olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
Drax Group plc DRX.L
Regatul Unit · London Stock Exchange · ISIN GB00B1VNSX38 · Verticală: Companii listate din Regatul Unit
Drax Group este un operator energetic britanic care produce electricitate din biomasă, deține active hidroenergetice și furnizează servicii de flexibilitate și soluții energetice. În 2025 compania a raportat un Adjusted EBITDA de 947 milioane lire sterline, iar planul său de creștere se concentrează pe energie regenerabilă flexibilă, stocare în baterii și decarbonizare, într-un moment în care sistemul energetic britanic are nevoie tot mai mare de echilibrare.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Drax Group plc (DRX.L) costa 8,59 GBP (+0,12 % într-o zi), cu capitalizare 3,0 mld GBP, P/E 42,5 pe un EPS diluat de 0,20 GBP în ultimele 12 luni, randament al dividendului 1,82 %, beta 0,26, interval pe 52 de săptămâni 7,04–9,18 GBP.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 67,4
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- 7,57 – 8,58
- peste banda superioară · %B 1,01 · lățimea benzii 12,4 %
- SMA 50 / 200
- 8,03 / 8,18
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- 0,14 / 0,08
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +10,1 % | −0,6 % | +10,8 pp | — |
| 3 luni | +19,6 % | −4,2 % | +23,7 pp | — |
| 6 luni | −0,7 % | +4,3 % | −5,0 pp | — |
| De la început de an | +2,6 % | +7,5 % | −4,9 pp | — |
| 1 an | +18,6 % | +9,9 % | +8,7 pp | +5,8 % |
| 3 ani | +98,2 % | +49,8 % | +48,4 pp | +26,3 % |
| 5 ani | +57,8 % | +42,8 % | +14,9 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 100 din propriul istoric de 3 trimestre (min 3,5, mediană 4,8, max 41,4; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Venituri | 7,7 mld | 6,2 mld | 5,4 mld |
| Venituri an/an | indisponibil | −20,3 % | −12,5 % |
| Profit net | 562,2 mil | 526,6 mil | 73,0 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | −6,3 % | −86,1 % |
| EPS diluat | 1,40 | 1,35 | 0,20 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | −3,4 % | −85,0 % |
| netă % | 7,3 % | 8,5 % | 1,4 % |
| Flux de numerar liber | 405,8 mil | 479,7 mil | 528,0 mil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 302,1 mil GBP
- Datorie financiară
- 979,0 mil GBP
- Datorie netă
- 676,9 mil GBP
- Capitaluri proprii
- 1,7 mld GBP
- Active totale
- indisponibil GBP
- Datorie / capitaluri
- 0,57x
- Lichiditate curentă
- 1,07x
- ROE
- 3,8 %
- ROA
- indisponibil
- Marja FCF
- 9,8 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (GBP)
Marje
Cont de profit și pierdere · GBP
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 7,7 mld | 6,2 mld | 5,4 mld | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 5,6 mld | 4,1 mld | 3,9 mld | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Profit brut | 2,0 mld | 1,9 mld | 1,5 mld | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Profit operațional | 908,2 mil | 850,2 mil | 241,3 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | — | 107,5 mil | 75,4 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 796,4 mil | 753,4 mil | 189,5 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 235,5 mil | 227,9 mil | 121,3 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Profit net | 562,2 mil | 526,6 mil | 73,0 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| EPS diluat | 1,40 | 1,35 | 0,20 | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 0,14 | 0,16 | — | esef· 29 apr. 2026verificat |
Bilanț · GBP
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 379,5 mil | 356,0 mil | 302,1 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Stocuri | 328,4 mil | 302,0 mil | 223,8 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Active curente | 2,3 mld | 1,8 mld | 1,5 mld | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 2,7 mld | 2,8 mld | 2,4 mld | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Fond comercial | 416,7 mil | 415,1 mil | 396,2 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 81,5 mil | 68,1 mil | 42,7 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 264,2 mil | 119,0 mil | 61,3 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 1,2 mld | 1,1 mld | 917,7 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Datorii curente | 2,1 mld | 1,5 mld | 1,4 mld | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Capital propriu | 2,0 mld | 2,1 mld | 1,7 mld | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 393,7 mil | 383,0 mil | 352,7 mil | esef· 29 apr. 2026derivat |
Fluxuri de numerar · GBP
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 835,6 mil | 859,5 mil | 810,0 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 429,8 mil | 379,8 mil | 282,0 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 405,8 mil ≈ | 479,7 mil ≈ | 528,0 mil ≈ | esef· 29 apr. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -451,8 mil | -389,9 mil | -287,2 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -237,9 mil | -491,6 mil | -578,9 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 149,2 mil | 115,4 mil | 221,1 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- acoperirea ponderilor scorului: 58,3 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 3,0 mld GBP
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
58 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 6,5 %
- Prima de risc a pieței
- 6,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 12,5 %
- Creștere terminală
- 3,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 58,3 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 7,7 % | 25 (față de colegi) | 18 % |
| Marja netă · Calitate | 1,4 % | 26 (față de colegi) | 11 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 723,3 % | 100 (pe interval fix) | 11 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 3,2x | 26 (pe interval fix) | 11 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,1x | 23 (pe interval fix) | 7 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 42,5x | 0 (față de colegi) | 18 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | 17,4 % | 100 (pe interval fix) | 14 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 7,3 % | 100 (pe interval fix) | 11 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie25/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate46/100 · 3/3 factori cu valoare
- Randamente· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
- Evaluare44/100 · 2/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
DRAX GROUP PLC (DRX.L). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 5,4 mld GBP în 2025; creștere an/an -12,5 %; marjă netă 1,4 %; ROE 3,9 %.
Intervalul de valoare estimat este 2,28–3,52 GBP pe acțiune (mediana a 3 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 2,91 GBP, prețul de 8,59 GBP lasă un potențial de -66,1 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -194,8 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 58,3 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Conversia profitului în FCF: 723,3 %
- Randament FCF: 17,4 %
- Randamentul distribuirilor către acționari: 7,3 %
Ce o infirmă
- ROIC: 7,7 %
- Marja netă: 1,4 %
- Acoperirea dobânzilor: 3,2x
- Lichiditatea curentă: 1,1x
- P/E (TTM): 42,5x
- Prețul este peste intervalul de valoare estimat
- Metodele de evaluare diverg
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Regatul Unit · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| BATS.LBritish American Tobacco P.L.C. | 104,3 mld | 13,5 | 16,5 % | 30,3 % | −1,0 % | +7 % / +88 % |
| ABF.LAssociated British Foods PLC | 14,7 mld | 14,3 | 9,2 % | 5,3 % | −3,1 % | −5 % / −15 % |
| 0EV1.LCarnival PLC | 5,5 mld | 4,1 | 46,7 % | 13,4 % | +6,4 % | indisponibil / indisponibil |
| BAB.LBabcock International Group PLC | 5,1 mld | 24,7 | 34,7 % | 4,1 % | +7,2 % | −10 % / +158 % |
| AUTO.LAutotrader Group PLC | 4,8 mld | 16,4 | 60,2 % | 47,1 % | +3,9 % | −13 % / −23 % |
| BBY.LBalfour Beatty PLC | 4,2 mld | 16,3 | 23,2 % | 2,8 % | +15,2 % | +20 % / +160 % |
| ABDN.LAberdeen Group PLC | 4,1 mld | 10,8 | 8,0 % | 28,9 % | −2,1 % | +11 % / +41 % |
| BKG.LThe Berkeley Group Holdings PLC | 3,6 mld | 11,3 | 8,8 % | 13,4 % | −4,2 % | −0 % / −22 % |
| DRX.LDrax Group PLC | 3,0 mld | 42,5 | 3,9 % | 1,4 % | −12,5 % | +16 % / +97 % |
| BME.LB&M European Value Retail PLC | 2,9 mld | 17,4 | 21,2 % | 2,8 % | +3,7 % | +68 % / −51 % |
