olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
Haleon plc HLN.L
Regatul Unit · London Stock Exchange · ISIN GB00BMX86B70 · Verticală: Companii listate din Regatul Unit
Haleon plc este un grup global de sănătate de consum, care dezvoltă și comercializează produse din sănătate orală, vitamine, minerale și suplimente, analgezice, sănătatea respiratorie, sănătatea digestivă și sănătatea pielii, în peste 100 de țări. Pentru investitori, firma prezintă interes prin plasarea sa în structura de capital a grupului și prin profilul de îndatorare, cu rating de credit de tip investment grade la ambele agenții majore.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Haleon plc (HLN.L) costa 3,41 GBP (+0,92 % într-o zi), cu capitalizare 30,5 mld GBP, P/E 18,4 pe un EPS diluat de 0,19 GBP în ultimele 12 luni, beta 0,19, interval pe 52 de săptămâni 3,18–4,11 GBP.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 44,5
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 3,13 – 4,02
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,31 · lățimea benzii 24,9 %
- SMA 50 / 200
- 3,49 / 3,59
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -0,05 / -0,00
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +2,0 % | −0,6 % | +2,7 pp | — |
| 3 luni | −8,1 % | −4,2 % | −3,9 pp | — |
| 6 luni | +2,7 % | +4,3 % | −1,7 pp | — |
| De la început de an | −9,1 % | +7,5 % | −16,6 pp | — |
| 1 an | −4,6 % | +9,9 % | −14,5 pp | +5,8 % |
| 3 ani | +5,6 % | +49,8 % | −44,3 pp | +26,3 % |
| 5 ani | indisponibil | +42,8 % | indisponibil | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 0 din propriul istoric de 4 trimestre (min 20,3, mediană 26,3, max 28,5; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | 10,9 mld | 11,3 mld | 11,2 mld | 11,0 mld |
| Venituri an/an | indisponibil | +4,1 % | −0,6 % | −1,8 % |
| Profit net | 1,1 mld | 1,0 mld | 1,4 mld | 1,7 mld |
| Profit net an/an | indisponibil | −1,0 % | +37,5 % | +15,6 % |
| EPS diluat | 0,12 | 0,11 | 0,16 | 0,19 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | −1,7 % | +38,9 % | +17,8 % |
| netă % | 9,8 % | 9,3 % | 12,8 % | 15,1 % |
| Flux de numerar liber | 1,8 mld | 1,9 mld | 2,1 mld | 2,3 mld |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 1,3 mld GBP
- Datorie financiară
- 7,8 mld GBP
- Datorie netă
- 6,4 mld GBP
- Capitaluri proprii
- 16,5 mld GBP
- Active totale
- 32,6 mld GBP
- Datorie / capitaluri
- 0,47x
- Lichiditate curentă
- 0,92x
- ROE
- 10,2 %
- ROA
- 5,0 %
- Marja FCF
- 21,0 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (GBP)
Marje
Cont de profit și pierdere · GBP
| Linie | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 10,9 mld | 11,3 mld | 11,2 mld | 11,0 mld | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 4,3 mld | 4,6 mld | 4,4 mld | 4,0 mld | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Profit brut | 6,6 mld | 6,7 mld | 6,8 mld | 7,1 mld | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Cercetare și dezvoltare | 300,0 mil | 311,0 mil | 298,0 mil | 316,0 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Profit operațional | 1,8 mld | 2,0 mld | 2,2 mld | 2,4 mld | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 258,0 mil | 402,0 mil | 384,0 mil | 340,0 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 1,6 mld | 1,6 mld | 1,9 mld | 2,2 mld | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 499,0 mil | 517,0 mil | 435,0 mil | 472,0 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Profit net | 1,1 mld | 1,0 mld | 1,4 mld | 1,7 mld | esef· 18 mar. 2026verificat |
| EPS diluat | 0,12 | 0,11 | 0,16 | 0,19 | esef· 18 mar. 2026verificat |
Bilanț · GBP
| Linie | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 684,0 mil | 1,0 mld | 2,3 mld | 1,3 mld | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Creanțe | — | 1,9 mld | 2,1 mld | 2,1 mld | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Stocuri | — | 1,4 mld | 1,2 mld | 1,0 mld | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Active curente | — | 4,8 mld | 5,7 mld | 4,6 mld | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | — | 1,8 mld | 1,8 mld | 1,9 mld | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Active totale | — | 34,1 mld | 34,3 mld | 32,6 mld | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Datorii comerciale | — | 3,5 mld | 3,7 mld | 3,7 mld | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | — | 8,8 mld | 8,6 mld | 7,8 mld | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Datorii curente | — | 4,6 mld | 5,8 mld | 4,9 mld | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Datorii totale | — | 17,3 mld | 18,1 mld | 16,1 mld | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Capital propriu | 16,5 mld | 16,7 mld | 16,2 mld | 16,5 mld | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 9,2 mld | 9,2 mld | 9,1 mld | 9,0 mld | esef· 18 mar. 2026derivat |
- 2023
- 9,2 mld
- 2024
- 9,1 mld
- 2025
- 9,0 mld
esef· 18 mar. 2026derivat
Fluxuri de numerar · GBP
| Linie | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 2,1 mld | 2,1 mld | 2,3 mld | 2,6 mld | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 304,0 mil | 234,0 mil | 250,0 mil | 322,0 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 1,8 mld ≈ | 1,9 mld ≈ | 2,1 mld ≈ | 2,3 mld ≈ | esef· 18 mar. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -8,8 mld | -134,0 mil | 528,0 mil | -346,0 mil | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 6,9 mld | -1,6 mld | -1,5 mld | -3,1 mld | esef· 18 mar. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 0 | 0 | 503,0 mil | — | esef· 15 apr. 2025verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 52 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
(margin_of_safety <= -0.25 & agreement in ['high', 'medium'])
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 30,5 mld GBP
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Calitate54
- Creștere52
- Bilanț și datorie56
- Randamente24
- Evaluare57
Interval de valoare estimat
indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 6,5 %
- Prima de risc a pieței
- 6,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 12,5 %
- Creștere terminală
- 3,0 %
Scorul pe factori
Profil neatractiv · Scor 52/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 8,3 % | 25 (față de colegi) | 14 % |
| Marja netă · Calitate | 15,1 % | 57 (față de colegi) | 8 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 138,7 % | 100 (pe interval fix) | 8 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 0,5 % | 4 (pe interval fix) | 11 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | 17,2 % | 100 (pe interval fix) | 11 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 7,1x | 86 (pe interval fix) | 8 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 0,9x | 10 (pe interval fix) | 6 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 18,4x | 28 (față de colegi) | 14 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | 7,6 % | 95 (pe interval fix) | 11 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 1,6 % | 24 (pe interval fix) | 8 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie56/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere52/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate54/100 · 3/3 factori cu valoare
- Randamente· parțial24/100 · 1/2 factori cu valoare
- Evaluare57/100 · 2/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
HALEON PLC (HLN.L). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 11,0 mld GBP în 2025; creștere an/an -1,8 %; marjă netă 15,1 %; ROE 10,2 %.
Intervalul de valoare estimat este 2,15–3,30 GBP pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: ridicat); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 2,68 GBP, prețul de 3,41 GBP lasă un potențial de -21,5 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -27,3 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 52/100, încadrare metodologică: profil neatractiv (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: returns. Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Conversia profitului în FCF: 138,7 %
- CAGR EPS 3 ani: 17,2 %
- Acoperirea dobânzilor: 7,1x
- Randament FCF: 7,6 %
Ce o infirmă
- ROIC: 8,3 %
- CAGR venituri 3 ani: 0,5 %
- Lichiditatea curentă: 0,9x
- P/E (TTM): 18,4x
- Randamentul distribuirilor către acționari: 1,6 %
- Prețul este peste intervalul de valoare estimat
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Companii listate din Regatul Unit · aceeași țară · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| BATS.LBritish American Tobacco P.L.C. | 104,3 mld | 13,5 | 16,5 % | 30,3 % | −1,0 % | +7 % / +88 % |
| HLN.LHaleon PLC | 30,5 mld | 18,4 | 10,2 % | 15,1 % | −1,8 % | −8 % / +3 % |
| ABF.LAssociated British Foods PLC | 14,7 mld | 14,3 | 9,2 % | 5,3 % | −3,1 % | −5 % / −15 % |
| 0EV1.LCarnival PLC | 5,5 mld | 4,1 | 46,7 % | 13,4 % | +6,4 % | indisponibil / indisponibil |
| BAB.LBabcock International Group PLC | 5,1 mld | 24,7 | 34,7 % | 4,1 % | +7,2 % | −10 % / +158 % |
| AUTO.LAutotrader Group PLC | 4,8 mld | 16,4 | 60,2 % | 47,1 % | +3,9 % | −13 % / −23 % |
| BBY.LBalfour Beatty PLC | 4,2 mld | 16,3 | 23,2 % | 2,8 % | +15,2 % | +20 % / +160 % |
| ABDN.LAberdeen Group PLC | 4,1 mld | 10,8 | 8,0 % | 28,9 % | −2,1 % | +11 % / +41 % |
| BKG.LThe Berkeley Group Holdings PLC | 3,6 mld | 11,3 | 8,8 % | 13,4 % | −4,2 % | −0 % / −22 % |
| BME.LB&M European Value Retail PLC | 2,9 mld | 17,4 | 21,2 % | 2,8 % | +3,7 % | +68 % / −51 % |
| AJB.LAj Bell PLC | 2,4 mld | 22,8 | 49,9 % | 33,1 % | +18,0 % | +8 % / +128 % |
| ASHM.LAshmore Group PLC | 1,4 mld | 13,9 | 13,1 % | 71,6 % | −0,1 % | +28 % / +18 % |
| BCG.LBaltic Classifieds Group PLC | 1,2 mld | 23,2 | 15,8 % | 57,6 % | +6,9 % | −99 % / −99 % |
| APN.LApplied Nutrition PLC | 763,6 mil | 36,2 | 41,2 % | 19,7 % | +24,2 % | +71 % / indisponibil |
| BAG.LA.G. Barr P.L.C. | 671,9 mil | 14,4 | 14,4 % | 10,8 % | +4,0 % | −7 % / +26 % |
| ASC.LAsos PLC | 494,5 mil | — | -81,3 % | -12,0 % | −14,7 % | +71 % / +8 % |
| ALFA.LAlfa Financial Software Holdings PLC | 486,8 mil | 16,3 | 61,5 % | 23,8 % | +15,3 % | −28 % / +10 % |
| AML.LAston Martin Lagonda Global Holdings PLC | 344,3 mil | — | -93,4 % | -39,2 % | −20,6 % | −45 % / −85 % |
| APTD.LAptitude Software Group PLC | 111,3 mil | 28,5 | 7,2 % | 6,2 % | −7,3 % | −30 % / −23 % |
| AMGO.LAmigo Holdings PLC | 9,9 mil | — | — | — | −81,9 % | +325 % / +844 % |
| ASBE.LAssociated British Engineering PLC | 605,3 mii | — | -19,1 % | — | indisponibil | indisponibil / indisponibil |
| AMIF.LAmicorp Fs (uk) PLC | 221,6 mii | 0,1 | 27,5 % | 9,1 % | +8,1 % | indisponibil / indisponibil |
| AAF.LAirtel Africa PLC | — | — | 24,1 % | 10,6 % | +29,5 % | −7 % / +164 % |
| AAL.LAnglo American PLC | — | — | -19,3 % | -20,2 % | +4,5 % | +30 % / +76 % |
| ACG.LAcg Metals Limited | — | — | -80,3 % | -32,0 % | +134,8 % | +60 % / +63 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru HLN.L din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (GBP)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 1,94 Randament total -43 % · Pe an -43 % | 3,44 Randament total 1 % · Pe an 1 % | 5,20 Randament total 53 % · Pe an 53 % |
| 3 ani | 1,74 Randament total -49 % · Pe an -20 % | 3,48 Randament total 2 % · Pe an 1 % | 5,79 Randament total 70 % · Pe an 19 % |
| 5 ani | 1,56 Randament total -54 % · Pe an -15 % | 3,52 Randament total 3 % · Pe an 1 % | 6,44 Randament total 89 % · Pe an 14 % |
- P/E la ieșire± 0,87
- Marja netă± 0,61
- Creșterea anuală a veniturilor± 0,52
- Diluare anuală± 0,05
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Haleon plc este un grup global de sănătate de consum, care dezvoltă și comercializează produse din sănătate orală, vitamine, minerale și suplimente, analgezice, sănătatea respiratorie, sănătatea digestivă și sănătatea pielii, în peste 100 de țări 1. Pentru investitori, firma prezintă interes prin plasarea sa în structura de capital a grupului și prin profilul de îndatorare, cu rating de credit de tip investment grade la ambele agenții majore 1.
SWOT
Puncte tari
- Portofoliu larg de produse de sănătate de consum, acoperind mai multe categorii complementare.
- Prezență globală, cu activitate în peste 100 de țări.
- Rating de credit de tip investment grade, cu perspectivă stabilă la ambele agenții majore.
Puncte slabe
- Dependența de rezultatele operațiunilor din străinătate expune firma la fluctuații valutare.
- Structura societății-mamă ca holding depinde de fluxurile de numerar generate de filialele operaționale.
- Datoria financiară semnificativă necesită refinanțare periodică și gestionarea atentă a costurilor cu dobânda.
Oportunități
- Creșterea interesului consumatorilor pentru produsele de prevenție și automedicație ar putea susține vânzările pe termen lung.
- Extinderea în piețele emergente din rețeaua globală ar putea aduce creștere suplimentară.
- Reducerea costului finanțării, dacă rating-urile rămân stabile, ar putea îmbunătăți marjele.
Amenințări
- Presiunile concurențiale din partea producătorilor de produse fără prescripție ar putea reduce marjele.
- Schimbările de reglementare privind produsele de sănătate de consum ar putea crește costurile de conformitate.
- Volatilitatea cursurilor de schimb ar putea afecta rezultatele raportate.
Riscuri
- Risc valutarmediu
Expunerea la monede străine din activitatea globală ar putea afecta rezultatele în lire sterline dacă cursurile se modifică nefavorabil.
- Risc de refinanțaremediu
Datoria pe termen lung și pe termen scurt necesită rulare periodică, iar condițiile de piață ar putea face refinanțarea mai scumpă.
- Risc de contrapartescăzut
Activele financiare și instrumentele derivate expun firma la riscul de neplată din partea bancilor și clienților, deși sursa indică o expunere considerată limitată.
- Risc de dobândăscăzut
Dacă dobânzile cresc, partea de datorie cu dobândă variabilă ar putea genera costuri financiare mai mari.
- Risc de dependență de filialemediu
Societatea-mamă depinde de fluxurile de numerar ale filialelor, iar o scădere a acestora ar putea limita distribuțiile către acționari.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Ratingul de credit a fost ridicat în 2025, ceea ce poate sprijini costuri mai mici ale finanțării și o poziție financiară mai solidă.
- Portofoliul divers de produse de sănătate de consum și prezența globală pot reduce dependența de o singură categorie.
- Dacă tendința de consolidare a bilanțului continuă, grupul ar putea avea mai multă flexibilitate pentru distribuții către acționari.
Ce ar strica teza
- Expunerea la cursurile de schimb ar putea reduce rezultatele raportate în lire sterline dacă monedele locale slăbesc.
- Concurența din segmentele de volum mare ar putea presa marjele dacă rivalii reduc prețurile.
- Dacă reglementările privind produsele de sănătate devin mai restrictive, costurile de conformitate ar putea crește.
De urmărit
- Evoluția rating-urilor de credit și a costului finanțării2026
- Rezultatele pe categorii de produse, în special sănătatea orală și VMSnext 10-K
- Impactul cursurilor de schimb asupra rezultatelor raportate2026
- Politica de dividende și răscumpărări de acțiuni2026
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Haleon este un grup de companii axat pe dezvoltarea și comercializarea de produse de sănătate de consum, incluzând sănătatea orală, vitamine, minerale și suplimente, analgezice, sănătatea respiratorie, sănătatea digestivă și sănătatea pielii 1. Activitatea principală a societății-mamă, Haleon plc, constă în funcția de holding al grupului, iar operațiunile propriu-zise sunt desfășurate prin filiale, sucursale și birouri din multe jurisdicții 1. Societatea este constituită în Anglia, iar sediul său înregistrat se află în Weybridge, Surrey 1.
Segmente
Sănătate orală
Sănătatea orală este prima categorie menționată în descrierea activității grupului și reprezintă una dintre liniile de produse ale Haleon 1.
Vitamine, minerale și suplimente
Categoria vitaminelor, mineralelor și suplimentelor (VMS) este a doua linie de produse menționată în raportul anual, alături de analgezice și alte categorii de sănătate de consum 1.
Analgezice și sănătate respiratorie, digestivă și a pielii
Analgezicele, sănătatea respiratorie, sănătatea digestivă și sănătatea pielii formează împreună restul portofoliului de produse, conform descrierii din situațiile financiare 1.
Piața în context
Haleon activează în peste 100 de țări, ceea ce arată o prezență geografică largă în sectorul sănătății de consum 1. Situațiile financiare consolidate nu permit în sursa furnizată o cuantificare completă a cotei de piață pe fiecare categorie, astfel că analiza se bazează pe dimensiunea globală a rețelei de distribuție 1.
Tendințe
- Îmbunătățirea ratingului de creditvânt din spate
În aprilie 2025, rating-ul pe termen lung al grupului la Moody's a fost ridicat, iar la sfârșitul anului 2025 rating-urile erau BBB+ la S&P și A3 la Moody's, ambele cu perspectivă stabilă, ceea ce poate reduce costul finanțării dacă tendința se menține 1.
- Structura datoriei cu rată fixămixt
Cea mai mare parte a datoriei este cu dobândă fixă, iar grupul utilizează swap-uri de dobândă pentru gestionarea expunerii, ceea ce poate atenua volatilitatea costurilor financiare dacă dobânzile cresc 1.
- Expunerea valutarăvânt din față
Activitatea internațională expune grupul la variațiile cursurilor de schimb, iar firma folosește contracte forward și swap-uri valutare pentru a reduce riscul de tranzacție și de translație 1. Dacă monedele locale se depreciază, rezultatele raportate în lire sterline ar putea fi afectate.
- Politica de răscumpărare de acțiunimixt
În 2025 societatea-mamă a distribuit dividende de 612 milioane de lire și a răscumpărat acțiuni, ceea ce arată o orientare spre returnarea capitalului către acționari 1.
Poziția concurențială
Sectorul sănătății de consum este concurențial, iar Haleon concurează în mai multe categorii, inclusiv sănătatea orală, analgezice și suplimente. Sursele furnizate nu identifică explicit concurenții, astfel că lista de mai jos se limitează la menționări generale din industrie, fără a confirma poziții relative.
Avantajul competitiv al grupului pare să provină din portofoliul larg de mărci de consum și din prezența globală în peste 100 de țări 1. Presiunea concurențială poate crește în categoriile de volum mare dacă rivalii reduc prețurile.
- Alți producători de sănătate de consum
Companiile active în aceleași categorii de produse OTC și suplimente, nenumite explicit în sursa furnizată.
- Producători de analgezice fără prescripție
Concurenți în segmentul analgezicelor, categorie prezentă în portofoliul Haleon, fără identificare nominală în sursă.
- Furnizori de suplimente alimentare
Concurență în categoria vitaminelor, mineralelor și suplimentelor, unde grupul are o linie dedicată.
- Mărci de îngrijire orală
Concurenți directi în sănătatea orală, prima categorie din portofoliu.
Știri și depuneri
Din presă
- Haleon Turns to Weight-Loss Drug Users for its Next U.S. Growth OpportunityYahoo Finance — News · 22 sept. 2026 · EN
- Advil-maker Haleon boosts sales by targeting consumers on weight-loss drugsCNBC — Top News · 16 sept. 2026 · EN
- Jefferies raises Haleon price target to 410p on margin strengthYahoo Finance — News · 24 aug. 2026 · EN
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202518 mar. 2026
- Raportul anual 202415 apr. 2025
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / Haleon plc · 31 dec. 2025
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.