olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
ELIXIRR INTERNATIONAL PLC ELIX.L
Regatul Unit · London Stock Exchange · ISIN GB00BLPHTX84 · Verticală: Companii listate din Regatul Unit
Elixirr International PLC este o companie britanică de consultanță strategică, cu o componentă puternică de inteligență artificială, care și-a încheiat în iulie 2025 trecerea de la AIM la piața principală a Bursei de Valori din Londra. Pentru exercițiul FY 25 a raportat venituri de £149.6 milioane, o creștere de 34%, într-un context în care clienții devin tot mai selectivi în investiții.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea ELIXIRR INTERNATIONAL PLC (ELIX.L) costa 4,95 GBP (−2,94 % într-o zi), cu capitalizare 235,9 mil GBP, P/E 13,3 pe un EPS diluat de 0,37 GBP în ultimele 12 luni, randament al dividendului 3,56 %, beta 0,40, interval pe 52 de săptămâni 4,80–8,60 GBP.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 43,4
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 4,80 – 5,23
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,34 · lățimea benzii 8,5 %
- SMA 50 / 200
- 5,42 / 6,62
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -0,11 / -0,15
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −4,1 % | −0,6 % | −3,4 pp | — |
| 3 luni | −23,4 % | −4,2 % | −19,2 pp | — |
| 6 luni | −30,5 % | +4,3 % | −34,8 pp | — |
| De la început de an | −40,1 % | +7,5 % | −47,6 pp | — |
| 1 an | −40,2 % | +9,9 % | −50,1 pp | +5,8 % |
| 3 ani | +7,6 % | +49,8 % | −42,2 pp | +26,3 % |
| 5 ani | −30,8 % | +42,8 % | −73,6 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 0 din propriul istoric de 2 trimestre (min 22,2, mediană 22,5, max 22,8; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Venituri | 111,3 mil | 149,6 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | +34,4 % |
| Profit net | 16,4 mil | 19,7 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | +20,3 % |
| EPS diluat | 0,32 | 0,37 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | +17,5 % |
| netă % | 14,7 % | 13,2 % |
| Flux de numerar liber | 29,3 mil | 32,9 mil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 5,1 mil GBP
- Datorie financiară
- 22,9 mil GBP
- Datorie netă
- 17,9 mil GBP
- Capitaluri proprii
- 142,5 mil GBP
- Active totale
- 251,1 mil GBP
- Datorie / capitaluri
- 0,16x
- Lichiditate curentă
- 0,52x
- ROE
- 14,3 %
- ROA
- 9,3 %
- Marja FCF
- 22,0 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (GBP)
Marje
Cont de profit și pierdere · GBP
| Linie | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|
| Venituri | 111,3 mil | 149,6 mil | esef· 12 mai 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 75,5 mil | 99,9 mil | esef· 12 mai 2026verificat |
| Profit brut | 35,8 mil | 49,7 mil | esef· 12 mai 2026verificat |
| Profit operațional | 23,7 mil | 29,7 mil | esef· 12 mai 2026verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 1,2 mil | 2,3 mil | esef· 12 mai 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 22,9 mil | 27,6 mil | esef· 12 mai 2026verificat |
| Impozit pe profit | 6,5 mil | 7,9 mil | esef· 12 mai 2026verificat |
| Profit net | 16,4 mil | 19,7 mil | esef· 12 mai 2026verificat |
| EPS diluat | 0,32 | 0,37 | esef· 12 mai 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 0,15 | 0,18 | esef· 12 mai 2026derivat |
Bilanț · GBP
| Linie | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|
| Numerar | 7,5 mil | 5,1 mil | esef· 12 mai 2026verificat |
| Creanțe | 18,4 mil | 26,8 mil | esef· 12 mai 2026verificat |
| Active curente | 26,4 mil | 32,6 mil | esef· 12 mai 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 4,9 mil | 4,2 mil | esef· 12 mai 2026verificat |
