olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
HSBC Holdings plc HSBA.L
Regatul Unit · London Stock Exchange · ISIN GB0005405286 · Verticală: Companii listate din Regatul Unit
HSBC Holdings plc este una dintre cele mai mari bănci internaționale, cu activități de bancă comercială, bancă de investiții, gestionarea averilor și asigurări, având o puternică prezență în Asia. În anul financiar 2025 a raportat un venit constant de 68274 milioane USD, iar pentru companie contează acum modul în care își reorganizează segmentele și cum gestionează provizioanele juridice și pierderile legate de participările strategice.
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea HSBC Holdings plc (HSBA.L) costa 13,18 GBP (+4,79 % într-o zi), cu beta 0,97, interval pe 52 de săptămâni 10,41–15,97 GBP.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 40,0
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 12,45 – 14,74
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,32 · lățimea benzii 16,8 %
- SMA 50 / 200
- 14,53 / 13,89
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- -0,50 / -0,45
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −9,7 % | +0,4 % | −10,0 pp | — |
| 3 luni | −12,7 % | −3,3 % | −9,5 pp | — |
| 6 luni | −1,9 % | +4,0 % | −5,8 pp | — |
| De la început de an | +12,3 % | +8,1 % | +4,2 pp | — |
| 1 an | +22,6 % | +10,7 % | +11,9 pp | +9,6 % |
| 3 ani | +118,9 % | +50,1 % | +68,8 pp | +27,8 % |
| 5 ani | +201,5 % | +43,6 % | +157,9 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
prețul (USD) și raportarea sunt în monede diferite
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Venituri | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| Venituri an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| Profit net | 16,2 mld | 24,6 mld | 25,0 mld | 23,1 mld |
| Profit net an/an | indisponibil | +51,1 % | +1,8 % | −7,5 % |
| EPS diluat | 0,72 | 1,14 | 1,24 | 1,20 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | +58,3 % | +8,8 % | −3,2 % |
| netă % | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| Flux de numerar liber | 18,1 mld | 38,0 mld | 64,0 mld | 28,3 mld |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 432,9 mld USD
- Datorie financiară
- indisponibil USD
- Datorie netă
- indisponibil USD
- Capitaluri proprii
- 205,7 mld USD
- Active totale
- 3.233,0 mld USD
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- indisponibil
- ROE
- 11,6 %
- ROA
- 0,7 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|
| Profit operațional | 14,3 mld | 30,5 mld | 29,4 mld | 28,0 mld | esef· 04 mar. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 17,1 mld | 30,3 mld | 32,3 mld | 29,9 mld | esef· 04 mar. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 809,0 mil | 5,8 mld | 7,3 mld | 6,8 mld | esef· 04 mar. 2026verificat |
| Profit net | 16,2 mld | 24,6 mld | 25,0 mld | 23,1 mld | esef· 04 mar. 2026verificat |
| EPS diluat | 0,72 | 1,14 | 1,24 | 1,20 | esef· 04 mar. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 0,31 | 0,57 | 0,86 | 0,71 | esef· 04 mar. 2026derivat |
Bilanț · USD
| Linie | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 521,7 mld | 490,9 mld | 434,9 mld | 432,9 mld | esef· 04 mar. 2026verificat |
| Active totale | — | 3.038,7 mld | 3.017,0 mld | 3.233,0 mld | esef· 04 mar. 2026verificat |
| Datorii totale | — | 2.846,1 mld | 2.824,8 mld | 3.027,4 mld | esef· 04 mar. 2026verificat |
| Capital propriu | 185,2 mld | 192,6 mld | 192,3 mld | 205,7 mld | esef· 04 mar. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 22,6 mld | 21,4 mld | 20,0 mld | 19,1 mld | esef· 04 mar. 2026derivat |
- 2023
- 21,4 mld
- 2024
- 20,0 mld
- 2025
- 19,1 mld
esef· 04 mar. 2026derivat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 19,4 mld | 39,1 mld | 65,3 mld | 29,8 mld | esef· 04 mar. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 1,3 mld | 1,1 mld | 1,3 mld | 1,4 mld | esef· 04 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 18,1 mld ≈ | 38,0 mld ≈ | 64,0 mld ≈ | 28,3 mld ≈ | esef· 04 mar. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -27,4 mld | -62,9 mld | -76,6 mld | -37,1 mld | esef· 04 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -6,3 mld | -17,6 mld | -26,5 mld | -22,0 mld | esef· 04 mar. 2026verificat |
| Dividende plătite | 7,0 mld | 12,2 mld | 17,1 mld | 13,5 mld | esef· 04 mar. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 2,3 mld | 5,8 mld | 11,3 mld | 9,1 mld | esef· 04 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 3 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 18,8 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: indisponibil
Prețul și raportarea sunt în monede diferite; indicatorii de piață sunt indisponibili.
