olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

GRUPA KAPITAŁOWA IMMOBILE S.A. GKI.WA

Polonia · GPW Warszawa · ISIN PLMAKRM00019 · Verticală: Companii listate din Polonia

4,35PLN0,00 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Grupa Kapitală IMMOBILE S.A. este un grup polonez cu activitate în mai multe segmente operaționale, inclusiv moda, care în anul 2023 se afla în proces de reorganizare. Raportul anual pentru 2023 atrage atenția asupra riscului indirect generat de războiul din Ucraina asupra rezultatelor grupului, în condițiile în care soldul creditelor nominale era de «53 108 tys. PLN» la 31 decembrie 2023.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea GRUPA KAPITAŁOWA IMMOBILE S.A. (GKI.WA) costa 4,35 PLN (+0,00 % într-o zi), cu capitalizare 109,8 mil PLN, P/E 62,1 pe un EPS diluat de 0,07 PLN în ultimele 12 luni, randament al dividendului 4,63 %, beta 0,62, interval pe 52 de săptămâni 3,00–5,26 PLN.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
109,8 mil PLN
acțiuni la 31 dec. 2023
P/E (TTM)
62,1
EPS diluat TTM 0,07 · TTM până la 31 dec. 2023
E/P (TTM)
1,61 %
TTM până la 31 dec. 2023
Randament dividend
4,63 %
DPS 12 luni 0,20
Beta (2 ani)
0,62
Volatilitate (1 an) 39 %
Interval 52 săpt.
3,005,26

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
40,5
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
4,21 – 4,67
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,31 · lățimea benzii 10,5 %
SMA 50 / 200
4,69 / 4,62
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
-0,10 / -0,11
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună−4,8 %−0,6 %−4,2 pp—
3 luni−11,4 %−4,2 %−7,2 pp—
6 luni−14,0 %+4,3 %−18,4 pp—
De la început de an−1,8 %+7,5 %−9,3 pp—
1 an+38,5 %+9,9 %+28,6 pp+7,1 %
3 ani+42,6 %+49,8 %−7,2 pp+3,3 %
5 ani+53,2 %+42,8 %+10,3 pp—
Scădere maximă (1 an)
−21,7 %
03 feb. 2026 → 19 mar. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−52,8 %
08 apr. 2024 → 30 sept. 2024
Creștere anuală compusă (5 ani)
+8,9 %
EURO STOXX 50 +7,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 100 din propriul istoric de 3 trimestre (min 8,0, mediană 13,1, max 38,9; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu202120222023
Venituri575,8 mil886,5 mil940,1 mil
Venituri an/anindisponibil+54,0 %+6,1 %
Profit net12,5 mil9,1 mil1,8 mil
Profit net an/anindisponibil−27,8 %−80,5 %
EPS diluat0,200,250,07
EPS diluat an/anindisponibil+25,0 %−72,0 %
netă %2,2 %1,0 %0,2 %
Flux de numerar liber1,3 mil52,4 mil72,8 mil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2023 · 31 dec. 2023

Numerar
29,5 mil PLN
Datorie financiară
87,0 mil PLN
Datorie netă
57,5 mil PLN
Capitaluri proprii
261,3 mil PLN
Active totale
960,4 mil PLN
Datorie / capitaluri
0,33x
Lichiditate curentă
0,95x
ROE
0,7 %
ROA
0,2 %
Marja FCF
7,7 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (PLN)

Marje

Cont de profit și pierdere · PLN

Venituri
2021
575,8 mil
2022
886,5 mil
2023
940,1 mil

esef· 07 mai 2024verificat

Costul vânzărilor
2021
468,2 mil
2022
730,1 mil
2023
783,5 mil

esef· 07 mai 2024verificat

Profit brut
2021
107,6 mil
2022
156,4 mil
2023
156,6 mil

esef· 07 mai 2024verificat

Profit operațional
2021
17,7 mil
2022
49,1 mil
2023
41,7 mil

esef· 07 mai 2024verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2021
11,4 mil
2022
23,1 mil
2023
31,8 mil

esef· 07 mai 2024verificat

Profit înainte de impozit
2021
17,1 mil
2022
32,0 mil
2023
15,7 mil

esef· 07 mai 2024verificat

Impozit pe profit
2021
1,4 mil
2022
13,4 mil
2023
10,7 mil

esef· 07 mai 2024verificat

Profit net
2021
12,5 mil
2022
9,1 mil
2023
1,8 mil

esef· 07 mai 2024verificat

EPS diluat
2021
0,20
2022
0,25
2023
0,07

esef· 07 mai 2024verificat

Dividend pe acțiune
2021
0,01
2022
0,13
2023
0,20

esef· 07 mai 2024derivat

Bilanț · PLN

Numerar
2021
26,7 mil
2022
34,8 mil
2023
29,5 mil

esef· 07 mai 2024verificat

Stocuri
2021
197,4 mil
2022
259,5 mil
2023
201,0 mil

esef· 07 mai 2024verificat

Active curente
2021
381,3 mil
2022
443,8 mil
2023
391,8 mil

esef· 07 mai 2024verificat

Imobilizări corporale nete
2021
208,3 mil
2022
215,3 mil
2023
232,9 mil

esef· 07 mai 2024verificat

Fond comercial
2021
—
2022
0
2023
2,6 mil

esef· 07 mai 2024verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2021
15,7 mil
2022
11,8 mil
2023
19,4 mil

esef· 07 mai 2024verificat

Active totale
2021
908,4 mil
2022
1,0 mld
2023
960,4 mil

esef· 07 mai 2024verificat

Datorii comerciale
2021
—
2022
157,8 mil
2023
171,9 mil

esef· 07 mai 2024verificat

Datorie pe termen lung
2021
135,1 mil
2022
112,0 mil
2023
87,0 mil

esef· 07 mai 2024verificat

Datorii curente
2021
357,3 mil
2022
417,4 mil
2023
410,4 mil

esef· 07 mai 2024verificat

Datorii totale
2021
663,9 mil
2022
739,3 mil
2023
699,1 mil

esef· 07 mai 2024verificat

Capital propriu
2021
244,6 mil
2022
264,8 mil
2023
261,3 mil

esef· 07 mai 2024verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2021
62,7 mil
2022
36,2 mil
2023
25,2 mil

esef· 07 mai 2024derivat

Fluxuri de numerar · PLN

Flux de numerar operațional
2021
22,6 mil
2022
66,9 mil
2023
92,1 mil

esef· 07 mai 2024verificat

Investiții (capex)
2021
21,3 mil
2022
14,5 mil
2023
19,4 mil

esef· 07 mai 2024verificat

Flux de numerar liber
2021
1,3 mil ≈
2022
52,4 mil ≈
2023
72,8 mil ≈

esef· 07 mai 2024derivat

Flux de numerar din investiții
2021
-18,7 mil
2022
-18,2 mil
2023
-34,3 mil

esef· 07 mai 2024verificat

Flux de numerar din finanțare
2021
9,2 mil
2022
-40,6 mil
2023
-63,1 mil

esef· 07 mai 2024verificat

Dividende plătite
2021
689,0 mii
2022
4,7 mil
2023
5,1 mil

esef· 07 mai 2024verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
6,1 %
calculat olivLawFY 2023
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
-15,2 %
calculat olivLawFY 2023
Creșterea profitului net (an/an)
-80,5 %
calculat olivLawFY 2023
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
-72,0 %
calculat olivLawFY 2023
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
38,9 %
calculat olivLawFY 2023

Profitabilitate

Marja brută
16,7 %
calculat olivLawFY 2023
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
4,4 %
calculat olivLawFY 2023
Marja netă
0,2 %
calculat olivLawFY 2023
Marja FCF
7,7 %
calculat olivLawFY 2023

