olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

Dga S.A. DGA.WA

Polonia · GPW Warszawa · ISIN PLDGA0000019 · Verticală: Companii listate din Polonia

19,95PLN+1,01 % · 1 ziÎnchidere 06 nov. 2026

La închiderea din 06 nov. 2026, acțiunea Dga S.A. (DGA.WA) costa 19,95 PLN (+1,01 % într-o zi), cu capitalizare 23,3 mil PLN, P/E 153,5 pe un EPS diluat de 0,13 PLN în ultimele 12 luni, randament al dividendului 3,01 %, beta 0,14, interval pe 52 de săptămâni 19,75–29,80 PLN.

Date la · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
23,3 mil PLN
acțiuni la 31 dec. 2022
P/E (TTM)
153,5
EPS diluat TTM 0,13 · TTM până la 31 dec. 2022
E/P (TTM)
0,65 %
TTM până la 31 dec. 2022
Randament dividend
3,01 %
DPS 12 luni 0,60
Beta (2 ani)
0,14
Volatilitate (1 an) 48 %
Interval 52 săpt.
19,7529,80

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
34,2
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
19,95 – 21,91
sub banda inferioară · %B -0,00 · lățimea benzii 9,3 %
SMA 50 / 200
21,85 / 24,90
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-0,48 / -0,43
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună−5,9 %−0,6 %−5,2 pp—
3 luni−10,1 %−4,2 %−6,0 pp—
6 luni−25,8 %+4,3 %−30,2 pp—
De la început de an−25,8 %+7,5 %−33,3 pp—
1 an−25,6 %+9,9 %−35,5 pp+5,9 %
3 ani+137,5 %+49,8 %+87,7 pp+1,8 %
5 ani+146,3 %+42,8 %+103,5 pp—
Scădere maximă (1 an)
−33,7 %
02 dec. 2025 → 05 nov. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−54,1 %
19 feb. 2024 → 15 mai 2025
Creștere anuală compusă (5 ani)
+19,8 %
EURO STOXX 50 +7,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 100 din propriul istoric de 3 trimestre (min 2,5, mediană 18,3, max 55,4; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu202020212022
Venituri8,8 mil8,0 mil10,0 mil
Venituri an/anindisponibil−9,9 %+25,4 %
Profit net307,0 mii3,6 mil152,0 mii
Profit net an/anindisponibil+1.072,3 %−95,8 %
EPS diluat0,273,180,13
EPS diluat an/anindisponibil+1.077,8 %−95,9 %
netă %3,5 %45,3 %1,5 %
Flux de numerar liber-922,0 mii1,7 mil-4,3 mil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2022 · 31 dec. 2022

Numerar
7,0 mil PLN
Datorie financiară
indisponibil PLN
Datorie netă
indisponibil PLN
Capitaluri proprii
17,4 mil PLN
Active totale
33,6 mil PLN
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
1,98x
ROE
0,9 %
ROA
0,5 %
Marja FCF
-43,1 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (PLN)

Marje

Cont de profit și pierdere · PLN

Venituri
2020
8,8 mil
2021
8,0 mil
2022
10,0 mil

esef· 17 mai 2023verificat

Costul vânzărilor
2020
7,5 mil
2021
6,6 mil
2022
9,0 mil

esef· 17 mai 2023verificat

Profit brut
2020
1,3 mil
2021
1,3 mil
2022
1,0 mil

esef· 17 mai 2023verificat

Profit operațional
2020
134,0 mii
2021
261,0 mii
2022
-319,0 mii

esef· 17 mai 2023verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2020
4,0 mii
2021
23,0 mii
2022
1,3 mil

esef· 17 mai 2023verificat

Profit înainte de impozit
2020
484,0 mii
2021
4,7 mil
2022
512,0 mii

esef· 17 mai 2023verificat

Impozit pe profit
2020
176,0 mii
2021
1,1 mil
2022
338,0 mii

esef· 17 mai 2023verificat

Profit net
2020
307,0 mii
2021
3,6 mil
2022
152,0 mii

esef· 17 mai 2023verificat

EPS diluat
2020
0,27
2021
3,18
2022
0,13

esef· 17 mai 2023verificat

Dividend pe acțiune
2020
—
2021
0,00
2022
0,60

esef· 17 mai 2023verificat

Bilanț · PLN

Numerar
2020
6,2 mil
2021
8,5 mil
2022
7,0 mil

esef· 17 mai 2023verificat

Active curente
2020
22,0 mil
2021
28,8 mil
2022
30,0 mil

esef· 17 mai 2023verificat

Imobilizări corporale nete
2020
1,9 mil
2021
1,8 mil
2022
1,8 mil

esef· 17 mai 2023verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2020
2,0 mii
2021
0
2022
0