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
19 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 9,27 – 27,57 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: P/E14,81 – 27,57 (Mijloc 19,88)19 firme folosite · multiplul median 16,6x · quartile 12,3x – 23,0x0EV1.L, ABDN.L, ABF.L, AIRE.L, AJB.L, ALFA.L, AMIF.L, APN.L, APTD.L, ASHM.L, AUTO.L, BAB.L, BAG.L, BATS.L, BBY.L, BCG.L, BKG.L, BME.L, BMS.L
- Dividende actualizate (DDM)9,27 – 12,46 (Mijloc 10,63)
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 3 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 18,8 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 122,4 % | 100 (pe interval fix) | 33 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | 18,6 % | 100 (pe interval fix) | 44 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | 47,6 % | 100 (pe interval fix) | 22 % |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
- Creștere· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
- Calitate· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare
- Randamente· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
HSBC HOLDINGS PLC (HSBA.L). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: ROE 12,1 %.
Intervalul de valoare estimat este 12,04–20,02 USD pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 3 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 18,8 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Conversia profitului în FCF: 122,4 %
- CAGR EPS 3 ani: 18,6 %
- Rata de distribuire (FCF): 47,6 %
Ce o infirmă
- Metodele de evaluare diverg
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Marja netă, CAGR venituri 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, Lichiditatea curentă, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari.
Față de mediana verticalei
Companii listate din Regatul Unit · aceeași țară · comparată cu 40 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| BATS.LBritish American Tobacco P.L.C. | 102,7 mld | 13,3 | 16,5 % | 30,3 % | −1,0 % | +5 % / +85 % |
| ABF.LAssociated British Foods PLC | 14,6 mld | 14,3 | 9,2 % | 5,3 % | −3,1 % | −5 % / −15 % |
| 0EV1.LCarnival PLC | 5,8 mld | 4,3 | 46,7 % | 13,4 % | +6,4 % | indisponibil / indisponibil |
| BAB.LBabcock International Group PLC | 5,2 mld | 25,2 | 34,7 % | 4,1 % | +7,2 % | −8 % / +163 % |
| AUTO.LAutotrader Group PLC | 4,9 mld | 16,8 | 60,2 % | 47,1 % | +3,9 % | −11 % / −21 % |
| BBY.LBalfour Beatty PLC | 4,3 mld | 16,6 | 23,2 % | 2,8 % | +15,2 % | +22 % / +165 % |
| ABDN.LAberdeen Group PLC | 4,1 mld | 10,9 | 8,0 % | 28,9 % | −2,1 % | +11 % / +42 % |
| BKG.LThe Berkeley Group Holdings PLC | 3,6 mld | 11,4 | 8,8 % | 13,4 % | −4,2 % | +0 % / −22 % |
| BME.LB&M European Value Retail PLC | 2,8 mld | 17,3 | 21,2 % | 2,8 % | +3,7 % | +67 % / −51 % |
| AJB.LAj Bell PLC | 2,4 mld | 23,4 | 49,9 % | 33,1 % | +18,0 % | +11 % / +134 % |
| ASHM.LAshmore Group PLC | 1,5 mld | 15,2 | 13,1 % | 71,6 % | −0,1 % | +41 % / +29 % |
| BCG.LBaltic Classifieds Group PLC | 1,1 mld | 22,6 | 15,8 % | 57,6 % | +6,9 % | −99 % / −99 % |
| APN.LApplied Nutrition PLC | 766,1 mil | 36,3 | 41,2 % | 19,7 % | +24,2 % | +72 % / indisponibil |
| BAG.LA.G. Barr P.L.C. | 671,9 mil | 14,4 | 14,4 % | 10,8 % | +4,0 % | −7 % / +26 % |
| ASC.LAsos PLC | 503,5 mil | — | -81,3 % | -12,0 % | −14,7 % | +74 % / +10 % |
| ALFA.LAlfa Financial Software Holdings PLC | 496,3 mil | 16,6 | 61,5 % | 23,8 % | +15,3 % | −26 % / +12 % |
| AML.LAston Martin Lagonda Global Holdings PLC | 348,0 mil | — | -93,4 % | -39,2 % | −20,6 % | −44 % / −84 % |
| APTD.LAptitude Software Group PLC | 111,9 mil | 28,6 | 7,2 % | 6,2 % | −7,3 % | −30 % / −23 % |
| BMS.LBraemar PLC | 77,4 mil | 38,7 | 2,7 % | 1,7 % | −4,4 % | +11 % / −12 % |
| AMGO.LAmigo Holdings PLC | 10,7 mil | — | — | — | −81,9 % | +360 % / +922 % |
| ASBE.LAssociated British Engineering PLC | 605,3 mii | — | -19,1 % | — | indisponibil | indisponibil / indisponibil |
| AMIF.LAmicorp Fs (uk) PLC | 269,5 mii | 0,2 | 27,5 % | 9,1 % | +8,1 % | indisponibil / indisponibil |
| AAF.LAirtel Africa PLC | — | — | 24,1 % | 10,6 % | +29,5 % | −10 % / +154 % |
| AAL.LAnglo American PLC | — | — | -19,3 % | -20,2 % | +4,5 % | +33 % / +81 % |
| ACG.LAcg Metals Limited | — | — | -80,3 % | -32,0 % | +134,8 % | +59 % / +62 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru HSBA.L din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
HSBC Holdings plc este una dintre cele mai mari bănci internaționale, cu activități de bancă comercială, bancă de investiții, gestionarea averilor și asigurări, având o puternică prezență în Asia. În anul financiar 2025 a raportat un venit constant de 68274 milioane USD 1, iar pentru companie contează acum modul în care își reorganizează segmentele și cum gestionează provizioanele juridice și pierderile legate de participările strategice 1.
SWOT
Puncte tari
- Grupul are o rețea internațională extinsă și o poziție puternică în Asia, susținută de segmente diversificate, de la bancă corporativă la gestionarea averilor 1.
- Veniturile din comisioane și din servicii de tranzacționare reprezintă o parte importantă a veniturilor, ceea ce sprijină diversificarea surselor de venit 1.
- Raportarea detaliată la cursuri constante oferă transparență asupra performanței operațiunilor, separată de efectele cursurilor de schimb și ale elementelor notabile 1.
Puncte slabe
- Profitul raportat a fost afectat de pierderi din cedarea unor activități și de provizioane juridice importante, care diminuează rezultatele nete ale unui an 1.
- Participațiile în societăți asociate, precum cea din BoCom, au generat pierderi și depreciere, arătând expunerea la investiții strategice cu rezultate incerte 1.
- Complexitatea structurii pe segmente și legal entități face dificilă evaluarea directă a performanței fiecărei activități, aspect recunoscut chiar în raport prin alocările interne 1.
Oportunități
- Reorganizarea clienților către CIB ar putea aduce sinergii și o servire mai bună a clienților corporativi cu nevoi complexe 1.
- Creșterea activității de asigurare și de gestionare a averilor în Asia ar putea sprijini veniturile pe termen lung, având în vedere contractele noi raportate 1.
- Ținta de finanțare durabilă și de tranziție climatică ar putea deschide noi oportunități de afaceri în sectoarele verzi 1.
Amenințări
- Litigiile juridice și reclamațiile legate de fraude istorice ar putea genera provizioane suplimentare și afecta reputația grupului 1.
- Tensiunile geopolitice și schimbările din economiile asiatice ar putea afecta activitatea și valoarea participațiilor din regiune 1.
- Modificările ratelor dobânzii și ale cursurilor de schimb pot influența semnificativ rezultatele asigurărilor și ale activelor financiare 1.
Riscuri
- Litigii și provizioane juridiceridicat
Reclamațiile juridice legate de fraude istorice și de activitatea de tranzacționare pot duce la provizioane suplimentare care reduc profitul.
- Depreciere a participațiilor strategicemediu
Investițiile în societăți asociate din Asia pot necesita noi deprecieri dacă performanța lor scade sub așteptări.
- Risc climaticmediu
Expunerea clienților la riscuri de tranziție și fizice ar putea afecta calitatea creditelor din portofoliul bancar.
- Riscul de curs valutarmediu
Variațiile cursurilor de schimb pot modifica rezultatele raportate, deși grupul publică și cifre la cursuri constante.
- Risc de reglementarescăzut
Schimbările de reglementare sau taxele bancare, cum este taxa bancară din Marea Britanie, pot crește costurile operaționale.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă veniturile din segmentele CIB și IWPB continuă să crească, grupul ar putea consolida profitabilitatea pe baza unei rețele internaționale solide.
- Dacă elementele notabile din 2025 nu se repetă, rezultatul de bază al grupului ar putea arăta o dinamică mai bună decât cea raportată.
- Dacă strategia de tranziție climatică atrage clienți și investitori, grupul ar putea beneficia de o poziție bună în finanțarea durabilă.
Ce ar strica teza
- Dacă provizioanele juridice se repetă sau cresc, profitul ar putea rămâne sub presiune în anii următori.
- Depreciile legate de participațiile strategice din Asia ar putea reduce rezultatele și ar putea indica probleme în investițiile făcute.
- Dependența de Asia și de condițiile geopolitice din regiune ar putea expune grupul la șocuri neprevăzute în venituri și în calitatea creditelor.
De urmărit
- Evoluția veniturilor din CIB după transferul clienților din Hong Kong și Marea BritanieQ1 2026
- Evoluția provizioanelor juridice și a litigiilor în curs2026
- Progresul ținților intermediare de finanțare durabilă și de reducere a emisiilor2030
- Rezultatele segmentului IWPB și evoluția serviciului de asigurarenext 10-K
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Potrivit raportului anual 2025, HSBC își organizează activitatea în patru segmente raportabile: Hong Kong, Marea Britanie, Corporate and Institutional Banking (CIB) și International Wealth and Premier Banking (IWPB), la care se adaugă Corporate Centre 1. Grupul operează cu clienți din bănci corporative, instituționale și de retail, iar în 2025 a avut credite nete către clienți de 988399 milioane USD și conturi ale clienților de 1786828 milioane USD 1. Începând cu 1 ianuarie 2026, unii clienți din Hong Kong și Marea Britanie au fost mutați în segmentul CIB, fără a modifica segmentele raportabile 1.
Raportul menționează și o strategie de sustenabilitate, cu ambiția de a deveni o bancă cu zero emisii nete până în 2050 și ținte intermediare de finanțare pentru șapte sectoare până în 2030 1. Compania are și o activitate de asigurări, gestionată prin segmentul IWPB, care a generat venituri de 2.6 miliarde USD în 2025 1.
Profitul ante-impozitare a fost influențat în 2025 de elemente notabile, printre care cedarea și reducerea unor activități din Argentina și Canada, o pierdere legată de diluarea participației la BoCom și provizioane juridice 1. Aceste elemente sunt raportate separat de rezultatul constant al operațiunilor 1.
Segmente
Corporate and Institutional Banking
Segmentul CIB a raportat în 2025 un venit constant de 27637 milioane USD și un profit ante-impozitare de 11386 milioane USD 1. Segmentul include activități de finanțare, tranzacționare și servicii pentru clienți corporativi și instituționali 1.
Piața în context
Raportul descrie o piață bancară globală în care HSBC concurează pe segmente de mari clienți corporativi, finanțare comercială, gestionarea averilor și servicii de piață, cu o expunere importantă în Asia 1. Veniturile din comisioane și din instrumentele financiare tranzacționate au fost componente majore ale veniturilor grupului în 2025 1.
Mediul de piață a fost influențat și de evoluția ratelor dobânzii și a piețelor de capital, care au afectat rezultatele asigurărilor și ale investițiilor 1. Compania notează că schimbările de rate și de cursuri de schimb pot modifica rezultatele raportate, motiv pentru care publică și rezultate la cursuri constante 1.
Tendințe
- Reorganizarea clienților între segmentemixt
Transferul unor clienți din Hong Kong și Marea Britanie către CIB, începând cu 2026, ar putea îmbunătăți serviciul pentru clienții corporativi, fără a schimba structura segmentelor raportabile 1.
- Strategie de tranziție climaticăvânt din spate
Ținta de a deveni o bancă cu zero emisii nete până în 2050 și finanțarea durabilă cumulată arată un accent puternic pe sustenabilitate, care ar putea atrage investitori interesați de criterii ESG 1.
- Provizioane juridice și elemente notabilevânt din față
Provizioanele legate de reclamații juridice și pierderile din cedări au afectat semnificativ profitul raportat în 2025, iar dacă astfel de elemente se repetă, ar putea limita rezultatele nete 1.
- Rezultate din asigurărimixt
Serviciul de asigurare a crescut în 2025 datorită contractelor noi și experienței favorabile, dar cheltuielile financiare ale asigurărilor au fost aproape egale cu veniturile din investiții 1.
Poziția concurențială
Raportul nu numește concurenți specifici, dar descrie competiția pe piețele în care grupul activează: bănci comerciale și de investiții, companii de gestionare a averilor și furnizori de asigurări din Asia, Europa și America de Nord 1. Poziția grupului depinde de scara sa internațională și de capacitatea de a servi clienții multinaționali 1.
Diferențierea HSBC față de competitori pare să se bazeze pe rețeaua sa globală și pe serviciile pentru tranzacții comerciale, valutare și de custodie, segmente în care compania raportează venituri substanțiale din comisioane 1.
- Bănci internaționale cu activitate globală
Concurență pe servicii corporative și de investiții, la scară globală, similară cu cea descrisă în raport.
- Bănci comerciale regionale din Asia
Concurență pe clienții de retail și corporativi din Hong Kong și din regiunea Asia-Pacific.
- Companii de gestionarea averilor
Concurență pe segmentul de gestionarea averilor și de investiții pentru clienți cu active mari.
- Furnizori de asigurări de viață
Concurență pe produse de asigurare și de economisire legate de activitatea IWPB.
Știri și depuneri
Din presă
- When datacenters lose power, generators should kick in. That didn’t happen for Google in LondonThe Register · 05 nov. 2026 · EN
- Corporate green reports: Do independent checks really help companies deliver measurable action?Phys.org · 04 nov. 2026 · EN
- Corporate green reports: do independent checks really help companies deliver measurable action?The Conversation — Europe · 04 nov. 2026 · EN
- HSBC to open Hong Kong AI Institute following Singapore launchCNA (Channel NewsAsia) · 02 nov. 2026 · EN
- HSBC to open Hong Kong AI Institute following Singapore launchThe Straits Times — Asia · 02 nov. 2026 · EN
- Viața la 5,5 lei sau 6 lei pentru un euro. Cât m-ar costa aceleași rate și facturiHotNews.ro · 31 oct. 2026 · RO
- Uber Joins HSBC, Franklin Templeton in Blockchain Investing TestBloomberg Markets · 30 oct. 2026 · EN
- HSBC Seeks to Hedge Data Center Debt With Credit Risk InsuranceBloomberg Markets · 29 oct. 2026 · EN
- Lloyds formează dublu minim înainte de bugetul Regatului Unit și rezultatele T3 - InvezzSurge — Google News · 28 oct. 2026 · RO
- Un trimestru fantastic pentru marile bănci europene, care raportează profituri de miliarde de euro. HSBC (8,6 mld. euro), BNP Paribas (3,5 mld. euro), UBS (2,4 mld. euro) şi Deutsche Bank (1,9 mld. euro) depăşesc aşteptările analiştilor, în ciuda turbulenţelor de pe pieţeZiarul Financiar · 28 oct. 2026 · RO
- Рынки акций Европы выросли во вторник, кроме БританииInterfax Russia (RU) · 28 oct. 2026 · RU
- HSBC pierde 6,5% la bursă după ce veniturile au ratat estimările analiştilor. Cea mai mare bancă europeană anunţă răscumpărări de acţiuni de 1 mld. dolariZiarul Financiar · 27 oct. 2026 · RO
- HSBC says ‘no pressure’ to move HQ out of UK despite prospect of higher bank taxesThe Guardian World · 27 oct. 2026 · EN
- Customers are chasing higher-rate products, and that’s bad news for banks like HSBCMarketWatch — Top Stories · 27 oct. 2026 · EN
- European shares dip as HSBC results weigh on banks ahead of Big Tech earningsCNA (Channel NewsAsia) · 27 oct. 2026 · EN
- European Stocks Pulled Lower by Banks as HSBC Results DisappointBloomberg Markets · 27 oct. 2026 · EN
- HSBC Earnings: Profit Jump and $1 Billion Buyback Fall Short of Investors HopesBloomberg Markets · 27 oct. 2026 · EN
- HSBC Reports Profit Miss, Announces Buyback (Video)Bloomberg Markets · 27 oct. 2026 · EN
- FTSE 100 Live: UK Stocks Set to Fall as HSBC Profit Falls ShortBloomberg Markets · 27 oct. 2026 · EN
- HSBC's third-quarter profit jumps 32%, launches buyback of up to $1 billionCNA (Channel NewsAsia) · 27 oct. 2026 · EN
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202504 mar. 2026
- Raportul anual 202425 feb. 2025
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / HSBC Holdings plc · 31 dec. 2025
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.