olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

Gaming Factory Spółka Akcyjna GIF.WA

Polonia · GPW Warszawa · ISIN PLGMNGF00017 · Verticală: Companii listate din Polonia

2,66PLN−4,32 % · 1 ziÎnchidere 06 nov. 2026

La închiderea din 06 nov. 2026, acțiunea Gaming Factory Spółka Akcyjna (GIF.WA) costa 2,66 PLN (−4,32 % într-o zi), cu capitalizare 15,0 mil PLN, randament al dividendului 0,00 %, beta 0,09, interval pe 52 de săptămâni 2,66–8,12 PLN.

Date la · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
15,0 mil PLN
acțiuni la 31 dec. 2023
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -0,70 · TTM până la 31 dec. 2023
E/P (TTM)
-26,37 %
TTM până la 31 dec. 2023
Randament dividend
0,00 %
DPS 12 luni 0,00
Beta (2 ani)
0,09
Volatilitate (1 an) 34 %
Interval 52 săpt.
2,668,12

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
9,1
supravândut (≤ 30)
Bollinger (20, 2)
2,70 – 3,97
sub banda inferioară · %B -0,03 · lățimea benzii 38,2 %
SMA 50 / 200
3,84 / 4,97
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-0,29 / -0,24
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună−33,6 %−0,6 %−33,0 pp—
3 luni−39,4 %−4,2 %−35,2 pp—
6 luni−46,9 %+4,3 %−51,2 pp—
De la început de an−59,4 %+7,5 %−66,9 pp—
1 an−66,0 %+9,9 %−76,0 pp+5,9 %
3 ani−75,5 %+49,8 %−125,4 pp+1,8 %
5 ani−72,6 %+42,8 %−115,5 pp—
Scădere maximă (1 an)
−67,3 %
12 nov. 2025 → 06 nov. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−82,5 %
26 ian. 2024 → 06 nov. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
−22,8 %
EURO STOXX 50 +7,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu202120222023
Venituri1,3 mil2,5 mil2,7 mil
Venituri an/anindisponibil+89,8 %+4,9 %
Profit net-349,0 mii-7,8 mil-4,0 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibilindisponibil
EPS diluat-0,07-1,38-0,70
EPS diluat an/anindisponibilindisponibilindisponibil
netă %-26,2 %-307,7 %-149,1 %
Flux de numerar liber-5,7 mil-3,3 mil-7,0 mil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2023 · 31 dec. 2023

Numerar
7,5 mil PLN
Datorie financiară
indisponibil PLN
Datorie netă
indisponibil PLN
Capitaluri proprii
23,6 mil PLN
Active totale
25,5 mil PLN
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
26,13x
ROE
-17,0 %
ROA
-15,8 %
Marja FCF
-263,4 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (PLN)

Marje

Cont de profit și pierdere · PLN

Venituri
2021
1,3 mil
2022
2,5 mil
2023
2,7 mil

esef· 02 mai 2024verificat

Profit operațional
2021
-1,6 mil
2022
-5,2 mil
2023
-3,5 mil

esef· 02 mai 2024verificat

Amortizare și depreciere
2021
89,0 mii
2022
134,0 mii
2023
147,0 mii

esef· 02 mai 2024verificat

EBITDA
2021
-1,5 mil ≈
2022
-5,0 mil ≈
2023
-3,4 mil ≈

esef· 02 mai 2024derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2021
308,0 mii
2022
3,2 mil
2023
328,0 mii

esef· 02 mai 2024verificat

Profit înainte de impozit
2021
-252,0 mii
2022
-8,5 mil
2023
-4,2 mil

esef· 02 mai 2024verificat

Impozit pe profit
2021
117,0 mii
2022
-673,0 mii
2023
-115,0 mii

esef· 02 mai 2024verificat

Profit net
2021
-349,0 mii
2022
-7,8 mil
2023
-4,0 mil

esef· 02 mai 2024verificat

EPS diluat
2021
-0,07
2022
-1,38
2023
-0,70

esef· 02 mai 2024verificat

Dividend pe acțiune
2021
0,30
2022
0,00
2023
—

esef· 17 mai 2023derivat

Bilanț · PLN

Numerar
2021
14,4 mil
2022
10,0 mil
2023
7,5 mil

esef· 02 mai 2024verificat

Creanțe
2021
563,0 mii
2022
927,0 mii
2023
1,5 mil

esef· 02 mai 2024verificat

Stocuri
2021
9,4 mil
2022
7,4 mil
2023
11,6 mil

esef· 02 mai 2024verificat

Active curente
2021
24,3 mil
2022
19,1 mil
2023
21,5 mil

esef· 02 mai 2024verificat

Imobilizări corporale nete
2021
61,0 mii
2022
75,0 mii
2023
94,0 mii

esef· 02 mai 2024verificat

Fond comercial
2021
89,0 mii
2022
89,0 mii
2023
89,0 mii

esef· 02 mai 2024verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2021
467,0 mii
2022
358,0 mii
2023
248,0 mii

esef· 02 mai 2024verificat

Active totale
2021
32,4 mil
2022
24,6 mil
2023
25,5 mil

esef· 02 mai 2024verificat

Datorii comerciale
2021
754,0 mii
2022
731,0 mii
2023
821,0 mii

esef· 02 mai 2024verificat

Datorii curente
2021
754,0 mii
2022
731,0 mii
2023
821,0 mii

esef· 02 mai 2024verificat

Datorii totale
2021
1,8 mil
2022
1,7 mil
2023
1,9 mil

esef· 02 mai 2024verificat

Capital propriu
2021
30,6 mil
2022
22,9 mil
2023
23,6 mil

esef· 02 mai 2024verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2021
5,0 mil
2022
5,6 mil
2023
5,6 mil

esef· 02 mai 2024derivat

Fluxuri de numerar · PLN

Flux de numerar operațional
2021
-5,1 mil
2022
-3,2 mil
2023
-6,9 mil

esef· 02 mai 2024verificat

Investiții (capex)
2021
609,0 mii
2022
41,0 mii
2023
57,0 mii

esef· 02 mai 2024verificat

Flux de numerar liber
2021
-5,7 mil ≈
2022
-3,3 mil ≈
2023
-7,0 mil ≈

esef· 02 mai 2024derivat

Flux de numerar din investiții
2021
2,5 mil
2022
-1,1 mil
2023
-182,0 mii

esef· 02 mai 2024verificat

Flux de numerar din finanțare
2021
-1,5 mil
2022
0
2023
4,6 mil

esef· 02 mai 2024verificat

Dividende plătite
2021
1,5 mil
2022
0
2023
—

esef· 17 mai 2023verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
4,9 %
calculat olivLawFY 2023
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
-128,3 %
calculat olivLawFY 2023
Marja EBIT
-133,9 %
calculat olivLawFY 2023
Marja netă
-149,1 %
calculat olivLawFY 2023
Marja FCF
-263,4 %
calculat olivLawFY 2023

Randamente

ROE
-17,3 %
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 31 dec. 2023
ROA
-15,8 %
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 31 dec. 2023
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
-14,4 %
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 31 dec. 2023
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
date insuficiente
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
-10,8x
calculat olivLawFY 2023

Lichiditate

Lichiditatea curentă
26,1x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2023
Lichiditatea rapidă
12,0x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2023
Lichiditatea imediată
9,2x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2023

Numerar

Fluxul de numerar operațional
-6,9 mil PLN
calculat olivLawFY 2023
Investiții (capex)
57,0 mii PLN
calculat olivLawFY 2023
Fluxul de numerar liber
-7,0 mil PLN
calculat olivLawFY 2023
Conversia profitului în FCF
indisponibil
date insuficiente
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
date insuficiente

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
164 zile
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 31 dec. 2023
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
15,0 mil PLN
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2023
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
date insuficiente
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
Randamentul profitului
-26,4 %
calculat olivLawFY 2023
P/B
0,6x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2023
P/S
5,7x
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 31 dec. 2023
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Randament FCF
-46,6 %
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 31 dec. 2023
Randamentul dividendului
0,0 %
calculat olivLawFY 2023
Randamentul distribuirilor către acționari
0,0 %
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 31 dec. 2023

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 5 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 31,2 % din minimum 60 %
  • metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

2,66 PLN

06 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 15,0 mil PLN

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
15,0 mil PLN
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2023
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
P/B
0,6x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2023
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
-17,3 %
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 31 dec. 2023
Marja netă
-149,1 %
calculat olivLawFY 2023
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
4,9 %
calculat olivLawFY 2023
Randamentul dividendului
0,0 %
calculat olivLawFY 2023

Acoperire și prospețime

29/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2023
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2023
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2023
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2023
Sursă: esefpublicat 02 mai 2024
verificat 87derivat 5

Datele sunt mai vechi decât pragul de prospețime.

Scorul pe grupe

31 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

    Ipoteze (ilustrative, editoriale)

    Rata fără risc
    6,5 %
    Prima de risc a pieței
    6,0 %
    Beta (implicit)
    1,00
    Costul capitalului propriu
    12,5 %
    Creștere terminală
    3,0 %

    Scorul pe factori

    Date insuficiente

    Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 31,2 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

    FactorValoareScorPondere folosită
    ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
    Marja netă · Calitate-149,1 %8 (față de colegi)20 %
    Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
    CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
    Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie-10,8x0 (pe interval fix)20 %
    Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie26,1x100 (pe interval fix)13 %
    P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
    EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randament FCF · Evaluare-46,6 %0 (pe interval fix)27 %
    Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente0,0 %0 (pe interval fix)20 %
    Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

    Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

    Grupele scorului

    • Bilanț și datorie40/100 · 2/3 factori cu valoare
    • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
    • Calitate· parțial8/100 · 1/3 factori cu valoare
    • Randamente· parțial0/100 · 1/2 factori cu valoare
    • Evaluare· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare

    O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

    Memo

    GAMING FACTORY SPÓŁKA AKCYJNA (GIF.WA). Ultimul exercițiu complet: 2023; date până la 2023-12-31.

    Cifre calculate din situațiile financiare: venit 2,6 mil PLN în 2023; creștere an/an 4,9 %; marjă netă -149,1 %; ROE -17,3 %.

    Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.

    Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 31,2 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).

    Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

    Ce susține teza

    • Lichiditatea curentă: 26,1x

    Ce o infirmă

    • Marja netă: -149,1 %
    • Acoperirea dobânzilor: -10,8x
    • Randament FCF: -46,6 %
    • Randamentul distribuirilor către acționari: 0,0 %

    Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Rata de distribuire (FCF).

    Față de mediana verticalei

    Companii listate din Polonia · aceeași țară · comparată cu 39 firme

    Multipli și rentabilitate față de mediană

    P/E
    —
    mediana verticalei 12,1x
    EV/EBITDA
    —
    mediana verticalei —
    P/S
    5,7x
    mediana verticalei 1,3x
    peste mediană (+343,3 %)
    P/B
    0,6x
    mediana verticalei 1,0x
    sub mediană (−34,1 %)
    ROE
    -17,3 %
    mediana verticalei 8,9 %
    sub mediană (−293,6 %)
    Marja netă
    -149,1 %
    mediana verticalei 2,8 %
    sub mediană (−5.386,5 %)
    Marja EBIT
    -133,9 %
    mediana verticalei 6,3 %
    sub mediană (−2.214,1 %)
    Venituri an/an
    4,9 %
    mediana verticalei 9,9 %
    sub mediană (−50,2 %)
    Datorie netă/EBITDA
    —
    mediana verticalei —
    Randament dividend
    0,0 %
    mediana verticalei 3,6 %
    sub mediană (−100,0 %)

    Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

    Firmele verticalei

    CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
    ACP.WAAsseco Poland S.A.19,0 mld37,87,8 %2,9 %+19,8 %+18 % / +199 %
    BDX.WABudimex Spółka Akcyjna18,9 mld35,341,5 %6,2 %+8,9 %+18 % / +33 %
    BFT.WABenefit Systems Spółka Akcyjna18,1 mld130,720,8 %7,2 %+99,9 %+74 % / +221 %
    ASE.WAAsseco South Eastern Europe Spółka Akcyjna3,7 mld19,618,1 %12,0 %+36,5 %+6 % / +50 %
    1AT.WAAtal Spółka Akcyjna2,3 mld6,429,8 %22,2 %−1,3 %+7 % / +8 %
    ATT.WAGrupa Azoty Spółka Akcyjna1,6 mld—-37,9 %-20,8 %−45,1 %−15 % / −26 %
    ARH.WAArchicom Spółka Akcyjna1,3 mld12,115,9 %22,1 %−21,6 %+13 % / +88 %
    ACT.WAAction S.A.999,4 mil27,28,3 %1,5 %+6,1 %+71 % / +171 %
    BRS.WABoryszew Spółka Akcyjna874,1 mil8,26,3 %1,6 %+8,4 %−25 % / −28 %
    AGO.WAAgora Spółka Akcyjna588,0 mil—-14,2 %-9,2 %+15,2 %+37 % / +18 %
    AMB.WAAmbra S.A.462,9 mil7,516,4 %7,0 %+12,9 %+4 % / −33 %
    ATC.WAArctic Paper Spółka Akcyjna344,7 mil1,416,3 %7,0 %−27,5 %−40 % / −75 %
    ATG.WA"atm Grupa Spółka Akcyjna"298,5 mil11,08,9 %11,6 %−22,0 %−11 % / +2 %
    ART.WAArtifex Mundi S.A.229,7 mil17,735,7 %33,3 %+51,9 %+48 % / +14 %
    APN.WAAPLISENS Spółka Akcyjna192,4 mil9,411,4 %13,8 %+21,8 %−2 % / −22 %
    ALI.WAALTUS Spolka Akcyjna158,1 mil17,37,9 %16,9 %+30,3 %+38 % / +52 %
    BMC.WABumech Spółka Akcyjna156,9 mil—-3,4 %-3,9 %−40,0 %−36 % / −49 %
    BBT.WABoomBit Spółka Akcyjna71,9 mil4,520,7 %6,4 %−16,5 %−18 % / −56 %
    BBD.WABbi Development S.A.54,1 mil1,136,0 %208,3 %+50,2 %+1 % / +9 %
    ALG.WAAll in! Games Spółka Akcyjna39,6 mil——-156,9 %−72,2 %−27 % / −56 %
    BMX.WABioMaxima Spółka Akcyjna36,3 mil62,01,2 %1,3 %−67,5 %−31 % / −46 %
    06N.WAMagna Polonia Spółka Akcyjna31,1 mil0,5115,4 %964,7 %+13,0 %−29 % / −43 %
    BCM.WABETACOM Spółka Akcyjna26,3 mil17,38,0 %0,9 %+21,3 %+6 % / +2 %
    GIF.WAGaming Factory Spółka Akcyjna15,0 mil—-17,3 %-149,1 %+4,9 %−60 % / −76 %
    AWM.WAAirway Medix Spółka Akcyjna13,8 mil—-25,8 %-117.400,0 %−97,7 %−26 % / −45 %

    Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru GIF.WA din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

    Prognoza motorului olivLaw

    Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

    Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

    Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

    Scenarii ilustrative

    Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

    Pesimist
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    De bază
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    Optimist
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    Nimic nu se salvează.

    Preț estimat (PLN)

    Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
    1 ani
    date insuficiente
    Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
    date insuficiente
    Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
    date insuficiente
    Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
    3 ani
    date insuficiente
    Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
    date insuficiente
    Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
    date insuficiente
    Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
    5 ani
    date insuficiente
    Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
    date insuficiente
    Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
    date insuficiente
    Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
    Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani

      Analiză AI

      Analiza calitativă nu este încă scrisă pentru această firmă.

      Produse, piață și concurență

      Analiza calitativă nu este încă scrisă pentru această firmă.

      Știri și depuneri

      Din presă

      Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

      Rapoarte anuale (ESEF)

      Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

      Gaming Factory Spółka Akcyjna (GIF.WA): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw