olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
Funding Circle Holdings plc FCH.L
Regatul Unit · London Stock Exchange · ISIN GB00BG0TPX62 · Verticală: Companii listate din Regatul Unit
Funding Circle Holdings plc, prin platforma Funding Circle, finanțează microîntreprinderi și IMM-uri din Marea Britanie cu produse de tip « borrow, pay later, spend ». În 2025 compania a raportat venituri de 204,3 mil. GBP și un profit înainte de impozitare de 20,3 mil. GBP, în timp ce accentul s-a mutat spre un model multi-produs axat pe UK.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Funding Circle Holdings plc (FCH.L) costa 2,01 GBP (−0,25 % într-o zi), cu capitalizare 633,3 mil GBP, P/E 14,4 pe un EPS diluat de 0,14 GBP în ultimele 12 luni, beta 1,05, interval pe 52 de săptămâni 1,15–2,46 GBP.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 49,0
- neutru
- Bollinger (20, 2)
- 1,90 – 2,16
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,42 · lățimea benzii 12,8 %
- SMA 50 / 200
- 2,00 / 1,72
- tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- 0,02 / 0,03
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +7,5 % | −0,6 % | +8,1 pp | — |
| 3 luni | −14,1 % | −4,2 % | −9,9 pp | — |
| 6 luni | +45,9 % | +4,3 % | +41,5 pp | — |
| De la început de an | +59,0 % | +7,5 % | +51,5 pp | — |
| 1 an | +53,0 % | +9,9 % | +43,0 pp | +6,7 % |
| 3 ani | +390,2 % | +49,8 % | +340,4 pp | +24,8 % |
| 5 ani | +27,2 % | +42,8 % | −15,6 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 50 din propriul istoric de 2 trimestre (min 9,0, mediană 33,6, max 58,3; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Venituri | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| Venituri an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| Profit net | -38,3 mil | 8,6 mil | 46,0 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil | +434,9 % |
| EPS diluat | indisponibil | 0,02 | 0,14 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | +508,7 % |
| netă % | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| Flux de numerar liber | -26,3 mil | -70,3 mil | -34,4 mil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 152,4 mil GBP
- Datorie financiară
- 267,3 mil GBP
- Datorie netă
- 114,9 mil GBP
- Capitaluri proprii
- 228,4 mil GBP
- Active totale
- 535,9 mil GBP
- Datorie / capitaluri
- 1,17x
- Lichiditate curentă
- 1,55x
- ROE
- 20,7 %
- ROA
- 10,3 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (GBP)
Cont de profit și pierdere · GBP
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Profit înainte de impozit | -9,9 mil | 800,0 mii | 20,3 mil | esef· 21 apr. 2026verificat |
| Impozit pe profit | -1,7 mil | 500,0 mii | -25,7 mil | esef· 21 apr. 2026verificat |
| Profit net | -38,3 mil | 8,6 mil | 46,0 mil | esef· 21 apr. 2026verificat |
| EPS diluat | — | 0,02 | 0,14 | esef· 21 apr. 2026verificat |
Bilanț · GBP
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 221,4 mil | 187,6 mil | 152,4 mil | esef· 21 apr. 2026verificat |
| Creanțe | 20,4 mil | 20,8 mil | 20,5 mil | esef· 21 apr. 2026verificat |
| Active curente | 311,5 mil | 307,4 mil | 467,5 mil | esef· 21 apr. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 5,0 mil | 9,6 mil | — | esef· 15 apr. 2025verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 23,0 mil | 21,2 mil | 21,3 mil | esef· 21 apr. 2026verificat |
| Active totale | 373,2 mil | 358,0 mil | 535,9 mil | esef· 21 apr. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 54,3 mil | 27,8 mil | 30,8 mil | esef· 21 apr. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 54,7 mil | 101,9 mil | 267,3 mil | esef· 21 apr. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 2,2 mil | 0 | — | esef· 15 apr. 2025verificat |
| Datorii curente | 117,7 mil | 135,1 mil | 302,4 mil | esef· 21 apr. 2026verificat |
| Datorii totale | 126,4 mil | 141,5 mil | 307,5 mil | esef· 21 apr. 2026verificat |
| Capital propriu | 246,8 mil | 216,5 mil | 228,4 mil | esef· 21 apr. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | — | 344,0 mil | 315,1 mil | esef· 21 apr. 2026derivat |
Fluxuri de numerar · GBP
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | -25,6 mil | -67,4 mil | -33,8 mil | esef· 21 apr. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 700,0 mii | 2,9 mil | 600,0 mii | esef· 21 apr. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | -26,3 mil ≈ | -70,3 mil ≈ | -34,4 mil ≈ | esef· 21 apr. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | 66,4 mil | 23,3 mil | -126,2 mil | esef· 21 apr. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 3,7 mil | 10,2 mil | 124,7 mil | esef· 21 apr. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 1,8 mil | 0 | — | esef· 15 apr. 2025verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 5 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 35,4 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 633,3 mil GBP
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
35 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 6,5 %
- Prima de risc a pieței
- 6,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 12,5 %
- Creștere terminală
- 3,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 35,4 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | -74,8 % | 0 (pe interval fix) | 18 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,5x | 62 (pe interval fix) | 12 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 14,4x | 58 (față de colegi) | 29 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | -5,4 % | 0 (pe interval fix) | 24 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 0,0 % | 0 (pe interval fix) | 18 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial62/100 · 1/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare
- Randamente· parțial0/100 · 1/2 factori cu valoare
- Evaluare32/100 · 2/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
FUNDING CIRCLE HOLDINGS PLC (FCH.L). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: ROE 20,7 %.
Intervalul de valoare estimat este 1,66–3,00 GBP pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 2,15 GBP, prețul de 2,01 GBP lasă un potențial de 6,8 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 6,4 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 35,4 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.
Ce o infirmă
- Conversia profitului în FCF: -74,8 %
- Randament FCF: -5,4 %
- Randamentul distribuirilor către acționari: 0,0 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Marja netă, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, EV/EBITDA, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Regatul Unit · aceeași țară · comparată cu 40 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| BATS.LBritish American Tobacco P.L.C. | 104,3 mld | 13,5 | 16,5 % | 30,3 % | −1,0 % | +7 % / +88 % |
| ABF.LAssociated British Foods PLC | 14,7 mld | 14,3 | 9,2 % | 5,3 % | −3,1 % | −5 % / −15 % |
| 0EV1.LCarnival PLC | 5,5 mld | 4,1 | 46,7 % | 13,4 % | +6,4 % | indisponibil / indisponibil |
| BAB.LBabcock International Group PLC | 5,1 mld | 24,7 | 34,7 % | 4,1 % | +7,2 % | −10 % / +158 % |
| AUTO.LAutotrader Group PLC | 4,8 mld | 16,4 | 60,2 % | 47,1 % | +3,9 % | −13 % / −23 % |
| BBY.LBalfour Beatty PLC | 4,2 mld | 16,3 | 23,2 % | 2,8 % | +15,2 % | +20 % / +160 % |
| ABDN.LAberdeen Group PLC | 4,1 mld | 10,8 | 8,0 % | 28,9 % | −2,1 % | +11 % / +41 % |
| BKG.LThe Berkeley Group Holdings PLC | 3,6 mld | 11,3 | 8,8 % | 13,4 % | −4,2 % | −0 % / −22 % |
| BME.LB&M European Value Retail PLC | 2,9 mld | 17,4 | 21,2 % | 2,8 % | +3,7 % | +68 % / −51 % |
| AJB.LAj Bell PLC | 2,4 mld | 22,8 | 49,9 % | 33,1 % | +18,0 % | +8 % / +128 % |
| ASHM.LAshmore Group PLC | 1,4 mld | 13,9 | 13,1 % | 71,6 % | −0,1 % | +28 % / +18 % |
| BCG.LBaltic Classifieds Group PLC | 1,2 mld | 23,2 | 15,8 % | 57,6 % | +6,9 % | −99 % / −99 % |
| APN.LApplied Nutrition PLC | 763,6 mil | 36,2 | 41,2 % | 19,7 % | +24,2 % | +71 % / indisponibil |
| BAG.LA.G. Barr P.L.C. | 671,9 mil | 14,4 | 14,4 % | 10,8 % | +4,0 % | −7 % / +26 % |
| ASC.LAsos PLC | 494,5 mil | — | -81,3 % | -12,0 % | −14,7 % | +71 % / +8 % |
| ALFA.LAlfa Financial Software Holdings PLC | 486,8 mil | 16,3 | 61,5 % | 23,8 % | +15,3 % | −28 % / +10 % |
| AML.LAston Martin Lagonda Global Holdings PLC | 344,3 mil | — | -93,4 % | -39,2 % | −20,6 % | −45 % / −85 % |
| APTD.LAptitude Software Group PLC | 111,3 mil | 28,5 | 7,2 % | 6,2 % | −7,3 % | −30 % / −23 % |
| BMS.LBraemar PLC | 78,3 mil | 39,2 | 2,7 % | 1,7 % | −4,4 % | +13 % / −11 % |
| AMGO.LAmigo Holdings PLC | 9,9 mil | — | — | — | −81,9 % | +325 % / +844 % |
| ASBE.LAssociated British Engineering PLC | 605,3 mii | — | -19,1 % | — | indisponibil | indisponibil / indisponibil |
| AMIF.LAmicorp Fs (uk) PLC | 221,6 mii | 0,1 | 27,5 % | 9,1 % | +8,1 % | indisponibil / indisponibil |
| AAF.LAirtel Africa PLC | — | — | 24,1 % | 10,6 % | +29,5 % | −7 % / +164 % |
| AAL.LAnglo American PLC | — | — | -19,3 % | -20,2 % | +4,5 % | +30 % / +76 % |
| ACG.LAcg Metals Limited | — | — | -80,3 % | -32,0 % | +134,8 % | +60 % / +63 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru FCH.L din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Funding Circle Holdings plc, prin platforma Funding Circle, finanțează microîntreprinderi și IMM-uri din Marea Britanie cu produse de tip « borrow, pay later, spend ». În 2025 compania a raportat venituri de 204,3 mil. GBP și un profit înainte de impozitare de 20,3 mil. GBP, în timp ce accentul s-a mutat spre un model multi-produs axat pe UK.
SWOT
Puncte tari
- Platforma proprie de date și inteligență artificială, antrenată pe o istorie lungă de credite, este un avantaj structural declarat de conducere.
- Modelul capital-light permite creșterea fără a bloca un bilanț mare, ceea ce susține profitabilitatea.
- Conducerea are un istoric de reducere a costurilor și de simplificare a afacerii spre piața din Marea Britanie.
Puncte slabe
- Profitul înainte de impozitare este încă relativ mic față de volumul de credite acordate, ceea ce lasă puțin spațiu pentru erori.
- Concentrarea pe o singură piață, Regatul Unit, expune compania la condițiile economice locale.
- Structura consiliului nu are majoritate formală de administratori independenți, ceea ce compania a recunoscut ca abatere de la codul de guvernanță.
Oportunități
- Extinderea produselor de plată amânată și cheltuieli către clienții existenți ar putea crește veniturile fără achiziție de clienți noi.
- Parteneriatele cu investitori instituționali pentru produsele noi ar putea extinde volumul finanțat fără a folosi capitalul propriu.
- Piața IMM-urilor subdeservite din Marea Britanie rămâne mare, iar produsele noi pot atrage segmente care nu erau clienți înainte.
Amenințări
- Un ciclu economic mai slab ar putea crește pierderile din credite la IMM-uri, cu impact direct asupra profitabilității.
- Reglementarea creditării și a utilizării AI ar putea impune costuri de conformitate suplimentare.
- Concurența din partea băncilor și a fintech-urilor ar putea presa marjele pe produsele de împrumut.
Riscuri
- Risc de creditridicat
Calitatea portofoliului de credite depinde de condițiile economice ale IMM-urilor; o deteriorare ar putea reduce profitabilitatea.
- Risc ciberneticmediu
Platforma digitală și datele clienților ar putea fi vizate de atacuri, ceea ce ar avea costuri operaționale și reputaționale.
- Risc tehnologic AImediu
Utilizarea AI generative în decizii de credit ar putea produce erori dacă supravegherea umană nu funcționează corect.
- Risc de finanțaremediu
Dependența de finanțatori instituționali și de acorduri de garantare ar putea fi afectată de schimbări de control sau de condiții de piață.
- Risc de guvernanțăscăzut
Consiliul nu respectă integral cerința de independență, ceea ce ar putea afecta percepția investitorilor asupra supravegherii.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă profitabilitatea continuă să crească odată cu noile produse, compania ar putea demonstra că modelul multi-produs funcționează.
- Platforma de date și modelele de risc pot constitui un avantaj greu de copiat, susținând poziția pe piața IMM-urilor.
- Dacă finanțarea instituțională pentru produsele noi se consolidează, compania ar putea crește volumul fără a expune bilanțul.
Ce ar strica teza
- Profitul încă modest față de volumul de credite ar putea lăsa compania vulnerabilă la o deteriorare a ciclului economic.
- Dependența de un singur piață și de condițiile din Regatul Unit ar putea limita creșterea dacă economia slăbește.
- Riscurile legate de AI și de reglementare ar putea genera costuri suplimentare care să reducă marjele.
De urmărit
- Evoluția veniturilor și a profitului față de ținta de creștere din planul pe termen mediu2026
- Calitatea portofoliului de credite și nivelul pierderilor la IMM-urile din produsele noiQ1 2027
- Rezultatul votului și al programului de răscumpărări la Adunarea Generală Anuală2026 AGM
- Stadiul acordului cu investitorii instituționali pentru produsul de împrumut pe termen scurtnext 10-K
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Funding Circle Holdings plc are ca misiune construirea locului în care companiile mici obțin finanțarea necesară pentru a câștiga. Compania a fost fondată în 2010 și își spune că sprijină IMM-urile prin tehnologie și date proprii, cu un accent pe credite și produse de plată. Potrivit raportului anual 2025, grupul are o structură simplificată, centrată pe Regatul Unit 1.
În 2025 compania a lansat un produs nou de împrumut pe termen scurt și a extins portofoliul spre FlexiPay și carduri, astfel încât clienții să interacționeze mai des cu platforma. Conducerea a spus că interacțiunile au ajuns la o tranzacție la fiecare 38 de secunde, un indicator pe care îl folosește pentru a arăta adâncimea relației cu clienții 1.
Segmente
Credite Term Loans
Creditele clasice pe termen lung rămân nucleul afacerii și sunt descrise ca generatoare constantă de numerar, susținând programele de răscumpărare de acțiuni 1.
FlexiPay și carduri
Produsele « pay later » și « spend » sunt noile linii de creștere, menite să crească frecvența interacțiunilor, deși raportul nu le separă ca venituri în cifrele prezentate aici 1.
Împrumuturi pe termen scurt
Produsul lansat în 2025 a fost finanțat inițial din bilanțul grupului, iar conducerea a afirmat că datele obținute au ajutat la atragerea unui finanțator instituțional la scară mai mare la începutul lui 2026 1.
Piața în context
Compania operează pe o piață a finanțării IMM-urilor din Marea Britanie despre care raportul spune că este mare și insuficient deservită: există 5,7 mil. IMM-uri în țară, iar datoria IMM-urilor depășește 80 mld. GBP 1.
Raportul descrie mediul macroeconomic ca fiind incert, dar afirmă că strategia de creștere profitabilă și controlul riscului de credit ar putea susține rezultatele dacă condițiile rămân gestionabile. Contribuția declarată a companiei la PIB și la veniturile fiscale este un argument pe care conducerea îl folosește în comunicare 1.
Tendințe
- Trecerea la model multi-produsvânt din spate
Conducerea leagă creșterea de tranziția de la un model de un singur produs la o ofertă « borrow, pay later, spend », care ar putea adânci relația cu clienții.
- Inteligența artificială generativămixt
Compania investește în AI pentru evaluarea riscului și eficiență, dar raportul subliniază că riscurile legate de această tehnologie rămân o prioritate a consiliului.
- Incertitudine macroeconomicăvânt din față
Raportul spune că mediul economic a rămas incert în 2025, ceea ce ar putea afecta calitatea creditelor dacă presiunea asupra IMM-urilor crește.
- Răscumpărări de acțiunimixt
Programele de răscumpărare sunt folosite pentru a returna capital acționarilor, ceea ce susține o parte din narațiunea de valoare, dar reduce flexibilitatea financiară pentru investiții.
Poziția concurențială
Raportul nu enumeră explicit concurenții, dar descrie concurența ca venind de la bănci tradiționale și din finanțarea digitală pentru IMM-uri, pe care compania spune că le-a concurat prin date și viteză.
Avantajul declarat al companiei este platforma proprie de date și modelele de risc antrenate pe o istorie lungă, pe care conducerea le consideră un « data moat » greu de replicat rapid.
- Bănci tradiționale din Marea Britanie
Raportul spune că băncile tradiționale au subdeservit istoric IMM-urile, fiind o sursă de concurență de care compania se delimitează.
- Alți creditori digitali pentru IMM-uri
Companiile fintech care oferă împrumuturi rapide IMM-urilor concurează pentru aceiași clienți, fără ca raportul să le numească.
- Furnizori de carduri și plată amânată
Produsele de tip « spend » și « pay later » intră în competiție cu furnizorii de carduri de business și soluțiile de plată amânată.
- Finanțatori instituționali
Investitorii instituționali sunt atât finanțatori, cât și, uneori, parteneri-competitori pentru atragerea capitalului pe platformă.
Știri și depuneri
Din presă
- Funding Circle H1 Earnings Call HighlightsYahoo Finance — News · 08 sept. 2026 · EN
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202521 apr. 2026
- Raportul anual 202415 apr. 2025
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / Funding Circle Holdings plc · 31 dec. 2025
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.