olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
James Fisher and Sons plc FSJ.L
Regatul Unit · London Stock Exchange · ISIN GB0003395000 · Verticală: Companii listate din Regatul Unit
James Fisher and Sons plc este un grup britanic de servicii și tehnologii pentru sectoarele maritim, apărare și energie, activ în mai multe țări. Compania traversează un program amplu de transformare pe mai mulți ani, iar componenta de energie și decarbonizare a devenit tot mai importantă pentru strategia sa. Veniturile din activități cu emisii scăzute au crescut în 2025, ajungând la 17,6% din cifra de afaceri totală.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea James Fisher and Sons plc (FSJ.L) costa 4,58 GBP (−0,22 % într-o zi), cu capitalizare 231,6 mil GBP, beta 0,25, interval pe 52 de săptămâni 3,61–5,50 GBP.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 58,8
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- 4,30 – 4,64
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,83 · lățimea benzii 7,5 %
- SMA 50 / 200
- 4,37 / 4,62
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- 0,06 / 0,05
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +8,0 % | −0,6 % | +8,7 pp | — |
| 3 luni | −4,6 % | −4,2 % | −0,4 pp | — |
| 6 luni | −4,2 % | +4,3 % | −8,5 pp | — |
| De la început de an | +22,1 % | +7,5 % | +14,6 pp | — |
| 1 an | +14,5 % | +9,9 % | +4,6 pp | +5,8 % |
| 3 ani | +59,0 % | +49,8 % | +9,2 pp | +26,3 % |
| 5 ani | +9,0 % | +42,8 % | −33,8 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Venituri | 496,2 mil | 437,7 mil | 394,4 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | −11,8 % | −9,9 % |
| Profit net | -62,4 mil | 46,3 mil | -4,4 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil | −109,5 % |
| EPS diluat | -1,24 | 0,90 | -0,09 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | −109,7 % |
| netă % | -12,6 % | 10,6 % | -1,1 % |
| Flux de numerar liber | 8,4 mil | 20,0 mil | 41,9 mil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 58,8 mil GBP
- Datorie financiară
- 202,9 mil GBP
- Datorie netă
- 144,1 mil GBP
- Capitaluri proprii
- 187,3 mil GBP
- Active totale
- indisponibil GBP
- Datorie / capitaluri
- 1,08x
- Lichiditate curentă
- 1,16x
- ROE
- -2,3 %
- ROA
- indisponibil
- Marja FCF
- 10,6 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (GBP)
Marje
Cont de profit și pierdere · GBP
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 496,2 mil | 437,7 mil | 394,4 mil | esef· 09 apr. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 360,3 mil | 304,7 mil | 266,0 mil | esef· 09 apr. 2026verificat |
| Profit brut | 135,9 mil | 133,0 mil | 128,4 mil | esef· 09 apr. 2026verificat |
| Profit operațional | -18,6 mil | 73,1 mil | 16,1 mil | esef· 09 apr. 2026verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 24,5 mil | 21,2 mil | 16,5 mil | esef· 09 apr. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | -39,9 mil | 54,0 mil | 4,3 mil | esef· 09 apr. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 11,0 mil | 7,6 mil | 8,6 mil | esef· 09 apr. 2026verificat |
| Profit net | -62,4 mil | 46,3 mil | -4,4 mil | esef· 09 apr. 2026verificat |
| EPS diluat | -1,24 | 0,90 | -0,09 | esef· 09 apr. 2026verificat |
Bilanț · GBP
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 77,5 mil | 86,2 mil | 58,8 mil | esef· 09 apr. 2026verificat |
| Creanțe | 124,0 mil | 114,5 mil | 97,1 mil | esef· 09 apr. 2026verificat |
| Stocuri | 46,7 mil | 32,8 mil | 36,1 mil | esef· 09 apr. 2026verificat |
| Active curente | 262,9 mil | 239,4 mil | 205,6 mil | esef· 09 apr. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 118,0 mil | 111,4 mil | 104,0 mil | esef· 09 apr. 2026verificat |
| Fond comercial | 78,3 mil | 64,5 mil | 65,4 mil | esef· 09 apr. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 6,3 mil | 7,2 mil | 14,5 mil | esef· 09 apr. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 113,4 mil | 111,3 mil | 102,2 mil | esef· 09 apr. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 64,1 mil | 78,9 mil | 61,6 mil | esef· 09 apr. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 214,9 mil | 115,3 mil | 141,3 mil | esef· 09 apr. 2026verificat |
| Datorii curente | 188,7 mil | 202,6 mil | 177,5 mil | esef· 09 apr. 2026verificat |
| Capital propriu | 148,6 mil | 190,3 mil | 187,3 mil | esef· 09 apr. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 50,4 mil | 50,3 mil | 50,6 mil | esef· 09 apr. 2026derivat |
Fluxuri de numerar · GBP
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 37,8 mil | 49,3 mil | 66,9 mil | esef· 09 apr. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 29,4 mil | 29,3 mil | 25,0 mil | esef· 09 apr. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 8,4 mil ≈ | 20,0 mil ≈ | 41,9 mil ≈ | esef· 09 apr. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -4,7 mil | 79,7 mil | -25,0 mil | esef· 09 apr. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -27,4 mil | -131,6 mil | -39,1 mil | esef· 09 apr. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 5 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 35,4 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 231,6 mil GBP
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
35 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 6,5 %
- Prima de risc a pieței
- 6,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 12,5 %
- Creștere terminală
- 3,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 35,4 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 4,3 % | 21 (față de colegi) | 29 % |
| Marja netă · Calitate | -1,1 % | 26 (față de colegi) | 18 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 1,0x | 0 (pe interval fix) | 18 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,2x | 30 (pe interval fix) | 12 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | 18,1 % | 100 (pe interval fix) | 24 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie12/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate23/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
JAMES FISHER AND SONS PUBLIC LIMITED COMPANY (FSJ.L). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 394,4 mil GBP în 2025; creștere an/an -9,9 %; marjă netă -1,1 %; ROE -2,3 %.
Intervalul de valoare estimat este 8,70–14,56 GBP pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 10,99 GBP, prețul de 4,58 GBP lasă un potențial de 140,0 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 58,3 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 35,4 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Randament FCF: 18,1 %
- Prețul este sub intervalul de valoare estimat
Ce o infirmă
- ROIC: 4,3 %
- Marja netă: -1,1 %
- Acoperirea dobânzilor: 1,0x
- Lichiditatea curentă: 1,2x
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Regatul Unit · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| BATS.LBritish American Tobacco P.L.C. | 104,3 mld | 13,5 | 16,5 % | 30,3 % | −1,0 % | +7 % / +88 % |
| ABF.LAssociated British Foods PLC | 14,7 mld | 14,3 | 9,2 % | 5,3 % | −3,1 % | −5 % / −15 % |
| 0EV1.LCarnival PLC | 5,5 mld | 4,1 | 46,7 % | 13,4 % | +6,4 % | indisponibil / indisponibil |
| BAB.LBabcock International Group PLC | 5,1 mld | 24,7 | 34,7 % | 4,1 % | +7,2 % | −10 % / +158 % |
| AUTO.LAutotrader Group PLC | 4,8 mld | 16,4 | 60,2 % | 47,1 % | +3,9 % | −13 % / −23 % |
| BBY.LBalfour Beatty PLC | 4,2 mld | 16,3 | 23,2 % | 2,8 % | +15,2 % | +20 % / +160 % |
| ABDN.LAberdeen Group PLC | 4,1 mld | 10,8 | 8,0 % | 28,9 % | −2,1 % | +11 % / +41 % |
| BKG.LThe Berkeley Group Holdings PLC | 3,6 mld | 11,3 | 8,8 % | 13,4 % | −4,2 % | −0 % / −22 % |
| BME.LB&M European Value Retail PLC | 2,9 mld | 17,4 | 21,2 % | 2,8 % | +3,7 % | +68 % / −51 % |
| AJB.LAj Bell PLC | 2,4 mld | 22,8 | 49,9 % | 33,1 % | +18,0 % | +8 % / +128 % |
| ASHM.LAshmore Group PLC | 1,4 mld | 13,9 | 13,1 % | 71,6 % | −0,1 % | +28 % / +18 % |
| BCG.LBaltic Classifieds Group PLC | 1,2 mld | 23,2 | 15,8 % | 57,6 % | +6,9 % | −99 % / −99 % |
| APN.LApplied Nutrition PLC | 763,6 mil | 36,2 | 41,2 % | 19,7 % | +24,2 % | +71 % / indisponibil |
| BAG.LA.G. Barr P.L.C. | 671,9 mil | 14,4 | 14,4 % | 10,8 % | +4,0 % | −7 % / +26 % |
| ASC.LAsos PLC | 494,5 mil | — | -81,3 % | -12,0 % | −14,7 % | +71 % / +8 % |
| ALFA.LAlfa Financial Software Holdings PLC | 486,8 mil | 16,3 | 61,5 % | 23,8 % | +15,3 % | −28 % / +10 % |
| AML.LAston Martin Lagonda Global Holdings PLC | 344,3 mil | — | -93,4 % | -39,2 % | −20,6 % | −45 % / −85 % |
| FSJ.LJames Fisher And Sons Public Limited Company | 231,6 mil | — | -2,3 % | -1,1 % | −9,9 % | +17 % / +61 % |
| APTD.LAptitude Software Group PLC | 111,3 mil | 28,5 | 7,2 % | 6,2 % | −7,3 % | −30 % / −23 % |
| AMGO.LAmigo Holdings PLC | 9,9 mil | — | — | — | −81,9 % | +325 % / +844 % |
| ASBE.LAssociated British Engineering PLC | 605,3 mii | — | -19,1 % | — | indisponibil | indisponibil / indisponibil |
| AMIF.LAmicorp Fs (uk) PLC | 221,6 mii | 0,1 | 27,5 % | 9,1 % | +8,1 % | indisponibil / indisponibil |
| AAF.LAirtel Africa PLC | — | — | 24,1 % | 10,6 % | +29,5 % | −7 % / +164 % |
| AAL.LAnglo American PLC | — | — | -19,3 % | -20,2 % | +4,5 % | +30 % / +76 % |
| ACG.LAcg Metals Limited | — | — | -80,3 % | -32,0 % | +134,8 % | +60 % / +63 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru FSJ.L din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (GBP)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 3 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 5 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
James Fisher and Sons plc este un grup britanic de servicii și tehnologii pentru sectoarele maritim, apărare și energie, activ în mai multe țări. Compania traversează un program amplu de transformare pe mai mulți ani, iar componenta de energie și decarbonizare a devenit tot mai importantă pentru strategia sa. Veniturile din activități cu emisii scăzute au crescut în 2025, ajungând la 17,6% din cifra de afaceri totală 1.
SWOT
Puncte tari
- Poziție consolidată în nișe specializate precum salvarea submarină și serviciile pentru eoliene offshore, cu relații de lungă durată cu marine naționale 1.
- Portofoliu de tehnologii proprii dezvoltate prin procesul de produse noi, cum ar fi sistemele de detecție a incendiilor și de monitorizare a cablurilor 1.
- Angajament formal față de siguranță și de decarbonizare, inclusiv un cadru de preț intern al carbonului 1.
Puncte slabe
- Indicatorul de siguranță în energie s-a înrăutățit în 2025, ceea ce evidențiază vulnerabilități operaționale 1.
- Programul de transformare multianual poate produce dezalinieri organizaționale și o productivitate mai scăzută în perioadele de schimbare 1.
- Obiectivele de decarbonizare nu au fost validate formal și sunt încă în curs de rafinare 1.
Oportunități
- Creșterea cererii pentru dezafectare offshore și servicii pentru eoliene ar putea deschide noi contracte în mai multe regiuni 1.
- Extinderea prezenței internaționale în Japonia, Guyana și Brazilia ar putea consolida veniturile pe termen lung 1.
- Soluțiile cu emisii scăzute ar putea atrage noi clienți și ar putea sprijini creșterea veniturilor din activități verzi 1.
Amenințări
- Un concurent ar putea lansa tehnologii care să reducă relevanța ofertelor actuale, cu pierderi de cotă de piață 1.
- Reducerea investițiilor clienților din petrol și gaz ar putea afecta cererea pentru servicii de testare și intervenție 1.
- Atacurile cibernetice ar putea perturba sistemele și ar putea genera pierderi financiare și reputaționale 1.
Riscuri
- Transformarea organizaționalăridicat
Programul multianual de transformare ar putea genera dezalinieri, întreruperi ale activităților de bază și plecări de personal dacă nu este gestionat eficient 1.
- Siguranța angajațilorridicat
Incidentele grave ar putea duce la investigații de reglementare, pierderea licențelor de operare și daune reputaționale 1.
- Calitatea produselormediu
Produsele sau serviciile care nu respectă cerințele clienților ar putea genera costuri de refacere, daune și sancțiuni 1.
- Securitatea ciberneticămediu
Atacurile de tip ransomware ar putea afecta grav sistemele și capacitatea de raportare a companiei 1.
- Retenția personalului calificatmediu
Dificultățile de a atrage și păstra specialiști ar putea crește costurile și reduce capacitatea de a livra servicii 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Compania ar putea beneficia dacă cererea pentru servicii de decarbonizare și eolian offshore continuă să crească, iar pipeline-ul de comenzi se transformă în contracte executate 1.
- Îmbunătățirea marjelor brute, susținută de inovare și de gestionarea strictă a costurilor, ar putea sprijini creșterea profitabilității 1.
- Poziția în nișele de apărare și servicii submarine ar putea oferi un avantaj durabil față de concurenți 1.
Ce ar strica teza
- Dacă investițiile clienților din petrol și gaz scad, cererea pentru testare și intervenție ar putea slăbi rapid 1.
- Transformarea multianuală ar putea întârzia rezultatele dacă dezalinierea organizațională persistă 1.
- Deteriorarea indicatorilor de siguranță ar putea atrage presiuni de reglementare și costuri suplimentare 1.
De urmărit
- Evoluția veniturilor din activități cu emisii scăzute față de totalul cifrei de afaceri2026
- Progresul spre obiectivul de reducere a emisiilor Scope 1 și 2 cu 42% până în 20302026
- Indicatorii de siguranță din Divizia Energy după programul de instruire2026
- Execuția pipeline-ului și a portofoliului de comenzi din Defencenext 10-K
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Conform raportului anual pentru exercițiul încheiat la 31 decembrie 2025, grupul își desfășoară activitatea prin mai multe divizii, printre care Defence și Energy, și prin linii de produse specializate în proiecte tehnic complexe 1. Strategia pe trei ani, denumită focus, simplify and deliver, urmărește alinierea organizației, un model operațional comun și o creștere a prezenței internaționale 1. Compania a stabilit și priorități precum siguranța excepțională, dezvoltarea de produse noi și inovarea digitală 1.
Grupul are o abordare structurată a riscurilor principale, fiind supus unor evaluări periodice de către Comitetul de audit și risc al Consiliului 1. Din 2025 au fost separate riscurile legate de calitatea produselor și de inovație, iar riscul contractual a fost integrat în livrarea proiectelor 1. Accentul pe reglementare, securitate cibernetică și retenția personalului calificat rămâne ridicat 1.
Compania publică indicatori de decarbonizare, inclusiv un obiectiv de reducere cu 42% a emisiilor Scope 1 și 2 până în 2030, față de nivelul din 2021, aliniat metodologiei SBTi, deși acesta nu a fost validat formal 1. Emisiile Scope 1 și 2 excluzând tancurile au fost de 8.978 tCO2e în 2025 1.
Segmente
Defence
Divizia Defence a raportat în 2025 venituri de 88,8 milioane GBP, comparativ cu 80,1 milioane GBP în 2024 1. Activitatea include sisteme de salvare submarină și servicii pentru marina militară, unde compania a fost singurul partener industrial invitat la un exercițiu multinațional recent 1.
Energy
Divizia Energy acoperă servicii pentru eoliene offshore, precum inspecția și repararea paletelor și serviciile pentru cabluri, precum și servicii pentru petrol și gaz offshore, inclusiv testarea sondelor și dezafectarea 1. Compania a extins prezența în Japonia, Guyana și Brazilia și a introdus tehnologii noi precum PyroSentry și Cable Guardian 1.
Piața în context
Raportul indică o cerere continuă pentru servicii în sectorul energetic, determinată de decarbonizare, securitatea aprovizionării și nevoia de operațiuni eficiente, cu o incertitudine de piață persistentă 1. În apărare, compania descrie o piață solidă, în care creșterea poate fi susținută de portofoliul de comenzi și de oportunitățile din pipeline 1.
Cererea pentru energie offshore în apă adâncă ar putea susține veniturile din servicii de testare și intervenție, iar dezvoltarea eolienelor offshore ar putea crea oportunități suplimentare pentru inspecție și dezafectare 1. Evoluția acestor piețe depinde însă de deciziile de investiții ale clienților 1.
Tendințe
- Decarbonizarea economieivânt din spate
Tranziția către energie cu emisii scăzute creează cerere pentru servicii specializate, iar compania a raportat o creștere a veniturilor din activități cu emisii scăzute 1.
- Digitalizarea operațiunilormixt
Investițiile în CRM, ERP și tehnologii de monitorizare predictivă pot îmbunătăți eficiența, dar implementarea presupune schimbări organizaționale 1.
- Incertitudinea din sectorul petroliervânt din față
Cererea pentru servicii offshore petroliere depinde de investițiile clienților, care pot fi afectate de condițiile de piață 1.
- Reglementare climatică și de mediumixt
Politicile climatice și cerințele IMO privind intensitatea carbonului pot genera costuri de conformitate, dar și oportunități pentru soluții cu emisii reduse 1.
Poziția concurențială
Raportul anual nu identifică explicit concurenții grupului, dar menționează că un concurent ar putea lansa un produs care să facă ofertele actuale mai puțin eficiente 1. Competiția se desfășoară pe inovație, calitate și capacitatea de a livra proiecte complexe 1.
Pe piața de servicii offshore și în sectorul eolian, concurența include furnizori globali de servicii marine și de dezafectare, iar compania subliniază că avansul tehnologic și relațiile de lungă durată cu clienții sunt factori de diferențiere 1.
- Furnizori globali de servicii marine
Companii care oferă servicii similare pentru offshore și eolian, menționate doar generic în raport 1.
- Furnizori de dezafectare offshore
Concurenți pe segmentul de dezafectare, unde compania raportează proiecte noi în 2025 1.
- Furnizori de sisteme de salvare submarină
Concurenți pe nișa apărării, unde compania este un partener recunoscut la exerciții internaționale 1.
- Furnizori de testare a sondelor
Concurenți pe piața de testare de înaltă specificație pentru petrol și gaz, în zone precum Guyana și Brazilia 1.
Știri și depuneri
Din presă
- James Fisher and Sons H1 Earnings Call HighlightsYahoo Finance — News · 08 sept. 2026 · EN
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202509 apr. 2026
- Raportul anual 202415 apr. 2025
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / James Fisher and Sons plc · 31 dec. 2025
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.