| AJB.LAj Bell PLC | 2,4 mld | 22,8 | 49,9 % | 33,1 % | +18,0 % | +8 % / +128 % |
| ASHM.LAshmore Group PLC | 1,4 mld | 13,9 | 13,1 % | 71,6 % | −0,1 % | +28 % / +18 % |
| BCG.LBaltic Classifieds Group PLC | 1,2 mld | 23,2 | 15,8 % | 57,6 % | +6,9 % | −99 % / −99 % |
| APN.LApplied Nutrition PLC | 763,6 mil | 36,2 | 41,2 % | 19,7 % | +24,2 % | +71 % / indisponibil |
| BAG.LA.G. Barr P.L.C. | 671,9 mil | 14,4 | 14,4 % | 10,8 % | +4,0 % | −7 % / +26 % |
| ASC.LAsos PLC | 494,5 mil | — | -81,3 % | -12,0 % | −14,7 % | +71 % / +8 % |
| ALFA.LAlfa Financial Software Holdings PLC | 486,8 mil | 16,3 | 61,5 % | 23,8 % | +15,3 % | −28 % / +10 % |
| AML.LAston Martin Lagonda Global Holdings PLC | 344,3 mil | — | -93,4 % | -39,2 % | −20,6 % | −45 % / −85 % |
| APTD.LAptitude Software Group PLC | 111,3 mil | 28,5 | 7,2 % | 6,2 % | −7,3 % | −30 % / −23 % |
| AMGO.LAmigo Holdings PLC | 9,9 mil | — | — | — | −81,9 % | +325 % / +844 % |
| ASBE.LAssociated British Engineering PLC | 605,3 mii | — | -19,1 % | — | indisponibil | indisponibil / indisponibil |
| AMIF.LAmicorp Fs (uk) PLC | 221,6 mii | 0,1 | 27,5 % | 9,1 % | +8,1 % | indisponibil / indisponibil |
| AAF.LAirtel Africa PLC | — | — | 24,1 % | 10,6 % | +29,5 % | −7 % / +164 % |
| AAL.LAnglo American PLC | — | — | -19,3 % | -20,2 % | +4,5 % | +30 % / +76 % |
| ACG.LAcg Metals Limited | — | — | -80,3 % | -32,0 % | +134,8 % | +60 % / +63 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru DRX.L din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (GBP)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 4,71 Randament total -44 % · Pe an -44 % | 8,36 Randament total -1 % · Pe an -1 % | 12,65 Randament total 49 % · Pe an 49 % |
| 3 ani | 3,74 Randament total -53 % · Pe an -22 % | 7,55 Randament total -7 % · Pe an -2 % | 12,65 Randament total 54 % · Pe an 15 % |
| 5 ani | 2,97 Randament total -60 % · Pe an -17 % | 6,81 Randament total -13 % · Pe an -3 % | 12,65 Randament total 58 % · Pe an 10 % |
- P/E la ieșire± 1,89
- Marja netă± 1,32
- Creșterea anuală a veniturilor± 1,19
- Diluare anuală± 0,11
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Drax Group este un operator energetic britanic care produce electricitate din biomasă, deține active hidroenergetice și furnizează servicii de flexibilitate și soluții energetice. În 2025 compania a raportat un Adjusted EBITDA de 947 milioane lire sterline, iar planul său de creștere se concentrează pe energie regenerabilă flexibilă, stocare în baterii și decarbonizare, într-un moment în care sistemul energetic britanic are nevoie tot mai mare de echilibrare.
SWOT
Puncte tari
- Grupul are o gamă diversificată de active, de la hidroenergie și biomasă până la producția de peleți, ceea ce reduce dependența de un singur flux de venit.
- Bilanțul este considerat solid, cu un raport de îndatorare net sub ținta pe termen lung și cu facilități de credit extinse în 2025.
- Integrarea producției de peleți cu centrala electrică asigură un lanț de aprovizionare controlat.
Puncte slabe
- Rezultatele depind în mare măsură de prețul energiei, care a scăzut în 2025 și a redus semnificativ profitabilitatea.
- Activele din Canada au contracte moștenite care limitează profitabilitatea, iar unele active au fost depreciate în 2025.
- Afacerea SME a înregistrat pierderi și a fost în cele din urmă dezinvestită, ceea ce arată dificultățile din segmentul de clienți mici.
Oportunități
- Dezvoltarea stocării în baterii ar putea aduce noi venituri din servicii de flexibilitate, pe măsură ce proiectele se finalizează.
- Proiectele BECCS ar putea deveni o sursă de eliminare a carbonului, dacă sprijinul guvernamental se materializează.
- Achiziția Flexitricity ar putea extinde activitatea de optimizare a activelor și serviciile de flexibilitate.
Amenințări
- Modificările reglementare privind biomasa, inclusiv criteriile de durabilitate, ar putea limita aprovizionarea sau reduce valoarea producției.
- Evenimentele climatice extreme ar putea perturba lanțul de aprovizionare cu peleți și producția din biomasă.
- Lipsa sprijinului guvernamental ar putea întârzia investițiile în tehnologii noi și în decarbonizare.