| Active totale | 174,4 mil | 251,1 mil | esef· 12 mai 2026verificat |
| Datorii comerciale | 25,7 mil | 30,3 mil | esef· 12 mai 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 3,4 mil | 22,9 mil | esef· 12 mai 2026verificat |
| Datorii curente | 32,8 mil | 63,2 mil | esef· 12 mai 2026verificat |
| Datorii totale | 42,3 mil | 108,6 mil | esef· 12 mai 2026verificat |
| Capital propriu | 132,1 mil | 142,5 mil | esef· 12 mai 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 47,1 mil | 47,7 mil | esef· 12 mai 2026derivat |
Fluxuri de numerar · GBP
| Linie | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 29,4 mil | 33,0 mil | esef· 12 mai 2026verificat |
| Investiții (capex) | 84,0 mii | 73,0 mii | esef· 12 mai 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 29,3 mil ≈ | 32,9 mil ≈ | esef· 12 mai 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -21,1 mil | -36,5 mil | esef· 12 mai 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -18,6 mil | 1,4 mil | esef· 12 mai 2026verificat |
| Dividende plătite | 6,9 mil | 8,4 mil | esef· 12 mai 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 12,2 mil | 20,7 mil | esef· 12 mai 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 76 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 235,9 mil GBP
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Calitate64
- Randamente100
- Bilanț și datorie60
- Evaluare85
Interval de valoare estimat
indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 6,5 %
- Prima de risc a pieței
- 6,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 12,5 %
- Creștere terminală
- 3,0 %
Scorul pe factori
Profil neutru · Scor 76/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 14,7 % | 50 (față de colegi) | 17 % |
| Marja netă · Calitate | 13,2 % | 51 (față de colegi) | 10 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 167,2 % | 100 (pe interval fix) | 10 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 12,9x | 100 (pe interval fix) | 10 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 0,5x | 0 (pe interval fix) | 7 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 13,3x | 72 (față de colegi) | 17 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | 14,0 % | 100 (pe interval fix) | 13 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 12,3 % | 100 (pe interval fix) | 10 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | 25,5 % | 100 (pe interval fix) | 7 % |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie60/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate64/100 · 3/3 factori cu valoare
- Randamente100/100 · 2/2 factori cu valoare
- Evaluare85/100 · 2/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
ELIXIRR INTERNATIONAL PLC (ELIX.L). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 149,6 mil GBP în 2025; creștere an/an 34,4 %; marjă netă 13,2 %; ROE 14,3 %.
Intervalul de valoare estimat este 4,20–6,47 GBP pe acțiune (mediana a 3 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 5,36 GBP, prețul de 4,95 GBP lasă un potențial de 8,4 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 7,7 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 76/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: growth. Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Conversia profitului în FCF: 167,2 %
- Acoperirea dobânzilor: 12,9x
- P/E (TTM): 13,3x
- Randament FCF: 14,0 %
- Randamentul distribuirilor către acționari: 12,3 %
- Rata de distribuire (FCF): 25,5 %
Ce o infirmă
- Lichiditatea curentă: 0,5x
- Metodele de evaluare diverg
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA.
Față de mediana verticalei
Companii listate din Regatul Unit · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| BATS.LBritish American Tobacco P.L.C. | 104,3 mld | 13,5 | 16,5 % | 30,3 % | −1,0 % | +7 % / +88 % |
| ABF.LAssociated British Foods PLC | 14,7 mld | 14,3 | 9,2 % | 5,3 % | −3,1 % | −5 % / −15 % |
| 0EV1.LCarnival PLC | 5,5 mld | 4,1 | 46,7 % | 13,4 % | +6,4 % | indisponibil / indisponibil |
| BAB.LBabcock International Group PLC | 5,1 mld | 24,7 | 34,7 % | 4,1 % | +7,2 % | −10 % / +158 % |
| AUTO.LAutotrader Group PLC | 4,8 mld | 16,4 | 60,2 % | 47,1 % | +3,9 % | −13 % / −23 % |
| BBY.LBalfour Beatty PLC | 4,2 mld | 16,3 | 23,2 % | 2,8 % | +15,2 % | +20 % / +160 % |
| ABDN.LAberdeen Group PLC | 4,1 mld | 10,8 | 8,0 % | 28,9 % | −2,1 % | +11 % / +41 % |
| BKG.LThe Berkeley Group Holdings PLC | 3,6 mld | 11,3 | 8,8 % | 13,4 % | −4,2 % | −0 % / −22 % |
| BME.LB&M European Value Retail PLC | 2,9 mld | 17,4 | 21,2 % | 2,8 % | +3,7 % | +68 % / −51 % |
| AJB.LAj Bell PLC | 2,4 mld | 22,8 | 49,9 % | 33,1 % | +18,0 % | +8 % / +128 % |
| ASHM.LAshmore Group PLC | 1,4 mld | 13,9 | 13,1 % | 71,6 % | −0,1 % | +28 % / +18 % |
| BCG.LBaltic Classifieds Group PLC | 1,2 mld | 23,2 | 15,8 % | 57,6 % | +6,9 % | −99 % / −99 % |
| APN.LApplied Nutrition PLC | 763,6 mil | 36,2 | 41,2 % | 19,7 % | +24,2 % | +71 % / indisponibil |
| BAG.LA.G. Barr P.L.C. | 671,9 mil | 14,4 | 14,4 % | 10,8 % | +4,0 % | −7 % / +26 % |
| ASC.LAsos PLC | 494,5 mil | — | -81,3 % | -12,0 % | −14,7 % | +71 % / +8 % |
| ALFA.LAlfa Financial Software Holdings PLC | 486,8 mil | 16,3 | 61,5 % | 23,8 % | +15,3 % | −28 % / +10 % |
| AML.LAston Martin Lagonda Global Holdings PLC | 344,3 mil | — | -93,4 % | -39,2 % | −20,6 % | −45 % / −85 % |
| ELIX.LElixirr International PLC | 235,9 mil | 13,3 | 14,3 % | 13,2 % | +34,4 % | −36 % / +4 % |
| APTD.LAptitude Software Group PLC | 111,3 mil | 28,5 | 7,2 % | 6,2 % | −7,3 % | −30 % / −23 % |
| AMGO.LAmigo Holdings PLC | 9,9 mil | — | — | — | −81,9 % | +325 % / +844 % |
| ASBE.LAssociated British Engineering PLC | 605,3 mii | — | -19,1 % | — | indisponibil | indisponibil / indisponibil |
| AMIF.LAmicorp Fs (uk) PLC | 221,6 mii | 0,1 | 27,5 % | 9,1 % | +8,1 % | indisponibil / indisponibil |
| AAF.LAirtel Africa PLC | — | — | 24,1 % | 10,6 % | +29,5 % | −7 % / +164 % |
| AAL.LAnglo American PLC | — | — | -19,3 % | -20,2 % | +4,5 % | +30 % / +76 % |
| ACG.LAcg Metals Limited | — | — | -80,3 % | -32,0 % | +134,8 % | +60 % / +63 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru ELIX.L din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (GBP)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 3,60 Randament total -24 % · Pe an -24 % | 6,33 Randament total 32 % · Pe an 32 % | 9,49 Randament total 97 % · Pe an 97 % |
| 3 ani | 4,27 Randament total -3 % · Pe an -1 % | 8,37 Randament total 85 % · Pe an 23 % | 13,67 Randament total 196 % · Pe an 44 % |
| 5 ani | 5,06 Randament total 23 % · Pe an 4 % | 11,07 Randament total 154 % · Pe an 21 % | 19,68 Randament total 338 % · Pe an 34 % |
- P/E la ieșire± 2,09
- Marja netă± 1,46
- Creșterea anuală a veniturilor± 1,09
- Diluare anuală± 0,12
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Elixirr International PLC este o companie britanică de consultanță strategică, cu o componentă puternică de inteligență artificială, care și-a încheiat în iulie 2025 trecerea de la AIM la piața principală a Bursei de Valori din Londra. Pentru exercițiul FY 25 a raportat venituri de £149.6 milioane, o creștere de 34% 1, într-un context în care clienții devin tot mai selectivi în investiții 1.
SWOT
Puncte tari
- Creștere puternică a veniturilor și marje ridicate, potrivit raportului anual pentru FY 25 1.
- Model bazat pe acționariat și pe parteneri senior, care alinieaza interesele conducerii cu cele ale acționarilor 1.