esef· 17 mai 2023verificat

Active totale
2020
25,7 mil
2021
32,4 mil
2022
33,6 mil

esef· 17 mai 2023verificat

Datorii curente
2020
11,0 mil
2021
13,4 mil
2022
15,1 mil

esef· 17 mai 2023verificat

Datorii totale
2020
11,5 mil
2021
14,6 mil
2022
16,2 mil

esef· 17 mai 2023verificat

Capital propriu
2020
14,2 mil
2021
17,8 mil
2022
17,4 mil

esef· 17 mai 2023verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2020
1,1 mil
2021
1,1 mil
2022
1,2 mil

esef· 17 mai 2023derivat

Fluxuri de numerar · PLN

Flux de numerar operațional
2020
-903,0 mii
2021
1,7 mil
2022
-4,2 mil

esef· 17 mai 2023verificat

Investiții (capex)
2020
19,0 mii
2021
0
2022
50,0 mii

esef· 17 mai 2023verificat

Flux de numerar liber
2020
-922,0 mii ≈
2021
1,7 mil ≈
2022
-4,3 mil ≈

esef· 17 mai 2023derivat

Flux de numerar din investiții
2020
-57,0 mii
2021
589,0 mii
2022
3,3 mil

esef· 17 mai 2023verificat

Flux de numerar din finanțare
2020
-5,0 mii
2021
-5,0 mii
2022
-614,0 mii

esef· 17 mai 2023verificat

Dividende plătite
2020
—
2021
0
2022
608,0 mii

esef· 17 mai 2023verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
25,4 %
calculat olivLawFY 2022
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
-222,2 %
calculat olivLawFY 2022
Creșterea profitului net (an/an)
-95,8 %
calculat olivLawFY 2022
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
-95,9 %
calculat olivLawFY 2022
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
-348,4 %
calculat olivLawFY 2022

Profitabilitate

Marja brută
10,2 %
calculat olivLawFY 2022
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
-3,2 %
calculat olivLawFY 2022
Marja netă
1,5 %
calculat olivLawFY 2022
Marja FCF
-43,1 %
calculat olivLawFY 2022

Randamente

ROE
0,9 %
calculat olivLawFY 2022 · bilanț la 31 dec. 2022
ROA
0,5 %
calculat olivLawFY 2022 · bilanț la 31 dec. 2022
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
-1,7 %
calculat olivLawFY 2022 · bilanț la 31 dec. 2022
Rata de distribuire (EPS)
461,5 %
calculat olivLawFY 2022
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
-0,2x
calculat olivLawFY 2022

Lichiditate

Lichiditatea curentă
2,0x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2022
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
0,5x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2022

Numerar

Fluxul de numerar operațional
-4,2 mil PLN
calculat olivLawFY 2022
Investiții (capex)
50,0 mii PLN
calculat olivLawFY 2022
Fluxul de numerar liber
-4,3 mil PLN
calculat olivLawFY 2022
Conversia profitului în FCF
-2.827,0 %
calculat olivLawFY 2022
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
23,3 mil PLN
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2022
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
153,5x
calculat olivLawFY 2022
P/E (TTM)
153,5x
calculat olivLawFY 2022
Randamentul profitului
0,7 %
calculat olivLawFY 2022
P/B
1,3x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2022
P/S
2,3x
calculat olivLawFY 2022 · bilanț la 31 dec. 2022
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Randament FCF
-18,4 %
calculat olivLawFY 2022 · bilanț la 31 dec. 2022
Randamentul dividendului
3,0 %
calculat olivLawFY 2022
Randamentul distribuirilor către acționari
2,6 %
calculat olivLawFY 2022 · bilanț la 31 dec. 2022

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • acoperirea ponderilor scorului: 47,9 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

19,95 PLN

06 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 23,3 mil PLN

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
23,3 mil PLN
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2022
P/E (TTM)
153,5x
calculat olivLawFY 2022
P/B
1,3x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2022
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
0,9 %
calculat olivLawFY 2022 · bilanț la 31 dec. 2022
Marja netă
1,5 %
calculat olivLawFY 2022
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
25,4 %
calculat olivLawFY 2022
Randamentul dividendului
3,0 %
calculat olivLawFY 2022

Acoperire și prospețime

25/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2022
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2022
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2022
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2022
Sursă: esefpublicat 17 mai 2023
verificat 96derivat 3

Datele sunt mai vechi decât pragul de prospețime.

