olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
Genel Energy plc GENL.L
Regatul Unit · London Stock Exchange · Verticală: Companii listate din Regatul Unit
Genel Energy este un producător de petrol cu active în Regiunea Kurdistan a Irakului, unde câmpul Tawke rămâne principala sursă de numerar. Compania își reia programul de foraj în 2026 și caută să-și consolideze fluxurile de numerar, în timp ce riscurile regionale și întârzierile de plată rămân în prim-plan.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Genel Energy plc (GENL.L) costa 0,54 GBP (−1,81 % într-o zi), cu beta 0,56, interval pe 52 de săptămâni 0,50–0,70 GBP.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 38,5
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 0,53 – 0,61
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,12 · lățimea benzii 13,2 %
- SMA 50 / 200
- 0,58 / 0,57
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- -0,01 / -0,00
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −5,3 % | −0,6 % | −4,6 pp | — |
| 3 luni | +8,3 % | −4,2 % | +12,5 pp | — |
| 6 luni | +6,1 % | +4,3 % | +1,7 pp | — |
| De la început de an | −9,1 % | +7,5 % | −16,6 pp | — |
| 1 an | −14,3 % | +9,9 % | −24,2 pp | +5,8 % |
| 3 ani | −32,4 % | +49,8 % | −82,2 pp | +26,3 % |
| 5 ani | −62,4 % | +42,8 % | −105,3 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
prețul (USD) și raportarea sunt în monede diferite
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Venituri | 78,4 mil | 74,7 mil | 68,7 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | −4,7 % | −8,0 % |
| Profit net | -61,3 mil | -76,9 mil | -8,9 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat | -0,22 | -0,28 | -0,03 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| netă % | -78,2 % | -102,9 % | -13,0 % |
| Flux de numerar liber | -33,7 mil | 45,2 mil | 17,4 mil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 224,4 mil USD
- Datorie financiară
- 90,7 mil USD
- Datorie netă
- -133,7 mil USD
- Capitaluri proprii
- 351,0 mil USD
- Active totale
- 561,0 mil USD
- Datorie / capitaluri
- 0,26x
- Lichiditate curentă
- indisponibil
- ROE
- -2,5 %
- ROA
- -1,5 %
- Marja FCF
- 25,3 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 78,4 mil | 74,7 mil | 68,7 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Profit brut | 23,4 mil | 5,0 mil | 1,1 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Profit operațional | -10,3 mil | -52,4 mil | -10,3 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 37,1 mil | 52,2 mil | 50,1 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| EBITDA | 26,8 mil ≈ | -200,0 mii ≈ | 39,8 mil ≈ | esef· 07 apr. 2026derivat |
| Profit înainte de impozit | -16,9 mil | -62,1 mil | -12,7 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 200,0 mii | 100,0 mii | 100,0 mii | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Profit net | -61,3 mil | -76,9 mil | -8,9 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| EPS diluat | -0,22 | -0,28 | -0,03 | esef· 07 apr. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
Bilanț · USD
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 363,4 mil | 195,6 mil | 224,4 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Creanțe | 34,0 mil | 27,2 mil | 23,0 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Active curente | 397,4 mil | 222,8 mil | — | esef· 15 apr. 2025verificat |
| Imobilizări corporale nete | 246,5 mil | 191,1 mil | — | esef· 15 apr. 2025verificat |
| Active totale | 795,1 mil | 598,9 mil | 561,0 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 57,6 mil | 109,6 mil | 91,7 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 243,7 mil | 0 | 90,7 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Datorii curente | 63,6 mil | 174,5 mil | — | esef· 15 apr. 2025verificat |
| Datorii totale | 361,2 mil | 241,6 mil | 210,0 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Capital propriu | 433,9 mil | 357,3 mil | 351,0 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 278,6 mil | 276,6 mil | 278,1 mil | esef· 07 apr. 2026derivat |
- 2023
- 278,6 mil
- 2024
- 276,6 mil
- 2025
- 278,1 mil
esef· 07 apr. 2026derivat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 55,1 mil | 66,9 mil | 36,3 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 88,8 mil | 21,7 mil | 18,9 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | -33,7 mil ≈ | 45,2 mil ≈ | 17,4 mil ≈ | esef· 07 apr. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -98,5 mil | -24,8 mil | -23,4 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -87,8 mil | -209,9 mil | 15,9 mil | esef· 07 apr. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 1,8 mil | 2,4 mil | 0 | esef· 07 apr. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 3 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %
- metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: indisponibil
Prețul și raportarea sunt în monede diferite; indicatorii de piață sunt indisponibili.
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
27 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · colegi insuficienți
- Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 3 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | -4,6 % | 17 (față de colegi) | 38 % |
| Marja netă · Calitate | -13,0 % | 20 (față de colegi) | 23 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | -3,4x | 100 (pe interval fix) | 38 % |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate18/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
GENEL ENERGY PLC (GENL.L). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 68,7 mil USD în 2025; creștere an/an -8,0 %; marjă netă -13,0 %; ROE -2,5 %; datorie netă/EBITDA -3,4x.
Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 3 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 27,1 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Datorie netă / EBITDA: -3,4x
Ce o infirmă
- ROIC: -4,6 %
- Marja netă: -13,0 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Acoperirea dobânzilor, Lichiditatea curentă, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Regatul Unit · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| BATS.LBritish American Tobacco P.L.C. | 104,3 mld | 13,5 | 16,5 % | 30,3 % | −1,0 % | +7 % / +88 % |
| ABF.LAssociated British Foods PLC | 14,7 mld | 14,3 | 9,2 % | 5,3 % | −3,1 % | −5 % / −15 % |
| 0EV1.LCarnival PLC | 5,5 mld | 4,1 | 46,7 % | 13,4 % | +6,4 % | indisponibil / indisponibil |
| BAB.LBabcock International Group PLC | 5,1 mld | 24,7 | 34,7 % | 4,1 % | +7,2 % | −10 % / +158 % |
| AUTO.LAutotrader Group PLC | 4,8 mld | 16,4 | 60,2 % | 47,1 % | +3,9 % | −13 % / −23 % |
| BBY.LBalfour Beatty PLC | 4,2 mld | 16,3 | 23,2 % | 2,8 % | +15,2 % | +20 % / +160 % |
| ABDN.LAberdeen Group PLC | 4,1 mld | 10,8 | 8,0 % | 28,9 % | −2,1 % | +11 % / +41 % |
| BKG.LThe Berkeley Group Holdings PLC | 3,6 mld | 11,3 | 8,8 % | 13,4 % | −4,2 % | −0 % / −22 % |
| BME.LB&M European Value Retail PLC | 2,9 mld | 17,4 | 21,2 % | 2,8 % | +3,7 % | +68 % / −51 % |
| AJB.LAj Bell PLC | 2,4 mld | 22,8 | 49,9 % | 33,1 % | +18,0 % | +8 % / +128 % |
| ASHM.LAshmore Group PLC | 1,4 mld | 13,9 | 13,1 % | 71,6 % | −0,1 % | +28 % / +18 % |
| BCG.LBaltic Classifieds Group PLC | 1,2 mld | 23,2 | 15,8 % | 57,6 % | +6,9 % | −99 % / −99 % |
| APN.LApplied Nutrition PLC | 763,6 mil | 36,2 | 41,2 % | 19,7 % | +24,2 % | +71 % / indisponibil |
| BAG.LA.G. Barr P.L.C. | 671,9 mil | 14,4 | 14,4 % | 10,8 % | +4,0 % | −7 % / +26 % |
| ASC.LAsos PLC | 494,5 mil | — | -81,3 % | -12,0 % | −14,7 % | +71 % / +8 % |
| ALFA.LAlfa Financial Software Holdings PLC | 486,8 mil | 16,3 | 61,5 % | 23,8 % | +15,3 % | −28 % / +10 % |
| AML.LAston Martin Lagonda Global Holdings PLC | 344,3 mil | — | -93,4 % | -39,2 % | −20,6 % | −45 % / −85 % |
| APTD.LAptitude Software Group PLC | 111,3 mil | 28,5 | 7,2 % | 6,2 % | −7,3 % | −30 % / −23 % |
| AMGO.LAmigo Holdings PLC | 9,9 mil | — | — | — | −81,9 % | +325 % / +844 % |
| ASBE.LAssociated British Engineering PLC | 605,3 mii | — | -19,1 % | — | indisponibil | indisponibil / indisponibil |
| AMIF.LAmicorp Fs (uk) PLC | 221,6 mii | 0,1 | 27,5 % | 9,1 % | +8,1 % | indisponibil / indisponibil |
| AAF.LAirtel Africa PLC | — | — | 24,1 % | 10,6 % | +29,5 % | −7 % / +164 % |
| AAL.LAnglo American PLC | — | — | -19,3 % | -20,2 % | +4,5 % | +30 % / +76 % |
| ACG.LAcg Metals Limited | — | — | -80,3 % | -32,0 % | +134,8 % | +60 % / +63 % |
| AEP.LAnglo-Eastern Plantations PLC | — | — | 16,1 % | 19,5 % | +25,0 % | +5 % / +113 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru GENL.L din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Genel Energy este un producător de petrol cu active în Regiunea Kurdistan a Irakului, unde câmpul Tawke rămâne principala sursă de numerar. Compania își reia programul de foraj în 2026 și caută să-și consolideze fluxurile de numerar, în timp ce riscurile regionale și întârzierile de plată rămân în prim-plan.
SWOT
Puncte tari
- Tawke PSC este un activ de referință cu producție stabilă și rezerve semnificative, care susține generarea de numerar a companiei 1.
- Bilanțul este relativ solid, cu numerar substanțial și raport capital/active peste pragul convenantelor financiare 1.
- Operatorul a reușit să readucă producția aproape de nivelul anterior atacurilor cu drone, ceea ce arată reziliență operațională 1.
Puncte slabe
- Cea mai mare parte a veniturilor depinde de un singur activ, iar fluxul de numerar liber a scăzut considerabil față de anul precedent 1.
- Prețul de vânzare pe piața internă este semnificativ mai mic decât prețul Brent, ceea ce reduce marjele 1.
- Rezervele 2P au scăzut față de anul precedent, din cauza cedării unor licențe și a producției 1.
Oportunități
- Reluarea forajului în Tawke ar putea susține producția și rezervele pe termen mediu 1.
- Normalizarea exporturilor cu termeni conformi PSC ar putea îmbunătăți prețul realizat și fluxul de numerar 1.
- Proiectele de explorare din Oman și Somaliland ar putea adăuga noi fluxuri de numerar dacă rezultatele sunt favorabile 1.
Amenințări
Riscuri
- Riscul regional KRI și accesul la exportridicat
Dezacordurile dintre guvernul federal și guvernul regional pot împiedica exporturile la prețuri internaționale conforme PSC-urilor 1.
- Risc de plată și creanțe restanteridicat
Compania are de încasat o sumă semnificativă pentru vânzările din perioada septembrie 2022 - martie 2023, fără un plan agreat de colectare 1.
- Risc de securitate operaționalămediu
Atacurile cu drone au afectat echipamentele la Tawke și Peshkabir, iar întreruperile pot reapărea dacă tensiunile escaladează 1.
- Risc de înlocuire a rezervelormediu
Fără noi descoperiri, rezervele existente scad treptat, iar explorarea implică un risc geologic și geopolitic mai mare 1.
- Risc climatic și de reglementarescăzut
Taxele pe carbon și scăderea cererii de petrol ar putea afecta marjele și accesul la finanțare pe termen lung 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă producția de la Tawke se menține și forajul reluat aduce rezultate bune, compania ar putea recupera fluxul de numerar liber.
- Un bilanț cu numerar peste pragul convenantelor oferă flexibilitate pentru investiții și eventuala reluare a dividendelor.
- Dacă exporturile se normalizează cu termeni conformi PSC, prețul realizat ar putea crește semnificativ.
Ce ar strica teza
- Dependența de un singur activ din Kurdistan expune compania la riscuri politice și de securitate greu de controlat.
- Întârzierile de plată și creanțele restante ar putea presa fluxurile de numerar dacă situația nu se clarifică.
- Dacă rezervele nu sunt înlocuite prin noi descoperiri, producția pe termen lung ar putea scădea.
De urmărit
- Evoluția acordului de export dintre guvernul federal, KRG și companiile petroliere2026
- Rezultatele campaniei de foraj din Tawke cu mai multe platforme2026
- Colectarea creanțelor restante de la guvernul regional pentru vânzările din 2022-2023next 10-K
- Rezultatele forajului sondei Toosan-1 din Somaliland și datele seismice din Oman2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Genel Energy este un producător de petrol cu responsabilitate socială, care își descrie strategia prin trei obiective: un bilanț solid, generarea rezilientă de numerar și investiții în noi fluxuri de numerar. Activul principal este participația de 25% din Tawke PSC, alături de câmpul Peshkabir, cu o producție medie de 17.520 bopd netă în 2025 1. Compania a încheiat anul 2025 cu numerar de 224 milioane USD și o datorie obligatară nominală de 92 milioane USD 1.
În 2025, EBITDAX a fost de 43,3 milioane USD, comparativ cu 1,1 milioane USD în 2024, dar această creștere a fost influențată în mare parte de o despăgubire arbitrală înregistrată în anul precedent 1. Fluxul de numerar liber a fost de doar 4,1 milioane USD, față de 19,6 milioane USD un an mai devreme 1. Activele netele au fost de 351 milioane USD la 31 decembrie 2025 1.
Pe lângă Tawke, Genel dezvoltă active de explorare și pre-producție: Block 54 din Oman (40%) și SL10B13 din Somaliland (51%, operator), unde este planificat forajul sondei Toosan-1 1. Reținerea regională, exporturile prin conducta către Ceyhan și plățile întârziate de la Guvernul Regional Kurd sunt elemente centrale ale modelului de afaceri 1.
Segmente
Producție în Kurdistan (Tawke PSC)
Tawke PSC, cu participația de 25%, reprezintă baza generării de numerar a companiei. Producția medie a fost de 70.090 bopd în 2025, cu 11% mai puțin decât în 2024, din cauza întreruperii provocate de atacurile cu drone din iulie 1. Compania spune că operatorul a readus producția la aproximativ 80.000 bopd brut până în noiembrie 1.
Explorare și pre-producție
Block 54 din Oman (40%) și SL10B13 din Somaliland (51%) sunt active aflate în stadiu incipient. În Oman sunt planificate achiziția de date seismice 3D și două sonde de explorare în următorii doi ani, iar în Somaliland așteptăm forajul sondei Toosan-1 1. Aceste proiecte sunt mai riscante, dar pot diversifica portofoliul pe termen lung.
Piața în context
Prețul Brent a fost în medie de 69 USD/bbl în 2025, față de 81 USD/bbl în 2024, în timp ce prețul obținut de Genel din vânzările pe piața internă a fost de 32 USD/bbl 1. Diferența dintre cele două prețuri reflectă faptul că exporturile nu sunt încă normalizate, iar producția este vândută local, cu plată în avans 1. Compania testează portofoliul pe baza unui scenariu de bază de 75 USD/bbl fără taxă pe carbon 1.
Conform analizei de scenarii climatice a companiei, marja ar putea scădea la 86% și, respectiv, 67% între 2030 și 2035 într-un scenariu hibrid mai strict, cu taxe pe carbon de 25-50 USD/tonă 1. Intensitatea de carbon a fost de 14,4 kgCO2e/bbl în 2025 1, iar aceasta este un element important pentru competitivitatea pe termen lung.
Tendințe
- Reluarea investițiilor în Tawkevânt din spate
Operatorul a început în decembrie 2025 o campanie de foraj cu mai multe platforme, după două ani de pauză, ceea ce ar putea susține producția pe termen lung 1. Dacă rezultatele forajului sunt bune, ar putea reduce dependența de declinul natural al câmpului.
- Riscuri de securitate în regiunevânt din față
Atacurile cu drone din iulie 2025 au suspendat temporar operațiunile la Tawke și au afectat producția 1. Tensiunile prelungite dintre Bagdad și Erbil rămân un factor de incertitudine pentru operațiunile companiei.
- Presiunea de decarbonizarevânt din față
Compania evaluează impactul unor politici climatice mai stricte, inclusiv taxe pe carbon și scăderea cererii de petrol, prin scenarii IEA 1. Dacă aceste politici se accelerează, costurile și accesul la finanțare ar putea deveni mai dificile.
Poziția concurențială
Sursa analizată nu identifică în mod explicit concurenții companiei. Genel operează ca producător de petrol de mărime mică-medie în Kurdistan și în explorare în Oman și Somaliland, unde concurează pentru active și licențe cu alți operatori regionali și internaționali. Lipsa unei liste oficiale de concurenți în raportul anual limitează evaluarea comparativă.
Avantajul companiei constă în experiența operațională pe câmpul Tawke, care a produs peste 500 MMbbls cumulativ 1, și în capacitatea de a gestiona relațiile cu guvernele gazdă. Dezavantajul principal este dependența de un singur activ major și de condițiile politice din Kurdistan.
- Operatorii internaționali din Kurdistan
Companii petroliere care operează sau concurează pentru licențe în Regiunea Kurdistan a Irakului, menționate ca parte a acordurilor de export din 2025 1.
- Operatori regionali din Orientul Mijlociu
Companii care concurează pentru licențe de explorare și producție în Oman și în zona Corniului Africii, unde Genel are proiecte în desfășurare 1.
- Companiile naționale de petrol
Companii de stat din regiune care pot deveni parteneri sau concurenți pentru aceleași active și contracte de producție 1.
- Operatori independenți din Africa de Est
Companii de explorare active în Somaliland și regiuni învecinate, care concurează pentru aceleași licențe de explorare 1.
Știri și depuneri
Din presă
- Türkiye Sigorta eski Genel Müdürü Taha Çakmak tutuklandı , Altınbaş Holdingin sahibi teslim olduSurge — GDELT DOC · 24 oct. 2026 · RO
- Erdoğan BM Genel Kuruluna seslendiSurge — GDELT DOC · 23 sept. 2026 · RO
- Cumhurbaşkanı Erdoğandan BM Genel Kurulunda KKTC ve Gazze mesajlarıSurge — GDELT DOC · 22 sept. 2026 · RO
- Birleşmiş Milletler 81 . Genel Kurulu bugün başlıyorSurge — GDELT DOC · 22 sept. 2026 · RO
- BM Genel Kurulunda diplomasi trafiği : Ege , Kıbrıs ve Türkiye - Yunanistan ilişkilerinde gözler New YorktaSurge — GDELT DOC · 21 sept. 2026 · RO
- Capricorn Energy Backs DNO’s $396 Million Bid Over Genel OfferYahoo Finance — News · 01 sept. 2026 · EN
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202507 apr. 2026
- Raportul anual 202415 apr. 2025
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / Genel Energy plc · 31 dec. 2025
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.