olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
MJ Gleeson plc GLE.L
Regatul Unit · London Stock Exchange · ISIN GB00BRKD9Z53 · Verticală: Companii listate din Regatul Unit
MJ Gleeson plc este un dezvoltator imobiliar britanic axat pe locuințe accesibile în nordul Angliei și Midlands, activ și prin divizia de terenuri Gleeson Land. În exercițiul fiscal 2025 cifra de afaceri a fost de £365.8m, dar marjele s-au comprimat din cauza inflației costurilor de construcție, ceea ce face ca obiectivul de 3.000 de locuințe pe an să depindă de redresarea marjelor și a ritmului de deschidere a șantierelor.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea MJ Gleeson plc (GLE.L) costa 2,77 GBP (−3,66 % într-o zi), cu capitalizare 161,4 mil GBP, P/E 10,2 pe un EPS diluat de 0,27 GBP în ultimele 12 luni, randament al dividendului 3,98 %, beta 0,73, interval pe 52 de săptămâni 2,21–4,27 GBP.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 48,0
- neutru
- Bollinger (20, 2)
- 2,64 – 2,98
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,36 · lățimea benzii 12,0 %
- SMA 50 / 200
- 2,70 / 2,80
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- 0,04 / 0,05
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +0,5 % | −0,6 % | +1,2 pp | — |
| 3 luni | +0,2 % | −4,2 % | +4,3 pp | — |
| 6 luni | +10,6 % | +4,3 % | +6,3 pp | — |
| De la început de an | −34,2 % | +7,5 % | −41,7 pp | — |
| 1 an | −21,0 % | +9,9 % | −30,9 pp | +5,8 % |
| 3 ani | −33,1 % | +49,8 % | −82,9 pp | +26,3 % |
| 5 ani | −66,3 % | +42,8 % | −109,1 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 33 din propriul istoric de 3 trimestre (min 9,0, mediană 14,6, max 15,6; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Venituri | 328,3 mil | 345,3 mil | 365,8 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | +5,2 % | +5,9 % |
| Profit net | 24,2 mil | 19,3 mil | 15,8 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | −20,1 % | −18,0 % |
| EPS diluat | 0,41 | 0,33 | 0,27 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | −20,3 % | −17,9 % |
| netă % | 7,4 % | 5,6 % | 4,3 % |
| Flux de numerar liber | -18,9 mil | 15,9 mil | -6,0 mil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 30 iun. 2025
- Numerar
- 6,5 mil GBP
- Datorie financiară
- 5,0 mil GBP
- Datorie netă
- -1,5 mil GBP
- Capitaluri proprii
- 307,7 mil GBP
- Active totale
- 419,4 mil GBP
- Datorie / capitaluri
- 0,02x
- Lichiditate curentă
- 4,40x
- ROE
- 5,2 %
- ROA
- 4,0 %
- Marja FCF
- -1,6 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (GBP)
Marje
Cont de profit și pierdere · GBP
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 328,3 mil | 345,3 mil | 365,8 mil | esef· 28 oct. 2025verificat |
| Costul vânzărilor | 238,2 mil | 260,8 mil | 282,7 mil | esef· 28 oct. 2025verificat |
| Profit brut | 90,1 mil | 84,5 mil | 83,2 mil | esef· 28 oct. 2025verificat |
| Profit operațional | 32,5 mil | 28,6 mil | 24,0 mil | esef· 28 oct. 2025verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 2,3 mil | 3,8 mil | 3,6 mil | esef· 28 oct. 2025verificat |
| Profit înainte de impozit | 30,5 mil | 24,8 mil | 20,5 mil | esef· 28 oct. 2025verificat |
| Impozit pe profit | 6,3 mil | 5,5 mil | 4,7 mil | esef· 28 oct. 2025verificat |
| Profit net | 24,2 mil | 19,3 mil | 15,8 mil | esef· 28 oct. 2025verificat |
| EPS diluat | 0,41 | 0,33 | 0,27 | esef· 28 oct. 2025verificat |
| Dividend pe acțiune | 0,17 | 0,13 | 0,11 | esef· 28 oct. 2025derivat |
Bilanț · GBP
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 5,2 mil | 12,9 mil | 6,5 mil | esef· 28 oct. 2025verificat |
| Creanțe | 13,9 mil | 9,3 mil | 19,0 mil | esef· 28 oct. 2025verificat |
| Stocuri | 344,6 mil | 345,2 mil | 380,8 mil | esef· 28 oct. 2025verificat |
| Active curente | 364,3 mil | 368,2 mil | 407,6 mil | esef· 28 oct. 2025verificat |
| Imobilizări corporale nete | 11,2 mil | 9,3 mil | 8,5 mil | esef· 28 oct. 2025verificat |
| Active totale | 376,3 mil | 378,0 mil | 419,4 mil | esef· 28 oct. 2025verificat |
| Datorii comerciale | 68,7 mil | 60,6 mil | 79,8 mil | esef· 28 oct. 2025verificat |
| Datorie pe termen scurt | — | 0 | 5,0 mil | esef· 28 oct. 2025verificat |
| Datorii curente | 73,9 mil | 63,6 mil | 92,6 mil | esef· 28 oct. 2025verificat |
| Datorii totale | 90,3 mil | 80,3 mil | 111,7 mil | esef· 28 oct. 2025verificat |
| Capital propriu | 286,0 mil | 297,7 mil | 307,7 mil | esef· 28 oct. 2025verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 58,3 mil | 58,3 mil | 58,4 mil | esef· 28 oct. 2025derivat |
- 2023
- 58,3 mil
- 2024
- 58,3 mil
- 2025
- 58,4 mil
esef· 28 oct. 2025derivat
Fluxuri de numerar · GBP
| Linie | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | -14,4 mil | 18,0 mil | -3,9 mil | esef· 28 oct. 2025verificat |
| Investiții (capex) | 4,4 mil | 2,0 mil | 2,0 mil | esef· 28 oct. 2025verificat |
| Flux de numerar liber | -18,9 mil ≈ | 15,9 mil ≈ | -6,0 mil ≈ | esef· 28 oct. 2025derivat |
| Flux de numerar din investiții | -3,2 mil | -1,3 mil | -1,7 mil | esef· 28 oct. 2025verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -11,0 mil | -8,9 mil | -3,0 mil | esef· 28 oct. 2025verificat |
| Dividende plătite | 9,9 mil | 7,6 mil | 6,4 mil | esef· 28 oct. 2025verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 330,0 mii | 106,0 mii | 69,0 mii | esef· 28 oct. 2025verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- acoperirea ponderilor scorului: 58,3 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 161,4 mil GBP
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Datele sunt mai vechi decât pragul de prospețime.
Scorul pe grupe
58 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 6,5 %
- Prima de risc a pieței
- 6,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 12,5 %
- Creștere terminală
- 3,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 58,3 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 6,3 % | 25 (față de colegi) | 18 % |
| Marja netă · Calitate | 4,3 % | 37 (față de colegi) | 11 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | -37,9 % | 0 (pe interval fix) | 11 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 6,6x | 79 (pe interval fix) | 11 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 4,4x | 100 (pe interval fix) | 7 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 10,2x | 83 (față de colegi) | 18 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | -3,7 % | 0 (pe interval fix) | 14 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 4,0 % | 57 (pe interval fix) | 11 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie87/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate21/100 · 3/3 factori cu valoare
- Randamente· parțial57/100 · 1/2 factori cu valoare
- Evaluare46/100 · 2/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
MJ GLEESON PLC (GLE.L). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-06-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 365,8 mil GBP în 2025; creștere an/an 5,9 %; marjă netă 4,3 %; ROE 5,2 %.
Intervalul de valoare estimat este 2,07–3,03 GBP pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 2,55 GBP, prețul de 2,77 GBP lasă un potențial de -7,7 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -8,3 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 58,3 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Acoperirea dobânzilor: 6,6x
- Lichiditatea curentă: 4,4x
- P/E (TTM): 10,2x
Ce o infirmă
- ROIC: 6,3 %
- Conversia profitului în FCF: -37,9 %
- Randament FCF: -3,7 %
- Metodele de evaluare diverg
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Regatul Unit · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| BATS.LBritish American Tobacco P.L.C. | 104,3 mld | 13,5 | 16,5 % | 30,3 % | −1,0 % | +7 % / +88 % |
| ABF.LAssociated British Foods PLC | 14,7 mld | 14,3 | 9,2 % | 5,3 % | −3,1 % | −5 % / −15 % |
| 0EV1.LCarnival PLC | 5,5 mld | 4,1 | 46,7 % | 13,4 % | +6,4 % | indisponibil / indisponibil |
| BAB.LBabcock International Group PLC | 5,1 mld | 24,7 | 34,7 % | 4,1 % | +7,2 % | −10 % / +158 % |
| AUTO.LAutotrader Group PLC | 4,8 mld | 16,4 | 60,2 % | 47,1 % | +3,9 % | −13 % / −23 % |
| BBY.LBalfour Beatty PLC | 4,2 mld | 16,3 | 23,2 % | 2,8 % | +15,2 % | +20 % / +160 % |
| ABDN.LAberdeen Group PLC | 4,1 mld | 10,8 | 8,0 % | 28,9 % | −2,1 % | +11 % / +41 % |
| BKG.LThe Berkeley Group Holdings PLC | 3,6 mld | 11,3 | 8,8 % | 13,4 % | −4,2 % | −0 % / −22 % |
| BME.LB&M European Value Retail PLC | 2,9 mld | 17,4 | 21,2 % | 2,8 % | +3,7 % | +68 % / −51 % |
| AJB.LAj Bell PLC | 2,4 mld | 22,8 | 49,9 % | 33,1 % | +18,0 % | +8 % / +128 % |
| ASHM.LAshmore Group PLC | 1,4 mld | 13,9 | 13,1 % | 71,6 % | −0,1 % | +28 % / +18 % |
| BCG.LBaltic Classifieds Group PLC | 1,2 mld | 23,2 | 15,8 % | 57,6 % | +6,9 % | −99 % / −99 % |
| APN.LApplied Nutrition PLC | 763,6 mil | 36,2 | 41,2 % | 19,7 % | +24,2 % | +71 % / indisponibil |
| BAG.LA.G. Barr P.L.C. | 671,9 mil | 14,4 | 14,4 % | 10,8 % | +4,0 % | −7 % / +26 % |
| ASC.LAsos PLC | 494,5 mil | — | -81,3 % | -12,0 % | −14,7 % | +71 % / +8 % |
| ALFA.LAlfa Financial Software Holdings PLC | 486,8 mil | 16,3 | 61,5 % | 23,8 % | +15,3 % | −28 % / +10 % |
| AML.LAston Martin Lagonda Global Holdings PLC | 344,3 mil | — | -93,4 % | -39,2 % | −20,6 % | −45 % / −85 % |
| GLE.LMj Gleeson PLC | 161,4 mil | 10,2 | 5,2 % | 4,3 % | +5,9 % | −29 % / −37 % |
| APTD.LAptitude Software Group PLC | 111,3 mil | 28,5 | 7,2 % | 6,2 % | −7,3 % | −30 % / −23 % |
| AMGO.LAmigo Holdings PLC | 9,9 mil | — | — | — | −81,9 % | +325 % / +844 % |
| ASBE.LAssociated British Engineering PLC | 605,3 mii | — | -19,1 % | — | indisponibil | indisponibil / indisponibil |
| AMIF.LAmicorp Fs (uk) PLC | 221,6 mii | 0,1 | 27,5 % | 9,1 % | +8,1 % | indisponibil / indisponibil |
| AAF.LAirtel Africa PLC | — | — | 24,1 % | 10,6 % | +29,5 % | −7 % / +164 % |
| AAL.LAnglo American PLC | — | — | -19,3 % | -20,2 % | +4,5 % | +30 % / +76 % |
| ACG.LAcg Metals Limited | — | — | -80,3 % | -32,0 % | +134,8 % | +60 % / +63 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru GLE.L din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (GBP)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 1,66 Randament total -37 % · Pe an -37 % | 2,93 Randament total 10 % · Pe an 10 % | 4,41 Randament total 65 % · Pe an 65 % |
| 3 ani | 1,66 Randament total -31 % · Pe an -11 % | 3,29 Randament total 32 % · Pe an 10 % | 5,43 Randament total 113 % · Pe an 29 % |
| 5 ani | 1,65 Randament total -24 % · Pe an -5 % | 3,69 Randament total 57 % · Pe an 9 % | 6,68 Randament total 173 % · Pe an 22 % |
- P/E la ieșire± 0,82
- Marja netă± 0,58
- Creșterea anuală a veniturilor± 0,47
- Diluare anuală± 0,05
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
MJ Gleeson plc este un dezvoltator imobiliar britanic axat pe locuințe accesibile în nordul Angliei și Midlands, activ și prin divizia de terenuri Gleeson Land. În exercițiul fiscal 2025 cifra de afaceri a fost de £365.8m 1, dar marjele s-au comprimat din cauza inflației costurilor de construcție, ceea ce face ca obiectivul de 3.000 de locuințe pe an să depindă de redresarea marjelor și a ritmului de deschidere a șantierelor.
SWOT
Puncte tari
- Poziție solidă în segmentul locuințelor accesibile, cu clienți pentru care prețul rămâne abordabil.
- Bilanț cu lichiditate suficientă pentru investiții în situri noi, conform conducerii.
- Divizia de terenuri are un pipeline extins și o capacitate analitică pe care conducerea o consideră avansată.
Puncte slabe
- Marjele brute au scăzut sensibil, iar performanța a fost sub așteptările inițiale ale conducerii.
- Controlul procedurilor și al costurilor a fost criticat intern, ceea ce a dus la reorganizare.
Oportunități
- Dacă ritmul deschiderii șantierelor crește, volumele ar putea reveni spre obiectivul pe termen mediu.
- Extinderea gamei de locuințe, inclusiv apartamente cu un dormitor, ar putea atrage noi categorii de clienți.
- Parteneriatele cu asociații de locuințe ar putea deveni o sursă importantă de vânzări dacă finanțarea se stabilizează.
Amenințări
- Inflația costurilor de construcție ar putea continua să comprime marjele.
- Sistemul de planificare subfinanțat ar putea întârzia în continuare deschiderea șantierelor.
- Schimbările de reglementare privind standardele de construcție ar putea crește costurile.
Riscuri
- Marje sub presiuneridicat
Dacă costurile de construcție continuă să crească fără o revenire a prețurilor, rentabilitatea ar putea rămâne slabă.
- Întârzieri în planificareridicat
Blocajele din sistemul de planificare ar putea amâna deschiderea șantierelor și ar putea reduce volumele viitoare.
- Încrederea consumatorilormediu
Dacă încrederea rămâne fragilă, cererea ar putea rămâne sub nivelul istoric și ar putea necesita stimulente mai mari.
- Reglementări și costuri de carbonmediu
Schimbările în standardele de construcție și prețul carbonului ar putea crește costurile de vânzare pe durata proiectelor.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă marjele revin odată cu deschiderea noilor șantiere, profitabilitatea ar putea crește semnificativ, conform estimărilor conducerii.
- Divizia de terenuri, cu un portofoliu extins și o rată mai bună de câștig a ofertelor, ar putea contribui la creșterea din perioada următoare.
- Cererea structurală pentru locuințe accesibile în nordul Angliei și Midlands ar putea susține volumele pe termen mediu.
Ce ar strica teza
- Dacă inflația costurilor de construcție persistă, marjele ar putea rămâne sub nivelul din trecut, chiar cu volume mai mari.
- Întârzierile în planificare ar putea amâna în continuare creșterea, ceea ce ar putea decala obiectivele declarate.
- Dependența de piața locuințelor, care rămâne fragilă, ar putea face ca vânzările să nu atingă ambițiile conducerii.
De urmărit
- Evoluția marjei brute a Gleeson Homes și a costurilor de construcțieAnul fiscal 2026
- Numărul de șantiere deschise, în raport cu intervalul de 20-30 anunțatAnul fiscal 2026
- Rata netă de rezervare pe piața deschisă după sfârșitul anului fiscal 2025Anul fiscal 2026
- Contribuția Gleeson Land la profit, având în vedere creșterea anunțată pentru exercițiul fiscal 20272027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Gleeson operează două divizii: Gleeson Homes, care construiește și vinde locuințe accesibile, și Gleeson Land, care obține și promovează terenuri pentru dezvoltare rezidențială în sudul Angliei. Compania își declară misiunea drept « Changing lives by building affordable, quality homes, where they are needed » 1. În exercițiul fiscal 2025 Gleeson Homes a vândut 1.793 de locuințe, iar Gleeson Land a raportat un profit operațional de £7.0m 1.
Modelul de afaceri se bazează pe un portofoliu de locuri de construcție proprii sau achiziționate condiționat, de 19.638 de loturi 1. Compania urmărește și un canal de parteneriate cu asociații de locuințe și investitori în chirii private, obiectiv fiind ca circa 20% din vânzări să provină din astfel de site-uri 1. Structura de conducere a fost reorganizată în 2025 prin programul Project Transform, care a eliminat funcția de director executiv al Gleeson Homes.
Scopul pe termen mediu este de 3.000 de locuințe pe an, atins prin vânzarea din aproximativ 100 de șantiere cu o rată netă de rezervare de 0,60 unități pe șantier pe săptămână 1. Compania a precizat că profitabilitatea grupului ar putea aproape tripla dacă acest obiectiv se realizează 1.
Segmente
Gleeson Homes
Diviziei i-a revenit cea mai mare parte a cifrei de afaceri, cu £348.2m în exercițiul fiscal 2025 1. Marja brută a scăzut la 20,7% de la 24,1%, iar profitul operațional înainte de elemente excepționale a scăzut la £22.3m 1. Prețul mediu de vânzare a crescut cu 4,3%, însă creșterea prețurilor de bază a fost de doar 0,6% 1.
Gleeson Land
Divizia de terenuri a finalizat vânzarea a cinci situri în cadrul acordurilor de promovare, cu potențial pentru 996 de loturi 1. Portofoliul său cuprinde 77 de situri, cu conturile raportate ca fiind mai puternice în ceea ce privește prevederile de planificare 1. Conducerea a anunțat o creștere semnificativă a profitabilității începând cu exercițiul fiscal 2027, după un exercițiu fiscal 2026 aproximativ stabil 1.
Piața în context
Piața locuințelor din regiunile în care operează compania este descrisă ca relativ stabilă, cu cerere constantă dar cu încredere a consumatorilor încă fragilă 1. Rata netă de rezervare pe piața deschisă a crescut cu 28% în a doua jumătate a exercițiului fiscal 2025, deși rămâne sub nivelurile istorice 1. Presiunea dinspre costurile de construcție și întârzierile din sistemul de planificare rămân principalele constrângeri 1.
Compania consideră că există un deficit structural de locuințe în regiunile sale, ceea ce ar putea susține cererea pe termen mediu, mai ales dacă accesibilitatea continuă să se îmbunătățească 1. Cererea din partea investitorilor în chirii private și reluarea interesului asociațiilor de locuințe din primăvara 2026 sunt văzute drept factori de sprijin 1.
Tendințe
- Inflația costurilor de construcțievânt din față
Costurile de construcție în creștere au comprimat marjele Gleeson Homes și rămân principalul factor care ar putea determina evoluția profitabilității 1.
- Reducerea ratelor dobânzilorvânt din spate
Dobânda de referință a fost redusă în august 2025 și conducerea a notat o îmbunătățire a accesibilității, în special în nord și în Midlands 1.
- Întârzieri în sistemul de planificarevânt din față
Întârzierile în aprobarea planificării au încetinit deschiderea șantierelor și ar putea limita volumele dacă persistă 1.
- Finanțarea locuințelor sociale și parteneriatemixt
Anunțurile guvernamentale privind finanțarea locuințelor accesibile ar putea redeschide cererea din partea asociațiilor de locuințe, dacă aceste anunțuri devin definitive la timp 1.
Poziția concurențială
Sursa analizată nu identifică concurenți nominali. Compania se compară cu ansamblul constructorilor de locuințe din Marea Britanie, iar descrierea ei privind creșterea cea mai rapidă dintre dezvoltatorii listați sugerează că reperul sunt companiile listate la Londra 1.
Avantajul declarat constă în prețuri sub media regională pentru locuințe noi și într-un pipeline de terenuri consistent, susținut de analiza de date a diviziei de terenuri 1. Riscul concurențial vine din posibila presiune pe prețuri într-o piață cu cerere fragilă 1.
- Constructori de locuințe listați la Londra
Sursa nu numește concurenți specifici, deci nu este indicat niciun simbol bursier.
- Dezvoltatori regionali privați
Concurență în aceleași regiuni pentru terenuri și clienți, fără identificare nominală în sursă.
- Asociații de locuințe
Nu sunt concurenți direcți, dar sunt parteneri și influențează cererea pentru locuințe accesibile.
- Alți promotori de terenuri
Concurează pentru acorduri de promovare și oportunități de planificare în sudul Angliei.
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202528 oct. 2025
- Raportul anual 202424 oct. 2024
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2025-06-30 (ESEF) · SEC / MJ Gleeson plc · 30 iun. 2025
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.