olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
Gem Diamonds Limited GEMD.L
Regatul Unit · London Stock Exchange · Verticală: Companii listate din Regatul Unit
Gem Diamonds exploatează practic o singură mină, Letšeng din Lesotho, și vinde diamante brute cu prețuri ridicate pe unitate de carat. În 2025 veniturile au scăzut vizibil pe fondul presiunii din piața diamantelor, iar refinanțarea facilităților de credit, scadente în decembrie 2026, este în prezent un subiect central pentru companie. Veniturile totale au fost de 98.4 milioane USD, iar EBITDA subiacent de doar 3.9 milioane USD.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Gem Diamonds Limited (GEMD.L) costa 0,10 GBP (−20,00 % într-o zi), cu beta 0,54, interval pe 52 de săptămâni 0,03–0,15 GBP.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 44,5
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 0,07 – 0,15
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,34 · lățimea benzii 66,6 %
- SMA 50 / 200
- 0,10 / 0,05
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- 0,01 / 0,01
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −6,7 % | −0,6 % | −6,0 pp | — |
| 3 luni | +192,5 % | −4,2 % | +196,7 pp | — |
| 6 luni | +156,5 % | +4,3 % | +152,2 pp | — |
| De la început de an | +229,4 % | +7,5 % | +221,9 pp | — |
| 1 an | +186,1 % | +9,9 % | +176,2 pp | +5,8 % |
| 3 ani | −12,5 % | +49,8 % | −62,3 pp | +26,3 % |
| 5 ani | −81,9 % | +42,8 % | −124,7 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
prețul (USD) și raportarea sunt în monede diferite
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Venituri | 140,3 mil | 154,2 mil | indisponibil |
| Venituri an/an | indisponibil | +9,9 % | indisponibil |
| Profit net | -2,1 mil | 2,9 mil | -104,0 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil | −3.693,0 % |
| EPS diluat | 1,50 | 2,00 | -74,40 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | +33,3 % | −3.820,0 % |
| netă % | -1,5 % | 1,9 % | indisponibil |
| Flux de numerar liber | 15,0 mil | 45,4 mil | 1,9 mil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 3,8 mil USD
- Datorie financiară
- 6,2 mil USD
- Datorie netă
- 2,5 mil USD
- Capitaluri proprii
- 178,6 mil USD
- Active totale
- 279,8 mil USD
- Datorie / capitaluri
- 0,03x
- Lichiditate curentă
- 2,34x
- ROE
- -51,8 %
- ROA
- -33,1 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 140,3 mil | 154,2 mil | — | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 109,1 mil | 111,4 mil | 94,7 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Profit brut | 31,2 mil | 42,8 mil | 3,7 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Profit operațional | 10,4 mil | 18,8 mil | -87,4 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 5,3 mil | 7,2 mil | 5,8 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 5,7 mil | 12,4 mil | -92,1 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Impozit pe profit | -4,1 mil | -3,4 mil | -19,5 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Profit net | -2,1 mil | 2,9 mil | -104,0 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| EPS diluat | 1,50 | 2,00 | -74,40 | esef· 29 apr. 2026verificat |
Bilanț · USD
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 16,5 mil | 12,9 mil | 3,8 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Active curente | 62,4 mil | 53,6 mil | 60,8 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 298,6 mil | 269,9 mil | 211,3 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Active totale | 387,5 mil | 349,1 mil | 279,8 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 23,4 mil | 11,7 mil | 5,7 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 5,2 mil | 16,6 mil | 6,2 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Datorii curente | 59,8 mil | 25,4 mil | 26,0 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Datorii totale | 161,7 mil | 126,2 mil | 101,3 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Capital propriu | 225,8 mil | 222,9 mil | 178,6 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 35,0 mil | 51,2 mil | 6,3 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 20,0 mil | 5,8 mil | 4,4 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 15,0 mil ≈ | 45,4 mil ≈ | 1,9 mil ≈ | esef· 29 apr. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -57,1 mil | -27,6 mil | — | esef· 29 apr. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 28,0 mil | -26,7 mil | -2,3 mil | esef· 29 apr. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 4 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %
- metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: indisponibil
Prețul și raportarea sunt în monede diferite; indicatorii de piață sunt indisponibili.
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
27 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | -36,0 % | 0 (față de colegi) | 38 % |
| Marja netă · Calitate | -67,4 % | 11 (față de colegi) | 23 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | -15,1x | 0 (pe interval fix) | 23 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 2,3x | 100 (pe interval fix) | 15 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie40/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate4/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
GEM DIAMONDS LIMITED (GEMD.L). Ultimul exercițiu complet: 2024; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 154,2 mil USD în 2024; creștere an/an 9,9 %; marjă netă -67,4 %; ROE -82,4 %.
Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Lichiditatea curentă: 2,3x
Ce o infirmă
- ROIC: -36,0 %
- Marja netă: -67,4 %
- Acoperirea dobânzilor: -15,1x
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Regatul Unit · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| BATS.LBritish American Tobacco P.L.C. | 104,3 mld | 13,5 | 16,5 % | 30,3 % | −1,0 % | +7 % / +88 % |
| ABF.LAssociated British Foods PLC | 14,7 mld | 14,3 | 9,2 % | 5,3 % | −3,1 % | −5 % / −15 % |
| 0EV1.LCarnival PLC | 5,5 mld | 4,1 | 46,7 % | 13,4 % | +6,4 % | indisponibil / indisponibil |
| BAB.LBabcock International Group PLC | 5,1 mld | 24,7 | 34,7 % | 4,1 % | +7,2 % | −10 % / +158 % |
| AUTO.LAutotrader Group PLC | 4,8 mld | 16,4 | 60,2 % | 47,1 % | +3,9 % | −13 % / −23 % |
| BBY.LBalfour Beatty PLC | 4,2 mld | 16,3 | 23,2 % | 2,8 % | +15,2 % | +20 % / +160 % |
| ABDN.LAberdeen Group PLC | 4,1 mld | 10,8 | 8,0 % | 28,9 % | −2,1 % | +11 % / +41 % |
| BKG.LThe Berkeley Group Holdings PLC | 3,6 mld | 11,3 | 8,8 % | 13,4 % | −4,2 % | −0 % / −22 % |
| BME.LB&M European Value Retail PLC | 2,9 mld | 17,4 | 21,2 % | 2,8 % | +3,7 % | +68 % / −51 % |
| AJB.LAj Bell PLC | 2,4 mld | 22,8 | 49,9 % | 33,1 % | +18,0 % | +8 % / +128 % |
| ASHM.LAshmore Group PLC | 1,4 mld | 13,9 | 13,1 % | 71,6 % | −0,1 % | +28 % / +18 % |
| BCG.LBaltic Classifieds Group PLC | 1,2 mld | 23,2 | 15,8 % | 57,6 % | +6,9 % | −99 % / −99 % |
| APN.LApplied Nutrition PLC | 763,6 mil | 36,2 | 41,2 % | 19,7 % | +24,2 % | +71 % / indisponibil |
| BAG.LA.G. Barr P.L.C. | 671,9 mil | 14,4 | 14,4 % | 10,8 % | +4,0 % | −7 % / +26 % |
| ASC.LAsos PLC | 494,5 mil | — | -81,3 % | -12,0 % | −14,7 % | +71 % / +8 % |
| ALFA.LAlfa Financial Software Holdings PLC | 486,8 mil | 16,3 | 61,5 % | 23,8 % | +15,3 % | −28 % / +10 % |
| AML.LAston Martin Lagonda Global Holdings PLC | 344,3 mil | — | -93,4 % | -39,2 % | −20,6 % | −45 % / −85 % |
| APTD.LAptitude Software Group PLC | 111,3 mil | 28,5 | 7,2 % | 6,2 % | −7,3 % | −30 % / −23 % |
| AMGO.LAmigo Holdings PLC | 9,9 mil | — | — | — | −81,9 % | +325 % / +844 % |
| ASBE.LAssociated British Engineering PLC | 605,3 mii | — | -19,1 % | — | indisponibil | indisponibil / indisponibil |
| AMIF.LAmicorp Fs (uk) PLC | 221,6 mii | 0,1 | 27,5 % | 9,1 % | +8,1 % | indisponibil / indisponibil |
| AAF.LAirtel Africa PLC | — | — | 24,1 % | 10,6 % | +29,5 % | −7 % / +164 % |
| AAL.LAnglo American PLC | — | — | -19,3 % | -20,2 % | +4,5 % | +30 % / +76 % |
| ACG.LAcg Metals Limited | — | — | -80,3 % | -32,0 % | +134,8 % | +60 % / +63 % |
| AEP.LAnglo-Eastern Plantations PLC | — | — | 16,1 % | 19,5 % | +25,0 % | +5 % / +113 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru GEMD.L din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Gem Diamonds exploatează practic o singură mină, Letšeng din Lesotho, și vinde diamante brute cu prețuri ridicate pe unitate de carat. În 2025 veniturile au scăzut vizibil pe fondul presiunii din piața diamantelor, iar refinanțarea facilităților de credit, scadente în decembrie 2026, este în prezent un subiect central pentru companie. Veniturile totale au fost de 98.4 milioane USD, iar EBITDA subiacent de doar 3.9 milioane USD.
SWOT
Puncte tari
- Compania operează o mină mare cu diamante de calitate ridicată și are un prețul mediu pe carat ridicat în comparație cu piața generală, ceea ce susține valoarea vânzărilor.
- Structura de costuri a fost redusă prin programul BR și prin insourcing, ceea ce îmbunătățește capacitatea companiei de a rezista unei perioade slabe a pieței.
- Relațiile îndelungate cu finanțatorii și istoricul de refinanțări reușite sunt considerate de conducere un sprijin pentru planurile de finanțare.
Puncte slabe
- Dependența de o singură mină face ca veniturile, profiturile și fluxurile de numerar să depindă de un singur activ cu durată de viață finită.
- Generarea de numerar este variabilă și marginală, ceea ce limitează capacitatea companiei de a finanța investiții și de a-și reduce datoria.
- Resursele de minereu de grad scăzut fac operațiunea sensibilă la variațiile din rezerve, ceea ce poate afecta planificarea minieră.
Oportunități
- O revenire a prețurilor brute ar putea îmbunătăți semnificativ veniturile și fluxurile de numerar, mai ales dacă cererea pentru diamante de calitate superioară crește.
- Parteneriatele pentru diamante lustruite și vânzările prin canale variate ar putea aduce venituri suplimentare.
- Conducerea evaluează fuziuni și achiziții, iar eficientizarea operațiunilor existente ar putea debloca valoare suplimentară.
Amenințări
- Presiunea pe prețurile diamantelor brute, provocată de incertitudinea economică, tarife și diamantele sintetice, ar putea prelungi slăbiciunea veniturilor.
- Neîndeplinirea refinanțării facilităților scadente la sfârșitul anului 2026 ar putea afecta capacitatea companiei de a continua operațiunile.
- Riscurile legate de țară, de reglementări și de furnizarea energiei ar putea perturba producția sau crește costurile.
Riscuri
- Prețul și cererea diamantelorridicat
Factori aflați în afara controlului companiei pot afecta prețul și cererea diamantelor, iar incertitudinea pe termen scurt din sector poate reduce prețurile brute.
- Refinanțarea facilitățilorridicat
Facilitățile de datorie scadente la sfârșitul anului 2026 trebuie refinanțate pentru a susține ipoteza continuității activității, iar negocierile cu finanțatorii sunt planificate să înceapă în trimestrul al doilea 2026.
- Variabilitatea numeraruluimediu
Resursele financiare marginale și fluxurile de numerar variabile ar putea limita capacitatea companiei de a opera, de a plăti datoria și de a finanța proiecte.
- Rezerve și resursemediu
Variațiile neașteptate în volum, tonaj, grad sau preț ar putea afecta planificarea minieră și stabilitatea financiară pe termen scurt și mediu.
- Sănătate și siguranțămediu
Un incident major de sănătate sau siguranță ar putea afecta angajații, licența de operare și conformitatea cu contractul de concesiune.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă piața diamantelor brute se redresează, veniturile unei mine cu prețuri ridicate pe carat ar putea crește rapid, având în vedere structura de costuri redusă.
- Conducerea consideră că cererea pe termen mediu și lung ar putea depăși oferta, ceea ce ar sprijini diamantele de calitate superioară.
- Relațiile cu finanțatorii și istoricul refinanțărilor ar putea facilita menținerea accesului la capital.
Ce ar strica teza
- Dacă prețurile brute rămân sub presiune, veniturile și EBITDA-ul ar putea rămâne reduse, cu marje subțiri.
- Dependența de o singură mină cu durată de viață finită expune compania la riscuri concentrate și la incertitudinea privind rezervele.
- Dacă refinanțarea nu reușește la timp, compania ar putea întâmpina dificultăți în finanțarea operațiunilor și a investițiilor.
De urmărit
- Negocierea refinanțării facilităților de credit2026
- Evoluția prețului mediu pe carat la vânzările de diamante bruteQ1 2027
- Poziția netă de datorie și disponibilitatea facilităților nefolositenext 10-K
- Efectul programului BR asupra costurilor operaționale2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Gem Diamonds Limited este un grup minier care își concentrează activitatea pe mina Letšeng din Lesotho, unde extrage și vinde diamante brute de calitate superioară. Compania este listată la Londra și raportează în dolari americani. Conform raportului anual, mina are un finit life, iar veniturile, profiturile și fluxurile de numerar depind aproape în exclusivitate de această operațiune 1.
Structura de venituri este simplă: vânzările de diamante brute reprezintă aproape toată cifra de afaceri, completate de venituri marginale din parteneriate și vânzări de diamante lustruite. În 2025, un număr mai mic de carate a fost vândut, iar mixul de minereu a inclus mai mult material de calitate inferioară din Main Pipe 1.
Cheltuielile principale includ costurile directe de operare, energia (motorină și electricitate) și royaltiile plătite guvernului din Lesotho. Compania a reorganizat costurile prin programul BR, cu scopul de a conserva numerarul și de a proteja bilanțul 1.
Segmente
Letšeng (diamante brute)
Operațiunea Letšeng generează aproape toate veniturile grupului din vânzarea de diamante brute. În 2025 au fost vândute mai puține carate decât în anul anterior, iar prețul mediu pe carat a scăzut, ceea ce a redus semnificativ veniturile 1.
Vânzări și marketing
Activitatea de vânzare și marketing a diamantelor se desfășoară din Belgia și generează costuri de comercializare incluse în royalties și costuri de vânzare. Veniturile suplimentare din marjele parteneriatelor și din diamantele lustruite sunt mici în comparație cu vânzările de brut 1.
Piața în context
Prețurile diamantelor brute au rămas sub presiune pe parcursul anului 2025, din cauza incertitudinii economice globale, a tensiunilor geopolitice, a tarifelor americane și a impactului diamantelor sintetice asupra categoriilor mai mici. Conducerea spune că cererea pe termen mediu și lung ar putea depăși oferta, dar consideră că incertitudinea pe termen scurt rămâne ridicată 1.
Pentru modelarea viabilității, consiliul a adoptat ipoteze conservatoare, fără creștere reală a prețurilor, ceea ce arată că performanța companiei depinde în mare măsură de revenirea pieței. Conducerea afirmă că structura de costuri redusă o pregătește pentru o eventuală redresare 1.
Poziția concurențială
Sursa analizată nu identifică concurenți direcți. Compania operează ca un producător de diamante brute cu o singură mină mare, iar prețul său depinde de condițiile generale ale pieței de diamante, nu de poziția față de alți producători din sursă.
Prețurile pe care compania le poate obține depind de calitatea pietrelor și de canalele de vânzare, inclusiv licitațiile. Flexibilitatea în procesul de vânzare și parteneriatele pentru diamante lustruite sunt utilizate ca instrumente de adaptare la concurență.
- Producători de diamante brute
Sursa nu numește concurenți specifici; concurența vine din alți producători de diamante brute care vând pe aceleași piețe.
- Diamante sintetice
Diamantele sintetice sunt menționate ca factor care afectează categoriile mai mici de diamante, nu ca un concurent cu ticker.
- Alte operațiuni miniere din Africa
Riscurile legate de țară și de mediul de afaceri din Africa sunt menționate în raport, fără a fi asociate unor companii concurente.
- Cumpărătorii de diamante
Cumpărătorii și canalele de vânzare influențează prețul obținut, iar compania folosește licitații și parteneriate pentru a-și adapta vânzările.
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202529 apr. 2026
- Raportul anual 202407 mai 2025
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / Gem Diamonds Limited · 31 dec. 2025
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.