olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

Enter Air S.A. ENT.WA

Polonia · GPW Warszawa · ISIN PLENTER00017 · Verticală: Companii listate din Polonia

49,00PLN+3,05 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Enter Air este un operator de charter aerian din Polonia, care operează zboruri pentru touroperatori și integrează servicii de sol, tehnice și de personal de zbor. Grupul a extins activitatea în 2023-2024 prin noi filiale și o societate mixtă de leasing de aeronave cu echipaj, ceea ce face relevantă evoluția datoriei sale pe fondul unei finanțări bazate pe leasing.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Enter Air S.A. (ENT.WA) costa 49,00 PLN (+3,05 % într-o zi), cu capitalizare 859,4 mil PLN, P/E 4,4 pe un EPS diluat de 11,20 PLN în ultimele 12 luni, beta 0,47, interval pe 52 de săptămâni 46,30–66,10 PLN.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
859,4 mil PLN
acțiuni la 31 dec. 2023
P/E (TTM)
4,4
EPS diluat TTM 11,20 · TTM până la 31 dec. 2023
E/P (TTM)
22,86 %
TTM până la 31 dec. 2023
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
0,47
Volatilitate (1 an) 30 %
Interval 52 săpt.
46,3066,10

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
52,7
neutru
Bollinger (20, 2)
46,66 – 49,55
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,81 · lățimea benzii 6,0 %
SMA 50 / 200
49,43 / 54,08
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-0,36 / -0,47
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună−1,0 %−0,6 %−0,4 pp—
3 luni−9,3 %−4,2 %−5,1 pp—
6 luni−8,2 %+4,3 %−12,6 pp—
De la început de an−16,1 %+7,5 %−23,6 pp—
1 an−7,4 %+9,9 %−17,3 pp+7,1 %
3 ani+15,8 %+49,8 %−34,0 pp+3,3 %
5 ani+53,1 %+42,8 %+10,3 pp—
Scădere maximă (1 an)
−30,0 %
22 ian. 2026 → 21 oct. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−37,9 %
04 ian. 2022 → 24 iun. 2022
Creștere anuală compusă (5 ani)
+8,9 %
EURO STOXX 50 +7,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 0 din propriul istoric de 2 trimestre (min 4,6, mediană 5,3, max 6,0; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu202120222023
Venituri1,1 mld2,3 mld2,6 mld
Venituri an/anindisponibil+101,4 %+16,4 %
Profit net-117,1 mil72,3 mil196,4 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibil+171,8 %
EPS diluat-6,684,1211,20
EPS diluat an/anindisponibilindisponibil+171,8 %
netă %-10,5 %3,2 %7,5 %
Flux de numerar liberindisponibilindisponibilindisponibil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2023 · 31 dec. 2023

Numerar
275,7 mil PLN
Datorie financiară
0 PLN
Datorie netă
-275,7 mil PLN
Capitaluri proprii
357,8 mil PLN
Active totale
2,1 mld PLN
Datorie / capitaluri
0,00x
Lichiditate curentă
0,69x
ROE
75,7 %
ROA
9,9 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (PLN)

Marje

Cont de profit și pierdere · PLN

Venituri
2021
1,1 mld
2022
2,3 mld
2023
2,6 mld

esef· 02 mai 2024verificat

Costul vânzărilor
2021
1,1 mld
2022
2,0 mld
2023
2,4 mld

esef· 02 mai 2024verificat

Profit brut
2021
52,1 mil
2022
216,1 mil
2023
221,6 mil

esef· 02 mai 2024verificat

Profit operațional
2021
-14,7 mil
2022
225,6 mil
2023
166,2 mil

esef· 02 mai 2024verificat

Profit înainte de impozit
2021
-141,1 mil
2022
77,1 mil
2023
240,5 mil

esef· 02 mai 2024verificat

Impozit pe profit
2021
-24,0 mil
2022
4,9 mil
2023
44,1 mil

esef· 02 mai 2024verificat

Profit net
2021
-117,1 mil
2022
72,3 mil
2023
196,4 mil

esef· 02 mai 2024verificat

EPS diluat
2021
-6,68
2022
4,12
2023
11,20

esef· 02 mai 2024verificat

Bilanț · PLN

Numerar
2021
268,7 mil
2022
293,3 mil
2023
275,7 mil

esef· 02 mai 2024verificat

Creanțe
2021
78,7 mil
2022
125,0 mil
2023
170,4 mil

esef· 02 mai 2024verificat

Stocuri
2021
4,2 mil
2022
4,6 mil
2023
6,8 mil

esef· 02 mai 2024verificat

Active curente
2021
351,6 mil
2022
422,9 mil
2023
452,9 mil

esef· 02 mai 2024verificat

Imobilizări corporale nete
2021
1,2 mld
2022
1,3 mld
2023
1,5 mld

esef· 02 mai 2024verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2021
267,0 mii
2022
256,0 mii
2023
4,4 mil

esef· 02 mai 2024verificat

Active totale
2021
1,7 mld
2022
1,8 mld
2023
2,1 mld

esef· 02 mai 2024verificat

Datorii comerciale
2021
—
2022
139,1 mil
2023
126,0 mil

esef· 02 mai 2024verificat

Datorie pe termen lung
2021
197,1 mil
2022
94,2 mil
2023
0

esef· 02 mai 2024verificat

Datorii curente
2021
556,7 mil
2022
571,9 mil
2023
653,8 mil

esef· 02 mai 2024verificat

Datorii totale
2021
1,7 mld
2022
1,7 mld
2023
1,8 mld

esef· 02 mai 2024verificat

Capital propriu
2021
89,0 mil
2022
161,3 mil
2023
357,8 mil

esef· 02 mai 2024verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2021
17,5 mil
2022
17,5 mil
2023
17,5 mil

esef· 02 mai 2024derivat

Fluxuri de numerar · PLN

Flux de numerar operațional
2021
225,5 mil
2022
360,3 mil
2023
351,6 mil

esef· 02 mai 2024verificat

Flux de numerar din investiții
2021
-1,1 mil
2022
10,5 mil
2023
-12,8 mil

esef· 02 mai 2024verificat

Flux de numerar din finanțare
2021
-35,4 mil
2022
-349,4 mil
2023
-351,8 mil

esef· 02 mai 2024verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
16,4 %
calculat olivLawFY 2023
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
-26,4 %
calculat olivLawFY 2023
Creșterea profitului net (an/an)
171,8 %
calculat olivLawFY 2023
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
171,8 %
calculat olivLawFY 2023
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
8,4 %
calculat olivLawFY 2023
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
6,3 %
calculat olivLawFY 2023
Marja netă
7,5 %
calculat olivLawFY 2023
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
75,7 %
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 31 dec. 2023
ROA
9,9 %
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 31 dec. 2023
ROIC
613,5 %
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 31 dec. 2023
ROCE
11,2 %
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 31 dec. 2023
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
-275,7 mil PLN
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2023
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
0,0x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2023
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
lipsesc date de intrare

Lichiditate

Lichiditatea curentă
0,7x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2023
Lichiditatea rapidă
0,7x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2023
Lichiditatea imediată
0,4x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2023

Numerar

Fluxul de numerar operațional
351,6 mil PLN
calculat olivLawFY 2023
Investiții (capex)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Fluxul de numerar liber
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia profitului în FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
21 zile
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 31 dec. 2023
Zile de stoc (DIO)
1 zile
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 31 dec. 2023
Zile de plată (DPO)
20 zile
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 31 dec. 2023
Ciclul de conversie a numerarului
1 zile
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 31 dec. 2023

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
859,4 mil PLN
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2023
Valoarea întreprinderii (EV)
583,7 mil PLN
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2023
Capitalizare / profit net TTM
4,4x
calculat olivLawFY 2023
P/E (TTM)
4,4x
calculat olivLawFY 2023
Randamentul profitului
22,9 %
calculat olivLawFY 2023
P/B
2,4x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2023
P/S
0,3x
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 31 dec. 2023
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
3,5x
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 31 dec. 2023
EV/Venit
0,2x
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 31 dec. 2023
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 4 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 31,2 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

49,00 PLN

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 859,4 mil PLN

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
859,4 mil PLN
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2023
P/E (TTM)
4,4x
calculat olivLawFY 2023
P/B
2,4x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2023
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
75,7 %
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 31 dec. 2023
Marja netă
7,5 %
calculat olivLawFY 2023
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
16,4 %
calculat olivLawFY 2023
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

24/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2023
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2023
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2023
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2023
Sursă: esefpublicat 02 mai 2024
verificat 81derivat 3

Datele sunt mai vechi decât pragul de prospețime.

Scorul pe grupe

31 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

    Ipoteze (ilustrative, editoriale)

    Rata fără risc
    6,5 %
    Prima de risc a pieței
    6,0 %
    Beta (implicit)
    1,00
    Costul capitalului propriu
    12,5 %
    Creștere terminală
    3,0 %

    Scorul pe factori

    Date insuficiente

    Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 31,2 % din minimum 60 %

    FactorValoareScorPondere folosită
    ROIC · Calitate613,5 %100 (față de colegi)33 %
    Marja netă · Calitate7,5 %72 (față de colegi)20 %
    Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
    CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
    Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
    Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie0,7x0 (pe interval fix)13 %
    P/E (TTM) · Evaluare4,4x84 (față de colegi)33 %
    EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
    Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

    Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

    Grupele scorului

    • Bilanț și datorie· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare
    • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
    • Calitate89/100 · 2/3 factori cu valoare
    • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
    • Evaluare· parțial84/100 · 1/3 factori cu valoare

    O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

    Memo

    Enter Air Spółka Akcyjna (ENT.WA). Ultimul exercițiu complet: 2023; date până la 2023-12-31.

    Cifre calculate din situațiile financiare: venit 2,6 mld PLN în 2023; creștere an/an 16,4 %; marjă netă 7,5 %; ROE 75,7 %.

    Intervalul de valoare estimat este 71,37–196,97 PLN pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 123,90 PLN, prețul de 49,00 PLN lasă un potențial de 152,9 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 60,5 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

    Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 31,2 % din minimum 60 %).

    Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

    Ce susține teza

    • ROIC: 613,5 %
    • Marja netă: 7,5 %
    • P/E (TTM): 4,4x
    • Prețul este sub intervalul de valoare estimat

    Ce o infirmă

    • Lichiditatea curentă: 0,7x

    Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

    Față de mediana verticalei

    Companii listate din Polonia · aceeași țară · comparată cu 39 firme

    Multipli și rentabilitate față de mediană

    P/E
    4,4x
    mediana verticalei 12,1x
    sub mediană (−63,9 %)
    EV/EBITDA
    —
    mediana verticalei —
    P/S
    0,3x
    mediana verticalei 1,3x
    sub mediană (−74,4 %)
    P/B
    2,4x
    mediana verticalei 1,0x
    peste mediană (+145,3 %)
    ROE
    75,7 %
    mediana verticalei 8,9 %
    peste mediană (+747,7 %)
    Marja netă
    7,5 %
    mediana verticalei 2,8 %
    peste mediană (+165,2 %)
    Marja EBIT
    6,3 %
    mediana verticalei 6,3 %
    la mediană
    Venituri an/an
    16,4 %
    mediana verticalei 9,9 %
    peste mediană (+66,5 %)
    Datorie netă/EBITDA
    —
    mediana verticalei —
    Randament dividend
    —
    mediana verticalei 3,6 %

    Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

    Firmele verticalei

    CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
    BDX.WABudimex Spółka Akcyjna19,3 mld36,141,5 %6,2 %+8,9 %+21 % / +36 %
    ACP.WAAsseco Poland S.A.19,2 mld38,17,8 %2,9 %+19,8 %+19 % / +202 %
    BFT.WABenefit Systems Spółka Akcyjna18,1 mld131,120,8 %7,2 %+99,9 %+74 % / +221 %
    ASE.WAAsseco South Eastern Europe Spółka Akcyjna3,7 mld19,818,1 %12,0 %+36,5 %+7 % / +52 %
    1AT.WAAtal Spółka Akcyjna2,3 mld6,429,8 %22,2 %−1,3 %+7 % / +8 %
    ATT.WAGrupa Azoty Spółka Akcyjna1,7 mld—-37,9 %-20,8 %−45,1 %−10 % / −22 %
    ARH.WAArchicom Spółka Akcyjna1,3 mld12,115,9 %22,1 %−21,6 %+13 % / +89 %
    ACT.WAAction S.A.997,4 mil27,18,3 %1,5 %+6,1 %+70 % / +170 %
    BRS.WABoryszew Spółka Akcyjna889,2 mil8,36,3 %1,6 %+8,4 %−24 % / −26 %
    ENT.WAEnter Air Spółka Akcyjna859,4 mil4,475,7 %7,5 %+16,4 %−9 % / +14 %
    AGO.WAAgora Spółka Akcyjna601,9 mil—-14,2 %-9,2 %+15,2 %+40 % / +21 %
    AMB.WAAmbra S.A.468,0 mil7,616,4 %7,0 %+12,9 %+5 % / −33 %
    ATC.WAArctic Paper Spółka Akcyjna357,2 mil1,416,3 %7,0 %−27,5 %−38 % / −75 %
    ATG.WA"atm Grupa Spółka Akcyjna"299,3 mil11,18,9 %11,6 %−22,0 %−11 % / +3 %
    ART.WAArtifex Mundi S.A.226,6 mil17,435,7 %33,3 %+51,9 %+46 % / +12 %
    APN.WAAPLISENS Spółka Akcyjna194,6 mil9,511,4 %13,8 %+21,8 %−1 % / −21 %
    BMC.WABumech Spółka Akcyjna155,7 mil—-3,4 %-3,9 %−40,0 %−37 % / −49 %
    ALI.WAALTUS Spolka Akcyjna153,9 mil16,87,9 %16,9 %+30,3 %+34 % / +48 %
    BBT.WABoomBit Spółka Akcyjna71,4 mil4,520,7 %6,4 %−16,5 %−19 % / −57 %
    BBD.WABbi Development S.A.54,1 mil1,136,0 %208,3 %+50,2 %+1 % / +9 %
    ALG.WAAll in! Games Spółka Akcyjna39,8 mil——-156,9 %−72,2 %−27 % / −56 %
    BMX.WABioMaxima Spółka Akcyjna37,0 mil63,21,2 %1,3 %−67,5 %−29 % / −45 %
    06N.WAMagna Polonia Spółka Akcyjna31,3 mil0,5115,4 %964,7 %+13,0 %−28 % / −42 %
    BCM.WABETACOM Spółka Akcyjna26,7 mil17,68,0 %0,9 %+21,3 %+8 % / +4 %
    AWM.WAAirway Medix Spółka Akcyjna14,3 mil—-25,8 %-117.400,0 %−97,7 %−23 % / −43 %

    Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru ENT.WA din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

    Prognoza motorului olivLaw

    Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

    Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

    Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

    Scenarii ilustrative

    Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

    Pesimist
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    De bază
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    Optimist
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    Nimic nu se salvează.

    Preț estimat (PLN)

    Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
    1 ani
    32,02
    Randament total -35 % · Pe an -35 %
    56,35
    Randament total 15 % · Pe an 15 %
    84,53
    Randament total 73 % · Pe an 73 %
    3 ani
    37,98
    Randament total -22 % · Pe an -8 %
    74,52
    Randament total 52 % · Pe an 15 %
    121,72
    Randament total 148 % · Pe an 35 %
    5 ani
    45,05
    Randament total -8 % · Pe an -2 %
    98,56
    Randament total 101 % · Pe an 15 %
    175,27
    Randament total 258 % · Pe an 29 %
    Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
    • P/E la ieșire± 18,63
    • Marja netă± 13,04
    • Creșterea anuală a veniturilor± 9,73
    • Diluare anuală± 1,10

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Pe scurt

    Enter Air este un operator de charter aerian din Polonia, care operează zboruri pentru touroperatori și integrează servicii de sol, tehnice și de personal de zbor. Grupul a extins activitatea în 2023-2024 prin noi filiale și o societate mixtă de leasing de aeronave cu echipaj, ceea ce face relevantă evoluția datoriei sale pe fondul unei finanțări bazate pe leasing 1.

    SWOT

    Puncte tari

    • Integrarea verticală a serviciilor de sol, tehnice și de personal oferă control asupra operațiunilor 1.
    • Grupul a declarat o situație financiară stabilă și fără îndoieli privind continuitatea activității 1.

    Puncte slabe

    • Datoria ridicată față de capitalul propriu și dependența de leasing cresc expunerea financiară 1.
    • Sezonalitatea accentuată obligă la credite pentru perioada de iarnă 1.
    • Lichiditatea curentă sub unitate indică presiune pe capitalul de lucru 1.

    Oportunități

    • Dezvoltarea hangarului în Ungaria ar putea extinde serviciile de întreținere către terți 1.
    • Societatea mixtă cu un grup turistic ar putea deschide modelul de leasing cu echipaj 1.
    • Software-ul operațional prin SKY24 ar putea genera venituri din servicii către alte companii aeriene 1.

    Amenințări

    • Conflictele regionale pot prelungi rutele și pot schimba cererea 1.
    • Fluctuațiile cursurilor USD și EUR față de PLN pot afecta costurile de leasing 1.
    • Procesele în curs, inclusiv o cerere de despăgubire din Paris, reprezintă o incertitudine 1.

    Riscuri

    • Îndatorare ridicatăridicat

      Datoria cu dobândă este mult mai mare decât capitalul propriu, iar serviciul datoriei depinde de continuitatea leasingului 1.

    • Expunere valutarăridicat

      Veniturile sunt în valută, cheltuielile în PLN, iar un curs nefavorabil ar putea reduce marjele 1.

    • Sezonalitatemediu

      Veniturile sunt concentrate în sezonul de vară, ceea ce face fluxurile de numerar vulnerabile iarna 1.

    • Concentrarea cliențilormediu

      Un număr mic de touroperatori generează o parte importantă din venituri și creează risc de credit 1.

    • Litigiimediu

      Grupul este parte în mai multe procese, inclusiv o cerere de despăgubire pentru concurență neloială, pe care conducerea o consideră slabă 1.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă cererea turistică rămâne stabilă, veniturile din charter ar putea susține serviciul datoriei existente 1.
    • Integrarea întreținerii și a serviciilor de personal ar putea aduce economii de cost față de terți 1.
    • Noile societăți mixte și filiale ar putea deschide surse de venit în afara charterului clasic 1.

    Ce ar strica teza

    • Dacă prețul carburantului sau cursurile valutare se înrăutățesc, marjele ar putea fi comprimate rapid 1.
    • Datoria mare în raport cu capitalul propriu ar putea limita flexibilitatea financiară în perioade de șoc 1.
    • Dependența de sezonul de vară și de câțiva clienți ar putea amplifica pierderile în perioade slabe 1.

    De urmărit

    • Evoluția pragului de lichiditate curentă și a datoriei cu dobândă2024
    • Consolidarea societății mixte Fly4 Airlines Green și rezultatele sale2024
    • Decizia privind hangarul din Ungaria2024
    • Rezolvarea procesului de concurență neloială de la Paris2025

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Afacerea

    În 2023 grupul și-a extins structura: a fost înregistrată filiala SKY24 pentru software operațional pentru companiile aeriene, a fost creată o filială în Ungaria pentru eventuală întreținere în hangar, iar o societate mixtă cu grupul turistic TUI, Fly4 Airlines Green, deține un certificat de operator aerian emis de autoritatea irlandeză în martie 2024 1. Enter Air deține 51% din această societate mixtă 1.

    Grupul depinde de sezonalitatea puternică a turismului: în sezonul de vară folosește întreaga flotă, iar iarna utilizarea scade cu cel mult o treime, ceea ce face necesare linii de credit pentru finanțarea reviziilor 1. Contractele cu touroperatori sunt un element esențial al activității 1.

    Segmente

    Charter aerian (Enter Air sp. z o.o.)

    Segmentul principal efectuează zboruri charter internaționale pentru turism, cu flotă în leasing, și reprezintă baza veniturilor grupului 1.

    Servicii de sol, tehnice și de personal (filiale)

    Enter Air Services și Enter Air Executive Services furnizează servicii de bord, personal de zbor, întreținere tehnică și transport de echipaje și piese, activități care sprijină direct operațiunile charter 1.

    Proiecte noi (Fly4, SKY24, hangar în Ungaria)

    Fly4 Airlines Green (societate mixtă, leasing de aeronave cu echipaj), SKY24 (software operațional) și filiala din Ungaria (eventuală întreținere) sunt inițiative în fază incipientă, a căror consolidare este încă în analiză 1.

    Piața în context

    Piața de charter turistic din Polonia și Europa Centrală este sezonieră și sensibilă la costul carburantului și al valutei, deoarece veniturile sunt în USD, EUR și GBP, iar cheltuielile în PLN 1. Conflictele din Ucraina și Orientul Mijlociu au închis spațiul aerian și au prelungit unele rute, dar până la raportare nu s-a observat o scădere a cererii pentru vacanțe 1.

    Ruta către Golful Persic și Turcia devine mai lungă din cauza spațiului aerian închis, iar traficul spre Israel, deși în creștere, reprezintă o parte mică a operațiunilor, ușor de înlocuit cu alte destinații 1.

    Tendințe

    • Cerere turistică stabilă în ciuda conflictelorvânt din spate

      Până la raportare nu s-a înregistrat o scădere a cererii pentru vacanțe, în ciuda creșterii prețului petrolului și a fluctuațiilor valutare 1.

    • Costul carburantului și al valuteivânt din față

      Creșterea prețului petrolului și volatilitatea cursurilor pot afecta marjele, mai ales dacă veniturile în valută nu sunt echilibrate cu cheltuielile în PLN 1.

    • Extinderea spre servicii și modele de leasing cu echipajmixt

      Societatea mixtă Fly4 și filialele noi ar putea diversifica veniturile dacă consolidarea și certificarea se finalizează cu succes 1.

    • Sezonalitate și finanțare pe creditvânt din față

      Sezonalitatea iernii necesită linii de credit pentru reviziile tehnice, iar rata de lichiditate sub 1 arată presiune pe capitalul de lucru 1.

    Poziția concurențială

    Enter Air concurează cu alte companii de charter și linii aeriene low-cost care operează zboruri turistice din Polonia și Europa Centrală; materialul sursă nu identifică concurenții nominal, așa că nu se pot compara cotele de piață 1. Avantajul declarat constă în integrarea verticală a serviciilor de sol, tehnice și de personal 1.

    Dependența de touroperatori creează concentrare a clienților, iar grupul recunoaște riscul de credit legat de un număr redus de contrapartide 1.

    • Alți operatori de charter din Europa Centrală

      Sursa nu numește concurenți, dar companiile de charter turistic din regiune sunt concurenții direcți pentru aceleași contracte cu touroperatori.

    • Linii aeriene low-cost cu zboruri turistice

      Competiția pentru pasageri în vacanțe vine și din transportatori regulați cu tarife reduse, care operează pe rute similare.

    • Parteneri de tip touroperator integrat

      Touroperatorii care dețin propriile flote pot reduce nevoia de terți, deși sunt și clienți ai Enter Air.

    Știri și depuneri

    Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

    Enter Air S.A. (ENT.WA): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw