olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
Gb Group PLC GBG.L
Regatul Unit · London Stock Exchange · ISIN GB0006870611 · Verticală: Companii listate din Regatul Unit
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Gb Group PLC (GBG.L) costa 1,59 GBP (−3,29 % într-o zi), cu capitalizare 388,4 mil GBP, randament al dividendului 2,81 %, beta 0,81, interval pe 52 de săptămâni 1,43–2,59 GBP.
Date la · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 51,9
- neutru
- Bollinger (20, 2)
- 1,49 – 1,66
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,58 · lățimea benzii 10,5 %
- SMA 50 / 200
- 1,54 / 1,95
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- 0,02 / 0,01
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +9,5 % | −0,6 % | +10,2 pp | — |
| 3 luni | −31,3 % | −4,2 % | −27,1 pp | — |
| 6 luni | −29,1 % | +4,3 % | −33,4 pp | — |
| De la început de an | −38,2 % | +7,5 % | −45,7 pp | — |
| 1 an | −33,7 % | +9,9 % | −43,6 pp | +5,8 % |
| 3 ani | −36,4 % | +49,8 % | −86,3 pp | +26,3 % |
| 5 ani | −82,1 % | +42,8 % | −124,9 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2025 | 2026 |
|---|---|---|
| Venituri | 282,7 mil | 285,0 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | +0,8 % |
| Profit net | 8,6 mil | -75,1 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | −970,0 % |
| EPS diluat | 0,03 | -0,31 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | −1.002,9 % |
| netă % | 3,1 % | -26,3 % |
| Flux de numerar liber | 52,1 mil | 38,5 mil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2026 · 31 mar. 2026
- Numerar
- 31,4 mil GBP
- Datorie financiară
- indisponibil GBP
- Datorie netă
- indisponibil GBP
- Capitaluri proprii
- 475,5 mil GBP
- Active totale
- 707,4 mil GBP
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 1,09x
- ROE
- -13,8 %
- ROA
- -9,9 %
- Marja FCF
- 13,5 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (GBP)
Marje
Cont de profit și pierdere · GBP
| Linie | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|
| Venituri | 282,7 mil | 285,0 mil | esef· 25 iun. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 84,9 mil | 86,9 mil | esef· 25 iun. 2026verificat |
| Profit brut | 197,8 mil | 198,2 mil | esef· 25 iun. 2026verificat |
| Profit operațional | 22,7 mil | -68,1 mil | esef· 25 iun. 2026verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 7,2 mil | 6,9 mil | esef· 25 iun. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 15,7 mil | -74,5 mil | esef· 25 iun. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 7,1 mil | 551,0 mii | esef· 25 iun. 2026verificat |
| Profit net | 8,6 mil | -75,1 mil | esef· 25 iun. 2026verificat |
| EPS diluat | 0,03 | -0,31 | esef· 25 iun. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 0,04 | 0,04 | esef· 25 iun. 2026derivat |
Bilanț · GBP
| Linie | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|
| Numerar | 25,2 mil | 31,4 mil | esef· 25 iun. 2026verificat |
| Creanțe | 73,3 mil | 83,5 mil | esef· 25 iun. 2026verificat |
| Stocuri | 1,6 mil | 2,5 mil | esef· 25 iun. 2026verificat |
| Active curente | 100,8 mil | 119,3 mil | esef· 25 iun. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 1,3 mil | 1,7 mil | esef· 25 iun. 2026verificat |
| Fond comercial | 550,3 mil | 473,9 mil | esef· 25 iun. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 142,9 mil | 96,6 mil | esef· 25 iun. 2026verificat |
| Active totale | 805,1 mil | 707,4 mil | esef· 25 iun. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 44,5 mil | 49,5 mil | esef· 25 iun. 2026verificat |
| Datorii curente | 100,6 mil | 108,9 mil | esef· 25 iun. 2026verificat |
| Datorii totale | 193,8 mil | 231,9 mil | esef· 25 iun. 2026verificat |
| Capital propriu | 611,4 mil | 475,5 mil | esef· 25 iun. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 253,9 mil | 244,6 mil | esef· 25 iun. 2026derivat |
Fluxuri de numerar · GBP
| Linie | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 52,8 mil | 39,8 mil | esef· 25 iun. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 666,0 mii | 1,3 mil | esef· 25 iun. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 52,1 mil ≈ | 38,5 mil ≈ | esef· 25 iun. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -670,0 mii | -8,2 mil | esef· 25 iun. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -47,7 mil | -24,8 mil | esef· 25 iun. 2026verificat |
| Dividende plătite | 10,6 mil | 10,9 mil | esef· 25 iun. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- acoperirea ponderilor scorului: 35,4 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 388,4 mil GBP
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
35 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 6,5 %
- Prima de risc a pieței
- 6,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 12,5 %
- Creștere terminală
- 3,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 35,4 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | -26,3 % | 17 (față de colegi) | 18 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | -9,8x | 0 (pe interval fix) | 18 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,1x | 25 (pe interval fix) | 12 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | 9,9 % | 100 (pe interval fix) | 24 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 2,8 % | 40 (pe interval fix) | 18 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | 28,4 % | 100 (pe interval fix) | 12 % |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie10/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate· parțial17/100 · 1/3 factori cu valoare
- Randamente64/100 · 2/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
GB GROUP PLC (GBG.L). Ultimul exercițiu complet: 2026; date până la 2026-03-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 285,0 mil GBP în 2026; creștere an/an 0,8 %; marjă netă -26,3 %; ROE -13,8 %.
Intervalul de valoare estimat este 0,44–0,54 GBP pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 0,48 GBP, prețul de 1,59 GBP lasă un potențial de -69,5 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -227,7 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 35,4 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Randament FCF: 9,9 %
- Rata de distribuire (FCF): 28,4 %
Ce o infirmă
- Marja netă: -26,3 %
- Acoperirea dobânzilor: -9,8x
- Lichiditatea curentă: 1,1x
- Prețul este peste intervalul de valoare estimat
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA.
Față de mediana verticalei
Companii listate din Regatul Unit · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| BATS.LBritish American Tobacco P.L.C. | 104,3 mld | 13,5 | 16,5 % | 30,3 % | −1,0 % | +7 % / +88 % |
| ABF.LAssociated British Foods PLC | 14,7 mld | 14,3 | 9,2 % | 5,3 % | −3,1 % | −5 % / −15 % |
| 0EV1.LCarnival PLC | 5,5 mld | 4,1 | 46,7 % | 13,4 % | +6,4 % | indisponibil / indisponibil |
| BAB.LBabcock International Group PLC | 5,1 mld | 24,7 | 34,7 % | 4,1 % | +7,2 % | −10 % / +158 % |
| AUTO.LAutotrader Group PLC | 4,8 mld | 16,4 | 60,2 % | 47,1 % | +3,9 % | −13 % / −23 % |
| BBY.LBalfour Beatty PLC | 4,2 mld | 16,3 | 23,2 % | 2,8 % | +15,2 % | +20 % / +160 % |
| ABDN.LAberdeen Group PLC | 4,1 mld | 10,8 | 8,0 % | 28,9 % | −2,1 % | +11 % / +41 % |
| BKG.LThe Berkeley Group Holdings PLC | 3,6 mld | 11,3 | 8,8 % | 13,4 % | −4,2 % | −0 % / −22 % |
| BME.LB&M European Value Retail PLC | 2,9 mld | 17,4 | 21,2 % | 2,8 % | +3,7 % | +68 % / −51 % |
| AJB.LAj Bell PLC | 2,4 mld | 22,8 | 49,9 % | 33,1 % | +18,0 % | +8 % / +128 % |
| ASHM.LAshmore Group PLC | 1,4 mld | 13,9 | 13,1 % | 71,6 % | −0,1 % | +28 % / +18 % |
| BCG.LBaltic Classifieds Group PLC | 1,2 mld | 23,2 | 15,8 % | 57,6 % | +6,9 % | −99 % / −99 % |
| APN.LApplied Nutrition PLC | 763,6 mil | 36,2 | 41,2 % | 19,7 % | +24,2 % | +71 % / indisponibil |
| BAG.LA.G. Barr P.L.C. | 671,9 mil | 14,4 | 14,4 % | 10,8 % | +4,0 % | −7 % / +26 % |
| ASC.LAsos PLC | 494,5 mil | — | -81,3 % | -12,0 % | −14,7 % | +71 % / +8 % |
| ALFA.LAlfa Financial Software Holdings PLC | 486,8 mil | 16,3 | 61,5 % | 23,8 % | +15,3 % | −28 % / +10 % |
| GBG.LGb Group PLC | 388,4 mil | — | -13,8 % | -26,3 % | +0,8 % | −38 % / −31 % |
| AML.LAston Martin Lagonda Global Holdings PLC | 344,3 mil | — | -93,4 % | -39,2 % | −20,6 % | −45 % / −85 % |
| APTD.LAptitude Software Group PLC | 111,3 mil | 28,5 | 7,2 % | 6,2 % | −7,3 % | −30 % / −23 % |
| AMGO.LAmigo Holdings PLC | 9,9 mil | — | — | — | −81,9 % | +325 % / +844 % |
| ASBE.LAssociated British Engineering PLC | 605,3 mii | — | -19,1 % | — | indisponibil | indisponibil / indisponibil |
| AMIF.LAmicorp Fs (uk) PLC | 221,6 mii | 0,1 | 27,5 % | 9,1 % | +8,1 % | indisponibil / indisponibil |
| AAF.LAirtel Africa PLC | — | — | 24,1 % | 10,6 % | +29,5 % | −7 % / +164 % |
| AAL.LAnglo American PLC | — | — | -19,3 % | -20,2 % | +4,5 % | +30 % / +76 % |
| ACG.LAcg Metals Limited | — | — | -80,3 % | -32,0 % | +134,8 % | +60 % / +63 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru GBG.L din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (GBP)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 3 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 5 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
Analiză AI
Analiza calitativă nu este încă scrisă pentru această firmă.
Produse, piață și concurență
Analiza calitativă nu este încă scrisă pentru această firmă.
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202625 iun. 2026
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.