olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
Gamma Communications plc GAMA.L
Regatul Unit · London Stock Exchange · ISIN GB00BQS10J50 · Verticală: Companii listate din Regatul Unit
Gamma Communications este un furnizor britanic de servicii de comunicații de afaceri, activ în Regatul Unit și în Europa, cu un accent tot mai mare pe cloud și pe Germania. În 2025, Germania a ajuns la aproape un sfert din profitul brut al grupului, iar activitatea din Regatul Unit, cu o marjă de 42% din profitul brut, rămâne sub presiune macroeconomică.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Gamma Communications plc (GAMA.L) costa 10,97 GBP (+0,00 % într-o zi), cu capitalizare 1,0 mld GBP, P/E 15,8 pe un EPS diluat de 0,69 GBP în ultimele 12 luni, randament al dividendului 202,37 %, beta 0,53, interval pe 52 de săptămâni 7,01–11,82 GBP.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 50,7
- neutru
- Bollinger (20, 2)
- 10,87 – 11,00
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,78 · lățimea benzii 1,2 %
- SMA 50 / 200
- 11,17 / 9,58
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- -0,01 / -0,02
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +0,5 % | −0,6 % | +1,2 pp | — |
| 3 luni | +13,3 % | −4,2 % | +17,5 pp | — |
| 6 luni | +16,9 % | +4,3 % | +12,5 pp | — |
| De la început de an | +18,7 % | +7,5 % | +11,2 pp | — |
| 1 an | +12,5 % | +9,9 % | +2,6 pp | +5,8 % |
| 3 ani | +1,6 % | +49,8 % | −48,3 pp | +26,3 % |
| 5 ani | −40,3 % | +42,8 % | −83,1 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 50 din propriul istoric de 2 trimestre (min 13,3, mediană 17,3, max 21,3; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Venituri | 579,4 mil | 645,8 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | +11,5 % |
| Profit net | 69,8 mil | 64,9 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | −7,0 % |
| EPS diluat | 0,72 | 0,69 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | −3,8 % |
| netă % | 12,0 % | 10,0 % |
| Flux de numerar liber | 88,0 mil | 83,6 mil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 23,7 mil GBP
- Datorie financiară
- indisponibil GBP
- Datorie netă
- indisponibil GBP
- Capitaluri proprii
- 385,0 mil GBP
- Active totale
- 621,3 mil GBP
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 1,40x
- ROE
- 17,1 %
- ROA
- 11,3 %
- Marja FCF
- 12,9 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (GBP)
Marje
Cont de profit și pierdere · GBP
| Linie | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|
| Venituri | 579,4 mil | 645,8 mil | esef· 22 apr. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 279,1 mil | 297,6 mil | esef· 22 apr. 2026verificat |
| Profit brut | 300,3 mil | 348,2 mil | esef· 22 apr. 2026verificat |
| Profit operațional | 90,3 mil | 90,9 mil | esef· 22 apr. 2026verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 1,8 mil | 6,1 mil | esef· 22 apr. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 95,6 mil | 87,7 mil | esef· 22 apr. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 25,8 mil | 22,7 mil | esef· 22 apr. 2026verificat |
| Profit net | 69,8 mil | 64,9 mil | esef· 22 apr. 2026verificat |
| EPS diluat | 0,72 | 0,69 | esef· 22 apr. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 0,18 | 22,20 | esef· 22 apr. 2026verificat |
Bilanț · GBP
| Linie | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|
| Numerar | 153,7 mil | 23,7 mil | esef· 22 apr. 2026verificat |
| Creanțe | 80,4 mil | 78,4 mil | esef· 22 apr. 2026verificat |
| Stocuri | 10,0 mil | 7,5 mil | esef· 22 apr. 2026verificat |
| Active curente | 281,1 mil | 154,1 mil | esef· 22 apr. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 33,6 mil | 40,0 mil | esef· 22 apr. 2026verificat |
| Active totale | 528,0 mil | 621,3 mil | esef· 22 apr. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 68,4 mil | 70,3 mil | esef· 22 apr. 2026verificat |
| Datorii curente | 95,0 mil | 109,7 mil | esef· 22 apr. 2026verificat |
| Datorii totale | 155,3 mil | 236,3 mil | esef· 22 apr. 2026verificat |
| Capital propriu | 372,7 mil | 385,0 mil | esef· 22 apr. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 96,5 mil | 93,4 mil | esef· 22 apr. 2026derivat |
Fluxuri de numerar · GBP
| Linie | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 92,9 mil | 88,4 mil | esef· 22 apr. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 4,9 mil | 4,8 mil | esef· 22 apr. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 88,0 mil ≈ | 83,6 mil ≈ | esef· 22 apr. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -27,5 mil | -166,7 mil | esef· 22 apr. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -47,6 mil | -52,8 mil | esef· 22 apr. 2026verificat |
| Dividende plătite | 17,3 mil | 18,9 mil | esef· 22 apr. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 27,3 mil | 45,1 mil | esef· 22 apr. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- acoperirea ponderilor scorului: 52,1 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 1,0 mld GBP
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
52 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 6,5 %
- Prima de risc a pieței
- 6,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 12,5 %
- Creștere terminală
- 3,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 52,1 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | 10,0 % | 46 (față de colegi) | 12 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 128,8 % | 100 (pe interval fix) | 12 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 14,9x | 100 (pe interval fix) | 12 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,4x | 50 (pe interval fix) | 8 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 15,8x | 50 (față de colegi) | 20 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | 8,2 % | 100 (pe interval fix) | 16 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 6,2 % | 89 (pe interval fix) | 12 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | 22,6 % | 100 (pe interval fix) | 8 % |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie80/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate73/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente94/100 · 2/2 factori cu valoare
- Evaluare72/100 · 2/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
GAMMA COMMUNICATIONS PLC (GAMA.L). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 645,8 mil GBP în 2025; creștere an/an 11,5 %; marjă netă 10,0 %; ROE 17,1 %.
Intervalul de valoare estimat este 112,80–140,54 GBP pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 125,35 GBP, prețul de 10,97 GBP lasă un potențial de 1 042,6 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 91,2 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 52,1 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Conversia profitului în FCF: 128,8 %
- Acoperirea dobânzilor: 14,9x
- Randament FCF: 8,2 %
- Randamentul distribuirilor către acționari: 6,2 %
- Rata de distribuire (FCF): 22,6 %
- Prețul este sub intervalul de valoare estimat
Ce o infirmă
- Metodele de evaluare diverg
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA.
Față de mediana verticalei
Companii listate din Regatul Unit · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| BATS.LBritish American Tobacco P.L.C. | 104,3 mld | 13,5 | 16,5 % | 30,3 % | −1,0 % | +7 % / +88 % |
| ABF.LAssociated British Foods PLC | 14,7 mld | 14,3 | 9,2 % | 5,3 % | −3,1 % | −5 % / −15 % |
| 0EV1.LCarnival PLC | 5,5 mld | 4,1 | 46,7 % | 13,4 % | +6,4 % | indisponibil / indisponibil |
| BAB.LBabcock International Group PLC | 5,1 mld | 24,7 | 34,7 % | 4,1 % | +7,2 % | −10 % / +158 % |
| AUTO.LAutotrader Group PLC | 4,8 mld | 16,4 | 60,2 % | 47,1 % | +3,9 % | −13 % / −23 % |
| BBY.LBalfour Beatty PLC | 4,2 mld | 16,3 | 23,2 % | 2,8 % | +15,2 % | +20 % / +160 % |
| ABDN.LAberdeen Group PLC | 4,1 mld | 10,8 | 8,0 % | 28,9 % | −2,1 % | +11 % / +41 % |
| BKG.LThe Berkeley Group Holdings PLC | 3,6 mld | 11,3 | 8,8 % | 13,4 % | −4,2 % | −0 % / −22 % |
| BME.LB&M European Value Retail PLC | 2,9 mld | 17,4 | 21,2 % | 2,8 % | +3,7 % | +68 % / −51 % |
| AJB.LAj Bell PLC | 2,4 mld | 22,8 | 49,9 % | 33,1 % | +18,0 % | +8 % / +128 % |
| ASHM.LAshmore Group PLC | 1,4 mld | 13,9 | 13,1 % | 71,6 % | −0,1 % | +28 % / +18 % |
| BCG.LBaltic Classifieds Group PLC | 1,2 mld | 23,2 | 15,8 % | 57,6 % | +6,9 % | −99 % / −99 % |
| GAMA.LGamma Communications PLC | 1,0 mld | 15,8 | 17,1 % | 10,0 % | +11,5 % | +16 % / +4 % |
| APN.LApplied Nutrition PLC | 763,6 mil | 36,2 | 41,2 % | 19,7 % | +24,2 % | +71 % / indisponibil |
| BAG.LA.G. Barr P.L.C. | 671,9 mil | 14,4 | 14,4 % | 10,8 % | +4,0 % | −7 % / +26 % |
| ASC.LAsos PLC | 494,5 mil | — | -81,3 % | -12,0 % | −14,7 % | +71 % / +8 % |
| ALFA.LAlfa Financial Software Holdings PLC | 486,8 mil | 16,3 | 61,5 % | 23,8 % | +15,3 % | −28 % / +10 % |
| AML.LAston Martin Lagonda Global Holdings PLC | 344,3 mil | — | -93,4 % | -39,2 % | −20,6 % | −45 % / −85 % |
| APTD.LAptitude Software Group PLC | 111,3 mil | 28,5 | 7,2 % | 6,2 % | −7,3 % | −30 % / −23 % |
| AMGO.LAmigo Holdings PLC | 9,9 mil | — | — | — | −81,9 % | +325 % / +844 % |
| ASBE.LAssociated British Engineering PLC | 605,3 mii | — | -19,1 % | — | indisponibil | indisponibil / indisponibil |
| AMIF.LAmicorp Fs (uk) PLC | 221,6 mii | 0,1 | 27,5 % | 9,1 % | +8,1 % | indisponibil / indisponibil |
| AAF.LAirtel Africa PLC | — | — | 24,1 % | 10,6 % | +29,5 % | −7 % / +164 % |
| AAL.LAnglo American PLC | — | — | -19,3 % | -20,2 % | +4,5 % | +30 % / +76 % |
| ACG.LAcg Metals Limited | — | — | -80,3 % | -32,0 % | +134,8 % | +60 % / +63 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru GAMA.L din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (GBP)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 6,96 Randament total -31 % · Pe an -31 % | 12,26 Randament total 19 % · Pe an 19 % | 18,42 Randament total 76 % · Pe an 76 % |
| 3 ani | 7,73 Randament total -13 % · Pe an -4 % | 15,23 Randament total 63 % · Pe an 18 % | 24,98 Randament total 158 % · Pe an 37 % |
| 5 ani | 8,59 Randament total 8 % · Pe an 2 % | 18,93 Randament total 117 % · Pe an 17 % | 33,88 Randament total 268 % · Pe an 30 % |
- P/E la ieșire± 3,81
- Marja netă± 2,67
- Creșterea anuală a veniturilor± 2,05
- Diluare anuală± 0,22
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Gamma Communications este un furnizor britanic de servicii de comunicații de afaceri, activ în Regatul Unit și în Europa, cu un accent tot mai mare pe cloud și pe Germania. În 2025, Germania a ajuns la aproape un sfert din profitul brut al grupului, iar activitatea din Regatul Unit, cu o marjă de 42% din profitul brut, rămâne sub presiune macroeconomică 1.
SWOT
Puncte tari
- Compania are un model de business puternic generator de numerar și o creștere solidă în Germania, cu marje brute în creștere în segmentul cloud.
- Achizițiile recente au adus scară și o prezență locală în Germania, cu o rețea mare de parteneri.
- Gama largă de produse, de la telefonie la securitate și AI, permite soluții complete pentru clienții de afaceri.
Puncte slabe
- Segmentul IMM-urilor din Regatul Unit scade și depinde de condiții economice slabe.
- Telefonia tradițională din Regatul Unit are cerere în scădere, iar compania se bazează încă pe această sursă de venit.
- Integrarea achizițiilor implică riscuri de execuție și o schimbare a structurii organizaționale.
Oportunități
- Migrarea clienților de pe sisteme locale pe cloud ar putea crește veniturile recurente în Germania.
- Extinderea pe noi teritorii internaționale ar putea adăuga creștere în piețe conexe.
- Canalele de parteneri și vânzările de servicii suplimentare, precum securitatea, sunt cerute de clienți.
Amenințări
- Concurența crescută și noii intrați cu produse AI ar putea reduce prețurile și cota de piață.
- Atacurile cibernetice și fraudele facilitate de AI ar putea afecta serviciile și reputația.
- Incertitudinea macroeconomică din Regatul Unit și Europa ar putea persista și întârzia revenirea cererii.
Riscuri
- Răspuns lent la schimbările din piațăridicat
Dacă compania nu își adaptează rapid produsele și prețurile, ar putea pierde clienți și cotă de piață.
- Date și atacuri ciberneticeridicat
Atacurile facilitate de AI ar putea duce la pierderi de date și întreruperi ale serviciilor.
- Talentemediu
Dificultatea de a atrage și reține personal calificat ar putea încetini integrarea și dezvoltarea produselor.
- Conformitate în telecomunicațiimediu
Nerespectarea reglementărilor din telecomunicații ar putea genera sancțiuni și costuri suplimentare.
- Dependența de furnizoriscăzut
Dependența de un singur furnizor ar putea afecta serviciile dacă acesta are probleme.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Creșterea rapidă în Germania și marjele brute mai mari ar putea susține o extindere a profitabilității grupului.
- Modelul generator de numerar și scara dobândită ar putea permite investiții în produse cloud și AI.
- Dacă piața britanică se stabilizează, segmentul IMM-urilor ar putea reveni la creștere.
Ce ar strica teza
- Declinul telefoniei tradiționale și slăbiciunea din Regatul Unit ar putea continua să limiteze creșterea totală.
- Concurența intensificată și AI ar putea reduce marjele și cota de piață.
- Integrarea achizițiilor și transformarea organizațională ar putea întârzia rezultatele așteptate.
De urmărit
- Evoluția veniturilor din Germania și a marjei brute cloud2026
- Rezultatele segmentului UK SME și efectul măsurilor de creștere și reducere a costurilor2026
- Progresul integrării Placetel și Starface2026
- Rezultatele celei de-a doua analize de scenarii climatice2026
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Gamma Communications furnizează servicii de telefonie, conectivitate și platforme de comunicații cloud pentru întreprinderi, în special pentru IMM-uri, prin rețele de parteneri de canal și vânzări directe 1. Compania operează pe mai multe unități de afaceri, iar strategia sa din 2025 se concentrează pe transformare și pe creșterea veniturilor recurente din produse cloud, nu pe achiziții mari 1. Modelul de business este descris de conducere ca fiind puternic generator de numerar 1.
Activitatea din Germania s-a extins prin achizițiile Placetel și Starface, care au adus scară și o cotă de piață de aproximativ 15% din seturile de servicii cloud, pe o piață considerată cea mai mare de comunicații de afaceri din Europa 1. Aceste achiziții au schimbat structura grupului, reducând ponderea Regatului Unit 1. Conducerea spune că integrarea progresează, cu o structură unică de management pentru Germania 1.
Riscurile principale raportate includ pierderea cotei de piață din cauza răspunsului lent la schimbările concurenței, pierderea de date și atacurile cibernetice, precum și dificultatea de a atrage și reține talente 1. Compania a adăugat riscul de transformare și integrare în locul celui legat de achiziții 1.
Segmente
Gamma Germany
Germania este principalul motor de creștere, cu o cifră de afaceri de 110,2 milioane GBP în 2025, comparativ cu 54,3 milioane GBP în 2024, creștere de 103% 1. Marja brută a ajuns la 71,1%, față de 48,6% în anul anterior, datorită produselor cloud cu marjă mai mare 1.
UK SME
Afacerile pentru IMM-urile din Regatul Unit reprezintă încă 42% din profitul brut al grupului în 2025, în scădere față de 51% în 2024 1. Conducerea spune că segmentul este sub presiunea condițiilor de piață, dar că structura cu mai puține venituri din Regatul Unit ar putea sprijini grupul dacă cererea revine 1.
Piața în context
Piața europeană a comunicațiilor de afaceri este descrită de conducere ca fiind în tranziție către cloud, Germania fiind cea mai mare piață, unde adoptarea cloud este încă la început 1. Condițiile macroeconomice slabe din Regatul Unit și din Europa au afectat cererea din segmentul IMM-urilor 1.
Clienții își schimbă modul de cumpărare, cerând soluții de comunicații mai complexe și servicii prin canalele partenerilor, ceea ce ar putea favoriza companiile cu o gamă largă de produse 1. Compania a reorganizat unele activități din Regatul Unit, inclusiv transferul bazei de clienți pentru apeluri către O2 Daisy 1.
Tendințe
- Migrarea către cloudvânt din spate
Trecerea de la sisteme locale la servicii cloud, cu abonamente și servicii suplimentare, ar putea crește venitul mediu pe utilizator 1.
- Slăbirea economică în Regatul Unitvânt din față
Cererea slabă din segmentul IMM-urilor și declinul telefoniei tradiționale continuă să afecteze veniturile din Regatul Unit 1.
- Inteligența artificialămixt
AI poate deschide oportunități prin produse precum agentul vocal Placetel, dar poate crește și riscul de fraudă și de noi concurenți cu produse mai ieftine 1.
- Presiune competitivăvânt din față
Intensificarea concurenței ar putea reduce cota de piață dacă compania nu reacționează rapid la schimbările din piață 1.
Poziția concurențială
Compania concurează cu furnizori de telefonie și cloud de afaceri din Regatul Unit și Germania, iar sursa oficială nu numește concurenții direcți cu identitate precisă 1. Riscul de pierdere a cotei de piață este considerat principal, în special în fața noilor canale de vânzare și a produselor generative bazate pe AI 1.
Poziția competitivă se bazează pe scara din Germania și pe gama largă de soluții, dar presiunea prețurilor și intrarea unor noi jucători ar putea limita marjele în timp 1.
- Furnizori cloud de comunicații din Germania
Concurenți ai Gamma pe piața cloud germană, nedenumiți în sursa oficială; nu se poate confirma o listare SUA.
- Furnizori de telefonie tradițională din Regatul Unit
Concurenți pe segmentul telefoniei tradiționale, a cărui cerere scade; sursa nu îi denumește.
- Noi intrați cu produse generative AI
Riscul unor noi jucători cu produse AI mai ieftine este menționat în raport, fără denumiri.
- Furnizori de servicii de comunicații pentru operatori
Concurenți ai diviziei Service Provider, nedenumiți în sursa oficială.
Știri și depuneri
Din presă
- A gamma-ray powerhouse's smoking gun? Gas trail points to microquasar jetsPhys.org · 30 oct. 2026 · EN
- Modest gamma-ray flash followed by dazzling afterglow points to powerful stellar jet viewed off-axisPhys.org · 29 oct. 2026 · EN
- A gamma-ray burst's engine stayed active for nearly a month, breaking the previous recordPhys.org · 06 oct. 2026 · EN
- Gamma-ray search sets new limits on dark matter annihilation in the inner Milky WayPhys.org · 04 oct. 2026 · EN
- A 42-light-year X-ray tail links a pulsar to previously 'orphan' gamma raysPhys.org · 22 sept. 2026 · EN
- What Old-School Chart Analysis and Gamma Exposure Tell Us About QQQ This Fed WeekYahoo Finance — News · 14 sept. 2026 · EN
- JWST may solve a 20-year mystery behind a rule-breaking gamma-ray burstPhys.org · 31 aug. 2026 · EN
- QQQ is Still in a Negative Gamma Regime. Here’s How a ‘Put Wall’ and Fibonacci Support Could Come Into Play.Yahoo Finance — News · 24 aug. 2026 · EN
- Misterul fluturilor Buha gamma care au invadat Capitala. Specialist: E una dintre cele mai spectaculoase migrații din lumea insectelorAntena 3 CNN · 20 iun. 2026 · RO
- Invazia „Buha gamma” în București. Când va scăpa Capitala de fluturii care au ocupat blocurile și spațiile verziAdevărul · 20 iun. 2026 · RO
- What every coder should know about Gamma CorrectionHacker News · 13 iun. 2026 · EN
- Lancia forțează renașterea premium: Noul Gamma promite până la 740 km autonomie. Gigantul Stellantis schimbă regulileCapital.ro · 27 mai 2026 · RO
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202522 apr. 2026
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / Gamma Communications plc · 31 dec. 2025
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.