuitatea activității 1.
Segmente
Flooring (pardoseli SPC și accesorii)
Segmentul principal al grupului este Flooring, care include pardoselile SPC cu miez mineral, substraturile, listele și profilele pentru podele. Grupul afirmă că este unul dintre puținii producători europeni de pardoseli SPC și singurul care integrează toate aceste produse din producție proprie 1.
Distribuție prin filiale
Filialele din Germania (Ewifoam E. Wicklein GmbH și OBZ.Topboden.de GmbH) și filiala poloneză Decora Trade sp. z o.o. funcționează ca societăți de distribuție, toate deținute în proporție de 100 la sută 1.
Piața în context
Compania operează pe piața pardoselilor și a accesoriilor de interior, un segment legat de construcții noi și renovări, sensibil la ciclul imobiliar și la costurile de finanțare. Fișa din raportul anual nu oferă date despre dimensiunea pieței sau cote de piață, astfel încât poziția competitivă trebuie evaluată cu prudență 1. Cererea poate fi influențată de activitatea din construcții din Europa Centrală și de Vest, unde grupul are filialele sale de distribuție 1.
Ponderea vânzărilor în afara Poloniei nu este cuantificată în extrasul disponibil, dar prezența în Germania prin două filiale de distribuție indică o expunere la piețele vest-europene 1.
Tendințe
- Investiții în capacitatemixt
Cheltuielile pentru active fixe au scăzut vizibil în 2023 față de 2022, ceea ce ar putea indica o etapă de consolidare după ciclul de extindere a capacității.
- Ciclul imobiliar și construcțiilevânt din față
Cererea pentru pardoseli și finisaje depinde de activitatea de construcții și de renovări, iar o încetinire a acestora ar putea presa volumele.
- Generarea de numerarvânt din spate
Fluxul de numerar operațional a crescut semnificativ în 2023, iar capacitatea de a finanța dividende și răscumpărări din numerar ar putea susține politica de distribuire.
- Costuri de finanțare și valutarevânt din față
Diferențele de curs au avut un efect negativ notabil asupra fluxurilor din 2023, iar costurile dobânzilor pot influența rentabilitatea dacă împrumuturile rămân la nivel ridicat.
Poziția concurențială
Compania concurează pe piața europeană a pardoselilor și a accesoriilor, unde există producători mari cu rețele proprii de distribuție. Diferențierea invocată de grup constă în integrarea verticală a pardoselilor SPC cu substraturile și profilele din producție proprie, având tehnologii multiple pentru substraturi 1.
Extrasul nu identifică concurenți cu nume, astfel încât poziționarea relativă trebuie completată din alte surse, iar lista de mai jos reflectă doar companiile listate care activează în zone apropiate.
- Mohawk IndustriesMHK
Producător american de pardoseli și finisaje, cu prezență pe mai multe piețe; activitatea sa acoperă segmente comparabile cu pardoselile vinilice.
- Armstrong Flooring
Producător de pardoseli cu istoric de activitate în segmentul vinilic; compania nu este tranzacționată în prezent și poziția sa rămâne de verificat.
- InterfaceTILE
Producător de pardoseli modulare pentru spații comerciale, cu ofertă apropiată în zona de produse de înaltă performanță.
- Forbo
Grup elvețian cu linii de pardoseli vinilice și accesorii; nu este listat în SUA, deci simbolul nu este disponibil.
Știri și depuneri
Din presă
- Șase milioane de luminițe vor decora Bucureștiul de sărbători. Când se deschide Târgul de Crăciun din CapitalăAdevărul · 28 oct. 2026 · RO
- O nouă descoperire spectaculoasă la Pompeii: o frescă cu scene din mitologia greacă decora tavanul unei săli de banchetAntena 3 CNN · 25 iul. 2026 · RO
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202307 mai 2024
- Raportul anual 202217 mai 2023
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2023-12-31 (ESEF) · SEC / Decora Spółka Akcyjna · 31 dec. 2023
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.