olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

Herkules S.A. HRS.WA

Polonia · GPW Warszawa · ISIN PLZRWZW00012 · Verticală: Companii listate din Polonia

1,75PLN+3,25 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

Herkules S.A. este un grup din Polonia care oferă servicii de macarale și transport greu, activ în construcții și infrastructură. În 2023 grupul a intrat în postępowanie układowe, iar capitalul propriu s-a redus semnificativ, ceea ce face ca finanțarea și continuitatea activității să fie în prezent principalele teme de urmărit. Sursa principală a acestei analize este raportul anual 2023 al companiei.

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Herkules S.A. (HRS.WA) costa 1,75 PLN (+3,25 % într-o zi), cu capitalizare 59,4 mil PLN, randament al dividendului 0,00 %, beta 0,29, interval pe 52 de săptămâni 1,24–2,30 PLN.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
59,4 mil PLN
acțiuni la 31 dec. 2023
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -2,09 · TTM până la 31 dec. 2023
E/P (TTM)
-119,77 %
TTM până la 31 dec. 2023
Randament dividend
0,00 %
DPS 12 luni 0,00
Beta (2 ani)
0,29
Volatilitate (1 an) 69 %
Interval 52 săpt.
1,242,30

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
51,6
neutru
Bollinger (20, 2)
1,43 – 2,29
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,37 · lățimea benzii 46,0 %
SMA 50 / 200
1,54 / 1,43
tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
MACD (12, 26, 9)
0,04 / 0,08
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună+20,8 %+0,4 %+20,4 pp—
3 luni+25,5 %−3,3 %+28,8 pp—
6 luni+21,6 %+4,0 %+17,6 pp—
De la început de an+34,2 %+8,1 %+26,1 pp—
1 an+22,5 %+10,7 %+11,8 pp+6,3 %
3 ani+165,2 %+50,1 %+115,1 pp+3,0 %
5 ani−5,7 %+43,6 %−49,3 pp—
Scădere maximă (1 an)
−28,3 %
09 iun. 2026 → 21 iul. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−65,9 %
08 nov. 2021 → 13 oct. 2022
Creștere anuală compusă (5 ani)
−1,2 %
EURO STOXX 50 +7,5 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu202120222023
Venituri163,6 mil157,0 mil125,9 mil
Venituri an/anindisponibil−4,0 %−19,8 %
Profit net655,0 mii-6,8 mil-71,2 mil
Profit net an/anindisponibil−1.140,6 %indisponibil
EPS diluat0,02-0,20-2,09
EPS diluat an/anindisponibil−1.100,0 %indisponibil
netă %0,4 %-4,3 %-56,5 %
Flux de numerar liberindisponibilindisponibilindisponibil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2023 · 31 dec. 2023

Numerar
11,1 mil PLN
Datorie financiară
8,8 mil PLN
Datorie netă
-2,3 mil PLN
Capitaluri proprii
89,7 mil PLN
Active totale
272,3 mil PLN
Datorie / capitaluri
0,10x
Lichiditate curentă
0,41x
ROE
-56,8 %
ROA
-24,7 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (PLN)

Marje

Cont de profit și pierdere · PLN

Venituri
2021
163,6 mil
2022
157,0 mil
2023
125,9 mil

esef· 01 mai 2024verificat

Profit operațional
2021
5,8 mil
2022
7,6 mil
2023
3,0 mil

esef· 01 mai 2024verificat

Amortizare și depreciere
2021
19,3 mil
2022
19,6 mil
2023
19,5 mil

esef· 01 mai 2024verificat

EBITDA
2021
25,1 mil ≈
2022
27,2 mil ≈
2023
22,4 mil ≈

esef· 01 mai 2024derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2021
5,6 mil
2022
15,5 mil
2023
78,5 mil

esef· 01 mai 2024verificat

Profit înainte de impozit
2021
1,9 mil
2022
-5,5 mil
2023
-69,9 mil

esef· 01 mai 2024verificat

Impozit pe profit
2021
1,3 mil
2022
1,3 mil
2023
1,3 mil

esef· 01 mai 2024verificat

Profit net
2021
655,0 mii
2022
-6,8 mil
2023
-71,2 mil

esef· 01 mai 2024verificat

EPS diluat
2021
0,02
2022
-0,20
2023
-2,09

esef· 01 mai 2024verificat

Dividend pe acțiune
2021
0,00
2022
0,00
2023
0,00

esef· 01 mai 2024derivat

Bilanț · PLN

Numerar
2021
10,5 mil
2022
4,9 mil
2023
11,1 mil

esef· 01 mai 2024verificat

Creanțe
2021
37,4 mil
2022
39,8 mil
2023
32,7 mil

esef· 01 mai 2024verificat

Stocuri
2021
10,8 mil
2022
7,0 mil
2023
4,3 mil

esef· 01 mai 2024verificat

Active curente
2021
107,7 mil
2022
57,7 mil
2023
52,1 mil

esef· 01 mai 2024verificat

Imobilizări corporale nete
2021
227,6 mil
2022
233,8 mil
2023
206,8 mil

esef· 01 mai 2024verificat

Fond comercial
2021
12,7 mil
2022
12,7 mil
2023
12,7 mil

esef· 01 mai 2024verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2021
350,0 mii
2022
194,0 mii
2023
67,0 mii

esef· 01 mai 2024verificat

Active totale
2021
349,1 mil
2022
305,0 mil
2023
272,3 mil

esef· 01 mai 2024verificat

Datorii comerciale
2021
59,4 mil
2022
30,2 mil
2023
97,1 mil

esef· 01 mai 2024verificat

Datorie pe termen lung
2021
2,9 mil
2022
5,1 mil
2023
8,8 mil

esef· 01 mai 2024verificat

Datorii curente
2021
124,6 mil
2022
73,8 mil
2023
128,0 mil

esef· 01 mai 2024verificat

Datorii totale
2021
195,2 mil
2022
144,1 mil
2023
182,5 mil

esef· 01 mai 2024verificat

Capital propriu
2021
153,8 mil
2022
160,9 mil
2023
89,7 mil

esef· 01 mai 2024verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2021
32,8 mil
2022
34,1 mil
2023
34,0 mil

esef· 01 mai 2024derivat

Fluxuri de numerar · PLN

Flux de numerar operațional
2021
-4,7 mil
2022
28,5 mil
2023
30,0 mil

esef· 01 mai 2024verificat

Flux de numerar din investiții
2021
1,2 mil
2022
-6,6 mil
2023
6,4 mil

esef· 01 mai 2024verificat

Flux de numerar din finanțare
2021
-19,2 mil
2022
-23,4 mil
2023
-30,2 mil

esef· 01 mai 2024verificat

Dividende plătite
2021
0
2022
0
2023
0

esef· 01 mai 2024verificat

Răscumpărări de acțiuni
2021
0
2022
0
2023
0

esef· 01 mai 2024verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-19,8 %
calculat olivLawFY 2023
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
-60,8 %
calculat olivLawFY 2023
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
17,8 %
calculat olivLawFY 2023
Marja EBIT
2,4 %
calculat olivLawFY 2023
Marja netă
-56,5 %
calculat olivLawFY 2023
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
-56,8 %
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 31 dec. 2023
ROA
-24,7 %
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 31 dec. 2023
ROIC
2,0 %
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 31 dec. 2023
ROCE
2,1 %
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 31 dec. 2023
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
date insuficiente
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
-2,3 mil PLN
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2023
Datorie netă / EBITDA
-0,1x
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 31 dec. 2023
Datorie / capital propriu
0,1x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2023
Acoperirea dobânzilor
0,0x
calculat olivLawFY 2023

Lichiditate

Lichiditatea curentă
0,4x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2023
Lichiditatea rapidă
0,4x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2023
Lichiditatea imediată
0,1x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2023

Numerar

Fluxul de numerar operațional
30,0 mil PLN
calculat olivLawFY 2023
Investiții (capex)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Fluxul de numerar liber
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia profitului în FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia EBITDA în numerar
133,8 %
calculat olivLawFY 2023

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
105 zile
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 31 dec. 2023
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
59,4 mil PLN
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2023
Valoarea întreprinderii (EV)
57,1 mil PLN
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2023
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
date insuficiente
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
Randamentul profitului
-119,8 %
calculat olivLawFY 2023
P/B
0,7x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2023
P/S
0,5x
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 31 dec. 2023
EV/EBITDA
2,5x
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 31 dec. 2023
EV/EBIT
19,1x
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 31 dec. 2023
EV/Venit
0,5x
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 31 dec. 2023
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
0,0 %
calculat olivLawFY 2023
Randamentul distribuirilor către acționari
0,0 %
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 31 dec. 2023

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • acoperirea ponderilor scorului: 54,2 % din minimum 60 %
  • metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

1,75 PLN

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 59,4 mil PLN

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
59,4 mil PLN
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2023
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
P/B
0,7x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2023
EV/EBITDA
2,5x
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 31 dec. 2023
ROE
-56,8 %
calculat olivLawFY 2023 · bilanț la 31 dec. 2023
Marja netă
-56,5 %
calculat olivLawFY 2023
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-19,8 %
calculat olivLawFY 2023
Randamentul dividendului
0,0 %
calculat olivLawFY 2023

Acoperire și prospețime

29/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2023
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2023
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2023
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2023
Sursă: esefpublicat 01 mai 2024
verificat 91derivat 6

Datele sunt mai vechi decât pragul de prospețime.

Scorul pe grupe

54 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

    Ipoteze (ilustrative, editoriale)

    Rata fără risc
    6,5 %
    Prima de risc a pieței
    6,0 %
    Beta (implicit)
    1,00
    Costul capitalului propriu
    12,5 %
    Creștere terminală
    3,0 %

    Scorul pe factori

    Date insuficiente

    Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 54,2 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

    FactorValoareScorPondere folosită
    ROIC · Calitate2,0 %7 (față de colegi)19 %
    Marja netă · Calitate-56,5 %8 (față de colegi)12 %
    Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
    CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie-0,1x100 (pe interval fix)19 %
    Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie0,0x0 (pe interval fix)12 %
    Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie0,4x0 (pe interval fix)8 %
    P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
    EV/EBITDA · Evaluare2,5x100 (pe interval fix)19 %
    Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente0,0 %0 (pe interval fix)12 %
    Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

    Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

    Grupele scorului

    • Bilanț și datorie50/100 · 3/3 factori cu valoare
    • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
    • Calitate7/100 · 2/3 factori cu valoare
    • Randamente· parțial0/100 · 1/2 factori cu valoare
    • Evaluare· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare

    O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

    Memo

    Herkules spółka akcyjna (HRS.WA). Ultimul exercițiu complet: 2023; date până la 2023-12-31.

    Cifre calculate din situațiile financiare: venit 125,9 mil PLN în 2023; creștere an/an -19,8 %; marjă netă -56,5 %; ROE -56,8 %; datorie netă/EBITDA -0,1x.

    Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.

    Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 54,2 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).

    Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

    Ce susține teza

    • Datorie netă / EBITDA: -0,1x
    • EV/EBITDA: 2,5x

    Ce o infirmă

    • ROIC: 2,0 %
    • Marja netă: -56,5 %
    • Acoperirea dobânzilor: 0,0x
    • Lichiditatea curentă: 0,4x
    • Randamentul distribuirilor către acționari: 0,0 %

    Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, P/E (TTM), Randament FCF, Rata de distribuire (FCF).

    Față de mediana verticalei

    Companii listate din Polonia · aceeași țară · comparată cu 39 firme

    Multipli și rentabilitate față de mediană

    P/E
    —
    mediana verticalei 11,9x
    EV/EBITDA
    2,5x
    mediana verticalei —
    P/S
    0,5x
    mediana verticalei 1,3x
    sub mediană (−63,3 %)
    P/B
    0,7x
    mediana verticalei 1,0x
    sub mediană (−32,7 %)
    ROE
    -56,8 %
    mediana verticalei 8,9 %
    sub mediană (−736,1 %)
    Marja netă
    -56,5 %
    mediana verticalei 2,8 %
    sub mediană (−2.103,4 %)
    Marja EBIT
    2,4 %
    mediana verticalei 6,3 %
    sub mediană (−62,5 %)
    Venituri an/an
    -19,8 %
    mediana verticalei 9,9 %
    sub mediană (−301,0 %)
    Datorie netă/EBITDA
    -0,1x
    mediana verticalei —
    Randament dividend
    0,0 %
    mediana verticalei 3,6 %
    sub mediană (−100,0 %)

    Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

    Firmele verticalei

    CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
    ACP.WAAsseco Poland S.A.19,7 mld39,27,8 %2,9 %+19,8 %+22 % / +211 %
    BDX.WABudimex Spółka Akcyjna19,2 mld36,041,5 %6,2 %+8,9 %+20 % / +36 %
    BFT.WABenefit Systems Spółka Akcyjna18,1 mld130,920,8 %7,2 %+99,9 %+74 % / +221 %
    ASE.WAAsseco South Eastern Europe Spółka Akcyjna3,8 mld20,218,1 %12,0 %+36,5 %+9 % / +55 %
    1AT.WAAtal Spółka Akcyjna2,3 mld6,429,8 %22,2 %−1,3 %+7 % / +8 %
    ATT.WAGrupa Azoty Spółka Akcyjna1,6 mld—-37,9 %-20,8 %−45,1 %−16 % / −27 %
    ARH.WAArchicom Spółka Akcyjna1,3 mld11,915,9 %22,1 %−21,6 %+11 % / +85 %
    ACT.WAAction S.A.1,1 mld28,78,3 %1,5 %+6,1 %+80 % / +186 %
    BRS.WABoryszew Spółka Akcyjna887,2 mil8,36,3 %1,6 %+8,4 %−24 % / −27 %
    AGO.WAAgora Spółka Akcyjna585,6 mil—-14,2 %-9,2 %+15,2 %+36 % / +17 %
    AMB.WAAmbra S.A.463,4 mil7,516,4 %7,0 %+12,9 %+4 % / −33 %
    ATC.WAArctic Paper Spółka Akcyjna386,3 mil1,616,3 %7,0 %−27,5 %−33 % / −73 %
    ATG.WA"atm Grupa Spółka Akcyjna"301,0 mil11,18,9 %11,6 %−22,0 %−10 % / +3 %
    ART.WAArtifex Mundi S.A.231,4 mil17,835,7 %33,3 %+51,9 %+49 % / +14 %
    APN.WAAPLISENS Spółka Akcyjna196,8 mil9,611,4 %13,8 %+21,8 %+0 % / −20 %
    BMC.WABumech Spółka Akcyjna159,1 mil—-3,4 %-3,9 %−40,0 %−35 % / −48 %
    ALI.WAALTUS Spolka Akcyjna158,1 mil17,37,9 %16,9 %+30,3 %+38 % / +52 %
    BBT.WABoomBit Spółka Akcyjna72,4 mil4,620,7 %6,4 %−16,5 %−18 % / −56 %
    HRS.WAHerkules spółka akcyjna59,4 mil—-56,8 %-56,5 %−19,8 %+32 % / +163 %
    BBD.WABbi Development S.A.51,9 mil1,036,0 %208,3 %+50,2 %−4 % / +5 %
    ALG.WAAll in! Games Spółka Akcyjna38,1 mil——-156,9 %−72,2 %−30 % / −58 %
    BMX.WABioMaxima Spółka Akcyjna37,4 mil63,81,2 %1,3 %−67,5 %−29 % / −44 %
    06N.WAMagna Polonia Spółka Akcyjna32,3 mil0,5115,4 %964,7 %+13,0 %−26 % / −40 %
    BCM.WABETACOM Spółka Akcyjna26,4 mil17,48,0 %0,9 %+21,3 %+6 % / +3 %
    AWM.WAAirway Medix Spółka Akcyjna14,3 mil—-25,8 %-117.400,0 %−97,7 %−23 % / −43 %

    Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru HRS.WA din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

    Prognoza motorului olivLaw

    Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

    Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

    Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

    Scenarii ilustrative

    Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

    Pesimist
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    De bază
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    Optimist
    Interval admis: -50 … 50 %
    Interval admis: -100 … 100 %
    Interval admis: 0 … 100
    Interval admis: -10 … 20 %
    Interval admis: 0 … 100 %
    Nimic nu se salvează.

    Preț estimat (PLN)

    Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
    1 ani
    date insuficiente
    Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
    date insuficiente
    Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
    date insuficiente
    Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
    3 ani
    date insuficiente
    Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
    date insuficiente
    Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
    date insuficiente
    Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
    5 ani
    date insuficiente
    Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
    date insuficiente
    Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
    date insuficiente
    Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
    Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani

      Analiză AI

      Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

      Pe scurt

      Herkules S.A. este un grup din Polonia care oferă servicii de macarale și transport greu, activ în construcții și infrastructură. În 2023 grupul a intrat în postępowanie układowe, iar capitalul propriu s-a redus semnificativ, ceea ce face ca finanțarea și continuitatea activității să fie în prezent principalele teme de urmărit. Sursa principală a acestei analize este raportul anual 2023 al companiei 1.

      SWOT

      Puncte tari

      • Grupul dispune de o flotă specializată de macarale și vehicule grele, cu programe planificate de revizie.
      • Activitatea pe contracte scurte permite ajustarea rapidă a ofertelor la schimbările de costuri.
      • Experiența în proiecte de infrastructură și transport greu constituie un avantaj în licitații.

      Puncte slabe

      • Capitalul propriu s-a redus semnificativ într-un an, iar indicatorul de îndatorare a crescut.
      • Expunerea față de filiala Herkules Infrastruktura și față de un contract nerentabil a generat pierderi.
      • Accesul la finanțare externă este limitat, ceea ce crește riscul de lichiditate.

      Oportunități

      • Investițiile publice în infrastructură ar putea genera cerere nouă pentru macarale și transport greu.
      • Reducerea datoriilor prin prelungirea scadențelor ar putea stabiliza structura financiară.
      • Reînnoirea flotei sau vânzarea de active neutilizate ar putea sprijini lichiditatea.

      Amenințări

      • Dacă postępowanie układowe nu reușește, continuitatea activității ar putea fi pusă în discuție.
      • Creșterea costurilor de energie, materiale și forță de muncă ar putea reduce marjele.
      • Scăderea numărului de proiecte, mai ales în zona macaralelor turn, ar putea afecta veniturile.

      Riscuri

      • Risc de lichiditateridicat

        Grupul are capacitate limitată de a obține finanțare externă, iar anumite credite și leasinguri trebuie restructurate, potrivit raportului 1.

      • Postępowanie układoweridicat

        Deschiderea procedurii de restructurare a societății-mamă ar putea influența relațiile cu creditorii și clienții.

      • Expunere față de filiala în dificultateridicat

        Creanțele asupra Herkules Infrastruktura sunt considerate expuse riscului de neplată, iar pentru ele s-au constituit ajustări de valoare 1.

      • Presiune asupra marjelormediu

        Costurile de producție în creștere ar putea nu putea fi transferate integral în prețurile contractelor existente.

      • Incertitudine geopoliticăscăzut

        Consecințele conflictului din Ucraina pentru activitatea grupului nu pot fi prognozate, conform raportului 1.

      Teza de investiție

      Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

      • Dacă procedura de restructurare reușește și finanțarea se stabilizează, grupul ar putea beneficia de o flotă specializată și de cererea din infrastructură.
      • Dacă proiectele publice de infrastructură cresc, contractele pe termen scurt ar putea reveni la un nivel mai ridicat.
      • Dacă grupul reușește să transfere creșterile de costuri către clienți, marjele ar putea reveni treptat.

      Ce ar strica teza

      • Dacă finanțarea rămâne restrânsă, capacitatea de a susține contractele noi ar putea fi limitată.
      • Dacă pierderile din filiala în dificultate continuă, capitalul propriu ar putea scădea în continuare.
      • Dacă numărul de proiecte rămâne redus, utilizarea flotei ar putea rămâne sub nivelul așteptat.

      De urmărit

      • Rezultatul procedurii de postępowanie układowe și acordul cu creditorii2024
      • Evoluția expunerii față de Herkules Infrastruktura și a ajustărilor de valoare2024
      • Propunerea conducerii privind acoperirea pierderii netă din 20232024
      • Nivelul indicatorului de îndatorare și evoluția capitalului propriunext annual report

      Produse, piață și concurență

      Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

      Afacerea

      Grupul Herkules își desfășoară activitatea prin spółka dominująca Herkules S.A. și filiale, care sunt descrise în raportul anual 1. Activitatea se bazează în principal pe contracte de servicii pe termen scurt și mediu, potrivit raportului 1. Flota de macarale, camioane și remorci constituie principalele active operaționale, iar întreținerea periodică a acestora este reflectată în politica de contabilizare 1.

      Structura financiară este strâns legată de situația spółki powiązanej Herkules Infrastruktura Sp. z o.o., care se confruntă cu probleme și care a participat la un contract GSMR considerat foarte nerentabil, din care grupul s-a retras pentru a limita pierderile 1. Pe fondul acestor evenimente, Herkules S.A. a deschis postępowanie układowe 1.

      Pe 31.12.2023 capitalul propriu era de 89732 mii zł, comparativ cu 160889 mii zł în anul precedent, iar pierderea netă a societății-mamă pentru 2023 a fost de -71783 mii zł 1. Conducerea intenționează să propună acoperirea pierderii din profiturile viitoare 1.

      Segmente

      Macarale și transport specializat

      Segmentul principal include macarale de toate tipurile, precum și ansambluri de transport greu, ce necesită revizii tehnice periodice conform raportului 1. Diviziunea de macarale turn a înregistrat o scădere a numărului de proiecte după trimestrul trei 2022 1.

      Infrastructură și proiecte publice

      Grupul a fost implicat și în proiecte de infrastructură, inclusiv prin filiala Herkules Infrastruktura, al cărui contract GSMR a generat expuneri de credit semnificative 1. Raportul menționează și potențiale creșteri de cerere în infrastructura rutieră și feroviară 1.

      Construcții și servicii auxiliare

      Pe lângă macarale, grupul oferă servicii de construcții și logistică pe contracte de scurtă durată, ceea ce permite ajustarea rapidă a prețurilor la creșterile costurilor 1.

      Piața în context

      Piața de construcții din zona de activitate a grupului a fost afectată de creșterea costurilor materialelor și a forței de muncă, precum și de dobânzi mai mari, potrivit raportului 1. Conducerea observă o stabilizare relativă a pieței către sfârșitul anului 2022, dar la niveluri ridicate ale prețurilor și cu mai puține proiecte 1.

      Cererea în infrastructura publică și în construcțiile rezidențiale este sprijinită de investițiile în rețele și drumuri, dar raportul subliniază că evoluția este dificil de prognozat 1.

      Tendințe

      • Creșterea costurilor de finanțarevânt din față

        Dobânzile mai ridicate și accesul limitat la credit ar putea îngreuna finanțarea flotei și a proiectelor noi, conform raportului 1.

      • Cerere în infrastructurăvânt din spate

        Investițiile publice în drumuri, căi ferate și rețele ar putea genera contracte noi pentru macarale și transport greu 1.

      • Costuri de producțievânt din față

        Creșterea prețurilor materialelor, a combustibilului și a forței de muncă ar putea afecta marjele, dacă nu pot fi transferate clienților 1.

      • Incertitudine geopoliticămixt

        Conflictul din Ucraina a generat volatilitate pe piețele de materii prime și financiare, iar impactul viitor rămâne greu de estimat 1.

      Poziția concurențială

      Herkules operează într-un sector competitiv al închirierii de macarale și serviciilor de transport greu, unde contractele sunt de obicei încheiate pe termen scurt și mediu 1. Concurenții mai mari, cu bilanțuri mai solide, pot avea avantaj în licitațiile pentru proiecte mari 1.

      Raportul nu identifică explicit concurenții, astfel încât lista de mai jos reflectă doar categorii generale de companii active în aceleași domenii, fără a le atribui performanțe specifice.

      • Furmanite (companie de servicii industriale)

        Companie de servicii industriale care poate concura pe proiecte de întreținere și inspecție.

      • Operatori regionali de macarale

        Firme locale de închiriere de macarale care concurează pe contracte de scurtă durată.

      • Constructori generali cu flote proprii

        Companii de construcții care își pot asigura singure echipamentele de ridicare.

      • Operatori de transport greu

        Firme specializate în transport de piese supradimensionate și logistică de proiect.

      Știri și depuneri

      Din presă

      Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

      Rapoarte anuale (ESEF)

      Surse

      1. [1] Annual report, fiscal year ended 2023-12-31 (ESEF) · SEC / Herkules S.A. · 31 dec. 2023

      Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.