olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
RESBUD SPÓŁKA EUROPEJSKA EQU.WA
Polonia · GPW Warszawa · ISIN PLRESBD00032 · Verticală: Companii listate din Polonia
RESBUD SE este un grup din Polonia activ în construcții și în servicii de construcție, cu o zonă de activitate în sectorul energetic, după ce în septembrie 2023 a preluat controlul asupra Elektroqishloqqurilish JSC din Uzbekistan. Anul 2023 a adus o schimbare majoră a profilului grupului, cu vânzări consolidate de 41.641 mil PLN și un profit net de 23.069 mil PLN.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea RESBUD SPÓŁKA EUROPEJSKA (EQU.WA) costa 1,45 PLN (+1,76 % într-o zi), cu capitalizare 475,6 mil PLN, P/E 20,6 pe un EPS diluat de 0,07 PLN în ultimele 12 luni, randament al dividendului 0,00 %, beta 0,10, interval pe 52 de săptămâni 0,86–1,59 PLN.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 48,8
- neutru
- Bollinger (20, 2)
- 1,39 – 1,52
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,43 · lățimea benzii 9,4 %
- SMA 50 / 200
- 1,47 / 1,31
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- -0,01 / -0,01
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −3,3 % | −0,6 % | −2,7 pp | — |
| 3 luni | −4,9 % | −4,2 % | −0,8 pp | — |
| 6 luni | +29,0 % | +4,3 % | +24,7 pp | — |
| De la început de an | +56,0 % | +7,5 % | +48,5 pp | — |
| 1 an | +60,6 % | +9,9 % | +50,6 pp | +7,1 % |
| 3 ani | +92,7 % | +49,8 % | +42,8 pp | +3,3 % |
| 5 ani | +87,2 % | +42,8 % | +44,4 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 50 din propriul istoric de 2 trimestre (min 8,6, mediană 17,5, max 26,5; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Venituri | 279,5 mil | 291,8 mil | 41,6 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | +4,4 % | −85,7 % |
| Profit net | -2,1 mil | 6,5 mil | 23,0 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil | +255,2 % |
| EPS diluat | indisponibil | 0,02 | 0,07 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | +250,0 % |
| netă % | -0,8 % | 2,2 % | 55,3 % |
| Flux de numerar liber | 13,4 mil | -79,6 mil | indisponibil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2023 · 31 dec. 2023
- Numerar
- 9,6 mil PLN
- Datorie financiară
- 4,8 mil PLN
- Datorie netă
- -4,9 mil PLN
- Capitaluri proprii
- 277,0 mil PLN
- Active totale
- 447,8 mil PLN
- Datorie / capitaluri
- 0,02x
- Lichiditate curentă
- 0,94x
- ROE
- 10,8 %
- ROA
- 5,8 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (PLN)
Marje
Cont de profit și pierdere · PLN
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 279,5 mil | 291,8 mil | 41,6 mil | esef· 02 mai 2024verificat |
| Profit operațional | 1,7 mil | 10,1 mil | 2,4 mil | esef· 02 mai 2024verificat |
| Amortizare și depreciere | 2,6 mil | 3,0 mil | 5,4 mil | esef· 02 mai 2024verificat |
| EBITDA | 4,3 mil ≈ | 13,1 mil ≈ | 7,7 mil ≈ | esef· 02 mai 2024derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 5,8 mil | 3,1 mil | 13,3 mil | esef· 02 mai 2024verificat |
| Profit înainte de impozit | -431,0 mii | 9,5 mil | 18,7 mil | esef· 02 mai 2024verificat |
| Impozit pe profit | 1,7 mil | 3,0 mil | 61,0 mii | esef· 02 mai 2024verificat |
| Profit net | -2,1 mil | 6,5 mil | 23,0 mil | esef· 02 mai 2024verificat |
| EPS diluat | — | 0,02 | 0,07 | esef· 02 mai 2024verificat |
| Dividend pe acțiune | — | 0,00 | — | esef· 31 mai 2023derivat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
Bilanț · PLN
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 16,3 mil | 3,0 mil | 9,6 mil | esef· 02 mai 2024verificat |
| Creanțe | 139,5 mil | 139,4 mil | 14,8 mil | esef· 02 mai 2024verificat |
| Stocuri | 10,6 mil | 26,3 mil | 16,0 mil | esef· 02 mai 2024verificat |
| Active curente | 186,7 mil | 194,5 mil | 45,7 mil | esef· 02 mai 2024verificat |
| Imobilizări corporale nete | 24,9 mil | 10,5 mil | 379,7 mil | esef· 02 mai 2024verificat |
| Fond comercial | 143,9 mil | 143,9 mil | 2,9 mil | esef· 02 mai 2024verificat |
| Active totale | 356,4 mil | 351,2 mil | 447,8 mil | esef· 02 mai 2024verificat |
| Datorii comerciale | 150,7 mil | 119,0 mil | 15,7 mil | esef· 02 mai 2024verificat |
| Datorie pe termen lung | 83,0 mii | 7,6 mil | 4,8 mil | esef· 02 mai 2024verificat |
| Datorii curente | 196,9 mil | 178,0 mil | 48,6 mil | esef· 02 mai 2024verificat |
| Datorii totale | 201,5 mil | 200,3 mil | — | esef· 31 mai 2023verificat |
| Capital propriu | 154,9 mil | 150,9 mil | 277,0 mil | esef· 02 mai 2024verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | — | 324,3 mil | 329,1 mil | esef· 02 mai 2024derivat |
- 2021
- —
- 2022
- 324,3 mil
- 2023
- 329,1 mil
esef· 02 mai 2024derivat
Fluxuri de numerar · PLN
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 23,0 mil | -79,6 mil | 161,9 mil | esef· 02 mai 2024verificat |
| Investiții (capex) | 9,6 mil | 0 | — | esef· 31 mai 2023verificat |
| Flux de numerar liber | 13,4 mil ≈ | -79,6 mil ≈ | — | esef· 31 mai 2023derivat |
| Flux de numerar din investiții | -10,0 mil | 24,9 mil | -150,5 mil | esef· 02 mai 2024verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 3,4 mil | 41,4 mil | -4,8 mil | esef· 02 mai 2024verificat |
| Dividende plătite | 0 | 0 | — | esef· 31 mai 2023verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 46 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 475,6 mil PLN
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Datele sunt mai vechi decât pragul de prospețime.
Scorul pe grupe
- Calitate53
- Randamente40
- Bilanț și datorie52
- Evaluare38
Interval de valoare estimat
indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 6,5 %
- Prima de risc a pieței
- 6,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 12,5 %
- Creștere terminală
- 3,0 %
Scorul pe factori
Profil neutru · Scor 46/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 1,1 % | 0 (față de colegi) | 13 % |
| Marja netă · Calitate | 55,3 % | 95 (față de colegi) | 8 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 702,9 % | 100 (pe interval fix) | 8 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | -0,6x | 100 (pe interval fix) | 13 % |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 0,2x | 0 (pe interval fix) | 8 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 0,9x | 12 (pe interval fix) | 5 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 20,6x | 26 (față de colegi) | 13 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | 60,8x | 0 (pe interval fix) | 13 % |
| Randament FCF · Evaluare | 34,1 % | 100 (pe interval fix) | 10 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 0,0 % | 0 (pe interval fix) | 8 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | 0,0 % | 100 (pe interval fix) | 5 % |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie52/100 · 3/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate53/100 · 3/3 factori cu valoare
- Randamente40/100 · 2/2 factori cu valoare
- Evaluare38/100 · 3/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
RESBUD SPÓŁKA EUROPEJSKA (EQU.WA). Ultimul exercițiu complet: 2023; date până la 2023-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 41,6 mil PLN în 2023; creștere an/an -85,7 %; marjă netă 55,3 %; ROE 18,0 %; datorie netă/EBITDA -0,6x.
Intervalul de valoare estimat este 2,35–3,44 PLN pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 2,81 PLN, prețul de 1,45 PLN lasă un potențial de 94,4 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 48,5 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 46/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: growth. Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Marja netă: 55,3 %
- Conversia profitului în FCF: 702,9 %
- Datorie netă / EBITDA: -0,6x
- Randament FCF: 34,1 %
- Rata de distribuire (FCF): 0,0 %
- Prețul este sub intervalul de valoare estimat
Ce o infirmă
- ROIC: 1,1 %
- Acoperirea dobânzilor: 0,2x
- Lichiditatea curentă: 0,9x
- P/E (TTM): 20,6x
- EV/EBITDA: 60,8x
- Randamentul distribuirilor către acționari: 0,0 %
- Metodele de evaluare diverg
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani.
Față de mediana verticalei
Companii listate din Polonia · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| BDX.WABudimex Spółka Akcyjna | 19,3 mld | 36,1 | 41,5 % | 6,2 % | +8,9 % | +21 % / +36 % |
| ACP.WAAsseco Poland S.A. | 19,2 mld | 38,1 | 7,8 % | 2,9 % | +19,8 % | +19 % / +202 % |
| BFT.WABenefit Systems Spółka Akcyjna | 18,1 mld | 131,1 | 20,8 % | 7,2 % | +99,9 % | +74 % / +221 % |
| ASE.WAAsseco South Eastern Europe Spółka Akcyjna | 3,7 mld | 19,8 | 18,1 % | 12,0 % | +36,5 % | +7 % / +52 % |
| 1AT.WAAtal Spółka Akcyjna | 2,3 mld | 6,4 | 29,8 % | 22,2 % | −1,3 % | +7 % / +8 % |
| ATT.WAGrupa Azoty Spółka Akcyjna | 1,7 mld | — | -37,9 % | -20,8 % | −45,1 % | −10 % / −22 % |
| ARH.WAArchicom Spółka Akcyjna | 1,3 mld | 12,1 | 15,9 % | 22,1 % | −21,6 % | +13 % / +89 % |
| ACT.WAAction S.A. | 997,4 mil | 27,1 | 8,3 % | 1,5 % | +6,1 % | +70 % / +170 % |
| BRS.WABoryszew Spółka Akcyjna | 889,2 mil | 8,3 | 6,3 % | 1,6 % | +8,4 % | −24 % / −26 % |
| AGO.WAAgora Spółka Akcyjna | 601,9 mil | — | -14,2 % | -9,2 % | +15,2 % | +40 % / +21 % |
| EQU.WAResbud Spółka Europejska | 475,6 mil | 20,6 | 18,0 % | 55,3 % | −85,7 % | +61 % / +54 % |
| AMB.WAAmbra S.A. | 468,0 mil | 7,6 | 16,4 % | 7,0 % | +12,9 % | +5 % / −33 % |
| ATC.WAArctic Paper Spółka Akcyjna | 357,2 mil | 1,4 | 16,3 % | 7,0 % | −27,5 % | −38 % / −75 % |
| ATG.WA"atm Grupa Spółka Akcyjna" | 299,3 mil | 11,1 | 8,9 % | 11,6 % | −22,0 % | −11 % / +3 % |
| ART.WAArtifex Mundi S.A. | 226,6 mil | 17,4 | 35,7 % | 33,3 % | +51,9 % | +46 % / +12 % |
| APN.WAAPLISENS Spółka Akcyjna | 194,6 mil | 9,5 | 11,4 % | 13,8 % | +21,8 % | −1 % / −21 % |
| BMC.WABumech Spółka Akcyjna | 155,7 mil | — | -3,4 % | -3,9 % | −40,0 % | −37 % / −49 % |
| ALI.WAALTUS Spolka Akcyjna | 153,9 mil | 16,8 | 7,9 % | 16,9 % | +30,3 % | +34 % / +48 % |
| BBT.WABoomBit Spółka Akcyjna | 71,4 mil | 4,5 | 20,7 % | 6,4 % | −16,5 % | −19 % / −57 % |
| BBD.WABbi Development S.A. | 54,1 mil | 1,1 | 36,0 % | 208,3 % | +50,2 % | +1 % / +9 % |
| ALG.WAAll in! Games Spółka Akcyjna | 39,8 mil | — | — | -156,9 % | −72,2 % | −27 % / −56 % |
| BMX.WABioMaxima Spółka Akcyjna | 37,0 mil | 63,2 | 1,2 % | 1,3 % | −67,5 % | −29 % / −45 % |
| 06N.WAMagna Polonia Spółka Akcyjna | 31,3 mil | 0,5 | 115,4 % | 964,7 % | +13,0 % | −28 % / −42 % |
| BCM.WABETACOM Spółka Akcyjna | 26,7 mil | 17,6 | 8,0 % | 0,9 % | +21,3 % | +8 % / +4 % |
| AWM.WAAirway Medix Spółka Akcyjna | 14,3 mil | — | -25,8 % | -117.400,0 % | −97,7 % | −23 % / −43 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru EQU.WA din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (PLN)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 0,77 Randament total -47 % · Pe an -47 % | 1,37 Randament total -5 % · Pe an -5 % | 2,08 Randament total 44 % · Pe an 44 % |
| 3 ani | 0,61 Randament total -58 % · Pe an -25 % | 1,24 Randament total -14 % · Pe an -5 % | 2,08 Randament total 44 % · Pe an 13 % |
| 5 ani | 0,49 Randament total -66 % · Pe an -20 % | 1,12 Randament total -23 % · Pe an -5 % | 2,08 Randament total 44 % · Pe an 8 % |
- P/E la ieșire± 0,31
- Marja netă± 0,22
- Creșterea anuală a veniturilor± 0,20
- Diluare anuală± 0,02
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
RESBUD SE este un grup din Polonia activ în construcții și în servicii de construcție, cu o zonă de activitate în sectorul energetic, după ce în septembrie 2023 a preluat controlul asupra Elektroqishloqqurilish JSC din Uzbekistan. Anul 2023 a adus o schimbare majoră a profilului grupului, cu vânzări consolidate de 41.641 mil PLN 1 și un profit net de 23.069 mil PLN 1.
SWOT
Puncte tari
- Grupul a extins activitatea în sectorul energetic prin preluarea controlului asupra unei societăți cu rol recunoscut în Asia Centrală.
- Structura grupului include mai multe societăți consolidate prin metoda integrală, ceea ce oferă o imagine de ansamblu a activității.
- Situația de capital s-a întărit în 2023, cu un capital propriu consolidat net mai mare decât în anul anterior.
Puncte slabe
- Activitatea din Polonia a fost limitată în 2023 din cauza condițiilor slabe din construcții.
- Segmentul din Uzbekistan a înregistrat o pierdere înainte de impozitare în anul de achiziție.
- Veniturile din comerțul cu materiale au scăzut vizibil față de anul precedent.
Oportunități
- Lucrările de rețele electroenergetice din Asia Centrală ar putea deveni o sursă stabilă de venituri pentru grup.
- Dacă activitatea din construcții din Polonia își revine, capacitatea existentă ar putea fi folosită mai intens.
- Integrarea noii filiale ar putea aduce sinergii operaționale între diviziile de construcții și energetică.
Amenințări
- Concurența de preț din construcțiile poloneze poate duce la marje mai mici pe termen lung.
- Creșterea costurilor energiei, materialelor și finanțării poate limita rentabilitatea proiectelor.
- Riscurile operaționale și de reglementare din Uzbekistan pot afecta rezultatele segmentului.
Riscuri
- Dependența de piața construcțiilor din Poloniaridicat
Scăderea cererii în construcțiile locale poate reduce volumul comenzilor pentru filialele din țară.
- Riscul din Uzbekistanridicat
Operarea într-o piață din Asia Centrală poate aduce riscuri politice, de reglementare și valutare greu de anticipat.
- Pierderea segmentului noumediu
Segmentul energetic achiziționat a avut o pierdere în anul de preluare, ceea ce ar putea persista dacă integrarea întârzie.
- Presiunea marjelor din licitațiimediu
Ofertele agresive de preț din sector pot obliga grupul să accepte contracte cu rentabilitate redusă.
- Costurile de finanțarescăzut
Dependența de împrumuturi și creșterea costurilor financiare pot afecta fluxul de numerar al grupului.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă segmentul energetic din Uzbekistan își îmbunătățește rezultatele, achiziția poate schimba în mod substanțial profilul de venituri al grupului.
- Fluxurile operaționale pozitive din 2023 arată capacitatea grupului de a genera numerar din activitatea curentă.
- O revenire a cererii din construcțiile poloneze ar putea valorifica rapid capacitatea existentă a filialelor.
Ce ar strica teza
- Vânzările din comerțul cu materiale au scăzut drastic, iar veniturile consolidate depind acum de un singur nou segment care a fost nerentabil în primul an.
- Mediul de afaceri din Polonia rămâne dificil, iar concurența de preț ar putea împiedica revenirea marjelor.
- Activitatea într-o piață externă nouă aduce riscuri greu de cuantificat, care ar putea afecta rezultatele grupului.
De urmărit
- Evoluția segmentului din Uzbekistan după achiziție2024
- Revenirea volumelor de comenzi din construcțiile poloneze2024
- Efectele integrării Elektroqishloqqurilish JSC asupra marjelor grupuluinext annual report
- Evoluția costurilor de finanțare și a datoriilor grupuluinext annual report
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Grupul RESBUD este format dintr-o societate mamă și mai multe filiale legate de construcții, în special Conpol, care oferă servicii de subcontractare pentru lucrări din beton armat, montaj și echipamente grele. Potrivit raportului anual pentru 2023 1, grupul a dobândit în septembrie 2023 controlul asupra Elektroqishloqqurilish JSC, o societate din Uzbekistan activă în producția, construcția și modernizarea liniilor electroenergetice și a stațiilor de transformare. Tranzacția a dus la excluderea filialei ENEGROKOMPLEKT OOO din grup. Dacă integrarea noii filiale va funcționa după cum se așteaptă, structura de venituri a grupului s-ar putea muta treptat spre energetică.
Segmente
Comerț cu echipamente și materiale de construcții
Vânzările de echipamente și materiale de construcții au scăzut în 2023 la 17.096 mil PLN 1 față de 277.199 mil PLN în anul anterior 1, reflectând și reducerea activității Conpol și a unităților din Polonia, afectate de un climat economic slab din construcții.
Piața în context
Conform raportului grupului 1, sectorul construcțiilor din Polonia a traversat în 2023 o perioadă de scădere a cererii, cu clienți care amână decizii de investiții din cauza costurilor ridicate ale energiei, materialelor și finanțării. Piața energetică din Asia Centrală, unde operează Elektroqishloqqurilish JSC, este o altă zonă de interes pentru grup, fără ca raportul să ofere cifre despre dimensiunea ei.
Tendințe
- Recesiune în construcțiile din Poloniavânt din față
Raportul descrie o dekoniunktură în construcții, cu lipsă de comenzi noi și concurență tarifară agresivă, ceea ce a limitat activitatea Conpol în 2023.
- Investiții în infrastructura energeticăvânt din spate
Achiziția din Uzbekistan deschide accesul la lucrări de rețele electroenergetice, un segment în care cererea pe termen lung ar putea sprijini veniturile grupului.
- Costuri ridicate pentru energie și finanțarevânt din față
Creșterea costurilor energiei, a materialelor și a finanțării își face simțită prezența asupra marjelor și a deciziilor de investiții ale clienților.
- Aplicarea noilor standarde contabilemixt
Grupul a arătat că noile standarde adoptate din 2023 nu au avut un impact semnificativ asupra situațiilor financiare, dar analizează efectele unor modificări ce intră în vigoare ulterior.
Poziția concurențială
Raportul 1 arată că în construcțiile din Polonia concurența de preț este intensă, firmele oferind prețuri foarte mici pentru a obține contracte, ceea ce ar putea afecta rentabilitatea pe termen lung. În segmentul energetic din Asia Centrală, Elektroqishloqqurilish JSC este descrisă drept unul dintre principalii executanți de rețele electroenergetice din regiune, însă sursa nu identifică concurenți pe nume.
- Firme de construcții poloneze concurente în licitații
Raportul menționează concurența agresivă de preț între firmele din sector, fără a numi companii specifice.
- Executanți regionali de rețele electroenergetice din Asia Centrală
Elektroqishloqqurilish JSC este descrisă drept unul dintre principalii actori din regiune, fără a fi numiți alți concurenți.
- Furnizori de materiale și echipamente de construcții
Activitatea de comerț cu materiale plasează grupul în competiție cu distribuitori generaliști ai pieței, nenumiți în sursă.
- Subcontractori de lucrări din beton armat
Conpol concurează cu alți subcontractori pentru lucrări de montaj și beton armat, inclusiv prin prețuri de ofertare.
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202302 mai 2024
- Raportul anual 202231 mai 2023
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2023-12-31 (ESEF) · SEC / RESBUD SPÓŁKA EUROPEJSKA · 31 dec. 2023
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.