olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
"globe Trade Centre" S.A. GTC.WA
Polonia · GPW Warszawa · ISIN PLGTC0000037 · Verticală: Companii listate din Polonia
La închiderea din 06 nov. 2026, acțiunea "globe Trade Centre" S.A. (GTC.WA) costa 2,20 PLN (−4,35 % într-o zi), cu capitalizare 1,3 mld PLN, P/E 27,5 pe un EPS diluat de 0,08 PLN în ultimele 12 luni, beta 0,09, interval pe 52 de săptămâni 2,18–3,60 PLN.
Date la · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 38,9
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 2,17 – 2,48
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,09 · lățimea benzii 13,0 %
- SMA 50 / 200
- 2,39 / 2,55
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -0,04 / -0,03
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −7,9 % | −0,6 % | −7,3 pp | — |
| 3 luni | −5,2 % | −4,2 % | −1,0 pp | — |
| 6 luni | −16,3 % | +4,3 % | −20,7 pp | — |
| De la început de an | −28,8 % | +7,5 % | −36,3 pp | — |
| 1 an | −40,1 % | +9,9 % | −50,0 pp | +5,9 % |
| 3 ani | −57,0 % | +49,8 % | −106,9 pp | +2,3 % |
| 5 ani | −68,8 % | +42,8 % | −111,6 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 33 din propriul istoric de 3 trimestre (min 17,9, mediană 32,5, max 52,9; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Venituri | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| Venituri an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| Profit net | 189,7 mil | 108,9 mil | 45,5 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | −42,6 % | −58,2 % |
| EPS diluat | 0,39 | 0,19 | 0,08 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | −51,3 % | −57,9 % |
| netă % | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| Flux de numerar liber | 425,3 mil | 412,9 mil | indisponibil |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2023 · 31 dec. 2023
- Numerar
- 262,6 mil PLN
- Datorie financiară
- 5,3 mld PLN
- Datorie netă
- 5,1 mld PLN
- Capitaluri proprii
- 4,9 mld PLN
- Active totale
- 11,6 mld PLN
- Datorie / capitaluri
- 1,09x
- Lichiditate curentă
- 2,04x
- ROE
- 0,9 %
- ROA
- 0,4 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (PLN)
Cont de profit și pierdere · PLN
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Costul vânzărilor | — | 8,3 mil | 12,3 mil | esef· 01 mai 2024verificat |
| Profit brut | 582,8 mil | 558,7 mil | 582,4 mil | esef· 01 mai 2024verificat |
| Profit operațional | 452,8 mil | 333,6 mil | 202,8 mil | esef· 01 mai 2024verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 197,7 mil | 155,2 mil | 157,2 mil | esef· 01 mai 2024verificat |
| Profit înainte de impozit | 257,4 mil | 174,6 mil | 62,4 mil | esef· 01 mai 2024verificat |
| Impozit pe profit | 62,8 mil | 59,4 mil | 8,7 mil | esef· 01 mai 2024verificat |
| Profit net | 189,7 mil | 108,9 mil | 45,5 mil | esef· 01 mai 2024verificat |
| EPS diluat | 0,39 | 0,19 | 0,08 | esef· 01 mai 2024verificat |
Bilanț · PLN
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Numerar | 402,3 mil | 539,7 mil | 262,6 mil | esef· 01 mai 2024verificat |
| Creanțe | 28,3 mil | 37,1 mil | — | esef· 16 mai 2023verificat |
| Active curente | 2,5 mld | 1,0 mld | 764,7 mil | esef· 01 mai 2024verificat |
| Imobilizări corporale nete | 36,0 mil | 52,2 mil | 69,6 mil | esef· 01 mai 2024verificat |
| Active totale | 13,1 mld | 12,5 mld | 11,6 mld | esef· 01 mai 2024verificat |
| Datorii comerciale | 143,0 mil | 200,1 mil | 147,8 mil | esef· 01 mai 2024verificat |
| Datorie pe termen lung | 5,8 mld | 5,6 mld | 5,3 mld | esef· 01 mai 2024verificat |
| Datorii curente | 1,1 mld | 471,1 mil | 375,6 mil | esef· 01 mai 2024verificat |
| Capital propriu | 5,1 mld | 5,3 mld | 4,9 mld | esef· 01 mai 2024verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 486,4 mil | 573,2 mil | 568,8 mil | esef· 01 mai 2024derivat |
- 2021
- 486,4 mil
- 2022
- 573,2 mil
- 2023
- 568,8 mil
esef· 01 mai 2024derivat
Fluxuri de numerar · PLN
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 486,1 mil | 412,9 mil | 431,9 mil | esef· 01 mai 2024verificat |
| Investiții (capex) | 60,7 mil | 0 | — | esef· 16 mai 2023verificat |
| Flux de numerar liber | 425,3 mil ≈ | 412,9 mil ≈ | — | esef· 01 mai 2024derivat |
| Flux de numerar din investiții | -1,7 mld | -364,6 mil | -488,7 mil | esef· 01 mai 2024verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 387,8 mil | 38,0 mil | -196,7 mil | esef· 01 mai 2024verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- acoperirea ponderilor scorului: 45,8 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
06 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 1,3 mld PLN
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Datele sunt mai vechi decât pragul de prospețime.
Scorul pe grupe
46 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 6,5 %
- Prima de risc a pieței
- 6,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 12,5 %
- Creștere terminală
- 3,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 45,8 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 1,7 % | 7 (față de colegi) | 23 % |
| Marja netă · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 949,2 % | 100 (pe interval fix) | 14 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 1,3x | 0 (pe interval fix) | 14 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 2,0x | 100 (pe interval fix) | 9 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 27,5x | 20 (față de colegi) | 23 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | 34,5 % | 100 (pe interval fix) | 18 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie40/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate42/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare56/100 · 2/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
"GLOBE TRADE CENTRE" S.A. (GTC.WA). Ultimul exercițiu complet: 2023; date până la 2023-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: ROE 0,9 %.
Intervalul de valoare estimat este 0,53–1,53 PLN pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 0,92 PLN, prețul de 2,20 PLN lasă un potențial de -58,0 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -138,0 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 45,8 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Conversia profitului în FCF: 949,2 %
- Lichiditatea curentă: 2,0x
- Randament FCF: 34,5 %
Ce o infirmă
- ROIC: 1,7 %
- Acoperirea dobânzilor: 1,3x
- P/E (TTM): 27,5x
- Prețul este peste intervalul de valoare estimat
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Marja netă, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Polonia · aceeași țară · comparată cu 40 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ACP.WAAsseco Poland S.A. | 19,0 mld | 37,8 | 7,8 % | 2,9 % | +19,8 % | +18 % / +199 % |
| BDX.WABudimex Spółka Akcyjna | 18,9 mld | 35,3 | 41,5 % | 6,2 % | +8,9 % | +18 % / +33 % |
| BFT.WABenefit Systems Spółka Akcyjna | 18,1 mld | 130,7 | 20,8 % | 7,2 % | +99,9 % | +74 % / +221 % |
| CAR.WAInter Cars Spółka Akcyjna | 15,0 mld | 21,4 | 17,0 % | 3,9 % | +18,0 % | +89 % / +82 % |
| ASE.WAAsseco South Eastern Europe Spółka Akcyjna | 3,7 mld | 19,6 | 18,1 % | 12,0 % | +36,5 % | +6 % / +50 % |
| 1AT.WAAtal Spółka Akcyjna | 2,3 mld | 6,4 | 29,8 % | 22,2 % | −1,3 % | +7 % / +8 % |
| ATT.WAGrupa Azoty Spółka Akcyjna | 1,6 mld | — | -37,9 % | -20,8 % | −45,1 % | −15 % / −26 % |
| ARH.WAArchicom Spółka Akcyjna | 1,3 mld | 12,1 | 15,9 % | 22,1 % | −21,6 % | +13 % / +88 % |
| ACT.WAAction S.A. | 999,4 mil | 27,2 | 8,3 % | 1,5 % | +6,1 % | +71 % / +171 % |
| BRS.WABoryszew Spółka Akcyjna | 874,1 mil | 8,2 | 6,3 % | 1,6 % | +8,4 % | −25 % / −28 % |
| AGO.WAAgora Spółka Akcyjna | 588,0 mil | — | -14,2 % | -9,2 % | +15,2 % | +37 % / +18 % |
| AMB.WAAmbra S.A. | 462,9 mil | 7,5 | 16,4 % | 7,0 % | +12,9 % | +4 % / −33 % |
| ATC.WAArctic Paper Spółka Akcyjna | 344,7 mil | 1,4 | 16,3 % | 7,0 % | −27,5 % | −40 % / −75 % |
| ATG.WA"atm Grupa Spółka Akcyjna" | 298,5 mil | 11,0 | 8,9 % | 11,6 % | −22,0 % | −11 % / +2 % |
| ART.WAArtifex Mundi S.A. | 229,7 mil | 17,7 | 35,7 % | 33,3 % | +51,9 % | +48 % / +14 % |
| APN.WAAPLISENS Spółka Akcyjna | 192,4 mil | 9,4 | 11,4 % | 13,8 % | +21,8 % | −2 % / −22 % |
| ALI.WAALTUS Spolka Akcyjna | 158,1 mil | 17,3 | 7,9 % | 16,9 % | +30,3 % | +38 % / +52 % |
| BMC.WABumech Spółka Akcyjna | 156,9 mil | — | -3,4 % | -3,9 % | −40,0 % | −36 % / −49 % |
| BBT.WABoomBit Spółka Akcyjna | 71,9 mil | 4,5 | 20,7 % | 6,4 % | −16,5 % | −18 % / −56 % |
| BBD.WABbi Development S.A. | 54,1 mil | 1,1 | 36,0 % | 208,3 % | +50,2 % | +1 % / +9 % |
| ALG.WAAll in! Games Spółka Akcyjna | 39,6 mil | — | — | -156,9 % | −72,2 % | −27 % / −56 % |
| BMX.WABioMaxima Spółka Akcyjna | 36,3 mil | 62,0 | 1,2 % | 1,3 % | −67,5 % | −31 % / −46 % |
| 06N.WAMagna Polonia Spółka Akcyjna | 31,1 mil | 0,5 | 115,4 % | 964,7 % | +13,0 % | −29 % / −43 % |
| BCM.WABETACOM Spółka Akcyjna | 26,3 mil | 17,3 | 8,0 % | 0,9 % | +21,3 % | +6 % / +2 % |
| AWM.WAAirway Medix Spółka Akcyjna | 13,8 mil | — | -25,8 % | -117.400,0 % | −97,7 % | −26 % / −45 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru GTC.WA din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare
Analiză AI
Analiza calitativă nu este încă scrisă pentru această firmă.
Produse, piață și concurență
Analiza calitativă nu este încă scrisă pentru această firmă.
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202301 mai 2024
- Raportul anual 202216 mai 2023
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.