olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

Glencore plc GLEN.L

Regatul Unit · London Stock Exchange · Verticală: Companii listate din Regatul Unit

4,97GBP−0,80 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Glencore este un grup diversificat de resurse naturale, care combină operațiuni industriale (mine și procesare) cu activități de comercializare globală a metalelor, minereurilor și cărbunelui. Mizele actuale țin de tranziția energetică: o parte semnificativă a investițiilor de capital este orientată spre metalele necesare tranziției, în timp ce cererea de cărbune termic este așteptată să scadă treptat, conform raportului anual 2025.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Glencore plc (GLEN.L) costa 4,97 GBP (−0,80 % într-o zi), cu beta 0,83, interval pe 52 de săptămâni 3,35–6,29 GBP.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
indisponibil
acțiuni la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM 0,03 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
indisponibil
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
0,83
Volatilitate (1 an) 32 %
Interval 52 săpt.
3,356,29

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
25,0
supravândut (≤ 30)
Bollinger (20, 2)
4,90 – 6,03
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,06 · lățimea benzii 20,7 %
SMA 50 / 200
5,65 / 5,48
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
-0,17 / -0,12
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună−13,4 %−0,6 %−12,7 pp—
3 luni−12,2 %−4,2 %−8,0 pp—
6 luni−12,0 %+4,3 %−16,3 pp—
De la început de an+22,2 %+7,5 %+14,7 pp—
1 an+39,6 %+9,9 %+29,7 pp+5,8 %
3 ani+12,4 %+49,8 %−37,4 pp+26,3 %
5 ani+40,6 %+42,8 %−2,2 pp—
Scădere maximă (1 an)
−21,0 %
08 sept. 2026 → 05 nov. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−60,2 %
23 ian. 2023 → 07 apr. 2025
Creștere anuală compusă (5 ani)
+7,1 %
EURO STOXX 50 +7,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

prețul (USD) și raportarea sunt în monede diferite

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu202320242025
Venituri217,8 mld230,9 mld247,5 mld
Venituri an/anindisponibil+6,0 %+7,2 %
Profit net4,3 mld-1,6 mld363,0 mil
Profit net an/anindisponibil−138,2 %indisponibil
EPS diluat0,34-0,130,03
EPS diluat an/anindisponibil−138,2 %indisponibil
netă %2,0 %-0,7 %0,1 %
Flux de numerar liber6,6 mld4,4 mld-290,0 mil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
2,9 mld USD
Datorie financiară
27,0 mld USD
Datorie netă
24,0 mld USD
Capitaluri proprii
33,6 mld USD
Active totale
142,2 mld USD
Datorie / capitaluri
0,80x
Lichiditate curentă
1,06x
ROE
1,0 %
ROA
0,3 %
Marja FCF
-0,1 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
217,8 mld
2024
230,9 mld
2025
247,5 mld

esef· 10 mar. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
207,0 mld
2024
224,3 mld
2025
241,7 mld

esef· 10 mar. 2026verificat

Profit brut
2023
10,8 mld ≈
2024
6,7 mld ≈
2025
5,9 mld ≈

esef· 10 mar. 2026derivat

Profit înainte de impozit
2023
5,4 mld
2024
-998,0 mil
2025
321,0 mil

esef· 10 mar. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
2,2 mld
2024
1,7 mld
2025
201,0 mil

esef· 10 mar. 2026verificat

Profit net
2023
4,3 mld
2024
-1,6 mld
2025
363,0 mil

esef· 10 mar. 2026verificat

EPS diluat
2023
0,34
2024
-0,13
2025
0,03

esef· 10 mar. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
—
2024
0,13
2025
0,10

esef· 10 mar. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
1,9 mld
2024
2,4 mld
2025
2,9 mld

esef· 10 mar. 2026verificat

Creanțe
2023
18,4 mld
2024
17,8 mld
2025
23,8 mld

esef· 10 mar. 2026verificat

Stocuri
2023
31,6 mld
2024
29,6 mld
2025
32,9 mld

esef· 10 mar. 2026verificat

Active curente
2023
64,0 mld
2024
59,5 mld
2025
67,0 mld

esef· 10 mar. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
39,2 mld
2024
50,2 mld
2025
—

esef· 18 mar. 2025verificat

Active totale
2023
123,9 mld
2024
130,5 mld
2025
142,2 mld

esef· 10 mar. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
29,3 mld
2024
29,0 mld
2025
35,6 mld

esef· 10 mar. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
21,3 mld
2024
25,3 mld
2025
27,0 mld

esef· 10 mar. 2026verificat

Datorii curente
2023
49,5 mld
2024
49,7 mld
2025
63,1 mld

esef· 10 mar. 2026verificat

Capital propriu
2023
38,2 mld
2024
35,7 mld
2025
33,6 mld

esef· 10 mar. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2023
12,6 mld
2024
12,6 mld
2025
12,1 mld

esef· 10 mar. 2026derivat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
11,0 mld
2024
10,1 mld
2025
5,6 mld

esef· 10 mar. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
4,5 mld
2024
5,6 mld
2025
5,9 mld

esef· 10 mar. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
6,6 mld ≈
2024
4,4 mld ≈
2025
-290,0 mil ≈

esef· 10 mar. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-3,6 mld
2024
-11,7 mld
2025
-4,2 mld

esef· 10 mar. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-7,5 mld
2024
2,1 mld
2025
-984,0 mil

esef· 10 mar. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
3,7 mld
2024
230,0 mil
2025
2,0 mld

esef· 10 mar. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
7,2 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
-106,5 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
2,4 %
calculat olivLawFY 2025
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja netă
0,1 %
calculat olivLawFY 2025
Marja FCF
-0,1 %
calculat olivLawFY 2025

Randamente

ROE
0,9 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROA
0,3 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (EPS)
333,3 %
calculat olivLawFY 2025
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
24,0 mld USD
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
0,7x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
lipsesc date de intrare

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,1x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea rapidă
0,5x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea imediată
0,0x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025

Numerar

Fluxul de numerar operațional
5,6 mld USD
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
5,9 mld USD
calculat olivLawFY 2025
Fluxul de numerar liber
-290,0 mil USD
calculat olivLawFY 2025
Conversia profitului în FCF
-79,9 %
calculat olivLawFY 2025
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
31 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Zile de stoc (DIO)
47 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Zile de plată (DPO)
49 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Ciclul de conversie a numerarului
29 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul profitului
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/S
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 3 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 16,7 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

4,97 GBP

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: indisponibil

Prețul și raportarea sunt în monede diferite; indicatorii de piață sunt indisponibili.

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
0,9 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Marja netă
0,1 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
7,2 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Acoperire și prospețime

25/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2025
Sursă: esefpublicat 10 mar. 2026
verificat 71derivat 3

Scorul pe grupe

17 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

Jos
0,83
USD pe acțiune
Mijloc
0,97
USD pe acțiune
Sus
1,14
USD pe acțiune
Preț: indisponibil
Potențial până la valoarea centrală: indisponibil (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: indisponibil (1 − preț / valoare)
Acord între metode: scăzut · 2 metode folosite · 2 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 0,34 – 1,77 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: P/E0,34 – 0,52 (Mijloc 0,43)
    17 firme folosite · multiplul median 14,4x · quartile 11,3x – 17,4x
    0EV1.L, ABDN.L, ABF.L, AIRE.L, AJB.L, ALFA.L, AMIF.L, APTD.L, ASHM.L, AUTO.L, BAB.L, BAG.L, BATS.L, BBY.L, BCG.L, BKG.L, BME.L
  • Dividende actualizate (DDM)1,31 – 1,77 (Mijloc 1,51)

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 3 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 16,7 % din minimum 60 %

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
Marja netă · Calitate0,1 %26 (față de colegi)38 %
Conversia profitului în FCF · Calitate-79,9 %0 (pe interval fix)38 %
CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,1x22 (pe interval fix)25 %
P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțial22/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Calitate13/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

GLENCORE PLC (GLEN.L). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 247,5 mld USD în 2025; creștere an/an 7,2 %; marjă netă 0,1 %; ROE 0,9 %.

Intervalul de valoare estimat este 0,83–1,14 USD pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 3 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 16,7 % din minimum 60 %).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.

Ce o infirmă

  • Marja netă: 0,1 %
  • Conversia profitului în FCF: -79,9 %
  • Lichiditatea curentă: 1,1x
  • Metodele de evaluare diverg

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Companii listate din Regatul Unit · aceeași țară · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei 15,3x
EV/EBITDA
—
mediana verticalei —
P/S
—
mediana verticalei 1,5x
P/B
—
mediana verticalei 2,2x
ROE
0,9 %
mediana verticalei 14,4 %
sub mediană (−93,6 %)
Marja netă
0,1 %
mediana verticalei 10,8 %
sub mediană (−98,6 %)
Marja EBIT
—
mediana verticalei 22,9 %
Venituri an/an
7,2 %
mediana verticalei 7,9 %
sub mediană (−8,8 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei —
Randament dividend
—
mediana verticalei 2,9 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
BATS.LBritish American Tobacco P.L.C.104,3 mld13,516,5 %30,3 %−1,0 %+7 % / +88 %
ABF.LAssociated British Foods PLC14,7 mld14,39,2 %5,3 %−3,1 %−5 % / −15 %
0EV1.LCarnival PLC5,5 mld4,146,7 %13,4 %+6,4 %indisponibil / indisponibil
BAB.LBabcock International Group PLC5,1 mld24,734,7 %4,1 %+7,2 %−10 % / +158 %
AUTO.LAutotrader Group PLC4,8 mld16,460,2 %47,1 %+3,9 %−13 % / −23 %
BBY.LBalfour Beatty PLC4,2 mld16,323,2 %2,8 %+15,2 %+20 % / +160 %
ABDN.LAberdeen Group PLC4,1 mld10,88,0 %28,9 %−2,1 %+11 % / +41 %
BKG.LThe Berkeley Group Holdings PLC3,6 mld11,38,8 %13,4 %−4,2 %−0 % / −22 %
BME.LB&M European Value Retail PLC2,9 mld17,421,2 %2,8 %+3,7 %+68 % / −51 %
AJB.LAj Bell PLC2,4 mld22,849,9 %33,1 %+18,0 %+8 % / +128 %
ASHM.LAshmore Group PLC1,4 mld13,913,1 %71,6 %−0,1 %+28 % / +18 %
BCG.LBaltic Classifieds Group PLC1,2 mld23,215,8 %57,6 %+6,9 %−99 % / −99 %
APN.LApplied Nutrition PLC763,6 mil36,241,2 %19,7 %+24,2 %+71 % / indisponibil
BAG.LA.G. Barr P.L.C.671,9 mil14,414,4 %10,8 %+4,0 %−7 % / +26 %
ASC.LAsos PLC494,5 mil—-81,3 %-12,0 %−14,7 %+71 % / +8 %
ALFA.LAlfa Financial Software Holdings PLC486,8 mil16,361,5 %23,8 %+15,3 %−28 % / +10 %
AML.LAston Martin Lagonda Global Holdings PLC344,3 mil—-93,4 %-39,2 %−20,6 %−45 % / −85 %
APTD.LAptitude Software Group PLC111,3 mil28,57,2 %6,2 %−7,3 %−30 % / −23 %
AMGO.LAmigo Holdings PLC9,9 mil———−81,9 %+325 % / +844 %
ASBE.LAssociated British Engineering PLC605,3 mii—-19,1 %—indisponibilindisponibil / indisponibil
AMIF.LAmicorp Fs (uk) PLC221,6 mii0,127,5 %9,1 %+8,1 %indisponibil / indisponibil
AAF.LAirtel Africa PLC——24,1 %10,6 %+29,5 %−7 % / +164 %
AAL.LAnglo American PLC——-19,3 %-20,2 %+4,5 %+30 % / +76 %
ACG.LAcg Metals Limited——-80,3 %-32,0 %+134,8 %+60 % / +63 %
AEP.LAnglo-Eastern Plantations PLC——16,1 %19,5 %+25,0 %+5 % / +113 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru GLEN.L din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Pe scurt

Glencore este un grup diversificat de resurse naturale, care combină operațiuni industriale (mine și procesare) cu activități de comercializare globală a metalelor, minereurilor și cărbunelui. Mizele actuale țin de tranziția energetică: o parte semnificativă a investițiilor de capital este orientată spre metalele necesare tranziției, în timp ce cererea de cărbune termic este așteptată să scadă treptat, conform raportului anual 2025 1.

