olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

Fuller, Smith & Turner P.L.C. FSTA.L

Regatul Unit · London Stock Exchange · ISIN GB00B1YPC344 · Verticală: Companii listate din Regatul Unit

8,40GBP+0,24 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Fuller, Smith & Turner este un lanț britanic de pub-uri, hoteluri și restaurante, cu un portofoliu în mare parte în proprietate proprie. În exercițiul financiar încheiat în martie 2026, compania a raportat că a redus cu peste 7% consumul de energie electrică la o parte din proprietăți, în timp ce presiunile de costuri și cererea de consum rămân în centrul atenției conducerii.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Fuller, Smith & Turner P.L.C. (FSTA.L) costa 8,40 GBP (+0,24 % într-o zi), cu randament al dividendului 1,47 %, beta 0,25, interval pe 52 de săptămâni 6,16–8,40 GBP.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
indisponibil
P/E (TTM)
indisponibil
E/P (TTM)
indisponibil
Randament dividend
1,47 %
DPS 12 luni 0,12
Beta (2 ani)
0,25
Volatilitate (1 an) 30 %
Interval 52 săpt.
6,168,40

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
79,9
supracumpărat (≥ 70)
Bollinger (20, 2)
7,15 – 8,54
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,90 · lățimea benzii 17,7 %
SMA 50 / 200
7,39 / 7,08
tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
MACD (12, 26, 9)
0,28 / 0,24
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună+19,3 %−0,6 %+20,0 pp—
3 luni+16,0 %−4,2 %+20,2 pp—
6 luni+29,6 %+4,3 %+25,3 pp—
De la început de an+16,7 %+7,5 %+9,2 pp—
1 an+35,9 %+9,9 %+26,0 pp+5,8 %
3 ani+47,4 %+49,8 %−2,5 pp+26,3 %
5 ani+27,3 %+42,8 %−15,6 pp—
Scădere maximă (1 an)
−17,3 %
26 feb. 2026 → 14 mai 2026
Scădere maximă (5 ani)
−41,1 %
04 ian. 2022 → 13 oct. 2022
Creștere anuală compusă (5 ani)
+4,9 %
EURO STOXX 50 +7,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

EPS indisponibil în depunerile structurate ale emitentului (de ex. un parteneriat raportează pe unitate, nu pe acțiune).

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu202420252026
Venituri359,1 mil376,3 mil397,8 mil
Venituri an/anindisponibil+4,8 %+5,7 %
Profit net9,1 mil27,2 mil21,2 mil
Profit net an/anindisponibil+198,9 %−22,1 %
EPS diluatindisponibilindisponibilindisponibil
EPS diluat an/anindisponibilindisponibilindisponibil
netă %2,5 %7,2 %5,3 %
Flux de numerar liberindisponibilindisponibilindisponibil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2026 · 28 mar. 2026

Numerar
7,4 mil GBP
Datorie financiară
147,9 mil GBP
Datorie netă
140,5 mil GBP
Capitaluri proprii
410,4 mil GBP
Active totale
702,9 mil GBP
Datorie / capitaluri
0,36x
Lichiditate curentă
indisponibil
ROE
5,2 %
ROA
3,0 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (GBP)

Marje

Cont de profit și pierdere · GBP

Venituri
2024
359,1 mil
2025
376,3 mil
2026
397,8 mil

esef· 25 iun. 2026verificat

Profit operațional
2024
27,7 mil
2025
28,3 mil
2026
40,0 mil

esef· 25 iun. 2026verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2024
13,3 mil
2025
13,4 mil
2026
11,3 mil

esef· 25 iun. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2024
14,4 mil
2025
33,8 mil
2026
29,5 mil

esef· 25 iun. 2026verificat

Impozit pe profit
2024
5,3 mil
2025
6,6 mil
2026
8,3 mil

esef· 25 iun. 2026verificat

Profit net
2024
9,1 mil
2025
27,2 mil
2026
21,2 mil

esef· 25 iun. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2024
—
2025
0,12
2026
—

esef· 25 iun. 2026verificat

Bilanț · GBP

Numerar
2024
12,2 mil
2025
13,8 mil
2026
7,4 mil

esef· 25 iun. 2026verificat

Creanțe
2024
8,4 mil
2025
12,0 mil
2026
11,2 mil

esef· 25 iun. 2026verificat

Stocuri
2024
4,0 mil
2025
4,6 mil
2026
4,6 mil

esef· 25 iun. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2024
581,9 mil
2025
585,7 mil
2026
594,0 mil

esef· 25 iun. 2026verificat

Active totale
2024
722,6 mil
2025
701,9 mil
2026
702,9 mil

esef· 25 iun. 2026verificat

Datorii comerciale
2024
59,7 mil
2025
53,3 mil
2026
58,4 mil

esef· 25 iun. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2024
145,3 mil
2025
156,0 mil
2026
147,9 mil

esef· 25 iun. 2026verificat

Datorii curente
2024
64,9 mil
2025
59,1 mil
2026
64,8 mil

esef· 25 iun. 2026verificat

Capital propriu
2024
431,3 mil
2025
411,7 mil
2026
410,4 mil

esef· 25 iun. 2026verificat

Fluxuri de numerar · GBP

Flux de numerar operațional
2024
68,3 mil
2025
57,7 mil
2026
79,5 mil

esef· 25 iun. 2026verificat

Flux de numerar din investiții
2024
-27,2 mil
2025
-12,7 mil
2026
-36,6 mil

esef· 25 iun. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2024
-43,0 mil
2025
-43,4 mil
2026
-49,3 mil

esef· 25 iun. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2024
12,4 mil
2025
23,9 mil
2026
14,6 mil

esef· 25 iun. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
5,7 %
calculat olivLawFY 2026
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
41,3 %
calculat olivLawFY 2026
Creșterea profitului net (an/an)
-22,1 %
calculat olivLawFY 2026
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
10,1 %
calculat olivLawFY 2026
Marja netă
5,3 %
calculat olivLawFY 2026
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
5,2 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 28 mar. 2026
ROA
3,0 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 28 mar. 2026
ROIC
5,2 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 28 mar. 2026
ROCE
6,3 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 28 mar. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
140,5 mil GBP
calculat olivLawbilanț la 28 mar. 2026
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
0,4x
calculat olivLawbilanț la 28 mar. 2026
Acoperirea dobânzilor
3,5x
calculat olivLawFY 2026

Lichiditate

Lichiditatea curentă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
0,1x
calculat olivLawbilanț la 28 mar. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
79,5 mil GBP
calculat olivLawFY 2026
Investiții (capex)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Fluxul de numerar liber
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia profitului în FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
11 zile
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 28 mar. 2026
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul profitului
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/S
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
1,5 %
calculat olivLawFY 2026
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 3 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 22,9 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

8,40 GBP

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: indisponibil

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
5,2 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 28 mar. 2026
Marja netă
5,3 %
calculat olivLawFY 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
5,7 %
calculat olivLawFY 2026
Randamentul dividendului
1,5 %
calculat olivLawFY 2026

Acoperire și prospețime

20/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2026
Ultima perioadă raportată: 28 mar. 2026
Data ultimului bilanț: 28 mar. 2026
Sursă: esefpublicat 25 iun. 2026
verificat 63

Scorul pe grupe

23 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

    Ipoteze (ilustrative, editoriale)

    Rata fără risc
    6,5 %
    Prima de risc a pieței
    6,0 %
    Beta (implicit)
    1,00
    Costul capitalului propriu
    12,5 %
    Creștere terminală
    3,0 %

    Scorul pe factori

    Date insuficiente

    Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 3 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 22,9 % din minimum 60 %

    FactorValoareScorPondere folosită
    ROIC · Calitate5,2 %25 (față de colegi)45 %
    Marja netă · Calitate5,3 %40 (față de colegi)27 %
    Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
    CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
    Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie3,5x31 (pe interval fix)27 %
    Lichiditatea curentă · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
    P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
    EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
    Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

    Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

    Grupele scorului

    • Bilanț și datorie· parțial31/100 · 1/3 factori cu valoare
    • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
    • Calitate31/100 · 2/3 factori cu valoare
    • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
    • Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare

    O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

    Memo

    FULLER SMITH & TURNER PLC (FSTA.L). Ultimul exercițiu complet: 2026; date până la 2026-03-28.

    Cifre calculate din situațiile financiare: venit 397,8 mil GBP în 2026; creștere an/an 5,7 %; marjă netă 5,3 %; ROE 5,2 %.

    Intervalul de valoare estimat este 1,21–1,50 GBP pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 1,34 GBP, prețul de 8,40 GBP lasă un potențial de -84,1 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -527,3 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

    Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 3 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 22,9 % din minimum 60 %).

    Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

    Ce susține teza

    Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.

    Ce o infirmă

    • ROIC: 5,2 %
    • Prețul este peste intervalul de valoare estimat

    Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Lichiditatea curentă, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

    Față de mediana verticalei

    Companii listate din Regatul Unit · aceeași țară · comparată cu 39 firme

    Multipli și rentabilitate față de mediană

    P/E
    —
    mediana verticalei 15,3x
    EV/EBITDA
    —
    mediana verticalei —
    P/S
    —
    mediana verticalei 1,5x
    P/B
    —
    mediana verticalei 2,2x
    ROE
    5,2 %
    mediana verticalei 14,4 %
    sub mediană (−64,1 %)
    Marja netă
    5,3 %
    mediana verticalei 10,8 %
    sub mediană (−50,5 %)
    Marja EBIT
    10,1 %
    mediana verticalei 22,9 %
    sub mediană (−56,2 %)
    Venituri an/an
    5,7 %
    mediana verticalei 7,9 %
    sub mediană (−27,5 %)
    Datorie netă/EBITDA
    —
    mediana verticalei —
    Randament dividend
    1,5 %
    mediana verticalei 2,9 %
    sub mediană (−48,5 %)

    Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

    Firmele verticalei

    CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
    BATS.LBritish American Tobacco P.L.C.104,3 mld13,516,5 %30,3 %−1,0 %+7 % / +88 %
    ABF.LAssociated British Foods PLC14,7 mld14,39,2 %5,3 %−3,1 %−5 % / −15 %
    0EV1.LCarnival PLC5,5 mld4,146,7 %13,4 %+6,4 %indisponibil / indisponibil
    BAB.LBabcock International Group PLC5,1 mld24,734,7 %4,1 %+7,2 %−10 % / +158 %
    AUTO.LAutotrader Group PLC4,8 mld16,460,2 %47,1 %+3,9 %−13 % / −23 %
    BBY.LBalfour Beatty PLC4,2 mld16,323,2 %2,8 %+15,2 %+20 % / +160 %
    ABDN.LAberdeen Group PLC4,1 mld10,88,0 %28,9 %−2,1 %+11 % / +41 %
    BKG.LThe Berkeley Group Holdings PLC3,6 mld11,38,8 %13,4 %−4,2 %−0 % / −22 %
    BME.LB&M European Value Retail PLC2,9 mld17,421,2 %2,8 %+3,7 %+68 % / −51 %
    AJB.LAj Bell PLC2,4 mld22,849,9 %33,1 %+18,0 %+8 % / +128 %
    ASHM.LAshmore Group PLC1,4 mld13,913,1 %71,6 %−0,1 %+28 % / +18 %
    BCG.LBaltic Classifieds Group PLC1,2 mld23,215,8 %57,6 %+6,9 %−99 % / −99 %
    APN.LApplied Nutrition PLC763,6 mil36,241,2 %19,7 %+24,2 %+71 % / indisponibil
    BAG.LA.G. Barr P.L.C.671,9 mil14,414,4 %10,8 %+4,0 %−7 % / +26 %
    ASC.LAsos PLC494,5 mil—-81,3 %-12,0 %−14,7 %+71 % / +8 %
    ALFA.LAlfa Financial Software Holdings PLC486,8 mil16,361,5 %23,8 %+15,3 %−28 % / +10 %
    AML.LAston Martin Lagonda Global Holdings PLC344,3 mil—-93,4 %-39,2 %−20,6 %−45 % / −85 %
    APTD.LAptitude Software Group PLC111,3 mil28,57,2 %6,2 %−7,3 %−30 % / −23 %
    AMGO.LAmigo Holdings PLC9,9 mil———−81,9 %+325 % / +844 %
    ASBE.LAssociated British Engineering PLC605,3 mii—-19,1 %—indisponibilindisponibil / indisponibil
    AMIF.LAmicorp Fs (uk) PLC221,6 mii0,127,5 %9,1 %+8,1 %indisponibil / indisponibil
    AAF.LAirtel Africa PLC——24,1 %10,6 %+29,5 %−7 % / +164 %
    AAL.LAnglo American PLC——-19,3 %-20,2 %+4,5 %+30 % / +76 %
    ACG.LAcg Metals Limited——-80,3 %-32,0 %+134,8 %+60 % / +63 %
    AEP.LAnglo-Eastern Plantations PLC——16,1 %19,5 %+25,0 %+5 % / +113 %

    Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru FSTA.L din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

    Prognoza motorului olivLaw

    Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

    Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

    Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

    Scenarii ilustrative

    Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Pe scurt

    Fuller, Smith & Turner este un lanț britanic de pub-uri, hoteluri și restaurante, cu un portofoliu în mare parte în proprietate proprie. În exercițiul financiar încheiat în martie 2026, compania a raportat că a redus cu peste 7% consumul de energie electrică la o parte din proprietăți, în timp ce presiunile de costuri și cererea de consum rămân în centrul atenției conducerii 1.

    SWOT

    Puncte tari

    • Portofoliu în mare parte în proprietate proprie, care oferă flexibilitate la finanțare și o poziție solidă în negocieri, conform raportului anual.
    • Orientare către segmentul premium, cu locații în zone cu clientelă cu venituri mai mari, ceea ce sprijină prețuri și servicii de calitate.
    • Monitorizare riguroasă a riscurilor și instrumente de acoperire a prețurilor la energie pe până la doi ani, care reduc volatilitatea costurilor.

    Puncte slabe

    • Dependența de frecvența vizitelor clienților, care a scăzut în sectorul hospitality, poate afecta direct veniturile.
    • Expunerea la costurile cu energia și la lanțul de aprovizionare, unde contractele cu prețuri fixe au termene care expiră.
    • Sensibilitatea site-urilor din centrul orașelor la grevele de transport, care pot reduce traficul de clienți.

    Oportunități

    • Investițiile în eficiență energetică și electrificare ar putea reduce costurile operaționale pe termen mediu și lung.
    • Extinderea ofertei de produse sustenabile și funcționale ar putea atrage clienții care își schimbă preferințele.
    • Piața muncii mai ușoară ar putea facilita recrutarea și reducerea rotației personalului, dacă tendința se menține.

    Amenințări

    • Un conflict prelungit în Orientul Mijlociu ar putea duce la scăderea încrederii consumatorilor și la creșterea costurilor.
    • Riscurile de cibersecuritate, inclusiv phishing generat cu AI, ar putea perturba operațiunile și datele companiei.
    • Noile politici fiscale și de standarde energetice ar putea genera costuri suplimentare de conformitate.

    Riscuri

    • Presiuni asupra costurilorridicat

      Creșterea prețurilor energiei și ale transportului ar putea afecta marjele după expirarea contractelor cu prețuri fixe 1.

    • Scăderea cereriiridicat

      Reducerea frecvenței vizitelor și schimbările de preferințe ale consumatorilor ar putea afecta veniturile 1.

    • Riscuri ciberneticemediu

      Dependența de sistemele informatice și atacurile tot mai sofisticate ar putea perturba operațiunile 1.

    • Costuri de finanțaremediu

      Creșterea dobânzilor ar putea afecta profitul și ar putea pune la încercare respectarea covenantelor financiare 1.

    • Reglementări climaticemediu

      Politicile climatice și standardele de performanță energetică ar putea genera costuri de adaptare a proprietăților 1.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Portofoliul în mare parte în proprietate proprie și facilitățile de finanțare extinse până în 2029 oferă o bază financiară stabilă pentru investiții pe termen lung 1.
    • Investițiile în eficiență energetică și reducerile deja raportate ale consumului ar putea reduce costurile operaționale pe măsură ce se extind 1.
    • O piață a muncii mai favorabilă și programele de retenție ar putea stabiliza operațiunile din pub-uri și hoteluri 1.

    Ce ar strica teza

    • Dacă frecvența vizitelor în hospitality continuă să scadă, veniturile ar putea fi sub presiune, chiar cu un portofoliu premium 1.
    • Expirarea contractelor cu prețuri fixe ar putea expune compania la creșteri ale costurilor cu energia și aprovizionarea 1.
    • Riscurile geopolitice și cele de reglementare, de la taxe pe carbon la noi standarde, ar putea adăuga costuri neprevăzute 1.

    De urmărit

    • Evoluția prețurilor energiei și momentul expirării contractelor cu prețuri fixe2027
    • Tendința frecvenței vizitelor și a cheltuielii pe client în pub-uri și hotelurinext 10-K
    • Actualizarea analizei de scenarii climatice și a planului de tranziție2027
    • Impactul legislației privind relațiile de muncă și al schemei de returnare a ambalajelor2027

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Afacerea

    Conform raportului anual pentru exercițiul financiar încheiat la 28 martie 2026, Fuller, Smith & Turner P.L.C. operează un portofoliu de pub-uri, hoteluri și restaurante în Regatul Unit, împărțit în două zone: Managed estate, unde compania administrează direct proprietățile, și Tenanted estate, unde spațiile sunt închiriate unor arendași 1. Modelul de afaceri depinde de atragerea clienților și de frecvența vizitelor, aspecte pe care compania le monitorizează îndeaproape 1. Compania susține că gestionează un portofoliu premium, cu locații în zone cu clientelă cu venituri mai mari 1.

    Compania pune accent pe investiții în site-uri, în special în eficiența energetică și electrificarea bucătăriilor și a încălzirii apei, măsuri prezentate ca reducând atât costurile operaționale, cât și expunerea la riscuri climatice 1. Strategia de sustenabilitate, numită Life is too good to waste, include și furnizarea de alimente de origine locală și sezonieră, precum și parteneriate pentru carne de vită regenerativă 1.

    Structura de finanțare se bazează pe proprietăți în mare parte în regim de proprietate liberă, ceea ce, potrivit companiei, îi oferă mai multă flexibilitate la obținerea de finanțare decât mulți concurenți din sector. Facilitatea de finanțare actuală a fost prelungită până în august 2029 1.

    Segmente

    Managed estate

    Proprietățile administrate direct de companie reprezintă segmentul în care compania își controlează operațiunile, inclusiv consumul de energie și investițiile în eficiență. Riscurile de creștere a costurilor cu energia și apa afectează în primul rând acest segment 1.

    Tenanted estate

    Proprietățile închiriate unor arendași generează venit din chirii. Potrivit raportului, în cazul unor creșteri extreme ale prețurilor la energie, arendașii ar putea să nu își poată onora obligațiile de plată, ceea ce ar afecta veniturile companiei 1.

    Piața în context

    Compania activează pe piața britanică a pub-urilor și restaurantelor, un sector sensibil la contextul economic, la fiscalitate și la frecvența vizitelor clienților. Raportul menționează că reducerea frecvenței vizitelor în hospitality și așteptările ridicate ale clienților privind băuturile premium și serviciul constituie provocări de piață 1.

    Conducerea evaluează că un conflict prelungit în Orientul Mijlociu ar putea duce la prețuri mai mari ale energiei și ale transportului și la presiuni asupra prețurilor furnizorilor, în timp ce o piață a muncii mai ușoară a redus presiunile de recrutare în pub-uri și hoteluri 1.

    Tendințe

    • Creșterea costurilor cu energia și logisticavânt din față

      Raportul indică faptul că un conflict în Orientul Mijlociu ar putea menține prețurile energiei ridicate, cu impact asupra utilităților și costurilor de combustibil din lanțul de aprovizionare. Compania a negociat prețuri fixe pentru o parte semnificativă a costurilor, dar efectul ar putea apărea după expirarea contractelor 1.

    • Schimbarea preferințelor consumatorilormixt

      Tendințe precum utilizarea medicamentelor GLP-1 pentru slăbit, preferința pentru opțiuni mai sănătoase și pentru alimente funcționale ar putea modifica comportamentul de consum și cheltuielile pe vizită. Compania urmărește aceste tendințe prin cercetare și feedback 1.

    • Recrutarea și retenția personaluluivânt din spate

      Piața muncii a devenit mai favorabilă angajatorilor, ceea ce a redus presiunile de recrutare în pub-uri și hoteluri. Compania atribuie acest lucru și salariilor competitive și oportunităților de formare, ceea ce a dus la reducerea evaluării acestui risc 1.

    • Politici climatice și de sustenabilitatemixt

      Introducerea unei taxe pe carbon sau a unor standarde mai stricte de performanță energetică pentru spațiile comerciale ar putea genera costuri de adaptare. În același timp, angajamentele climatice ale companiei și investițiile în eficiență energetică pot reduce expunerea pe termen lung 1.

    Poziția concurențială

    Raportul anual nu identifică concurenți cu nume. Potrivit documentului, compania se bazează pe un portofoliu premium și pe o ofertă de meniu flexibilă pentru a rămâne competitivă față de alți operatori din hospitality 1.

    Poziția competitivă ar putea fi afectată de modul în care clienții își schimbă preferințele și de capacitatea companiei de a reacționa la tendințe precum alimentația sănătoasă sau produsele funcționale. Compania consideră că investițiile în meniu și în site-uri o mențin relevantă 1.

    • Alți operatori de pub-uri și restaurante din Regatul Unit

      Raportul anual nu numește concurenți specifici; compania se compară implicit cu operatorii din aceeași zonă de piață premium.

    • Operatori de hoteluri din zonele urbane

      Segmentul hotelier concurează pentru aceeași clientelă urbană, iar sensibilitatea la transportul urban și la grevele de transport este menționată în raport.

    • Lanțuri de restaurante casual

      Concurența vine din preferințele consumatorilor pentru mese mai sănătoase și pentru opțiuni de consum mai rapide sau mai ieftine.

    • Furnizori de alimente și băuturi cu marcă proprie

      Pot influența marjele prin prețuri și disponibilitatea produselor, ceea ce raportul leagă de riscurile din lanțul de aprovizionare.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

    Rapoarte anuale (ESEF)

    Surse

    1. [1] Annual report, fiscal year ended 2026-03-28 (ESEF) · SEC / Fuller, Smith & Turner P.L.C. · 28 mar. 2026

    Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

    Fuller, Smith & Turner P.L.C. (FSTA.L): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw