olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

Hellenic Dynamics Plc HELD.L

Regatul Unit · London Stock Exchange · ISIN GB00BRXCFB77 · Verticală: Companii listate din Regatul Unit

0,00GBP0,00 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

Hellenic Dynamics Plc este o companie britanică listată pe Main Market-ul Bursei de la Londra, care urmărește cultivarea contractuală de canabis medical în spații interioare complet controlate din Grecia, destinată distribuitorilor din Europa. Compania se află încă într-un stadiu incipient, fără venituri raportate, iar licența sa pentru cultivare comercială de 40000 metri pătrați de suprafață activă ar putea defini cât de repede poate trece la producție.

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Hellenic Dynamics Plc (HELD.L) costa 0,00 GBP (+0,00 % într-o zi), cu beta -3,24, interval pe 52 de săptămâni 0,00–0,01 GBP.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
indisponibil
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -0,00 · TTM până la 31 dec. 2021
E/P (TTM)
-33,33 %
TTM până la 31 dec. 2021
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
-3,24
Volatilitate (1 an) 814 %
Interval 52 săpt.
0,000,01

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
32,2
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
-0,01 – 0,01
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,34 · lățimea benzii 592,7 %
SMA 50 / 200
0,01 / 0,03
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-0,00 / -0,00
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lunăindisponibil−0,6 %indisponibil—
3 luniindisponibil−4,2 %indisponibil—
6 luniindisponibil+4,3 %indisponibil—
De la început de anindisponibil+7,5 %indisponibil—
1 anindisponibil+9,9 %indisponibil+5,8 %
3 ani−99,8 %+49,8 %−149,6 pp+26,3 %
5 aniindisponibil+42,8 %indisponibil—
Scădere maximă (1 an)
−99,1 %
11 mai 2026 → 22 mai 2026
Scădere maximă (5 ani)
−100,0 %
07 dec. 2022 → 02 aug. 2024
Creștere anuală compusă (5 ani)
indisponibil
EURO STOXX 50 +7,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu2021
Venituri0
Venituri an/anindisponibil
Profit net-349,4 mii
Profit net an/anindisponibil
EPS diluat-0,00
EPS diluat an/anindisponibil
netă %indisponibil
Flux de numerar liber-475,3 mii

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2021 · 31 dec. 2021

Numerar
5,0 mii GBP
Datorie financiară
0 GBP
Datorie netă
-5,0 mii GBP
Capitaluri proprii
455,0 mii GBP
Active totale
1,0 mil GBP
Datorie / capitaluri
0,00x
Lichiditate curentă
0,66x
ROE
indisponibil
ROA
-34,0 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (GBP)

Cont de profit și pierdere · GBP

Venituri
2021
0

esef· 22 aug. 2023verificat

Costul vânzărilor
2021
0

esef· 22 aug. 2023verificat

Profit brut
2021
0

esef· 22 aug. 2023verificat

Profit operațional
2021
-334,6 mii

esef· 22 aug. 2023verificat

Profit înainte de impozit
2021
-349,4 mii

esef· 22 aug. 2023verificat

Impozit pe profit
2021
0

esef· 22 aug. 2023verificat

Profit net
2021
-349,4 mii

esef· 22 aug. 2023verificat

EPS diluat
2021
-0,00

esef· 22 aug. 2023verificat

Bilanț · GBP

Numerar
2021
5,0 mii

esef· 22 aug. 2023verificat

Creanțe
2021
168,3 mii

esef· 22 aug. 2023verificat

Active curente
2021
173,3 mii

esef· 22 aug. 2023verificat

Imobilizări corporale nete
2021
528,1 mii

esef· 22 aug. 2023verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2021
8,4 mii

esef· 22 aug. 2023verificat

Active totale
2021
1,0 mil

esef· 22 aug. 2023verificat

Datorii comerciale
2021
209,4 mii

esef· 22 aug. 2023verificat

Datorie pe termen lung
2021
0

esef· 22 aug. 2023verificat

Datorii curente
2021
264,0 mii

esef· 22 aug. 2023verificat

Capital propriu
2021
455,0 mii

esef· 22 aug. 2023verificat

Fluxuri de numerar · GBP

Flux de numerar operațional
2021
-381,3 mii

esef· 22 aug. 2023verificat

Investiții (capex)
2021
94,0 mii

esef· 22 aug. 2023verificat

Flux de numerar liber
2021
-475,3 mii ≈

esef· 22 aug. 2023derivat

Flux de numerar din investiții
2021
-87,0 mii

esef· 22 aug. 2023verificat

Flux de numerar din finanțare
2021
464,3 mii

esef· 22 aug. 2023verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
-1,8 mil GBP
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2023
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
0,2x
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2023
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
lipsesc date de intrare

Lichiditate

Lichiditatea curentă
2,4x
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2023
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
2,2x
calculat olivLawbilanț la 31 mar. 2023

Numerar

Fluxul de numerar operațional
indisponibil
lipsesc date de intrare
Investiții (capex)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Fluxul de numerar liber
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia profitului în FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul profitului
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/S
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 1 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 4,2 % din minimum 60 %
  • metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

0,00 GBP

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: indisponibil

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Acoperire și prospețime

23/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2021
Ultima perioadă raportată: 31 mar. 2023
Data ultimului bilanț: 31 mar. 2023
Sursă: esefpublicat 22 aug. 2023
verificat 37

Datele sunt mai vechi decât pragul de prospețime.

Scorul pe grupe

4 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

    Ipoteze (ilustrative, editoriale)

    Rata fără risc
    6,5 %
    Prima de risc a pieței
    6,0 %
    Beta (implicit)
    1,00
    Costul capitalului propriu
    12,5 %
    Creștere terminală
    3,0 %

    Scorul pe factori

    Date insuficiente

    Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 1 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 4,2 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

    FactorValoareScorPondere folosită
    ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
    Marja netă · Calitateindisponibilindisponibil—
    Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
    CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
    Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
    Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie2,4x100 (pe interval fix)100 %
    P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
    EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
    Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

    Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

    Grupele scorului

    • Bilanț și datorie· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare
    • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
    • Calitate· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
    • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
    • Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare

    O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

    Memo

    HELLENIC DYNAMICS PLC (HELD.L). Ultimul exercițiu complet: 2021; date până la 2023-03-31.

    Cifre calculate din situațiile financiare: venit 0 GBP în 2021.

    Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.

    Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 1 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 4,2 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).

    Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

    Ce susține teza

    • Lichiditatea curentă: 2,4x

    Ce o infirmă

    Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.

    Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Marja netă, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

    Față de mediana verticalei

    Companii listate din Regatul Unit · aceeași țară · comparată cu 39 firme

    Multipli și rentabilitate față de mediană

    P/E
    —
    mediana verticalei 15,3x
    EV/EBITDA
    —
    mediana verticalei —
    P/S
    —
    mediana verticalei 1,5x
    P/B
    —
    mediana verticalei 2,2x
    ROE
    —
    mediana verticalei 14,4 %
    Marja netă
    —
    mediana verticalei 10,8 %
    Marja EBIT
    —
    mediana verticalei 22,9 %
    Venituri an/an
    —
    mediana verticalei 7,9 %
    Datorie netă/EBITDA
    —
    mediana verticalei —
    Randament dividend
    —
    mediana verticalei 2,9 %

    Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

    Firmele verticalei

    CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
    BATS.LBritish American Tobacco P.L.C.104,3 mld13,516,5 %30,3 %−1,0 %+7 % / +88 %
    ABF.LAssociated British Foods PLC14,7 mld14,39,2 %5,3 %−3,1 %−5 % / −15 %
    0EV1.LCarnival PLC5,5 mld4,146,7 %13,4 %+6,4 %indisponibil / indisponibil
    BAB.LBabcock International Group PLC5,1 mld24,734,7 %4,1 %+7,2 %−10 % / +158 %
    AUTO.LAutotrader Group PLC4,8 mld16,460,2 %47,1 %+3,9 %−13 % / −23 %
    BBY.LBalfour Beatty PLC4,2 mld16,323,2 %2,8 %+15,2 %+20 % / +160 %
    ABDN.LAberdeen Group PLC4,1 mld10,88,0 %28,9 %−2,1 %+11 % / +41 %
    BKG.LThe Berkeley Group Holdings PLC3,6 mld11,38,8 %13,4 %−4,2 %−0 % / −22 %
    BME.LB&M European Value Retail PLC2,9 mld17,421,2 %2,8 %+3,7 %+68 % / −51 %
    AJB.LAj Bell PLC2,4 mld22,849,9 %33,1 %+18,0 %+8 % / +128 %
    ASHM.LAshmore Group PLC1,4 mld13,913,1 %71,6 %−0,1 %+28 % / +18 %
    BCG.LBaltic Classifieds Group PLC1,2 mld23,215,8 %57,6 %+6,9 %−99 % / −99 %
    APN.LApplied Nutrition PLC763,6 mil36,241,2 %19,7 %+24,2 %+71 % / indisponibil
    BAG.LA.G. Barr P.L.C.671,9 mil14,414,4 %10,8 %+4,0 %−7 % / +26 %
    ASC.LAsos PLC494,5 mil—-81,3 %-12,0 %−14,7 %+71 % / +8 %
    ALFA.LAlfa Financial Software Holdings PLC486,8 mil16,361,5 %23,8 %+15,3 %−28 % / +10 %
    AML.LAston Martin Lagonda Global Holdings PLC344,3 mil—-93,4 %-39,2 %−20,6 %−45 % / −85 %
    APTD.LAptitude Software Group PLC111,3 mil28,57,2 %6,2 %−7,3 %−30 % / −23 %
    AMGO.LAmigo Holdings PLC9,9 mil———−81,9 %+325 % / +844 %
    ASBE.LAssociated British Engineering PLC605,3 mii—-19,1 %—indisponibilindisponibil / indisponibil
    AMIF.LAmicorp Fs (uk) PLC221,6 mii0,127,5 %9,1 %+8,1 %indisponibil / indisponibil
    AAF.LAirtel Africa PLC——24,1 %10,6 %+29,5 %−7 % / +164 %
    AAL.LAnglo American PLC——-19,3 %-20,2 %+4,5 %+30 % / +76 %
    ACG.LAcg Metals Limited——-80,3 %-32,0 %+134,8 %+60 % / +63 %
    AEP.LAnglo-Eastern Plantations PLC——16,1 %19,5 %+25,0 %+5 % / +113 %

    Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru HELD.L din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

    Prognoza motorului olivLaw

    Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

    Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

    Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

    Scenarii ilustrative

    Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Pe scurt

    Hellenic Dynamics Plc este o companie britanică listată pe Main Market-ul Bursei de la Londra, care urmărește cultivarea contractuală de canabis medical în spații interioare complet controlate din Grecia, destinată distribuitorilor din Europa. Compania se află încă într-un stadiu incipient, fără venituri raportate, iar licența sa pentru cultivare comercială de 40000 metri pătrați de suprafață activă ar putea defini cât de repede poate trece la producție.

    SWOT

    Puncte tari

    • Cultivare indoor complet controlată, care reduce expunerea la microbiologie și la metale grele.
    • Model POD care plasează proprietarii unităților drept cumpărători finali, cu control sporit al calității pentru export.
    • Licență de cultivare comercială pentru o suprafață activă mare și relații deja stabilite cu distribuitori.

    Puncte slabe

    • Istoric operațional limitat, activ din 2019, și lipsa totală a veniturilor la data raportului.
    • Dependență de un număr redus de angajați-cheie și consultanți, fără garanția retenției lor.
    • Consiliul de administrație nu include femei și nu are un director financiar, situație recunoscută de companie.

    Oportunități

    • Extinderea rețelei de distribuitori europeni, dacă contractele aflate în stadiu avansat se concretizează.
    • Adaptarea rapidă la schimbările legislative ar putea deschide noi piețe de export din Europa.
    • Valorificarea cerințelor clienților pentru produse cu amprentă de carbon redusă, dacă strategia climatică este definită.

    Amenințări

    • Eșecul de a respecta condițiile licenței ar putea duce la pierderea acesteia.
    • Neconformitatea cu cerințele de import din Germania ar putea întârzia generarea veniturilor.
    • Creșterea costurilor de energie, apă și materiale ar putea afecta marjele în faza de operare.

    Riscuri

    • Neobținerea licenței comercialeridicat

      Compania nu poate desfășura activitate comercială până la depunerea ultimei declarații pe propria răspundere privind consumul de energie, iar întârzierea ar amâna orice venit.

    • Neconformitate cu cerințele de importridicat

      Germania, piața inițială, are controale stricte asupra microbiologiei și metalelor grele, iar eșecul de a le respecta ar putea întârzia vânzările.

    • Lipsa istoricului operaționalmediu

      Activitatea din 2019 este încă limitată, iar nu există garanția că modelul de afaceri va genera veniturile anticipate.

    • Dependența de personal-cheiemediu

      Succesul depinde de experiența fondatorilor și a echipei de management, iar retenția lor nu este asigurată.

    • Riscuri climatice și de costuriscăzut

      Temperaturile ridicate, întreruperea apei din foraj și dispariția furnizorilor ar putea crește costurile operaționale.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă licența comercială este activată și primele contracte cu distribuitori se concretizează, compania ar putea trece rapid de la stadiul de dezvoltare la generarea de venituri.
    • Modelul POD și cultivarea indoor controlată ar putea oferi un avantaj de calitate pentru export în piețe cu reglementări stricte.
    • Adaptarea dovedită la schimbările din sector ar putea permite companiei să profite de noile deschideri legislative din Europa.

    Ce ar strica teza

    • Compania nu raporta venituri la data documentului, iar dacă producția întârzie, pierderile ar putea continua pentru o perioadă îndelungată.
    • Dependența de un număr mic de persoane-cheie și de un consiliu fără director financiar ar putea crește riscul de execuție.
    • Sectorul este nou și reglementat, iar schimbările legislative ar putea anula sau modifica condițiile modelului de afaceri.

    De urmărit

    • Depunerea ultimei declarații pe propria răspundere și începerea cultivării comerciale2023
    • Semnarea contractelor de aprovizionare aflate în stadiu avansat2023
    • Primele venituri raportate după începerea producției comercialeurmătorul raport anual
    • Evoluția cadrului de reglementare și a cerințelor de import din Germania2024

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Afacerea

    Hellenic Dynamics Plc, fostă U.K. SPAC Plc, activează în cultivarea contractuală de canabis medical în Grecia, într-un mediu interior complet controlat, unde plantele sunt expuse mai puțin la microbiologie. Substratul ales, un amestec de lână minerală și fibră de nucă de cocos, este conceput să mențină plantele fără metale grele. Printr-un model de tip POD, proprietarii acestor unități sunt cumpărătorii finali, ceea ce ar putea facilita controlul calității pentru exportul către distribuitori. Conform raportului anual pentru perioada încheiată la 31 martie 2023 1, compania nu generase încă venituri.

    Compania și-a propus să devină un furnizor en-gros dominant de flori de canabis medical în Europa, având ca piață inițială Germania, una dintre cele mai stricte jurisdicții europene în privința controlului microbiologic și al metalelor grele 1. Strategia se sprijină pe o rețea de parteneri strategici și pe termene de livrare deja discutate cu distribuitori, dar, potrivit raportului, nu există garanții că modelul de afaceri va reuși.

    Structura de guvernanță urmează codul QCA pentru companii mici și mijlocii, cu un președinte non-executiv, un director executiv și un director general, iar organizația își evaluează riscurile climatice într-un stadiu încă incipient 1.

    Segmente

    Cultivare contractuală POD

    Activitatea principală constă în cultivarea de canabis medical în regim POD, în care proprietarii unităților sunt cumpărătorii finali. Licența acordată permite cultivarea comercială pe 40000 metri pătrați de suprafață activă, dar trecerea la etapa comercială depinde de depunerea a patru declarații autocertificate 1.

    Vânzare en-gros către distribuitori

    Compania intenționează să vândă producția din prima fază prin termene deja existente cu distribuitori, iar alte contracte de aprovizionare se află, potrivit raportului, într-un stadiu avansat 1. Veniturile din acest segment nu sunt încă raportate.

    Piața în context

    Piața europeană a canabisului medical este fragmentată din punct de vedere legislativ, iar cerințele de import diferă de la o țară la alta. Compania aleasă Germania ca piață inițială, unde controalele de calitate sunt printre cele mai stricte din Europa 1. Dimensiunea exactă a pieței nu este cuantificată în sursa analizată.

    Evoluția legislativă din sector este un factor care ar putea modifica condițiile de operare, iar compania afirmă că se pregătește să se adapteze rapid, așa cum a făcut prin trecerea la modelul POD 1.

    Tendințe

    • Reglementare în evoluțiemixt

      Cadrul legislativ european pentru canabisul medical se schimbă, ceea ce creează incertitudine dar și posibilitatea de a adapta modelul de afaceri.

    • Cerințe stricte de calitate la importvânt din față

      Controalele privind microbiologia și metalele grele, în special în Germania, pot întârzia generarea veniturilor dacă nu sunt respectate.

    • Cerere pentru produse cu emisii redusemixt

      Cerința viitoare a pacienților și consumatorilor pentru produse cu amprentă de carbon redusă este identificată ca risc climatic de companie.

    • Presiune asupra costurilor de intrarevânt din față

      Costurile de climatizare, energie și materiale de construcție ar putea crește în condiții de temperaturi ridicate, potrivit evaluărilor climatice ale companiei.

    Poziția concurențială

    Raportul anual analizat nu identifică nominal concurenți directi ai companiei. Competiția se manifestă însă indirect, prin accesul la capital pentru finanțarea capacității de stocare și energie solară, dar și prin concurența pentru furnizori de energie solară 1.

    Companiile care cultivă canabis medical în Europa și care dețin deja autorizații sau contracte cu distribuitori ar putea ocupa rapid spațiul pieței inițiale din Germania, iar Hellenic ar putea avea nevoie de timp pentru a se consolida 1.

    • Concurenți neidentificați în sursă

      Raportul anual analizat nu numește concurenți directi; nu sunt furnizate date despre companii rivale.

    • Producători grecești de canabis medical

      Sursa nu identifică nominal acești producători; competiția pentru autorizații și distribuitori este menționată doar în termeni generali.

    • Furnizori de energie solară

      Competiția pentru surse de energie solară este menționată ca risc climatic, fără alte detalii despre rivali.

    • Finanțatori de capital pentru stocare

      Concurența pentru capital de datorie și capital propriu destinat stocării este semnalată ca risc, fără nume de instituții.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

    Rapoarte anuale (ESEF)

    Surse

    1. [1] Annual report, fiscal year ended 2023-03-31 (ESEF) · SEC / Hellenic Dynamics Plc · 31 mar. 2023

    Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.