olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

FERRO Spółka Akcyjna FRO.WA

Polonia · GPW Warszawa · ISIN PLFERRO00016 · Verticală: Companii listate din Polonia

28,10PLN−0,35 % · 1 ziÎnchidere 06 nov. 2026

La închiderea din 06 nov. 2026, acțiunea FERRO Spółka Akcyjna (FRO.WA) costa 28,10 PLN (−0,35 % într-o zi), cu capitalizare 596,9 mii PLN, P/E 9,1 pe un EPS diluat de 3,08 PLN în ultimele 12 luni, randament al dividendului 5,37 %, beta 0,45, interval pe 52 de săptămâni 26,50–37,00 PLN.

Date la · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
596,9 mii PLN
acțiuni la 31 dec. 2022
P/E (TTM)
9,1
EPS diluat TTM 3,08 · TTM până la 31 dec. 2022
E/P (TTM)
10,96 %
TTM până la 31 dec. 2022
Randament dividend
5,37 %
DPS 12 luni 1,51
Beta (2 ani)
0,45
Volatilitate (1 an) 25 %
Interval 52 săpt.
26,5037,00

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
34,1
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
27,69 – 29,56
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,22 · lățimea benzii 6,5 %
SMA 50 / 200
31,08 / 31,07
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
-0,76 / -0,87
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună−4,1 %−0,6 %−3,4 pp—
3 luni−17,4 %−4,2 %−13,2 pp—
6 luni−3,1 %+4,3 %−7,4 pp—
De la început de an+1,4 %+7,5 %−6,1 pp—
1 an−11,1 %+9,9 %−21,0 pp+5,9 %
3 ani+2,6 %+49,8 %−47,3 pp+1,8 %
5 ani−23,4 %+42,8 %−66,3 pp—
Scădere maximă (1 an)
−25,1 %
31 aug. 2026 → 02 nov. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−47,1 %
15 nov. 2021 → 30 dec. 2022
Creștere anuală compusă (5 ani)
−5,2 %
EURO STOXX 50 +7,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 100 din propriul istoric de 3 trimestre (min 6,5, mediană 6,6, max 8,6; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu202020212022
Venituri519,1 mii830,5 mii914,9 mii
Venituri an/anindisponibil+60,0 %+10,2 %
Profit net62,1 mii107,8 mii65,4 mii
Profit net an/anindisponibil+73,7 %−39,3 %
EPS diluat2,925,083,08
EPS diluat an/anindisponibil+74,0 %−39,4 %
netă %12,0 %13,0 %7,2 %
Flux de numerar liberindisponibilindisponibilindisponibil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2022 · 31 dec. 2022

Numerar
23,7 mii PLN
Datorie financiară
indisponibil PLN
Datorie netă
indisponibil PLN
Capitaluri proprii
445,3 mii PLN
Active totale
755,4 mii PLN
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
2,14x
ROE
15,5 %
ROA
8,9 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (PLN)

Marje

Cont de profit și pierdere · PLN

Venituri
2020
519,1 mii
2021
830,5 mii
2022
914,9 mii

esef· 04 mai 2023verificat

Profit operațional
2020
75,8 mii
2021
106,6 mii
2022
105,6 mii

esef· 04 mai 2023verificat

Amortizare și depreciere
2020
7,5 mii
2021
12,9 mii
2022
15,1 mii

esef· 04 mai 2023verificat

EBITDA
2020
83,2 mii ≈
2021
119,5 mii ≈
2022
120,7 mii ≈

esef· 04 mai 2023derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2020
2,9 mii
2021
11,9 mii
2022
26,8 mii

esef· 04 mai 2023verificat

Profit înainte de impozit
2020
76,5 mii
2021
110,0 mii
2022
78,8 mii

esef· 04 mai 2023verificat

Impozit pe profit
2020
14,4 mii
2021
469
2022
12,3 mii

esef· 04 mai 2023verificat

Profit net
2020
62,1 mii
2021
107,8 mii
2022
65,4 mii

esef· 04 mai 2023verificat

EPS diluat
2020
2,92
2021
5,08
2022
3,08

esef· 04 mai 2023verificat

Dividend pe acțiune
2020
0,40
2021
2,20
2022
1,51

esef· 04 mai 2023verificat

Bilanț · PLN

Numerar
2020
76,9 mii
2021
47,2 mii
2022
23,7 mii

esef· 04 mai 2023verificat

Creanțe
2020
75,1 mii
2021
109,1 mii
2022
116,8 mii

esef· 04 mai 2023verificat

Stocuri
2020
143,0 mii
2021
260,2 mii
2022
292,8 mii

esef· 04 mai 2023verificat

Active curente
2020
296,0 mii
2021
419,1 mii
2022
441,7 mii

esef· 04 mai 2023verificat

Imobilizări corporale nete
2020
44,1 mii
2021
88,5 mii
2022
98,7 mii

esef· 04 mai 2023verificat

Fond comercial
2020
126,0 mii
2021
139,3 mii
2022
145,9 mii

esef· 04 mai 2023verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2020
42,3 mii
2021
60,3 mii
2022
66,8 mii

esef· 04 mai 2023verificat

Active totale
2020
511,1 mii
2021
711,4 mii
2022
755,4 mii

esef· 04 mai 2023verificat

Datorii comerciale
2020
63,3 mii
2021
125,0 mii
2022
79,2 mii

esef· 04 mai 2023verificat

Datorii curente
2020
167,5 mii
2021
228,9 mii
2022
206,8 mii

esef· 04 mai 2023verificat

Datorii totale
2020
197,9 mii
2021
311,1 mii
2022
310,2 mii

esef· 04 mai 2023verificat

Capital propriu
2020
313,2 mii
2021
400,3 mii
2022
445,3 mii

esef· 04 mai 2023verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2020
21,3 mii
2021
21,2 mii
2022
21,2 mii

esef· 04 mai 2023derivat

Fluxuri de numerar · PLN

Flux de numerar operațional
2020
62,8 mii
2021
58,5 mii
2022
-3,7 mii

esef· 04 mai 2023verificat

Flux de numerar din investiții
2020
-4,4 mii
2021
-73,2 mii
2022
-25,7 mii

esef· 04 mai 2023verificat

Flux de numerar din finanțare
2020
6,9 mii
2021
-35,1 mii
2022
-27,1 mii

esef· 04 mai 2023verificat

Dividende plătite
2020
8,5 mii
2021
46,7 mii
2022
32,1 mii

esef· 04 mai 2023verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
10,2 %
calculat olivLawFY 2022
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
-0,9 %
calculat olivLawFY 2022
Creșterea profitului net (an/an)
-39,3 %
calculat olivLawFY 2022
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
-39,4 %
calculat olivLawFY 2022
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
13,2 %
calculat olivLawFY 2022
Marja EBIT
11,5 %
calculat olivLawFY 2022
Marja netă
7,2 %
calculat olivLawFY 2022
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
15,9 %
calculat olivLawFY 2022 · bilanț la 31 dec. 2022
ROA
8,9 %
calculat olivLawFY 2022 · bilanț la 31 dec. 2022
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
19,3 %
calculat olivLawFY 2022 · bilanț la 31 dec. 2022
Rata de distribuire (EPS)
49,0 %
calculat olivLawFY 2022
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
3,9x
calculat olivLawFY 2022

Lichiditate

Lichiditatea curentă
2,1x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2022
Lichiditatea rapidă
0,7x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2022
Lichiditatea imediată
0,1x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2022

Numerar

Fluxul de numerar operațional
-3,7 mii PLN
calculat olivLawFY 2022
Investiții (capex)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Fluxul de numerar liber
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia profitului în FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia EBITDA în numerar
-3,1 %
calculat olivLawFY 2022

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
45 zile
calculat olivLawFY 2022 · bilanț la 31 dec. 2022
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
596,9 mii PLN
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2022
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
9,1x
calculat olivLawFY 2022
P/E (TTM)
9,1x
calculat olivLawFY 2022
Randamentul profitului
11,0 %
calculat olivLawFY 2022
P/B
1,4x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2022
P/S
0,7x
calculat olivLawFY 2022 · bilanț la 31 dec. 2022
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
5,4 %
calculat olivLawFY 2022
Randamentul distribuirilor către acționari
5,4 %
calculat olivLawFY 2022 · bilanț la 31 dec. 2022

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 5 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

28,10 PLN

06 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 596,9 mii PLN

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
596,9 mii PLN
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2022
P/E (TTM)
9,1x
calculat olivLawFY 2022
P/B
1,4x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2022
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
15,9 %
calculat olivLawFY 2022 · bilanț la 31 dec. 2022
Marja netă
7,2 %
calculat olivLawFY 2022
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
10,2 %
calculat olivLawFY 2022
Randamentul dividendului
5,4 %
calculat olivLawFY 2022

Acoperire și prospețime

27/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2022
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2022
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2022
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2022
Sursă: esefpublicat 04 mai 2023
verificat 85derivat 4

Datele sunt mai vechi decât pragul de prospețime.

Scorul pe grupe

33 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

    Ipoteze (ilustrative, editoriale)

    Rata fără risc
    6,5 %
    Prima de risc a pieței
    6,0 %
    Beta (implicit)
    1,00
    Costul capitalului propriu
    12,5 %
    Creștere terminală
    3,0 %

    Scorul pe factori

    Date insuficiente

    Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %

    FactorValoareScorPondere folosită
    ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
    Marja netă · Calitate7,2 %67 (față de colegi)19 %
    Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
    CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
    Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie3,9x37 (pe interval fix)19 %
    Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie2,1x100 (pe interval fix)13 %
    P/E (TTM) · Evaluare9,1x63 (față de colegi)31 %
    EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente5,4 %77 (pe interval fix)19 %
    Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

    Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

    Grupele scorului

    • Bilanț și datorie62/100 · 2/3 factori cu valoare
    • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
    • Calitate· parțial67/100 · 1/3 factori cu valoare
    • Randamente· parțial77/100 · 1/2 factori cu valoare
    • Evaluare· parțial63/100 · 1/3 factori cu valoare

    O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

    Memo

    FERRO Spółka Akcyjna (FRO.WA). Ultimul exercițiu complet: 2022; date până la 2022-12-31.

    Cifre calculate din situațiile financiare: venit 914,9 mii PLN în 2022; creștere an/an 10,2 %; marjă netă 7,2 %; ROE 15,9 %.

    Intervalul de valoare estimat este 16,50–35,95 PLN pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 23,93 PLN, prețul de 28,10 PLN lasă un potențial de -14,9 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -17,4 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

    Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %).

    Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

    Ce susține teza

    • Lichiditatea curentă: 2,1x
    • Randamentul distribuirilor către acționari: 5,4 %

    Ce o infirmă

    • Metodele de evaluare diverg

    Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA, Randament FCF, Rata de distribuire (FCF).

    Față de mediana verticalei

    Companii listate din Polonia · aceeași țară · comparată cu 39 firme

    Multipli și rentabilitate față de mediană

    P/E
    9,1x
    mediana verticalei 12,1x
    sub mediană (−24,4 %)
    EV/EBITDA
    —
    mediana verticalei —
    P/S
    0,7x
    mediana verticalei 1,3x
    sub mediană (−48,9 %)
    P/B
    1,4x
    mediana verticalei 1,0x
    peste mediană (+39,3 %)
    ROE
    15,9 %
    mediana verticalei 8,9 %
    peste mediană (+77,6 %)
    Marja netă
    7,2 %
    mediana verticalei 2,8 %
    peste mediană (+153,6 %)
    Marja EBIT
    11,5 %
    mediana verticalei 6,3 %
    peste mediană (+82,3 %)
    Venituri an/an
    10,2 %
    mediana verticalei 9,9 %
    la mediană
    Datorie netă/EBITDA
    —
    mediana verticalei —
    Randament dividend
    5,4 %
    mediana verticalei 3,6 %
    peste mediană (+47,5 %)

    Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

    Firmele verticalei

    CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
    ACP.WAAsseco Poland S.A.19,0 mld37,87,8 %2,9 %+19,8 %+18 % / +199 %
    BDX.WABudimex Spółka Akcyjna18,9 mld35,341,5 %6,2 %+8,9 %+18 % / +33 %
    BFT.WABenefit Systems Spółka Akcyjna18,1 mld130,720,8 %7,2 %+99,9 %+74 % / +221 %
    ASE.WAAsseco South Eastern Europe Spółka Akcyjna3,7 mld19,618,1 %12,0 %+36,5 %+6 % / +50 %
    1AT.WAAtal Spółka Akcyjna2,3 mld6,429,8 %22,2 %−1,3 %+7 % / +8 %
    ATT.WAGrupa Azoty Spółka Akcyjna1,6 mld—-37,9 %-20,8 %−45,1 %−15 % / −26 %
    ARH.WAArchicom Spółka Akcyjna1,3 mld12,115,9 %22,1 %−21,6 %+13 % / +88 %
    ACT.WAAction S.A.999,4 mil27,28,3 %1,5 %+6,1 %+71 % / +171 %
    BRS.WABoryszew Spółka Akcyjna874,1 mil8,26,3 %1,6 %+8,4 %−25 % / −28 %
    AGO.WAAgora Spółka Akcyjna588,0 mil—-14,2 %-9,2 %+15,2 %+37 % / +18 %
    AMB.WAAmbra S.A.462,9 mil7,516,4 %7,0 %+12,9 %+4 % / −33 %
    ATC.WAArctic Paper Spółka Akcyjna344,7 mil1,416,3 %7,0 %−27,5 %−40 % / −75 %
    ATG.WA"atm Grupa Spółka Akcyjna"298,5 mil11,08,9 %11,6 %−22,0 %−11 % / +2 %
    ART.WAArtifex Mundi S.A.229,7 mil17,735,7 %33,3 %+51,9 %+48 % / +14 %
    APN.WAAPLISENS Spółka Akcyjna192,4 mil9,411,4 %13,8 %+21,8 %−2 % / −22 %
    ALI.WAALTUS Spolka Akcyjna158,1 mil17,37,9 %16,9 %+30,3 %+38 % / +52 %
    BMC.WABumech Spółka Akcyjna156,9 mil—-3,4 %-3,9 %−40,0 %−36 % / −49 %
    BBT.WABoomBit Spółka Akcyjna71,9 mil4,520,7 %6,4 %−16,5 %−18 % / −56 %
    BBD.WABbi Development S.A.54,1 mil1,136,0 %208,3 %+50,2 %+1 % / +9 %
    ALG.WAAll in! Games Spółka Akcyjna39,6 mil——-156,9 %−72,2 %−27 % / −56 %
    BMX.WABioMaxima Spółka Akcyjna36,3 mil62,01,2 %1,3 %−67,5 %−31 % / −46 %
    06N.WAMagna Polonia Spółka Akcyjna31,1 mil0,5115,4 %964,7 %+13,0 %−29 % / −43 %
    BCM.WABETACOM Spółka Akcyjna26,3 mil17,38,0 %0,9 %+21,3 %+6 % / +2 %
    AWM.WAAirway Medix Spółka Akcyjna13,8 mil—-25,8 %-117.400,0 %−97,7 %−26 % / −45 %
    ASM.WAAsm Group Spółka Akcyjna7,2 mil—-6,6 %-1,2 %+1,9 %−70 % / indisponibil

    Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru FRO.WA din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

    Prognoza motorului olivLaw

    Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

    Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

    Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

    Scenarii ilustrative

    Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

    Pesimist
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    De bază
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    Optimist
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    Nimic nu se salvează.

    Preț estimat (PLN)

    Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
    1 ani
    17,55
    Randament total -33 % · Pe an -33 %
    30,96
    Randament total 16 % · Pe an 16 %
    46,52
    Randament total 73 % · Pe an 73 %
    3 ani
    19,03
    Randament total -18 % · Pe an -7 %
    37,57
    Randament total 53 % · Pe an 15 %
    61,69
    Randament total 144 % · Pe an 35 %
    5 ani
    20,63
    Randament total -2 % · Pe an -0 %
    45,59
    Randament total 98 % · Pe an 15 %
    81,82
    Randament total 239 % · Pe an 28 %
    Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
    • P/E la ieșire± 9,39
    • Marja netă± 6,57
    • Creșterea anuală a veniturilor± 5,12
    • Diluare anuală± 0,55

    Analiză AI

    Analiza calitativă nu este încă scrisă pentru această firmă.

    Produse, piață și concurență

    Analiza calitativă nu este încă scrisă pentru această firmă.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

    Rapoarte anuale (ESEF)

    Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

    FERRO Spółka Akcyjna (FRO.WA): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw