olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

Energean plc ENOG.L

Regatul Unit · London Stock Exchange · ISIN GB00BG12Y042 · Verticală: Companii listate din Regatul Unit

7,00GBP0,00 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Energean plc este un producător independent de hidrocarburi din bazinul Mediteranei de Est, cu active în Israel, Egipt, Italia, Grecia, Croația și Regatul Unit. Relevanța sa actuală vine din contractele pe termen lung de gaze, care includ prețuri minime, și din interesul guvernelor pentru securitatea energetică.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Energean plc (ENOG.L) costa 7,00 GBP (+0,00 % într-o zi), cu beta 0,19, interval pe 52 de săptămâni 6,84–10,26 GBP.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
indisponibil
acțiuni la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -1,40 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
indisponibil
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
0,19
Volatilitate (1 an) 35 %
Interval 52 săpt.
6,8410,26

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
40,0
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
6,98 – 7,72
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,03 · lățimea benzii 10,1 %
SMA 50 / 200
7,48 / 7,97
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-0,07 / -0,04
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună+0,5 %+0,4 %+0,1 pp—
3 luni−3,4 %−3,3 %−0,2 pp—
6 luni−17,5 %+4,0 %−21,4 pp—
De la început de an−21,0 %+8,1 %−29,1 pp—
1 an−29,0 %+10,7 %−39,7 pp+5,8 %
3 ani−20,5 %+50,1 %−70,5 pp+26,3 %
5 ani−21,2 %+43,6 %−64,8 pp—
Scădere maximă (1 an)
−33,4 %
11 nov. 2025 → 18 iun. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−56,4 %
07 nov. 2022 → 18 iun. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
−4,7 %
EURO STOXX 50 +7,5 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

prețul (USD) și raportarea sunt în monede diferite

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu202320242025
Venituri978,5 mil1,8 mld1,7 mld
Venituri an/anindisponibil+81,9 %−2,9 %
Profit net184,9 mil127,4 mil-257,6 mil
Profit net an/anindisponibil−31,1 %−302,1 %
EPS diluat0,010,69-1,40
EPS diluat an/anindisponibil+6.471,4 %−302,9 %
netă %18,9 %7,2 %-14,9 %
Flux de numerar liber220,1 mil541,3 mil392,6 mil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
227,2 mil USD
Datorie financiară
3,4 mld USD
Datorie netă
3,1 mld USD
Capitaluri proprii
141,6 mil USD
Active totale
5,6 mld USD
Datorie / capitaluri
23,70x
Lichiditate curentă
0,79x
ROE
-71,6 %
ROA
-4,5 %
Marja FCF
22,7 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
978,5 mil
2024
1,8 mld
2025
1,7 mld

esef· 12 mai 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
509,3 mil
2024
988,3 mil
2025
1,1 mld

esef· 12 mai 2026verificat

Profit brut
2023
469,2 mil
2024
791,1 mil
2025
583,2 mil

esef· 12 mai 2026verificat

Profit operațional
2023
391,5 mil
2024
455,9 mil
2025
268,0 mil

esef· 12 mai 2026verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
231,1 mil
2024
271,5 mil
2025
259,6 mil

esef· 12 mai 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
344,2 mil
2024
212,0 mil
2025
-26,4 mil

esef· 12 mai 2026verificat

Impozit pe profit
2023
69,7 mil
2024
84,5 mil
2025
231,2 mil

esef· 12 mai 2026verificat

Profit net
2023
184,9 mil
2024
127,4 mil
2025
-257,6 mil

esef· 12 mai 2026verificat

EPS diluat
2023
0,01
2024
0,69
2025
-1,40

esef· 12 mai 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
0,01
2024
1,19
2025
1,20

esef· 12 mai 2026derivat

Bilanț · USD

Numerar
2023
346,8 mil
2024
235,3 mil
2025
227,2 mil

esef· 12 mai 2026verificat

Creanțe
2023
353,3 mil
2024
422,2 mil
2025
451,8 mil

esef· 12 mai 2026verificat

Stocuri
2023
110,1 mil
2024
101,8 mil
2025
94,2 mil

esef· 12 mai 2026verificat

Active curente
2023
832,6 mil
2024
841,8 mil
2025
895,0 mil

esef· 12 mai 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
4,4 mld
2024
4,5 mld
2025
4,3 mld

esef· 12 mai 2026verificat

Active totale
2023
5,8 mld
2024
5,9 mld
2025
5,6 mld

esef· 12 mai 2026verificat

Datorii comerciale
2023
737,6 mil
2024
847,8 mil
2025
780,1 mil

esef· 12 mai 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
3,1 mld
2024
3,1 mld
2025
3,4 mld

esef· 12 mai 2026verificat

Datorii curente
2023
878,7 mil
2024
1,2 mld
2025
1,1 mld

esef· 12 mai 2026verificat

Capital propriu
2023
686,1 mil
2024
577,5 mil
2025
141,6 mil

esef· 12 mai 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2023
17,8 mld
2024
184,7 mil
2025
184,0 mil

esef· 12 mai 2026derivat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
656,2 mil
2024
1,1 mld
2025
1,1 mld

esef· 12 mai 2026verificat

Investiții (capex)
2023
436,0 mil
2024
580,5 mil
2025
751,0 mil

esef· 12 mai 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
220,1 mil ≈
2024
541,3 mil ≈
2025
392,6 mil ≈

esef· 12 mai 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-416,5 mil
2024
-809,4 mil
2025
-949,7 mil

esef· 12 mai 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-327,4 mil
2024
-426,0 mil
2025
-213,8 mil

esef· 12 mai 2026verificat

Dividende plătite
2023
213,7 mil
2024
219,8 mil
2025
220,8 mil

esef· 12 mai 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-2,9 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
-41,2 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
-302,1 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
-302,9 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
-27,5 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
33,7 %
calculat olivLawFY 2025
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
15,5 %
calculat olivLawFY 2025
Marja netă
-14,9 %
calculat olivLawFY 2025
Marja FCF
22,7 %
calculat olivLawFY 2025

Randamente

ROE
-71,6 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROA
-4,5 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROIC
6,7 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROCE
6,0 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
date insuficiente
Rata de distribuire (FCF)
56,2 %
calculat olivLawFY 2025

Bilanț și datorie

Datoria netă
3,1 mld USD
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
23,7x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Acoperirea dobânzilor
1,0x
calculat olivLawFY 2025

Lichiditate

Lichiditatea curentă
0,8x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea rapidă
0,7x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea imediată
0,2x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025

Numerar

Fluxul de numerar operațional
1,1 mld USD
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
751,0 mil USD
calculat olivLawFY 2025
Fluxul de numerar liber
392,6 mil USD
calculat olivLawFY 2025
Conversia profitului în FCF
indisponibil
date insuficiente
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
92 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Zile de stoc (DIO)
31 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Zile de plată (DPO)
259 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Ciclul de conversie a numerarului
-136 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul profitului
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/S
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 5 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 31,2 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

7,00 GBP

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: indisponibil

Prețul și raportarea sunt în monede diferite; indicatorii de piață sunt indisponibili.

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
-71,6 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Marja netă
-14,9 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-2,9 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Acoperire și prospețime

27/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2025
Sursă: esefpublicat 12 mai 2026
verificat 79derivat 6

Scorul pe grupe

31 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

Jos
15,77
USD pe acțiune
Mijloc
18,09
USD pe acțiune
Sus
21,21
USD pe acțiune
Preț: indisponibil
Potențial până la valoarea centrală: indisponibil (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: indisponibil (1 − preț / valoare)
Acord între metode: o singură metodă · 1 metode folosite · 1 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 15,77 – 21,21 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Dividende actualizate (DDM)15,77 – 21,21 (Mijloc 18,09)

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 31,2 % din minimum 60 %

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate6,7 %25 (față de colegi)33 %
Marja netă · Calitate-14,9 %20 (față de colegi)20 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie1,0x0 (pe interval fix)20 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie0,8x0 (pe interval fix)13 %
P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
Rata de distribuire (FCF) · Randamente56,2 %91 (pe interval fix)13 %

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie0/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Calitate23/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțial91/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

ENERGEAN PLC (ENOG.L). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 1,7 mld USD în 2025; creștere an/an -2,9 %; marjă netă -14,9 %; ROE -71,6 %.

