olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
Glanbia plc GLB.L
Regatul Unit · London Stock Exchange · Verticală: Companii listate din Regatul Unit
Glanbia plc este un grup internațional de nutriție, cu trei segmente: Performance Nutrition, Health & Nutrition și Dairy Nutrition. În exercițiul financiar 2025 veniturile au atins 3,9 miliarde dolari, dar EBITDA-ul a scăzut sub presiunea costurilor cu materiile prime din Performance Nutrition, iar compania și-a redefinit strategia pentru 2026-2028.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Glanbia plc (GLB.L) costa 21,00 EUR (−4,11 % într-o zi), cu beta 0,29, interval pe 52 de săptămâni 13,90–25,60 EUR.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 52,7
- neutru
- Bollinger (20, 2)
- 19,12 – 21,88
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,68 · lățimea benzii 13,5 %
- SMA 50 / 200
- 20,89 / 19,51
- tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- 0,08 / -0,04
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +6,1 % | −0,6 % | +6,7 pp | — |
| 3 luni | −11,0 % | −4,2 % | −6,8 pp | — |
| 6 luni | +8,3 % | +4,3 % | +4,0 pp | — |
| De la început de an | +39,1 % | +7,5 % | +31,6 pp | — |
| 1 an | +35,5 % | +9,9 % | +25,6 pp | +5,8 % |
| 3 ani | +36,8 % | +49,8 % | −13,0 pp | +26,3 % |
| 5 ani | +52,2 % | +42,8 % | +9,3 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
prețul (USD) și raportarea sunt în monede diferite
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2023 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|
| Venituri | 5,4 mld | 3,8 mld | 3,9 mld |
| Venituri an/an | indisponibil | indisponibil | +2,8 % |
| Profit net | 344,4 mil | 164,7 mil | 183,3 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil | +11,3 % |
| EPS diluat | 1,28 | 0,62 | 0,72 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | +16,0 % |
| netă % | 6,3 % | 4,3 % | 4,6 % |
| Flux de numerar liber | 385,8 mil | 388,9 mil | 318,9 mil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2026 · 03 ian. 2026
- Numerar
- 491,2 mil USD
- Datorie financiară
- 1,0 mld USD
- Datorie netă
- 526,0 mil USD
- Capitaluri proprii
- 1,9 mld USD
- Active totale
- 4,0 mld USD
- Datorie / capitaluri
- 0,53x
- Lichiditate curentă
- 1,36x
- ROE
- 9,2 %
- ROA
- 4,7 %
- Marja FCF
- 8,1 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2023 | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 5,4 mld | 3,8 mld | 3,9 mld | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 4,3 mld | 2,7 mld | 2,9 mld | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Profit brut | 1,1 mld | 1,2 mld | 1,1 mld | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Profit operațional | 392,2 mil | 234,7 mil | 273,2 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 22,1 mil | 32,2 mil | 31,8 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 392,4 mil | 208,0 mil | 209,2 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 44,7 mil | 43,3 mil | 25,9 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Profit net | 344,4 mil | 164,7 mil | 183,3 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
| EPS diluat | 1,28 | 0,62 | 0,72 | esef· 18 mar. 2026verificat |
Bilanț · USD
| Linie | 2023 | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 413,7 mil | 417,0 mil | 491,2 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Creanțe | 501,8 mil | 391,5 mil | 476,4 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Stocuri | 550,2 mil | 634,8 mil | 662,9 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Active curente | 1,5 mld | 1,5 mld | 1,7 mld | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 515,1 mil | 518,6 mil | 520,1 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Active totale | 3,8 mld | 3,9 mld | 4,0 mld | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 659,1 mil | 611,7 mil | 715,9 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 108,9 mil | 300,8 mil | 375,6 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 553,5 mil | 552,2 mil | 641,6 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Datorii curente | 880,5 mil | 1,1 mld | 1,2 mld | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Datorii totale | 1,7 mld | 1,8 mld | 2,0 mld | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Capital propriu | 2,1 mld | 2,1 mld | 1,9 mld | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 266,5 mil | 260,6 mil | 250,5 mil | esef· 18 mar. 2026derivat |
- 2023
- 266,5 mil
- 2025
- 260,6 mil
- 2026
- 250,5 mil
esef· 18 mar. 2026derivat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2023 | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 427,8 mil | 443,2 mil | 368,5 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 42,0 mil | 54,3 mil | 49,6 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 385,8 mil ≈ | 388,9 mil ≈ | 318,9 mil ≈ | esef· 18 mar. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | 84,5 mil | -375,0 mil | -63,3 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -396,3 mil | -258,4 mil | -302,7 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 148,1 mil | 129,8 mil | 248,8 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- acoperirea ponderilor scorului: 50,0 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: indisponibil
Prețul și raportarea sunt în monede diferite; indicatorii de piață sunt indisponibili.
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
50 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 8,18 – 12,61 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: P/E8,18 – 12,61 (Mijloc 10,45)17 firme folosite · multiplul median 14,4x · quartile 11,3x – 17,4x0EV1.L, ABDN.L, ABF.L, AIRE.L, AJB.L, ALFA.L, AMIF.L, APTD.L, ASHM.L, AUTO.L, BAB.L, BAG.L, BATS.L, BBY.L, BCG.L, BKG.L, BME.L
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 50,0 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 9,6 % | 29 (față de colegi) | 21 % |
| Marja netă · Calitate | 4,6 % | 37 (față de colegi) | 13 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 174,0 % | 100 (pe interval fix) | 13 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | -10,1 % | 0 (pe interval fix) | 17 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | -17,2 % | 0 (pe interval fix) | 17 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 8,6x | 100 (pe interval fix) | 13 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,4x | 46 (pe interval fix) | 8 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie79/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere0/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate51/100 · 3/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
Glanbia plc (GLB.L). Ultimul exercițiu complet: 2026; date până la 2026-01-03.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 3,9 mld USD în 2026; creștere an/an 2,8 %; marjă netă 4,6 %; ROE 9,2 %.
Intervalul de valoare estimat este 8,18–12,61 USD pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 50,0 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Conversia profitului în FCF: 174,0 %
- Acoperirea dobânzilor: 8,6x
Ce o infirmă
- ROIC: 9,6 %
- CAGR venituri 3 ani: -10,1 %
- CAGR EPS 3 ani: -17,2 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Regatul Unit · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| BATS.LBritish American Tobacco P.L.C. | 104,3 mld | 13,5 | 16,5 % | 30,3 % | −1,0 % | +7 % / +88 % |
| ABF.LAssociated British Foods PLC | 14,7 mld | 14,3 | 9,2 % | 5,3 % | −3,1 % | −5 % / −15 % |
| 0EV1.LCarnival PLC | 5,5 mld | 4,1 | 46,7 % | 13,4 % | +6,4 % | indisponibil / indisponibil |
| BAB.LBabcock International Group PLC | 5,1 mld | 24,7 | 34,7 % | 4,1 % | +7,2 % | −10 % / +158 % |
| AUTO.LAutotrader Group PLC | 4,8 mld | 16,4 | 60,2 % | 47,1 % | +3,9 % | −13 % / −23 % |
| BBY.LBalfour Beatty PLC | 4,2 mld | 16,3 | 23,2 % | 2,8 % | +15,2 % | +20 % / +160 % |
| ABDN.LAberdeen Group PLC | 4,1 mld | 10,8 | 8,0 % | 28,9 % | −2,1 % | +11 % / +41 % |
| BKG.LThe Berkeley Group Holdings PLC | 3,6 mld | 11,3 | 8,8 % | 13,4 % | −4,2 % | −0 % / −22 % |
| BME.LB&M European Value Retail PLC | 2,9 mld | 17,4 | 21,2 % | 2,8 % | +3,7 % | +68 % / −51 % |
| AJB.LAj Bell PLC | 2,4 mld | 22,8 | 49,9 % | 33,1 % | +18,0 % | +8 % / +128 % |
| ASHM.LAshmore Group PLC | 1,4 mld | 13,9 | 13,1 % | 71,6 % | −0,1 % | +28 % / +18 % |
| BCG.LBaltic Classifieds Group PLC | 1,2 mld | 23,2 | 15,8 % | 57,6 % | +6,9 % | −99 % / −99 % |
| APN.LApplied Nutrition PLC | 763,6 mil | 36,2 | 41,2 % | 19,7 % | +24,2 % | +71 % / indisponibil |
| BAG.LA.G. Barr P.L.C. | 671,9 mil | 14,4 | 14,4 % | 10,8 % | +4,0 % | −7 % / +26 % |
| ASC.LAsos PLC | 494,5 mil | — | -81,3 % | -12,0 % | −14,7 % | +71 % / +8 % |
| ALFA.LAlfa Financial Software Holdings PLC | 486,8 mil | 16,3 | 61,5 % | 23,8 % | +15,3 % | −28 % / +10 % |
| AML.LAston Martin Lagonda Global Holdings PLC | 344,3 mil | — | -93,4 % | -39,2 % | −20,6 % | −45 % / −85 % |
| APTD.LAptitude Software Group PLC | 111,3 mil | 28,5 | 7,2 % | 6,2 % | −7,3 % | −30 % / −23 % |
| AMGO.LAmigo Holdings PLC | 9,9 mil | — | — | — | −81,9 % | +325 % / +844 % |
| ASBE.LAssociated British Engineering PLC | 605,3 mii | — | -19,1 % | — | indisponibil | indisponibil / indisponibil |
| AMIF.LAmicorp Fs (uk) PLC | 221,6 mii | 0,1 | 27,5 % | 9,1 % | +8,1 % | indisponibil / indisponibil |
| AAF.LAirtel Africa PLC | — | — | 24,1 % | 10,6 % | +29,5 % | −7 % / +164 % |
| AAL.LAnglo American PLC | — | — | -19,3 % | -20,2 % | +4,5 % | +30 % / +76 % |
| ACG.LAcg Metals Limited | — | — | -80,3 % | -32,0 % | +134,8 % | +60 % / +63 % |
| AEP.LAnglo-Eastern Plantations PLC | — | — | 16,1 % | 19,5 % | +25,0 % | +5 % / +113 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru GLB.L din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Glanbia plc este un grup internațional de nutriție, cu trei segmente: Performance Nutrition, Health & Nutrition și Dairy Nutrition. În exercițiul financiar 2025 veniturile au atins 3,9 miliarde dolari, dar EBITDA-ul a scăzut sub presiunea costurilor cu materiile prime din Performance Nutrition, iar compania și-a redefinit strategia pentru 2026-2028 1.
SWOT
Puncte tari
- Portofoliu de branduri sportive puternice, cu creștere de volum în Optimum Nutrition și Isopure, și o generare solidă de numerar operațional 1.
- Structură de capital cu facilități de credit angajate și covenante confortabile, conform sursei 1.
- Prezență internațională extinsă în segmentele de nutriție și ingrediente, consolidată prin achiziții recente 1.
Puncte slabe
- Marje sub presiune în Performance Nutrition din cauza costurilor ridicate ale intrărilor, cu impact asupra rentabilității capitalului 1.
- Dependență de prețul zerului și de piața brânzeturilor, care a slăbit în a doua jumătate a anului 1.
- Depreciere de active și elemente excepționale repetate în ultimii ani, legate de unele branduri din portofoliu 1.
Oportunități
- Dacă programul de transformare își atinge economiile planificate până în 2027, marjele ar putea reveni 1.
- Cererea pentru proteine și colostru ar putea susține creșterea în Dairy Nutrition și în Health & Nutrition 1.
- Achizițiile recente, precum Sweetmix și Scicore, deschid acces la noi piețe și capacități de producție 1.
Amenințări
- Creșterea protecționismului și tensiunile comerciale ar putea perturba lanțurile de aprovizionare și costurile 1.
- Concurența intensă din canalul de cluburi și din cel specializat ar putea limita creșterea brandurilor de nutriție sportivă 1.
- Volatilitatea valutară și a prețurilor materiilor prime ar putea afecta rezultatele raportate 1.
Riscuri
- Volatilitatea prețurilor materiilor primeridicat
Costurile ridicate ale intrărilor, în special în Performance Nutrition, au redus EBITDA-ul și rentabilitatea, iar evoluția prețului zerului rămâne incertă 1.
- Tensiuni geopolitice și comercialeridicat
Schimbările rapide de tarife și conflictele armate pot perturba lanțurile de aprovizionare și pot afecta cererea 1.
- Refinanțarea datorieimediu
Cele mai timpurii facilități de credit ajung la maturitate în decembrie 2027, iar compania anticipează refinanțarea lor în anul următor 1.
- Riscul de depreciere a activelormediu
Depreciările non-cash recente din Performance Nutrition și LevlUp arată că unele branduri pot să nu își mai recupereze valoarea contabilă 1.
- Riscuri cibernetice și climaticescăzut
Atacurile cibernetice tot mai sofisticate și riscurile climatice sunt tratate ca riscuri principale, cu măsuri de control dedicate 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă programul de transformare livrează economiile planificate și cererea pentru proteine se menține, compania ar putea recupera marjele din Performance Nutrition 1.
- Generarea solidă de numerar și nivelul moderat al datoriei nete ar putea susține dividende crescute și răscumpărări de acțiuni 1.
- Segmentele Health & Nutrition și Dairy Nutrition au arătat creștere de volum, ceea ce ar putea compensa presiunea din celelalte segmente 1.
Ce ar strica teza
- Dacă costurile intrărilor rămân ridicate, marjele din Performance Nutrition ar putea rămâne sub presiune și rentabilitatea capitalului ar putea scădea în continuare 1.
- Protecționismul și tensiunile comerciale ar putea limita creșterea și ar putea crește costurile de aprovizionare 1.
- Depreciările repetate și elementele excepționale ar putea indica probleme persistente în unele branduri din portofoliu 1.
De urmărit
- Progresul programului de transformare și economiile anuale raportate2027
- Evoluția marjei EBITDA în Performance Nutrition față de nivelul din 2025Următorul raport anual
- Refinanțarea facilităților de credit cu maturitate în decembrie 20272026
- Realizarea țintelor 2026-2028 pentru creșterea EPS ajustat și ROCE2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Glanbia este un producător de nutriție, cu activități în suplimente proteice, ingrediente și soluții de nutriție din lapte. În exercițiul 2025 veniturile grupului au fost de 3,9 miliarde dolari, iar EBITDA-ul înainte de elemente excepționale de 499,1 milioane dolari 1. Compania a vândut SlimFast și Body & Fit și a achiziționat Sweetmix în Brazilia, iar după încheierea anului a finalizat achiziția Scicore din India 1. Un acționar important este Tirlán Co-operative Society, care deține 17,86% din acțiuni 1.
Din noiembrie 2024 compania raportează prin trei segmente, după ce Glanbia Nutritionals a fost separată în Health & Nutrition și Dairy Nutrition, alături de Performance Nutrition 1. Această structură urmărește claritate operațională și o alocare mai bună a capitalului. Programul de transformare lansat la sfârșitul lui 2024 vizează un model operațional mai simplu și eficiențe suplimentare 1.
Compania menține o poziție financiară solidă: fluxul de numerar operațional a reprezentat 91% din EBITDA, iar datoria netă a crescut la 526 milioane dolari la sfârșitul anului 2025 1. Dividendul total pe acțiune a crescut cu 10%, iar programul de răscumpărare de acțiuni a fost extins 1.
Segmente
Performance Nutrition
Cel mai mare segment, cu venituri de 1.801,1 milioane dolari în 2025, aproape stabile, dar cu un EBITDA de 233,8 milioane dolari și o marjă de 13,0%, în scădere sub presiunea costurilor cu intrările 1. Brandurile Optimum Nutrition și Isopure au crescut în volum 1.
Piața în context
Compania activează pe piața globală a nutriției sportive, a ingredientelor funcționale și a proteinelor din lapte. Sursa menționează un mediu macroeconomic cu creștere slabă și protecționism crescând în 2026, precum și volatilitate a prețurilor la zer 1. Cererea pentru produse cu proteină ridicată rămâne un motor important al pieței 1.
Tendințe
- Cerere crescută pentru proteinăvânt din spate
Cererea pentru proteină din zer și pentru produse cu proteină ridicată a susținut volumele în Dairy Nutrition și în brandurile de nutriție sportivă 1.
- Costuri ridicate ale materiilor primevânt din față
Inflația intrărilor, în special în Performance Nutrition, a redus marjele și a presat rentabilitatea capitalului investit 1.
- Protecționism și tarifevânt din față
Schimbările rapide de tarife și tensiunile comerciale cresc incertitudinea privind lanțurile de aprovizionare și costurile 1.
- Eficiențe din transformaremixt
Programul de transformare la nivel de grup ar putea reduce costurile operaționale dacă obiectivele de economii se mențin pe calendar 1.
Poziția concurențială
Compania concurează în nutriția sportivă, în ingredientele pentru nutriție și în produsele lactate funcționale cu producători globali de suplimente și de ingrediente. Sursa menționează în special concurența intensă din canalul de cluburi pentru brandurile de nutriție sportivă 1. Sursa nu identifică concurenții prin nume.
- Concurenți din nutriția sportivă la nivel global
Producători de suplimente sportive care concurează în canalele de retail, online și cluburi, cu presiune asupra prețurilor, conform sursei 1.
- Producători de ingrediente proteice din lapte
Companii care furnizează zer și proteine din lapte pentru clienți din alimentație, unde cererea și prețurile ingredientelor influențează marjele 1.
- Furnizori de soluții de aromatizare și premixuri
Concurenți din segmentul Health & Nutrition, unde creșterea internațională depinde de volume și de achiziții 1.
- Producători de nutriție funcțională și gut health
Companii cu produse orientate spre imunitate și sănătatea intestinală, un segment în care colostrul are cerere, conform sursei 1.
Știri și depuneri
Din presă
- GLP-1 Craze Fuels Protein-Powder Maker Glanbia’s Share RallyBloomberg Markets · 17 iun. 2026 · EN
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202618 mar. 2026
- Raportul anual 202518 mar. 2025
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2026-01-03 (ESEF) · SEC / Glanbia plc · 03 ian. 2026
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.