Randamente

ROE
0,8 %
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 31 dec. 2023
ROA
0,2 %
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 31 dec. 2023
ROIC
10,6 %
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 31 dec. 2023
ROCE
7,6 %
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 31 dec. 2023
Rata de distribuire (EPS)
287,4 %
calculat olivLawFY 2023
Rata de distribuire (FCF)
7,0 %
calculat olivLawFY 2023

Bilanț și datorie

Datoria netă
57,5 mil PLN
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2023
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
0,4x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2023
Acoperirea dobânzilor
1,3x
calculat olivLawFY 2023

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,0x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2023
Lichiditatea rapidă
0,5x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2023
Lichiditatea imediată
0,1x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2023

Numerar

Fluxul de numerar operațional
92,1 mil PLN
calculat olivLawFY 2023
Investiții (capex)
19,4 mil PLN
calculat olivLawFY 2023
Fluxul de numerar liber
72,8 mil PLN
calculat olivLawFY 2023
Conversia profitului în FCF
4.117,3 %
calculat olivLawFY 2023
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
107 zile
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 31 dec. 2023
Zile de plată (DPO)
77 zile
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 31 dec. 2023
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
109,8 mil PLN
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2023
Valoarea întreprinderii (EV)
167,3 mil PLN
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2023
Capitalizare / profit net TTM
62,1x
calculat olivLawFY 2023
P/E (TTM)
62,1x
calculat olivLawFY 2023
Randamentul profitului
1,6 %
calculat olivLawFY 2023
P/B
0,5x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2023
P/S
0,1x
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 31 dec. 2023
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
4,0x
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 31 dec. 2023
EV/Venit
0,2x
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 31 dec. 2023
P/FCF
1,5x
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 31 dec. 2023
Randament FCF
66,3 %
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 31 dec. 2023
Randamentul dividendului
4,6 %
calculat olivLawFY 2023
Randamentul distribuirilor către acționari
4,6 %
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 31 dec. 2023

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neutru

Scor: 47 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

4,35 PLN

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 109,8 mil PLN

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
109,8 mil PLN
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2023
P/E (TTM)
62,1x
calculat olivLawFY 2023
P/B
0,5x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2023
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
0,8 %
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 31 dec. 2023
Marja netă
0,2 %
calculat olivLawFY 2023
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
6,1 %
calculat olivLawFY 2023
Randamentul dividendului
4,6 %
calculat olivLawFY 2023

Acoperire și prospețime

29/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2023
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2023
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2023
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2023
Sursă: esefpublicat 07 mai 2024
verificat 89derivat 6

Datele sunt mai vechi decât pragul de prospețime.

Scorul pe grupe

  • Evaluare50
  • Bilanț și datorie5
  • Randamente80
  • Calitate49

Interval de valoare estimat

indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

    Ipoteze (ilustrative, editoriale)

    Rata fără risc
    6,5 %
    Prima de risc a pieței
    6,0 %
    Beta (implicit)
    1,00
    Costul capitalului propriu
    12,5 %
    Creștere terminală
    3,0 %

    Scorul pe factori

    Profil neutru · Scor 47/100

    FactorValoareScorPondere folosită
    ROIC · Calitate10,6 %33 (față de colegi)17 %
    Marja netă · Calitate0,2 %23 (față de colegi)10 %
    Conversia profitului în FCF · Calitate4.117,3 %100 (pe interval fix)10 %
    CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
    Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie1,3x0 (pe interval fix)10 %
    Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,0x13 (pe interval fix)7 %
    P/E (TTM) · Evaluare62,1x11 (față de colegi)17 %
    EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randament FCF · Evaluare66,3 %100 (pe interval fix)13 %
    Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente4,6 %66 (pe interval fix)10 %
    Rata de distribuire (FCF) · Randamente7,0 %100 (pe interval fix)7 %

    Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

    Grupele scorului

    • Bilanț și datorie5/100 · 2/3 factori cu valoare
    • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
    • Calitate49/100 · 3/3 factori cu valoare
    • Randamente80/100 · 2/2 factori cu valoare
    • Evaluare50/100 · 2/3 factori cu valoare

    O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

    Memo

    GRUPA KAPITAŁOWA IMMOBILE SPÓŁKA AKCYJNA (GKI.WA). Ultimul exercițiu complet: 2023; date până la 2023-12-31.

    Cifre calculate din situațiile financiare: venit 940,1 mil PLN în 2023; creștere an/an 6,1 %; marjă netă 0,2 %; ROE 0,8 %.

    Intervalul de valoare estimat este 1,97–2,44 PLN pe acțiune (mediana a 3 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 2,18 PLN, prețul de 4,35 PLN lasă un potențial de -49,9 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -99,4 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

    Scor olivLaw 47/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: growth. Nu este o recomandare de investiții.

    Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

    Ce susține teza

    • Conversia profitului în FCF: 4 117,3 %
    • Randament FCF: 66,3 %
    • Rata de distribuire (FCF): 7,0 %

    Ce o infirmă

    • Marja netă: 0,2 %
    • Acoperirea dobânzilor: 1,3x
    • Lichiditatea curentă: 1,0x
    • P/E (TTM): 62,1x
    • Prețul este peste intervalul de valoare estimat
    • Metodele de evaluare diverg

    Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA.

    Față de mediana verticalei

    Companii listate din Polonia · aceeași țară · comparată cu 39 firme

    Multipli și rentabilitate față de mediană

    P/E
    62,1x
    mediana verticalei 12,1x
    peste mediană (+412,7 %)
    EV/EBITDA
    —
    mediana verticalei —
    P/S
    0,1x
    mediana verticalei 1,3x
    sub mediană (−90,9 %)
    P/B
    0,5x
    mediana verticalei 1,0x
    sub mediană (−46,1 %)
    ROE
    0,8 %
    mediana verticalei 8,9 %
    sub mediană (−90,6 %)
    Marja netă
    0,2 %
    mediana verticalei 2,8 %
    sub mediană (−93,3 %)
    Marja EBIT
    4,4 %
    mediana verticalei 6,3 %
    sub mediană (−30,0 %)
    Venituri an/an
    6,1 %
    mediana verticalei 9,9 %
    sub mediană (−38,6 %)
    Datorie netă/EBITDA
    —
    mediana verticalei —
    Randament dividend
    4,6 %
    mediana verticalei 3,6 %
    peste mediană (+28,4 %)

    Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

    Firmele verticalei

    CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
    BDX.WABudimex Spółka Akcyjna19,3 mld36,141,5 %6,2 %+8,9 %+21 % / +36 %
    ACP.WAAsseco Poland S.A.19,2 mld38,17,8 %2,9 %+19,8 %+19 % / +202 %
    BFT.WABenefit Systems Spółka Akcyjna18,1 mld131,120,8 %7,2 %+99,9 %+74 % / +221 %
    ASE.WAAsseco South Eastern Europe Spółka Akcyjna3,7 mld19,818,1 %12,0 %+36,5 %+7 % / +52 %
    1AT.WAAtal Spółka Akcyjna2,3 mld6,429,8 %22,2 %−1,3 %+7 % / +8 %
    ATT.WAGrupa Azoty Spółka Akcyjna1,7 mld—-37,9 %-20,8 %−45,1 %−10 % / −22 %
    ARH.WAArchicom Spółka Akcyjna1,3 mld12,115,9 %22,1 %−21,6 %+13 % / +89 %
    ACT.WAAction S.A.997,4 mil27,18,3 %1,5 %+6,1 %+70 % / +170 %
    BRS.WABoryszew Spółka Akcyjna889,2 mil8,36,3 %1,6 %+8,4 %−24 % / −26 %
    AGO.WAAgora Spółka Akcyjna601,9 mil—-14,2 %-9,2 %+15,2 %+40 % / +21 %
    AMB.WAAmbra S.A.468,0 mil7,616,4 %7,0 %+12,9 %+5 % / −33 %
    ATC.WAArctic Paper Spółka Akcyjna357,2 mil1,416,3 %7,0 %−27,5 %−38 % / −75 %
    ATG.WA"atm Grupa Spółka Akcyjna"299,3 mil11,18,9 %11,6 %−22,0 %−11 % / +3 %
    ART.WAArtifex Mundi S.A.226,6 mil17,435,7 %33,3 %+51,9 %+46 % / +12 %
    APN.WAAPLISENS Spółka Akcyjna194,6 mil9,511,4 %13,8 %+21,8 %−1 % / −21 %
    BMC.WABumech Spółka Akcyjna155,7 mil—-3,4 %-3,9 %−40,0 %−37 % / −49 %
    ALI.WAALTUS Spolka Akcyjna153,9 mil16,87,9 %16,9 %+30,3 %+34 % / +48 %
    GKI.WAGrupa Kapitałowa Immobile Spółka Akcyjna109,8 mil62,10,8 %0,2 %+6,1 %+34 % / +58 %
    BBT.WABoomBit Spółka Akcyjna71,4 mil4,520,7 %6,4 %−16,5 %−19 % / −57 %
    BBD.WABbi Development S.A.54,1 mil1,136,0 %208,3 %+50,2 %+1 % / +9 %
    ALG.WAAll in! Games Spółka Akcyjna39,8 mil——-156,9 %−72,2 %−27 % / −56 %
    BMX.WABioMaxima Spółka Akcyjna37,0 mil63,21,2 %1,3 %−67,5 %−29 % / −45 %
    06N.WAMagna Polonia Spółka Akcyjna31,3 mil0,5115,4 %964,7 %+13,0 %−28 % / −42 %
    BCM.WABETACOM Spółka Akcyjna26,7 mil17,68,0 %0,9 %+21,3 %+8 % / +4 %
    AWM.WAAirway Medix Spółka Akcyjna14,3 mil—-25,8 %-117.400,0 %−97,7 %−23 % / −43 %

    Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru GKI.WA din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

    Prognoza motorului olivLaw

    Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

    Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

    Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

    Scenarii ilustrative

    Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

    Pesimist
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    De bază
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    Optimist
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    Nimic nu se salvează.

    Preț estimat (PLN)

    Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
    1 ani
    2,61
    Randament total -39 % · Pe an -39 %
    4,61
    Randament total 8 % · Pe an 8 %
    6,94
    Randament total 62 % · Pe an 62 %
    3 ani
    2,61
    Randament total -36 % · Pe an -14 %
    5,19
    Randament total 25 % · Pe an 8 %
    8,56
    Randament total 104 % · Pe an 27 %
    5 ani
    2,62
    Randament total -33 % · Pe an -8 %
    5,84
    Randament total 44 % · Pe an 8 %
    10,56
    Randament total 156 % · Pe an 21 %
    Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
    • P/E la ieșire± 1,30
    • Marja netă± 0,91
    • Creșterea anuală a veniturilor± 0,73
    • Diluare anuală± 0,08

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Pe scurt

    Grupa Kapitală IMMOBILE S.A. este un grup polonez cu activitate în mai multe segmente operaționale, inclusiv moda, care în anul 2023 se afla în proces de reorganizare. Raportul anual pentru 2023 atrage atenția asupra riscului indirect generat de războiul din Ucraina asupra rezultatelor grupului, în condițiile în care soldul creditelor nominale era de «53 108 tys. PLN» la 31 decembrie 2023 1.

    SWOT

    Puncte tari

    • Grupul are un flux de numerar proiectat pe mai multe segmente operaționale, ceea ce ar putea reduce dependența de o singură activitate 1.
    • Prelungirea scadenței creditelor arată o capacitate de negociere cu finanțatorii, dacă aceasta se traduce în condiții mai stabile 1.
    • Structura grupului pe mai multe țări și monede poate oferi flexibilitate operațională în fața șocurilor locale 1.

    Puncte slabe

    • Segmentul moda a generat o pierdere și se află în proces de reorganizare, ceea ce indică probleme de rentabilitate 1.
    • Raportul menționează existența unor incertitudini legate de continuarea activității, deși acestea nu sunt considerate semnificative 1.
    • Expunerea la cursurile de schimb străine adaugă complexitate evaluărilor și rezultatelor consolidate 1.

    Oportunități

    • Un proces de reorganizare reușit ar putea îmbunătăți profitabilitatea segmentului moda în perioadele următoare 1.
    • Stabilizarea finanțării pe termen mai lung ar putea permite investiții în activele existente 1.
    • Diversificarea între segmente ar putea susține creșterea dacă unele activități compensează pe celelalte 1.

    Amenințări

    • Războiul din Ucraina ar putea afecta grupul indirect prin costuri energetice, materii prime și cerere mai slabă 1.
    • Creșterea prețurilor și restricționarea investițiilor ar putea reduce marjele în economia europeană 1.
    • Instabilitatea cursurilor de schimb ar putea afecta valoarea consolidată a activelor din străinătate 1.

    Riscuri

    • Efectele indirecte ale conflictului din Ucrainaridicat

      Conducerea consideră că există un risc ridicat ca războiul să aibă efecte indirecte asupra rezultatelor, prin materii prime, piețe și prețuri 1.

    • Pierderea segmentului modamediu

      Segmentul moda a generat o pierdere și este în reorganizare, ceea ce poate afecta rezultatele grupului dacă nu se redresează 1.

    • Continuitatea activitățiimediu

      Deși nu există incertitudini semnificative raportate, conducerea menționează posibilitatea ca evoluțiile externe să modifice proiecțiile 1.

    • Expunerea valutarămediu

      Activitățile în EUR și GBP expun grupul la fluctuații de curs care pot influența valoarea consolidată în PLN 1.

    • Îndatorarea și scadențelescăzut

      Soldul creditelor, deși prelungit, rămâne o obligație financiară care trebuie onorată în condițiile unui context economic incert 1.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă reorganizarea segmentului moda reușește, grupul ar putea reveni la profitabilitate și ar putea consolida încrederea în proiecțiile sale de numerar 1.
    • Prelungirea scadenței creditelor ar putea oferi spațiu de manevră financiară pentru investiții și pentru susținerea activităților existente 1.
    • Diversificarea pe mai multe segmente ar putea atenua efectul negativ al unui singur domeniu asupra rezultatelor totale 1.

    Ce ar strica teza

    • Dacă efectele războiului se accentuează, costurile și cererea ar putea pune presiune pe marje și pe capacitatea de rambursare 1.
    • Dacă segmentul moda nu își revine, pierderile ar putea persista și ar putea ridica întrebări despre valoarea activelor asociate 1.
    • Volatilitatea cursurilor ar putea erodă valoarea în PLN a activelor străine și ar putea complica interpretarea rezultatelor 1.

    De urmărit

    • Evoluția și rezultatele procesului de reorganizare a segmentului moda2024
    • Impactul războiului din Ucraina asupra costurilor și cererii în raportările ulterioare2024
    • Evoluția soldului creditelor și respectarea noilor scadențenext annual report
    • Evoluția cursurilor EUR și GBP față de PLN și efectul asupra rezultatelor consolidate2024

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Afacerea

    Grupa Kapitală IMMOBILE S.A. este o grupare cu sediul în Polonia, a cărei entitate-mamă este IMMOBILE S.A., și care include societăți dependente controlate direct sau indirect 1. Situațiile financiare consolidate sunt prezentate în PLN, moneda funcțională a entității-mamă, iar societățile străine au ca monedă funcțională euro sau lira sterlină 1. Grupul include și entități, precum PROMStahl GmbH și PROMStahl Ltd., care țin evidența contabilă potrivit legislației locale 1.

    Conducerea raportează că segmentul moda a înregistrat o pierdere în cursul anului 2023, fiind în proces de reorganizare, iar continuitatea activității grupului este susținută de proiecțiile privind fluxurile de numerar ale diferitelor activități din segmentele operaționale 1. Auditorii și conducerea nu identifică la data aprobării raportului incertitudini semnificative privind continuarea activității, dar notează posibilitatea ca războiul din Ucraina să aibă impact asupra grupului 1.

    Politicile contabile includ evaluarea la valoare justă a proprietăților de investiții, a acțiunilor și a participațiilor, cu ierarhie a datelor pe trei niveluri, precum și amortizarea liniară a activelor corporale 1. Aceste repere ajută investitorii să înțeleagă modul în care grupul își evaluează activele și cum își urmărește expunerea valutară 1.

    Segmente

    Moda

    Segmentul moda este menționat explicit ca fiind în proces de reorganizare, după ce a generat o pierdere în exercițiul 2023 1. Situația acestui segment este relevantă pentru evaluarea capacității grupului de a-și susține activitatea în perioada următoare 1.

    Alte segmente operaționale

    Raportul anual face referire la mai multe segmente operaționale, pentru care conducerea a elaborat proiecții de flux de numerar, însă sursa nu detaliază componența sau rezultatele fiecărui segment 1.

    Piața în context

    Conform raportului, războiul din Ucraina a avut un efect negativ direct asupra economiei poloneze și europene, afectând stabilitatea și previzibilitatea proceselor economice 1. Conducerea estimează că efectele indirecte asupra rezultatelor pot proveni din limitarea accesului la materii prime, din pierderea piețelor de desfacere din est, din creșterea prețurilor și din scăderea cererii interne 1.

    Cursurile de schimb folosite pentru evaluarea bilanțului au fost de «4,3480» PLN pentru EUR la 31 decembrie 2023, ceea ce arată expunerea grupului la moneda euro prin filialele sale străine 1. Fluctuațiile acestor cursuri pot influența valoarea în PLN a activelor și datoriilor entităților străine 1.

    Tendințe

    • Războiul din Ucraina și efectele indirectevânt din față

      Conflictul ar putea afecta indirect rezultatele grupului prin materii prime, prețuri și cerere, deși grupul nu are relații comerciale directe cu statele implicate 1.

    • Stabilizarea creditelor pe termen lungvânt din spate

      Prelungirea scadenței soldului de credite cu un an ar putea sprijini planificarea financiară a grupului dacă proiecțiile de numerar se confirmă 1.

    • Reorganizarea segmentului modamixt

      Reorganizarea segmentului moda ar putea reduce pierderile dacă măsurile întreprinse se dovedesc eficiente, dar rămâne incertă durata procesului 1.

    • Volatilitatea cursurilor de schimbmixt

      Evoluția cursurilor EUR și GBP față de PLN ar putea modifica rezultatele consolidate, mai ales dacă costurile sau veniturile filialelor străine cresc 1.

    Poziția concurențială

    Sursele analizate nu prezintă o listă de concurenți ai grupului și nici poziția sa relativă pe piață. Concurența poate fi evaluată doar pe baza segmentelor operaționale menționate în raport, de la caz la caz 1.

    Concurenții identificați din sursă sunt doar categorii generale de piață, nu entități numite, iar informațiile disponibile nu permit compararea cotelor de piață 1.

    • Concurenți din segmentul moda

      Sursa nu numește concurenți directi pentru segmentul moda; analiza concurențială necesită surse suplimentare.

    • Furnizori de materii prime din Europa de Est

      Raportul menționează riscul legat de accesul la materii prime, dar nu identifică furnizori specifici.

    • Piețe de desfacere din est

      Sursa menționează pierderea piețelor din est ca risc, fără a numi actori concurenți.

    • Entități cu activitate similară în Europa

      Nu există în sursă o identificare clară a acestor entități, iar tickerul nu poate fi confirmat.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

    Rapoarte anuale (ESEF)

    Surse

    1. [1] Annual report, fiscal year ended 2023-12-31 (ESEF) · SEC / GRUPA KAPITAŁOWA IMMOBILE S.A. · 31 dec. 2023

    Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

    GRUPA KAPITAŁOWA IMMOBILE S.A. (GKI.WA): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw