olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
Forterra plc FORT.L
Regatul Unit · London Stock Exchange · ISIN GB00BYYW3C20 · Verticală: Companii listate din Regatul Unit
Forterra plc produce materiale de construcție din cărămidă, beton și produse masive, cu o cotă importantă în construcția rezidențială din Marea Britanie. Compania traversează o perioadă de cerere slabă în sectorul locuințelor, dar în raportul anual din 2025 indică o ușoară redresare a cererii și investiții finalizate în noile fabrici. Datoria netă s-a redus la 55,7 milioane GBP față de 84,9 milioane GBP, ceea ce arată o poziție financiară mai solidă.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Forterra plc (FORT.L) costa 1,67 GBP (+0,36 % într-o zi), cu capitalizare 351,3 mil GBP, P/E 20,9 pe un EPS diluat de 0,08 GBP în ultimele 12 luni, randament al dividendului 2,34 %, beta 0,75, interval pe 52 de săptămâni 1,28–1,95 GBP.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 65,5
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- 1,46 – 1,72
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,82 · lățimea benzii 16,8 %
- SMA 50 / 200
- 1,49 / 1,53
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- 0,05 / 0,05
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +13,3 % | −0,6 % | +13,9 pp | — |
| 3 luni | +14,3 % | −4,2 % | +18,5 pp | — |
| 6 luni | +5,7 % | +4,3 % | +1,3 pp | — |
| De la început de an | −9,7 % | +7,5 % | −17,2 pp | — |
| 1 an | −8,3 % | +9,9 % | −18,2 pp | +5,8 % |
| 3 ani | +20,4 % | +49,8 % | −29,4 pp | +26,3 % |
| 5 ani | −36,8 % | +42,8 % | −79,7 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 50 din propriul istoric de 4 trimestre (min 7,0, mediană 21,3, max 28,5; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 455,5 mil | 346,4 mil | 344,3 mil | 386,0 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | −24,0 % | −0,6 % | +12,1 % |
| Profit net | 58,8 mil | 12,8 mil | 17,5 mil | 17,0 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | −78,2 % | +36,7 % | −2,9 % |
| EPS diluat | 0,27 | 0,06 | 0,08 | 0,08 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | −76,9 % | +33,9 % | −3,6 % |
| netă % | 12,9 % | 3,7 % | 5,1 % | 4,4 % |
| Flux de numerar liber | 33,5 mil | -53,0 mil | 16,8 mil | 44,5 mil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 6,1 mil GBP
- Datorie financiară
- 61,8 mil GBP
- Datorie netă
- 55,7 mil GBP
- Capitaluri proprii
- 234,5 mil GBP
- Active totale
- 417,1 mil GBP
- Datorie / capitaluri
- 0,26x
- Lichiditate curentă
- 1,46x
- ROE
- 7,4 %
- ROA
- 4,0 %
- Marja FCF
- 11,5 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (GBP)
Marje
Cont de profit și pierdere · GBP
| Linie | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 455,5 mil | 346,4 mil | 344,3 mil | 386,0 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 292,9 mil | 245,7 mil | 241,3 mil | 264,5 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Profit brut | 162,6 mil | 100,7 mil | 103,0 mil | 121,5 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Profit operațional | 75,0 mil | 24,1 mil | 33,9 mil | 29,3 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 16,5 mil | 20,0 mil | — | — | esef· 16 apr. 2024verificat |
| EBITDA | 91,5 mil ≈ | 44,1 mil ≈ | — | — | esef· 16 apr. 2024derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 2,1 mil | 7,0 mil | 9,1 mil | 6,0 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 72,9 mil | 17,1 mil | 24,8 mil | 23,3 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 14,1 mil | 4,3 mil | 7,3 mil | 6,3 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Profit net | 58,8 mil | 12,8 mil | 17,5 mil | 17,0 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| EPS diluat | 0,27 | 0,06 | 0,08 | 0,08 | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 0,15 | 0,12 | 0,03 | 0,04 | esef· 07 apr. 2026derivat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
Bilanț · GBP
| Linie | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 34,3 mil | 16,0 mil | 15,2 mil | 6,1 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Creanțe | 44,3 mil | 31,0 mil | 39,0 mil | 35,4 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Stocuri | 43,0 mil | 95,8 mil | 82,0 mil | 78,6 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Active curente | 122,2 mil | 146,7 mil | 143,7 mil | 124,0 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 233,7 mil | 249,7 mil | 263,8 mil | 262,8 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Active totale | 397,6 mil | 444,7 mil | 442,4 mil | 417,1 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 89,6 mil | 66,3 mil | 68,7 mil | 69,8 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 200,0 mii | 400,0 mii | 700,0 mii | 200,0 mii | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 40,0 mil | 108,8 mil | 99,4 mil | 61,6 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Datorii curente | 108,8 mil | 93,9 mil | 81,9 mil | 85,1 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Datorii totale | 177,1 mil | 236,9 mil | 217,5 mil | 182,6 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Capital propriu | 220,5 mil | 207,8 mil | 224,9 mil | 234,5 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 216,2 mil | 206,5 mil | 210,8 mil | 209,9 mil | esef· 07 apr. 2026derivat |
- 2023
- 206,5 mil
- 2024
- 210,8 mil
- 2025
- 209,9 mil
esef· 07 apr. 2026derivat
Fluxuri de numerar · GBP
| Linie | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 75,6 mil | -20,0 mil | 42,2 mil | 59,0 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 42,1 mil | 33,0 mil | 25,4 mil | 14,5 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 33,5 mil ≈ | -53,0 mil ≈ | 16,8 mil ≈ | 44,5 mil ≈ | esef· 07 apr. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -41,2 mil | -33,8 mil | -25,6 mil | -14,5 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -41,6 mil | 35,5 mil | -17,4 mil | -53,6 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Dividende plătite | 24,2 mil | 25,7 mil | 6,3 mil | 8,2 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 40,3 mil | 0 | — | — | esef· 16 apr. 2024verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 43 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 351,3 mil GBP
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Creștere0
- Randamente60
- Bilanț și datorie53
- Evaluare60
- Calitate49
Interval de valoare estimat
indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 6,5 %
- Prima de risc a pieței
- 6,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 12,5 %
- Creștere terminală
- 3,0 %
Scorul pe factori
Profil neutru · Scor 43/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 7,1 % | 25 (față de colegi) | 13 % |
| Marja netă · Calitate | 4,4 % | 37 (față de colegi) | 8 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 261,8 % | 100 (pe interval fix) | 8 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | -5,4 % | 0 (pe interval fix) | 11 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | -33,2 % | 0 (pe interval fix) | 11 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 4,9x | 52 (pe interval fix) | 8 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,5x | 55 (pe interval fix) | 5 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 20,9x | 28 (față de colegi) | 13 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | 12,7 % | 100 (pe interval fix) | 11 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 2,3 % | 33 (pe interval fix) | 8 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | 18,4 % | 100 (pe interval fix) | 5 % |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie53/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere0/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate49/100 · 3/3 factori cu valoare
- Randamente60/100 · 2/2 factori cu valoare
- Evaluare60/100 · 2/3 factori cu valoare
Memo
FORTERRA PLC (FORT.L). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 386,0 mil GBP în 2025; creștere an/an 12,1 %; marjă netă 4,4 %; ROE 7,4 %.
Intervalul de valoare estimat este 0,90–1,39 GBP pe acțiune (mediana a 3 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 1,15 GBP, prețul de 1,67 GBP lasă un potențial de -31,1 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -45,1 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 43/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Conversia profitului în FCF: 261,8 %
- Randament FCF: 12,7 %
- Rata de distribuire (FCF): 18,4 %
Ce o infirmă
- ROIC: 7,1 %
- CAGR venituri 3 ani: -5,4 %
- CAGR EPS 3 ani: -33,2 %
- P/E (TTM): 20,9x
- Prețul este peste intervalul de valoare estimat
- Metodele de evaluare diverg
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA.
Față de mediana verticalei
Companii listate din Regatul Unit · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| BATS.LBritish American Tobacco P.L.C. | 104,3 mld | 13,5 | 16,5 % | 30,3 % | −1,0 % | +7 % / +88 % |
| ABF.LAssociated British Foods PLC | 14,7 mld | 14,3 | 9,2 % | 5,3 % | −3,1 % | −5 % / −15 % |
| 0EV1.LCarnival PLC | 5,5 mld | 4,1 | 46,7 % | 13,4 % | +6,4 % | indisponibil / indisponibil |
| BAB.LBabcock International Group PLC | 5,1 mld | 24,7 | 34,7 % | 4,1 % | +7,2 % | −10 % / +158 % |
| AUTO.LAutotrader Group PLC | 4,8 mld | 16,4 | 60,2 % | 47,1 % | +3,9 % | −13 % / −23 % |
| BBY.LBalfour Beatty PLC | 4,2 mld | 16,3 | 23,2 % | 2,8 % | +15,2 % | +20 % / +160 % |
| ABDN.LAberdeen Group PLC | 4,1 mld | 10,8 | 8,0 % | 28,9 % | −2,1 % | +11 % / +41 % |
| BKG.LThe Berkeley Group Holdings PLC | 3,6 mld | 11,3 | 8,8 % | 13,4 % | −4,2 % | −0 % / −22 % |
| BME.LB&M European Value Retail PLC | 2,9 mld | 17,4 | 21,2 % | 2,8 % | +3,7 % | +68 % / −51 % |
| AJB.LAj Bell PLC | 2,4 mld | 22,8 | 49,9 % | 33,1 % | +18,0 % | +8 % / +128 % |
| ASHM.LAshmore Group PLC | 1,4 mld | 13,9 | 13,1 % | 71,6 % | −0,1 % | +28 % / +18 % |
| BCG.LBaltic Classifieds Group PLC | 1,2 mld | 23,2 | 15,8 % | 57,6 % | +6,9 % | −99 % / −99 % |
| APN.LApplied Nutrition PLC | 763,6 mil | 36,2 | 41,2 % | 19,7 % | +24,2 % | +71 % / indisponibil |
| BAG.LA.G. Barr P.L.C. | 671,9 mil | 14,4 | 14,4 % | 10,8 % | +4,0 % | −7 % / +26 % |
| ASC.LAsos PLC | 494,5 mil | — | -81,3 % | -12,0 % | −14,7 % | +71 % / +8 % |
| ALFA.LAlfa Financial Software Holdings PLC | 486,8 mil | 16,3 | 61,5 % | 23,8 % | +15,3 % | −28 % / +10 % |
| FORT.LForterra PLC | 351,3 mil | 20,9 | 7,4 % | 4,4 % | +12,1 % | −10 % / +9 % |
| AML.LAston Martin Lagonda Global Holdings PLC | 344,3 mil | — | -93,4 % | -39,2 % | −20,6 % | −45 % / −85 % |
| APTD.LAptitude Software Group PLC | 111,3 mil | 28,5 | 7,2 % | 6,2 % | −7,3 % | −30 % / −23 % |
| AMGO.LAmigo Holdings PLC | 9,9 mil | — | — | — | −81,9 % | +325 % / +844 % |
| ASBE.LAssociated British Engineering PLC | 605,3 mii | — | -19,1 % | — | indisponibil | indisponibil / indisponibil |
| AMIF.LAmicorp Fs (uk) PLC | 221,6 mii | 0,1 | 27,5 % | 9,1 % | +8,1 % | indisponibil / indisponibil |
| AAF.LAirtel Africa PLC | — | — | 24,1 % | 10,6 % | +29,5 % | −7 % / +164 % |
| AAL.LAnglo American PLC | — | — | -19,3 % | -20,2 % | +4,5 % | +30 % / +76 % |
| ACG.LAcg Metals Limited | — | — | -80,3 % | -32,0 % | +134,8 % | +60 % / +63 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru FORT.L din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (GBP)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 0,91 Randament total -44 % · Pe an -44 % | 1,61 Randament total -2 % · Pe an -2 % | 2,44 Randament total 48 % · Pe an 48 % |
| 3 ani | 0,72 Randament total -52 % · Pe an -22 % | 1,45 Randament total -7 % · Pe an -2 % | 2,44 Randament total 54 % · Pe an 15 % |
| 5 ani | 0,57 Randament total -59 % · Pe an -16 % | 1,31 Randament total -11 % · Pe an -2 % | 2,44 Randament total 59 % · Pe an 10 % |
- P/E la ieșire± 0,36
- Marja netă± 0,25
- Creșterea anuală a veniturilor± 0,23
- Diluare anuală± 0,02
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Forterra plc produce materiale de construcție din cărămidă, beton și produse masive, cu o cotă importantă în construcția rezidențială din Marea Britanie. Compania traversează o perioadă de cerere slabă în sectorul locuințelor, dar în raportul anual din 2025 indică o ușoară redresare a cererii și investiții finalizate în noile fabrici. Datoria netă s-a redus la 55,7 milioane GBP față de 84,9 milioane GBP, ceea ce arată o poziție financiară mai solidă 1.
SWOT
Puncte tari
- Poziție solidă de lichiditate, cu facilitate de credit angajată extinsă până în 2028 și cu rezerve disponibile în cadrul acesteia 1.
- Capacitate de a ajusta producția în sus sau în jos, astfel încât aceasta să rămână aproape de vânzări, ceea ce a fost eficient în perioadele de cerere slabă 1.
- Indicatori de siguranță în îmbunătățire, cu cea mai scăzută rată de accidente din istoria companiei raportată pentru 2025 1.
Puncte slabe
- Dependență mare de activitatea din sectorul rezidențial, ceea ce face veniturile sensibile la ciclurile imobiliare 1.
- Dificultăți în a sincroniza producția cu cererea diferită a produselor, ceea ce a generat stocuri ridicate la unele fabrici și lipsuri la altele 1.
- Progres lent în reducerea ambalajelor, față de ținta inițială, ceea ce arată dificultăți în implementarea schimbărilor operaționale 1.
Oportunități
- Revenirea cererii pentru locuințe ar putea aduce creștere de volum, mai ales dacă deficitul de locuințe din Marea Britanie continuă 1.
- Diversificarea spre construcții comerciale și de specificație, prin noua fabrică de la Wilnecote, ar putea reduce dependența de rezidențial 1.
- Cererea pentru produse cu amprentă de carbon redusă și pentru soluții prefabricate ar putea deschide noi piețe 1.
Amenințări
- Incertitudinea macroeconomică și politicile guvernamentale ar putea prelungi perioada de cerere slabă 1.
- Noile reglementări privind carbonul și costurile creditelor de carbon ar putea crește sarcinile financiare ale companiei 1.
- Materialele cu emisii reduse, dacă devin disponibile, ar putea atrage clienții departe de produsele tradiționale 1.
Riscuri
- Activitatea sectorului rezidențialridicat
Majoritatea veniturilor provine din construcții rezidențiale, astfel încât orice scădere a activității ar putea afecta profitabilitatea și planurile strategice pe termen lung 1.
- Politica guvernamentalămediu
Schimbările în politica de locuințe și în finanțarea construcțiilor ar putea afecta în mod pozitiv sau negativ cererea pentru produsele companiei 1.
- Gestionarea stocurilormediu
Stocurile excesive pot imobiliza capital și pot crește costurile de finanțare, în timp ce stocurile insuficiente pot duce la pierderea clienților 1.
- Covenanturi de creditaremediu
Facilitatea de credit are restricții privind îndatorarea și acoperirea dobânzilor, iar un declin suplimentar al volumelor ar putea aduce riscul încălcării acestora, deși conducerea consideră acest scenariu puțin probabil 1.
- Riscul climatic și de tranzițiescăzut
Condițiile meteorologice extreme și schimbările de reglementare privind emisiile ar putea afecta operațiunile și competitivitatea pe termen mediu și lung 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă cererea pentru locuințe se va redresa, poziția de capacitate flexibilă și investițiile finalizate ar putea permite companiei să profite rapid de creșterea volumelor 1.
- Reducerea datoriei nete și retragerea investițiilor majore ar putea elibera fluxuri de numerar pentru returnarea capitalului către acționari, precum programul de răscumpărare de acțiuni propus 1.
- Diversificarea spre construcții comerciale și soluții cu carbon redus ar putea reduce dependența de ciclul rezidențial pe termen lung 1.
Ce ar strica teza
- Cererea rămâne sub nivelul din 2022, iar scenariul de risc al conducerii presupune scăderi de până la 40% sub acel nivel, ceea ce ar putea pune presiune pe rezultate 1.
- Un declin suplimentar al volumelor ar putea duce la încălcarea covenanturilor de credit, chiar dacă conducerea consideră acest scenariu puțin probabil 1.
- Progresul în reducerea ambalajelor și în obiectivele de decarbonizare este mai lent decât se spera, ceea ce ar putea afecta credibilitatea programului de sustenabilitate 1.
De urmărit
- Evoluția volumelor de vânzări față de scenariul de bază, în raport cu nivelul din 20222026
- Decizia privind programul de răscumpărare de acțiuni de 20 milioane GBP2026
- Nivelul datoriei nete și respectarea covenanturilor de creditpână la 30 iunie 2027
- Stadiul redezvoltării fabricii de la Wilnecote și al diversificării spre construcții comercialenext 10-K
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Forterra este un producător britanic de materiale de construcție, specializat în cărămizi, produse din beton și sisteme pentru construcții. Potrivit raportului anual pentru exercițiul încheiat la 31 decembrie 2025, residențialul, atât construcțiile noi, cât și lucrările de reparații și renovare, generează majoritatea veniturilor grupului 1. Compania are aproximativ 1.500 de angajați în Regatul Unit și lucrează cu un lanț de aproximativ 1.400 de furnizori 1.
Strategia grupului urmărește să fie partenerul de lanț de aprovizionare preferat al clienților, prin servicii bune, branduri consolidate și produse potrivite 1. Conducerea a descris și un program de decarbonizare cu ținta de net zero până în 2050, iar obiectivele pentru 2030 sunt în curs de realizare 1.
Structura financiară se bazează pe o facilitate de credit rotativă angajată de 170 milioane GBP, extinsă până în iunie 2028, din care la sfârșitul anului 2025 erau trași 62 milioane GBP, cu 108 milioane GBP disponibili 1.
Segmente
Cărămizi (extrudate și soft mud)
Cărămizile extrudate au înregistrat o cerere în creștere în 2025, în timp ce cărămizile soft mud și London au avut o cerere mai slabă, ceea ce a creat provocări legate de stocuri între fabrici diferite 1.
Construcții comerciale și de specificație
Redezvoltarea fabricii de cărămizi de la Wilnecote, destinată pieței comerciale și de specificație, ar putea diversifica activitatea grupului în afara construcțiilor rezidențiale 1.
Sisteme de placare și produse pentru clădiri înalte
Sistemul Omnia de plăci din cărămidă, lansat în 2025, este destinat proiectelor nerezidențiale și clădirilor înalte, cu certificare KIWA și cu reducerea deșeurilor de producție 1.
Piața în context
Cererea pentru produsele Forterra depinde strâns de activitatea de construcție rezidențială și comercială din Marea Britanie. Raportul indică o ușoară îmbunătățire a cererii în 2025, dar piața locuințelor rămâne în declin ciclic, afectată de incertitudinea economică globală, de politica guvernului și de încrederea scăzută a consumatorilor 1. Scenariul de bază al conducerii presupune volume de vânzări între 12% și 25% sub nivelul din 2022 1.
Conducerea consideră că punctul cel mai de jos al ciclului ar fi putut fi depășit, iar dacă cererea se va consolida, poziția de flexibilitate a producției ar putea aduce avantaje. Recuperarea rămâne însă incertă și depinde de condițiile macroeconomice și de evoluțiile geopolitice 1.
Tendințe
- Reluarea lentă a construcțiilor de locuințevânt din spate
Cererea a crescut moderat în 2025, iar costurile de împrumut au scăzut treptat, ceea ce ar putea susține construcțiile noi dacă tendința continuă 1.
- Lipsa sprijinului guvernamental pentru cererevânt din față
Pentru prima dată de mult timp nu există o schemă guvernamentală de stimulare a cererii pentru locuințe noi, politica actuală concentrându-se pe ofertă și reforma planificării 1.
- Cerințe de decarbonizare și standarde energeticemixt
Standardele mai stricte, precum Part L și Future Homes Standard, cresc cerințele pentru produsele cu amprentă de carbon redusă, ceea ce ar putea crea oportunități pentru produsele inovatoare, dar și costuri suplimentare 1.
- Penurie de forță de muncă calificatăvânt din față
Lipsa muncitorilor calificați face mai dificilă menținerea eficienței constructorilor și determină colaborări mai strânse cu dezvoltatorii, mai ales la soluțiile prefabricate 1.
Poziția concurențială
Raportul descrie piețele produselor Forterra ca fiind dominate de un număr mic de mari companii care operează la nivel național și au cote de piață importante 1. Sursele furnizate nu identifică însă concurenții cu nume, astfel încât nu pot fi precizați competitori cu ticker American.
Presiunea competitivă se manifestă prin riscul de pierdere a cotei de piață dacă relațiile cu clienții cheie se deteriorează, precum și prin disponibilitatea materialelor cu emisii reduse care ar putea concura cu produsele tradiționale 1.
- Mari producători naționali de cărămizi și betoane (nenumiți în sursă)
Raportul menționează doar piețe dominate de câțiva jucători mari la nivel național, fără identificarea lor.
- Producători de materiale alternative cu performanțe similare
Raportul avertizează că materialele cu emisii reduse, dacă devin disponibile, ar putea atrage preferințele consumatorilor.
- Furnizori de sisteme prefabricate și de construcție off-site
Compania menționează că metodele de construcție prefabricată ar putea schimba cererea pentru produsele sale.
- Furnizori de sisteme de izolație și placare
Sursa vorbește despre concurența din zona produselor pentru izolație și placare, fără detalii suplimentare.
Știri și depuneri
Din presă
- Forterra partners with Hypercraft on autonomous vehicle for high-risk missionsDefense News (US, EN) · 14 oct. 2026 · EN
- One user interface, multiple autonomous systems: Forterra debuts OASIS-OneLink technologyDefense News (US, EN) · 12 oct. 2026 · EN
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202507 apr. 2026
- Raportul anual 202316 apr. 2024
- Raportul anual 202316 apr. 2024
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / Forterra plc · 31 dec. 2025
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.