Intervalul de valoare estimat este 15,77–21,21 USD pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 31,2 % din minimum 60 %).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Rata de distribuire (FCF): 56,2 %

Ce o infirmă

  • ROIC: 6,7 %
  • Marja netă: -14,9 %
  • Acoperirea dobânzilor: 1,0x
  • Lichiditatea curentă: 0,8x

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari.

Față de mediana verticalei

Companii listate din Regatul Unit · aceeași țară · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei 15,3x
EV/EBITDA
—
mediana verticalei —
P/S
—
mediana verticalei 1,5x
P/B
—
mediana verticalei 2,2x
ROE
-71,6 %
mediana verticalei 14,4 %
sub mediană (−598,6 %)
Marja netă
-14,9 %
mediana verticalei 10,8 %
sub mediană (−238,4 %)
Marja EBIT
15,5 %
mediana verticalei 22,9 %
sub mediană (−32,4 %)
Venituri an/an
-2,9 %
mediana verticalei 7,9 %
sub mediană (−136,6 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei —
Randament dividend
—
mediana verticalei 2,9 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
BATS.LBritish American Tobacco P.L.C.104,3 mld13,516,5 %30,3 %−1,0 %+7 % / +88 %
ABF.LAssociated British Foods PLC14,7 mld14,39,2 %5,3 %−3,1 %−5 % / −15 %
0EV1.LCarnival PLC5,5 mld4,146,7 %13,4 %+6,4 %indisponibil / indisponibil
BAB.LBabcock International Group PLC5,1 mld24,734,7 %4,1 %+7,2 %−10 % / +158 %
AUTO.LAutotrader Group PLC4,8 mld16,460,2 %47,1 %+3,9 %−13 % / −23 %
BBY.LBalfour Beatty PLC4,2 mld16,323,2 %2,8 %+15,2 %+20 % / +160 %
ABDN.LAberdeen Group PLC4,1 mld10,88,0 %28,9 %−2,1 %+11 % / +41 %
BKG.LThe Berkeley Group Holdings PLC3,6 mld11,38,8 %13,4 %−4,2 %−0 % / −22 %
BME.LB&M European Value Retail PLC2,9 mld17,421,2 %2,8 %+3,7 %+68 % / −51 %
AJB.LAj Bell PLC2,4 mld22,849,9 %33,1 %+18,0 %+8 % / +128 %
ASHM.LAshmore Group PLC1,4 mld13,913,1 %71,6 %−0,1 %+28 % / +18 %
BCG.LBaltic Classifieds Group PLC1,2 mld23,215,8 %57,6 %+6,9 %−99 % / −99 %
APN.LApplied Nutrition PLC763,6 mil36,241,2 %19,7 %+24,2 %+71 % / indisponibil
BAG.LA.G. Barr P.L.C.671,9 mil14,414,4 %10,8 %+4,0 %−7 % / +26 %
ASC.LAsos PLC494,5 mil—-81,3 %-12,0 %−14,7 %+71 % / +8 %
ALFA.LAlfa Financial Software Holdings PLC486,8 mil16,361,5 %23,8 %+15,3 %−28 % / +10 %
AML.LAston Martin Lagonda Global Holdings PLC344,3 mil—-93,4 %-39,2 %−20,6 %−45 % / −85 %
APTD.LAptitude Software Group PLC111,3 mil28,57,2 %6,2 %−7,3 %−30 % / −23 %
AMGO.LAmigo Holdings PLC9,9 mil———−81,9 %+325 % / +844 %
ASBE.LAssociated British Engineering PLC605,3 mii—-19,1 %—indisponibilindisponibil / indisponibil
AMIF.LAmicorp Fs (uk) PLC221,6 mii0,127,5 %9,1 %+8,1 %indisponibil / indisponibil
AAF.LAirtel Africa PLC——24,1 %10,6 %+29,5 %−7 % / +164 %
AAL.LAnglo American PLC——-19,3 %-20,2 %+4,5 %+30 % / +76 %
ACG.LAcg Metals Limited——-80,3 %-32,0 %+134,8 %+60 % / +63 %
AEP.LAnglo-Eastern Plantations PLC——16,1 %19,5 %+25,0 %+5 % / +113 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru ENOG.L din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Pe scurt

Energean plc este un producător independent de hidrocarburi din bazinul Mediteranei de Est, cu active în Israel, Egipt, Italia, Grecia, Croația și Regatul Unit. Relevanța sa actuală vine din contractele pe termen lung de gaze, care includ prețuri minime, și din interesul guvernelor pentru securitatea energetică 1.

SWOT

Puncte tari

  • Contracte de gaze pe termen lung cu prețuri minime protejează veniturile din Israel și Egipt, potrivit analizei de scenarii 1.
  • Portofoliul rămâne generator de valoare în toate scenariile IEA testate, conform companiei 1.
  • Existența unui preț intern al carbonului ajută la evaluarea investițiilor noi în raport cu riscurile de reglementare 1.

Puncte slabe

  • Activele din Italia, Grecia și Regatul Unit sunt mai expuse la scăderea prețurilor petrolului și gazelor 1.
  • Estimările de impact depind de ipotezele privind prețurile și de rezervele 2P, care pot fi incerte pe termen lung 1.
  • Compania nu a publicat în acest raport costurile de reparație și pierderile de producție din evenimentele climatice 1.

Oportunități

  • Interesul guvernelor pentru securitatea energetică ar putea aduce condiții fiscale mai bune pentru proiecte noi 1.
  • Dezvoltarea proiectelor de captare și stocare a carbonului ar putea deschide noi surse de venit 1.
  • Cererea de gaze în creștere ar putea susține prețurile și fluxurile de numerar 1.

Amenințări

  • Introducerea taxelor pe carbon în Israel sau Egipt ar putea reduce veniturile și valoarea activelor 1.
  • Scăderea prelungită a prețurilor ar putea afecta fluxurile de numerar și accesul la capital 1.
  • Evenimentele meteo extreme ar putea perturba producția și ar putea crește costurile de asigurare 1.

Riscuri

  • Riscul de reglementare privind carbonulmediu

    Schimbările politicilor climatice sau presiunea investitorilor ar putea duce la noi taxe pe carbon, cu impact asupra veniturilor 1.

  • Riscul de preț al hidrocarburilorridicat

    O scădere susținută a prețurilor ar putea afecta fluxurile de numerar și durata economică a activelor 1.

  • Riscul fizic climaticmediu

    Furtunile, inundațiile și temperaturile extreme ar putea întrerupe producția și ar putea crește primele de asigurare 1.

  • Riscul de reglementare în Italiamediu

    Mediul de reglementare mai puțin stabil din Italia ar putea influența operațiunile și costurile 1.

  • Riscul de dependență de scenariiscăzut

    Estimările privind valoarea depind de ipoteze pe termen lung, iar incertitudinea crește odată cu orizontul de timp 1.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Contractele cu prețuri minime din Israel și Egipt ar putea proteja veniturile chiar și într-un scenariu de cerere scăzută 1.
  • Interesul guvernelor pentru securitatea energetică ar putea sprijini noi proiecte și condiții fiscale mai bune 1.
  • Dezvoltarea proiectelor CCS ar putea diversifica activitatea și ar putea genera venituri suplimentare 1.

Ce ar strica teza

  • Activele din Italia, Grecia și Regatul Unit ar putea fi afectate mai mult de scăderea prețurilor petrolului și gazelor 1.
  • Taxele pe carbon ar putea extinde în Israel sau Egipt și ar putea reduce valoarea portofoliului 1.
  • Riscurile climatice fizice ar putea crește costurile operaționale și ar putea afecta productivitatea personalului 1.

De urmărit

  • Evoluția prețurilor gazelor în Europa și a prețului Brent2027
  • Stadiul proiectului Prinos CCS în Grecia2027
  • Politicile privind taxele pe carbon în Israel și Egiptnext annual report
  • Rezultatele din cadrul scenariilor IEA actualizatenext annual report

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Afacerea

Energean activează în exploatarea și producția de petrol și gaze naturale, cu o portofoliu de active în mai multe țări din Europa și Orientul Mijlociu 1. Grupul raportează rezultate în funcție de fiecare țară și își gestionează activitatea printr-o structură care cuprinde și proiecte de captare și stocare a carbonului prin filiala EnEarth 1. Compania publică un raport anual conform cadrului TCFD, ceea ce ilustrează abordarea sa față de riscurile climatice 1.

Portofoliul de rezerve este testat periodic prin scenarii IEA, iar analiza se concentrează pe rezervele 2P, fără activele de explorare 1. Compania susține că portofoliul rămâne generator de valoare în toate scenariile analizate, datorită contractelor cu prețuri minime din Israel și Egipt 1.

Energean folosește un preț intern al carbonului pentru a evalua proiectele noi, achizițiile și investițiile, ceea ce îi permite să măsoare impactul asupra amprentei de carbon 1.

Segmente

Israel și Egipt

Activele din Israel și Egipt sunt protejate prin contracte de gaze pe termen lung cu prețuri minime, iar impactul scenariului NZE asupra valorii actualizate este descris ca minor 1.

Italia, Grecia și Regatul Unit

Aceste active sunt mai expuse scăderii prețurilor petrolului și gazelor în scenariile analizate, potrivit sursei 1. În Grecia, proiectul Prinos CCS se află în faza FEED 1.

Piața în context

Analiza IEA 2025 include trei scenarii: politicile actuale, politicile anunțate și NZE, cu prețuri ale petrolului în 2035 între 33 și 89 dolari pe baril, în funcție de scenariu 1. Prețul intern al carbonului folosit de companie pentru țările fără piață reglementată este stabilit pe intervale pentru 2026, 2035 și 2050 1.

Creșterea cererii de gaze și interesul pentru securitatea energetică în Europa, după conflictul din Ucraina, sunt menționate ca factori care pot susține prețurile și veniturile companiei 1.

Tendințe

  • Politici climatice și taxe pe carbonvânt din față

    Dacă taxele pe carbon se extind la producătorii de hidrocarburi din Israel sau Egipt, veniturile și valorile activelor ar putea scădea, deși în prezent nu există indicii în acest sens 1.

  • Securitatea energetică în Europavânt din spate

    Accentul guvernelor pe securitatea energetică ar putea sprijini condiții fiscale mai favorabile și accesul la capital pentru noi proiecte de petrol și gaze 1.

  • Captarea și stocarea carbonuluimixt

    Oportunitatea CCS, inclusiv proiecte în Grecia, Egipt, Italia și Bulgaria, ar putea genera venituri noi, dar depinde de finanțare și de reglementări 1.

  • Efectele climatice fizicevânt din față

    Temperaturile extreme și furtunile pot perturba producția și pot crește primele de asigurare, iar productivitatea personalului ar putea scădea în regiuni cu zile foarte calde 1.

Poziția concurențială

Sursa analizată nu identifică în mod explicit concurenții companiei. Compania operează însă pe piețe unde există și alți producători de hidrocarburi și furnizori de servicii pentru gaze 1.

Presiunea competitivă apare mai ales în Italia și Grecia, unde reglementările și politicile energetice diferă, iar prețurile de piață influențează direct rezultatele 1.

  • Producători de gaze din Mediterana de Est

    Sursa nu numește concurenți; aceste companii ar putea concura pentru contracte de gaze și licențe în regiune.

  • Operatori de stocare a CO2 în Europa

    Concurența pentru proiecte CCS din Europa ar putea veni de la operatori care dezvoltă stocări similare.

  • Companii petroliere internaționale activ în Italia

    Sursa nu oferă detalii; astfel de companii ar putea concura pentru aceleași zone sau resurse.

  • Furnizori de energie cu accent pe tranziție

    Pe termen lung, acești furnizori ar putea reduce cererea pentru hidrocarburi, conform riscurilor descrise în sursă.

Știri și depuneri

Rapoarte anuale (ESEF)

Surse

  1. [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / Energean plc · 31 dec. 2025

Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.