olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
Molten Ventures plc GROW.L
Regatul Unit · London Stock Exchange · ISIN GB00BY7QYJ50 · Verticală: Companii listate din Regatul Unit
Molten Ventures plc este un investitor de capital de risc listat la Londra, care investește în companii tehnologice în stadiu de creștere din Europa și din alte regiuni. Portofoliul său brut a ajuns la 1,5 miliarde de lire, iar societatea afirmă că AI este pentru ea mai degrabă un catalizator decât o amenințare. Realizările de active din anul fiscal 2026 au fost de 9% din GPV de deschidere, aproape de ținta de 10%.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Molten Ventures plc (GROW.L) costa 6,52 GBP (−5,72 % într-o zi), cu capitalizare 1,1 mld GBP, P/E 9,4 pe un EPS diluat de 0,69 GBP în ultimele 12 luni, beta 1,14, interval pe 52 de săptămâni 4,04–7,09 GBP.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 42,7
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 6,41 – 7,11
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,15 · lățimea benzii 10,4 %
- SMA 50 / 200
- 6,77 / 5,83
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- 0,02 / 0,03
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −4,5 % | −0,6 % | −3,8 pp | — |
| 3 luni | +1,8 % | −4,2 % | +6,0 pp | — |
| 6 luni | +10,4 % | +4,3 % | +6,1 pp | — |
| De la început de an | +29,1 % | +7,5 % | +21,6 pp | — |
| 1 an | +40,3 % | +9,9 % | +30,4 pp | +6,7 % |
| 3 ani | +153,9 % | +49,8 % | +104,1 pp | +24,8 % |
| 5 ani | −35,9 % | +42,8 % | −78,7 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 100 din propriul istoric de 1 trimestre (min 6,6, mediană 6,6, max 6,6; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|
| Venituri | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| Venituri an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| Profit net | -40,6 mil | -800,0 mii | 120,3 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat | -0,21 | 0,00 | 0,69 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| netă % | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| Flux de numerar liber | -22,0 mil | 33,5 mil | 10,3 mil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2026 · 31 mar. 2026
- Numerar
- 51,7 mil GBP
- Datorie financiară
- indisponibil GBP
- Datorie netă
- indisponibil GBP
- Capitaluri proprii
- 1,3 mld GBP
- Active totale
- indisponibil GBP
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 2,36x
- ROE
- 9,4 %
- ROA
- indisponibil
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (GBP)
Cont de profit și pierdere · GBP
| Linie | 2024 | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Profit operațional | -39,2 mil | 10,0 mil | 131,7 mil | esef· 25 iun. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 400,0 mii | 300,0 mii | 500,0 mii | esef· 25 iun. 2026verificat |
| EBITDA | -38,8 mil ≈ | 10,3 mil ≈ | 132,2 mil ≈ | esef· 25 iun. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 11,2 mil | 12,7 mil | 12,2 mil | esef· 25 iun. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | -49,8 mil | 200,0 mii | 121,6 mil | esef· 25 iun. 2026verificat |
| Impozit pe profit | -9,2 mil | 1,0 mil | 1,3 mil | esef· 25 iun. 2026verificat |
| Profit net | -40,6 mil | -800,0 mii | 120,3 mil | esef· 25 iun. 2026verificat |
| EPS diluat | -0,21 | 0,00 | 0,69 | esef· 25 iun. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
Bilanț · GBP
| Linie | 2024 | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 57,0 mil | 89,0 mil | 51,7 mil | esef· 25 iun. 2026verificat |
| Creanțe | 1,6 mil | 1,9 mil | 4,1 mil | esef· 25 iun. 2026verificat |
| Active curente | 58,6 mil | 90,9 mil | 55,8 mil | esef· 25 iun. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 100,0 mii | 1,8 mil | 1,5 mil | esef· 25 iun. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 9,1 mil | 13,1 mil | 13,2 mil | esef· 25 iun. 2026verificat |
| Datorii curente | 9,1 mil | 13,4 mil | 23,6 mil | esef· 25 iun. 2026verificat |
| Capital propriu | 1,3 mld | 1,2 mld | 1,3 mld | esef· 25 iun. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 193,3 mil | — | 174,3 mil | esef· 25 iun. 2026derivat |
- 2024
- 193,3 mil
- 2025
- —
- 2026
- 174,3 mil
esef· 25 iun. 2026derivat
Fluxuri de numerar · GBP
| Linie | 2024 | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | -22,0 mil | 33,9 mil | 10,5 mil | esef· 25 iun. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 0 | 400,0 mii | 200,0 mii | esef· 25 iun. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | -22,0 mil ≈ | 33,5 mil ≈ | 10,3 mil ≈ | esef· 25 iun. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | 12,0 mil | -400,0 mii | -200,0 mii | esef· 25 iun. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 44,3 mil | -1,7 mil | -47,6 mil | esef· 25 iun. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 5 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 35,4 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 1,1 mld GBP
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
35 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 6,5 %
- Prima de risc a pieței
- 6,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 12,5 %
- Creștere terminală
- 3,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 35,4 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 8,6 % | 0 (pe interval fix) | 18 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 10,8x | 100 (pe interval fix) | 18 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 2,4x | 100 (pe interval fix) | 12 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 9,4x | 84 (față de colegi) | 29 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | 0,9 % | 11 (pe interval fix) | 24 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie100/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare52/100 · 2/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
MOLTEN VENTURES PLC (GROW.L). Ultimul exercițiu complet: 2026; date până la 2026-03-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: ROE 9,4 %.
Intervalul de valoare estimat este 8,17–14,80 GBP pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 10,58 GBP, prețul de 6,51 GBP lasă un potențial de 62,5 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 38,4 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 35,4 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Acoperirea dobânzilor: 10,8x
- Lichiditatea curentă: 2,4x
- P/E (TTM): 9,4x
- Prețul este sub intervalul de valoare estimat
Ce o infirmă
- Conversia profitului în FCF: 8,6 %
- Randament FCF: 0,9 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Marja netă, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Regatul Unit · aceeași țară · comparată cu 40 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| BATS.LBritish American Tobacco P.L.C. | 104,3 mld | 13,5 | 16,5 % | 30,3 % | −1,0 % | +7 % / +88 % |
| ABF.LAssociated British Foods PLC | 14,7 mld | 14,3 | 9,2 % | 5,3 % | −3,1 % | −5 % / −15 % |
| 0EV1.LCarnival PLC | 5,5 mld | 4,1 | 46,7 % | 13,4 % | +6,4 % | indisponibil / indisponibil |
| BAB.LBabcock International Group PLC | 5,1 mld | 24,7 | 34,7 % | 4,1 % | +7,2 % | −10 % / +158 % |
| AUTO.LAutotrader Group PLC | 4,8 mld | 16,4 | 60,2 % | 47,1 % | +3,9 % | −13 % / −23 % |
| BBY.LBalfour Beatty PLC | 4,2 mld | 16,3 | 23,2 % | 2,8 % | +15,2 % | +20 % / +160 % |
| ABDN.LAberdeen Group PLC | 4,1 mld | 10,8 | 8,0 % | 28,9 % | −2,1 % | +11 % / +41 % |
| BKG.LThe Berkeley Group Holdings PLC | 3,6 mld | 11,3 | 8,8 % | 13,4 % | −4,2 % | −0 % / −22 % |
| BME.LB&M European Value Retail PLC | 2,9 mld | 17,4 | 21,2 % | 2,8 % | +3,7 % | +68 % / −51 % |
| AJB.LAj Bell PLC | 2,4 mld | 22,8 | 49,9 % | 33,1 % | +18,0 % | +8 % / +128 % |
| ASHM.LAshmore Group PLC | 1,4 mld | 13,9 | 13,1 % | 71,6 % | −0,1 % | +28 % / +18 % |
| BCG.LBaltic Classifieds Group PLC | 1,2 mld | 23,2 | 15,8 % | 57,6 % | +6,9 % | −99 % / −99 % |
| APN.LApplied Nutrition PLC | 763,6 mil | 36,2 | 41,2 % | 19,7 % | +24,2 % | +71 % / indisponibil |
| BAG.LA.G. Barr P.L.C. | 671,9 mil | 14,4 | 14,4 % | 10,8 % | +4,0 % | −7 % / +26 % |
| ASC.LAsos PLC | 494,5 mil | — | -81,3 % | -12,0 % | −14,7 % | +71 % / +8 % |
| ALFA.LAlfa Financial Software Holdings PLC | 486,8 mil | 16,3 | 61,5 % | 23,8 % | +15,3 % | −28 % / +10 % |
| AML.LAston Martin Lagonda Global Holdings PLC | 344,3 mil | — | -93,4 % | -39,2 % | −20,6 % | −45 % / −85 % |
| APTD.LAptitude Software Group PLC | 111,3 mil | 28,5 | 7,2 % | 6,2 % | −7,3 % | −30 % / −23 % |
| BMS.LBraemar PLC | 78,3 mil | 39,2 | 2,7 % | 1,7 % | −4,4 % | +13 % / −11 % |
| AMGO.LAmigo Holdings PLC | 9,9 mil | — | — | — | −81,9 % | +325 % / +844 % |
| ASBE.LAssociated British Engineering PLC | 605,3 mii | — | -19,1 % | — | indisponibil | indisponibil / indisponibil |
| AMIF.LAmicorp Fs (uk) PLC | 221,6 mii | 0,1 | 27,5 % | 9,1 % | +8,1 % | indisponibil / indisponibil |
| AAF.LAirtel Africa PLC | — | — | 24,1 % | 10,6 % | +29,5 % | −7 % / +164 % |
| AAL.LAnglo American PLC | — | — | -19,3 % | -20,2 % | +4,5 % | +30 % / +76 % |
| ACG.LAcg Metals Limited | — | — | -80,3 % | -32,0 % | +134,8 % | +60 % / +63 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru GROW.L din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Molten Ventures plc este un investitor de capital de risc listat la Londra, care investește în companii tehnologice în stadiu de creștere din Europa și din alte regiuni. Portofoliul său brut a ajuns la 1,5 miliarde de lire, iar societatea afirmă că AI este pentru ea mai degrabă un catalizator decât o amenințare. Realizările de active din anul fiscal 2026 au fost de 9% din GPV de deschidere, aproape de ținta de 10%.
SWOT
Puncte tari
- Portofoliul este diversificat pe mai multe sectoare și teme, iar o parte semnificativă din valoare este concentrată în companii mature din portofoliul Core.
- Societatea a raportat realizări de active la valori mari în unele cazuri, ceea ce arată că disciplina de evaluare a fost aplicată.
- Expunerea la infrastructura de nivel scăzut a temelor tehnologice ar putea oferi o poziție mai rezistentă în diferite cicluri.
Puncte slabe
- Unele ieșiri au fost sub costul investiției, ceea ce arată că nu toate investițiile sunt profitabile.
- Dependența de câteva participații mari poate amplifica impactul unei evoluții negative a unei singure companii.
- Valorile din portofoliu sunt estimate la valoarea justă, ceea ce introduce incertitudine în evaluare.
Oportunități
- Bugetele europene pentru spațiu și apărare ar putea crea cerere pentru companii din portofoliu.
- Creșterea participării instituționale domestice la capitalul de creștere ar putea facilita ieșiri prin listare.
- Dacă AI reduce costul dezvoltării produselor, unele companii din portofoliu ar putea extinde mai rapid oferta.
Amenințări
- O deteriorare a pieței de listări sau a interesului cumpărătorilor strategici ar putea întârzia ieșirile.
- AI ar putea erodă valoarea unor companii care oferă fluxuri de lucru ușor de replicat.
- Schimbările de politică sau de reglementare ar putea afecta companiile din sectoare sensibile.
Riscuri
- Risc de evaluareridicat
Valoarea justă a participațiilor nepublice poate fi revizuită în jos, ceea ce ar afecta valoarea activului net raportat.
- Risc de ieșireridicat
Dacă piețele de capital sau cumpărătorii strategici se retrag, ieșirile planificate ar putea fi amânate sau realizate la valori mai mici.
- Concentrare pe câteva participațiimediu
Portofoliul Core concentrează o parte importantă din valoare, astfel încât problemele la câteva companii ar putea avea un impact material.
- Risc tehnologic asociat AImediu
Unele companii din portofoliu ar putea suferi de pe urma automatizării, în special cele cu produse ușor de replicat.
- Risc de curs valutarscăzut
Portofoliul are expuneri în mai multe monede, iar variațiile cursurilor ar putea modifica valoarea raportată în lire.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă tranziția către AI și cererea de infrastructură digitală continuă, companiile din portofoliu ar putea beneficia de o creștere mai rapidă decât piața.
- Dacă ieșirile prin listare revin, societatea ar putea realiza valori mari pe câteva participații mature din portofoliul Core.
- Dacă bugetele europene pentru spațiu și apărare se traduc în contracte, companii precum ICEYE ar putea extinde semnificativ activitatea.
Ce ar strica teza
- Dacă piețele de capital rămân închise, ieșirile ar putea fi amânate, iar valoarea realizată ar putea fi mai mică decât cea raportată.
- Dacă AI erodă modelele de business ale unor companii din portofoliu, evaluările ar putea fi revizuite în jos.
- Dacă unele investiții mari nu își îndeplinesc planurile, impactul ar putea fi semnificativ, având în vedere concentrarea portofoliului.
De urmărit
- Rezultatele realizărilor de active și nivelul ieșirilor față de ținta de 10% din GPVnext annual report
- Evoluția valorii juste a participațiilor majore din portofoliul Core2027
- Contractele și veniturile companiilor din spațiu și apărare2027
- Impactul IFRS 18 asupra prezentării financiare a societățiifrom 1 January 2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Molten Ventures este o companie listată care își construiește portofoliul pe patru sectoare principale: Enterprise, Hardware și Deeptech, Consumer Technology și Digital Health, cu expunere tematică în fintech, securitate cibernetică, cuantic, energie și climă, spațiu. Portofoliul brut (GPV) a fost de 1,5 miliarde de lire la 31 martie 2026, iar 64% din valoarea justă aparține companiilor din portofoliul Core. Societatea își propune realizări de active la un nivel anual de aproximativ 10% din GPV de deschidere, obiectiv pe care a atins 9% în anul fiscal 2026, cu încasări de 119,6 milioane de lire.
Modelul de business se bazează pe investiții directe și pe fonduri, realizate prin echipele interne de investiții. Ieșirile din investiții se produc de regulă la cinci până la zece ani după investiție, prin vânzare privată, listare, vânzare strategică sau distribuiri din fonduri. Întrucât societatea se consideră entitate de investiții, își evaluează portofoliul la valoarea justă și raportează aceste valori acționarilor.
Portofoliul Core este format din 17 companii mai mature, cu o vechime medie de 11 ani și o perioadă medie de deținere de 5 ani, iar portofoliul emergent reprezintă aproximativ 15% din GPV. Această structură arată o concentrare pe câteva participații mari și pe o bază de companii mai tinere, aflate în faza de extindere.
Segmente
Portofoliul Core
Portofoliul Core cuprinde 17 companii care reprezintă 64% din Gross Portfolio Value, cu o valoare justă de aproximativ 975 de milioane de lire la 31 martie 2026. Societatea raportează un randament brut mediu al marjei de 70% pentru 2025, excluzând companiile fără venituri.
Portofoliul emergent
Portofoliul emergent este mai tânăr și reprezintă aproximativ 15% din GPV. Acesta cuprinde companii noi, precum General Index și MAIA Technology, și vizează sectoare ca sănătate digitală și tranziția energetică.
Fonduri și secundare
Investițiile prin fonduri și tranzacțiile secundare reprezintă o parte separată a activelor, iar societatea a realizat încasări suplimentare din aceste linii în anul fiscal 2026. Ele adaugă diversificare, dar și o componentă mai puțin controlabilă direct de echipa de investiții.
Piața în context
Societatea operează pe piața europeană de capital de risc pentru tehnologie, unde finanțarea de creștere și ieșirile prin listare sau vânzare strategică depind de ciclul pieței. Rezultatele anului fiscal 2026 sunt afectate de cerere, de disponibilitatea capitalului și de dinamica evaluărilor din portofoliu.
Conducerea indică, pe segmente, potențiale de piață în creștere: în sănătate digitală TAM-ul ar putea crește în cadrul perioadei 2026-2030, iar în tranziția energetică un ritm de creștere anual compus ridicat. Dacă aceste estimări se confirmă, portofoliul ar putea beneficia de expansiunea sectoarelor vizate.
Tendințe
- AI ca accelerator sau amenințaremixt
Societatea susține că AI îi amplifică strategiile, deoarece majoritatea participațiilor ar putea beneficia de AI, iar o parte minoră ar putea avea de suferit. Evaluarea rămâne însă una de conducere, iar rezultatele efective vor arăta dacă ipotezele se confirmă.
- Suveranitate europeană și spațiuvânt din spate
Investițiile în apărare, energie și tehnologie din Europa și bugetul extins al Agenției Spațiale Europene ar putea sprijini companii precum ICEYE sau ISAR Aerospace. Acesta este un vânt favorabil structural, dar depinde de execuția contractelor publice.
- Ciclul ieșirilor din investițiivânt din față
Ieșirile sunt dependente de piețele de capital și de disponibilitatea cumpărătorilor strategici. Realizările din anul fiscal 2026 au fost aproape de țintă, dar unele ieșiri au fost sub costul investiției, ceea ce arată sensibilitatea la prețuri.
- Politica de capital și investitorii instituționalimixt
Inițiativele din Regatul Unit, precum Mansion House Accord, urmăresc creșterea participării instituționale domestice la capitalul de creștere. Efectul asupra atragerii de capital ar putea fi favorabil, dar rămâne incert pe termen scurt.
Poziția concurențială
Molten concurează cu alți investitori de capital de risc și de creștere care vizează companii tehnologice europene și britanice, precum și cu fonduri de investiții care preiau tranzacții secundare. Competiția pentru tranzacții bune și pentru ieșiri atractive poate influența randamentele.
Diferențierea societății se bazează pe o abordare de tip portofoliu, cu alocări în infrastructura de nivel scăzut a temelor tehnologice și pe o combinație de investiții directe și fonduri. Aceasta nu garantează performanța superioară, dar poate reduce dependența de un singur câștigător.
- Investitori de capital de risc europeni
Fonduri de capital de risc și de creștere care investesc în aceleași sectoare tehnologice din Europa și Regatul Unit.
- Fonduri de creștere cu tranzacții secundare
Investitori care achiziționează participații de la alți acționari și concurează pentru aceleași active de calitate.
- Investitori corporativi de capital
Companii mari care investesc direct în start-up-uri pentru a accesa tehnologii strategice.
- Platforme de capital pe piețe private
Vehicule de investiții care oferă expunere la companii private și concurează pentru capitalul investitorilor.
Știri și depuneri
Din presă
- Fluorine-Mediated Molten-Salt Crystallization Regulates Phase Evolution and Structural Stability in Sodium Layered OxidesJournal of the American Chemical Society · 21 oct. 2026 · EN
- Redox Buffering and Corrosion in Molten Chloride Salts Dictated by ChlorobasicityJournal of the American Chemical Society · 16 oct. 2026 · EN
- China bets on molten salt and CO2 to help meet its power needsSouth China Morning Post — China · 12 oct. 2026 · EN
- Redox Reactions in Molten Indium Halide Salts Enable the Synthesis and Shape Control of In-Pnictide NanocrystalsJournal of the American Chemical Society · 29 sept. 2026 · EN
- China breaks ground on the world’s first supercritical CO2 and molten salt energy plantSouth China Morning Post — China · 22 sept. 2026 · EN
- Blue-Emitting Colloidal In1– x Ga x P Quantum Dots Synthesized in Molten Salt: Toward Blue QLEDs with Improved StabilityJournal of the American Chemical Society · 21 sept. 2026 · EN
- Revolut backer Molten Ventures hits £175M first close of growth fundTech.eu · 07 sept. 2026 · EN
- China Races to Finish Molten-Salt Solar Plant as Stocks WhipsawOil Price · 13 aug. 2026 · EN
- Molten Salt Reactors Just Cleared A Major U.S. Regulatory HurdleOil Price · 26 iul. 2026 · EN
- Molten salt and human sweat: the weird batteries that could store renewable energyThe Guardian World · 19 iul. 2026 · RO
- Korea's molten salt nuclear-powered container ship design wins US approvalKorea Times — Business · 16 iul. 2026 · RO
- America's Answer to China's Molten Salt ReactorOil Price · 09 iul. 2026 · EN
- Molten Salt Reactors Move Closer to Reality After Breakthrough at U.S. LabOil Price · 17 mai 2026 · EN
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202625 iun. 2026
- Raportul anual 202517 sept. 2025
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2026-03-31 (ESEF) · SEC / Molten Ventures plc · 31 mar. 2026
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.