SWOT

Puncte tari

  • Portofoliu integrat între extracție și marketing, care poate sprijini controlul logisticii și al calității produselor 1.
  • Investiții orientate către metalele necesare tranziției energetice, ceea ce susține poziționarea pe termen lung 1.
  • Cadru de gestionare a riscurilor, cu controale de conformitate și audit intern pentru activitățile industriale 1.

Puncte slabe

  • Dependența de active care nu sunt controlate integral, unde deciziile partenerilor pot diferi de interesele grupului 1.
  • Expunerea la cărbunele termic, al cărui declin ar putea reduce valoarea unor active 1.
  • Complexitatea operațiunilor de marketing poate genera erori de captare a tranzacțiilor și probleme de inventar 1.

Oportunități

  • Creșterea cererii pentru cupru, cobalt și nichel ar putea sprijini volumele și veniturile din segmentele de tranziție 1.
  • Dezvoltarea de noi produse cu emisii reduse ar putea crea valoare în marketing pe măsură ce piața pentru soluții de carbon evoluează 1.
  • Reducerea emisiilor la activele industriale ar putea reduce costurile energetice pe termen lung 1.

Amenințări

  • Reglementările climatice și taxele pe carbon ar putea crește costurile și restrânge accesul la piețe 1.
  • Accesul la capital ar putea deveni mai dificil dacă investitorii și băncile limitează finanțarea activităților legate de combustibili fosili 1.
  • Riscurile fizice legate de climă, precum inundațiile și secetele, ar putea întrerupe producția 1.

Riscuri

  • Permise și licențeridicat

    Obținerea și reînnoirea autorizațiilor pot fi lente și costisitoare, iar neconformitatea ar putea duce la întârzieri și penalități 1.

  • Tranziția energeticăridicat

    Scăderea cererii pentru cărbune ar putea face unele active neviabile și ar putea genera costuri de închidere mai mari 1.

  • Proiecte majoremediu

    Depășirile de costuri și întârzierile ar putea afecta ghidajul de producție și randamentul investițiilor 1.

  • Sănătate, siguranță și mediuridicat

    Activitățile industriale sunt periculoase, iar incidentele ar putea genera pierderi semnificative și daune reputaționale 1.

  • Riscuri fizice și operaționalemediu

    Fenomenele meteo extreme ar putea afecta infrastructura, iazurile de decantare și capacitatea de producție 1.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă cererea pentru metalele tranziției crește, portofoliul de cupru, cobalt și zinc ar putea susține creșterea veniturilor pe termen lung 1.
  • Integrarea între extracție și marketing ar putea permite gestionarea mai bună a logisticii și a riscului comercial 1.
  • Investițiile orientate spre activele de tranziție ar putea îmbunătăți profilul de creștere al grupului 1.

Ce ar strica teza

  • Dacă cererea pentru cărbune scade mai repede decât se așteaptă, activele de cărbune ar putea genera depreciere și pierderi 1.
  • Presiunea politică și de mediu ar putea limita accesul la finanțare și la anumite piețe 1.
  • Riscurile operaționale și de proiect ar putea duce la depășiri de costuri și la ghiduri de producție nerealizate 1.

De urmărit

  • Evoluția cererii de cărbune termic și ritmul de reducere a producției2026
  • Calendarul și rezultatele proiectelor majore și ale proceselor de autorizare2026
  • Dezvoltarea politicilor carbon și a taxelor la frontieră în Europa2027
  • Planul de tranziție climatică ce urmează să fie publicat2027

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Afacerea

Glencore își desfășoară activitatea prin două piloni complementari: operațiuni industriale, care transformă resursele în produse (de la studiu și aprobare de proiect până la închidere), și activități de marketing, care gestionează tranzacționarea, logistica și mișcarea fizică a produselor la scară globală 1. Compania se bazează pe o rețea de active în Australia, Canada, Chile și Africa de Sud, precum și pe piețe-cheie de consum din China, Coreea de Sud, Japonia și Europa 1. Un element central al strategiei este susținerea tranziției energetice prin metale precum cupru, cobalt, zinc și nichel 1.

Segmente

Operațiuni industriale

Activele industriale transformă resursele în produs și sunt expuse la riscuri geologice, la fiabilitatea echipamentelor, la costurile energiei și la infrastructura de transport și porturi 1. O parte din interesele industriale nu sunt controlate integral, iar compania se bazează pe parteneri care nu sunt întotdeauna în aceeași poziție cu grupul 1. Aproximativ 55% din cheltuielile de capital pentru activele industriale din 2025 au fost legate de cupru, cobalt, zinc, nichel și activele metalurgice speciale 1.

Activități de marketing

Divizia de marketing gestionează volume mari de tranzacții, logistică și mișcări fizice de produse, ceea ce cere coordonare strictă între funcțiile comerciale și operaționale 1. Riscurile includ erori în captarea tranzacțiilor, calitatea produselor și gestionarea stocurilor, precum și dependența de infrastructura de acces 1. Compania aplică controale de reconciliere și verificări la punctele de predare pentru a limita aceste riscuri 1.

Cărbune termic și cărbune metalurgic

Compania s-a angajat să reducă producția de cărbune termic în conformitate cu obiectivele sale de reducere a emisiilor, iar unele active de cărbune ar putea înceta să fie economic viabile pe măsură ce cererea scade 1. Cărbunele metalurgic este considerat mai greu de înlocuit în producția de oțel decât cărbunele termic, ceea ce face tranziția mai lentă în acest segment 1.

Piața în context

Cererea pentru metalele tranziției energetice (cupru, nichel, cobalt) este așteptată să crească pe măsură ce se extind energia regenerabilă, electrificarea și infrastructura legată de inteligența artificială 1. În schimb, sursa indică faptul că cererea globală de cărbune ar putea atinge un vârf și apoi să scadă până în 2030 1. Piețele de referință includ Africa, Australia, Canada, Europa, Kazahstan și America de Sud 1.

Prețurile și cererea sunt influențate de politici climatice, de taxele pe carbon și de mecanismele de tip ETS, care ar putea crește costurile operaționale și ar putea modifica accesul pe piețe precum Uniunea Europeană 1. Schimbările geopolitice și de securitate energetică contribuie la volatilitatea pieței cărbunelui 1.

Tendințe

  • Tranziția către o economie cu emisii scăzutevânt din spate

    Cererea pentru metalele folosite în energia regenerabilă și în electrificare ar putea crește, ceea ce sprijină portofoliul de cupru, cobalt și nichel 1.

  • Declinul cererii de cărbunevânt din față

    Cărbunele termic ar putea pierde din cotă în energia primară, ceea ce ar putea face unele active nerentabile și ar putea duce la depreciere 1.

  • Politici carbon și taxe la frontierămixt

    Mecanismele de preț al carbonului și taxele la import, precum mecanismul european de ajustare la frontieră, ar putea afecta exporturile și costurile de livrare 1.

  • Riscuri fizice legate de climăvânt din față

    Fenomene meteo extreme, inundații și secete ar putea afecta producția, infrastructura și iazurile de decantare, iar o parte din site-uri se află în zone cu stres hidric 1.

Poziția concurențială

Glencore operează într-un sector în care concurenții sunt alți mari producători diversificați de metale și minerale, precum și traderi de materii prime; sursa nu enumeră concurenți specifici, deci comparațiile directe nu pot fi confirmate din textul disponibil 1. Avantajul declarat al grupului este integrarea verticală între extracție și marketing 1.

Presiunea competitivă ar putea crește dacă cererea pentru cărbune scade mai repede decât se așteaptă sau dacă politicile climatice favorizează alți furnizori de metale pentru tranziție 1.

  • Mari producători diversificați de metale (fără nume din sursă)

    Sursa nu identifică concurenți cu nume; intrarea este generică și nu poate fi verificată cu date din text.

  • Traderi globali de materii prime (fără nume din sursă)

    Sursa menționează activitatea de marketing, dar nu indică parteneri sau concurenți directi.

  • Producători de cupru și nichel (fără nume din sursă)

    Concurența în metalele tranziției nu este detaliată în sursă, deci nu pot fi făcute comparații cantitative.

  • Producători de cărbune (fără nume din sursă)

    Sursa descrie piața cărbunelui ca dinamică, fără a numi concurenți.

Știri și depuneri

Din presă

Rapoarte anuale (ESEF)

Surse

  1. [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / Glencore plc · 31 dec. 2025

Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

Glencore plc (GLEN.L): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw