olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

Halfords Group PLC HFD.L

Regatul Unit · London Stock Exchange · ISIN GB00B012TP20 · Verticală: Companii listate din Regatul Unit

2,57GBP−1,16 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Halfords este un retailer britanic de motorizare și ciclism care a evoluat spre servicii auto și vânzări B2B, cu o cifră de afaceri de 1801.7 milioane GBP în exercițiul fiscal 2026. Compania spune că și-a recâștigat avânt în FY26, în timp ce își reorganizează strategia « Fit for the Future » pentru o execuție mai disciplinată.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Halfords Group PLC (HFD.L) costa 2,57 GBP (−1,16 % într-o zi), cu capitalizare 555,2 mil GBP, P/E 17,6 pe un EPS diluat de 0,15 GBP în ultimele 12 luni, randament al dividendului 3,44 %, beta 0,56, interval pe 52 de săptămâni 1,28–2,80 GBP.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
555,2 mil GBP
acțiuni la 03 apr. 2026
P/E (TTM)
17,6
EPS diluat TTM 0,15 · TTM până la 03 apr. 2026
E/P (TTM)
5,69 %
TTM până la 03 apr. 2026
Randament dividend
3,44 %
DPS 12 luni 0,09
Beta (2 ani)
0,56
Volatilitate (1 an) 34 %
Interval 52 săpt.
1,282,80

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
46,8
neutru
Bollinger (20, 2)
2,47 – 2,78
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,30 · lățimea benzii 11,6 %
SMA 50 / 200
2,60 / 1,97
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
-0,01 / 0,01
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună−0,8 %−0,6 %−0,1 pp—
3 luni+5,1 %−4,2 %+9,3 pp—
6 luni+64,0 %+4,3 %+59,7 pp—
De la început de an+82,2 %+7,5 %+74,7 pp—
1 an+79,4 %+9,9 %+69,5 pp+5,8 %
3 ani+19,3 %+49,8 %−30,5 pp+26,3 %
5 ani−8,8 %+42,8 %−51,6 pp—
Scădere maximă (1 an)
−17,1 %
11 feb. 2026 → 27 mar. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−68,6 %
07 dec. 2021 → 09 apr. 2025
Creștere anuală compusă (5 ani)
−1,8 %
EURO STOXX 50 +7,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 50 din propriul istoric de 2 trimestre (min 9,0, mediană 15,4, max 21,7; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu202420252026
Venituri1,7 mld1,7 mld1,8 mld
Venituri an/anindisponibil+1,1 %+5,0 %
Profit net16,9 mil-33,6 mil32,9 mil
Profit net an/anindisponibil−298,8 %indisponibil
EPS diluat0,07-0,150,15
EPS diluat an/anindisponibil−308,1 %indisponibil
netă %1,0 %-2,0 %1,8 %
Flux de numerar liberindisponibil162,8 mil146,2 mil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2026 · 03 apr. 2026

Numerar
19,3 mil GBP
Datorie financiară
200,0 mii GBP
Datorie netă
-19,1 mil GBP
Capitaluri proprii
513,5 mil GBP
Active totale
1,2 mld GBP
Datorie / capitaluri
0,00x
Lichiditate curentă
0,89x
ROE
6,5 %
ROA
2,8 %
Marja FCF
8,1 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (GBP)

Marje

Cont de profit și pierdere · GBP

Venituri
2024
1,7 mld
2025
1,7 mld
2026
1,8 mld

esef· 02 sept. 2026verificat

Costul vânzărilor
2024
873,9 mil
2025
846,1 mil
2026
848,8 mil

esef· 02 sept. 2026verificat

Profit brut
2024
822,6 mil
2025
869,1 mil
2026
952,9 mil

esef· 02 sept. 2026verificat

Profit operațional
2024
51,9 mil
2025
-18,9 mil
2026
55,1 mil

esef· 02 sept. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2024
38,8 mil
2025
-30,0 mil
2026
43,6 mil

esef· 02 sept. 2026verificat

Impozit pe profit
2024
9,8 mil
2025
3,8 mil
2026
11,0 mil

esef· 02 sept. 2026verificat

Profit net
2024
16,9 mil
2025
-33,6 mil
2026
32,9 mil

esef· 02 sept. 2026verificat

EPS diluat
2024
0,07
2025
-0,15
2026
0,15

esef· 02 sept. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2024
0,10
2025
0,08
2026
0,09

esef· 02 sept. 2026derivat

Bilanț · GBP

Numerar
2024
13,3 mil
2025
19,1 mil
2026
19,3 mil

esef· 02 sept. 2026verificat

Creanțe
2024
161,0 mil
2025
153,7 mil
2026
156,2 mil

esef· 02 sept. 2026verificat

Stocuri
2024
237,5 mil
2025
225,2 mil
2026
230,8 mil

esef· 02 sept. 2026verificat

Active curente
2024
420,4 mil
2025
398,6 mil
2026
407,6 mil

esef· 02 sept. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2024
89,5 mil
2025
91,7 mil
2026
103,8 mil

esef· 02 sept. 2026verificat

Fond comercial
2024
—
2025
355,7 mil
2026
355,7 mil

esef· 02 sept. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2024
—
2025
77,0 mil
2026
69,8 mil

esef· 02 sept. 2026verificat

Active totale
2024
1,3 mld
2025
1,2 mld
2026
1,2 mld

esef· 02 sept. 2026verificat

Datorii comerciale
2024
368,4 mil
2025
357,1 mil
2026
372,1 mil

esef· 02 sept. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2024
1,8 mil
2025
200,0 mii
2026
200,0 mii

esef· 02 sept. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2024
19,6 mil
2025
8,8 mil
2026
0

esef· 02 sept. 2026verificat

Datorii curente
2024
463,2 mil
2025
455,3 mil
2026
459,0 mil

esef· 02 sept. 2026verificat

Datorii totale
2024
725,7 mil
2025
675,1 mil
2026
654,7 mil

esef· 02 sept. 2026verificat

Capital propriu
2024
553,8 mil
2025
500,3 mil
2026
513,5 mil

esef· 02 sept. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2024
216,7 mil
2025
218,2 mil
2026
216,4 mil

esef· 02 sept. 2026derivat

Fluxuri de numerar · GBP

Flux de numerar operațional
2024
—
2025
194,7 mil
2026
186,3 mil

esef· 02 sept. 2026verificat

Investiții (capex)
2024
21,9 mil
2025
31,9 mil
2026
40,1 mil

esef· 02 sept. 2026verificat

Flux de numerar liber
2024
—
2025
162,8 mil ≈
2026
146,2 mil ≈

esef· 02 sept. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2024
—
2025
-57,2 mil
2026
-58,1 mil

esef· 02 sept. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2024
—
2025
-131,7 mil
2026
-128,0 mil

esef· 02 sept. 2026verificat

Dividende plătite
2024
21,7 mil
2025
17,4 mil
2026
19,1 mil

esef· 02 sept. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2024
10,2 mil
2025
3,6 mil
2026
6,0 mil

esef· 02 sept. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
5,0 %
calculat olivLawFY 2026
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
-10,2 %
calculat olivLawFY 2026

Profitabilitate

Marja brută
52,9 %
calculat olivLawFY 2026
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
3,1 %
calculat olivLawFY 2026
Marja netă
1,8 %
calculat olivLawFY 2026
Marja FCF
8,1 %
calculat olivLawFY 2026

Randamente

ROE
6,5 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 03 apr. 2026
ROA
2,8 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 03 apr. 2026
ROIC
8,4 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 03 apr. 2026
ROCE
7,8 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 03 apr. 2026
Rata de distribuire (EPS)
60,4 %
calculat olivLawFY 2026
Rata de distribuire (FCF)
13,1 %
calculat olivLawFY 2026

Bilanț și datorie

Datoria netă
-19,1 mil GBP
calculat olivLawbilanț la 03 apr. 2026
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
0,0x
calculat olivLawbilanț la 03 apr. 2026
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
lipsesc date de intrare

Lichiditate

Lichiditatea curentă
0,9x
calculat olivLawbilanț la 03 apr. 2026
Lichiditatea rapidă
0,4x
calculat olivLawbilanț la 03 apr. 2026
Lichiditatea imediată
0,0x
calculat olivLawbilanț la 03 apr. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
186,3 mil GBP
calculat olivLawFY 2026
Investiții (capex)
40,1 mil GBP
calculat olivLawFY 2026
Fluxul de numerar liber
146,2 mil GBP
calculat olivLawFY 2026
Conversia profitului în FCF
444,4 %
calculat olivLawFY 2026
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
31 zile
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 03 apr. 2026
Zile de stoc (DIO)
98 zile
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 03 apr. 2026
Zile de plată (DPO)
157 zile
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 03 apr. 2026
Ciclul de conversie a numerarului
-27 zile
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 03 apr. 2026

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
555,2 mil GBP
calculat olivLawbilanț la 03 apr. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
536,1 mil GBP
calculat olivLawbilanț la 03 apr. 2026
Capitalizare / profit net TTM
16,9x
calculat olivLawFY 2026
P/E (TTM)
17,6x
calculat olivLawFY 2026
Randamentul profitului
5,7 %
calculat olivLawFY 2026
P/B
1,1x
calculat olivLawbilanț la 03 apr. 2026
P/S
0,3x
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 03 apr. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
9,7x
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 03 apr. 2026
EV/Venit
0,3x
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 03 apr. 2026
P/FCF
3,8x
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 03 apr. 2026
Randament FCF
26,3 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 03 apr. 2026
Randamentul dividendului
3,4 %
calculat olivLawFY 2026
Randamentul distribuirilor către acționari
4,5 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 03 apr. 2026

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • acoperirea ponderilor scorului: 56,2 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

2,57 GBP

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 555,2 mil GBP

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
555,2 mil GBP
calculat olivLawbilanț la 03 apr. 2026
P/E (TTM)
17,6x
calculat olivLawFY 2026
P/B
1,1x
calculat olivLawbilanț la 03 apr. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
6,5 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 03 apr. 2026
Marja netă
1,8 %
calculat olivLawFY 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
5,0 %
calculat olivLawFY 2026
Randamentul dividendului
3,4 %
calculat olivLawFY 2026

Acoperire și prospețime

31/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2026
Ultima perioadă raportată: 03 apr. 2026
Data ultimului bilanț: 03 apr. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 03 apr. 2026
Sursă: esefpublicat 02 sept. 2026
verificat 89derivat 6

Scorul pe grupe

56 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

    Ipoteze (ilustrative, editoriale)

    Rata fără risc
    6,5 %
    Prima de risc a pieței
    6,0 %
    Beta (implicit)
    1,00
    Costul capitalului propriu
    12,5 %
    Creștere terminală
    3,0 %

    Scorul pe factori

    Date insuficiente

    Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 56,2 % din minimum 60 %

    FactorValoareScorPondere folosită
    ROIC · Calitate8,4 %29 (față de colegi)19 %
    Marja netă · Calitate1,8 %26 (față de colegi)11 %
    Conversia profitului în FCF · Calitate444,4 %100 (pe interval fix)11 %
    CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
    Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
    Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie0,9x7 (pe interval fix)7 %
    P/E (TTM) · Evaluare17,6x28 (față de colegi)19 %
    EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randament FCF · Evaluare26,3 %100 (pe interval fix)15 %
    Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente4,5 %65 (pe interval fix)11 %
    Rata de distribuire (FCF) · Randamente13,1 %100 (pe interval fix)7 %

    Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

    Grupele scorului

    • Bilanț și datorie· parțial7/100 · 1/3 factori cu valoare
    • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
    • Calitate48/100 · 3/3 factori cu valoare
    • Randamente79/100 · 2/2 factori cu valoare
    • Evaluare60/100 · 2/3 factori cu valoare

    O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

    Memo

    HALFORDS GROUP PLC (HFD.L). Ultimul exercițiu complet: 2026; date până la 2026-04-03.

    Cifre calculate din situațiile financiare: venit 1,8 mld GBP în 2026; creștere an/an 5,0 %; marjă netă 1,8 %; ROE 6,5 %.

    Intervalul de valoare estimat este 1,26–1,81 GBP pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 1,53 GBP, prețul de 2,56 GBP lasă un potențial de -40,3 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -67,5 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

    Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 56,2 % din minimum 60 %).

    Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

    Ce susține teza

    • Conversia profitului în FCF: 444,4 %
    • Randament FCF: 26,3 %
    • Rata de distribuire (FCF): 13,1 %

    Ce o infirmă

    • ROIC: 8,4 %
    • Marja netă: 1,8 %
    • Lichiditatea curentă: 0,9x
    • P/E (TTM): 17,6x
    • Prețul este peste intervalul de valoare estimat
    • Metodele de evaluare diverg

    Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, EV/EBITDA.

    Față de mediana verticalei

    Companii listate din Regatul Unit · aceeași țară · comparată cu 39 firme

    Multipli și rentabilitate față de mediană

    P/E
    17,6x
    mediana verticalei 15,3x
    peste mediană (+14,5 %)
    EV/EBITDA
    —
    mediana verticalei —
    P/S
    0,3x
    mediana verticalei 1,5x
    sub mediană (−79,9 %)
    P/B
    1,1x
    mediana verticalei 2,2x
    sub mediană (−50,0 %)
    ROE
    6,5 %
    mediana verticalei 14,4 %
    sub mediană (−54,8 %)
    Marja netă
    1,8 %
    mediana verticalei 10,8 %
    sub mediană (−83,0 %)
    Marja EBIT
    3,1 %
    mediana verticalei 22,9 %
    sub mediană (−86,7 %)
    Venituri an/an
    5,0 %
    mediana verticalei 7,9 %
    sub mediană (−36,0 %)
    Datorie netă/EBITDA
    —
    mediana verticalei —
    Randament dividend
    3,4 %
    mediana verticalei 2,9 %
    peste mediană (+20,3 %)

    Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

    Firmele verticalei

    CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
    BATS.LBritish American Tobacco P.L.C.104,3 mld13,516,5 %30,3 %−1,0 %+7 % / +88 %
    ABF.LAssociated British Foods PLC14,7 mld14,39,2 %5,3 %−3,1 %−5 % / −15 %
    0EV1.LCarnival PLC5,5 mld4,146,7 %13,4 %+6,4 %indisponibil / indisponibil
    BAB.LBabcock International Group PLC5,1 mld24,734,7 %4,1 %+7,2 %−10 % / +158 %
    AUTO.LAutotrader Group PLC4,8 mld16,460,2 %47,1 %+3,9 %−13 % / −23 %
    BBY.LBalfour Beatty PLC4,2 mld16,323,2 %2,8 %+15,2 %+20 % / +160 %
    ABDN.LAberdeen Group PLC4,1 mld10,88,0 %28,9 %−2,1 %+11 % / +41 %
    BKG.LThe Berkeley Group Holdings PLC3,6 mld11,38,8 %13,4 %−4,2 %−0 % / −22 %
    BME.LB&M European Value Retail PLC2,9 mld17,421,2 %2,8 %+3,7 %+68 % / −51 %
    AJB.LAj Bell PLC2,4 mld22,849,9 %33,1 %+18,0 %+8 % / +128 %
    ASHM.LAshmore Group PLC1,4 mld13,913,1 %71,6 %−0,1 %+28 % / +18 %
    BCG.LBaltic Classifieds Group PLC1,2 mld23,215,8 %57,6 %+6,9 %−99 % / −99 %
    APN.LApplied Nutrition PLC763,6 mil36,241,2 %19,7 %+24,2 %+71 % / indisponibil
    BAG.LA.G. Barr P.L.C.671,9 mil14,414,4 %10,8 %+4,0 %−7 % / +26 %
    HFD.LHalfords Group PLC555,2 mil17,66,5 %1,8 %+5,0 %+83 % / +36 %
    ASC.LAsos PLC494,5 mil—-81,3 %-12,0 %−14,7 %+71 % / +8 %
    ALFA.LAlfa Financial Software Holdings PLC486,8 mil16,361,5 %23,8 %+15,3 %−28 % / +10 %
    AML.LAston Martin Lagonda Global Holdings PLC344,3 mil—-93,4 %-39,2 %−20,6 %−45 % / −85 %
    APTD.LAptitude Software Group PLC111,3 mil28,57,2 %6,2 %−7,3 %−30 % / −23 %
    AMGO.LAmigo Holdings PLC9,9 mil———−81,9 %+325 % / +844 %
    ASBE.LAssociated British Engineering PLC605,3 mii—-19,1 %—indisponibilindisponibil / indisponibil
    AMIF.LAmicorp Fs (uk) PLC221,6 mii0,127,5 %9,1 %+8,1 %indisponibil / indisponibil
    AAF.LAirtel Africa PLC——24,1 %10,6 %+29,5 %−7 % / +164 %
    AAL.LAnglo American PLC——-19,3 %-20,2 %+4,5 %+30 % / +76 %
    ACG.LAcg Metals Limited——-80,3 %-32,0 %+134,8 %+60 % / +63 %

    Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru HFD.L din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

    Prognoza motorului olivLaw

    Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

    Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

    Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

    Scenarii ilustrative

    Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

    Pesimist
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    De bază
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    Optimist
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    Nimic nu se salvează.

    Preț estimat (GBP)

    Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
    1 ani
    1,59
    Randament total -35 % · Pe an -35 %
    2,81
    Randament total 13 % · Pe an 13 %
    4,22
    Randament total 69 % · Pe an 69 %
    3 ani
    1,56
    Randament total -31 % · Pe an -12 %
    3,10
    Randament total 33 % · Pe an 10 %
    5,12
    Randament total 114 % · Pe an 29 %
    5 ani
    1,53
    Randament total -27 % · Pe an -6 %
    3,42
    Randament total 54 % · Pe an 9 %
    6,19
    Randament total 169 % · Pe an 22 %
    Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
    • P/E la ieșire± 0,77
    • Marja netă± 0,54
    • Creșterea anuală a veniturilor± 0,44
    • Diluare anuală± 0,05

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Pe scurt

    Halfords este un retailer britanic de motorizare și ciclism care a evoluat spre servicii auto și vânzări B2B, cu o cifră de afaceri de 1801.7 milioane GBP în exercițiul fiscal 2026 1. Compania spune că și-a recâștigat avânt în FY26, în timp ce își reorganizează strategia « Fit for the Future » pentru o execuție mai disciplinată.

    SWOT

    Puncte tari

    • Brand național recunoscut cu o istorie de peste 130 de ani, rețea de magazine, garaje și vane mobile, și capacitatea de a combina servicii și produse 1.
    • Poziție de lider în vânzările de biciclete în Regatul Unit și mărci proprii puternice în ciclism 1.
    • Venituri recurente din segmentul B2B și din servicii, mai puțin sensibile la cererea de consum 1.

    Puncte slabe

    • Compania recunoaște că integrarea achizițiilor și focalizarea pe prea multe priorități au fost slabe în trecut 1.
    • Încrederea clienților în garaje rămâne o provocare, iar conștientizarea gamei de servicii este încă redusă 1.
    • Utilizarea garajelor și costul forței de muncă au fost presiuni importante, iar ritmul de îmbunătățire depinde de execuție 1.

    Oportunități

    • Creșterea segmentului e-bike, în care cota Halfords a fost istoric mai mică, ar putea deschide noi venituri 1.
    • Extinderea modelului Fusion și a echipamentelor pentru servicii ar putea crește randamentul garajelor 1.
    • Servicii pentru vehicule electrice și hibride ar putea completa creșterea cererii pe termen lung 1.

    Amenințări

    • Presiunea asupra bugetelor casnice și riscul unei inflații reînnoite ar putea reduce cheltuielile clienților 1.
    • Tarifele de carbon, precum CBAM al UE și al Regatului Unit, ar putea afecta costurile unor produse importate 1.
    • Incertitudinea geopolitică și întreruperile din lanțurile de aprovizionare ar putea afecta marjele și stocurile 1.

    Riscuri

    • Recuperarea consumuluiridicat

      Dacă presiunea asupra bugetelor casnice persistă, cererea pentru produse și servicii ar putea rămâne slabă 1.

    • Costul forței de muncămediu

      Creșterea salariilor și a contribuțiilor sociale a presat marjele garajelor, iar utilizarea rămâne prioritatea de management 1.

    • Tarife de carbonscăzut

      CBAM al UE și al Regatului Unit ar putea crește costurile pentru unele produse importate, deși compania estimează o expunere redusă 1.

    • Riscuri de siguranță în activitățiridicat

      Două decese în Commercial Fleet Services în FY25 au atras o investigație a autorității de sănătate și siguranță, ceea ce ar putea avea efecte operaționale 1.

    • Execuția strategieimediu

      Strategia Fit for the Future depinde de disciplină operațională și de integrarea achizițiilor, iar eșecul acestor obiective ar putea limita câștigurile 1.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Compania spune că și-a recâștigat avântul în FY26, cu creștere LfL și profit în creștere, iar rezultatele sugerează că inițiativele Optimise încep să dea roade 1.
    • Poziția de lider în ciclism și rețeaua națională de garaje ar putea sprijini creșterea serviciilor și a e-bike-urilor 1.
    • Venituri B2B recurente și un bilanț cu cash net ar putea oferi stabilitate dacă consumul rămâne slab 1.

    Ce ar strica teza

    • Dacă încrederea clienților în garaje nu se îmbunătățește, conversia serviciilor ar putea rămâne sub așteptări 1.
    • Expunerea la costurile forței de muncă și la regimul de carbon ar putea limita marjele pe termen scurt 1.

    De urmărit

    • Actualizarea privind tranzacționarea din prima jumătate a FY27octombrie 2026
    • Rezultatele interimare și evoluția marjei garajelornoiembrie 2026
    • Implementarea echipamentelor de aliniere și a tabletelor în garajeFY27
    • Efectele CBAM al Regatului Unit asupra produselor importate2027

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Afacerea

    Halfords combină vânzarea de produse și servicii pentru mașini și biciclete, prin magazine, garaje Autocentres, vane mobile și canale online. Potrivit raportului anual pentru exercițiul încheiat la 3 aprilie 2026, compania descrie un model omnicanal în care clienții trec de la online la magazin și la garaj 1. Segmentul B2B, care include fleet services, Cycle2Work și Trade Card, adaugă venituri contractate, mai puțin sensibile la cererea de consum 1.

    Compania afirmă că aproximativ 80% din evenimentele de service au loc în parcările magazinelor, ceea ce face din verificările și montajele în magazin un avantaj distinctiv față de alți retaileri 1. Conducerea a declarat că un bilanț solid rămâne prioritatea numărul unu în alocarea capitalului, iar achizițiile au fost deprioritizate în primii trei ani ai planului 1.

    În FY26, compania a raportat că a terminat anul cu cash net și că a păstrat cheltuielile de capital în intervalul țintă comunicat 1. Strategia « Optimise » urmărește simplificarea proceselor, raționalizarea gamelor și îmbunătățirea utilizării garajelor, cu scopul de a aduce ROCE peste costul capitalului 1.

    Segmente

    Motorizare și servicii

    Segmentul Motoring, extins prin Autocentres și Fusion, reprezintă majoritatea veniturilor, iar serviciile au ajuns la o pondere mai mare decât produsele 1. Creșterea LfL a consumer garages a fost de aproximativ 8% în FY26, susținută de service, întreținere și reparații 1.

    B2B

    Operațiunile B2B, incluzând fleet services, CFS, Cycle2Work, Trade Card și Avayler, aduc venituri recurente și contractate 1. Compania spune că acest segment lărgește piața adresabilă și reduce dependența de cererea de consum 1.

    Piața în context

    Piața britanică de întreținere auto și vânzări de accesorii este influențată de un parc auto îmbătrânit, cu vârsta medie a mașinilor din Regatul Unit peste zece ani, ceea ce mută lucrările de la rețelele de dealeri către furnizorii de aftermarket 1. Compania spune că piața de biciclete a arătat o recuperare în a doua parte a FY26, susținută de volum și de prețul mediu de vânzare 1.

    Trecerea la vehicule electrice este descrisă ca accelerată, dar EV-urile rămân o minoritate a parcului auto din Regatul Unit pe termen apropiat 1. Halfords spune că EV-urile au nevoie de anvelope, service și întreținere, ceea ce poate sprijini cererea pentru capabilitățile sale 1.

    Tendințe

    • Îmbătrânirea parcului autovânt din spate

      Vârsta crescută a mașinilor din Regatul Unit mută lucrările de întreținere către furnizori orientați spre valoare, precum Halfords 1.

    • Tranziția la vehicule electricemixt

      EV-urile au nevoie de service și anvelope, dar cota lor din parcul auto rămâne redusă pe termen apropiat, ceea ce face creșterea treptată 1.

    • Presiunea asupra bugetelor gospodăriilorvânt din față

      Compania menționează presiunea asupra bugetelor casnice, riscul unei inflații reînnoite și incertitudinea geopolitică, care ar putea afecta cheltuielile clienților 1.

    • Model omnicanal și serviciivânt din spate

      Sectorul trece la un model omnicanal, în care clienții așteaptă comoditate, sfaturi și servicii rapide, iar Halfords își reorientează magazinele și garajele spre servicii 1.

    Poziția concurențială

    Halfords operează pe un teren competitiv, unde rivali din retail auto, service independent și platforme online concurează pe preț și comoditate. Sursa furnizată nu descrie explicit concurenții, așa că avantajele sunt prezentate din perspectiva companiei: rețeaua națională, brandul cu 130 de ani de istorie și combinația dintre online și sfaturi față-în-față 1.

    Compania susține că încrederea clienților în garaje este scăzută în industrie, iar investițiile în tablete cu dovezi fotografice și în mașini de diagnoză urmăresc să schimbe percepția 1. Un avantaj invocat este și capacitatea de a oferi servicii rapide în parcările magazinelor 1.

    • Retaileri auto generaliști

      Concurență din retailul de accesorii și piese auto, care poate concura pe preț și pe comoditate, deși sursa nu le numește.

    • Service auto independent

      Ateliere independente care concurează pe lucrările de întreținere și reparații, un segment în care Halfords vrea să își crească utilizarea garajelor.

    • Platforme online de biciclete

      Vânzători online de biciclete și e-bike-uri, inclusiv piețe nereglementate, pe care compania le menționează ca sursă de riscuri de siguranță.

    • Dealeri auto

      Rețelele de dealeri pierd o parte din lucrările pe mașini mai vechi în favoarea furnizorilor de aftermarket, conform descrierii companiei.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Rapoarte anuale (ESEF)

    Surse

    1. [1] Annual report, fiscal year ended 2026-04-03 (ESEF) · SEC / Halfords Group PLC · 03 apr. 2026

    Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

    Halfords Group PLC (HFD.L): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw