olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

Genuit Group plc GEN.L

Regatul Unit · London Stock Exchange · ISIN GB00BKRC5K31 · Verticală: Companii listate din Regatul Unit

2,70GBP−1,82 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Genuit Group plc este un producător britanic de sisteme și produse din polimeri pentru infrastructura clădirilor și a apelor, cu accent pe soluții sustenabile și reciclate. În 2025 a crescut datoria netă la £208.1m, după achiziții semnificative, iar compania își propune să reducă îndatorarea pe fondul unei conversii de numerar stabile.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Genuit Group plc (GEN.L) costa 2,70 GBP (−1,82 % într-o zi), cu capitalizare 670,1 mil GBP, P/E 15,2 pe un EPS diluat de 0,18 GBP în ultimele 12 luni, randament al dividendului 4,67 %, beta 1,07, interval pe 52 de săptămâni 2,43–3,81 GBP.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
670,1 mil GBP
acțiuni la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
15,2
EPS diluat TTM 0,18 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
6,60 %
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
4,67 %
DPS 12 luni 0,13
Beta (2 ani)
1,07
Volatilitate (1 an) 43 %
Interval 52 săpt.
2,433,81

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
49,4
neutru
Bollinger (20, 2)
2,45 – 2,97
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,47 · lățimea benzii 19,2 %
SMA 50 / 200
2,71 / 2,87
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-0,02 / -0,02
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună−5,7 %+0,4 %−6,1 pp—
3 luni−10,8 %−3,3 %−7,5 pp—
6 luni+3,1 %+4,0 %−0,9 pp—
De la început de an−17,5 %+8,1 %−25,6 pp—
1 an−25,1 %+10,7 %−35,8 pp+5,8 %
3 ani−2,4 %+50,1 %−52,5 pp+26,3 %
5 ani−58,7 %+43,6 %−102,4 pp—
Scădere maximă (1 an)
−36,2 %
20 feb. 2026 → 01 iun. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−62,5 %
08 nov. 2021 → 01 iun. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
−16,2 %
EURO STOXX 50 +7,5 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 0 din propriul istoric de 3 trimestre (min 18,4, mediană 26,2, max 29,3; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu202320242025
Venituri586,5 mil561,3 mil602,1 mil
Venituri an/anindisponibil−4,3 %+7,3 %
Profit net38,5 mil33,5 mil45,2 mil
Profit net an/anindisponibil−13,0 %+34,9 %
EPS diluat0,150,130,18
EPS diluat an/anindisponibil−13,6 %+33,8 %
netă %6,6 %6,0 %7,5 %
Flux de numerar liber64,8 mil79,5 mil75,5 mil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
44,8 mil GBP
Datorie financiară
224,1 mil GBP
Datorie netă
179,3 mil GBP
Capitaluri proprii
662,9 mil GBP
Active totale
1,1 mld GBP
Datorie / capitaluri
0,34x
Lichiditate curentă
1,54x
ROE
6,9 %
ROA
4,3 %
Marja FCF
12,5 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (GBP)

Marje

Cont de profit și pierdere · GBP

Venituri
2023
586,5 mil
2024
561,3 mil
2025
602,1 mil

esef· 29 apr. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
340,7 mil
2024
310,5 mil
2025
337,0 mil

esef· 29 apr. 2026verificat

Profit brut
2023
245,8 mil
2024
250,8 mil
2025
265,1 mil

esef· 29 apr. 2026verificat

Profit operațional
2023
62,0 mil
2024
59,2 mil
2025
69,7 mil

esef· 29 apr. 2026verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
13,6 mil
2024
12,9 mil
2025
12,4 mil

esef· 29 apr. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
48,4 mil
2024
46,3 mil
2025
58,2 mil

esef· 29 apr. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
9,9 mil
2024
12,8 mil
2025
13,0 mil

esef· 29 apr. 2026verificat

Profit net
2023
38,5 mil
2024
33,5 mil
2025
45,2 mil

esef· 29 apr. 2026verificat

EPS diluat
2023
0,15
2024
0,13
2025
0,18

esef· 29 apr. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
0,12
2024
0,12
2025
0,13

esef· 29 apr. 2026derivat

Bilanț · GBP

Numerar
2023
17,0 mil
2024
43,6 mil
2025
44,8 mil

esef· 29 apr. 2026verificat

Creanțe
2023
73,9 mil
2024
81,8 mil
2025
89,0 mil

esef· 29 apr. 2026verificat

Stocuri
2023
69,2 mil
2024
73,5 mil
2025
69,6 mil

esef· 29 apr. 2026verificat

Active curente
2023
182,7 mil
2024
202,1 mil
2025
208,1 mil

esef· 29 apr. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
176,4 mil
2024
183,7 mil
2025
191,4 mil

esef· 29 apr. 2026verificat

Active totale
2023
978,8 mil
2024
993,0 mil
2025
1,1 mld

esef· 29 apr. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
114,8 mil
2024
128,2 mil
2025
124,8 mil

esef· 29 apr. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
142,9 mil
2024
145,2 mil
2025
224,1 mil

esef· 29 apr. 2026verificat

Datorii curente
2023
130,8 mil
2024
135,6 mil
2025
134,9 mil

esef· 29 apr. 2026verificat

Datorii totale
2023
342,2 mil
2024
350,0 mil
2025
438,7 mil

esef· 29 apr. 2026verificat

Capital propriu
2023
636,6 mil
2024
643,0 mil
2025
662,9 mil

esef· 29 apr. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2023
248,4 mil
2024
248,1 mil
2025
248,4 mil

esef· 29 apr. 2026derivat

Fluxuri de numerar · GBP

Flux de numerar operațional
2023
97,6 mil
2024
105,1 mil
2025
103,1 mil

esef· 29 apr. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
32,8 mil
2024
25,6 mil
2025
27,6 mil

esef· 29 apr. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
64,8 mil ≈
2024
79,5 mil ≈
2025
75,5 mil ≈

esef· 29 apr. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-28,5 mil
2024
-27,9 mil
2025
-133,2 mil

esef· 29 apr. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-102,1 mil
2024
-50,6 mil
2025
31,2 mil

esef· 29 apr. 2026verificat

Dividende plătite
2023
30,5 mil
2024
30,8 mil
2025
31,3 mil

esef· 29 apr. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
7,3 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
17,7 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
34,9 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
33,8 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
-5,0 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
44,0 %
calculat olivLawFY 2025
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
11,6 %
calculat olivLawFY 2025
Marja netă
7,5 %
calculat olivLawFY 2025
Marja FCF
12,5 %
calculat olivLawFY 2025

Randamente

ROE
6,9 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROA
4,3 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROIC
6,8 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROCE
7,2 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Rata de distribuire (EPS)
70,8 %
calculat olivLawFY 2025
Rata de distribuire (FCF)
41,5 %
calculat olivLawFY 2025

Bilanț și datorie

Datoria netă
179,3 mil GBP
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
0,3x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Acoperirea dobânzilor
5,6x
calculat olivLawFY 2025

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,5x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea rapidă
1,0x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea imediată
0,3x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025

Numerar

Fluxul de numerar operațional
103,1 mil GBP
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
27,6 mil GBP
calculat olivLawFY 2025
Fluxul de numerar liber
75,5 mil GBP
calculat olivLawFY 2025
Conversia profitului în FCF
167,0 %
calculat olivLawFY 2025
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
52 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Zile de stoc (DIO)
77 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Zile de plată (DPO)
137 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Ciclul de conversie a numerarului
-8 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
670,1 mil GBP
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Valoarea întreprinderii (EV)
849,4 mil GBP
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Capitalizare / profit net TTM
14,8x
calculat olivLawFY 2025
P/E (TTM)
15,2x
calculat olivLawFY 2025
Randamentul profitului
6,6 %
calculat olivLawFY 2025
P/B
1,0x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/S
1,1x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
12,2x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/Venit
1,4x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
P/FCF
8,9x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Randament FCF
11,3 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Randamentul dividendului
4,7 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul distribuirilor către acționari
4,7 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neutru

Scor: 64 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

2,70 GBP

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 670,1 mil GBP

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
670,1 mil GBP
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
15,2x
calculat olivLawFY 2025
P/B
1,0x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
6,9 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Marja netă
7,5 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
7,3 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
4,7 %
calculat olivLawFY 2025

Acoperire și prospețime

28/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2025
Sursă: esefpublicat 29 apr. 2026
verificat 83derivat 6

Scorul pe grupe

  • Bilanț și datorie63
  • Evaluare72
  • Calitate50
  • Randamente80

Interval de valoare estimat

indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

    Ipoteze (ilustrative, editoriale)

    Rata fără risc
    6,5 %
    Prima de risc a pieței
    6,0 %
    Beta (implicit)
    1,00
    Costul capitalului propriu
    12,5 %
    Creștere terminală
    3,0 %

    Scorul pe factori

    Profil neutru · Scor 64/100

    FactorValoareScorPondere folosită
    ROIC · Calitate6,8 %25 (față de colegi)17 %
    Marja netă · Calitate7,5 %43 (față de colegi)10 %
    Conversia profitului în FCF · Calitate167,0 %100 (pe interval fix)10 %
    CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
    Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie5,6x63 (pe interval fix)10 %
    Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,5x62 (pe interval fix)7 %
    P/E (TTM) · Evaluare15,2x50 (față de colegi)17 %
    EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randament FCF · Evaluare11,3 %100 (pe interval fix)13 %
    Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente4,7 %67 (pe interval fix)10 %
    Rata de distribuire (FCF) · Randamente41,5 %100 (pe interval fix)7 %

    Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

    Grupele scorului

    • Bilanț și datorie63/100 · 2/3 factori cu valoare
    • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
    • Calitate50/100 · 3/3 factori cu valoare
    • Randamente80/100 · 2/2 factori cu valoare
    • Evaluare72/100 · 2/3 factori cu valoare

    O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

    Memo

    Genuit Group plc (GEN.L). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.

    Cifre calculate din situațiile financiare: venit 602,1 mil GBP în 2025; creștere an/an 7,3 %; marjă netă 7,5 %; ROE 6,9 %.

    Intervalul de valoare estimat este 2,01–3,10 GBP pe acțiune (mediana a 3 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 2,57 GBP, prețul de 2,70 GBP lasă un potențial de -4,8 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -5,1 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

    Scor olivLaw 64/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: growth. Nu este o recomandare de investiții.

    Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

    Ce susține teza

    • Conversia profitului în FCF: 167,0 %
    • Randament FCF: 11,3 %
    • Rata de distribuire (FCF): 41,5 %

    Ce o infirmă

    • ROIC: 6,8 %
    • Metodele de evaluare diverg

    Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA.

    Față de mediana verticalei

    Companii listate din Regatul Unit · aceeași țară · comparată cu 39 firme

    Multipli și rentabilitate față de mediană

    P/E
    15,2x
    mediana verticalei 15,3x
    la mediană
    EV/EBITDA
    —
    mediana verticalei —
    P/S
    1,1x
    mediana verticalei 1,5x
    sub mediană (−27,6 %)
    P/B
    1,0x
    mediana verticalei 2,2x
    sub mediană (−53,2 %)
    ROE
    6,9 %
    mediana verticalei 14,4 %
    sub mediană (−51,8 %)
    Marja netă
    7,5 %
    mediana verticalei 10,8 %
    sub mediană (−30,3 %)
    Marja EBIT
    11,6 %
    mediana verticalei 22,9 %
    sub mediană (−49,6 %)
    Venituri an/an
    7,3 %
    mediana verticalei 7,9 %
    sub mediană (−7,8 %)
    Datorie netă/EBITDA
    —
    mediana verticalei —
    Randament dividend
    4,7 %
    mediana verticalei 2,9 %
    peste mediană (+63,4 %)

    Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

    Firmele verticalei

    CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
    BATS.LBritish American Tobacco P.L.C.104,3 mld13,516,5 %30,3 %−1,0 %+7 % / +88 %
    ABF.LAssociated British Foods PLC14,7 mld14,39,2 %5,3 %−3,1 %−5 % / −15 %
    0EV1.LCarnival PLC5,5 mld4,146,7 %13,4 %+6,4 %indisponibil / indisponibil
    BAB.LBabcock International Group PLC5,1 mld24,734,7 %4,1 %+7,2 %−10 % / +158 %
    AUTO.LAutotrader Group PLC4,8 mld16,460,2 %47,1 %+3,9 %−13 % / −23 %
    BBY.LBalfour Beatty PLC4,2 mld16,323,2 %2,8 %+15,2 %+20 % / +160 %
    ABDN.LAberdeen Group PLC4,1 mld10,88,0 %28,9 %−2,1 %+11 % / +41 %
    BKG.LThe Berkeley Group Holdings PLC3,6 mld11,38,8 %13,4 %−4,2 %−0 % / −22 %
    BME.LB&M European Value Retail PLC2,9 mld17,421,2 %2,8 %+3,7 %+68 % / −51 %
    AJB.LAj Bell PLC2,4 mld22,849,9 %33,1 %+18,0 %+8 % / +128 %
    ASHM.LAshmore Group PLC1,4 mld13,913,1 %71,6 %−0,1 %+28 % / +18 %
    BCG.LBaltic Classifieds Group PLC1,2 mld23,215,8 %57,6 %+6,9 %−99 % / −99 %
    APN.LApplied Nutrition PLC763,6 mil36,241,2 %19,7 %+24,2 %+71 % / indisponibil
    BAG.LA.G. Barr P.L.C.671,9 mil14,414,4 %10,8 %+4,0 %−7 % / +26 %
    GEN.LGenuit Group plc670,1 mil15,26,9 %7,5 %+7,3 %−18 % / −17 %
    ASC.LAsos PLC494,5 mil—-81,3 %-12,0 %−14,7 %+71 % / +8 %
    ALFA.LAlfa Financial Software Holdings PLC486,8 mil16,361,5 %23,8 %+15,3 %−28 % / +10 %
    AML.LAston Martin Lagonda Global Holdings PLC344,3 mil—-93,4 %-39,2 %−20,6 %−45 % / −85 %
    APTD.LAptitude Software Group PLC111,3 mil28,57,2 %6,2 %−7,3 %−30 % / −23 %
    AMGO.LAmigo Holdings PLC9,9 mil———−81,9 %+325 % / +844 %
    ASBE.LAssociated British Engineering PLC605,3 mii—-19,1 %—indisponibilindisponibil / indisponibil
    AMIF.LAmicorp Fs (uk) PLC221,6 mii0,127,5 %9,1 %+8,1 %indisponibil / indisponibil
    AAF.LAirtel Africa PLC——24,1 %10,6 %+29,5 %−7 % / +164 %
    AAL.LAnglo American PLC——-19,3 %-20,2 %+4,5 %+30 % / +76 %
    ACG.LAcg Metals Limited——-80,3 %-32,0 %+134,8 %+60 % / +63 %

    Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru GEN.L din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

    Prognoza motorului olivLaw

    Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

    Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

    Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

    Scenarii ilustrative

    Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

    Pesimist
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    De bază
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    Optimist
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    Nimic nu se salvează.

    Preț estimat (GBP)

    Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
    1 ani
    1,68
    Randament total -34 % · Pe an -34 %
    2,96
    Randament total 15 % · Pe an 15 %
    4,45
    Randament total 71 % · Pe an 71 %
    3 ani
    1,72
    Randament total -25 % · Pe an -9 %
    3,40
    Randament total 43 % · Pe an 13 %
    5,61
    Randament total 129 % · Pe an 32 %
    5 ani
    1,76
    Randament total -15 % · Pe an -3 %
    3,92
    Randament total 75 % · Pe an 12 %
    7,07
    Randament total 202 % · Pe an 25 %
    Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
    • P/E la ieșire± 0,85
    • Marja netă± 0,60
    • Creșterea anuală a veniturilor± 0,48
    • Diluare anuală± 0,05

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Pe scurt

    Genuit Group plc este un producător britanic de sisteme și produse din polimeri pentru infrastructura clădirilor și a apelor, cu accent pe soluții sustenabile și reciclate. În 2025 a crescut datoria netă la £208.1m, după achiziții semnificative, iar compania își propune să reducă îndatorarea pe fondul unei conversii de numerar stabile.

    SWOT

    Puncte tari

    • Grupul are o poziție financiară solidă cu un nivel ridicat de conversie a numerarului și acoperirea covenanturilor financiare cu marje confortabile.
    • Compania folosește o pondere importantă de polimeri reciclați și a redus semnificativ emisiile de domeniul 1 și 2, ceea ce o diferențiază prin sustenabilitate.
    • Portofoliul include produse legate de tranziția energetică și de gestionarea apei, care răspund unor nevoi structurale ale clădirilor.

    Puncte slabe

    • Datoria netă a crescut considerabil în 2025, iar achizițiile au consumat o parte mare din fluxul de numerar disponibil.
    • Ponderea polimerilor reciclați a scăzut în 2025, parțial din cauza unei probleme de procesare a utilajelor, ceea ce arată sensibilitatea operațiunilor.
    • Dependența de plata dobânzilor și de facilitățile bancare reînnoite poate limita flexibilitatea financiară în perioade dificile.

    Oportunități

    • Cererea pentru infrastructură rezistentă la ploi intense și pentru încălzire cu emisii reduse ar putea crește volumele pe termen lung.
    • Noile produse lansate în ultimii ani pot contribui la creșterea ponderii veniturilor din produse inovatoare, dacă ritmul de dezvoltare se menține.
    • Dacă standardele de reciclare și de raportare favorizează materialele reciclate, poziția grupului în economia circulară ar putea deveni un avantaj comercial.

    Amenințări

    • Creșterea costurilor de finanțare sau o întârziere a investițiilor în construcții ar putea afecta cererea și marjele.
    • Limitele impuse de standardele pentru materialele reciclate ar putea restricționa creșterea produselor cu conținut reciclat.
    • Concurența din partea materialelor tradiționale și a altor producători de polimeri ar putea pune presiune asupra prețurilor.

    Riscuri

    • Îndatorare crescutăridicat

      Datoria netă a crescut în 2025 și se află la un nivel mai ridicat decât în anul precedent. Dacă nu se reduce, poate limita capacitatea de a finanța noi investiții.

    • Achiziții și integraremediu

      Achizițiile recente au consumat o sumă semnificativă de numerar. Eșecul integrării poate duce la costuri neprevăzute și la întârzierea beneficiilor estimate.

    • Ținte de reciclaremediu

      Ponderea polimerilor reciclați a scăzut în 2025, iar atingerea țintelor depinde de standardele de reciclare și de inovație. Dacă aceste ținte nu sunt atinse, credibilitatea strategiei de sustenabilitate poate fi afectată.

    • Dependența de condiții de piațămediu

      Cererea din construcții poate fi sensibilă la ciclurile economice și la politicile publice. O scădere a activității ar putea reduce volumele și conversia de numerar.

    • Reglementare și raportarescăzut

      Schimbările din standardele de raportare și de reciclare pot crea costuri suplimentare de conformare. Întârzierile sau neconformitățile ar putea avea consecințe financiare.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă conversia de numerar rămâne ridicată și datoria se reduce, grupul ar putea finanța investițiile fără a depinde excesiv de noi împrumuturi.
    • Poziția în sustenabilitate și în economia circulară ar putea deveni un avantaj pe măsură ce clienții și reglementările favorizează produsele cu emisii reduse.
    • Creșterea cererii pentru infrastructură rezistentă la schimbările climatice ar putea sprijini volumele pe termen mediu și lung.

    Ce ar strica teza

    • Creșterea datoriei și a dobânzilor ar putea limita flexibilitatea financiară dacă costurile de finanțare rămân ridicate.
    • Scăderea ponderii polimerilor reciclați arată că atingerea țintelor de sustenabilitate poate fi mai dificilă decât se estima.
    • Dacă activitatea din construcții încetinește, volumele și marjele ar putea fi afectate, iar investițiile ar putea deveni mai greu de justificat.

    De urmărit

    • Evoluția datoriei nete și a raportului dintre datorie și EBITDA2026
    • Conversia de numerar înainte de capex, față de ținta de peste 90% anunțată pentru 20262026
    • Ponderea polimerilor reciclați și progresul față de noile ținte de sustenabilitate2026-2030
    • Contribuția achizițiilor din 2025 la veniturile și marjele grupuluinext 10-K

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Afacerea

    Genuit Group își descrie activitatea ca fiind dedicată creării unui mediu construit mai sustenabil, oferind clienților soluțiile necesare pentru a proteja infrastructura, clădirile și comunitățile de condiții climatice tot mai extreme. Grupul își propune să fie furnizorul cu cea mai mică amprentă de carbon pentru clienții săi, reducând emisiile proprii și din lanțul de aprovizionare. Potrivit raportului anual pentru 2025, o parte importantă a producției se bazează pe polimeri reciclați, iar compania urmărește o economie circulară. Compania a investit în capacități de producție țintite și în proiecte strategice și inovatoare.

    Segmente

    Produse din polimeri pentru construcții

    Grupul produce soluții din polimeri pentru infrastructura clădirilor și a apelor, inclusiv alternative la materiale tradiționale precum betonul sau cuprul. Raportul menționează că ponderea polimerilor reciclați a fost de 50.6% din consumul total în 2025.

    Sisteme de ventilație și încălzire cu emisii reduse

    Printre produsele menționate se află pompele de căldură aer-apă și unitățile de ventilație cu recuperare de căldură, care pot avea emisii de operare mai mici decât un cazan pe gaz natural. Aceste produse sunt legate de tranziția către încălzire și răcire cu emisii scăzute.

    Achiziții și integrare

    În 2025 grupul a cheltuit £105.6m pe achiziția de afaceri, net de numerarul dobândit. Integrarea acestor afaceri, împreună cu programul GBS, este menționată ca sursă de îmbunătățiri ale capitalului de lucru.

    Piața în context

    Piața este influențată de standardele de reciclare și de reglementările privind materialele reciclate, care limitează ponderea maximă a acestora, așa cum reiese din raport. Compania operează pe piața britanică și globală, fiind afectată de evoluția standardelor de raportare a sustenabilității.

    Tendințe

    • Presiunea climatică asupra infrastructuriivânt din spate

      Raportul notează că societatea trebuie să facă față unor ploi tot mai intense, ceea ce poate crește cererea pentru soluții de drenaj și apă. Acest lucru ar putea sprijini volumele dacă investițiile în infrastructură se accelerează.

    • Tranziția către încălzire cu emisii redusevânt din spate

      Trecerea de la cazanele pe gaz la pompele de căldură poate crea cerere pentru produsele grupului, dar depinde de politicile publice și de ritmul de adoptare de către clienți.

    • Costul capitalului și îndatorareavânt din față

      Datoria netă a crescut în 2025, iar dobânzile și plățile de leasing reduc fluxul de numerar disponibil. Dacă costurile de finanțare rămân ridicate, marja de manevră pentru investiții și achiziții ar putea fi restrânsă.

    • Reglementările privind reciclarea și raportareamixt

      Standardele pentru materialele reciclate și cerințele de raportare ESG, precum CSRD și standardele IFRS de sustenabilitate, pot impune costuri de conformare, dar pot și favoriza produsele cu conținut reciclat.

    Poziția concurențială

    Textul sursă nu identifică explicit concurenții grupului. Compania menționează doar înlocuirea materialelor tradiționale, precum betonul și cuprul, ca piețe concurente de produse, fără a numi alți producători.

    • Producători de materiale tradiționale (beton, cupru)

      Raportul indică faptul că produsele din polimeri sunt oferite ca alternativă la aceste materiale tradiționale, fără a numi companii concurente specifice.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

    Rapoarte anuale (ESEF)

    Surse

    1. [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / Genuit Group plc · 31 dec. 2025

    Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.