- Bază diversificată de clienți, cu un număr tot mai mare de clienți care aduc venituri semnificative 1.
Puncte slabe
Oportunități
- Cererea pentru proiecte legate de AI și transformare tehnologică, în care compania se poziționează, ar putea crește 1.
- Integrarea achizițiilor recente ar putea deschide oportunități de vânzare încrucișată între piețe și capabilități 1.
- Trecerea la piața principală și eventuala includere în indici mai mari ar putea îmbunătăți lichiditatea și vizibilitatea 1.
Amenințări
- Presiunea pe modelele tradiționale de consultanță din partea AI ar putea afecta veniturile dacă firma nu se adaptează 1.
- Clienții selectivi în investiții ar putea amâna sau reduce mandatele noi dacă mediul economic se înrăutățește 1.
- Condiții de finanțare mai strânse ar putea limita capacitatea de achiziții sau crește costurile de împrumut 1.
Riscuri
- Cererea pentru serviciiridicat
Veniturile depind de capacitatea de a câștiga noi mandate și de a vinde încrucișat, iar o scădere a cererii ar putea afecta rezultatele 1.
- Achiziții și integrareridicat
Integrarea afacerilor achiziționate aduce riscuri de execuție și cultură, iar eșecul ar putea afecta performanța financiară 1.
- Accesul la capitalmediu
Strategia bazată pe achiziții depinde de finanțare, iar restricțiile de credit sau încălcarea convenanților ar putea limita extinderea 1.
- Recrutare și retențiemediu
Pierderea personalului-cheie ar putea perturba relațiile cu clienții și capacitatea de livrare 1.
- Utilizare și profitabilitatescăzut
Rata de utilizare a angajaților influențează profitabilitatea, iar o scădere a proiectelor ar putea reduce marjele 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă modelul senior-led și orientat pe AI continuă să atragă clienți, creșterea veniturilor ar putea rămâne solidă, susținută de marje ridicate 1.
- Achizițiile recente ar putea genera sinergii de vânzare încrucișată, iar includerea în indici mai mari ar putea îmbunătăți lichiditatea 1.
- Generarea de numerar și reducerea relativă a datoriei nete ar putea oferi flexibilitate pentru noi investiții sau dividende 1.
Ce ar strica teza
- Dacă AI reduce cererea pentru modelele bazate pe volum, veniturile ar putea scădea mai rapid decât se așteaptă conducerea 1.
- Dependența de piața din SUA și de achiziții ar putea expune compania la șocuri regionale sau la riscuri de integrare 1.
- Dacă clienții rămân selectivi, mandatele noi ar putea încetini, iar reducerea proiectelor de tip program ar putea afecta baza de venituri 1.
De urmărit
- Evoluția veniturilor și a marjei Adjusted EBITDA față de nivelul din FY 25FY 26
- Integrarea Kvadrant Consulting și TRC Advisory și sinergiile de vânzare încrucișată2027
- Numărul de clienți cu venituri peste £1 milion și ponderea AI în veniturinext 10-K
- Nivelul datoriei nete și respectarea convenanților facilității de creditnext 10-K
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Elixirr oferă servicii de consultanță strategică ce combină expertiza în strategie cu tehnologie, date și inteligență artificială, acoperind implementarea nu doar planificarea 1. Modelul său este senior-led și bazat pe acționariat la nivelul partenerilor, ceea ce, potrivit companiei, îi aliniază interesele cu cele pe termen lung ale grupului 1. În FY 25 compania a lucrat cu peste 250 de clienți activi 1, iar Adjusted EBITDA a atins £44.3 milioane, cu o marjă de 29.6% 1.
Grupul și-a extins platforma prin achiziții, inclusiv TRC Advisory LLC din Chicago, finalizată în septembrie 2025, și Kvadrant Consulting A/S din Copenhaga, achiziționată în ianuarie 2026 după încheierea exercițiului 1. Compania spune că Kvadrant îi oferă o bază nordică și acces la Europa de Nord și la piața UE 1. Creșterea organică a fost de 15.3% în FY 25 1.
Strategia de creștere se sprijină pe patru piloni: extinderea relațiilor cu partenerii existenți, recrutarea de parteneri noi, promovarea internă a principalilor și achizițiile 1. Compania vizează una până la două achiziții de calitate pe an 1.
Segmente
Operațiuni în SUA
SUA reprezintă cea mai mare parte a activității: 63% din veniturile grupului în FY 25, față de 55% în FY 24 1. Achiziția TRC a consolidat această prezență 1.
Consultanță AI și tehnologie avansată
Compania afirmă că serviciile legate de AI au fost cel mai rapid crescător segment în FY 25 și că o parte mai mare din venituri provine din astfel de proiecte, de regulă mai largi și legate de rezultate măsurabile 1. Compania folosește peste 45 de instrumente AI dezvoltate intern în procesele sale 1.
Extindere europeană prin achiziții
Achiziția Kvadrant Consulting, realizată după încheierea FY 25, a deschis primul punct de sprijin al grupului în Nordic și a consolidat accesul la Europa de Nord 1. Compania consideră că cele două achiziții sunt complementare și oferă oportunități de vânzare încrucișată 1.
Piața în context
Compania descrie piața consultanței ca fiind afectată de inteligența artificială, care modifică economia și modul de livrare al unei părți a serviciilor, iar modelele piramidale bazate pe timp și materiale sunt sub presiune 1. Clienții rămân selectivi în investițiile lor, dar cererea pentru proiecte cu impact ridicat și rezultate măsurabile a rămas solidă, potrivit conducerii 1. Conducerea susține că modelul său este bine poziționat pentru această schimbare structurală 1.
Accesul la capitalul necesar achizițiilor și restricțiile de îndatorare sunt, potrivit raportului, factori care ar putea limita ritmul de extindere dacă condițiile de finanțare se înrăutățesc 1. Compania a extins facilitatea de credit rotativ pentru a menține flexibilitate strategică 1.
Tendințe
- Inteligența artificială redefinește cerereavânt din spate
Clienții cer proiecte mai strategice și legate de rezultate, iar conducerea afirmă că modelul său senior-led și orientat pe rezultate este aliniat acestei tendințe 1.
- Presiune asupra modelelor piramidalevânt din spate
Reducerea sarcinilor repetitive prin AI pune sub presiune modelele bazate pe timp și materiale, ceea ce ar putea favoriza firmele cu un model mai puțin dependent de volum 1.
- Selectivitatea cliențilorvânt din față
Raportul notează că clienții rămân selectivi în deciziile de investiții, ceea ce ar putea încetini noile mandate dacă cererea se răcește 1.
- Consolidarea în sectorul consultanțeimixt
Achizițiile transfrontaliere ale companiei arată o tendință de extindere geografică prin M&A, care aduce însă riscuri de integrare dacă cultura și capacitatea managerială nu sunt aliniate 1.
Poziția concurențială
Raportul menționează că firmele de consultanță concurează pentru servicii similare, iar Elixirr se prezintă ca o alternativă la modelele tradiționale de consultanță 1. Compania spune că diferențiatorul său este combinația dintre strategie senior, tehnologie și implementare integrată 1.
Mediul concurențial este intens, iar capacitatea companiei de a-și proteja reputația și relațiile cu clienții este, potrivit raportului, esențială pentru menținerea poziției 1. Diferențierea prin AI și prin modelul bazat pe acționariat este principalul argument al conducerii 1.
- Firme mari de consultanță strategică
Raportul menționează concurența din partea firmelor de consultanță tradiționale, fără identificarea nominală a acestora 1.
- Furnizori de consultanță în transformare digitală
Sunt firme care oferă servicii similare de transformare și implementare, prezente în aceleași segmente de clienți 1.
- Companii de consultanță în AI și date
Concurența vine din firmele specializate în date și AI, care pot oferi proiecte similare celor din portofoliul companiei 1.
- Consultanți de comerț și prețuri
Pe segmentul de creștere comercială și prețuri, unde activează TRC, concurența provine din firme specializate în acest nișă 1.
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202512 mai 2026
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / ELIXIRR INTERNATIONAL PLC · 31 dec. 2025
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.