Scorul pe grupe

48 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

    Ipoteze (ilustrative, editoriale)

    Rata fără risc
    6,5 %
    Prima de risc a pieței
    6,0 %
    Beta (implicit)
    1,00
    Costul capitalului propriu
    12,5 %
    Creștere terminală
    3,0 %

    Scorul pe factori

    Date insuficiente

    Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 47,9 % din minimum 60 %

    FactorValoareScorPondere folosită
    ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
    Marja netă · Calitate1,5 %44 (față de colegi)13 %
    Conversia profitului în FCF · Calitate-2.827,0 %0 (pe interval fix)13 %
    CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
    Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie-0,2x0 (pe interval fix)13 %
    Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie2,0x98 (pe interval fix)9 %
    P/E (TTM) · Evaluare153,5x0 (față de colegi)22 %
    EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randament FCF · Evaluare-18,4 %0 (pe interval fix)17 %
    Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente2,6 %37 (pe interval fix)13 %
    Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

    Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

    Grupele scorului

    • Bilanț și datorie39/100 · 2/3 factori cu valoare
    • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
    • Calitate22/100 · 2/3 factori cu valoare
    • Randamente· parțial37/100 · 1/2 factori cu valoare
    • Evaluare0/100 · 2/3 factori cu valoare

    O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

    Memo

    DGA S.A. (DGA.WA). Ultimul exercițiu complet: 2022; date până la 2022-12-31.

    Cifre calculate din situațiile financiare: venit 10,0 mil PLN în 2022; creștere an/an 25,4 %; marjă netă 1,5 %; ROE 0,9 %.

    Intervalul de valoare estimat este 3,33–4,77 PLN pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 3,92 PLN, prețul de 19,95 PLN lasă un potențial de -80,4 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -409,3 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

    Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 47,9 % din minimum 60 %).

    Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

    Ce susține teza

    • Lichiditatea curentă: 2,0x

    Ce o infirmă

    • Conversia profitului în FCF: -2 827,0 %
    • Acoperirea dobânzilor: -0,2x
    • P/E (TTM): 153,5x
    • Randament FCF: -18,4 %
    • Prețul este peste intervalul de valoare estimat
    • Metodele de evaluare diverg

    Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA, Rata de distribuire (FCF).

    Față de mediana verticalei

    Companii listate din Polonia · aceeași țară · comparată cu 39 firme

    Multipli și rentabilitate față de mediană

    P/E
    153,5x
    mediana verticalei 12,1x
    peste mediană (+1.170,9 %)
    EV/EBITDA
    —
    mediana verticalei —
    P/S
    2,3x
    mediana verticalei 1,3x
    peste mediană (+83,4 %)
    P/B
    1,3x
    mediana verticalei 1,0x
    peste mediană (+38,2 %)
    ROE
    0,9 %
    mediana verticalei 8,9 %
    sub mediană (−90,3 %)
    Marja netă
    1,5 %
    mediana verticalei 2,8 %
    sub mediană (−45,9 %)
    Marja EBIT
    -3,2 %
    mediana verticalei 6,3 %
    sub mediană (−150,5 %)
    Venituri an/an
    25,4 %
    mediana verticalei 9,9 %
    peste mediană (+157,5 %)
    Datorie netă/EBITDA
    —
    mediana verticalei —
    Randament dividend
    3,0 %
    mediana verticalei 3,6 %
    sub mediană (−17,4 %)

    Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

    Firmele verticalei

    CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
    ACP.WAAsseco Poland S.A.19,0 mld37,87,8 %2,9 %+19,8 %+18 % / +199 %
    BDX.WABudimex Spółka Akcyjna18,9 mld35,341,5 %6,2 %+8,9 %+18 % / +33 %
    BFT.WABenefit Systems Spółka Akcyjna18,1 mld130,720,8 %7,2 %+99,9 %+74 % / +221 %
    ASE.WAAsseco South Eastern Europe Spółka Akcyjna3,7 mld19,618,1 %12,0 %+36,5 %+6 % / +50 %
    1AT.WAAtal Spółka Akcyjna2,3 mld6,429,8 %22,2 %−1,3 %+7 % / +8 %
    ATT.WAGrupa Azoty Spółka Akcyjna1,6 mld—-37,9 %-20,8 %−45,1 %−15 % / −26 %
    ARH.WAArchicom Spółka Akcyjna1,3 mld12,115,9 %22,1 %−21,6 %+13 % / +88 %
    ACT.WAAction S.A.999,4 mil27,28,3 %1,5 %+6,1 %+71 % / +171 %
    BRS.WABoryszew Spółka Akcyjna874,1 mil8,26,3 %1,6 %+8,4 %−25 % / −28 %
    AGO.WAAgora Spółka Akcyjna588,0 mil—-14,2 %-9,2 %+15,2 %+37 % / +18 %
    AMB.WAAmbra S.A.462,9 mil7,516,4 %7,0 %+12,9 %+4 % / −33 %
    ATC.WAArctic Paper Spółka Akcyjna344,7 mil1,416,3 %7,0 %−27,5 %−40 % / −75 %
    ATG.WA"atm Grupa Spółka Akcyjna"298,5 mil11,08,9 %11,6 %−22,0 %−11 % / +2 %
    ART.WAArtifex Mundi S.A.229,7 mil17,735,7 %33,3 %+51,9 %+48 % / +14 %
    APN.WAAPLISENS Spółka Akcyjna192,4 mil9,411,4 %13,8 %+21,8 %−2 % / −22 %
    ALI.WAALTUS Spolka Akcyjna158,1 mil17,37,9 %16,9 %+30,3 %+38 % / +52 %
    BMC.WABumech Spółka Akcyjna156,9 mil—-3,4 %-3,9 %−40,0 %−36 % / −49 %
    BBT.WABoomBit Spółka Akcyjna71,9 mil4,520,7 %6,4 %−16,5 %−18 % / −56 %
    BBD.WABbi Development S.A.54,1 mil1,136,0 %208,3 %+50,2 %+1 % / +9 %
    ALG.WAAll in! Games Spółka Akcyjna39,6 mil——-156,9 %−72,2 %−27 % / −56 %
    BMX.WABioMaxima Spółka Akcyjna36,3 mil62,01,2 %1,3 %−67,5 %−31 % / −46 %
    06N.WAMagna Polonia Spółka Akcyjna31,1 mil0,5115,4 %964,7 %+13,0 %−29 % / −43 %
    BCM.WABETACOM Spółka Akcyjna26,3 mil17,38,0 %0,9 %+21,3 %+6 % / +2 %
    DGA.WADga S.A.23,3 mil153,50,9 %1,5 %+25,4 %−32 % / +163 %
    AWM.WAAirway Medix Spółka Akcyjna13,8 mil—-25,8 %-117.400,0 %−97,7 %−26 % / −45 %

    Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru DGA.WA din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

    Prognoza motorului olivLaw

    Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

    Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

    Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

    Scenarii ilustrative

    Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

    Pesimist
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    De bază
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    Optimist
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    Nimic nu se salvează.

    Preț estimat (PLN)

    Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
    1 ani
    13,04
    Randament total -34 % · Pe an -34 %
    22,94
    Randament total 16 % · Pe an 16 %
    34,41
    Randament total 73 % · Pe an 73 %
    3 ani
    15,46
    Randament total -21 % · Pe an -7 %
    30,34
    Randament total 55 % · Pe an 16 %
    49,56
    Randament total 152 % · Pe an 36 %
    5 ani
    18,34
    Randament total -5 % · Pe an -1 %
    40,13
    Randament total 106 % · Pe an 16 %
    71,36
    Randament total 264 % · Pe an 30 %
    Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
    • P/E la ieșire± 7,59
    • Marja netă± 5,31
    • Creșterea anuală a veniturilor± 3,96
    • Diluare anuală± 0,45

    Analiză AI

    Analiza calitativă nu este încă scrisă pentru această firmă.

    Produse, piață și concurență

    Analiza calitativă nu este încă scrisă pentru această firmă.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

    Rapoarte anuale (ESEF)

    Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

    Dga S.A. (DGA.WA): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw