olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
Goodwin PLC GDWN.L
Regatul Unit · London Stock Exchange · ISIN GB0003781050 · Verticală: Companii listate din Regatul Unit
Goodwin PLC este un grup industrial britanic cu divizii în inginerie mecanică, refractare și tehnologie, care deservește industriile energiei, apărării și sigurănței la incendiu. În exercițiul fiscal 2026 profitul din tranzacționare a crescut puternic, iar grupul pregătește vânzarea diviziei de inginerie mecanică, o schimbare care contează pentru investitori și pentru strategia viitoare.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Goodwin PLC (GDWN.L) costa 145,80 GBP (−0,68 % într-o zi), cu capitalizare 1,1 mld GBP, P/E 19,7 pe un EPS diluat de 7,38 GBP în ultimele 12 luni, randament al dividendului 5,57 %, beta 0,83, interval pe 52 de săptămâni 111,00–276,00 GBP.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 48,5
- neutru
- Bollinger (20, 2)
- 137,93 – 152,21
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,55 · lățimea benzii 9,8 %
- SMA 50 / 200
- 150,01 / 173,09
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- 0,23 / -0,71
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +5,3 % | −0,6 % | +6,0 pp | — |
| 3 luni | −22,4 % | −4,2 % | −18,3 pp | — |
| 6 luni | +16,8 % | +4,3 % | +12,5 pp | — |
| De la început de an | −31,5 % | +7,5 % | −39,1 pp | — |
| 1 an | −37,4 % | +9,9 % | −47,3 pp | +5,8 % |
| 3 ani | +182,6 % | +49,8 % | +132,7 pp | +26,3 % |
| 5 ani | +301,7 % | +42,8 % | +258,8 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 50 din propriul istoric de 2 trimestre (min 15,6, mediană 18,1, max 20,5; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2025 | 2026 |
|---|---|---|
| Venituri | 67,3 mil | 68,9 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | +2,3 % |
| Profit net | 24,6 mil | 55,5 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | +125,7 % |
| EPS diluat | 3,27 | 7,38 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | +125,7 % |
| netă % | 36,5 % | 80,5 % |
| Flux de numerar liber | 45,0 mil | 48,5 mil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2026 · 30 apr. 2026
- Numerar
- 14,1 mil GBP
- Datorie financiară
- 1,4 mil GBP
- Datorie netă
- -12,7 mil GBP
- Capitaluri proprii
- 136,0 mil GBP
- Active totale
- 323,5 mil GBP
- Datorie / capitaluri
- 0,01x
- Lichiditate curentă
- 2,70x
- ROE
- 39,9 %
- ROA
- 18,2 %
- Marja FCF
- 70,4 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (GBP)
Marje
Cont de profit și pierdere · GBP
| Linie | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|
| Venituri | 67,3 mil | 68,9 mil | esef· 02 sept. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 36,3 mil | 36,1 mil | esef· 02 sept. 2026verificat |
| Profit brut | 31,0 mil | 32,7 mil | esef· 02 sept. 2026verificat |
| Profit operațional | 12,0 mil | 9,9 mil | esef· 02 sept. 2026verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 1,1 mil | 87,0 mii | esef· 02 sept. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 11,0 mil | 10,9 mil | esef· 02 sept. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 2,7 mil | 2,9 mil | esef· 02 sept. 2026verificat |
| Profit net | 24,6 mil | 55,5 mil | esef· 02 sept. 2026verificat |
| EPS diluat | 3,27 | 7,38 | esef· 02 sept. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 1,33 | 8,12 | esef· 02 sept. 2026derivat |
Bilanț · GBP
| Linie | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|
| Numerar | 16,6 mil | 14,1 mil | esef· 02 sept. 2026verificat |
| Creanțe | 42,4 mil | 14,2 mil | esef· 02 sept. 2026verificat |
| Stocuri | 39,1 mil | 14,9 mil | esef· 02 sept. 2026verificat |
| Active curente | 128,5 mil | 45,1 mil | esef· 02 sept. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 116,8 mil | 50,9 mil | esef· 02 sept. 2026verificat |
| Active totale | 285,9 mil | 323,5 mil | esef· 02 sept. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 37,2 mil | 12,5 mil | esef· 02 sept. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 16,4 mil | 348,0 mii | esef· 02 sept. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 15,7 mil | 1,1 mil | esef· 02 sept. 2026verificat |
| Datorii curente | 89,9 mil | 16,7 mil | esef· 02 sept. 2026verificat |
| Datorii totale | 143,7 mil | 187,5 mil | esef· 02 sept. 2026verificat |
| Capital propriu | 142,2 mil | 136,0 mil | esef· 02 sept. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 7,5 mil | 7,5 mil | esef· 02 sept. 2026derivat |
Fluxuri de numerar · GBP
| Linie | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 58,2 mil | 61,8 mil | esef· 02 sept. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 13,2 mil | 13,3 mil | esef· 02 sept. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 45,0 mil ≈ | 48,5 mil ≈ | esef· 02 sept. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -16,0 mil | -14,7 mil | esef· 02 sept. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -55,9 mil | -45,8 mil | esef· 02 sept. 2026verificat |
| Dividende plătite | 10,0 mil | 61,0 mil | esef· 02 sept. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 59 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
(margin_of_safety <= -0.25 & agreement in ['high', 'medium'])
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 1,1 mld GBP
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Evaluare40
- Bilanț și datorie100
- Randamente48
- Calitate61
Interval de valoare estimat
indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 6,5 %
- Prima de risc a pieței
- 6,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 12,5 %
- Creștere terminală
- 3,0 %
Scorul pe factori
Profil neatractiv · Scor 59/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 5,2 % | 25 (față de colegi) | 17 % |
| Marja netă · Calitate | 80,5 % | 100 (față de colegi) | 10 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 87,4 % | 82 (pe interval fix) | 10 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 114,2x | 100 (pe interval fix) | 10 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 2,7x | 100 (pe interval fix) | 7 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 19,7x | 28 (față de colegi) | 17 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | 4,4 % | 55 (pe interval fix) | 13 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 5,6 % | 80 (pe interval fix) | 10 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | 125,8 % | 0 (pe interval fix) | 7 % |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie100/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate61/100 · 3/3 factori cu valoare
- Randamente48/100 · 2/2 factori cu valoare
- Evaluare40/100 · 2/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
GOODWIN PLC (GDWN.L). Ultimul exercițiu complet: 2026; date până la 2026-04-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 68,9 mil GBP în 2026; creștere an/an 2,3 %; marjă netă 80,5 %; ROE 41,3 %.
Intervalul de valoare estimat este 79,65–98,40 GBP pe acțiune (mediana a 3 metode, acord între metode: ridicat); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 88,04 GBP, prețul de 145,80 GBP lasă un potențial de -39,6 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -65,6 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 59/100, încadrare metodologică: profil neatractiv (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: growth. Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Marja netă: 80,5 %
- Conversia profitului în FCF: 87,4 %
- Acoperirea dobânzilor: 114,2x
- Lichiditatea curentă: 2,7x
- Randamentul distribuirilor către acționari: 5,6 %
Ce o infirmă
- ROIC: 5,2 %
- P/E (TTM): 19,7x
- Rata de distribuire (FCF): 125,8 %
- Prețul este peste intervalul de valoare estimat
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA.
Față de mediana verticalei
Companii listate din Regatul Unit · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| BATS.LBritish American Tobacco P.L.C. | 104,3 mld | 13,5 | 16,5 % | 30,3 % | −1,0 % | +7 % / +88 % |
| ABF.LAssociated British Foods PLC | 14,7 mld | 14,3 | 9,2 % | 5,3 % | −3,1 % | −5 % / −15 % |
| 0EV1.LCarnival PLC | 5,5 mld | 4,1 | 46,7 % | 13,4 % | +6,4 % | indisponibil / indisponibil |
| BAB.LBabcock International Group PLC | 5,1 mld | 24,7 | 34,7 % | 4,1 % | +7,2 % | −10 % / +158 % |
| AUTO.LAutotrader Group PLC | 4,8 mld | 16,4 | 60,2 % | 47,1 % | +3,9 % | −13 % / −23 % |
| BBY.LBalfour Beatty PLC | 4,2 mld | 16,3 | 23,2 % | 2,8 % | +15,2 % | +20 % / +160 % |
| ABDN.LAberdeen Group PLC | 4,1 mld | 10,8 | 8,0 % | 28,9 % | −2,1 % | +11 % / +41 % |
| BKG.LThe Berkeley Group Holdings PLC | 3,6 mld | 11,3 | 8,8 % | 13,4 % | −4,2 % | −0 % / −22 % |
| BME.LB&M European Value Retail PLC | 2,9 mld | 17,4 | 21,2 % | 2,8 % | +3,7 % | +68 % / −51 % |
| AJB.LAj Bell PLC | 2,4 mld | 22,8 | 49,9 % | 33,1 % | +18,0 % | +8 % / +128 % |
| ASHM.LAshmore Group PLC | 1,4 mld | 13,9 | 13,1 % | 71,6 % | −0,1 % | +28 % / +18 % |
| BCG.LBaltic Classifieds Group PLC | 1,2 mld | 23,2 | 15,8 % | 57,6 % | +6,9 % | −99 % / −99 % |
| GDWN.LGoodwin PLC | 1,1 mld | 19,7 | 41,3 % | 80,5 % | +2,3 % | −26 % / +183 % |
| APN.LApplied Nutrition PLC | 763,6 mil | 36,2 | 41,2 % | 19,7 % | +24,2 % | +71 % / indisponibil |
| BAG.LA.G. Barr P.L.C. | 671,9 mil | 14,4 | 14,4 % | 10,8 % | +4,0 % | −7 % / +26 % |
| ASC.LAsos PLC | 494,5 mil | — | -81,3 % | -12,0 % | −14,7 % | +71 % / +8 % |
| ALFA.LAlfa Financial Software Holdings PLC | 486,8 mil | 16,3 | 61,5 % | 23,8 % | +15,3 % | −28 % / +10 % |
| AML.LAston Martin Lagonda Global Holdings PLC | 344,3 mil | — | -93,4 % | -39,2 % | −20,6 % | −45 % / −85 % |
| APTD.LAptitude Software Group PLC | 111,3 mil | 28,5 | 7,2 % | 6,2 % | −7,3 % | −30 % / −23 % |
| AMGO.LAmigo Holdings PLC | 9,9 mil | — | — | — | −81,9 % | +325 % / +844 % |
| ASBE.LAssociated British Engineering PLC | 605,3 mii | — | -19,1 % | — | indisponibil | indisponibil / indisponibil |
| AMIF.LAmicorp Fs (uk) PLC | 221,6 mii | 0,1 | 27,5 % | 9,1 % | +8,1 % | indisponibil / indisponibil |
| AAF.LAirtel Africa PLC | — | — | 24,1 % | 10,6 % | +29,5 % | −7 % / +164 % |
| AAL.LAnglo American PLC | — | — | -19,3 % | -20,2 % | +4,5 % | +30 % / +76 % |
| ACG.LAcg Metals Limited | — | — | -80,3 % | -32,0 % | +134,8 % | +60 % / +63 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru GDWN.L din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (GBP)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 84,31 Randament total -38 % · Pe an -38 % | 149,21 Randament total 8 % · Pe an 8 % | 224,97 Randament total 61 % · Pe an 61 % |
| 3 ani | 78,31 Randament total -35 % · Pe an -13 % | 156,28 Randament total 23 % · Pe an 7 % | 259,21 Randament total 98 % · Pe an 26 % |
| 5 ani | 72,74 Randament total -32 % · Pe an -7 % | 163,68 Randament total 39 % · Pe an 7 % | 298,67 Randament total 141 % · Pe an 19 % |
- P/E la ieșire± 39,07
- Marja netă± 27,35
- Creșterea anuală a veniturilor± 22,92
- Diluare anuală± 2,30
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Goodwin PLC este un grup industrial britanic cu divizii în inginerie mecanică, refractare și tehnologie, care deservește industriile energiei, apărării și sigurănței la incendiu. În exercițiul fiscal 2026 profitul din tranzacționare a crescut puternic, iar grupul pregătește vânzarea diviziei de inginerie mecanică, o schimbare care contează pentru investitori și pentru strategia viitoare.
SWOT
Puncte tari
- Diversificare pe trei divizii și pe mai multe regiuni geografice, care atenuează impactul unei scăderi într-un segment.
- Marjă brută și profit din tranzacționare în creștere puternică în exercițiul fiscal 2026.
- Investiții îndelungate în active productive și proprietate intelectuală, care reduc nevoia de capital viitor.
Puncte slabe
- Dependența de industriile legate de combustibili fosili, expusă riscului tranziției energetice.
- Consiliul este format în mare parte din directori executivi și nu respectă integral cerințele de diversitate ale listării.
- Consumul de gaz face ca reducerea emisiilor la nivelul țintei de neutralitate să depindă de sprijinul guvernamental.
Oportunități
- Vânzarea diviziei de inginerie mecanică ar putea genera distribuiri semnificative către acționari.
- Cererea crescută pentru agenți de stingere a incendiilor cu baterii litiu-ion, legată de electrificare.
- Proiecte viitoare majore care ar putea fi finanțate de clienți, fără investiții de capital semnificative.
Amenințări
- Taxele pe carbon și reglementările privind standardele de mediu ar putea crește costurile operaționale.
- Creșterea costurilor energiei în scenariile climatice mai stricte ar putea afecta marjele.
- Tensiunile comerciale internaționale și conflictele armate pot modifica cererea din diverse regiuni.
Riscuri
- Riscul de piațămediu
Cererea pentru produse poate varia din cauza acțiunilor concurenților, ciclurilor economice sau conflictelor comerciale internaționale.
- Riscul tehnologic și de produsmediu
Lansarea de produse noi poate genera pierderi, reclamații din partea clienților sau obsolescență, deși compania își propune să le controleze prin testare.
- Riscul lanțului de aprovizionaremediu
Defectarea unui furnizor important sau a unui echipament esențial poate perturba producția, mai ales în perioade de inflație ridicată.
- Riscul de reglementare și climăridicat
Taxele pe carbon și creșterea costurilor energiei ar putea afecta grupul pe termen lung, mai ales dacă neutralitatea nu va fi sprijinită de guvern.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Creșterea puternică a profitului și a marjei brute în exercițiul fiscal 2026, combinată cu o politică de dividende generoasă, ar putea susține încrederea investitorilor.
- Vânzarea diviziei de inginerie mecanică ar putea deschide calea unor distribuiri importante către acționari și ar putea simplifica profilul grupului.
- Investițiile făcute în trecut și cererea din aplicațiile de siguranță și electrificare ar putea sprijini creșterea viitoare fără cheltuieli de capital mari.
Ce ar strica teza
- Expunerea la industriile de petrol și gaze ar putea deveni o povară dacă tranziția energetică se accelerează.
- Dacă taxele pe carbon se extind, costurile operaționale ale operațiunilor intensive în gaz ar putea crește semnificativ.
- Finalizarea vânzării diviziei este incertă, iar dacă nu se realizează, planurile de dividende ar putea fi modificate.
De urmărit
- Finalizarea revizuirii strategice și a vânzării diviziei de inginerie mecanică2027
- Decizia consiliului privind un dividend interimaraprilie 2027
- Evoluția emisiilor de carbon și a planului de neutralitate după vânzarenext 10-K
- Aprobarea dividendului final de 330 de pence la adunarea generală7 octombrie 2026
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Grupul este organizat în trei divizii: Mechanical Engineering, care produce valve, pompe submersibile și elemente pentru propulsie navală și hull, Refractory Engineering, care vinde vermiculit și perlit pentru izolare și prevenirea incendiilor, și Technological Division, care cuprinde producția de rășini poliimidice, firma AVD Fire și furnizorul de internet Internet Central. Compania își vinde produsele în industriile petrolului, gazului natural lichefiat, minierit, nuclear, energie, apărare și radar. Conform raportului anual, profitul din tranzacționare a ajuns la 77.5 milioane lire în exercițiul fiscal 2026, iar marja brută a fost de 50.1%.
Structura de capital este relativ prudentă: gradul de îndatorare (excluzând considerentul amânat) a fost de 22% la 30 aprilie 2026, iar o parte din datorie a fost fixată prin swap de rată a dobânzii pe zece ani. Grupul a investit peste 200 de milioane lire în ultimii două decenii în fabrici și active intangibile, ceea ce, potrivit conducerii, îi permite să mențină profitabilitatea cu investiții de capital moderate în viitor.
Politica de dividende a fost revizuită: dividendul final propus pentru exercițiul fiscal 2026 este de 330 de pence pe acțiune, comparativ cu 280 de pence în anul anterior, iar în noiembrie 2025 s-a plătit un dividend interimar special de 532 de pence. Conducerea a precizat că, dacă vânzarea diviziei de inginerie mecanică nu se finalizează, consiliul ar putea decide un dividend interimar în aprilie 2027.
Segmente
Mechanical Engineering
Divizia produce valve pentru industriile petrolului, gazului natural lichefiat, chimic și al apei, elemente de propulsie navală și pompe submersibile pentru mining. Consiliul desfășoară o revizuire strategică a acestei divizii, care include posibila ei vânzare.
Refractory Engineering
Divizia vinde vermiculit și perlit pentru industria izolației și a prevenirii incendiilor, precum și consumabile refractare pentru turnătoria de precizie. Ea include și AVD Fire, cu agenți de stingere pentru incendii cu baterii litiu-ion.
Technological Division
Divizia include Duvelco, producător specializat de rășini poliimidice pentru piese destinate temperaturilor înalte, precum și furnizorul de internet Internet Central. Această divizie este orientată spre aplicații critice, în care puține polimeri pot fi utilizați.
Piața în context
Grupul își desfășoară activitatea în Regatul Unit, Europa, Statele Unite, zona Pacificului și restul lumii, ceea ce atenuează riscul de piață. Cererea pentru produsele sale depinde de ciclurile economice, de acțiunile concurenților și de tensiunile comerciale internaționale sau de conflicte armate.
Cifra de afaceri pe angajat a crescut la 216 de mii de lire în anul fiscal 2026, de la 175 de mii în anul anterior, ceea ce indică o îmbunătățire a productivității. Costul energiei și al cerințelor de carbon rămân însă factori care ar putea influența marjele.
Tendințe
- Tranziția energeticăvânt din față
Scăderea dependenței de combustibili fosili ar putea reduce cererea pentru valvele destinate industriei petroliere și gazelor, un risc identificat de companie în analiza climatică.
- Reglementări climatice și taxe pe carbonvânt din față
Mecanismul de ajustare la frontieră pentru carbon ar putea crește costurile operaționale, mai ales pentru operațiunile intensive în gaz, dacă taxele vor fi extinse.
- Electrificarea transportuluivânt din spate
Creșterea vânzărilor de vehicule electrice poate sprijini cererea pentru agenții de stingere a incendiilor cu baterii litiu-ion comercializați de AVD Fire.
- Strategie de dezinvestițiimixt
Vânzarea diviziei de inginerie mecanică ar putea simplifica grupul și ar putea genera o distribuire importantă către acționari, dar ar modifica profilul de risc al companiei.
Poziția concurențială
Concurența depinde de divizie: în inginerie mecanică, grupul concurează cu producători de valve și pompe industriale, iar în refractare cu furnizori de materiale de izolare. Sursele nu identifică explicit concurenții, astfel încât analiza rămâne generală.
Diversificarea geografică și pe divizii oferă o marjă de siguranță, dar poziția competitivă pe fiecare piață nu este detaliată în raportul anual, ceea ce limitează compararea directă cu concurenții.
- Producători de valve industriale
Concurenți pentru valvele destinate petrolului, gazului natural lichefiat și apei, citați indirect în raportul anual.
- Producători de pompe submersibile
Concurență pe segmentul de pompe pentru industria minieră și intervenții în caz de dezastre.
- Furnizori de materiale refractare
Concurență în vermiculit, perlit și consumabile pentru turnătorie de precizie.
- Producători de rășini poliimidice
Concurență pe piața polimerilor utilizați în aplicații la temperaturi înalte, unde Duvelco își propune să intre.
Știri și depuneri
Din presă
- Outspent and unknown , Democrat Vikki Goodwin gives Lt . Gov . Dan Patrick his toughest race yetSurge — GDELT DOC · 16 oct. 2026 · RO
- Goodwin’s Defense Boom Comes With a For Sale SignYahoo Finance — News · 28 aug. 2026 · EN
- British Engineering Firm Goodwin Starts Strategic ReviewBloomberg Markets · 07 aug. 2026 · EN
- A PhD pivot, a stint in VC and a rumoured Anthropic deal: why Europe is watching Walter GoodwinSifted (EU startups) · 12 mai 2026 · RO
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202602 sept. 2026
- Raportul anual 202602 sept. 2026
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2026-04-30 (ESEF) · SEC / Goodwin PLC · 30 apr. 2026
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.