olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
discoverIE Group plc DSCV.L
Regatul Unit · London Stock Exchange · ISIN GB0000055888 · Verticală: Companii listate din Regatul Unit
discoverIE Group proiectează și fabrică componente electronice personalizate, cu valoare adăugată ridicată, destinate piețelor cu creștere structurală: regenerabile, transport, medical, industrie și conectivitate, plus securitate. În exercițiul fiscal 2025/26 a revenit la creștere organică, iar 79% din veniturile grupului au provenit din aceste piețe.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea discoverIE Group plc (DSCV.L) costa 7,75 GBP (−2,02 % într-o zi), cu capitalizare 744,2 mil GBP, P/E 26,4 pe un EPS diluat de 0,29 GBP în ultimele 12 luni, randament al dividendului 167,74 %, beta 0,95, interval pe 52 de săptămâni 5,14–8,95 GBP.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 40,1
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 7,70 – 8,87
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,04 · lățimea benzii 14,1 %
- SMA 50 / 200
- 8,14 / 7,05
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- -0,03 / 0,03
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −10,4 % | −0,6 % | −9,8 pp | — |
| 3 luni | −6,9 % | −4,2 % | −2,7 pp | — |
| 6 luni | +14,0 % | +4,3 % | +9,6 pp | — |
| De la început de an | +29,2 % | +7,5 % | +21,7 pp | — |
| 1 an | +31,1 % | +9,9 % | +21,2 pp | +5,8 % |
| 3 ani | +22,4 % | +49,8 % | −27,4 pp | +26,3 % |
| 5 ani | −29,0 % | +42,8 % | −71,9 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 67 din propriul istoric de 3 trimestre (min 18,3, mediană 21,8, max 47,9; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|
| Venituri | 437,0 mil | 422,9 mil | 443,3 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | −3,2 % | +4,8 % |
| Profit net | 15,5 mil | 24,6 mil | 29,0 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | +58,7 % | +17,9 % |
| EPS diluat | 0,16 | 0,25 | 0,29 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | +58,2 % | +17,6 % |
| netă % | 3,5 % | 5,8 % | 6,5 % |
| Flux de numerar liber | 36,4 mil | 41,0 mil | 39,6 mil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2026 · 31 mar. 2026
- Numerar
- 125,3 mil GBP
- Datorie financiară
- 110,2 mil GBP
- Datorie netă
- -15,1 mil GBP
- Capitaluri proprii
- 328,6 mil GBP
- Active totale
- 694,6 mil GBP
- Datorie / capitaluri
- 0,34x
- Lichiditate curentă
- 1,45x
- ROE
- 9,1 %
- ROA
- 4,2 %
- Marja FCF
- 8,9 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (GBP)
Marje
Cont de profit și pierdere · GBP
| Linie | 2024 | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 437,0 mil | 422,9 mil | 443,3 mil | esef· 25 iun. 2026verificat |
| Profit operațional | 31,2 mil | 42,4 mil | 45,2 mil | esef· 25 iun. 2026verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 12,9 mil | 14,1 mil | 11,8 mil | esef· 25 iun. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 22,2 mil | 32,0 mil | 36,1 mil | esef· 25 iun. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 6,7 mil | 7,4 mil | 7,1 mil | esef· 25 iun. 2026verificat |
| Profit net | 15,5 mil | 24,6 mil | 29,0 mil | esef· 25 iun. 2026verificat |
| EPS diluat | 0,16 | 0,25 | 0,29 | esef· 25 iun. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 0,12 | 12,50 | 13,00 | esef· 25 iun. 2026verificat |
Bilanț · GBP
| Linie | 2024 | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 110,8 mil | 139,3 mil | 125,3 mil | esef· 25 iun. 2026verificat |
| Creanțe | 88,8 mil | 74,4 mil | 85,7 mil | esef· 25 iun. 2026verificat |
| Stocuri | 80,1 mil | 82,9 mil | 85,4 mil | esef· 25 iun. 2026verificat |
| Active curente | 287,7 mil | 298,1 mil | 299,5 mil | esef· 25 iun. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 20,5 mil | 23,0 mil | 24,0 mil | esef· 25 iun. 2026verificat |
| Fond comercial | 231,7 mil | 244,2 mil | 249,2 mil | esef· 25 iun. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 97,8 mil | 92,2 mil | 81,3 mil | esef· 25 iun. 2026verificat |
| Active totale | 668,7 mil | 695,0 mil | 694,6 mil | esef· 25 iun. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 136,1 mil | 138,6 mil | 110,2 mil | esef· 25 iun. 2026verificat |
| Datorii curente | 185,4 mil | 195,5 mil | 206,2 mil | esef· 25 iun. 2026verificat |
| Datorii totale | 367,1 mil | 387,0 mil | 366,0 mil | esef· 25 iun. 2026verificat |
| Capital propriu | 301,6 mil | 308,0 mil | 328,6 mil | esef· 25 iun. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 95,7 mil | 96,1 mil | 96,0 mil | esef· 25 iun. 2026derivat |
Fluxuri de numerar · GBP
| Linie | 2024 | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 41,2 mil | 46,4 mil | 45,3 mil | esef· 25 iun. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 4,8 mil | 5,4 mil | 5,7 mil | esef· 25 iun. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 36,4 mil ≈ | 41,0 mil ≈ | 39,6 mil ≈ | esef· 25 iun. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -83,8 mil | -19,3 mil | -11,3 mil | esef· 25 iun. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 33,2 mil | -13,9 mil | -49,1 mil | esef· 25 iun. 2026verificat |
| Dividende plătite | 11,2 mil | 11,7 mil | 12,2 mil | esef· 25 iun. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 49 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 744,2 mil GBP
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Evaluare36
- Bilanț și datorie43
- Randamente54
- Calitate60
Interval de valoare estimat
indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 6,5 %
- Prima de risc a pieței
- 6,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 12,5 %
- Creștere terminală
- 3,0 %
Scorul pe factori
Profil neutru · Scor 49/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 11,7 % | 46 (față de colegi) | 17 % |
| Marja netă · Calitate | 6,5 % | 43 (față de colegi) | 10 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 136,6 % | 100 (pe interval fix) | 10 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 3,8x | 36 (pe interval fix) | 10 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,5x | 54 (pe interval fix) | 7 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 26,4x | 11 (față de colegi) | 17 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | 5,3 % | 67 (pe interval fix) | 13 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 1,6 % | 23 (pe interval fix) | 10 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | 30,8 % | 100 (pe interval fix) | 7 % |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie43/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate60/100 · 3/3 factori cu valoare
- Randamente54/100 · 2/2 factori cu valoare
- Evaluare36/100 · 2/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
DISCOVERIE GROUP PLC (DSCV.L). Ultimul exercițiu complet: 2026; date până la 2026-03-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 443,3 mil GBP în 2026; creștere an/an 4,8 %; marjă netă 6,5 %; ROE 9,1 %.
Intervalul de valoare estimat este 5,61–7,64 GBP pe acțiune (mediana a 3 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 6,45 GBP, prețul de 7,75 GBP lasă un potențial de -16,8 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -20,2 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 49/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: growth. Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Conversia profitului în FCF: 136,6 %
- Rata de distribuire (FCF): 30,8 %
Ce o infirmă
- P/E (TTM): 26,4x
- Randamentul distribuirilor către acționari: 1,6 %
- Prețul este peste intervalul de valoare estimat
- Metodele de evaluare diverg
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA.
Față de mediana verticalei
Companii listate din Regatul Unit · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| BATS.LBritish American Tobacco P.L.C. | 104,3 mld | 13,5 | 16,5 % | 30,3 % | −1,0 % | +7 % / +88 % |
| ABF.LAssociated British Foods PLC | 14,7 mld | 14,3 | 9,2 % | 5,3 % | −3,1 % | −5 % / −15 % |
| 0EV1.LCarnival PLC | 5,5 mld | 4,1 | 46,7 % | 13,4 % | +6,4 % | indisponibil / indisponibil |
| BAB.LBabcock International Group PLC | 5,1 mld | 24,7 | 34,7 % | 4,1 % | +7,2 % | −10 % / +158 % |
| AUTO.LAutotrader Group PLC | 4,8 mld | 16,4 | 60,2 % | 47,1 % | +3,9 % | −13 % / −23 % |
| BBY.LBalfour Beatty PLC | 4,2 mld | 16,3 | 23,2 % | 2,8 % | +15,2 % | +20 % / +160 % |
| ABDN.LAberdeen Group PLC | 4,1 mld | 10,8 | 8,0 % | 28,9 % | −2,1 % | +11 % / +41 % |
| BKG.LThe Berkeley Group Holdings PLC | 3,6 mld | 11,3 | 8,8 % | 13,4 % | −4,2 % | −0 % / −22 % |
| BME.LB&M European Value Retail PLC | 2,9 mld | 17,4 | 21,2 % | 2,8 % | +3,7 % | +68 % / −51 % |
| AJB.LAj Bell PLC | 2,4 mld | 22,8 | 49,9 % | 33,1 % | +18,0 % | +8 % / +128 % |
| ASHM.LAshmore Group PLC | 1,4 mld | 13,9 | 13,1 % | 71,6 % | −0,1 % | +28 % / +18 % |
| BCG.LBaltic Classifieds Group PLC | 1,2 mld | 23,2 | 15,8 % | 57,6 % | +6,9 % | −99 % / −99 % |
| APN.LApplied Nutrition PLC | 763,6 mil | 36,2 | 41,2 % | 19,7 % | +24,2 % | +71 % / indisponibil |
| DSCV.LDiscoverie Group PLC | 744,2 mil | 26,4 | 9,1 % | 6,5 % | +4,8 % | +31 % / +26 % |
| BAG.LA.G. Barr P.L.C. | 671,9 mil | 14,4 | 14,4 % | 10,8 % | +4,0 % | −7 % / +26 % |
| ASC.LAsos PLC | 494,5 mil | — | -81,3 % | -12,0 % | −14,7 % | +71 % / +8 % |
| ALFA.LAlfa Financial Software Holdings PLC | 486,8 mil | 16,3 | 61,5 % | 23,8 % | +15,3 % | −28 % / +10 % |
| AML.LAston Martin Lagonda Global Holdings PLC | 344,3 mil | — | -93,4 % | -39,2 % | −20,6 % | −45 % / −85 % |
| APTD.LAptitude Software Group PLC | 111,3 mil | 28,5 | 7,2 % | 6,2 % | −7,3 % | −30 % / −23 % |
| AMGO.LAmigo Holdings PLC | 9,9 mil | — | — | — | −81,9 % | +325 % / +844 % |
| ASBE.LAssociated British Engineering PLC | 605,3 mii | — | -19,1 % | — | indisponibil | indisponibil / indisponibil |
| AMIF.LAmicorp Fs (uk) PLC | 221,6 mii | 0,1 | 27,5 % | 9,1 % | +8,1 % | indisponibil / indisponibil |
| AAF.LAirtel Africa PLC | — | — | 24,1 % | 10,6 % | +29,5 % | −7 % / +164 % |
| AAL.LAnglo American PLC | — | — | -19,3 % | -20,2 % | +4,5 % | +30 % / +76 % |
| ACG.LAcg Metals Limited | — | — | -80,3 % | -32,0 % | +134,8 % | +60 % / +63 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru DSCV.L din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (GBP)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 4,72 Randament total -36 % · Pe an -36 % | 8,34 Randament total 12 % · Pe an 12 % | 12,57 Randament total 67 % · Pe an 67 % |
| 3 ani | 4,61 Randament total -31 % · Pe an -12 % | 9,17 Randament total 31 % · Pe an 9 % | 15,16 Randament total 112 % · Pe an 28 % |
| 5 ani | 4,50 Randament total -27 % · Pe an -6 % | 10,08 Randament total 52 % · Pe an 9 % | 18,28 Randament total 166 % · Pe an 22 % |
- P/E la ieșire± 2,29
- Marja netă± 1,60
- Creșterea anuală a veniturilor± 1,31
- Diluare anuală± 0,13
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
discoverIE Group proiectează și fabrică componente electronice personalizate, cu valoare adăugată ridicată, destinate piețelor cu creștere structurală: regenerabile, transport, medical, industrie și conectivitate, plus securitate. În exercițiul fiscal 2025/26 a revenit la creștere organică, iar 79% din veniturile grupului au provenit din aceste piețe 1.
SWOT
Puncte tari
- Model cu capital redus și conversie puternică a numerarului, care susține investițiile și achizițiile.
- Expertiză inginerească și componente încorporate în sistemele clienților, ceea ce creează bariere la înlocuire.
- Diversificare pe mai multe piețe țintă cu cicluri diferite, care netezește ciclicitatea.
Puncte slabe
- Dependența de achiziții pentru creștere ridică riscul integrării afacerilor achiziționate.
- Marja operațională este sub obiectivul pe termen mediu și necesită investiții suplimentare.
- Îndatorarea ridicată după achizițiile recente lasă mai puțin spațiu pentru erori.
Oportunități
- Piața fragmentată oferă numeroase oportunități de consolidare prin achiziții bine selectate.
- Creșterea regenerabilelor, a mobilității electrice și a securității ar putea deschide noi designuri.
- Constelațiile de sateliți LEO pot extinde cererea pentru componente de conectivitate și putere.
Amenințări
- Tarifele SUA și contratarifele pot reduce comenzile sau crește costurile de aprovizionare.
- Tensiunile geopolitice pot perturba lanțurile de aprovizionare și pot accelera inflația.
- Atacurile cibernetice și riscurile climatice pot afecta operațiunile și clienții grupului.
Riscuri
- Mediul economic și geopoliticridicat
Conflictele din Orientul Mijlociu și Ucraina pot afecta cererea și costurile. Riscul rămâne mare dacă perturbările se extind.
- Tarife comercialeridicat
Tarifele din SUA și contratarifele pot afecta marjele și comenzile, chiar dacă producția locală reduce expunerea.
- Performanța afacerilor achiziționatemediu
Integrarea afacerilor achiziționate poate întârzia sinergiile și poate afecta rezultatele grupului.
- Pierderea clienților majorimediu
Concentrarea pe anumiți clienți sau furnizori poate afecta veniturile dacă relațiile se deteriorează.
- Securitate ciberneticămediu
Atacurile cibernetice pot întrerupe producția și pot afecta datele sensibile ale clienților.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă cererea din piețele structurale continuă, grupul ar putea accelera creșterea prin designurile câștigate și achizițiile disciplinate.
- Modelul cu capital redus și conversia puternică a numerarului pot susține dividendul și investițiile fără îndatorare suplimentară semnificativă.
- Expertiza în proiectare și componentele încorporate pot menține retenția clienților și prețurile stabile.
Ce ar strica teza
- Dacă tarifele și incertitudinea geopolitică se extind, comenzile clienților ar putea încetini din nou.
- Îndatorarea ridicată după achizițiile recente ar putea limita flexibilitatea financiară dacă rezultatele scad.
- Creșterea organică pe termen lung a fost de 4%, ceea ce ar putea fi insuficient pentru a atinge obiectivele de marjă fără achiziții.
De urmărit
- Evoluția comenzilor și a cărții de comenzi, cu raportul book-to-billQ1 2027
- Efectele tarifelor SUA asupra marjelor și producției locale2027
- Integrarea achizițiilor recente și reducerea gearingului2027
- Progresul spre obiectivul de marjă operațională de 17%next 10-K
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Grupul proiectează și fabrică componente electronice esențiale, personalizate și tehnic complexe, care permit clienților să construiască echipamente mai bune. Modelul său este bazat pe achiziții de afaceri specializate, grupate în clustere pentru eficiență operațională, și pe un model cu capital redus. În exercițiul fiscal 2025/26, vânzările au crescut cu 5% CER, până la £443.3m, iar fluxul de numerar liber a atins £36.6m, adică 92% din câștigurile ajustate 1.
Avantajul competitiv al grupului se bazează pe expertiză inginerească profundă, cunoașterea aplicațiilor și implicarea timpurie în proiectare. Componentele ajung încorporate în sistemele clienților, iar înlocuirea lor ar necesita reproiectare, reteste și recertificare, ceea ce descurajează schimbarea furnizorului 1.
Strategia are cinci elemente: creștere în piețe structurale, achiziții de afaceri cu produse diferențiate, îmbunătățirea marjelor prin clustering, generarea de numerar cu alocare disciplinată a capitalului și reducerea impactului asupra mediului, cu obiectivul net-zero pentru domeniile 1 și 2 până în 2030 1.
Segmente
Regenerabile și transport
Acest segment include componente pentru energie eoliană și solară, hidrogen, trenuri electrice, autobuze cu hidrogen și nave electrice. Cererea crește odată cu electrificarea și urbanizarea, iar grupul ar putea beneficia dacă investițiile în rețele și mobilitate electrică continuă 1.
Medical și securitate
Segmentul medical acoperă senzori, module wireless și echipamente de chirurgie asistată, cu cerere susținută de îmbătrânirea populației. Securitatea include comutatoare pentru vehicule de apărare, detectori cu raze X și comutatoare magnetice pentru infrastructură critică. Ambele sunt piețe pe care grupul le-a adăugat sau le-a extins în ultimii ani 1.
Industrial și conectivitate
Industrial include senzori de temperatură, module Power-over-Ethernet și detectori pentru procesarea alimentelor. Conectivitatea acoperă transformatoare pentru sateliți, conectori cu fibră optică și ecranare EMC pentru centre de date. Digitalizarea industriei și constelațiile LEO susțin cererea pentru aceste produse 1.
Piața în context
Grupul activează pe o piață fragmentată, cu mulți jucători mici, ceea ce oferă oportunități de consolidare. Potrivit raportului, creșterea structurală este susținută de megatendințe precum electrificarea, digitalizarea și securitatea. Cererea din Europa a crescut organic cu 3%, iar în Asia comenzile au crescut cu 24% 1.
Cererea din Americi de Nord a crescut cu 10% organic în ultimul an, iar comenzile totale au crescut cu 9%. Ritmul de creștere ar putea depinde de revenirea clienților industriali după perioada de destocare și de evoluția tarifelor comerciale 1.
Tendințe
- Electrificarea și regenerabilelevânt din spate
Creșterea capacității regenerabile și a rețelelor electrice crește cererea pentru electronică de putere și senzori de înaltă eficiență. Dacă investițiile continuă, aceasta susține designurile câștigate de grup 1.
- Digitalizarea industrialăvânt din spate
Automatizarea și Industry 4.0 cresc nevoia de senzori, convertoare și module de comunicație. Dacă automatizarea accelerează, cererea pentru componentele grupului ar putea crește 1.
- Tarifele comerciale din SUAvânt din față
Tarifele și contratarifele au perturbat comenzile și au generat costuri suplimentare. Producția locală din SUA limitează impactul direct, însă incertitudinea ar putea afecta investițiile clienților 1.
- Conflictele din Orientul Mijlociu și Ucrainamixt
Tensiunile geopolitice pot provoca inflație a costurilor și perturbări ale lanțului de aprovizionare. Grupul spune că nu are expunere comercială directă în regiune, dar urmărește posibile efecte indirecte 1.
Poziția concurențială
Grupul concurează cu mulți producători specializați de componente electronice, de regulă mai mici. Avantajul său vine din capacitatea de a co-dezvolta soluții încorporate, care sunt greu de înlocuit odată integrate în sistemele clienților 1.
Competitorii nu sunt numiți în sursa analizată. Dacă piața rămâne fragmentată, consolidarea prin achiziții ar putea deveni principalul mod de a câștiga cotă de piață 1.
- Producători specializați de componente europeni și asiatici
Concurenți fragmentați pe nișe de produs; nu sunt identificați în raport.
- Furnizori de componente pentru automatizare și senzori
Concurează pe segmentul industrial și pe senzori; nu sunt numiți în sursă.
- Furnizori de electronică pentru transport și energie
Concurează în electronica de putere pentru trenuri, vehicule electrice și regenerabile.
- Furnizori de componente pentru securitate și apărare
Concurează în comutatoare, detectori și componente pentru vehicule de apărare.
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202625 iun. 2026
- Raportul anual 202524 iun. 2025
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2026-03-31 (ESEF) · SEC / discoverIE Group plc · 31 mar. 2026
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.