Riscuri
- Prețul energieiridicat
Un preț mediu obținut mai mic ar putea reduce din nou Adjusted EBITDA, având în vedere dependența rezultatelor de piața energiei.
- Politica privind biomasaridicat
Schimbările în criteriile de durabilitate sau în tratamentul fiscal al biomasei ar putea afecta modelul de business al centralei.
- Depreciere de activemediu
Pierderile din 2025 legate de depreciere arată că valoarea unor active ar putea fi reevaluată dacă condițiile de piață se schimbă.
- Execuția proiectelor de stocaremediu
Întârzierea finalizării proiectelor BESS ar putea amâna veniturile planificate din flexibilitate.
- Clima și lanțul de aprovizionarescăzut
Fenomenele meteorologice extreme ar putea perturba producția de peleți și livrările, cu efecte asupra generării.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă sistemul energetic britanic își crește nevoia de flexibilitate, activele hidro și de stocare ale grupului ar putea genera venituri mai stabile decât producția pură.
- Un bilanț întărit și o reducere a numărului de acțiuni ar putea susține un dividend în creștere, dacă rezultatele operaționale rămân solide.
- Integrarea producției de peleți cu centrala ar putea proteja marjele în perioade de volatilitate a prețurilor.
Ce ar strica teza
- Dependența de prețul energiei și de politicile guvernamentale ar putea face rezultatele greu de prevăzut, ca în 2025.
- Pierderile din depreciere și contractele moștenite din Canada ar putea limita profitabilitatea pe termen scurt.
- Schimbările reglementare privind biomasa ar putea crește costurile sau reduce cererea, afectând baza de venituri.
De urmărit
- Finalizarea proiectelor BESS, inclusiv Marfleet2027
- Evoluția raportului de îndatorare net față de ținta de aproximativ 2 orinext 10-K
- Evoluția criteriilor de durabilitate și a reglementării privind biomasa (EUDR, REDIII)2026
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Grupul își propune să își mențină bilanțul solid, să investească în activitatea de bază și să plătească un dividend sustenabil și în creștere, returnând acționarilor capitalul rămas după nevoile de investiții. Raportul de îndatorare net a fost de 0,8 ori Adjusted EBITDA la finalul lui 2025, sub ținta pe termen lung de aproximativ 2 ori 1. Numărul de acțiuni în circulație a scăzut cu 8% în 2025, în cadrul unui program de răscumpărare în curs 1.
În paralel, compania dezvoltă proiecte de stocare în baterii, cu trei proiecte BESS achiziționate de la Apatura Limited care vor oferi o capacitate totală de 260 MW, și explorează proiecte de captare și stocare a carbonului prin BECCS, inclusiv un acord de dezvoltare cu HOFOR pentru o unitate în Danemarca 1.
Segmente
Generare flexibilă și soluții energetice (FlexGen)
Segmentul FlexGen a raportat un Adjusted EBITDA de 111 milioane lire pentru hidroenergie, în scădere de la 138 milioane în 2024, din cauza lucrărilor programate de revizie la centrala Cruachan 1. Energy Solutions a înregistrat 49 milioane lire, din care serviciile pentru clienți industriali și din sectorul regenerabil au adus 54 milioane, iar afacerea SME (Opus) a avut o pierdere de 5 milioane. Vânzarea ultimelor puncte de consum SME s-a încheiat în mai 2025 1.
Producția de peleți
Producția de peleți a atins un nivel record de 4,2 milioane de tone în 2025, față de 4,0 milioane în 2024, iar livrările au fost de 5,1 milioane de tone, din care 3,1 milioane către centrala Drax 1. Adjusted EBITDA a scăzut la 129 milioane lire, de la 143 milioane, deoarece prețul de transfer urmează o metodologie de cost plus, astfel că economiile de cost se reflectă într-un preț de transfer mai mic 1.
Generare din biomasă
Generarea din biomasă rămâne a treia componentă a modelului de business, fiind sprijinită de conducerea companiei ca parte a țintei post-2027 pentru Adjusted EBITDA 1. Compania spune că își va continua strategia de maximizare a valorii activelor existente în timp ce identifică oportunități de creștere în energia regenerabilă flexibilă 1.
Piața în context
Piața în care operează Drax este cea a energiei electrice britanice și a serviciilor de echilibrare, unde cererea pentru capacitate flexibilă și stocare crește pe măsură ce ponderea producției intermitente se mărește 1. Raportul arată că, odată cu tranziția spre energie fără emisii, sistemul are nevoie de mai multe servicii de echilibrare, ceea ce poate sprijini activele flexibile ale grupului 1. Pe de altă parte, prețul energiei și politicile de sprijin guvernamental influențează direct marjele, iar compania subliniază că susținerea guvernamentală va fi decisivă pentru investiții 1.
Tot pe piață, presiunea reglementară asupra biomasei, inclusiv discuțiile privind criteriile de durabilitate și mecanismele de taxare a carbonului, poate influența condițiile de activitate ale grupului. Conducerea consideră că un mecanism de tip CBAM nu ar afecta semnificativ operațiunile, dar monitorizează atent evoluțiile 1.
Tendințe
- Tranziția spre energie regenerabilă flexibilăvânt din spate
Creșterea ponderii energiei intermitente crește nevoia de echilibrare și stocare, ceea ce ar putea favoriza activele flexibile ale Drax, precum hidroenergia și bateriile 1.
- Stocarea în bateriivânt din spate
Achiziția proiectelor BESS și acordul de tolling cu West Burton C arată un interes crescut pentru stocare, care ar putea deveni o nouă sursă de venituri dacă proiectele sunt finalizate la timp 1.
- Reglementarea biomaseivânt din față
Noile reglementări privind biomasa, inclusiv EUDR și REDIII, ar putea crește costurile de conformitate și ar putea afecta lanțul de aprovizionare, deși compania le urmărește activ 1.
- Prețul energiei și sprijinul guvernamentalmixt
Scăderea prețului mediu obținut a redus Adjusted EBITDA în 2025, iar compania afirmă că sprijinul guvernamental ar putea fi decisiv pentru atragerea investițiilor costisitoare 1.
Poziția concurențială
Drax concurează pe piața energiei electrice britanice cu alți producători și furnizori de servicii de flexibilitate, precum și cu operatori de stocare în baterii. Sursele consultate nu identifică explicit concurenții și nu permit o comparație cantitativă a cotelor de piață 1.
Pe piața peleților, avantajul grupului constă în integrarea lanțului de aprovizionare cu centrala proprie, deși costurile și prețurile de transfer influențează rezultatele. Afacerea din SUA a avut producție și marje bune, dar activele din Canada au contracte moștenite care limitează profitabilitatea 1.
- Operatori independenți de stocare în baterii
Concurează cu proiectele BESS ale Drax pe servicii de flexibilitate; sursele nu numesc companii specifice.
- Producători de peleți din America de Nord
Concurează pe piața peleților de biomasă, unde afacerea din SUA a avut randament bun; sursele nu numesc companii specifice.
- Producători de energie din gaze și cărbune
Concurează pe piața energiei electrice britanice; raportul menționează doar substituția cărbunelui cu biomasa.
- Furnizori de servicii energetice pentru industrie
Concurează în segmentul I&C și al serviciilor pentru energie regenerabilă, unde Drax a raportat venituri importante.
Știri și depuneri
Din presă
- Drax Unveils £20 Billion AI Data Centre Plans at UK Biomass PlantOil Price · 03 nov. 2026 · EN
- UK’s Drax power plant set to host $27B AI data center projectAnadolu Agency (TR, EN) · 03 nov. 2026 · EN
- Drax wants to feed Britain's AI habit with £20B datacenter at biomass power stationThe Register · 03 nov. 2026 · EN
- UK’s most polluting power plant could power country’s largest AI datacentreThe Guardian World · 03 nov. 2026 · EN
- Brookfield targets $27 billion AI data center at power station. Energy firm Drax surges 8%CNBC World · 03 nov. 2026 · EN
- Brookfield, QIA to Invest in Data Center for DraxBloomberg Markets · 03 nov. 2026 · EN
- Drax datacentre could create nearly twice the yearly emissions of all Gatwick flightsThe Guardian — Environment · 06 oct. 2026 · EN
- JPMorgan, Santander Lead £1.1 Billion Loan for Drax Solar DealBloomberg Markets · 18 sept. 2026 · EN
- FCA closes investigation into Drax over biomass sourcingThe Guardian World · 18 iun. 2026 · RO
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202529 apr. 2026
- Raportul anual 202407 mai 2025
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / Drax Group plc · 31 dec. 2025
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.